Zavrieť

Porady

Poplatok za komunalny odpad

Ahojte, prave rozoberame s kolegynou kam mame spravne uctovat poplatok za komunalny odpad, ktory paltime Hlavnemu mestu BA.
Medzi sluzby 518 alebo dane a poplatky 538?
Ja by som skor povedala, ze medzi sluzby, ale pre istotu sa s vami poradim
dakujem
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

marina8 Pozri príspevok
potrebovala by som poradit, firma ma prenajaty areal a casti z neho prenajima na zaklade zmluvy zase dalsim podnajomnikom, spolocnost OLO nam fakturuje odvoz odpadu za vsetkych bez DPH, a teraz to treba tym ostatnym prefakturovat, mam to brat ako poplatok a fakturovat to dalej bez DPH? ale tam som sa nemala o aku cast zakona o DPH opriet, medzi oslobodene mi to nepatrilo
alebo dat na to DPH abrat to ako par. 9 odst. 4, kde su " schovane" prefakturacie? tam by sa mi to hodilo viac

Poplatok za komunálny odpad mesto vyrubuje v zmysle zákona o miestnych daniach, dane a poplatky nie sú predmetom dane, preto ich mesto vyrubuje bez DPH. Čítala som názor, že záleží či táto platba za odvoz odpadu, je menovite v nájomnej zmluve uvedená ako poplatok za odvoz odpadu, alebo či je to v rámci nejakých služieb.Ja si, ale myslím že od prenajímateľa je odvoz odpadu vlastne služba, a ak je poskytovaná platiteľom, podlieha DPH. To je môj názor
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

dakujem obom, velmi mi to pomohlo
nakoniec som to vyriesila tak, ze som sa opytala, ze v akej vyske bude " prefakturacia" , povedali, ze presna suma nic navyse, tak som povedala, ze bez DPH odfakturovat, v pripade, ze si chcu na to nieco prihodit, tak potom s DPH, som rada, ze som taku istu odpoved nasla tu
pekny vecer
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Prišiel nám platobný výmer - miestny poplatok za komun. odpady od mesta, sú tam rozpísané štvrťročné termíny ako účtovať: každý štvrťrok: 538/345 a úhrada 345/221? Alebo celý výmer zaúčtovať jednou sumou 538/345 a úhrady mi potom účet 345 vynulujú? dík
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3 Pozri príspevok
Prišiel nám platobný výmer - miestny poplatok za komun. odpady od mesta, sú tam rozpísané štvrťročné termíny ako účtovať: každý štvrťrok: 538/345 a úhrada 345/221? Alebo celý výmer zaúčtovať jednou sumou 538/345 a úhrady mi potom účet 345 vynulujú? dík
Druhá možnosť je správna.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

137Cs Pozri príspevok
Službu (podliehajúcu DPH) zaúčtujete na 518 a samostatne vyčíslený poplatok za uloženie odpadov (ktorý firma inkasuje v mene obce resp. mesta) na účet 538. Ale tento postup, pokiaľ je na faktúre presne špecifikovaná suma poplatku za uloženie a suma za služby odvozu, je v predchádzajúcich príspevkoch už predsa uvádzaný...
Na faktúre je vyčíslený:
1. poplatok za zneškodnenie odpadu + DPH - zaúčtovala som to 518,343/321
2. poplatok za ostatný odpad bez DPH - tiež som to zaúčtovala 518/321.
Pri druhom poplatku nie je uvedené, že sa vyberá podľa zákona.
Je toto účtovanie správne?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Posúvam.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Llívia Pozri príspevok
Na faktúre je vyčíslený:
1. poplatok za zneškodnenie odpadu + DPH - zaúčtovala som to 518,343/321
2. poplatok za ostatný odpad bez DPH - tiež som to zaúčtovala 518/321.
Pri druhom poplatku nie je uvedené, že sa vyberá podľa zákona.
Je toto účtovanie správne?
Ak to nie sú miestne dane a poplatky, ale služby za odvoz a likvidáciu, účet 518 je správny.
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

Poprosím o radu, neviem ako mám zaúčtovať platobný výmer - poplatok obci za kom.odpad, zaúčtovať v záväzkoch , vo faktúrach alebo v ost.záväzkoch ? Platobný výmer má všetky potrebné údaje IČO, DIČ...ale nie je to faktúra to viem. Úhrada bola zrealizovaná cez banku.
Naposledy upravil katka 23 : 13.09.11 at 14:23 Dôvod: doplnenei
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

katka 23 Pozri príspevok
Poprosím o radu, neviem ako mám zaúčtovať platobný výmer - poplatok obci za kom.odpad, zaúčtovať v záväzkoch , vo faktúrach alebo v ost.záväzkoch ? Platobný výmer má všetky potrebné údaje IČO, DIČ...ale nie je to faktúra to viem. Úhrada bola zrealizovaná cez banku.
skúsim posunúť,poprosím o radu., ďakujem
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Zaúčtuješ interným účtovným dokladom. Účtovanie predpisu poplatku je 538/345, účtovanie úhrady poplatku je 345/221.
2 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

Ďakujem veľmi pekne, prajem ešte pekný deň.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

môžem zaúčtovať na 518 ak je napísané na potvrdenke od obce, že poplatok za odvoz odpadu r. 2012, nemám ani predpis nič len potvrdenku takže 518/211? dík
0 0
ika5521 ika5521

ika5521 je offline (nepripojený) ika5521

Začala som pracovať v novej firme a tam predchádzajúca účtovníčka účtovala poplatok za komunálny odpad ako 538AE/321, môžem to tak naďalej účtovať? Ja osobne by som to dala na 538AE/345.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať