Zavrieť

Porady

Nariadenie plateného voľna

Ahojte, prosím Vás o radu, či je možné nariadiť (a na základe čoho) zamestnancovi platené voľno. Jeho pracovné miesto bolo zrušené, plynie dvojmesačná výpovedná doba. Bolo nariadené čerpanie dovolenky, avšak do času začiatku jej čerpania nie je práca, ktorá by mohla byť zamestnancovi priradená. Preto by sme mu chceli nariadiť platené voľno, z dôvodu § 142 ods.3 Zákonníka práce - Prekážky na strane zamestnávateľa. Akou formou to máme zrealizovať?
Srdečná vďaka za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Písomnou formou zamestnancom oznámte kedy im v zmysle § 142 ods. 3 nebude pridelená práca. Zároveň by som tam uviedla, či majú v tomto čase byť zamestnanci na pracovisku.

    TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

    TinkiDinki
    Mám dojem, že v ZP je uvedené, aj to že ak zamestnanec nepracuje, zamestnávateľ mu platí len 60% zo mzdy.
    To platí vtedy ak zamestnáveteľ nemá pre zamestnanca prácu (čiže Váš prípad).

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    TinkiDinki Pozri príspevok
    Mám dojem, že v ZP je uvedené, aj to že ak zamestnanec nepracuje, zamestnávateľ mu platí len 60% zo mzdy.
    To platí vtedy ak zamestnáveteľ nemá pre zamestnanca prácu (čiže Váš prípad).
    Súhlasím, ale musí byť splnená podmienka uvedená v § 142 ods. 4 - písmomná dohoda so zástupcami zamestnancov, v ktorej sú vymedzené vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu a výška náhrady mzdy, ktorá musí byť najmenej 60% priem. zárobku zamestnanca.

    Katgaz je offline (nepripojený) Katgaz

    Katgaz
    Váhala som medzi týmito odsekmi, a od použitia 4 ma odradila posledna veta: Dohodu podľa prvej vety (ak zamestnávateľ vymedzil v pís.dohode so zásupcami zamestnancov) nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnanca.
    Čiže keďže nemáme zástupcov zamestnancov, riadime sa odsekom 3 a nie 4. Je tento vyklad spravny?

    Nariadenie plateného voľna

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.