Zavrieť

Porady

Usporiadat
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

pozdravujem,
- aj tohto roku som nakladala kapustu do 0,3 a 0,7 l flias a som velmi spokojna, po dvoch tyzdnoch kvasenia som dnes na skusku otvorila prvu flasu a kapusta super chrumkava a kysla
- kupila som 4 kapusty - cca 8 kil, po ocisteni bolo asi 5 kil, z toho som nalozila 7 - 0,7 l flias a 4 - 0,3 l flase

-Kapustu som nastrúhala, posolila /1kg - 20g soli/ a nechala 5 hodín odležať.
-Potom som natlačila do fliaš, ale iba asi do 3/4 pohára a na vrch som naliala vytlačenú šťavu.
-Poháre som uzavrela viečkom.
-Kapustu som položila do pekáča, aby mala kde vytekať šťava.
-Keď kapusta dokvasí, viečka sa samé uzavrú – pricucnú. Stačí potom fľaše umyť a odložiť.
-Starší pán stupavčan písal, že ku kapuste nepatria žiadne koreniny, ani iné pochutiny, len soľ.
-Odvtedy ju tak robim a je skutočne výborná.
8 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Abeata Abeata

Abeata je offline (nepripojený) Abeata

Ahojte )) Viem, že sezóna tlačenia kapusty je už za nami, ale možno sa táto rada zíde na ďalší rok. Zo srdca nenávidím čvachtanie sa v súdku s kapustou a odčrpkávanie vody, ktorú kapusta pri tlačení pustí. A keďže najlepšie vynálezy vznikli z lenivosti, ja som si tiež jeden vymyslela.
Narezanú kapustičku si pekne večer nasypem do sprchového kúta ( aj vaňa je super ) vystlaného čistou posteľnou plachtou - odtokový otvor nie je zaštupľovaný !!!!. Tam si ju nasolím, premiešam a idem spať. Ráno oželiem ranné sprchovanie a ešte v pyžamku prikryjem narezanú kapustu, ktorá zmenšila svoj objem vari aj o polovicu koncami plachty, obujem si teplé ponožky, na to mikroténové sáčky, do uší slúchatká s rezkou hudbičkou a vleziem si ku kapustičke do sprchy... A tam si v rámci rannej rozcvičky dupkám, šlapem, kapustička púšťa zvyšnú šťavu, ktorá odteká odtokom a za nejakých 15 minút už nepustí ani kvapku. Vtedy nastáva tzv.raňajková fáza . Vbehnem do kuchyne a keď zavonia káva a vajíčka so šunkou, vyplazí sa z izby hladný syn, ktorého dĺžka dolných končatín značne presahuje výšku 25 litrového suda, do ktorého ho v zápätí naženiem so šálkou kávy v ruke a kým kávičku vypije, popritláča vytlačenú kapustu, ktorú tam po vrstvách presýpam soľou a rascou. Popamäti vylezie zo suda, v kuchyni zdusí ešte teplé vajíčka a keďže je podľa jeho biologických hodín ešte iba včasné ráno, zalezie s pocitom dobre vykonanej práce tam, odkiaľ pred 15 minútami vyliezol.
Skutočne celá procedúra nezaberie viac ako 40 minút a to aj s príravou raňajok a ich konzumáciou.
5 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

Na naloženie kapusty nepotrebujete žiaden súdok, len zaváraninové poháre. Keď som tento receptík objavila na internete, hneď som si povedala, že isto vyskúšam. Čo potrebujeme: kapustu ja som mala 5 kg pokrájanej, soľ, na 1 kg kapusty ide 2 Dkg soli, kmín podľa chuti, nové korenie, bobkový list a zaváraninové poháre.

POSTUP PRÍPRAVY

Kapustu nakrájame - ja som už nakrájanú kúpila a premiešame so soľou a kmínom. Riadne premiešame a keď pustí šťavu, tak dôkladne v nádobe utlačíme. Necháme 2 hodiny odpočinúť. Po tejto dobe ju začneme tlačiť do čistých zaváraninových pohárov, dáme si záležať na tom, aby sme každú vrstvu riadne natlačili zo všetkých síl. Ja som asi tak v polovici pohára pridala 2 zrnká nového korenia a 1 bobkový list. Plníme tak,
aby sme od vrchu pohára nechali cca 3 cm. Ak by bola kapusta suchá a málo pustila vodu, tak ju môžeme nahradiť prevarenou vodou. Uzavrieme a poháre postavíme na nejaký podnos do tepla.
Ja som všetky fľaše poukladala do mäsiarskej prepavky a dala ku kozubu na dva týždne. Kapusta začne v pohároch kvasiť - viečka sa vydujú. Toho sa však neľakajte, asi za 2 týždne spozorujete, že sa opať vyrovnali do pôvodnej polohy. To je znamenie, že je kapusta vykysnutá. A môže začať aj vytekať šťava z pohárov - to nie je žiadna zrada - mne sa to stalo iba u niektorých v začiatkoch kvasenia, potom už nie. Potom už ostáva iba odniesť poháre do pivnice.


Tento receptík som objavila niekde na internete, neviem kto bol pôvodcom tohto receptu, ale dala by som mu metál.

OBRÁZKOVÝ POSTUP S VEĽKÝMI OBRÁZKAMI

Takto sa môžu vyduť vŕšky.

Kyslú kapustu takto zakladám už tretí rok . Podľa mňa je to praktickejšie, pretože kapusta naložená v sude , keď ste šli z neho odobrať tak bolo ju cítiť všade dookola.A takto si otvorím jednu-dve fľašky a šup s nimi do hrnca. A v čom má najväčšiu výhodu, neznášala som umývať prázdny sud od kapusty.
5 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

220870 Pozri príspevok
Pred pár dňami som si kúpil výrobky od tejto firmy:http://www.pickles.sk/page.asp?lang=...atus=mix_party
Je to niečo úžasné, fantázia,okamžite som sa stal ich zákazníkom a fanúšikom ,môžem len a len odporúčať.
Viete niekto poradiť recept na takúto dobrotu?
Kuk Kráľovská nakladaná zelenina(Carska turšija)
Čítaj aj komentáre, všimni si hlavne autorkine(Airan) a jej manžele Aarona.
Ďalšie
Kvasený karfiol
Od príspevku č. 13 http://www.porada.sk/t62416-kvasena-...pa-cvikla.html
Kvasená zelenina - pickles
Naposledy upravil Marína : 28.10.10 at 14:57
4 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Ja som tu tiež už dávala recept na kvasenú kapustu v pohári a môžem odporučiť. Kapusta, ako sa tu už píše je veľmi dobrá, bielučká a ak sa nezje, dlho vydrží. Mám od minulého roka ešte 2 pohárky. Tento rok na bežné pochutenie som dávala do malých pohárikov s plátkami jabĺk, aby to mohol aj jeden zjesť na posedenie. A viečka kľudne použite také, aké máte. Tohtoročné nové sú tvrdé a nedržia, tak som použila staré. Málokedy sa stane že nedrží. A keby aj, tak ju zjeme hneď. Recept je tu: http://www.porada.sk/t113919-p26-co-dnes-na-obed.html
4 0
bwd bwd

bwd je offline (nepripojený) bwd

A mám to zase raz za sebou. Tých 20 kilo na 17 litrový súdok bolo
trocha málo, ale nevadí. Nemusím byť megalomanský. Keby som bol,
tak by som do toho súdka možno natlačil aj 30 kilo. S mojimi 140 kg
živej váhy by to nebol problém. Prebytočnú vytlačenú šťavu mám
v chlade, keby bolo treba a kapusta v súdku už začína pracovať.
Počítam, že zajtra ráno pri tých 22°C začne bublať.

Dal som len soľ a kmín, na spodok a na vrch celé kapustné listy
tak, ako vždy predtým a všetko som stlačil pod hladinu šťavy
tanierikom, zaseknutým plastikovým strúhadlom na jabĺčka pre
dojčatá, ktorý sa na to presne svojimi rozmermi hodil.
3 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
korela Pozri príspevok
Pani predávala v tržnici sladkú a klasickú kvasenú sudovú kapustu. Ešte som sa s tým nestretla. Tvrdila mi, že sa v sladkej skutočne nenachádza cukor.
Neprešla som všetky vaše uvedené recepty. Pridáva sa kvôli kvaseniu niekedy aj cukor?
Moja kapusta je tiež príjemne sladkokyslá, dávam jabĺčka , cibuľu a cvikľu. Cukor v žiadnom prípade !!!

Pre tých, ktorým kapusta zmäkla : vlejte do suda fľašu minerálky - tej božskej.
Môžete to zopakovať, ak sa "nespamätá" hneď po prvej fľaši.
3 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Cviklu krájam na plátky a dávam ju vždy na jednu stranu suda. Máš pravdu, kapusta je na cvikľovej strane červená a na druhej strane biela . Kapustnicu mám ako červené víno a. Nerada sa chválim , ale teraz musím. Kto jedol moju surovú kapustu - tvrdí ,že lepšiu ešte nejedol. Ak neklamú, tak ich bolo dosť čo to povedali. A navyše, toto povedala aj moja švagriná a to už je čo povedať.
Kapustnica varením vybledne a keď dám bravčové mäsko, klobásky, celé zemiaky a požehnane sušených húb, tak je niekedy taká ,že už nepotrebuje ani len štipku soli na dochutenie.
Minule som ponúkla jedneho poľovníka, čo fakt dobre varí a on povedal, že takú kapustnicu ešte v živote nejedol a to bola taká obyčajná nie "vianočná" . Teraz mi strašne ťahá dohora nos , preto musím skončiť so samochválou, lebo pri tejto predpovedi počasia, by mi mohlo doň stále pršať.
Tak , aby som to dala na správnu mieru, niekedy ju aj ja pekne dobabrem a to vtedy, keď ju nechám prudko zovrieť.
Kapustnica totiž nesmie prudko zovrieť, ale sa musí variť pomaly - tak ako hovädzia , alebo kuracia polievka, aby bola krásna číra.
A do kapustnice patria zásadne, domáce rezance.
Naposledy upravil Melnick : 24.11.10 at 14:13
3 0
vašo1 vašo1

vašo1 je offline (nepripojený) vašo1

súhlasím že do kapusty netreba toho moc dávať klasika 20g soli na 1kg narezanej kapusty
to je 4 chlapské hrste kapusty a 1polievková lyžica /nie kopcom/soli na 20kg kapusty cca 1kg
cibule pol sáčku rasce celej a cca pol sáčku celé čierne korenie kameninový súdok vydrhnúť
solou a octom a dobre vypláchnuť,vydrhnúť z dnuká polkou cibule a tllačiť,tlačiť a tlačiť sem
tam vložiť bobkový list
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Kvasená kapusta do pohára
Na 1 kg kapusty ide 20 g soli, celé čierne korenie, nové korenie, rasca, bobkový list, cibuľa, jablká
Nakrájanú kapustu posolíme a necháme stáť 5 – 6 hod. Na dno vyvarených pohárov na zaváranie dáme koliesko cibule, koliesko jablka a natlačíme kapustu – nie úplne doplna. Posypeme rascou, čiernym korením, novým korením a pridáme bobkový list. Do pohárov nalejeme aj vodu z kapusty, dobre uzavrieme a necháme kysnúť. Kapusta je veľmi chutná a zachová si bielu farbu. (Toto je originál receptu od čitateľky z jedného vydania Nového času pre ženy.)

Mamine vylepšenie: preosiaty Nakladača na uhorky (brutto váha 100 g) zmieša so 100 g soli a používa túto zmes namiesto samotnej soli. Cibuľu nastrúha na kolieska a zamieša do nastrúhanej kapusty. Korenie a jablko dáva na dno pohára (na 700 ml pohár 2 ks nového korenia, 6 ks čierneho korenia, medzi prsty rasce, kúsok bobkového listu). Túto kapustu tlačíme do pohárov so zatláčacím víčkom, poháre so závitom sú menej vhodné. Do pohára sa zmestí cca 600 g kapusty (po odstátí a pustení šťavy). Pri tlačení kapusty zároveň z nej vytláčame šťavu, príp. podľa potreby šťavu aj dolejeme. Po uzatvorení víčkami kapusta kysne na teplom mieste 2 - 3 týždne. Poháre treba dať na plech so zvýšeným okrajom, lebo pri kvasení vyteká z nich šťava. Po vykysnutí očistíme poháre a dáme ich do pivnice. Toto môžete robiť aj v lete, keď rýchlo potrebujete kyslú kapustu - vykysne za 1 týždeň.
Do kapusty sa môže pridať trochu červenej papriky a vznikne z toho chutný kapustový šalát.

Rada (vyčítaná, neoverená): Do sudovej kapusty sa môžeme pridať studená srvátka získaná pri domácej výrobe tvarohu – 1 liter do 50 kg kapusty, pretože má čistiace účinky a priaznivo podporuje kvasenie.
Naposledy upravil Llívia : 28.10.10 at 20:57
2 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

My postrúhanú posolenú kapustu tiež necháme odpočívať vo vani, primerane vylisujeme v takomto niečom,

a potom syn (za občasného hundrania) prípadne sb natlačí do sudov. Ja dávkujem koreniny - rasca, korenie celé, bobkový list.
Cibuľu v posledných rokoch nedávame a ak máme dáme chren.
Naposledy upravil janka67 : 19.11.10 at 12:00
2 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Tak kapusta je naložená, prebytočná voda vo fľašiach. Veko suda som zlepil, prehodím cez neho ešte sáčok, aby lepidlo vydržalo a celé to dobre tesnilo.

Ako tak pozerám, veko by som mal mať na sude už od začiatku, čiže od včera a malo by to byť bez prístupu vzduchu.

Deptanie kapusty bola sranda, zapli sme si na internete ľudovú hudbu a spievali si, už sa teším na budúci rok a hlavne na kapustičku.
2 0
Inuška Inuška

Inuška je offline (nepripojený) Inuška

Ja mam velmi jednoduchy: 20 g soli na 1 kg kapusty a k tomu trochu celej rasce. Natlacit do suda, nechat vykvasit a jest. Este pred mesiacom sme mali poslednu kyslu kapustu z minuleho roku. Inak mozes pridat bobkovy list, cierne korenie, chren, jablko - podla chuti. Ale nam pri tychto experimentoch nejako nevychadzala, az taka bez vsetkeho.
1 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Pred pár rokmi som čítala v Slovenke článok o stupavskej kapuste. Starší pán stupavčan písal, že ku kapuste nepatria žiadne koreniny , ani iné pochutiny , len soľ. Odvtedy tak robím, že postrúhanú len nasolím a naložíme do suda. Zaťažíme kameňom. Je skutočne výborná.
1 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

My máme 17 l súdok a išlo 20 kg už natrúhanej kapusty. Bolo úplne štrichom. Sa mi zdá, že o 1/3 viac ako je sud. Možno ešte niekto poradí.
1 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
bwd Pozri príspevok
Hallo, nevie niekto, koľko surovej kapusty je treba na natlačenie napríklad desiatich litrov? Nerobil som kapustu už niekoľko rokov a neviem si spomenúť. Ďakujem.
v prílohe posielam výborný recept - uprav si ho podľa množstva kapusty, do 10 l kludne daj 8 kg kapusty+ prísady.

posekanú kapustu zmiešaj s prílohami, nechaj hodinku pôsobiť a potom vyber kapustu, je dobré ju ždímať a natlačiť - udusať zaťažiť drievkom s kameňom a až na vrch doliať vodu - šťavu čo ti zostala v nádobe. Takto nechať v TEPLE cca 14 dní a potom odobrať z vrchu kvas a dať do chladu.

je výborná !!! dobrú chuť!!!!
1 0
bwd bwd

bwd je offline (nepripojený) bwd

vema Pozri príspevok
My máme 17 l súdok a išlo 20 kg už natrúhanej kapusty. Bolo úplne štrichom. Sa mi zdá, že o 1/3 viac ako je sud. Možno ešte niekto poradí.
Takto nejako som si to pamätal, ale nebol som si už istý. Ďakujem za
odpoveď, zajtra idem do Stupavy-Mást kúpiť 20 kilov nastrúhanej,
mám tam super dodávateľa a do Petržalky 17-litrový kameninový súdok,
už ho mám rezervovaný. Strašne sa teším, lebo aj keď na Miletičke kúpim
dobrú kapustu, 'co je doma, to se počítá' :-)
1 0
bwd bwd

bwd je offline (nepripojený) bwd

sway Pozri príspevok
v prílohe posielam výborný recept - uprav si ho podľa množstva kapusty, do 10 l kludne daj 8 kg kapusty+ prísady.
Vďaka za recept, ale po dlhých rokoch experimentovania s kapustou
(kým mi súdok nepraskol - preto tá prestávka) mi vychádza najlepší
spôsob kapusta, soľ a celý kmín. Taká kyslá kapusta sa hodí ku
všetkému aj ako príloha. Pred vyše tridsiatimi rokmi sme so susedmi
robili kapustovo - vínové žúry v petržalskom paneláku. Víno dodal sused,
kapustu ja. :-)

P.S.: Tých 8 kilov do 10 litrového súdka sa mi zdá trocha málo.
1 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

bwd Pozri príspevok
Takto nejako som si to pamätal, ale nebol som si už istý. Ďakujem za
odpoveď, zajtra idem do Stupavy-Mást kúpiť 20 kilov nastrúhanej,
mám tam super dodávateľa a do Petržalky 17-litrový kameninový súdok,
už ho mám rezervovaný. Strašne sa teším, lebo aj keď na Miletičke kúpim
dobrú kapustu, 'co je doma, to se počítá' :-)
Nech sa podarí. Budeš mať pocit, že sa nezmestí, ale zmestí, treba dobre natlačiť.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zdenka 0705 Pozri príspevok
.... robila som ju presne podľa receptu, tak neviem, asi bude niečo špatne, žiadna šťava nevyteká... čo také sa mohlo stať, neviete?
Napadá mi pomalšie kysnutie kvôli tomu, ak je nízka teplota v miestnosti, kde je kapusta. A aspoň u nás tej šťavy zase nebolo nejako veľa - poháre stáli v hlbokom plechu (to je ten vysoký 3-4) a počas celej doby kysnutia by ho vytekajúca šťava nenaplnila (šťava sa vylievala kvôli "aróme" ).
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
06-11-06, 07:11 PM #14

Melnick
Poraďák


Členom od: 30-01-06
Miesto: Gold Coast
Príspevky: 6,913
Súhlasil: 12,748x
Získal 10,312 súhlasov
v 2,964 príspevkoch



Re: Kvasená kapusta - dajte dobrý recept.
Práve som včera natlačila 100 kg kapusty. ZEvina má pravdu,že najlepšia bola tá v drevených sudoch,zaťažená vyvarenou žabicou,ktorá slúžila iba na tento účel. Bohužiaľ niekto mužovej starej mame poradil,že je dobré dať pre urýchlenie kvasenia kôrku chleba.Výsledok bol taký,že drevo chytilo nejakú inú kvasinku a my sme museli sud vyhodiť.
Môj recept:
100 kg kapusty
5 kg cibule
3kg kyslých jabĺk - najlepšie sú plánky
2 kg cvikle
1.5 kg soli - na spodok dávam ešte kúsok kameninovej
čierne korenie - nie nové!
rasca celá - občas štipku pri nakladaní.
Sud pred plnením vybáram vriacou vodou ,v ktorej vyvarím vysušený kôpor.
Jablká a cviklu dávam vždy na jednu stranu,pretože potom mám ku jedlu farebnú kapustu -bielu aj červenú. Pri varení je to jedno,aj tak stratí farbu.
Je vynikajúca-ja z nej potom pečiem "meteník" je to liptovská špecialita a celá rodina okrem môjho manžela - jemu nechutí,ho vymení za hocijakú výbornú tortu,alebo inú pochúťku. Preto tlačím tak veľa,lebo 3/4 rozdám v rôznej podobe./surovú,uvarenú aj v spomínanom meteníku. /
Takže dobrú chuť.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať