Zavrieť

Porady

Daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti

dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Chcem sa poradiť, moja mama so súrodencami zdedili byt. Tento byt sa už predal. Je povinnosť podať daňové priznanie z príjmu z predaja nehnuteľnosti, aj keď sú ako dedici oslobední aj nulové? Neviem či som sa správne vyjadrila. Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Pepa
Podľa mňa áno.
Nemala si tam trvalý pobyt dva roky bezprostredne pred predajom - oslobodenie podľa par. 9 ods. 1 a) sa ťa netýka.
Byt si nemala vo vlastníctve viac ako 5 rokov - oslobodenia podľa par. 9 ods. 1 písm. b) sa ťa tiež netýka.
Iné oslobodenie, ktoré by sa ťa týkalo som nenašla.
Musím mať byt v osobnom vlastníctve 5 rokov? Nestačí, že som ho vlastnila ako družstevný /5,5 roka/?
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

nevie mi nikto poradiť?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ide o vlastnícke právo . Pri družstevnom byte by si mohla spĺňať inú možnosť pre oslobodenie - dva roky trvalého pobytu bezprostredne pred predajom . To tiež nespĺňaš ....
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Jankaaa
Musím mať byt v osobnom vlastníctve 5 rokov? Nestačí, že som ho vlastnila ako družstevný /5,5 roka/?
Nevlastnila si ho - mala si nájomnú zmluvu - nie list vlastníctva.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Podľa § 9 ods. 4 zákona o dani z príjmov sa oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa § 9 ods.1 písm. a) až c) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. i) u predávajúceho alebo prevodcu posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo spojené s členským podielom.

Z uvedeného mi vychádza, že nemusím mať nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve a že aj vlastnictvo podielu v druzstve sa povazuje za vlastnictvo bytu. Je ale otazka, ci sa pravne nepretrhne retaz vlastnictva ked som mala 5 rokov v druzstve a potom sa zmenila forma vlastnictva.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Lenže právo spojené s členským podielom spomínané v §9 ods.4 sa vzťahuje na § 9 ods.1 písm.i/. Toto ustanovenie upravuje prevody členských práv v družstve, čo nie je Tvoj prípad. U Teba ide o prevod vlastníckeho práva.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Ako mám teraz postupovať? Byt som kupila za 750 tis. a predala som ho po 5 rokoch za 900. Do bytu sme ale investovali zhruba 100-150 tis. plus mínus. Amortizuje sa nejako cena bytu? Alebo si to môžem vypočítať takto: 750+/cca 100-150/ - 900 tis. a z rozdielu ak nejaký bude zaplatím daň a podám v marci daňové priznanie k dani z príjmu. A ešte jedna otázka: Stačí ak podám daňové priznanie ja, alebo musí aj manžel. Musíme to rozdeliť na polovicu?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Jankaaa
Ako mám teraz postupovať? Byt som kupila za 750 tis. a predala som ho po 5 rokoch za 900. Do bytu sme ale investovali zhruba 100-150 tis. plus mínus. Amortizuje sa nejako cena bytu? Alebo si to môžem vypočítať takto: 750+/cca 100-150/ - 900 tis. a z rozdielu ak nejaký bude zaplatím daň a podám v marci daňové priznanie k dani z príjmu. A ešte jedna otázka: Stačí ak podám daňové priznanie ja, alebo musí aj manžel. Musíme to rozdeliť na polovicu?
Na takto položenú otázku by som odpovedala, že príjem z predaja bytu je oslobodený - toto však nie je pravda. Keďže sledujem túto tému - je to takto:
Ty si byt "kúpila" od člena BD - previedlo sa členstvo a ty si vyplatila 750,- tisíc. Stále sa však jednalo o byt družstevný a ty si mala nájomnú zmluvu - byt si nemala vo vlastníctve.
Zhruba po piatich rokoch si byt odkúpila do osobného vlastníctva a následne si ho predala - nejedná sa o oslobodený príjem pretože: byt si nevlastnila viac ako 5 rokov, nemala si v ňom trvalý pobyt 2 roky bezprostredne pred predajom.
Náklady: 750,- tis, ktoré si vyplatila /u nás sa tomu nadáva odstupné/ nie je nákladom - nákladom je cena za ktorú si byt kúpila do osobného vlastníctva + náklady na jeho zhodnotenie.
Príjem z predaja bytu si môžete rozdeliť v pomere 50:50, ale nemusíte - záleží na dohode manželov.
Snáď ma ešte niekto doplní alebo opraví.
0 0
MarianSu MarianSu

MarianSu je offline (nepripojený) MarianSu

Kde je v zákone napísané, že nákladom nieje "odstupné"? Veď nákladom je všetko, čo súvisí s kúpou a zhodnotením nehnuteľnosti. V zákone o dani z príjmu som sa nikde nedočítal, žeby "odstupné" nebolo nákladom. Veď to odstupné si ten od ktorého som byt kupoval dal do príjmu a z tohto príjmu odviedol daň, tak prečo by som si to ja nemohol dať do nákladov?
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Moja známa pred 12 rokmi kupila druzstevný byt a do osobného vlastníctva ho odkúpila az v roku 2004 a v roku 2007 by chcela tento byt predať. Nikdy v ňom nemalla trvalý pobyt a teda nsplňa podmienku trvalého pobytu pre oslobodenie od dane. Zaujíma ma či v tomto prípade do požadovanej doby vlastníctva ( 5 rokov) sa nemoze zapocitavat aj doba "vlastnenia" družstevného bytu?
Nepovažovala sa táto forma "vlastnenia" za podielove spoluvlastnictvo členov bytoveho družstva? Dana 22
0 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

Dobrý deň, možno sa budem opakovať ale chcem sa opýtať, ak som nadobudla byt za 900000 eur kúpou a nie som vlastník 2 roky mám tam len prechodný pobyt a chcem túto nehnuteľnosť predať za tú istú cenu koľko zaplatím daň z predaja? ďakujem pekne
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
2 roky s tým nemajú nič spoločné , teraz už jednotne platí 5r. Daň nezaplatíš , lebo nebudeš mať žiadny zisk ak ho predáš za nadobúdaciu cenu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

janka104 Pozri príspevok
Dobrý deň, možno sa budem opakovať ale chcem sa opýtať, ak som nadobudla byt za 900000 eur kúpou a nie som vlastník 2 roky mám tam len prechodný pobyt a chcem túto nehnuteľnosť predať za tú istú cenu koľko zaplatím daň z predaja? ďakujem pekne
Nie je tá cena "trošku" vysoká ?
0 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

ďakujem pekne sekla som sa to bolo ešte v sk
0 0
tatyo tatyo

tatyo je offline (nepripojený) tatyo

Dobrý deň.Poprosil by som Vás o radu.Moj otec vlastnil 1/2 pozemku asi 40 rokov.Druhú 1/2 vlastnila moja nevlastná mamka.Otec zdedil druhú polovicu pozemku po nebohej mamke v roku 2006.No v roku 2008 moj otec umrel a ja som zdedil celý pozemok.Chcel by som ho predať,lebo mi je iba na ťarchu,preto by som chcel vedieť,či som povinný platiť daň z príjmu,ak ten pozemok predám.Ja ho nevlastním 5 rokov a moj otec,po kom som ho zdedil,vlastnil iba polovicu asi 40 rokov,no druhú polovicu vlastnil iba 2 roky.Tak sa teraz neviem z toho vysomáriť,či budem platiť daň,alebo nie.
Ďakujem Vám za radu.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

tatyo Pozri príspevok
Dobrý deň.Poprosil by som Vás o radu.Moj otec vlastnil 1/2 pozemku asi 40 rokov.Druhú 1/2 vlastnila moja nevlastná mamka.Otec zdedil druhú polovicu pozemku po nebohej mamke v roku 2006.No v roku 2008 moj otec umrel a ja som zdedil celý pozemok.Chcel by som ho predať,lebo mi je iba na ťarchu,preto by som chcel vedieť,či som povinný platiť daň z príjmu,ak ten pozemok predám.Ja ho nevlastním 5 rokov a moj otec,po kom som ho zdedil,vlastnil iba polovicu asi 40 rokov,no druhú polovicu vlastnil iba 2 roky.Tak sa teraz neviem z toho vysomáriť,či budem platiť daň,alebo nie.
Ďakujem Vám za radu.
Nebudeš platiť daň z príjmu, lebo išlo o dedeniev priamom rade. Otec nadobudol druhú časť pozemku v roku 2008, mal to dva roky, ty to máš 4 roky, čo je spolu viac ako 5 rokov.
1 0
mana245 mana245

mana245 je offline (nepripojený) mana245

Dobrý deň, chcem sa poradiť - vlastním pozemok 5 rokov, chcela by som ho predať. Mali sme ho traja majitelia, každý 1/3 a pred 2 rokmi sme ho rozparcelovali na základe Dohody o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva. Mení sa týmto niečo na podmienke 5 ročného vlastníctva, ak chcem byť oslobodená od dane z príjmov za tento predaj?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ako podielová spoluvlastníčka si bola vlastníkom celej nehnuteľnosti, práva a povinnosti si mala vo výške svojho podielu. To znamená aj to, že si bola vlastníkom tej časti, čo predávaš, čiže daň neodvedieš.
3 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý den,mozem sa prosím opýtať
keď občan kúpil v r.2010 pozemok,a počas r.2010,11,12 na nom postavil dom,a v r.2012 ho predal,do vydavkov zahrna vsetky vydavky na kupu pozemku notarske poplatky,faktury robotnikom a všetok material
a prijem je z predajnej zmluvy
do ktoreho riadku daň.priznania vpisať nasčitane sumy?
dakujem pekne vopred za pomoc
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý den,mozem sa prosím opýtať
keď občan kúpil v r.2010 pozemok,a počas r.2010,11,12 na nom postavil dom,a v r.2012 ho predal,do vydavkov zahrna vsetky vydavky na kupu pozemku notarske poplatky,faktury robotnikom a všetok material
a prijem je z predajnej zmluvy
do ktoreho riadku daň.priznania vpisať nasčitane sumy?
dakujem pekne vopred za pomoc
posúvam prosím
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať