Zavrieť

Porady

predajca z CR nechce predat nove vozidlo bez DPH

prosim o radu ako postupovat v tomto pripade.
bol som u predajcu novych vozidiel v CR objednat uzitkovy automobil (s narokom na odpocet DPH - obaja sme platci DPH vo svojej krajine), po dohodnuti platobnych a inych podmienok som zaplatil zalohu. dohodnute bolo, ze auto bude predane bez DPH, faktura bude zaplatena prevodom z uctu po dodani vozidla (a ja si DPH vysporiadam v danovom priznani k DPH).
dnes som si pre vozidlo prisiel do ciech, ale vystavena zalohova faktura je vycislena s DPH a predajca mi teraz tvrdi, ze DPH musim zaplatit u nich v CR a potom ju mozem ziadat spat.

je mozne alebo nutne platit tu DPH v CR a aka zlozita je procedura vratenia DPH z CR. pristupom predajcu som znechuteny a bojim sa ze dalsim papierovanim sa mi kupa predrazi a ze bude nevyhodnejsia ako keby som auto kupoval v SR....
auto som momentalne neprevzal - nepaci sa mi myslienka platit 2x DPH a behat po uradoch...
vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    A aké má dôvody na predaj auta s DPH? A nie som si ani istá, či ti tú DPH niekto vráti, veď v EÚ sa DPH nevracia. A od koho to budeš žiadať späť, od neho? Veď to nevyvážaš z EÚ. Mňa by na to nepresvedčil.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    duficek Pozri príspevok
    prosim o radu ako postupovat v tomto pripade.
    bol som u predajcu novych vozidiel v CR objednat uzitkovy automobil (s narokom na odpocet DPH - obaja sme platci DPH vo svojej krajine), po dohodnuti platobnych a inych podmienok som zaplatil zalohu. dohodnute bolo, ze auto bude predane bez DPH, faktura bude zaplatena prevodom z uctu po dodani vozidla (a ja si DPH vysporiadam v danovom priznani k DPH).
    dnes som si pre vozidlo prisiel do ciech, ale vystavena zalohova faktura je vycislena s DPH a predajca mi teraz tvrdi, ze DPH musim zaplatit u nich v CR a potom ju mozem ziadat spat.

    je mozne alebo nutne platit tu DPH v CR a aka zlozita je procedura vratenia DPH z CR. pristupom predajcu som znechuteny a bojim sa ze dalsim papierovanim sa mi kupa predrazi a ze bude nevyhodnejsia ako keby som auto kupoval v SR....
    auto som momentalne neprevzal - nepaci sa mi myslienka platit 2x DPH a behat po uradoch...
    vdaka
    Argumentujte mu citáciou českého zákona, konkrétne:

    zák. 235/2004 Sb. - o DPH
    § 64
    Osvobození při dodání zboží do jiného členského státu
    (1) Dodání zboží do jiného členského státu plátcem osobě registrované k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou dodání zboží osobě, pro kterou pořízení zboží v jiném členském státě není předmětem daně.
    (2) Dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu plátcem osobě v jiném členském státě, který je odeslán nebo přepraven z tuzemska plátcem nebo osobou, která nový dopravní prostředek pořizuje, nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně.
    .......


    Na Váš prípad sa vzťahuje zvýraznená časť 1. ods.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    Kazu Pozri príspevok
    A aké má dôvody na predaj auta s DPH? A nie som si ani istá, či ti tú DPH niekto vráti, veď v EÚ sa DPH nevracia. A od koho to budeš žiadať späť, od neho? Veď to nevyvážaš z EÚ. Mňa by na to nepresvedčil.
    presviedca ma, ze si tu DPH zaplatenu v CR mozem narokovat (resp. zapocitat v SR) a ze to mam v podstate jedno kde ju zaplatim, kedze sadzba je 19%. jeho uctovnicka mu to "doporucila".
    na co som samozrejme nepristupil, neprevzal fakturu ani auto a zatial mi visi u neho zaplatena zaloha. teraz cakam ci sa rozhodne a vyfakturuje bez DPH, inak neviem ako potom postupovat pri "vymahani" zalohy...jednoznacne u mna stratil doveru ako predajca

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    duficek Pozri príspevok
    presviedca ma, ze si tu DPH zaplatenu v CR mozem narokovat (resp. zapocitat v SR) a ze to mam v podstate jedno kde ju zaplatim, kedze sadzba je 19%. jeho uctovnicka mu to "doporucila".
    na co som samozrejme nepristupil, neprevzal fakturu ani auto a zatial mi visi u neho zaplatena zaloha. teraz cakam ci sa rozhodne a vyfakturuje bez DPH, inak neviem ako potom postupovat pri "vymahani" zalohy...jednoznacne u mna stratil doveru ako predajca
    dufiček, zatoč s ním aj ty.
    Ak Ti nevráti zálohu, povedz mu, že sa pôjdeš popýtať na jeho subjekt na DU k nim. Že si si chcel u nich v Čechách kúpiť NA, ale bol si nútený odstúpiť od kúpnej zmluvy, pretože predajca Ti nechcel predať auto ako oslobodené od DPH, nakoľko si i ty plátca DPH.... možno zmení názor, a ešte k tomu vystaví FA tak, ako má. A ešte mu odkáž, že nech vymení účtovníčku...

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    duficek Pozri príspevok
    presviedca ma, ze si tu DPH zaplatenu v CR mozem narokovat (resp. zapocitat v SR) a ze to mam v podstate jedno kde ju zaplatim, kedze sadzba je 19%. jeho uctovnicka mu to "doporucila".
    na co som samozrejme nepristupil, neprevzal fakturu ani auto a zatial mi visi u neho zaplatena zaloha. teraz cakam ci sa rozhodne a vyfakturuje bez DPH, inak neviem ako potom postupovat pri "vymahani" zalohy...jednoznacne u mna stratil doveru ako predajca
    Doporučte mu , aby upozornil účtovnícku firmu na zákon o DPH platný v ČR. Predaj v rámci EU je jedna zo základných vecí, kt. by mala takáto firma ovládať.

    Ono nie je jedno, kde sa DPH odvedie. Ak by ste pristúpili na jeho fakturáciu s DPH, budete mať problém dostať tú DPH z Čiech naspäť, nakoľko nasplníte podmienku na vrátenie DPH osobe registrovanej k DPH v inom čl. štáte ( z pohľadu českého zákona). Nebudete mať totiž faktúru vystavenú v súlade s ich zákonom. Podobnú vec som riešil ( ohľadom vracania dane) a min. financií ČR mi dalo za pravdu, že pokiaľ fa nie je vystavená v zmysle zákona o DPH správne ( t.z. ak má byť plnenie oslobodené, tak tam musí byť DPH = 0), nebudete spĺňať podmienky na vrátenie dane.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    dakujem za rady, uvidim ako to s nim dopadne...ale najradsej by som vzal spat zalohu a obratil sa na serioznejsieho predajcu...

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    DPH sa vracala ked sme este neboli v EU. Zrejme si nestihol vsimnut, ze uz aj ti "blbi Slovaci" su tiez v EU...

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    betka Pozri príspevok
    dufiček, zatoč s ním aj ty.
    Ak Ti nevráti zálohu, povedz mu, že sa pôjdeš popýtať na jeho subjekt na DU k nim. Že si si chcel u nich v Čechách kúpiť NA, ale bol si nútený odstúpiť od kúpnej zmluvy, pretože predajca Ti nechcel predať auto ako oslobodené od DPH, nakoľko si i ty plátca DPH.... možno zmení názor, a ešte k tomu vystaví FA tak, ako má. A ešte mu odkáž, že nech vymení účtovníčku...
    Aj keby odberateľ nebol platiteľom DPH, dokonca keby vôbec nebol podnikateľom, aj vtedy by bol predaj nového vozidla oslobodený od DPH ( §64/2 zák. 235/2004 Sb. - český zákon). Jednoznačne mu treba odporučiť aby kúpil svojej účtovníčke tento zákon a zvýrazní jej tento praragraf.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    misomiso Pozri príspevok
    DPH sa vracala ked sme este neboli v EU. Zrejme si nestihol vsimnut, ze uz aj ti "blbi Slovaci" su tiez v EU...
    pri dohadovani podmienok bol spociatku velmi seriozny a ustretovy, DPH samozrejmost a zdoraznil ze ma zakaznikov aj zo slovenska a s nicim este nebol problem...
    takze som bral ako samozrejmost zlozenie zalohy a nasledne on poslal objednavku na dany model....

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    duficek Pozri príspevok
    ...je mozne alebo nutne platit tu DPH v CR a aka zlozita je procedura vratenia DPH z CR.
    V každom prípade, nie že je to možné ... ale je to nesprávne. Vrátenie dane sa vzťahuje na prípady, kedy je DPH odvedená v ČR správne a netýka sa prípadov chybnej fakturácie. Veľmi ľahko by sa mohlo stať, že príslušný finančný úrad by namietol nesprávnu fakturáciu, ktorá sa má riešiť v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov a nie cez finančný úrad. A mal by pravdu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    duficek Pozri príspevok
    pri dohadovani podmienok bol spociatku velmi seriozny a ustretovy, DPH samozrejmost a zdoraznil ze ma zakaznikov aj zo slovenska a s nicim este nebol problem...
    takze som bral ako samozrejmost zlozenie zalohy a nasledne on poslal objednavku na dany model....
    Keď vtáčka lapajú .....

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    no, z predajcu vyliezlo ze tu DPH odo mna ziada preto, lebo on ju pri nakupe vozidla bude platit a ked mi to vozidlo preda bez DPH, tak bude bez znacnej sumy penazi, ktore mu DU vrati o dost neskor - standardna situacia predsa.
    takze jeho uctovnik mu doporucil, aby fakturoval aj s DPH a neprisiel tak o "peniaze".
    ja som mu teda argumentoval citaciou ich zakona o DPH (este raz vdaka) a ze DPH platit nemienim z viacerych dovodov....takze bude mat este debatu s uctovnikom....

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    duficek Pozri príspevok
    ... takze jeho uctovnik mu doporucil, aby fakturoval aj s DPH a neprisiel tak o "peniaze".
    Nazvala by som to "serióznym prístupom". Riešiť prieťahy v daňovom konaní presunom problému nesprávnou fakturáciou na zákazníka. Nech platí on ...

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    duficek Pozri príspevok
    uz ma zaplatenu zalohu, tak vystrkuje rozky ach....
    V Čechách takých ľudí volajú "vychcálek". Treba trvať na cene bez DPH alebo od kúpy odstúpiť.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    duficek Pozri príspevok
    no, z predajcu vyliezlo ze tu DPH odo mna ziada preto, lebo on ju pri nakupe vozidla bude platit a ked mi to vozidlo preda bez DPH, tak bude bez znacnej sumy penazi, ktore mu DU vrati o dost neskor - standardna situacia predsa.
    takze jeho uctovnik mu doporucil, aby fakturoval aj s DPH a neprisiel tak o "peniaze".
    ja som mu teda argumentoval citaciou ich zakona o DPH (este raz vdaka) a ze DPH platit nemienim z viacerych dovodov....takze bude mat este debatu s uctovnikom....
    A ako sa volá tá firma? Blbý a blbší?

    LucyM je offline (nepripojený) LucyM

    LucyM
    chcela by som sa spytat, co znamana "a ja si DPH vysporiadam v danovom priznani k DPH"
    akym spôsobom? dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.