Zavrieť

Porady

INVENTURA - MANKO

mám takúto, pre niekoho možno nepochopiteľnú otázku - vopred sa ospravedlňujem, ale neviem si s tým pomôcť:
robím inventúru - prebytky zaúčtujem na 648, ale čo s mankom? musím vzniknuté manko zosobniť zamestnancom, pokiaľ šéf na tom netrvá?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    kvietok
    mám takúto, pre niekoho možno nepochopiteľnú otázku - vopred sa ospravedlňujem, ale neviem si s tým pomôcť:
    robím inventúru - prebytky zaúčtujem na 648, ale čo s mankom? musím vzniknuté manko zosobniť zamestnancom, pokiaľ šéf na tom netrvá?
    Vzniknuté manko musíš preveriť, zaúčtovať a zosobniť v prípade, že máte spísané dohody o hmotnej zodpovednosti so zamestnancami.

    kvietok je offline (nepripojený) kvietok

    kvietok
    urobím výsledok inventúry - prebytok inventúry na 648, manko na 549, ale celkový výsledok bude +, vtedy čo??? prosíííííííííííím ((
    Naposledy upravil kvietok : 12.01.07 at 15:35

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    kvietok
    urobím výsledok inventúry - prebytok inventúry na 648, manko na 549, ale celkový výsledok bude +, vtedy čo??? prosíííííííííííím ((
    Ak nevieš dokázať kompenzáciu pri chybnom vyskladňovaní zásob, tak výsledok máš
    prebytok 112/501
    manko 549/112AÚ

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    kvietok
    prečo prebytok na 112/501 a nie 648?
    Zvyčajne ide o prebytok v dôsledku chybného vyskladnenia a teda sa znižuje spotreba. Ale ak nič také nezistíš, a máš prebytok tak 648. Skúmala by som však, ako som ten materiál/ zásoby / nadobudla.

    kvietok je offline (nepripojený) kvietok

    kvietok
    ďakujem vám všetkým za radu, veľmi ste mi pomohli a zároveň ma naučili niečo nové )

    Buková je offline (nepripojený) Buková

    Buková
    - ja mám tiež po inventúre, v sklade prebytok, a manko. Učtujem v PU.
    Prebytok by soma mala zaúčtovať do výnosov, a manko na 549/ + povinnosť vrátiť DPH z NC tovaru.
    Nemohla by som urobiť kompenzáciu prebytok, mínus manko , kedže prebytok je 10.000 a manko je 15.000( rozdiel 5.000 dať na 549/?) ,
    ak máte skúsenosti, prosím ozvite sa, lebo robím DPH, a neviem ako to správne zaúčtovať.ďakujem

    Buková je offline (nepripojený) Buková

    Buková
    Buková
    - ja mám tiež po inventúre, v sklade prebytok, a manko. Učtujem v PU.
    Prebytok by soma mala zaúčtovať do výnosov, a manko na 549/ + povinnosť vrátiť DPH z NC tovaru.
    Nemohla by som urobiť kompenzáciu prebytok, mínus manko , kedže prebytok je 10.000 a manko je 15.000( rozdiel 5.000 dať na 549/?) ,
    ak máte skúsenosti, prosím ozvite sa, lebo robím DPH, a neviem ako to správne zaúčtovať.ďakujem
    Doplnenie: Nakoľko sú protichodné názory, auditor poradil:
    * prebytok účtovať 132/648, odviesť Daň z príjmu
    * manko,
    1.spôsob ( ak nevieme dokázať, prečo chýba tovar na sklade, mohla by to byť aj krádež, či zamestnanec, alebo zákazník, jednoznačne odviesť DPH, na vstupe pri nákupe tovaru bolo uplatnené. účtovať 549/132 v OC + 549/343 výstup DPH)
    2.spôsob (hľadať v príjemkách a výdajkách v skladovej evidencii s dodávateľskými faktúrami, či nedošlo k omylu, vtedy je preukázateľné, je možnosť kompenzácie prebytku a manka )
    človiečik Vladimír Ozimý
    vraciam sa k inventúre....čo sa týka kompenzácie podľa mňa je to dosť divné nie aby som započítaval manko jedného druhu s prebytkom iného druhu materiálu.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Rozšírim tému o aplikáciu v JÚ.

    Klient doniesol inventúru po vysporiadaní mánk v rámci normy strát z poškodenia tovaru. Výsledkom inventúry sú už iba skutočné prebytky a manká. Predpokladajme, že sa nejedná o zámeny tovarov tak ako bolo uvádzané v predchádzajúcich príspevkoch.

    1. O výšku inventúrneho manka znížim daňový výdavok, nákup tovaru v roku 2007 a v DP k DPH za január 2008 odvediem DPH z tejto sumy.
    2. Pri prebytku ma pokúšala myšlienka dať ho do daňových výdavkov, ale výdavok neviem preukázať tak som dospel k záveru, prebytok BUDE vysporiadaný v dvoch krokoch.
    a/ Je zaúčtovaný na skladových kartách a zvýšil stav majetku.
    b/ Do základu dane z príjmu sa dostane v momente jeho predaja.

    Súhlasíte s takýmto postupom?

    Daňová povinnosť k DPH bola zistená v roku 2008 tak sa domnievam, že nie je nutné dodatočné daňové priznanie k DPH v roku 2007.

    Ďakujem

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.