Zavrieť

Porady

Registracia za platcu DHP-odpocet dane z drobného hmotného majetku

Ako je to s odpočítaním DPH z drobného hmotného majetku pri registrácii za platcu DPH a zaúčtovaním všetkého čo k tomu patrí ? Jedná sa o majetok, ktorého vstupná cena je nižšia ako 30 000,- Sk a nie je to odpisovaný majetok. Majetok bol pred registráciou za platcu DPH zahrnutý do daňových výdavkov. Od tohto majetku si odpočítam DPH, ktoré zaúčtujem ako DPH odpočítanie dane. Čo sa týka dane z príjmu o odpočítanú sumu DPH mám znížiť cenu tohto majetku a znížiť aj daňové výdavky alebo to mám zaúčtovať ako ostatný zdaniteľný príjem ? O odpočítané sumy DPH sa znížia aj hodnoty drobného hmotného majetku v účtovnej evidencii ? Účtovníctvo je vedené v jednoduchom účtovníctve.
Naposledy upravil Mirkaporada : 22.12.06 at 07:15
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jana Acsová
Dnes už žiadne poúčanie. Blížia sa Vianoce
Súhlasím, ale predsa by som si rada prečítala ortieľ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anja111
Súhlasím, ale predsa by som si rada prčítala ortieľ...
Naznačila som čosi. Postačuje?

A pozor na preklepy. Silvester bude až o týždeň. .-)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Áno, aj ja si myslím, že vyčíslenie základu dane je rovnaké, ale postup je rôzny a aj účtovná závierka. A to je už iná téma...

Želám pokojné neúčtovné a rodinné vianočné sviatky...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jana Acsová
Naznačila som čosi. Postačuje?

A pozor na preklepy. Silvester bude až o týždeň. .-)
Ďakujem.
Preklep som opravila.
Pripájam tiež želanie príjemne strávených vianočných sviatkov.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Po prečítaní všetkých príspevkov som dospel k názoru, že budem musieť opraviť účtovanie pri registrácii na plátcu dph. Našťastie tohto roku som mal iba jedného. Ďakujem. Zase som o niečo múdrejší.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
smith
Po prečítaní všetkých príspevkov som dospel k názoru, že budem musieť opraviť účtovanie pri registrácii na plátcu dph.
Nemyslím, že je to nevyhnutné .-) Postupy nám dávajú možnosti k uzávierkovým operáciám.
0 0
Maya1 Maya1

Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

Keď nevyužijem právo uplatnenia DPH z majetku pri registrácii podľa § 55, tak pokračujem v odpisovaní majetku ako keby sa nič nestalo? Mám za to, že v tomto prípade neznižujem zostatkovú cenu majetku o výšku DPH a teda pokračujem v odpisovaní z pôvodnej ceny.
Uvažujem správne?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Maya1 Pozri príspevok
Keď nevyužijem právo uplatnenia DPH z majetku pri registrácii podľa § 55, tak pokračujem v odpisovaní majetku ako keby sa nič nestalo? Mám za to, že v tomto prípade neznižujem zostatkovú cenu majetku o výšku DPH a teda pokračujem v odpisovaní z pôvodnej ceny.
Uvažujem správne?
Podľa môjho názoru nie. Právo na odpočítanie dane máte využiť. Ak nie, tak náklad vzťahujúci sa k neuplatnenej dani z pridanej hodnoty môže byť posúdený ako nedaňový. Právo na odpočítanie dane má platiteľ využiť. Daň z príjmu nerobí výnimky, v prípade, že možnosť na uplatnenie DPH daňovníkovi vznikla. V tom je princíp zdanenia.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Mohli by ste prosím, keďže je už po Vianociach a za chvíľu i veľká noc, zhrnúť správne riešenie tohto problému z účtovného i daňového hľadiska?
Akurát mám takýto prípad od 1.3.07 a chcela by som si to urobiť správne.

Ďakujem veľmi pekne.

Prípadne stačí i po Veľkej noci.
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Jana Acsová Pozri príspevok
Podľa môjho názoru nie. Právo na odpočítanie dane máte využiť. Ak nie, tak náklad vzťahujúci sa k neuplatnenej dani z pridanej hodnoty môže byť posúdený ako nedaňový. Právo na odpočítanie dane má platiteľ využiť. Daň z príjmu nerobí výnimky, v prípade, že možnosť na uplatnenie DPH daňovníkovi vznikla. V tom je princíp zdanenia.
Dovolila by som si s Vami polemizovať, nakoľko v § 55 Z. o DPH sa píše, že "osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň ...", čiže, podľa mňa nemá tú povinnosť, ak nechce daň odpočítať. Ohľadne posúdenia nákladu vzťahujúceho sa k neuplatneniej DPH sa neviem zodpovedne vyjadriť. Asi je to na uvážení toho-ktorého daň. kontrolóra.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ešte by som sa rada vrátila k tejto téme. Už mám toho načítané a vytlačené z Porady asi príliš veľa a neviem, či uvažujem správne:
ak sa SZČO stane Q platcom dph k 1.7., nákup zásob a drobného majetku za I. polrok má v I. polroku už zaúčtovaný vrátane DPH. Na základe inventúry zásob a drob. majetku zistí prislúchajúcu dph, ktorú v III.Q-li interným dokladom mínusuje z výdavkov a zároveň táto suma ide do r. 21 prvého daň.prizn.k DPH. A túto istú sumu dá do daň. priznania k dani z príjmu za rok 2007 do riadku 40? Je to tak OK?
Dakujem.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Janiča Pozri príspevok
Dovolila by som si s Vami polemizovať, nakoľko v § 55 Z. o DPH sa píše, že "osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň ...", čiže, podľa mňa nemá tú povinnosť, ak nechce daň odpočítať. Ohľadne posúdenia nákladu vzťahujúceho sa k neuplatneniej DPH sa neviem zodpovedne vyjadriť. Asi je to na uvážení toho-ktorého daň. kontrolóra.
Aj nárok na odpočet dane z klasickej fa si platiteľ môže uplatniť, ale keď si odpočet neuplatní, je to jeho nedaňový náklad.

Takže aj v zmysle §55 ak si odpočet dane môže uplatniť, ale si ho neuplatní, je to jeho nedaňový náklad.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Heni Pozri príspevok
ešte by som sa rada vrátila k tejto téme. Už mám toho načítané a vytlačené z Porady asi príliš veľa a neviem, či uvažujem správne:
ak sa SZČO stane Q platcom dph k 1.7., nákup zásob a drobného majetku za I. polrok má v I. polroku už zaúčtovaný vrátane DPH. Na základe inventúry zásob a drob. majetku zistí prislúchajúcu dph, ktorú v III.Q-li interným dokladom mínusuje z výdavkov a zároveň táto suma ide do r. 21 prvého daň.prizn.k DPH. A túto istú sumu dá do daň. priznania k dani z príjmu za rok 2007 do riadku 40? Je to tak OK?
Dakujem.
Je to takto: Buď odmínusuje interným dokladom pri uzávierkových operáciach (t.j. 31.12.), alebo uvedie ako položku znižujúcu ZD v DP. Ak by to daňovník urobil aj tak aj tak, znížil by si náklady dvakrát....
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

ermon Pozri príspevok
Je to takto: Buď odmínusuje interným dokladom pri uzávierkových operáciach (t.j. 31.12.), alebo uvedie ako položku znižujúcu ZD v DP. Ak by to daňovník urobil aj tak aj tak, znížil by si náklady dvakrát....
Vítam Vás po krátkej odmlke ermon.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Heni Pozri príspevok
ešte by som sa rada vrátila k tejto téme. Už mám toho načítané a vytlačené z Porady asi príliš veľa a neviem, či uvažujem správne:
ak sa SZČO stane Q platcom dph k 1.7., nákup zásob a drobného majetku za I. polrok má v I. polroku už zaúčtovaný vrátane DPH. Na základe inventúry zásob a drob. majetku zistí prislúchajúcu dph, ktorú v III.Q-li interným dokladom mínusuje z výdavkov a zároveň táto suma ide do r. 21 prvého daň.prizn.k DPH. A túto istú sumu dá do daň. priznania k dani z príjmu za rok 2007 do riadku 40? Je to tak OK?
Dakujem.
...uvažujem s tebou Heni, ak interným dokladom ponížiš výdavky za 1. polrok o uplatňovanú DPH pri prvej registrácii a túto sumu zaradíš v DP do riadku 40, tak je to akoby si túto sumu odmínusovala 2x..., či som to nesprávne pochopila
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

zmiatlo ma keď som sa dočítala, že nespotrebované zásoby evidované ku dňu registrácie za platcu DPH by mali byť zaúčtované v peň. denníku bez dph... preto som to chcela interným dokl. mínusovať... a podľa ZDP § 17 som to chcela dať do riadku 40 daň. priznania, hoci tiež sa mi to zdalo dupľované...
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Heni aj mňa čaká u jednej pani prechod na DPH a chápem tieto úvahy...našťastie nás tu má kto usmerniť
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

danushka Pozri príspevok
Heni aj mňa čaká u jednej pani prechod na DPH a chápem tieto úvahy...našťastie nás tu má kto usmerniť
ani nehovor, a koniec III. Q sa bliiiiiižiiiiiii
0 0
Beatrice Beatrice

Beatrice je offline (nepripojený) Beatrice

Prosím Vás poraďte mi, kto pracujete v programe Alfa, ako zaučtujem interným dokladom DPH pri registrácii za platcu DPH. Jedná sa o zásoby. Ďakujem
0 0
Beatrice Beatrice

Beatrice je offline (nepripojený) Beatrice

vlastne ako to odučtujem z VOZD a preučtujem do stlpca DPH, bude to mať 2 zápisy?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať