Zavrieť

Porady

Úroky z pôžičky

Môže byť zmluva o pôžičke uzatvorena s 0% úrokom? Stretla som sa totiž v praxi s tym, že v niektorych pripadoch (pri spriaznenych osobach) musi byť v zmluve o pôžičke dohodnuty obvykly urok, v opačnom pripade Daňovy urad rozdiel medzi obvyklym a dohodnutym urokom dodani veriteľovi. Čo vy na to?
Usporiadat
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Dakujem za pomoc. Uz som z toho mudrejsia. A otvorila som ten subor v exceli a nasla som aj vzorec.
Este raz vdaka. Nabuduce rada pomozem ja.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
Pozri aj príspevok 43. Ja by som sa v tomto prípade informovala na DÚ, čo je možné považovať v prípade pôžičky za "príležitosnú službu". Nestretla som sa s výkladom tohto pojmu.
Z metodického pokynu DR SR:
Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH
Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
- nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
- netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
- platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),

a pri ktorých

- platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
- súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.
0 0
Kveta Kveta

Kveta je offline (nepripojený) Kveta

oref
S právnikom som to práce konzultovala, takže právne v tom problém nie je, skutočne pôžička s 0% úrokom môže byť /aj medzi 2 PO/, ale daniari by to určite považovali za krátenie daní. Urok by mal byť vo výške priemernej úrokovej sadzby NBS. Ja teraz používam 10%-ný.
Ja som pôžičku, teda úroky z pôžičky ešte nepočítala a preto by som sa chcela opýtať, ako mám počítať úroky, ak sa zmluvné strany dohodli na úroku 10% p.a.
Pôžička bola poskytnutá dňa 26.6.2005 a vrátená má byť najneskôr do 31.12.2005.
Dňa 23.9.2005 bola časť tejto pôžičky vrátená. Prosím, ak viete poradiť, odpíšte,Kveta
0 0
Kveta Kveta

Kveta je offline (nepripojený) Kveta

Veľmi pekne ďakujem, Kveta
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Kveta
Ja som pôžičku, teda úroky z pôžičky ešte nepočítala a preto by som sa chcela opýtať, ako mám počítať úroky, ak sa zmluvné strany dohodli na úroku 10% p.a.
Pôžička bola poskytnutá dňa 26.6.2005 a vrátená má byť najneskôr do 31.12.2005.
Dňa 23.9.2005 bola časť tejto pôžičky vrátená. Prosím, ak viete poradiť, odpíšte,Kveta
Pozrite od príspevku 40.
0 0
Adra Adra

Adra je offline (nepripojený) Adra

zdravím, tak ako som tu čítala bol by problém aby jediný konateľ s.r.o. požičal SZČO
/ sám sebe / pôžičku s 0% úrokom. Aký najnižší odporúčate? - malo by to byť tak na 2 mesiace.
0 0
Gerdy Gerdy

Gerdy je offline (nepripojený) Gerdy

accad
Ak poskytne spoločník ako súkromná osba pôžičku firme, môžu sa dohodnúť aj na 0% úroku. V tomto prípade nejde o hore rozoberanú tému.
No cize moze spolocnik ako FO poskytnut spolocnosti kde je spolocnik zmluvu o pozicke s urcitym urokom a taktiez aj so zmluvnou pokutou v pripade nesplatenia pozicky ?
0 0
freeman77 freeman77

freeman77 je offline (nepripojený) freeman77

Dobry den, vedel by mi niekto poradiť ako zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve pôžičku, ktorá bola poskytnutá na zmluvu o pôžičke..... jeden rok ju zobrali aj dali jednu vyššiu splatku a teraz tiež dali jednu vyššiu splatku na konči roka. este tam ostalo niečo splatiť. ako sa takého veci zaúčtuju v jednoduch. učtovníctve... a hlavne ked tam nie je žiadny bankový výpis z úverového účtu... Vdaka
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať