Zavrieť

Porady

platobná karta

ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Poradíte mi niekto ako správne učtovať platby platobnou kartou
v podvojnom účtovníctve?Ďakujem.
Usporiadat
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

áno, jedná sa o učet v SKK,čiže banka prepočítava takýto nákup cez jej kurz, preto bola moja otázka, či tu nevznikajú kurz. rozdiely(tie by vznikali, ak by som potom na ID použila kurz NBS). O tom učtovaní: aj tu na porade su rôzne názory na používanie učtov 261 a 335 v prípade platieb platob. kartami a viem, že názor na učtovanie nie je jednotný. Mne sa v tomto prípade ani nejedná o zamestnanca, ale o spoločnika (konateľa), takže 335 určite nie (ešte možno pri zamestnancoch). Ked účtuješ na 335 , potom v ID to na nákladové účty účtuješ v tom istom kurze, v akom sa to odráta z účtu. Pochopila som to správne? Žiadne kurz. rozdiely.
renča1
Ja účtujem nie cez 261 ale cez 335 - ide o zamestnancov. Neviem či v tvojom prípade ide o zamestnancov, ale môhlo by to byť, ved 261 sú peniaze na ceste. Cez ID preúčtuvávaš kurzom , ktorý ti udala banka. Z otázky som pochopila , že sa jedná o bežný účet v SK, je to tak?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
misurka
áno, jedná sa o učet v SKK,čiže banka prepočítava takýto nákup cez jej kurz, preto bola moja otázka, či tu nevznikajú kurz. rozdiely(tie by vznikali, ak by som potom na ID použila kurz NBS). O tom učtovaní: aj tu na porade su rôzne názory na používanie učtov 261 a 335 v prípade platieb platob. kartami a viem, že názor na učtovanie nie je jednotný. Mne sa v tomto prípade ani nejedná o zamestnanca, ale o spoločnika (konateľa), takže 335 určite nie (ešte možno pri zamestnancoch). Ked účtuješ na 335 , potom v ID to na nákladové účty účtuješ v tom istom kurze, v akom sa to odráta z účtu. Pochopila som to správne? Žiadne kurz. rozdiely.
Kurzové rozdiely ti v žiadnom prípade nemôžu vzniknúť na 221 , pretože ide o slov.účet, potom by ti nesedel ani zostatok. K tomu preúčtovaniu cez ID ja používam kurz nbs dňom kedy preúčtuvávam a samozrejme mi vzniká kurz.rozdiel na 335 , ale v tvojom prípade to bude kurz.rozdiel na 261.V predchádzajúcej téme som to dokomolila tak sa omlúvam, už som to opravila.
Naposledy upravil renča1 : 01.12.05 at 05:41
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ja som samozrejme nehovorila o KR na 221, ale na 261, asi som sa zle vyjadrila. Takže KR vznikať budú, pretože pri zaúčtovaní pohybu na SKK účte je použitý kurz NBS a na ID preúčtujem kurzom NBS, dufam, že som to správne pochopila?
renča1
Kurzové rozdiely ti v žiadnom prípade nemôžu vzniknúť na 221 , pretože ide o slov.účet, potom by ti nesedel ani zostatok. K tomu preúčtovaniu cez ID ja používam kurz nbs dňom kedy preúčtuvávam a samozrejme mi vzniká kurz.rozdiel na 335 , ale v tvojom prípade to bude kurz.rozdiel na 261.V predchádzajúcej téme som to dokomolila tak sa omlúvam, už som to opravila.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
misurka
Takže KR vznikať budú, pretože pri zaúčtovaní pohybu na SKK účte je použitý kurz NBS

prečo by ti mali vznikať kurz.rozdiely na SKK účte? Prečo si použila kurz nbs? Ved banka ti udala sama kurz tak použi ten. Na ID kurzové rozdiely budú vznikať, pretože tam budeš účtovať dňom preúčtovania a to kurzom NBS.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

my sa asi nerozumieme, alebo to pisem ja velmi zle: samozrejme, ze na 221 mi KR vznikat nebudu ja hovorim stale o tom, ze ked napr. 261 al. 335 zauctujem na základe výpisu z účtu v SKK(použitý kurz komer. banky), tak potom, keď to v ID účtujem kurzom NBS, tak mi na 335 al. 261 KR vznikajú.Dúfam, že už sa chápeme
renča1
prečo by ti mali vznikať kurz.rozdiely na SKK účte? Prečo si použila kurz nbs? Ved banka ti udala sama kurz tak použi ten. Na ID kurzové rozdiely budú vznikať, pretože tam budeš účtovať dňom preúčtovania a to kurzom NBS.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ááááááááááááno , teraz sa chápeme . Možno už pol hodinu hovoríme o tom istom , ale každá z nás má inú štylizáciu viet. Tak je to v poriadku. Aspoň sme si pokecali.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ja teda neviem ako to je správne, ale ja osobne by som pri tom účtovaní ID nepoužíval kurz NBS, nakoľko vám bola suma za výber odrátaná kurzom banky zo slovenského účtu. Pri účtovaní by som ten kurz banky použil a tak mi nevzniknú žiadne kurzové rozd.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Tak som to chcela účtovať najskôr aj ja, pretože mi to príde ako klasický nákup valút, akurát, že ich nekupujem do pokladne ale priamo na nákup cez platob. kartu. Nevyjadrí sa ešte niekto?
Jozef I
Ja teda neviem ako to je správne, ale ja osobne by som pri tom účtovaní ID nepoužíval kurz NBS, nakoľko vám bola suma za výber odrátaná kurzom banky zo slovenského účtu. Pri účtovaní by som ten kurz banky použil a tak mi nevzniknú žiadne kurzové rozd.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tiež to považujem za nákup valút a účtovala by som to kurzom banky.

--------------------
Nekorektná odpoveď. Vzťahovala sa len k inkasu na bankovom výpise.
Naposledy upravil liba2 : 02.12.05 at 10:51
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Zatiaľ ďakujem, nepridá sa ešte niekto?
liba2
Tiež to považujem za nákup valút a účtovala by som to kurzom banky.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Nuž ak je to tak , ako hovorí Jozef a Liba2 , tak v tom prípade si to musím ja opraviť. Môhol by sa ešte niekto k tomuto vyjadriť, ako to má byť správne? Nikoho som nechcela uviesť do omylu.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

misurka
Nákupy firemnými platobnými kartami účtujem:
1 - výpis z účtu 261.A/221 a následne cez ID 5../261.A.
2 - Je však správny postup, ak cez platob. kartu platím v CZK a tento nákup v CZK účtujem cez ID na nákl. účet tým istým kurzom (teda kurzom komer. banky, na základe výpisu z účtu) ?
3 - Nemal by byť nákup účtovaný na napr. 501 kurzom NBS?
4 - V tom prípade by mi však na 261 vychádzala kurz. rozdiel.
Aké je správne účtovanie?
Ešte raz som vytiahla zadanie od misurky:
1 - postup je správny, použije sa kurz banky.
3 - nákup cez ID kurzom NBS.
4 - kurzový rozdiel vznikne na 261, a treba ho cez ID zaúčtovať.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
liba2
Ešte raz som vytiahla zadanie od misurky:
1 - postup je správny, použije sa kurz banky.
3 - nákup cez ID kurzom NBS.
4 - kurzový rozdiel vznikne na 261, a treba ho cez ID zaúčtovať.
Takže som to uviedla dobre a mám to ja teda dobre účtované.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

renča1
Takže som to uviedla dobre a mám to ja teda dobre účtované.
Podľa mňa áno.... a ospravedlňujem sa.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
renča1
Nuž ak je to tak , ako hovorí Jozef a Liba2 , tak v tom prípade si to musím ja opraviť. Môhol by sa ešte niekto k tomuto vyjadriť, ako to má byť správne? Nikoho som nechcela uviesť do omylu.
Vyjadrím sa ešte raz. Nesúhlasím aby vznikali KR ak sa platí v cudzej mene platobnou kartou a tento výdavok je odúčtovaný z účtu vedeného v skk. Zákon o účtovníctve bol novelizovaný hlavne z dôvodu aby nevznikali UMELÉ KR. A preto bolo zavedený par. 24 ods. 3 - 5. Citujem:

3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

Keď ide niekto do obchodu a platí kartou v cudzej mene, v podstate si pomocou svojej banky kupuje cudziu menu aby mohol nákup zaplatiť.

4) Pri prevode peňazí z účtu zriadeného .... v skk na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.

t.j. platí to aj pri prevodoch medzi účtami čo je presne prípad platenia platobnou kartou.

Nechápem prečo chcete umelo vytvárať KR ked vám banka presne napíše koľko vás daný nákup stojí v skk???
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Nemám v úmysle vytvárať umelo kurz.rozdiel a bolo to neúmyselne. Práve preto som sa pýtala , ako to je správne, aby som si to môhla ja v účtov.opraviť.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Netvrdím že ty niečo chceš alebo nechceš. Len som vyjadril názor, že to vidím ako umelo vytvorený KR, ak sa bude v tomto prípade používať kurz NBS. Je samozrejme na každom z nás ako si to vo svojom účtovníctve spraví a obháji.
Ja viem, že si sa pýtala a chcela by si vedieť čo je správne. Ja si myslím, že je správne to čo som napísal. A sám tak účtujem naše platobné karty. A vlastne som chcel reagovať na príspevok od LIBA2
Naposledy upravil Jozef I : 02.12.05 at 11:24
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Jozef I
Netvrdím že ty niečo chceš alebo nechceš. Len som vyjadril názor, že to vidím ako umelo vytvorený KR, ak sa bude v tomto prípade používať kurz NBS. Je samozrejme na každom z nás ako si to vo svojom účtovníctve spraví a obháji.
Ja viem, že si sa pýtala a chcela by si vedieť čo je správne. Ja si myslím, že je správne to čo som napísal. A sám tak účtujem naše platobné karty.
Hm, určite si pozriem ten paragraf a potom sa vyjadrím k tejto téme. Určite si ho pozrie i Misurka.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

ja som tiež presvedčená o tom, že ide vlastne o nákup valút prostredníctvom platob. karty. Sme tu 2:2, teda zatiaľ nerozhodne
Jozef I
Vyjadrím sa ešte raz. Nesúhlasím aby vznikali KR ak sa platí v cudzej mene platobnou kartou a tento výdavok je odúčtovaný z účtu vedeného v skk. Zákon o účtovníctve bol novelizovaný hlavne z dôvodu aby nevznikali UMELÉ KR. A preto bolo zavedený par. 24 ods. 3 - 5. Citujem:

3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

Keď ide niekto do obchodu a platí kartou v cudzej mene, v podstate si pomocou svojej banky kupuje cudziu menu aby mohol nákup zaplatiť.

4) Pri prevode peňazí z účtu zriadeného .... v skk na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.

t.j. platí to aj pri prevodoch medzi účtami čo je presne prípad platenia platobnou kartou.

Nechápem prečo chcete umelo vytvárať KR ked vám banka presne napíše koľko vás daný nákup stojí v skk???
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Súhlasím, že pri platbe kartou nemôžu vznikať kurzové rozdiely. Účtujem platby nie cez 261, ale cez 395. Audítori mi to nevytkli, myslíte, že je to správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať