Zavrieť

Porady

zmena pracovneho miesta z jedneho na dve - 80/20 staremu zamestnancovi

dobry den, rad by som sa poradil s vami ohladom zmeny pracovneho miesta v zmluve pracovnej: situacia: fabrika je v meste F. Ale vyvoj je v meste V. Mesta F a V su od seba cca hodina autom.


Nastupil som do prace ktora mala miesto vykonu prace V. Robim tu uz viac ako 15 rokov. Obcas treba ist do mesta F a je to samozrejme sluzobna cesta - rata sa cas straveny v aute, pouzije sa firemne auto + diety.


Aby firma usetrila, prisla s napadom 80/20 miesto vykonu prace, cize 80% V a 20% F. Takze kazda cesta by uz nebola sluzobna, neratal by sa cas straveny do a z mesta F a teda je to pre mna ovela nevyhodnejsie.


Co sa chcem poradit:
1) je to vobec legalne? nieje to obchadzanie zakona o sluzobnych cestach alebo nieco dat zamestnancovi 80/20, ked on robi 99.99% casu v jednom mieste?
2) ak odmietnem podpisat novu zmluvu - je to dovod na vypoved? 3) prinalezi mi odstupne ak som v tej firme viac ako 15 rokov pri vypovedi?

a vseobecna otazka: po 15 rokoch ma clovek narok na odstupne ale aj na 3 mesacnu vypovednu dobu - co to ale znamena? dostane aj odstupne aj 3 mesiace este pracuje ALEBO si moze vybrat len jednu z tych moznosti? pricom pri odstupnom nedostane cely plat, ale iba zakladny (bez variabilnej zlozky)?


dakujem za pomoc. doba je tazka a kazdy by len vyhadzoval a hlada predtym este cesticky ako neplatit odstupne a podobne tak aspon tu mozno niekto poradi.
Naposledy upravil poradnikobycajny : 07.10.23 at 06:06 Dôvod: formatovanie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    K bodu 1. je to možné mať viac miest výkonu práce, platí ZP, vyberám miesto výkonu
    §43
    (1)Pracovná zmluva obsahuje identifikačné údaje zamestnávateľa a zamestnanca. V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
    a)druh práce a jeho stručná charakteristika,
    b)miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto) alebo miesta výkonu práce, ak ich je viac, alebo pravidlo, že miesto výkonu práce určuje zamestnanec,
    K bodu 2, odmietnutie nie je dôvod na výpoveď, nárok na odstupné ti ešte nevzniká, to by si musel dostať výpoveď za zákonom daných podmienok
    Napr. pri výpovedi podľa §63- z tzv. organiz, dôvodov vzniká nárok na VD aj odstupné.
    Ak ešte k tomu odstupnému, nie je pravda, že sa vypočíta zo základného platu, to sa počíta z priemerného zárobku posledného kvartálu.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Na účely cestovných náhrad musíš mať k jednej pracovnej zmluve určené jedno "pravidelné pracovisko" - či už máš 1 miesto výkonu práce alebo viac, prípadne uvedené ako celá SR, EU, svet.

    zmena pracovneho miesta z jedneho na dve - 80/20 staremu zamestnancovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.