Zavrieť

Porady

paragraf 155 zakonnika prace

Dobry den, v Dohode, ktorou sa zamestnavatel zavazuje umoznit zamestnancovi ziskanie al. zvysenie kvalifikacie, a ktorou sa zamestnanec zavazuje zotrvat u neho v pracovnom pomere je, ze sa zamestnanec zavazuje zotrvat u zamestnavatela najmenej 18 mesiacov po tom, co uspesne absolvuje trening. Rozsah treningu je 80 hodin, no nie je spomenute kedy trening zacal resp. skoncil. Na zaklade tohto treningu som obdrzala certifikat, s datumom "preskusania". Vie mi niekto poradit, ci sa bude brat do uvahy tento datum ako rozhodujuci pri uhrade nakladov pri ukonceni prac. pomeru skor nez je 18 mesiacov, alebo datum nastupu + 80 hodin = 10 prac. dni (datum na certifikate je o cca 30 dni neskor)? Dakujem
Naposledy upravil Dav : 06.08.09 at 14:07
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jannqa Pozri príspevok
    Dobry den, v Dohode, ktorou sa zamestnavatel zavazuje umoznit zamestnancovi ziskanie al. zvysenie kvalifikacie, a ktorou sa zamestnanec zavazuje zotrvat u neho v pracovnom pomere je, ze sa zamestnanec zavazuje zotrvat u zamestnavatela najmenej 18 mesiacov po tom, co uspesne absolvuje trening. Rozsah treningu je 80 hodin, no nie je spomenute kedy trening zacal resp. skoncil. Na zaklade tohto treningu som obdrzala certifikat, s datumom "preskusania". Vie mi niekto poradit, ci sa bude brat do uvahy tento datum ako rozhodujuci pri uhrade nakladov pri ukonceni prac. pomeru skor nez je 18 mesiacov, alebo datum nastupu + 80 hodin = 10 prac. dni (datum na certifikate je o cca 30 dni neskor)? Dakujem
    Najprv by som ti nasadil chrobáka do hlavy. odľa mňa treba rozlišovať medzi zvyšovaním kvalifikácie a prehlbovaním kvalifikácie. Bližšie pozri tu:

    http://www.porada.sk/t43434-skolenie.html

    Podľa mňa u teba ide o prehlbovanie kvalifikácie, kde ťa mohli zaviazať len ak náklady presiahli 100.000.

    Ale teraz zabudni na chrobáka a ideme k tvojmu problému.

    Podstatné je, čo je napísané v dohode. ZP v § 155 ods. 1 hovorí o dobe zotrvania po skončení štúdia:

    "1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná."

    Ak by to bola nejaká škola (napr. dorobenie si maturity) tak osobitný zákon by definoval, kedy končí štúdium. Keďže u teba išlo o kurz, predpokladám, že ten bol ukončený nejakou skúškou. Ak nie, tak ukončený bol posledným dňom kurzu. Vystavenie certifikátu je už len následný akt, ktorý môže trvať aj určitý čas a len potvrdzuje ukončenie kurzu. Takže čas by sa mal počítať od ukončenia kurzu. Určite by som dobu zotrvania nepočítal od začiatku kurzu, pokiaľ by v dohode nebolo tak vyslovene uvedené.

    Tiež by som ťa chcel upzorniť na ods. 3 § 155:

    "(3) Celková dohodnutá doba zotrvania v pracovnom pomere nesmie prekročiť päť rokov. Najvyššia suma úhrady vynaložených nákladov nesmie prekročiť tri štvrtiny celkovej sumy vynaložených nákladov. Ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníži."

    Ale ak si spomenieš na toho nasadeného chrobáka, tak v prípade, že ide o prehlbovanie kvalifikácie, tak nebudeš musieť nič uhradiť. Aby si mala viac argumentov na to, že to nebolo zvyšovanie kvalifikácie, pozri si aj túto tému:

    http://www.porada.sk/t23482-studijne-volno.html

    jannqa je offline (nepripojený) jannqa

    jannqa
    Dakujem za odpoved. Tie zakony som si prechadzala ale mam v tom zmatok ked si to mam preniest na moj konkretny pripad.
    skusim popisat blizsie:
    zaciatkom oktobra uplynie 18 mesiacov od toho co som nastupila do prace.- tam som chcela dat vypoved, s tym ze hned na to mam nastupit inde. Ale zamestnavatel mi povedal, ze bud pockam este 1 a pol mes. (cas oz zaciatku kurzu po obdrzanie "certifikatu") alebo budem musiet zaplatit.
    V uz spominanej dohode, kt. je sucastou zmluvy je, ze mi poskytnu trening na pracu s programom, kteho ovladanie a pouzivanie je nevyhnutne pre moju pracu. V tej dohode je rozsah treningu - 80 hod., celkove naklady treningu 20.000,- Ja ako zamestnanec som sa zaviazala zotrvat u zamestnavatela 18 mes. po uspesnom ukonceni treningu, ak to nesplnim, mala by som uhradit naklady: do 12 mesiacov vo vyske 15.000,- (3/4 celkovych nakladov), a od 12 do 18 mes. vo vyske 10.000,- (1/2 celk. nakladov). Ostat v praci 10 dni naviac (80 hodin) by pre mna nebol problem, ale 1 a pol mesiaca uz ano, nakolko mam nastupit do ineho zamestnania a nechat zamestnavatelovi 10.000,- pre 1 mesiac je dost.
    Pisal si ze ma zamestnavtel moze zaviazat ak naklady nepresiahli 100.000,- nas bolo prijimanych naraz cca 14 ludi.. to by boli naklady cez 100.000,- ale nie co sa tyka jednotlivcov.
    Otazka: viem najst nieco, co mozem pouzit ako argument voci zamestnavatelovi, aby som nemusela zaplatit 10.000,- v dohode ktoru som podpisala = suhlasila som s nou?Mozem argumentovat tym, ze v dohode je 80 hodin treningu co je 10 prac. dni, nie 1.5 mesiaca?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jannqa Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved. Tie zakony som si prechadzala ale mam v tom zmatok ked si to mam preniest na moj konkretny pripad.
    skusim popisat blizsie:
    zaciatkom oktobra uplynie 18 mesiacov od toho co som nastupila do prace.- tam som chcela dat vypoved, s tym ze hned na to mam nastupit inde. Ale zamestnavatel mi povedal, ze bud pockam este 1 a pol mes. (cas oz zaciatku kurzu po obdrzanie "certifikatu") alebo budem musiet zaplatit.
    V uz spominanej dohode, kt. je sucastou zmluvy je, ze mi poskytnu trening na pracu s programom, kteho ovladanie a pouzivanie je nevyhnutne pre moju pracu. V tej dohode je rozsah treningu - 80 hod., celkove naklady treningu 20.000,- Ja ako zamestnanec som sa zaviazala zotrvat u zamestnavatela 18 mes. po uspesnom ukonceni treningu, ak to nesplnim, mala by som uhradit naklady: do 12 mesiacov vo vyske 15.000,- (3/4 celkovych nakladov), a od 12 do 18 mes. vo vyske 10.000,- (1/2 celk. nakladov). Ostat v praci 10 dni naviac (80 hodin) by pre mna nebol problem, ale 1 a pol mesiaca uz ano, nakolko mam nastupit do ineho zamestnania a nechat zamestnavatelovi 10.000,- pre 1 mesiac je dost.
    Pisal si ze ma zamestnavtel moze zaviazat ak naklady nepresiahli 100.000,- nas bolo prijimanych naraz cca 14 ludi.. to by boli naklady cez 100.000,- ale nie co sa tyka jednotlivcov.
    Ja si myslím, že celá dohoda je od začiatku neplatná, lebo to školenie, čo si absolvovala nebolo zvyšovanie kvalifikácie, ale normálne zaškolenie pracovníka. Neviem, či sa to dá považovať aspoň za prehlbovanie kvalifikácie, ale keby aj, tak náklad na jedného zamestnanca nedosiahol 100.000 SKK, preto zamestnávateľ nemohol požadovať zotrvanie v PP.

    Pokiaľ si to chceš potvrdiť aj inde, zabehni na najbližší inšpektorát práce aj s tou dohodou, nech sa na ňu pozrú.

    jannqa Pozri príspevok
    Otazka: viem najst nieco, co mozem pouzit ako argument voci zamestnavatelovi, aby som nemusela zaplatit 10.000,- v dohode ktoru som podpisala = suhlasila som s nou?Mozem argumentovat tym, ze v dohode je 80 hodin treningu co je 10 prac. dni, nie 1.5 mesiaca?
    Skôr by som argumentoval s tým, že tá dohoda je neplatná, lebo také niečo nemal právo podľa ZP požadovať od zamestnancov.

    Ale doporučil by som počkať ešte ten mesiac, keď tak veľmi trvajú na tom. Lebo ak sa zamestnávateľ zatne, môže ti robiť problémy. Napr., že ti strhne z výplaty tú sumu (aj keď asi protizákonne). Potom to budeš musieť riešiť právnou cestou.
    Monika Kováčová
    tento stopäťdesiatypiaty paprgraf mi už druhý deň vyvoláva úsmev na tvári

    P.S. stavím krk, že ide o banku... , že?

    jannqa je offline (nepripojený) jannqa

    jannqa
    Celkom pozitivna sprava Dakujem pekne za rady, pomohol si mi.
    Naposledy upravil jannqa : 10.08.07 at 13:13

    legal je offline (nepripojený) legal

    legal
    rad by som ti poradil, ale neuviedla si zakladne veci: napln prace, svoju povodnu kvalifikaciu, ani samotne znenie dohody.

    ale ako ti radil chobot aby si este mesiac pockala, tak cakaj

    no byt na tvojom mieste, tak vyhladam pravnika

    jannqa je offline (nepripojený) jannqa

    jannqa
    keby to bolo take lahke a nebola by tam ina praca, tak nie je problem mesiac pockat...ale takto? napln prace je jasna z toho co robim - operator call centra no a kvalifikacia na tuto pracu - ziadna podne a znenie dohody som citovala kde-tu medzi riadkami
    Monika Kováčová
    jannqa Pozri príspevok
    ermon.. nie, call centrum, to je horsie jak banka
    btw. prisiel si o krk

    auvejs..... strašne to bolí...........

    legal je offline (nepripojený) legal

    legal
    jannqa Pozri príspevok
    keby to bolo take lahke a nebola by tam ina praca, tak nie je problem mesiac pockat...ale takto? napln prace je jasna z toho co robim - operator call centra no a kvalifikacia na tuto pracu - ziadna podne a znenie dohody som citovala kde-tu medzi riadkami
    pokial nebudem mat presne znenie tvojej naplne, znenie dohody, presne uvedenie tvojej kvalifikacie, obsah dohody a predmet toho tzv. treningu ti nemozem poradit.

    s tym: kde-tu medzi riadkami si vies co mozes spravit, ze ?

    tentato je offline (nepripojený) tentato

    tentato
    Ja by som mal jednu otazku k tomuto paragrafu - ake naklady si muoze zamestnavatel zapocitat? Ak sa jedna o skolenie v zahranici, patria do tychto nakladov aj cestovne, ubytovanie, diety a podobne? Specifikuje nejaky predpis tieto naklady?

    c87 je offline (nepripojený) c87

    c87
    Zdravim, chcel by som poradit, so zamestnavatelom som podpisal dohodu o zvyseni kvalifikacie v jednom programe na ktori som bol zaslany. Podpisat dohodu mi dal az po 2 mesiacoch od uskutocnenia kurzu i ked predtym som nebol oboznameny s tym ze sa budem muset zaviazat ked kurz absolvujem. Je na toto nejaka diera v zakoniku ktora by tuto dohodu mohla spravit za neplatnu?

    http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=70269

    N
    asledne som si precital Stabilizacnu dohodu v ktorej ma najviac zaujala cast: Povinnosť zamestnanca na úhradu nákladov nevzniká, najmä ak: zamestnávateľ nevyužíval v posledných 12 mesiacoch po dobu najmenej šiestich mesiacov kvalifikáciu, ktorú si zamestnanec zvýšil."

    Ide o to ze ten program na ktori som mal skolenie vobec nevyuzivam a pravdepodobne v najblizsej dobe ani vyuzivat nebudem. Je teda realne ak po 7 mich mesiacoch od skolenia odidem bez toho aby som musel zamestnancovi zaplatit cast penazi vynakladaneho na skolenie? OBstoji to pred sudom?
    Za odpovede vopred dakujem.
    Naposledy upravil c87 : 23.01.12 at 18:35

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.