Zavrieť

Porady

Termín vysporiadania nedoplatkov a preplatkov z ročného zúčtovania sa posúva

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Termín vysporiadania nedoplatkov a preplatkov z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie sa posúva z 30.9.2006 na 31.10.2006.

Táto zmena bola odhlasovaná v stredu 6.9.2006 v NR SR.

V prílohe nájdete spoločnú správu výboru NRSR pre zdravotníctvo (k novele zákona č.581/2004, tlač 28), kde je medzi pozmeňujúcimi návrhmi uvedený i návrh na posun termínov vysporiadanie nedoplatkov a preplatkov. Tento pozmeňujúci návrh bol v pléne NRSR schválený.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.09.06 at 12:27
Usporiadat
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Do 1.10.2006 by to mal podpísať prezident a vzápätí by to malo byť tohoto termínu uverejnené aj v Zbierke zákonov.

Mám tejto správe rozumieť tak, že na budúci rok budú mať zdravotné poisťovne na vysporiadanie sa s ich povinnosťami priestor od 1.4. do 31.10.? Alebo to bude "iba" od 1.4. do 31.7.?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tento rok (2006) sa vysporiadanie preplatkov a nedoplatkov posúva na 31.10.

Teda ak má fyzická osoba alebo zamestnávateľ nedoplatok, stačí ak ho zaplatí do 31.10.2006.

Naopak ak má fyzická osoba alebo zamestnávateľ preplatok, zdravotná poisťovňa má čas zaplatiť im do 31.10.2006.

O termínoch budúcoročných ročných zúčtovaní vyššie uvedená, už schválená novela nehovorí.

Pripravená je však ďalšia novela, ktorá posúva termín ročného zúčtovania pre budúcnosť natrvalo na 31.7. (a podobne sa posunú i ostatné termíny pre jednotlivé fázy ročného zúčtovania).

Viď:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....3?OpenDocument
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.09.06 at 06:59
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

rad by som podotkol, ze predmetna novela bola definitivne schvalena az uverejnenim v zbierke zakonov, co sa stalo vcera, t.j. 26.9.2006 pod c. 522/2006...
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

ucetni_fantozzi
rad by som podotkol, ze predmetna novela bola definitivne schvalena az uverejnenim v zbierke zakonov, co sa stalo vcera, t.j. 26.9.2006 pod c. 522/2006...
Uverejnenie v Zbierke zákonov nemôže byť považované za "definitívne schválenie". Takýto pojem slovenské právo nepozná.
Uverejnením v Zbierke zákonov sa schválený zákon vyhlasuje. (§1 ods. 1 zákona 1/1993 Z.z. o Zbierke zákonov).
Vyhlásený zákon nadobúda platnosť dňom vyhlásenia (§3 ods. 1 zákona o Zbierke zákonov).
Všeobecne záväzný právny predpis nadobúda účinnosť najskôr dňom vyhlásenia (§3 ods. 2 zákona o Zbierke zákonov).
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Chcela som súhlasiť s Endrjum, ale sa mi nedá - chýba ikona...

Dnes médiami prebehla táto správa, očakávam nejaké info aj v hlavných večerných správach.
Naposledy upravil Richard : 29.09.06 at 22:33
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

endrju
Uverejnenie v Zbierke zákonov nemôže byť považované za "definitívne schválenie". Takýto pojem slovenské právo nepozná.
Uverejnením v Zbierke zákonov sa schválený zákon vyhlasuje. (§1 ods. 1 zákona 1/1993 Z.z. o Zbierke zákonov).
Vyhlásený zákon nadobúda platnosť dňom vyhlásenia (§3 ods. 1 zákona o Zbierke zákonov).
Všeobecne záväzný právny predpis nadobúda účinnosť najskôr dňom vyhlásenia (§3 ods. 2 zákona o Zbierke zákonov).
dakujem za opravu... chcel som svojim prispevkom povedat hlavne to, ze az do 26.9.2006 nemohla byt rec o presune terminov, kedze zakon este nebol zverejneny v zbierke... ospravedlnujem sa, ak som niekomu sposobil zmatok svojim nizkym pravnym povedomim...
0 0
Joseph519 Joseph519

Joseph519 je offline (nepripojený) Joseph519

Potrebujem pomoc - chcel som osobne zaplatiť nedoplatok v pokladni ZP, ale vraj mám chybu v roč. zúčtovaní: ako licencovaný sprostredkovateľ SDS som bol v čase 1.1.2005 - 31.8.2005 vedený na ÚPRaSV ako UoZ (uchádzač o zamestnanie) a od 1.9.2005 som zamestnaný. Chyba podľa ZP je v tom, že som nemal v tlačive "SB" zvýšený vymeriavací základ o 52.000,- (8x6.500,- 8 mesiacov x min.mzda), ale mne nie je jasné odkedy som považovaný za SZČO - nie náhodou až od 1.9.2005, kedy nadobudla účinnosť novela zákona č.580/2004 po zmenách v predpisoch (č.352/2005)?
Prosím odpovedzte mi odkedy som považovaný za SZČO? Má ZP pravdu ohľadom môjho RZZP, keď do polovica roka 2005 to nebolo zákonom jasne stanovené?
Naposledy upravil Joseph519 : 10.10.06 at 09:19
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Odpoviem trochu obšírnejšie.

