Zavrieť

Porady

výdavky FO a prenájom

AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Ak FO-podnikateľ uplatňuje výdavky v preukázateľnej výške a zároveň má príjmy ako FO nepodnikateľ z prenájmu nehnuteľnosti, môže si k týmto príjmom z prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
AdaG Pozri príspevok
Ak FO-podnikateľ uplatňuje výdavky v preukázateľnej výške a zároveň má príjmy ako FO nepodnikateľ z prenájmu nehnuteľnosti, môže si k týmto príjmom z prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Paušálne výdavky sa týkajú iba §6 - príjmy z podnikania...

Pokiaľ prenajím nehnuteľnosť, ktorú nemá zaradené v podnikaní - ide skôr o príjem podľa § 8 - Ostatné príjmy. Tu si môže uplatniť iba výdavok, ktorý sa bezprostredne týka prenajatej veci
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Už nesúhlasím, lebo som si pozrela § 6 a tam sa píše v ods. 3, že príjmami podľa § 6, ak nejde o príjmy podľa ods. 1 až 5 sú príjmy z prenájmu nehnuteľností!
Naposledy upravil AdaG : 06.03.07 at 09:43
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Vyjadrí svoj názor aj niekto ďalší?
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
AdaG Pozri príspevok
Už nesúhlasím, lebo som si pozrela § 6 a tam sa píše v ods. 3, že príjmami podľa § 6, ak nejde o príjmy podľa ods. 1 až 5 sú príjmy z prenájmu nehnuteľností!

To je v poriadku..v otázke bolo uvedené, že majetok nie je zaradení v podnikaní..a na to nadväzovala i moja odpoveď.
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

§ 6 sa volá"príjmy z podnikania....... a PRENÁJMU"
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

AdaG Pozri príspevok
§ 6 sa volá"príjmy z podnikania....... a PRENÁJMU"
Skús popozerať tu [SEARCH]prenájom[/SEARCH], [SEARCH]výdavky k prenájmu[/SEARCH]. Bolo tu toho popísaného veľa. Stačí len trochu pohľadať
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
AdaG Pozri príspevok
§ 6 sa volá"príjmy z podnikania....... a PRENÁJMU"
Kľudne na to použi praušálne výdavky...

Môj názor je taký, že pokiaľ SZČO prenajíma hociaký priestor v rámci podnik. činnosti - ide o §6.
Pokiaľ majetok je vyčlenený z podnikateľskej činnosti, ide skôr o §8 ods. 1, písm. a).
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
AdaG Pozri príspevok
Ak FO-podnikateľ uplatňuje výdavky v preukázateľnej výške a zároveň má príjmy ako FO nepodnikateľ z prenájmu nehnuteľnosti, môže si k týmto príjmom z prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Príjem z prenájmu patrí do § 6 ods.3 na ktoré sa uplatní aj 5 násob.život.minima. Výdavky z prenájmu sa dajú uplatniť buď % alebo preukázateľ.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Podľa mňa sú to príjmy podľa par. 6 ods. 3, myslím, že môžeš použiť aj paušálne výdavky a zároveň krátiš o 23650,- SKK. Keďže nie je zaradená tá nehnuteľnosť v podnikaní, je to ostatný príjem. Tabuľka 1, riadok 10
Naposledy upravil Braňo : 06.03.07 at 10:07
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Tak teda neviem, či to má byť §6 alebo 8, 5 nás živ. minima sa uplatňuje pri §6
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Braňo Pozri príspevok
Podľa mňa sú to príjmy podľa par. 8, myslím, že môžeš použiť aj paušálne výdavky a zároveň krátiš o 23650,- SKK. Keďže nie je zaradená tá nehnuteľnosť v podnikaní, je to ostatný príjem.
1. Pokiaľ to bude príjem podľa §6 - pochybujem, že môže uplatňovať na prenájom paušálne výdavky a na ostatnú podnikateľskú činnosť skutočné výdavky..

2. Pokiaľ to bude príjem podľa §8 - určite nemôžeš používať paušálne výdavky. (výnimkou je iba príjem z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva 25% - §8 odst 9)
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Nesúhlasím. Do § 8 ods.1 patria príjmy z príležit.činností vrátane príjmov z prílež.poľnohospod....a z príležit.prenájmu hnuteľných vecí. Ak ide o príjem z prenájmu nehnuteľnosti, tento sa nerozlišuje, či ide o príležitostný alebo nie, ale tento sa vždy zaraďuje medzi príjmy podľa § 6 a rozlišuje sa len , či daňovník dosahuje tzv. holný prenájom nehnuteľnosti. Takýto prenájom patrí do § 6 ods.3
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

no, machinak, myslím, že sme ťa prehlasovali, že je to § 6 r. 10 v DP FO, ale bodík ti doprajem
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
renča1 Pozri príspevok
Nesúhlasím. Do § 8 ods.1 patria príjmy z príležit.činností vrátane príjmov z prílež.poľnohospod....a z príležit.prenájmu hnuteľných vecí. Ak ide o príjem z prenájmu nehnuteľnosti, tento sa nerozlišuje, či ide o príležitostný alebo nie, ale tento sa vždy zaraďuje medzi príjmy podľa § 6 a rozlišuje sa len , či daňovník dosahuje tzv. holný prenájom nehnuteľnosti. Takýto prenájom patrí do § 6 ods.3
Nedá mi sa ešte nespýtať. Pokiaľ ja ako FO nemám živnosť. A prenajímam nehnuteľnosť...podávam priznanie B podľa §6?

V otázke nebolo uvedené, či ide o holý prenájom alebo o kompletný prenájom.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
machinak Pozri príspevok
Nedá mi sa ešte nespýtať. Pokiaľ ja ako FO nemám živnosť. A prenajímam nehnuteľnosť...podávam priznanie B podľa §6? ÁNO

V otázke nebolo uvedené, či ide o holý prenájom alebo o kompletný prenájom.
to bolo len na okraj.


Tzv. "Holým" prenájmom som myslela ak sa poskytujú spolu s prenájmom aj služby, vted by išlo o živnosť a posudzoval by sa podľa § 6 ods.1 písm.b).
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pridám skúsenosť z kontroly (síce na DPH)....kedy bolo podnikateľovi kontrolórmi povedané, že aj keď prenajíma budovu, nezaradenú do majetku SZČO, má príjmy z prenájmu (ide o pravidelný príjem) zahrnúť do príjmov zo živnosti - a zároveň si uplatniť výdavky s tým spojené (vrátane dane z nehnuteľnosti).
Som rada tejto téme, aspoň sa i ja poučím o správnosti.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
renča1 Pozri príspevok
to bolo len na okraj.


Tzv. "Holým" prenájmom som myslela ak sa poskytujú spolu s prenájmom aj služby, vted by išlo o živnosť a posudzoval by sa podľa § 6 ods.1 písm.b).
Viem a poznám rozdieľ medzi holým a úplným prenájom. Pri úplnom prenájme by mal mať predmet prenájmu zaradený do podnik. činnosti.

Moja otázka znela tým smerom, že pokiaľ ja ako obyčajný smrteľník (nie som SZČO) prenajímam svoju nehnuteľnosť osobe X (ide o holý prenájom). Som podľa toho povinný podať daňové priznanie B na základe §6 ods. 3.
Iba na to som chcel odpoveď. Nie je to ostatný náhodilý príjem.
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

áno, machinák, na toto som dostala odpoveď na DU myslím minulý rok. Zamestnanec - len príjem zo záv. činnosti musel podať DP typu B, pretože prenajímal byt a bol taký "slušný", že ten príjem priznal- uviedla som ho do §6
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Paula Pozri príspevok
Pridám skúsenosť z kontroly (síce na DPH)....kedy bolo podnikateľovi kontrolórmi povedané, že aj keď prenajíma budovu, nezaradenú do majetku SZČO, má príjmy z prenájmu (ide o pravidelný príjem) zahrnúť do príjmov zo živnosti - a zároveň si uplatniť výdavky s tým spojené (vrátane dane z nehnuteľnosti).
Som rada tejto téme, aspoň sa i ja poučím o správnosti.
Tomuto nerozumiem. Predsa aj keď ide o holý prenájom budovy nezaradenej v majetku a vtedy sa jedná (súhlasím s Renčou) o § 6 ods.3, tak si tiež môžem uplatniť skutočné výdavky s tým súvisiace. Prípadne sa môžem rozhodnúť pre paušálne výdavky 40%. Je to len na rozhodnutí FO.
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

dogicka, myslím, že od Pauly chceli, aby ten príjem zahrnula do podnikania, teda do riadku č. 2, nie 10
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať