Zavrieť

Porady

Schválenie zmluvy

Dobrý deň, pochádzam z Martina. Máme založené SVB a predsedu. Na konci minulého roka sme schválili rekonštrukciu celého domu. Pred týždňom sme našli vyvesenú konkrétnu ponuku od jednej firmy, ktorú schválil predseda sám za nás. Máme 32 bytov a cena 7,500,000 sk za opravu strechy, zateplenie a modernizáciu vnútra sa mi to zdá veľa. A k tomu máme podozrenie, že asi niečo za to dostal, lebo s tou dotyčnou firmou má spoločné jeden sused.
Otázka znie:
1. Môže sám predseda bez nás schváliť jednu firmu bez hlasovania? (jeho odpoveď na moju otázku znela. "Ja rozhodnem, ktorá firma nám to urobí."
2. Dá sa napadnúť jeho rozhodnutie, alebo zrušiť?
3. Porušil s tým nejaké zákony??
4. Dá sa tým odvolať predseda?

Schôdzu kde sa má len riešiť financovanie máme 21.7.2007

Ďakujem za skorú odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Drobček, ja len tolko, či to mohol podpísať sám predseda to nevie nikto z nás, lebo to má on uvedené v zmluve o spoločenstve, teoreticky aj može ale vačšinou je prax taka, že predsedovia majú kompetenciu podpisať zmluvy len do niekoľko pár desiatok tisíc korún ale pokiaľ má nejakú generálnu právomoc tak by aj mohol- zákon mu to nezakazuje- všetko je len o zmluve.
    Moja rada- TREBA SA HO ČO NAJSKOR ZBAVIŤ, PREDSA NEMOŽE MAŤ JEDEN ZODPOVEDNÝ PRACOVNíK TAKÉ CHOVANIE.
    ODVOLAŤ, ODVOLAŤ A EŠTE RAZ ODVOLAŤ

    hasta je offline (nepripojený) hasta

    hasta
    drobcekzmt Pozri príspevok
    Dobrý deň, pochádzam z Martina. Máme založené SVB a predsedu. Na konci minulého roka sme schválili rekonštrukciu celého domu. Pred týždňom sme našli vyvesenú konkrétnu ponuku od jednej firmy, ktorú schválil predseda sám za nás. Máme 32 bytov a cena 7,500,000 sk za opravu strechy, zateplenie a modernizáciu vnútra sa mi to zdá veľa. A k tomu máme podozrenie, že asi niečo za to dostal, lebo s tou dotyčnou firmou má spoločné jeden sused.
    Otázka znie:
    1. Môže sám predseda bez nás schváliť jednu firmu bez hlasovania? (jeho odpoveď na moju otázku znela. "Ja rozhodnem, ktorá firma nám to urobí."
    2. Dá sa napadnúť jeho rozhodnutie, alebo zrušiť?
    3. Porušil s tým nejaké zákony??
    4. Dá sa tým odvolať predseda?

    Schôdzu kde sa má len riešiť financovanie máme 21.7.2007

    Ďakujem za skorú odpoveď
    Ahoj drobcek,
    odpovede podla mňa sú:
    1. schváliť firmu bez hlasovania predseda nemôže...
    2. jeho rozhodnutie podpísať zmluvu s tou formou sa nedá napadnúť a zrušiť. Voči tretim osobam je jeho podpis platny.
    3. porušil tým asi spoločenskú zmluvu, kde je napisane (ak je), že ako sa postupuje v prípade výberu a odsúhlasenia dodávateľa a kto to má v kompetencii. Porušil tym asi aj zakon, lebo tam sa hovori, že by to malo byť na schôdzi odsuhlasene vlastnikmi....Ale predseda je štatutár a napriek tomu podpisať môže.
    4. Dá sa tým argumentovať pri odôvodnení odvolania nekompetentného predsedu.
    Preto je správa v SVB nebezpečnejšia ako pri správcovi, lebo jeden človek má velkú moc rozhodnúť. A to väčšinou nie je odborník, len si to o sebe myslí. Preto je založenie SVB niekedy krokom z blata do kaluže. Aj u nás to tak je.

    Polis je offline (nepripojený) Polis

    Polis
    Tých 7.500.000,-sk je úver alebo máte túto sumu vo fonde? Je to dosť veľká suma. Prečo pišete , že predseda je nekompetentný? Prečo každy vydí iba to , že asi za to niečo ostal. Aj ja som predseda a nepriamo mi ponúkali buď peniaze alebo služby. Ale záleži na osobe predsedu či podľahne. Mám skúsenosti že a bytovke sa o činnosť spoločenstva zaujmajú 4-5 vlastníci a ostatným je to jedno kto práce vykoná, len aby nemuseli viac platiť ! Ten jeden sused je predseda ? Nejde len o právo rozhodnúť kto tie práce vykoná ale aj niesť zodpovednosť ...

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    Skús si pozrieť § 7c, ods.2 písm. e a ods. 3 Zák.182/1993 a všetko Ti bude jasné.
    Zmluva o spoločenstve nemôže byť v rozpore so zákonom (môže byť prísnejšia, ale nie voľnejšia), pretože je to vyšší predpis.
    Môj názor je ten, že to nemohol urobiť a ak to urobil tak to rieši horeuvedený odsek 3, § 7c uvedeného zákona.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.