Zavrieť

Porady

fa za služby z iného členského štátu

mám faktúry za služby aj nejaké poplatky a Know-how z iných členských štátov. Mám tieto faktúry samozdaňovať aj uplatniť. V zákone o DPH mi pri službách nie je jasné. Faktúry z Čiech sa služby mám aj s českou DPH.
Ďakujem veľmi mi pomôžete.
Naposledy upravil Dav : 20.10.10 at 04:51
Usporiadat
books books

books je offline (nepripojený) books

books Pozri príspevok
Dobrý deň,ja som mala daňovú kontrolu na DPH a dodanili nás,lebo sme nesamozdanili fa od českého podnikateľa,neplatcu DPH.
Poslali nám dodatočný platobný výmer a uviedli tam toto:Tovary a služby, pri ktorých príjemca platí daň podľa §69 ods.2 až 4 a 9 až 12 zákona v riadku 09 a 10 DP. Zaplatili sme DPH na výstupe a zároveň,keď sme splnili všetky podmienky na odpočítanie,tak sme si ju hneď aj odpočítali.
Ešte aj priložím,čo mi odpísali z DR SR na dopyt a odpoveď prišla 16.02.2010:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. , zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom
s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku.
Zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je podľa § 15 ods. 2 v znení zákona o DPH do 31.12.2009 miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, čo je vo Vašom prípade tuzemsko, z čoho vyplýva, že ste osobou povinnou platiť daň.
Zároveň Vám vzniká právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b/ a uplatniť si právo na odpočítanie je možné podľa § 51 ods. 1 písm. b/,ak je daň uvedená v záznamoch podľa § 70 zákona o DPH.
Oddelenie metodiky daní a služieb
DR SR pracovisko Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
Firma má sídlo v SR,je platiteľom DPH a prijala faktúru v roku 2009 od českého živnostníka (neplatca DPH),ktorý vykonal stavebné práce na stavbe na SK.
V takomto prípade slovenská firma použije metódu samozdanenia (vstup aj výstup)?
Ďakujem.
Naposledy upravil books : 18.05.10 at 10:53 Dôvod: dplnenie dátumu.
6 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

jeso Pozri príspevok
Môžem poprosiť o odkontrolovanie -
DF za služby / oprava stroja / z CZ pre Slováka platcu - na Slovensku samozdanenie -
na faktúre je uvedené :
den zdan. plnení: 11.5.2010
den vystavení : 14.5.2010
mne prišla 14.5.2010

kurz pre samozdanenie / DPH / z 10.5.2010
kurz pre zaúčtovanie DF do účtovníctva z 13.5.2010

Dakujem
jeso Pozri príspevok
rozhodujúci den pre výpočet DPH - samozdanenie pri službe je den zdaniteľného plnenia-
dodanie služby rieši § 19 ods.2- ale tam vypadlo dodanie služby zahraničnou osobou...
skúsi niekto pomôcť

Aj kurz pre samozdanenie, aj kurz pre zaúčtovanie do účtovníctva bude z 10.5.2010, Deň zdaniteľného plnenia je podľa § 19, ods. 2 jednovetovo jasný, odlišná úprava pre zahraničné faktúry od 1..2010 vypadla. Ale pre účtovníctvo zostal ...§ 24, ods. 2, písm. a, ZoÚ ... ktorý hovorí že :

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)
a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak toustanovuje osobitný predpis, 34)

.... ďalej § 2, ods. 1 PÚP hovorí že :
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru

.... dňom účtovného prípadu je teda deň dodania služby, nie deň doručenia faktúry.
4 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Rozalaia Pozri príspevok
Posuvam otazku c 82 .... ak nikto neodpovie, zalozim novu temu!!! Dakujem!

No a čo také TELEKOMUNIKACNE sluzby prijate z clenskeho statu EU?
SZCO, Slovak so sidlom a podnikanim v SR, riadny platitel DPH podla §4 zacal za ucelom podnikania vyuzivat sluzby T-MOBILE AUSTRIA. Riadne im nahlasil svoje SK VAT, oni ho pekne uvadzaju na fakture a ... odvadzaju na fakture RAKUSKU DPH (!). Na fakture nie je nic o prenose danovej povinnosti.
V pripade, ak ten slovak netrva na vratenie RAKUSKEJ DPH z RAKUSKA, mam taketo faktury uvadzat niekde v evidencii DPH (a nedajboze znova samozdanovat?)
Dakujem.
Mne vychádza zaradenie tejto služny pod § 15/1.

(§ 16, odst.17,16 - som vylúčila, lebo služba je poskytnutá zdaniteľnej osobe )

Potom miesto dodania služby je Slovensko. Fa má byť bez Dph.

Neviem, či by som sa uspokojila s konštatovaním, že fa už bola zdanená (rakuskou daňou).

Ak bude takáto fa v účtovníctve môže byť posúdená v súvislostiach tak, že miesto dodania je Slovensko a fa ma byť samozdanená a môže byť "dodanený výstup".

To, že si podnikateľ následne neuplatni vstup - to už nie je dôležité. - je to iba jeho právo.
3 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Jajina Pozri príspevok
V podstate máš pravdu "na výsledku je to jedno"
je to logické : samozdaníš - odpočítaš

Daňový úrad sa však na to díva inými očami:
- samozdaniť musíš, ak nie dodaní ťa, poškodil si štát
- odpočítať nemusíš, ak si DPH neuplatnil na odpočet tvoj problém, nie je to povinnosť, na odpočet máš len nárok pri splnení určitých podmienok

Aj takýto pohľad na vec dáva síce tiež logiku.
Mne sa ale tiež nepáči, keď DÚ dodaní za predchádzjúce obdobie aj s pokutou a odpočítať sa daň môžeš až po dodatočnom zaplatení dane v aktuálnom daňovom priznaní.

Ak máte konkrétne skúsenosti s daňovou kontrolou ohľadom neuskutočneného samozdanenia - podeľte sa s radami.
Dobrý deň,ja som mala daňovú kontrolu na DPH a dodanili nás,lebo sme nesamozdanili fa od českého podnikateľa,neplatcu DPH.
Poslali nám dodatočný platobný výmer a uviedli tam toto:Tovary a služby, pri ktorých príjemca platí daň podľa §69 ods.2 až 4 a 9 až 12 zákona v riadku 09 a 10 DP. Zaplatili sme DPH na výstupe a zároveň,keď sme splnili všetky podmienky na odpočítanie,tak sme si ju hneď aj odpočítali.
3 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

petra:-) Pozri príspevok
(zdanenie - riadok 9 a 10, odpočet dane riadok 19) - platilo v daňových priznaniach do 31.12.2009

v daňovom priznaní od 1.1.2010 sa uvádza zdanenie do riadku 11 a 12, odpočet ostáva na riadku 19



príspevok 96
nemal by byť odpočet na riadku 21 ?
3 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

alušik Pozri príspevok
Majka, práve preto som išla po definícii zdaniteľnej osoby a pýtala som sa, či tento športový klub môžem považovať za zdaniteľnú osobu...? Alebo teda konkrétne, či môžem túto činnosť považovať za ekonomickú činnosť.
Ostatné veci by boli splnené - miesto dodania takýchto služieb by bolo tuzemsko. Bolo mi úplne jasné, že ak nemám povinnosť zdaniť sa, tak si nemôžem potom ani DPH odpočítať. Oponovala som preto, že inak by ste toto dodanie služby považovali za dar - s tým som nesúhlasila. Predsa to, či je nejaká osoba zdaniteľná z pohľadu DPH, nemôže mať vplyv na to, ako z pohľadu dane z príjmu účtujem danú faktúru. Buď ide o reklamu, alebo ide o dar. V tomto prípade som však presvedčená, že o dare účtovať určite nebudem.
Aj tak v konečnom dôsledku nie som múdrejšia - či mám, alebo nemám toto dodanie reklamy samozdaniť.
Ťažko radiť. Môj názor je taký, že športový klub vykonal ekonomickú činnosť, z ktorej dosiahol príjem a na základe toho by podľa nášho § 3 zákona o DPH mal byť zdaniteľnou osobou. Avšak z informácií, ktoré mám zo školenia od Ing. Jablonkovej vyplýva,že ak nemám dôkaz, že daná osoba zo zahraničia je zdaniteľnou osobou, nemôžem ju za zdaniteľnú osobu považovať. Konkrétne v písomných materiáloch, ktoré som dostala počas účasti na jej prednáške je vo výklade uvedené: "Pri dodaní cezhraničnej služby v rámci EÚ bude poskytovateľ služby na účely § 15 ods. 1 a 2 zákona o DPH vychádzať z predpokladu, že osoba, ktorá má IČ DPH, je zdaniteľnou osobou a osoba, ktorá nemá IČ DPH, nie je zdaniteľnou osobou."
Ako dar som to odporúčala účtovať preto, lebo som si nebola istá, nakoľko máte podložené, že ide naozaj o službu reklamy a na druhej strane - ak to chcete považovať za službu reklamy, ktorú by ste samozdanili a neuplatnili si odpočet, tak na tom nie ste o nič lepšie, ako keď transakciu zaúčtujete ako dar. Jediné riešenie je získať relevantnejší dôkaz o tom, že sú zdaniteľnou osobu a ak takýto dôkaz nezískate, získať aspoň písomné stanovisko z DRSR, že naozaj bez prideleného IČ DPH nemôžete chápať tento športový klub ako zdaniteľnú osobu. Lebo vyjadrenie Ing. Jablonkovej, že bez prideleného IČ DPH, nie sú zdaniteľnou osobou si síce vážim, ale nikde to až tak celkom priezračne nevidím v zákone napísané.
3 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

tara05 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás, poradte mi, prišla nám faktura do firmy/s.r.o. platca dph/ od českej firmy /s.r.o. platca dph/ za someliersky kurz , ktorý sa konal v českej republike, faktura je s českou dph 20%, je to prosím Vás správne? a čo mám ja ako slovenská firma s tou dph urobiť? vedieme podvojne učtovníctvo, a fakturu sme uhradili aj s dph. Česká firma dph odvedie v českej republike a my si ju ako požiadame? alebo nepožiadame?Ďakujem
Someliersky kurz - povedala by som, ze sa to moze posudzovat podla §16 odst.3, miesto dodania sluzby je tam kde sa fyzicky vykonavaju, cize vo vasom pripade v CR.Takze firma Vam fakturovala spravne s DPH. Vy fakturu zauctujete na ucet 518 v celej sume. ak si budete chciet vyziadat DPH z Ciech tak tu mate link kde je nieco o tom popisane:
http://www.porada.sk/t127637-vrateni...ahranicia.html
3 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Pre Jajina:
český zákon
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/
2 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
psps Pozri príspevok
Mám českú faktúru za službu. Aký kurz mám použiť? Podľa ECB alebo colných predpisov? Nie je mi to jasné v zákone o DPH § 26 ods. 1 a 2.
Ktorý deň kurzu mám počítať ak zdaniteľné plnenie vychádza na pondelok a deň pred dňom zdaniteľného plnenia je nedeľa? Mám brať pondelok alebo piatok? Lebo víkend nie je v kurzoch podľa ECB.
Bežne sa používa kurz ECB. Kurz podľa colných predpisov sa môžete rozhodnúť používať, ale toto rozhodnutie je potrebné písomne oznámiť DÚ pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka.

Ak deň zdaniteľného plnenia vychádza na pondelok, použije sa piatkový kurz ECB.
2 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

jeso Pozri príspevok
[/COLOR]


príspevok 96
nemal by byť odpočet na riadku 21 ?
lenkam68 Pozri príspevok
Nie, na r. 21 ide odpočet len z tuzemských faktúr bez dobropisov- § 51 ods. 1 písm. a).
Jasné, že z týchto príspevkov má pravdu jeso, nie lenkam68 .... pretože riadok 21 v priznaní 2010 /viď červenú farbu v príspevku/ nie je určený pre odpočet, ale pre vyčíslenie Daň celkom .
2 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

1. áno, treba to samozdaniť a uvedieš to na r. 9, 10 - výstup a r. 21 - vstup
2. faktúra bude bez DPH, do daň. priznania ani do SV ju neuvádzaš
2 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

akire-erika Pozri príspevok
Pokiaľ je firma "riadny" platiteľ DPH = registrovaný podľa §4, tak to ide do r. 09:109,-EUR a r. 10:20,71 EUR. Riadok č. 21 je OK.
r. 11 a 12 sa používajú len pri registrácii podľa §7 = nie je platiteľ DPH na slovensku, ale príjme službu/ tovar z EU.
Podľa môjho názoru do r. 9,10 idú len vymedzené služby podľa par. 69 ods. 2 a 9 až 12 zákona - služby podľa par. 16 ods.1-4, 10 a 11 - tam sú nehnuteľnosti, nájom dopr. prostriedkov, kultúrne, vedecké podujatia,..., doprava a reštauračné služby, a tu nepatrí služba za zasielanie dopytov.

Naopak par. 69 odsek 3 zákona - t. j. služby v riadku 11 a 12 chápem tak, že tu patria:
1. zdaniteľné osoby
2. a právnické osoby, ktoré nie sú zd. os. a sú reg. pre daň
teda podľa mňa všetky osoby aj platcovia dane. Sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahr. osobou ak je miesto dod. služby v tuzemsku.
Ak sa mýlim, opravte ma.
2 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

alušik Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu ohľadom faktúry za reklamu z Rakúska. Ono v podstate nejde o klasickú faktúru. Rakúsky športový klub požiadal slovenskú firmu - platiteľa DPH o sponzorský príspevok. Slovenská firma však trvala na tom, že sponzorský príspevok neposkytne, ale peňažné prostriedky poukáže v prípade, že bude zverejnená reklama tejto firmy na medzinárodnom turnaji. Stalo sa tak a prostredníctvom informačného buletinu bola reklama tejto slovenskej firmy zverejnená. Mám teda akoby len list, na ktorom je uvedené, že požadujú zaplatiť 250 € za reklamu, ktorú v tejto brožúrke zverejnili (mám ju v prílohe listu ako dôkaz). Z pohľadu dane z príjmov to teda určite môžem chápať ako daňovo uznaný náklad, len mám teraz problém, čo sa týka dane z pridanej hodnoty. Môže sa činnosť športového klubu (ten podľa môjho názoru určite nie je zriadený na podnikanie) chápať ako ekonomická činnosť v zmysle zákona o DPH? Mám podľa Vás túto reklamu samozdaniť?
Vidím tu dve problematické miesta:
1. potrebujete preukázať, že vašu požiadavku na realizáciu reklamy rakúsky športový klub akceptoval, t.j. že služba bola skutočne dodaná,
2. potrebujete preukázať, že rakúsky športový klub je zahraničná zdaniteľná osoba, ktorá ak poskytla službu podľa § 15 ods. 1 do iného členského štátu, mala pred poskytnutím tejto služby požiadať o IČ DPH v Rakúsku (ak ho predtým nemala pridelené).
Na základe uvedených skutočností by ste službu samozdanili a rakúsky športový klub by ju uviedol do súhrnného výkazu.
Ak skutočnosti, ktoré som uviedla neviete preukázať, potom by som vnímala poskytnuté prostriedky ako dar.
2 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

alušik Pozri príspevok
Majka, práve preto som išla po definícii zdaniteľnej osoby a pýtala som sa, či tento športový klub môžem považovať za zdaniteľnú osobu...? Alebo teda konkrétne, či môžem túto činnosť považovať za ekonomickú činnosť.
Ostatné veci by boli splnené - miesto dodania takýchto služieb by bolo tuzemsko. Bolo mi úplne jasné, že ak nemám povinnosť zdaniť sa, tak si nemôžem potom ani DPH odpočítať. Oponovala som preto, že inak by ste toto dodanie služby považovali za dar - s tým som nesúhlasila. Predsa to, či je nejaká osoba zdaniteľná z pohľadu DPH, nemôže mať vplyv na to, ako z pohľadu dane z príjmu účtujem danú faktúru. Buď ide o reklamu, alebo ide o dar. V tomto prípade som však presvedčená, že o dare účtovať určite nebudem.
Aj tak v konečnom dôsledku nie som múdrejšia - či mám, alebo nemám toto dodanie reklamy samozdaniť.
Pozri si ešte tieto otázky a odpovede - napr. odpoveď na otázku č. 44. Len tam je situácia riešená z inej strany, takže to nie je celkom tvoj prípad. Ale na pojem zdaniteľnej osoby sa pozerajú rovnako ako uvádzala Ing. Jablonková.
http://www.porada.sk/t123823-p5-otaz...j-hodnoty.html

2 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
elpka Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu....prevádzam služby (opravy spotrebičov) na území SR, ale faktúry vystavujem firme do Maďarska s ktorou mám uzavretú zmluvu, obaja sme platcami DPH, chcela by som sa opýtať či ja mám fakturovať za opravy s DPH, alebo bez DPH?
Vopred ďakujem za radu...
V uvedenom prípade ide o služby definované ako ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku. Za predpokladu, že odberateľ je zdaniteľnou osobou bude miesto dodania určené podľa § 15 ods. 1 - miestom dodania je miesto, kde má odberateľ sídlo alebo miesto podnikania. Ak fakturujete maďarskej zdaniteľnej osobe, faktúra bude vystavená bez DPH s náležitosťami podľa podľa § 73.

V prípade, že by ste tieto služby dodávali osobe inej ako zdaniteľnej osobe, posudzuje sa miesto dodania podľa § 16 ods. 9 - miestom dodania je miesto, kde sa tieto služby vykonajú - v uvedenom prípade SR - potom faktúra bude so slovenskou DPH.
2 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
elpka Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za radu....
podľa toho vyplýva, že keď robím servis výrobkov na území SR a aj výrobky sú predávané na území SR ,ale za tieto služby fakturujem zahraničnému partnerovi, tak by som nemala účtovať DPH. Je to tak správne?
od maďarského partnera mi prišiel takýto mail....
Chcel by som Vás informovať, aby prijaté faktúry zo zahraničia (ak predmet faktúry je služba) evidujeme a spracovávame bez DPH. Podľa zákona o DPH to treba opraviť a znovu vystaviť.
Chcel by som Vás poprosiť o vystavenie faktúry bez DPH.

poprosím... dedukujem správne?
Evička, vystavuješ faktúru bez DPH, v tvojom prípade nejde o ocenenie hnuteľného hmotného majetku, nakoľko sa jedná o opravu drobných elektrospotrebičov, odberateľ je platiteľ DPH, na fa musíš uviesť jeho IČ DPH a postupuješ ako bolo vyššie.
2 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

69/(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.
2 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Tebe sa daňová povinnosť nezmení. Odvádzaš Dph na výstupe a uplatňuješ na vstupe.
Žiadna sankcia.

DDP však treba podať, lebo povinnosť odviesť máš v 1/2010 .
Na vstupe ide "len" o právo na odpočet. - toto ak si neuplatníš daňový úrad nemusí až tak bolieť. A právo si môžeš teoreticky uplatniť aj neskôr.

To je aj odpoveď pre Janíča, či podať, alebo nepodať DDP ak sa daňová povinnosť nezmení.
Daňová povinnosť sa nezmení iba za predpokladu, že okrem výstupu sa uplatní aj odpočet na vstupe. To že sa uplatňuje odpočet sa má prejaviť v záznamoch a následne aj v podaní daňového priznania.
1 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Na r. 11 idú služby podľa 15/1 napr.reklamné.
Na r.9 výnimky podľa 16/4 napr. školenie na Slovensku fakturované Maďarom.
Tieto sa nedávajú ani do súhrnného výkazu ak by ste ich dodávali vy.
1 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Iva1 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť. Dostala som faktúru od českej fyzickej osoby - neplátcu DPH za ilustrácie do časopisu + autorské práva. Faktúra je vystavená bez DPH. Aj takéto faktúry samozdaňujem? Ako je to so zahraničnými dodávateľmi - nezdaniteľnými osobami, aké povinnosti vyplývajú pre nás platiteľov z IČŠ. Ďakujem.
Na slovensku sa samozdaňujú faktúry aj od neplatcov DPH z iného štátu EÚ.
1 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
seda Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som si len overiť, či som dala správne DF za službu od platcu DPH z ČR za ročné zasielanie slovenských dopytov do DP DPH. Na faktúre je poznámka: Osobnou povinnou priznať a zaplatiť daň je podľa § 10 zákona o DPH platca, pre ktorého sa služba uskutočňuje. FA je bez vyčísleného DPH na 109 Eur. Do DP som dala do r.č. 11: 109, r.č.12: 20,71 a do r.č. 21: 20,71. Pozriete sa mi, či som to urobila správne? Ďakujem.
Urobili ste to správne.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať