Zavrieť

Porady

Čo so živnostníkmi?

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať nasledovné:

Môže pracovník - živnostník pre nás vykonávať prácu vodiča nákladného auta spôsobom, že nám mesačne po odjazdení x kilometrov vyfakturuje svoju prácu???

príklad..mesačne k poslednému dňu si spočíta kilometre vystaví nám vo svojom mene faktúru a my ju uhradíme...

Ide mi o to či je to takto možné...či je to v poriadku , či sa náhodou niečo ohľadom tejto problematiky nezmenilo čo nám ušlo...

vopred ďakujem
Usporiadat
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Darana Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa Vás opýtať nasledovné:

Môže pracovník - živnostník pre nás vykonávať prácu vodiča nákladného auta spôsobom, že nám mesačne po odjazdení x kilometrov vyfakturuje svoju prácu???

príklad..mesačne k poslednému dňu si spočíta kilometre vystaví nám vo svojom mene faktúru a my ju uhradíme...

Ide mi o to či je to takto možné...či je to v poriadku , či sa náhodou niečo ohľadom tejto problematiky nezmenilo čo nám ušlo...

vopred ďakujem
Podľa mňa sa takáto činnosť posudzuje ako závislá.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Zmenilo. Ak pouziva vlastne vozidlo, PHM, a jazdi (fakturuje) aj pre ine subjekty, bude to asi stale O.K., ale ak by jazdil s vasim, to by bol asi teraz problem.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Na akom vozidle vykonáva prácu?Ak na vašom teda zamestnávateľa,na vašu zodpovednosť,podľa vašich pokynov tak je to závislá činnosť.
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
vikinka Pozri príspevok
Na akom vozidle vykonáva prácu?Ak na vašom teda zamestnávateľa,na vašu zodpovednosť,podľa vašich pokynov tak je to závislá činnosť.
No práve....je to vozidlo, ktoré máme v nájme...čiže jedna spoločnosť nám mesačne fakturuje jeho nájom...opravy idú na ich triko...
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
PS a čo sa zmenilo..kde sú prosím Vás uvedené tieto zmeny ohľadne posudzovania činnosti...ak máte nejaký link budem rada....
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

No práve...závislá činnosť
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Darana Pozri príspevok
PS a čo sa zmenilo..kde sú prosím Vás uvedené tieto zmeny ohľadne posudzovania činnosti...ak máte nejaký link budem rada....
Pozrite si §5/1 zák. 595/2003 - je tu definovaná závislá činnosť.
A ešte §2/6 zák. 511/1992.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Zákonník práce § 1 ods.2 platný od 1.9.2007-pôsobnosť ZP
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
Vďaka...mám pocit, že k tejto téme budem mať ešte veľa otázok...
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
vikinka Pozri príspevok
Zákonník práce § 1 ods.2 platný od 1.9.2007-pôsobnosť ZP

To znamená, že tento živnostník si má živnosť zrušiť a my ho máme zamestnať ako riadneho zamestnanca...či si stojím na kábly...????
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Živnosť rušiť nemusí
Čítaj tu http://mihal.blog.sme.sk/c/104727/No...sla-praca.html
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Rada by som načala túto tému - závislá práca.
Popri zamestnancoch máme aj živnostníkov. Obidvaja vykonávajú to isté, s tým istým náradím, v tých istých priestoroch, používajú firemné autá. Je jasné, že ide o závislú prácu.
Povedzte mi, čo spraviť, ak živnostník chce byť živnostník... nechce byť zamestnanec?! Ako sa má chrániť zamestnávateľ?
Vďaka za link, teraz som si všimla.

http://mihal.blog.sme.sk/c/104727/No...sla-praca.html
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Treba si pozorne precitat, co pise pan Mihal v tom clanku, co sem prilepila Johanka. Nikto ti lepsie neporadi. Precitaj si to 5 x za sebou a urcite najdes riesenie.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

karcoolka1 Pozri príspevok
Rada by som načala túto tému - závislá práca.
Popri zamestnancoch máme aj živnostníkov. Obidvaja vykonávajú to isté, s tým istým náradím, v tých istých priestoroch, používajú firemné autá. Je jasné, že ide o závislú prácu.
Povedzte mi, čo spraviť, ak živnostník chce byť živnostník... nechce byť zamestnanec?! Ako sa má chrániť zamestnávateľ?
Zamestnávateľ takého "živnostníka" nech dodrží dikciu zákona. Pozrite § 35 a hlavne § 39-40 zák. 595/2003 Zz.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Čítala som to 3x. Plán zamestnávateľa bol, že pri všetkých živnostníkoch sa vypracujú zmluvy o dielo podľa Obchodného zákonníka vždy pri každej zákazne nové.
Z 9 bodov závislej práce živnostníci nespĺňajú iba 3.
Ale po tom dodatku pána Mihála neviem čo bude...

Emgeton, môžeš mi to v skratke vysvetliť. Vďaka!
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

karcoolka1 Pozri príspevok
Čítala som to 3x. Plán zamestnávateľa bol, že pri všetkých živnostníkoch sa vypracujú zmluvy o dielo podľa Obchodného zákonníka vždy pri každej zákazne nové.
Z 9 bodov závislej práce živnostníci nespĺňajú iba 3.
Ale po tom dodatku pána Mihála neviem čo bude...

Emgeton, môžeš mi to v skratke vysvetliť. Vďaka!
Čo nespĺňajú ?
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Živnostník nedostáva mzdu, vystavuje faktúru, ktorú mu zamestnávateľ prepláca. Nemá určený pracovný čas, A posledný tak čiastočne: ide o opakovanú činnosť, keďže je ten živnostník zvárač, ale miesto je vždy iné, raz dieľňa zamestnávateľa, inokedy stavby po celej Európe.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

karcoolka1 Pozri príspevok
Živnostník nedostáva mzdu, vystavuje faktúru, ktorú mu zamestnávateľ prepláca. Nemá určený pracovný čas, A posledný tak čiastočne: ide o opakovanú činnosť, keďže je ten živnostník zvárač, ale miesto je vždy iné, raz dieľňa zamestnávateľa, inokedy stavby po celej Európe.
V každom prípade nespochybňujete vzťah nadriadenosti "zamestnávateľa" a podriadenosti "zamestnanca" - vo vašom prípade živnostníka. Podľa môjho názoru pokiaľ nespochybníte tento vzťah, bude sa to považovať za závislú činnosť.
V predch. príspevkoch ste písali, že máte aj zamestnancov vykonávajúcich tú istú činnosť. V takom prípade ani argument o nesplnení 3 bodov z 9-tich spomínaných v článku p. Mihála neobstojí. §2/6 zák. 511/1992 Zz Vám to nepustí.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Ja to plne chápem, len čo so šéfom? Ten nechce nič meniť!
Odporúčate s takým živnostníkom uzatvoriť pracovnú zmluvu? Ale šéf mi povie, že nemáme na celý rok pre neho prácu...
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

karcoolka1 Pozri príspevok
Ja to plne chápem, len čo so šéfom? Ten nechce nič meniť!
Odporúčate s takým živnostníkom uzatvoriť pracovnú zmluvu? Ale šéf mi povie, že nemáme na celý rok pre neho prácu...

Existuje doba určitá.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať