Zavrieť

Porady

Predaj podniku ešte raz.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

V tejto porade je niekoľko dobrých tém, ale chcem si byť istý, či v tom nie je ešte nejaký háčik?

Úvod.
Živnostníkovi sa zadarilo v roku 2006 a je nezmysel platiť veľké fondy. Z toho dôvodu navrhujem, aby zriadil s.r.o. a predal svoju firmu.

Predaj obchodnej spoločnosti sa mi zdá normálny, ale neviem či dobre chápem predaj podniku keď živnostník predá svoju firmu a ukončí živnosť. Pripadá mi to ako keby predal sám seba. Defakto zákaníci ani nespoznajú rozdiel.

Pokračovanie.
Ak sú moje zlé pocity zbytočné tak potom predmetom predaja budú zásoby, investičný majetok, drobný majetok, pohľadávky, záväzky. Firma funguje v prenajatom priestore, nevlastní žiadnu nehnuteľnosť.

Mám predstavu, že sa urobí inventúra ako na konci roka a v nominálnej hodnote sa predá všetko čo som vyššie uviedol, v podstate bude firma predaná za 5 minút nakoľko vo firme pracujú iba manželia. Možno snáď bude musieť manželke vyplatiť odstupné a to je všetko.

Je moja predstava o predaji podniku v súlade s Obchodným zákonníkom a Zákonom o DPH?

Ďakujem

apo
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Myslím, že áno.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

benka Pozri príspevok
Myslím, že áno.
Ďakujem za podporu. Vždy som mal z tejto tranzakcie rešpekt, ale keď som prečítal iné diskusie na túto tému zistil som, že na tom nie je nič zložité a hlavne pokiaľ netreba ošetrovať možný zámer ošmeknúť kupujúceho predávajúcim respektíve naopak.

Celá tranzakcia je vlastne iba o evidencii a súpise postúpeného majetku a postúpených záväzkoch formou predaja v nominálnej hodnote.

apo
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ak sro-čka predala svoju firmu v r.2003, resp.svoje podiely inej, zmenili sa nasledovné:
- IČO zostalo
- Názov firmy sa zmenil
- miesto podnikania sa zmenilo, dokonca do iného daňového obvodu
- konatelia a spoločníci sa zmenili
- predmety podnikania zostali a doplnili sa
- o tomto je riadna zmluva o prevode obch.podielov

Moje otázky:
- Kontrola, resp. vyhľadanie dokladu z obdobia pred r.2003: stará firma tvrdí, že všetko odovzdala, nová tvrdí, že tieto nemá, oficiálna zápisnica o nejakom odovzdávaní dokladov neexistuje, nakoľko firma ako taká nezanikla. Zjavne teda ale dokladov niet.
- Kto zodpovedá za prípadnú nesprávnosť alebo nemožnosť preukázania uvedených dokladov? Možno z tohto titulu predošlú alebo súčasnú firmu (vlastne je to podľa iča stále tá istá) pokutovať? Nejde o mzdovú agendu.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Fany Pozri príspevok
Ak sro-čka predala svoju firmu v r.2003, resp.svoje podiely inej, zmenili sa nasledovné:
- IČO zostalo
- Názov firmy sa zmenil
- miesto podnikania sa zmenilo, dokonca do iného daňového obvodu
- konatelia a spoločníci sa zmenili
- predmety podnikania zostali a doplnili sa
- o tomto je riadna zmluva o prevode obch.podielov

Moje otázky:
- Kontrola, resp. vyhľadanie dokladu z obdobia pred r.2003: stará firma tvrdí, že všetko odovzdala, nová tvrdí, že tieto nemá, oficiálna zápisnica o nejakom odovzdávaní dokladov neexistuje, nakoľko firma ako taká nezanikla. Zjavne teda ale dokladov niet.
- Kto zodpovedá za prípadnú nesprávnosť alebo nemožnosť preukázania uvedených dokladov? Možno z tohto titulu predošlú alebo súčasnú firmu (vlastne je to podľa iča stále tá istá) pokutovať? Nejde o mzdovú agendu.
Som toho názoru, že nový konateľ (súčasný) bude sa musieť vysporiadať so všetkými problémami z minulosti vrátane dôsledkov z daňových kontrol a podobne ak to nebolo ošetrené pri prevode, predaji, alebo o čo v skutočnosti išlo.

apo
0 0
ajuska93 ajuska93

ajuska93 je offline (nepripojený) ajuska93

Ja mam podobný problem, vsetko dame na s.r.o., ale ostanu na FO leasingy aut, ktore sa neoplati prepisovat, vacsina konci buduci rok.

Ako to bude potom s rucenim???? FO chce byt len konatelom novej s.r.o. nie majitelom
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ajuska93 Pozri príspevok
Ja mam podobný problem, vsetko dame na s.r.o., ale ostanu na FO leasingy aut, ktore sa neoplati prepisovat, vacsina konci buduci rok.

Ako to bude potom s rucenim???? FO chce byt len konatelom novej s.r.o. nie majitelom
Celkom dobre nerozumiem o čo Vám ide.
Ak FO chce byť iba konateľom, prosím môže byť defakto bude inak povedané riaditeľom. Lenže ak chce byť naša FO riaditeľom tak napred musí vzniknúť PO zápisom do Obchodného registra, niekto tam musí vložiť majetok a nikto bude môcť s majetkom obchodnej spoločnosti nakladať ako chce a ten niekto bude dávať úlohy konateľovi na základe rozhodnutie valného zhromaždenia. Riaditeľ, teda konateľ je len človek ktorý berie mzdu za riadenie (menežovanie) obchodnej spoločnosti.

Tak aby sme tomu rozumeli obchodná spoločnosť nevznikne tým, že nikto prevedie majetok a záväzky FO, ale napred sa musí zapísať do OR a potom môže odkúpiť podnik fyzickej alebo inej PO. Odkúpiť možno celý podnik alebo jeho časť, to znamená, že lízingy si FO ponenechá, ale načo jej budú ak FO sa rozhodla predať podnik.

Skôr mám pocit, že vo Vašej otázke ste nedocenili význam úkonu predaj podniku, vy chcete predať predpokladám iba nejaké aktíva a nejaké pasíva. Pedaj podniku má význam v tom, že PREDAJ PODNIKU nie je zdaniteľným plnením z pohľadu zákona o DPH. Predaj podniku MÁ ZMYSEL v tom, že ak sa FO chce stranformovať na PO nedôjde k finančným problémom z toho dôvodu, že FO by musela odviesť DPH na výstupe a nová PO by čakala s odpočtom celé mesiace, alebo štvrťroky a ak sa jedná o stovky tisíc respektíve milióny tak je to vážny problém, ktorý predaj podniku vyrieši. Je normálne, že po predaji podniku FO, táto okamžite ruší živnosť, a onen živnostní musí mať záujem na tom, aby bol spoločníkom vzniknutej PO a konateľom môže byť kto koľvek za mzdu ak sa bývalý živnostník necíti nato, aby mohol riadiť firmu, ktorá je PO.

apo
0 0
Marika P Marika P

Marika P je offline (nepripojený) Marika P

Dobrý večer,
ak som správne pochopila, ak je predaj podniku oslobodený, tak potom živnostník nemusí v poslednom zdaňovacom období odviesť DPH z majetku a zásob, ktoré predal s.r.o.?
Dík za odpoveď.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Marika P Pozri príspevok
Dobrý večer,
ak som správne pochopila, ak je predaj podniku oslobodený, tak potom živnostník nemusí v poslednom zdaňovacom období odviesť DPH z majetku a zásob, ktoré predal s.r.o.?
Dík za odpoveď.
Predaj podniku sa v zmysle § 10 (podmienky sú v ňom uvedené) nepovažuje za dodanie tovaru a dodanie služby. To znamená že v zmysle §2 nie je predmetom dane. Teda zmluva (príp. fa ) nebude obsahovať DPH.
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Fany Pozri príspevok
Ak sro-čka predala svoju firmu v r.2003, resp.svoje podiely inej, zmenili sa nasledovné:
- IČO zostalo
- Názov firmy sa zmenil
- miesto podnikania sa zmenilo, dokonca do iného daňového obvodu
- konatelia a spoločníci sa zmenili
- predmety podnikania zostali a doplnili sa
- o tomto je riadna zmluva o prevode obch.podielov

Moje otázky:
- Kontrola, resp. vyhľadanie dokladu z obdobia pred r.2003: stará firma tvrdí, že všetko odovzdala, nová tvrdí, že tieto nemá, oficiálna zápisnica o nejakom odovzdávaní dokladov neexistuje, nakoľko firma ako taká nezanikla. Zjavne teda ale dokladov niet.
- Kto zodpovedá za prípadnú nesprávnosť alebo nemožnosť preukázania uvedených dokladov? Možno z tohto titulu predošlú alebo súčasnú firmu (vlastne je to podľa iča stále tá istá) pokutovať? Nejde o mzdovú agendu.
Ja mám takúto otázku: Firma, ktorá sa predala (IČO zostalo
- Názov firmy sa zmenil
- miesto podnikania sa zmenilo, dokonca do iného daňového obvodu
- konatelia a spoločníci sa zmenili
- predmety podnikania zostali a doplnili sa
- o tomto je riadna zmluva o prevode obch.podielov)
, určite ju treba nahlásiť na DU, že bola predaná a nového majiteľa aj názov. Len neviem kedy a na akom tlačive sa to nahlasuje. Vedel by mi niekto k tomu niečo viac poradiť? Ďakujem.
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Ešte by ma zaujímalo, dokedy sa musí v takom prípade podať DP, robí ho stará firma alebo nová firma, nový majiteľ. Ďakujem.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Za podanie DP zodpovedá konateľ.
Neexistuje stará a nová firma, veď sa iba zmenili vlastníci a konatelia. No a ešte názov. To je nič. Firma je stále tá istá - to isté ICO.
Termíny na podávanie DP sa nemenia.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

benka Pozri príspevok
Predaj podniku sa v zmysle § 10 (podmienky sú v ňom uvedené) nepovažuje za dodanie tovaru a dodanie služby. To znamená že v zmysle §2 nie je predmetom dane. Teda zmluva (príp. fa ) nebude obsahovať DPH.
Dnes som dostal na stôl účtovné doklady z s.r.o., ktorá vznikla na základe vôle živnostníka ukončiť živnostnícky stav a živnostník predal podnik do s.r.o.

Overoval som či sa naozaj v DP k DPH nikde neobjaví suma za ktorú sa podnik predal. Ak som sa nepomýlil tak nikde. Z toho vyplýva, že do okamihu podania daňového priznania živnostníka za rok 2007 môžeme s cenou za predaj podniku manipulovať tak, aby sa optimalizovali základy dane živnostníka aj novej s.r.o.

Prosím potvrdiť, môj názor ALEBO ma uviesť na správnu mieru.

Ďakujem.

apo
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

SMartina Pozri príspevok
Ja mám takúto otázku: Firma, ktorá sa predala (IČO zostalo
- Názov firmy sa zmenil
- miesto podnikania sa zmenilo, dokonca do iného daňového obvodu
- konatelia a spoločníci sa zmenili
- predmety podnikania zostali a doplnili sa
- o tomto je riadna zmluva o prevode obch.podielov)
, určite ju treba nahlásiť na DU, že bola predaná a nového majiteľa aj názov. Len neviem kedy a na akom tlačive sa to nahlasuje. Vedel by mi niekto k tomu niečo viac poradiť? Ďakujem.
Správcovi dane určite treba doručiť výpis OR po vykonaných zmenách s.r.o. Na prevod do iného daňového obvodu v minulosti existovalo tlačivo, ako je to teraz - neviem. DÚ vykoná prevod celej dokumentácie novému správcovi dane, u ktorého sa musí s.r.o. zaregistrovať vyplnením formulára "Registrácia daňovníka - PO" a bude to "druhá" registrácia.
Naposledy upravil liba2 : 17.10.07 at 01:25
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

liba2 Pozri príspevok
Správcovi dane určite treba doručiť výpis OR po vykonaných zmenách s.r.o. Na prevod do iného daňového obvodu v minulosti existovalo tlačivo, ako je to teraz - neviem. DÚ vykoná prevod celej dokumentácie novému správcovi dane, u ktorého sa musí s.r.o. zaregistrovať vyplnením formulára "Registrácia daňovníka - PO" a bude to "druhá" registrácia.
Áno, tieto činnosti ovšem nie sú ničím mimoriadnym. Správcovi dane sme povinní oznamovať všetky zmeny podľa zákona 511 o správe daní.

Ja doporučujem obrátiť sa oddelenie registrácie na DÚ a tam zistiť všetky podrobnosti aby sa na nič nezabudlo nakoľko hneď letia sankcie.

apo
0 0
Ivuska Ivuska

Ivuska je offline (nepripojený) Ivuska

Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s DPH-čkou pri predaji podniku neplatcovi DPH. Je mojou povinnosťou odviesť z predajnej ceny DPH a rozpísať to aj v zmluve?

Podľa môjho výkladu §10 nie je predaj podniku považovaný za zdaniteľné plnenie iba v prípade, že kupujúci je platcom DPH alebo sa zaregistruje za platcu.

Takže ak predám podnik neplatcovi DPH, tak je to zdaniteľné plnenie a musím z predajnej ceny odviesť DPH, je to správne?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ak kupujúci je platcom DPH ku dňu predaja podniku v takom prípade sa DPH na výstupe neodvedie a na druhej strane ani neodpočíta.

apo
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Ivuska Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s DPH-čkou pri predaji podniku neplatcovi DPH. Je mojou povinnosťou odviesť z predajnej ceny DPH a rozpísať to aj v zmluve?

Podľa môjho výkladu §10 nie je predaj podniku považovaný za zdaniteľné plnenie iba v prípade, že kupujúci je platcom DPH alebo sa zaregistruje za platcu.

Takže ak predám podnik neplatcovi DPH, tak je to zdaniteľné plnenie a musím z predajnej ceny odviesť DPH, je to správne?
Áno .
0 0
Ivuska Ivuska

Ivuska je offline (nepripojený) Ivuska

Ďakujem, aj som si to myslela, len som si nebola istá.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom predaja podniku. Keď FO predala podnik s.r.o. Všetky všetky záväzky a pohľadávky prevzala s.r.o. Keď príde faktúra po dátume prevzatia pohľ.a záväzkov ešte na adresu FO, môže si uplatniť v nákladoch a odpočítať dph takúto faktúru s.r.o, alebo takúto faktúru si uplatní FO? Ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Moji klienti si po predaji podniku ako FO ponechali živnosť ako pozastavenú práve z toho dôvodu, aby sa mohli riešiť takéto situácie.

FO prefakturovala takýto doklad, u nej bola z toho v DPH priznaní nula, ale vždy sme sa napred pokúsili o to ak to bolo možné, aby dodávateľ prerobil faktúru nakoľko všetci dodávatelia boli oboznámení o zmene majiteľa podniku.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať