Zavrieť

Porady

Dôchodca - vrátenie dane

Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahoj poraďáci chcem sa len spýtať prosím poraďte mi, či aj tento rok platí, že ak si starobný dôchodca, ktorý pracuje na PZ podá DP typ A a ak nezarobil viac ako 45000Sk (nie som si istá sume), tak sa mu preddavky, ktoré platil v roku 2006 vrátia? Opravte ma prosím. K tomu budem potrebovať potvrdenie o príjme od jeho zamestnávateľa, však?
Ďakujem
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zdanitelny prijem do 45408, Sk a v priebehu roka mu bola zrazena dan, moze dobrovolne podat DP, a cast dane mu DU vrati.
Naposledy upravil betka : 16.02.07 at 07:44
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Gong Pozri príspevok
Ahoj poraďáci chcem sa len spýtať prosím poraďte mi, či aj tento rok platí, že ak si starobný dôchodca, ktorý pracuje na PZ podá DP typ A a ak nezarobil viac ako 45000Sk (nie som si istá sume), tak sa mu preddavky, ktoré platil v roku 2006 vrátia? Opravte ma prosím. K tomu budem potrebovať potvrdenie o príjme od jeho zamestnávateľa, však?
Ďakujem
Tá suma je 45 408 - áno ak si podá DP daň sa mu vráti.
- áno potrebuješ potvrdenie o zdanit. príjmoch .........
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
A to je aký prípad, keď podáva DP, aby sa mu vrátila daň?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

DP by bolo vyhodne urobit vtedy ak:
preplatok na dani vznika po uplatneni par.46 ZDP (min. vyska dane)danovnikovi, ktoremu v priebehu roka bola zrazena dan (par.43)- u dochodcov, s celorocnym uhrnom dochodkov podla par.11 odst2 vyssim nez 90 816,-Sk ktori nemaju narok na NCZD na danovnika, ak dosiahli take nizke prijmy, napr. dochodca s urokmi z vkladov na vkladnej knizke 3000, Sk a dochodkom 100 000, Sk. Po podani DP dan z urokov predstavuje preplatok na dani, ktory spravca dane danovnikovi vrati.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Pepa Pozri príspevok
Tá suma je 45 408 - áno ak si podá DP daň sa mu vráti.
- áno potrebuješ potvrdenie o zdanit. príjmoch .........
Doplním:
Ak nemá dôchodca príjem vyšší ako 45408 jeho daň je NULA. Čiže aj preddavková daň sa mu vráti.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Vráti sa mu aj zrážková daň? Ako to zapísať do DP?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Gong Pozri príspevok
A to je aký prípad, keď podáva DP, aby sa mu vrátila daň?
Dobrovolne podanie DP, ak poberatel dochodku, ktory okrem prijmov zrazenych zrazkou nema ine zdanitelne prijmy, teda ma ich nizke, a zaklad dane pred zahrnutim prijmov zdanenych zrazkou, je nizsi nez je narok na NCZD - 90816 Sk., preplatok na dani sa mu vrati.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Kto chce aby sa mu vrátila zrážková daň z úrokov na VK, účtoch atď. musí podať DP FO typ B. Zapisuje sa to Odd. VII, riadok 2 a potom postupne ďalej
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Pripájam sa k téme: dôchodca mal za rok príjem 29685,- z DoVP, zrážková daň bola 5640,-.Aké DP podáva,aby sa mu daň vrátila? Uplatní si v ňom NČ?
Ďakujem.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

DP typ A. Nezd. čiastku neuvádza , na r. 54 - daňová povinnosť uvedie 0.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

nadka1 Pozri príspevok
Pripájam sa k téme: dôchodca mal za rok príjem 29685,- z DoVP, zrážková daň bola 5640,-.Aké DP podáva,aby sa mu daň vrátila? Uplatní si v ňom NČ?
Ďakujem.
Oplatí sa mu podať DPFO typ A a celá zrážková daň sa mu vráti.
r.32=r.34=r.36=r.44=29685,-
r.45=5640,-
r.54=r.56=0,-
r.63=r.65=5640,-
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Chcem sa opýtať na vrátenie dane pre dôchodcov. Svokra-dôchodkyňa,
poberateľ starobného dôchodku chodila na brigády do jedného podnikateľa.
Mala príjem okolo 20 000 Sk za rok a odviedol za ňu adekvatnú daň a dal jej
na to nejaké potvrdenie. Dedukujem že robila na dohodu o vykonaní práce.
Príjem nemala vyšší ako 3000 Sk mesačne ani v jednom mesiaci v roku 2006.
Žiadne iné príjmy v roku 2006 okrem poberania starobného dôchodku nemala.
Niečo som na internete našiel.
http://www.sme.sk/c/3149878/Penzisti...dane-spat.html
Mám otázky: Mám jej doniesť tlačivo typu A daňového priznania? Čo všetko k tomu potrebuje. Predpokladám , že nejaký doklad že je poberateľ starobného dôchodku, napríklad kópiu výmeru zo socialnej poisťovne dedukujem.
PS: Ak jej aj pomôžem všetko vyplniť, tak sľúbila , že mi kúpi fľašu slivovice...
0 0
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

Jano22 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať na vrátenie dane pre dôchodcov. Svokra-dôchodkyňa,
poberateľ starobného dôchodku chodila na brigády do jedného podnikateľa.
Mala príjem okolo 20 000 Sk za rok a odviedol za ňu adekvatnú daň a dal jej
na to nejaké potvrdenie. Dedukujem že robila na dohodu o vykonaní práce.
Príjem nemala vyšší ako 3000 Sk mesačne ani v jednom mesiaci v roku 2006.
Žiadne iné príjmy v roku 2006 okrem poberania starobného dôchodku nemala.
Niečo som na internete našiel.
http://www.sme.sk/c/3149878/Penzisti...dane-spat.html
Mám otázky: Mám jej doniesť tlačivo typu A daňového priznania? Čo všetko k tomu potrebuje. Predpokladám , že nejaký doklad že je poberateľ starobného dôchodku, napríklad kópiu výmeru zo socialnej poisťovne dedukujem.
PS: Ak jej aj pomôžem všetko vyplniť, tak sľúbila , že mi kúpi fľašu slivovice...
... áno, vyplniť DP typ A, nepotrebuje žiadny doklad o dôchodku, je tam kolónka, kde uvedie výšku dôchodku za rok, aby sa vedelo, či má nárok na nezd. čiastku, zaplatenú daň bude mať ako preplatok, ktorý jej DÚ vráti.....
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jano22 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať na vrátenie dane pre dôchodcov. Svokra-dôchodkyňa,
poberateľ starobného dôchodku chodila na brigády do jedného podnikateľa.
Mala príjem okolo 20 000 Sk za rok a odviedol za ňu adekvatnú daň a dal jej
na to nejaké potvrdenie. Dedukujem že robila na dohodu o vykonaní práce.
Príjem nemala vyšší ako 3000 Sk mesačne ani v jednom mesiaci v roku 2006.
Žiadne iné príjmy v roku 2006 okrem poberania starobného dôchodku nemala.
Niečo som na internete našiel.
http://www.sme.sk/c/3149878/Penzisti...dane-spat.html
Mám otázky: Mám jej doniesť tlačivo typu A daňového priznania? Čo všetko k tomu potrebuje. Predpokladám , že nejaký doklad že je poberateľ starobného dôchodku, napríklad kópiu výmeru zo socialnej poisťovne dedukujem.
PS: Ak jej aj pomôžem všetko vyplniť, tak sľúbila , že mi kúpi fľašu slivovice...
Vyplníš jej DP typ A. Priložíš Potvrdenia od všetkých zamestnávateľov. Potvrdenie o poberaní dôchodku nepotrebuje.
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Svokra pobera dôchodok okolo 7000-7200 Sk mesačne.Ešte + vianočný príspevok mala.To by jej mal daňový
úrad vrátiť celú čiastku zo zarobenej sumy okolo 20000SK? Ako ovplyvňuje výška starobného dôchodku fakt, či jej daňový úrad má vrátiť zapletenú dań z dohody o vykonaní práce, alebo nie? to som nepochopil súvislosť medzi výškou starobného dôchodku a vrátením dane za brigádu...
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Jano22 Pozri príspevok
Svokra pobera dôchodok okolo 7000-7200 Sk mesačne.Ešte + vianočný príspevok mala.To by jej mal daňový
úrad vrátiť celú čiastku zo zarobenej sumy okolo 20000SK? Ako ovplyvňuje výška starobného dôchodku fakt, či jej daňový úrad má vrátiť zapletenú dań z dohody o vykonaní práce, alebo nie? to som nepochopil súvislosť medzi výškou starobného dôchodku a vrátením dane za brigádu...
DU jej vráti daň, ktorá jej bola zrazená. Výška starobného dôchodku je "podstatná" pri uplatnení nezdaniteľnej časti ZD - t.j. 90816 - úhrn vyplatených dôchodkov.
Ona zarobila menej ako 45408 tak daňová povinnosť je nula.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jano22 Pozri príspevok
Svokra pobera dôchodok okolo 7000-7200 Sk mesačne.Ešte + vianočný príspevok mala.To by jej mal daňový
úrad vrátiť celú čiastku zo zarobenej sumy okolo 20000SK? Ako ovplyvňuje výška starobného dôchodku fakt, či jej daňový úrad má vrátiť zapletenú dań z dohody o vykonaní práce, alebo nie? to som nepochopil súvislosť medzi výškou starobného dôchodku a vrátením dane za brigádu...
Týmto smerom súvislosť nehľadaj. Tu ide o to, že keď zarobí za rok 2006 menej ako 45408 Sk a podá DP, tak jej DU zaplatenú daň vráti. A vráti jej ju z celých 20000, dokonca by jej vrátil aj zo 45400 Sk, keby bola toľko zarobila a zaplatila z toho daň. Je to tak preto, lebo jej celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50% sumy podľa § 11, odst. 1, písm. a) Zákona o dani z príjmov.
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Dôchodca, ktorý má dôchodok vyšší ako nezdaniteľná čiastka a má príjem zo závislej činnosti do 45.408 Sk zdanený zrážkou podá daň. priznanie typu A s priloženým potvrdením zanmestnávateľa. Vyplní ho normálne až po riadok "daň", kde uvedie 0 a následne na r. 63 uvedie zrazenú daň ako preddavok. Daňový úrad mu tento preplatok vráti.
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Ďakujem za odpovede. Akurát má zaujíma , že píšete že svokra nemusí predložiť na daňový úrad žiaden doklad , že je poberateľ starobného dôchodku , ak nepočítam fakt že vyzerá na dôchodkyňu...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jano22 Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede. Akurát má zaujíma , že píšete že svokra nemusí predložiť na daňový úrad žiaden doklad , že je poberateľ starobného dôchodku , ak nepočítam fakt že vyzerá na dôchodkyňu...
Nemusí, lebo to neni podstatné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať