Zavrieť

Porady

Registracia za platcu DHP-odpocet dane z majetku

chcem sa opytat ako je to s odpoctom dph pri registrácií za platiteľa, na sklade mám nejaký tovar, ktorý bol obstaraný v r. 1999-2000, odpočitam si sadzbu dane platnú podľa vtedajšej legislatívy alebo 19 %?
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Anja111
Dobrý deň!
Potrebujem odsúhlasiť, alebo zamietnuť moje úvahy a verím, že sa nájde niekto, kto mi poradí.
SZČO neplatiteľ DPH dal zálohu 30.000,-- Sk na DHM dňa 25.10.2006.
Dňa 31.10.2006 mu vystavili daňový doklad na uhradenú zálohu.
Účtujem do VNZD, vr. DPH, (nie je platiteľom DPH).
Dňa 1.11.2006 sa stal platiteľom DPH.
Dňa 3.11.2006 prevzal DHM a obdržal daňový doklad na 50.000,-- Sk, z ktorého mu bola odpočítaná zálohová platba, (aj s vyčíslením DPH, pripadajúcej na zálohovú platbu).
Rozdiel 20.000,-- Sk doplatil, ale už ako platiteľ DPH.
Ako to správne zaúčtujem v JU?
Účtujem obstaranie DHM v celkovej výške 42.017,-- Sk, bez DPH, do VNZD? Uplatním mu nárok na celú DPH, vo výške 7.983,-- Sk?
A uhradenú zálohu, (30.000,-- Sk), zaúčtujem mínusom vo VNZD?
Uvažujem správne?
Mýli ma totiž názor ďalšej účtovníčky, ktorá tvdí, že by som mala, kvôli zálohe, uhradenej neplatiteľom, účtovať všetko vr. DPH, (bez nároku na odpočet), a DPH mu nárokovať až pri registrácii za platiteľa?
Aký je Váš názor?
Vzhľadom na to, že DHM bolo dodané 3.11. a bol vyhotovený daňový doklad na celú sumu by som postupoval tak, ako som to zvýraznil.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ekopo
Vzhľadom na to, že DHM bolo dodané 3.11. a bol vyhotovený daňový doklad na celú sumu by som postupoval tak, ako som to zvýraznil.
Ďakujem za potvrdenie môjho názoru, lebo som o ňom v poslednej chvíli zapochybovala.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ekopo
Vzhľadom na to, že DHM bolo dodané 3.11. a bol vyhotovený daňový doklad na celú sumu by som postupoval tak, ako som to zvýraznil.
Reagujem rýchle, lebo to práve robím a budem rada, keď to budem môcť odložiť ako vybavené.
Preto ešte raz:
Dňa 3.11.2006, pri preberaní DHM, bola vystavená fa - daňový doklad, na celú čiastku
42.017,-- + 7.983,-- = 50.000,--.
Zároveň tam bola odpočítaná uhradená záloha (25.10.2006) nasledovne:
- 25.210,-- -4.790,-- = - 30.000,--.
Zostáva k úhrade:
16.807,-- + 3.193,-- = 20.000,--.
Uhradené ihneď v hotovosti.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Dobre, potom je to tak ako som zvýraznil.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Už som spokojnejšia. Idem to teda dorobiť a odložiť. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Prosím, mám dve otázky ohľadom registrácie:
podnikateľ sa v priebehu roka odhlásil z registrácie DPH, pretože predpokladal, že jeho príjmy nebudú presahovať požadovanú sumu. Posledné daňové priznanie podal za II.Q. 2006 a odviedli sme sumu za ešte neodpísaný majetok v sume 3591 Sk. Od 1.12.06 sa znovu stal platiteľom- čo s tou sumou?
-Môžeme si ju celú uplatniť do DPH za IV.Q.06?
-V 11/06 kúpil PC v celkovej sume 31 200,(aj s DPH), tu si môžeme uplatniť celú DPH, potom však suma bez DPH neprekročí 30.000,- môžeme to dať do nákladov, alebo musíme odpisovať?
Ďakujem za pomoc
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Áno a áno. Na DÚ majú z vás určite radosť :-)
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Na DÚ??? To skôr JA mám radosť z takého výmyselníka ...všetko zlé je však na niečo dobré, aspoň si s vašou pomocou rozširujem vedomosti. VĎAKA! (takže nemusím odpisovať, ak som dobre rozumela )
0 0
Martaa Martaa

Martaa je offline (nepripojený) Martaa

Potrebovala by som este potvrdit co som vycitala v tychto prispevkoch:
Ak sa stane podnikatel dobrovolnym platcom DPH od 1.4.2007 a HIM (uzitkove a nakladne auta) nadobudol v tomto roku pred registraciou uplatnim mu DPH podla § 55 z celej sumy, pretoze tento majetok nepodlieha este danovym odpisom a nemal zostatkovu cenu k 31.12.2006

Alebo odpocitam DPH len alikvotnej casti majetku, ktora je ponizena o uctovne odpisy k 1.4.2007?
0 0
Martaa Martaa

Martaa je offline (nepripojený) Martaa

To sa nikomu nechce odpovedat na moju otazku?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o DPH sa v §55 odvoláva na odpisovaný majetok podľa Zákona o dani z príjmov, a tým aj na daňové odpisy, ktoré sú ročné. Ak bol IM nadobudnutý v r. 2007,do dňa registrácie neboli uplatnené do daňových výdavkov žiadne daňové odpisy - odpočítaš celú DPH.
0 0
Martaa Martaa

Martaa je offline (nepripojený) Martaa

Dakujem velmi pekne
0 0
kikal kikal

kikal je offline (nepripojený) kikal

Ahojte,
po precitaní vsetkých príspevko na tuto temu, by som sa chcela uistit ci som to dobre pochopila.
Ako spoločnosť sme vznikli 15.5.07 a registrovaní ako platitelia sme od 10.7. A teda mame pravo na odpocet DPH do datumu registracie na vsetkom dlhodobom majetku, kratkodobom majetku, ktorý som uctovala na 501. Ale na leasingovu splatku uzitkoveho auta pretoze je to sluzba nie?
Vdaka za odpoved.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kikal Pozri príspevok
Ale na leasingovu splatku uzitkoveho auta pretoze je to sluzba nie?
Na leasingové splátky s dátumom dodania do termínu registrácie nemáte právo na odpočítanie dane.
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
S.r.o. ktora vznikla 16.8.2007 ma doklad z 8.8.2007 -overenie listiny kde je DPH.S.r.o. sa stala platcom DPH od 1.9.2007.Mozem odpocitat DPH z tohto dokladu z 8.8.2007?Budeme mat nadmerak ,takze cakam aj kontrolu a chcem to mat OK.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lejka Pozri príspevok
S.r.o., ktora vznikla 16.8.2007, ma doklad z 8.8.2007 -overenie listiny kde je DPH. S.r.o. sa stala platcom DPH od 1.9.2007. Mozem odpocitat DPH z tohto dokladu z 8.8.2007? Budeme mat nadmerak, takze cakam aj kontrolu a chcem to mat OK.
lejka, overenie listiny je majetok ? čítala si túto tému ?
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Prepacte,hladala som nieco s registraciou DPH a klikla som na prve co som nasla.Ospravedlnujem sa.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lejka Pozri príspevok
Prepacte,hladala som nieco s registraciou DPH a klikla som na prve co som nasla.Ospravedlnujem sa.
lejka, to si klikla správne, ale DPH z overovania listín pred registráciou platiteľa si nemôžeš odpočítať.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

ak by to bola súčasť zriaďovacích výdavkov a tie by boli nad 50 tis., tak by si mohla odpočítať DPH? Rozumiem tomu dobre?
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Ahojte, už som pobehala všelijaké príspevky o odpočítaní DPH podľa §55, len som sa chcela uistiť o účtovaní. Firma vznikla 1.5.2007 a platcom sa stala od 1.10.2007. Do tej doby kupovala zásoby, vybavenie kancelárie ako perá, kancelársky papier atď. Účtovanie bolo: napr. 1.7.07 kúpili stôl (8900zákl.,1691,-dph) 10.591,- 501/321, úhrada 10.591,- 321/211. A teraz keď sa stali platcom, tak účtujem cez ID? 1691,- 343/501 ??? To sa mi zdá byť zvláštny zápis.
Naposledy upravil eop : 08.11.07 at 13:49
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať