Zavrieť

Porady

Chcem si sporiť v II. pilieri - stúpnu mi odvody?

Zdravím,

rozmýšľam nad sporením v II. pilieri a chcel by som sa spýtať, či rozumiem správne jednej veci:

Keď odvádzam odvody len do I. piliera, tak celý odvod na starobné poistenie ide len Soc. poisťovni, keď si sporím aj v II. pilieri, tak Soc. poisťovňa časť tohto odvodu (cca. štvrtinu) odvedie do DSS - otázka je nasledovná - Ak si budem sporiť aj v II. pilieri, budem musieť odvádzať do Soc. poisťovne viac, než keby som prispieval len do I. piliera, alebo ide výlučne len o preskupenie, rozloženie stále rovnakého odvodu na 2 miesta?
jslancik a otázka je aká? veď si si ju zodpovedal skôr, ako si ju položil...
veronikasad si vôbec sporitelom v II. pilieri ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    síce na toto nebola položená otázka, ale viacerí to čítajú, tak nech sú informácie kompletné.....

    https://www.socpoist.sk/dochodok-z-i...era-iwj/59350s

    širi1 je offline (nepripojený) širi1

    širi1
    sporenie aj v II. pilieri vôbec neovplyvní vaše súčasné odvody, len časť z odvodov "presunie" SP na osobný účet v príslušnej poisťovni; podmienka je mať do 35 rokov, "vstúpiť" do II. piliera môžu aj zamestnanci aj brigádnici - študenti; určite by som sa hlavne u mladších ľudí nespoliehala len na I. pilier

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Nie, nemusíš odvádzať viac. Odvedieš len toľko, koľko je zákonné poistné na dôchodkové poistenie. A SP z toho odvádza do II. piliera časť.

    Ale ak chceš, existujú aj dobrovoľné príspevky na II. pilier. A tie sú daňovo uznateľné do určitej výšky.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 Mňa zaujíma ten daňový odpočet na II. pilier.....taký predsa neexistuje, existuje ale iba na III. pilier, t.j. DDS, podľa § 11 ods. 8,9,10 a 11 ZDP, iné nie sú.....
    ivka70 Sporitelia majú v II. pilieri možnosť platiť si aj dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Ich výška nie je obmedzená. Daňová výhoda súvisiaca s platením dobrovoľných príspevkov skončila v roku 2016.
    https://www.employment.gov.sk/sk/soc...porenie-2.html
    Chobot Díky za poznámku. Ani som si nevšimol, že to už zrušili, keďže som si to neuplatňoval.

    Ale dobrovoľne prispievať sa dá aj ďalej, len to nemá zmysel, keď to nie je daňovo odpočítateľná položka.
      zbaliť

    Chcem si sporiť v II. pilieri - stúpnu mi odvody?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.