Podľa zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v čase od 1.1.2005 do 31.8.2005 bola SZČO definovaná takto:

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách ) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, )
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 33) okrem činnosti znalca, tlmočníka a prekladateľa, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, ) v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, )
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, )
e) je konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným,36a)“.
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa osobitného predpisu, )
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu. )

Kde odkaz 33:

Napríklad zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov

Podľa zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v čase od 1.9.2005 je SZČO definovaná takto:

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť,
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu,33)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti,
e) vykonáva činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne,
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu.


Kde odkaz 33:

33) Napríklad zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 578/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 10/1992 Zb. o súkromných veterinárnych lekároch a o Komore veterinárnych lekárov Slovenskej republiky v znení zákona č. 337/1998 Z. z., zákon č. 466/2002 Z. z. o audítoroch a Slovenskej komore audítorov, zákon Slovenskej národnej rady č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov, zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Od 1.1.2005 sa za SZČO považujú osoby, ktoré majú oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu. A to sú i osoby, ktoré vykonávajú činnosť na základe zákona o SDS. V odkaze pod čiarou 33 uvedeným slovom "Napríklad" sa síce tento zákon nespomína, ale to nie je podstatné.

V odkaze pod čiarou 33 od 1.9.2005 už pribudol aj odkaz na zákon o SDS ale tu šlo len o tzv. legislatívno-technickú zmenu - upresnenie tohto odkazu a jeho rozšírenie tak, aby bolo občanovi zrozumiteľnejšie, o aké činnosti môže ísť. Súčasné znenie napríklad znamená, ža ak zajtra schváli NRSR zákon o pestovateľoch mrkvičky, podľa ktorého pestovateľ mrkvičky musí mať na toto licenciu (oprávnenie), tak bez toho, žeby bol novelizovaný zákon o zdr.poistení sa automaticky licencovaný pestovateľ mrkvičky stáva SZČO.

Preto - licencovaný sprostredkovateľ SDS je považovaný za SZČO už od 1.1.2005.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.10.06 at 09:07
0 0
Joseph519 Joseph519

Joseph519 je offline (nepripojený) Joseph519

Ja už som z toho zmätený, p. Mihal na svojom blog.sme.sk
zo dňa 9.5.2005 tvrdíte, že ""Aktuálne platný zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č. 718/2004 Z.z. nedefinuje dostatočne jasne, či sa sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia (SDS) považuje alebo nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO). Preto v súčasnosti nemožno tvrdiť, že sprostredkovateľ SDS sa má prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako SZČO a ako SZČO platiť preddavky.
V pripravovanej novele zákona o zdravotnom poistení sa však chystá zmena. Definícia SZČO bude spresnená tak, že za SZČO sa bude považovať aj osoba, ktorá vykonáva činnosti podľa osobitných predpisov, s odkazom napríklad na zákon č.43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení, zákon č.650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení, či zákon č.310/1992 Zb. o stavebnom sporení.
Znamená to, že od 1.8.2005 (ak bude novela schválená v horeuvedenom znení) sa za SZČO na účely zdravotného poistenia bude považovať aj sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia, ale aj sprostredkovateľ doplnkového dôchodkového sporenia či sprostredkovateľ stavebného sporenia. Inak povedané, ak niekto vykonáva takúto a obdobnú činnosť a je registrovaný na daňovom úrade ako SZČO (má príjmy podľa § 6 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov) bude musieť byť ako SZČO registrovaný aj v zdravotnej poisťovni.
Jozef Mihál, pondelok 9. mája 2005 15:16 ""

Tak čo platí, lebo si protirečíte. (okrem toho, že účinnosť novely platí až od 1.9.2005) ?!

Kolegyňa bola pokladaná v zdrav. poisťovni za SZČO ako sprostredkovateľ SDS od 1.9.2005, ja od 1.1.2005. Čo je teda správne? Alebo si ZP vysvetľujú zákon po svojom?
Prosím, chcem mať už v tom jasno - sprostredkovateľ SDS je považovaný za SZČO od 1.1.2005 alebo od 1.9.2005?
Naposledy upravil Joseph519 : 10.10.06 at 10:34 Dôvod: doplnenie
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Bolo by to fajn, keby sa moje názory od narodenia až po smrť nemenili. V skutočnosti je to inak a to, čo som napísal 9.5.2005 dnes vnímam v inom svetle. Viď o dva príspevky vyššie.

K tomu pripomínam, že nie je podstatné čo si o tom myslím ja, nie je podstatné, čo si o tom myslí SZP, VšZP či XY-ZP, ale v prípade sporu rozhoduje súd.

...okrem toho ten článok bol písaný začiatkom mája 2005, kedy sa predpokladala účinnosť novely od 1.8.2005 - a vidíte, ono sa tá účinnosť posunula na 1.9.2005...
0 0
Joseph519 Joseph519

Joseph519 je offline (nepripojený) Joseph519

Nechcel som sa nikoho osobne dotknúť, viem že ste odborník v danej problematike, preto hľadám radu. Celé sa mi to akosi nezdá - vedieť že licenc. sprostred. budú tak prísne posudzovaní a dohliadaní, tak ..., ale nezamestnanému živiteľovi rodiny je každá korunka dobrá a viac ako polovicu mu potom štát zoberie!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Je mi ľúto, ale z pohľadu nenásytného štátu skutočne nie je rozdiel, či niekto zarába na živnosť alebo na licenciu sprostredkovateľa alebo je advokát alebo sa živí publikovaním a prednášaním.
0 0
mazella mazella

mazella je offline (nepripojený) mazella

Odovzdanim tlaciva RZ na zdrav. poistovnu sa moja nocna mora neskoncila....som zufala ´kadetade som si overovala ake tlacivo spravne pouzit a ejhla ZP mi poslala odpoved ze aj tak som pouzila nespravne tlacivo....prosim vas?????
....v priebehu roka 2005 bol SZCO aj zamestnanec/postupne/, nezmenil sadzbu, ale nesplnil podmienku ze jeho VZ musi byt aspon 78000SK ...predsa nemoze pouzit tlacivo S
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak poistenec ktorý mal "viacerých platiteľov" nedosiahol v súčte VZ aspoň 78000, nesmie použiť tlačivo S ale musí použiť tlačivo X.

Tlačivo X musí použiť preto, lebo len v tomto type tlačiva sa dá postupom daným zo zákona "doplniť" VZ na požadované minimum pri spravodlivom rozpočítaní tohto doplnenia na jednotlivých platiteľov (koeficient Kmin atď.)

Snažil som sa to na Porade už S - pardon X - krát vysvetliť.
0 0
Joseph519 Joseph519

Joseph519 je offline (nepripojený) Joseph519

Mám ešte jednu otázku ohľadom roč. zúčtovania ZP:
poisťovňa tvrdí, že v tlačive SB v p.B21 mám vyplniť počet dní január - august (v tom období som bol UoZ evidovaný na ÚPRaSV a považovaný za SZČO), ale predsa sa na mňa vzťahuje §11, ods.8, písm. q) a zároveň spĺňam §11, ods. 9, písm. b) zákona č.580/2004 po novele 660/2005 - čiže poistné za mňa platil štát. Aj tlačivo na podanie RZZP obsahuje odvolávky na § a odseky zákona po novele, tak pokiaľ by sa na mňa nevzťahovali uvedené §-fy pokladal by som to za nespravodlivé. Mám pravdu?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Má niekto skúsenosť, že mu vtipná VšZP vzniknutý preplatok svojvoľne započítala s platbami za rok 2006 - len ho o tom drzo informovala - hoci sú všetky platby roku 2006 platené načas?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Muška
Má niekto skúsenosť, že mu vtipná VšZP vzniknutý preplatok svojvoľne započítala s platbami za rok 2006 - len ho o tom drzo informovala - hoci sú všetky platby roku 2006 platené načas?
To akože teraz za rok 2006 zaplatí o ten preplatok menej? Si robia srandu?
Asi nemajú peniaze na preplatky
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Muška
Má niekto skúsenosť, že mu vtipná VšZP vzniknutý preplatok svojvoľne započítala s platbami za rok 2006 - len ho o tom drzo informovala - hoci sú všetky platby roku 2006 platené načas?
Našli mi nedoplatok za rok 2003 - hoci neviem ako, keď každoročne si pri odovzdávaní výpisov z DP som si kontrolovala platby a surovo to zarátali. Musím to ísť konzultovať, ak bude s kým, lebo viete "to oni tam v Blave"...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

katkaj
To akože teraz za rok 2006 zaplatí o ten preplatok menej? Si robia srandu?
Asi nemajú peniaze na preplatky
To akože Katka tomu vôbec nerozumiem a dovolať sa nie je šanca, tak som im liebesbrief napísala.
Že rok 2006 oni omylom....nech to pekne vrátia. Však v tom budem mať super guláš.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Muška
To akože Katka tomu vôbec nerozumiem a dovolať sa nie je šanca, tak som im liebesbrief napísala.
Že rok 2006 oni omylom....nech to pekne vrátia. Však v tom budem mať super guláš.
A ked informovali subjekt že si to započítajú s rokom 2006 odvolali sa tam aj na nejaký zákon alebo vyhlášku? Lebo o ničom takom som nepočula.
Len by sme to urobili niekto z nás........ už by bol oheň na streche
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať