Zavrieť

Porady

kurzové rozdiely

Ahojte poraďáci. Viem, že sa v jednoduchom účtovníctve neúčtujú kurz.rozdiely ale chcela by som vedieť ako sa to potom robí v uzávierkových operáciách. Mám všetky rozdiely vysčítať z faktúr a dať do nákladov alebo tržieb? Ako to má byť správne poraďte mi.Ďakujem.
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja si k uhradenej fa dorobím úhradu len v evidencii fa a tým sa stane vyrovnaná. S kurzovým rozdielom sa už v rámci účtovníctva nič nerobí, neovplyvňuje výsledok hospodárenia.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
skús sa pozrieť na tento link, riešili sme podobný prípad
http://www.porada.sk/showthread.php?p=259513#post259513
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

Osimka
Ahojte poraďáci. Viem, že sa v jednoduchom účtovníctve neúčtujú kurz.rozdiely ale chcela by som vedieť ako sa to potom robí v uzávierkových operáciách. Mám všetky rozdiely vysčítať z faktúr a dať do nákladov alebo tržieb? Ako to má byť správne poraďte mi.Ďakujem.
V uzávierkových operáciách prepočítavaš len kurzový rozdiel na devízových účtoch a valutových pokladniach k 31.12. S faktúrami nerobíš nič. Tie si vždy pri úhrade len dorovnaj v knihách záväzkov a pohľadávok.
0 0
Osimka Osimka

Osimka je offline (nepripojený) Osimka

Kurzom 31.12.prepočítam valuty a rozdiel-stratu alebo zisk dám do tržby alebo do nákladov?Ďakujem
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

Osimka
Kurzom 31.12.prepočítam valuty a rozdiel-stratu alebo zisk dám do tržby alebo do nákladov?Ďakujem
Áno, stratu do výdavkov a zisk do príjmov.
0 0
Osimka Osimka

Osimka je offline (nepripojený) Osimka

Ďakujem Vám za pomoc.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Ahojte, vie mi niekto poradiť???
Mám devízový kontokorent v EUR a nejako si neviem
poradiť či je to kurzový zisk alebo strata???
Kon. zostatok v EUR na účte je -119 778,41 x 34,573 /kurz NBS/= - 4 141 098,97
V účtovníctve mám konečný zostatok -4 436 120,44
Postupujem -4 141 098,97-(-4 436 120,44)= 295 021,47
Čo je to podľa Vás kurzový zisk alebo strata???
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Danielam
Ahojte, vie mi niekto poradiť???
Mám devízový kontokorent v EUR a nejako si neviem
poradiť či je to kurzový zisk alebo strata???
Kon. zostatok v EUR na účte je -119 778,41 x 34,573 /kurz NBS/= - 4 141 098,97
V účtovníctve mám konečný zostatok -4 436 120,44
Postupujem -4 141 098,97-(-4 436 120,44)= 295 021,47
Čo je to podľa Vás kurzový zisk alebo strata???
Ozaj to nik nevie????
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Danielam
Ozaj to nik nevie????
Je to zisk, lebo dlh voči banke sa znížil, budete musieť vrátiť v Sk menej.
0 0
Peter_B Peter_B

Peter_B je offline (nepripojený) Peter_B

Môžete mi prosím napísať, na základe čoho sa kurzový rozdiel na valutovej pokladni alebo devízovom účte ktorý vznikne k 31.12. pri prepočítavaní kurzom NBS zahrnie do príjmov alebo výdavkov OZD?

Ďakujem

Preliezol som celú poradňu a všade sa o tom píše takto, ale nikde v zákone o DzP to neviem nájsť.
0 0
riuska riuska

riuska je offline (nepripojený) riuska

" Pôvodca textu príspevku: Osimka
Kurzom 31.12.prepočítam valuty a rozdiel-stratu alebo zisk dám do tržby alebo do nákladov?Ďakujem
Áno, stratu do výdavkov a zisk do príjmov."


Ak hovorime o kurzových rozdieloch v jednoduchom účtovníctve v ramci uzavierkových operácií, tak hovoríme len o prijmoch a výdajoch ktoré neovplyvňujú ZD!!! Žiadny zisk a strata, veď v jednoduchom účtovníctve účtujete o peniazoch a tu ste nic neprijali a nic nedali...Konzultovala som to este minulý rok z auditorkou a ta tiež jednoznačne zastávala tento názor.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Kurzové rozdiely sa v jednoduchom účtovnictve učtujú na konci roka , len na valutových pokladniach a devízových účtoch.Zostatok v cudzej mene na konci roka na účte alebo pokladni sa prepočíta kurzom NBS.Rozdiel, ktorý vznikne medzi učtovným zostatkom v SKK a prepočítaným zostatkom kurzom NBS je kurzová strata alebo zisk, ktoré ovplyvňujú ZD.
0 0
riuska riuska

riuska je offline (nepripojený) riuska

Bola som toho nazoru aj ja , ale auditorka ma vyviedla z omylu...V podstate ma pravdu...Dostala si peniaze alebo si nieco vyplatila? Napriklad : Mala si vystavenu fakturu na 300 Eur, prisla uhrada 300 eur.Faktura je uhradena. Uctujes o peniazoch , ktore si zaplatila alebo tebe zaplatili.Je to zisk alebo strata ovpl.ZD v PU ale nie v JU.
0 0
Peter_B Peter_B

Peter_B je offline (nepripojený) Peter_B

Veď toto je ten problém, že neviem na základe čoho (paragraf, zákon, opatrenie) ste dospeli k tomu že to ovplyvňuje ZD.

Mne teda tiež vraveli že to ovplyvňuje ZD, ale v zákone o DzP som to nenašiel.

Berme to tak že neviem o tom nič, na základe čoho sa rozhodnem že to má ovplyvňovať ZD?
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

Toto vysvetlenie som našala v Daňových výdavkoch /Poradca/:
V súlade s § 24 ods.2 zákona o účtovníctve prepočítavajú účtovné jednotky (platí pre daňovníkov účtujúcich v podvojnom i jednoduchom účtovníctve) ku dňu zostavenia účtovnej závierky kurzom NBS majetok charakteru peňažných prostriedkov v cudzej mene v hotovosti (pokladnica) a na bankových účtoch (vrátane kontokorentných účtov).
Rozdiel medzi hodnotou zostatku takýchto peňažných prostriedkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, prepočítanou kurzom NBS k tomuto dňu a ich hodnotou zaúčtovanou pri nadobudnutí v súlade s § 24 ods.2 alebo 3 zákona o účtovníctve, sa účtuje tiež ako kurzový rozdiel, ktorý je zahrnovaný do základu dane.

Môj názor: Ak mám na účte 300 Eur, tak ku dňu zostavenia účtovnej závierky (31.12.) má tých 300 Eur hodnotu podľa kurzu tohto dňa. V účtovníctve v SK to ale vychádza podľa kurzov, ktoré sa v priebehu účtovania menili, preto aj ten výsledok na konci je týmto ovplyvnený. Tak mám buď kurzový zisk (ak majú vyššiu hodnotu) a je to navyšenie môjho príjmu, alebo v opačnom prípade mám kurzovú stratu.
0 0
Peter_B Peter_B

Peter_B je offline (nepripojený) Peter_B

Ďakujem.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Len doplním.
1) V JU kurzový rozdiel z valutovej pokladne alebo devízového účtu k 31.12.06 zaúčtuješ do denníka medzi výdavky ovplyvňujúce základ dane k 31.12.06 a ovplyvní to základ dane.

2) V JU prepočítaš kurzom NBS zostatok pohľadávok a záväzkov vyjadrených v cudzej mene k 31.12.06 a tento rozdiel zaeviduješ do knihy pohľadávok resp knihy záväzkov (Takže budú mať hodnotu vyčíslenú v účtovníctve zhodnú s hodnotou podľa kurzu NBS k 31.12.). Ale o ňom neúčtuješ v peň.denníku. Nesmie ti ovplyvniť základ dane.
0 0
lslavik lslavik

lslavik je offline (nepripojený) lslavik

Betina2 Pozri príspevok
Len doplním.
1) V JU kurzový rozdiel z valutovej pokladne alebo devízového účtu k 31.12.06 zaúčtuješ do denníka medzi výdavky ovplyvňujúce základ dane k 31.12.06 a ovplyvní to základ dane.

2) V JU prepočítaš kurzom NBS zostatok pohľadávok a záväzkov vyjadrených v cudzej mene k 31.12.06 a tento rozdiel zaeviduješ do knihy pohľadávok resp knihy záväzkov (Takže budú mať hodnotu vyčíslenú v účtovníctve zhodnú s hodnotou podľa kurzu NBS k 31.12.). Ale o ňom neúčtuješ v peň.denníku. Nesmie ti ovplyvniť základ dane.
Ako sa prejavi kurzova strata / zisk pri pouziti pausalnych vydavkov?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Kurzový zisk zvyšuje zdaniteľný príjem, kurzová strata je súčasťou paušálnych výdavkov.
0 0
pipinek pipinek

pipinek je offline (nepripojený) pipinek

prosiiiim o radu. od r.2005,2006 a 2007 kedy boli kurzove rozdiely danove a kedy nedanove ??? velmi pekne dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať