Zavrieť

Porady

Zahradne jazierko

azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .
Naposledy upravil kopretinka : 23.03.15 at 08:38
Usporiadat
nedostupny nedostupny

nedostupny je offline (nepripojený) nedostupny

Skus pozret starsie prispevky ,Jarda Slatinany pisal ze to ma vyriesene pomocou senzora pohybu a zavlahy,takze ak je pri vode zaznamenany pohyb,spusti sa vodicka,ktoru kocky neradi.
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Ty senzory a vodní trysky jsou ale jen doplněk nízkého oplocení jezírka. Na zimu se voda musí zavřít a třeba tato zima je důkazem toho, že by jezírko mohlo být i několik měsíců nechráněné. Plůtek oproti tomu funguje celý rok a spolehlivě. V posledních dvou letech mi kočky sežraly jen jednoho zakrslého jesetera malého. Stejně by asi trhnul bačkarama.
Komu by se oplocení nelíbilo, napadá mě snad jen jediná možnost. Kdo si to může dovolit, obložte jezírko nějakými kameny na zpevněném okraji jezírka a mějte vodní hladinu aspoň 20 cm pod tím. Když kočka nedosáhne do vody, nechytí ani rybu aniž by se nevymáchala potvora jedna. Většině koček se koupání nelíbí. Aromaodpuzování podle mě nefunguje.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

tiez sa trápime s mačkami, nefunguje na nich podla mna nic, len ak by ich mal clovek zakazdým kántriť...
jazierko sa dá ochrániť tým zvýšeným okrajom ako píša Jarda, ale v zime mačky vysedávajú na ľade pri okraji pri diere v ľade...
0 0
hupo hupo

hupo je offline (nepripojený) hupo

No tie krasne susedkine macky, cele dni vysedavaju na zamrznutom jazere, velmi sa im zapacilo tam, minulu sezonu mi skantrili skoro vsetky ryby. Docasne som to riesil oblozením tvárnic, jazierko totizto nieje dokoncene, tento rok hned z jary ho planujem oblozit cele s okruhliakmy, aka by mala byt pozadovana vyska aby macka nedosiahla na vodnu plochu jazierka, planujem kupit 40cm a vacsie kamene, bude to dostatocne stacit?????
0 0
devil811 devil811

devil811 je offline (nepripojený) devil811

A co tak pouzit elektricky ohradnik teda nieco ako maju psy . Drot je v zemi a macke dam na krk taku krabicku a ked sa priblizi k jazierku dostane vyboj. Horsie je ak tam chodi cudzia macka ale moja macka si po par vybojoch urcite uvedomi ze tam nema chodit.
0 0
devil811 devil811

devil811 je offline (nepripojený) devil811

Mam este jeden dotaz mozno sa to tu uz riesilo ale co sa stane ak pouzijem studnovu vodu do jazierka?? Kazdy to tu zakazuje ale nenapise tu nikto co sa stane ak ju pouzijem?? Mate niekto skusenosti??
0 0
devil811 devil811

devil811 je offline (nepripojený) devil811

Dobry den dost for som precital a vsade citam ze studnova voda nieje vhodna do zahradneho jazierka. Chcel by som teda vediet preco ake negativne dopady to bude mat. A ci tu je niekto kto to vyskusal a funguje to. Mam na mysli alternativu bez ryb alebo s malo narocnymi jalcami alebo karasmi. Ziadne koi alebo jesetery. Takze moze alebo nemoze to fungovat aj so studnovou vodou??? Moj plan je mat jazierko bez filtracie a bez chemie a raz za rok vodu vycerpat a umyt vapkou dno a kamene a znovu napustit. Znamy to tak robi a funguje to v pohode ale napusta tam vodovnu vodu lebo nema studnu.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Jazierko už máme niekoľko rokov, ale napúšťame ho len vodou zo studne. 35-40 kubíkov z mestského vodovou je riadna pálka + dopúšťanie v lete. Je síce hlboke až 2 metre v kúpacej časti, ale aj tak sa voda v lete prehreje na hladine až na 32°C, takže v lete dopúšťam studničnú, aby sa dalo vo vode aj osviežiť.
Karase aj raky sa v nej veselo rozmnožujú.
Bez filtrácie však budeš mať v lete z neho zelenú žaburinu, aj keby si mal neviem koľko rastlín. Ryby musíš mať tiež, ak z toho nechceš mať liaheň komárov.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Už som Ti písal do inej (Tvojej) témy, že používam len studničnú vodu a nič sa nedeje.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona


@ devil811 http://www.porada.sk/member.php?u=168238

nezakladaj duplicity,vznika tu chaos

temy som ti spojila
0 0
devil811 devil811

devil811 je offline (nepripojený) devil811

No tak to ma potesilo lebo tiez chcem neco okolo 15 000l velke a nerad by som to napustal pitnou vodou z vodovodu.No rastliny planujem v hojnom pocte lebo mne sa pacie skor tie mociare kde je plno zelene naokolo a vodnu hladinu je vidiet iba medzi leknami a nejake ryby samozrejme. Kamaratovi to fungovalo fajn sice bola trochu voda prikalena ale na krase rastlin to neuberalo a oranzove karasy boli vidiet az do hlbky 75cm tak pohoda.
0 0
tomas_123 tomas_123

tomas_123 je offline (nepripojený) tomas_123

zdravim,

tuto jar by som sa chcel pustit do vystavby jazierka, takze sa asi stanem pravidelnym prispievatelom do tejto temy . Pocas zimy sa toho snazim co najviac nastudovat, kedze by som si rad jazierko spravil sam (nie koli financiam, ale ztoho hladiska, ze to povazujem za pasiu). Teraz par otazok/rad, na ktore som zatial nenasiel odpoved:

1. mame doma psa - labradora. Je sice velmi ucenlivy a dobre vycviceny, ale kedze miluje vodu, tak predpokladam, ze kym ho naucim, ze nema vtom jazierku o robit, tak mi tam parkrat skoci. Foliu zamyslam bud PVC alebo EPDM o hrubke 1mm. Prave s ohladom na psa sa chcem spytat ci neist do vacsej hrubky. Alebo bude schopny roztrhnut aj tu hrubsiu?

2. dalsia vec su deti. Momentalne ma syn 6 mesiacov. Neskor ked bude behat pri jazierku a nebodaj tam padne .... . Takze rozmyslam ako to aspon na par rokov ohradit. Sice sa mi nepaci predstava stavania nejakeho plotu okolo jazera, ale bezpecnost je prvorada. Zatial ma napadlo bud pletivo do vysky cca 0,5-0,7m alebo spravit drevenny plot. Samozrejme o to viac rastlin budem musiet dat vedla jazierka, pretoze by som tam ten plot najradsej nevidel. Nejake ine napady?

3. no toto je najvacsia dilema - pozemok mame velky a okrem jazierka chceme robit aj bazen. Ibaze sa nam klasicke bazeny az tak moc nepacia a rozmyslame, ze by sme spravili kupacie jazierko. Tuto temu som zatial prilis nestudoval. Pre samostatny bazen hovoria iba dve veci - moznost zastresenia a tym predlzenia kupacej sezony. Druha vec ze sme chceli spravit dvojdielny bazen s kupacou castou a druha - mensia cast by bola vyrivka. Vyrivka by ma az tak netoto, tu mozme vyriesit aj tak, ze postavime k altanku jacuzzi. Takze uz zostava len to zastresenie. Ku kupaciemu jazierku mam zatial iba jednu otazku ... to ako aj ryby sa nachadzaju v kupacej casti (priatelku by som asi medzi ryby plavat nedostal ), alebo sa to riesi oddelene? Tzn. kupacia cast + dalsia cast s hlbokou zonou pre ryby a samozrejme vsetko okolo (mociarna, plytka zona).
0 0
Jarda Slatinany Jarda Slatinany

Jarda Slatinany je offline (nepripojený) Jarda Slatinany

úplně obyčejný chlap
Souhlasím s Petrem. Já také používám jedině vodu ze studny a moje celkem pestrá rybí obsádka s tím nemá žádný problém, včetně japonských koi. Musím ale podotknout, že voda z mé studny je suprová, snad jen mírně tvrdá. Soused má ale artézskou, silně železitou a ta je úplně naprd. Když se tato voda dostane ven ze země, okysličí se asi, nebo co, okamžitě zhnědne a na hladině za chvíli plavou mastné smradlavé skvrny, jako v Mexickém zálivu předloni. Starší škodovka by na to určitě jezdila. Taková voda se nedá použít ani na mytí holínek od hnoje.
0 0
devil811 devil811

devil811 je offline (nepripojený) devil811

NO moja voda je sice trochu zelezita ale nema mastne flaky a po dvoch dnoch sa vyciri a ta akoby hrdza klesne na spodok ale je to iba trochu ne ze by nebolo vidiet na dno cez 20cm hlbku. A odkaz pre tomasa_123: tiez mam 6 mesiacne dieta a jazierko budem robit az ked bude dieta rozumne lebo boli pripady kedy sa dieta utopilo v jazierku a moja manzelka ma z toho velke obavy.
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

tomas_123 Pozri príspevok
2. dalsia vec su deti. Momentalne ma syn 6 mesiacov. Neskor ked bude behat pri jazierku a nebodaj tam padne .... . Takze rozmyslam ako to aspon na par rokov ohradit. Sice sa mi nepaci predstava stavania nejakeho plotu okolo jazera, ale bezpecnost je prvorada. Zatial ma napadlo bud pletivo do vysky cca 0,5-0,7m alebo spravit drevenny plot. Samozrejme o to viac rastlin budem musiet dat vedla jazierka, pretoze by som tam ten plot najradsej nevidel. Nejake ine napady?

).
Ja viem o jednej moznosti :-)
Robi sa to takto: tesne pod hladinu jazierka sa osadi (cca 5-10cm pod vodnu hladinu) tzv. Kari-rohoz. Osadi sa vlastne pod vodnu hladinu, takze je neviditelna. Ale dieta ked spadne do vody, nic sa mu nestane. Rohoz je ukotvena na brehu a zamaskovana kamenmi. Je to velmi dobre riesenie z hladiska bezpecnosti deti.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Asi to nebude až tak dobrý nápad. Hrdzavenie Kari rohože asi nebude dobre vplývať na kvalitu vody v biobazene, už nehovorim o nebezpečí poranenia na jej ostrejších koncoch. pre male dieťa je nebezpečná každá vodná haldina, či už bazénu, alebo jazierka!!!

Takže jazierko, či bazén, ale určite nie pre malé deti.
0 0
kajaaja kajaaja

kajaaja je offline (nepripojený) kajaaja

vasa ponuka este plati? uvazujeme nad tym tento rok, zatial rozmyslame o tvare a mieste,chcela by som aby tam tiekla-cirkulovala voda.co dalsie? aku foliu a hlbku? necheme velke jazierko,skor rozmyślame nad aj kupacim jazierkom,nic hlboke,staci sa niekam posadit s vinkom do vody...obcas.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

tak my sme včera zahájili novú sezónu... spustili sme filtráciu ) rybičky sú už dosť čulé a plávajú pri hladine, dúfam, že keď ich cez zimu nevychytali mačky, že sa nezačnú na nich hostiť ani teraz
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

My ešte počkame 2 týždne. aby sme sa vyhli prip. nočným mrazíkom, čo by technike asi dobre neurobilo. Najprv treba jazierko poriadne povysávať od toho sajrajtu, čo do neho za celú zimu napdal a od zvyškov rozkaldajúcich sa rastlín. Potom dopustíme čerstvú vodu a spustíme filtráciu s UV lampou.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

tak dúfam, že už neprídu nejaké veľké mrazy...my sa chystáme kompletne vyčistiť jazierko ale to si necháme az na leto, celú zimu, ked nebol lad sme sa snazili vyberat lístie, rastliny mám už ostrihané a vyčistené od starých a suchých častí... no tento rok nás čaká kopec roboty...
manžel tiež rozmýšľa kúpiť vysávač a povysávať... ehm no len my máme na dne riečny štrk, takže neviem, či by ten vysávač nepovysával aj to...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať