Zavrieť

Porady

Bytová otázka

Dobrý deň,

Volám sa Marek a chcel by som Vás poprosiť o radu. Môj problém sa týka predovšetkým mojich rodičov.
U nás doma bola taká situácia, že pred rozvodom si rodičia platili svoje poplatky. Otec holé nájomné a mama ostatné faktúry za elektrinu sipo a pod. avšak na meno môjho otca. Po rozvode otec prestal platiť nájomné, nikomu nič nepovedal a zrazu v ročnom zúčtovaní vyšla dlžoba 20 000,- Otec to odmieta uhradiť, vraj to má uhradiť mama. Samozrejme ona na takú horibilnú sumu nemá a teraz vlastne, že čo s tým? Bojím sa toho, že nás vysťahujú. Otec mňa a mamu neustále vulgárne uráža, osočuje, mňa už aj fyzicky viackrát napadol, polícia to rieši len ako priestupok. Mala by mama požiadať o majetkové vysporiadanie? Ale čo by súd vysporiadaval, keď prakticky nemá čo, kvôli tomu dlhu. Byt nie je v osobnom vlastníctve, sme len nájomcovia. Po ročnom zúčtovaní si obaja rodičia platia nájomné na polovicu, no dlh tam zostal.Situácia doma je neznesiteľná. Iba trpím, chcem odísť, ale nemám kam, rodinné problémy budú aj naďalej pokračovať až sa psychicky zrútim. Ako to ukončiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    A koľko máš vlastne rokov? Chodíš do školy, do práce? Takto neviem poradiť.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ten dlh mama uhradí na svoje meno, môže si od neho polovicu vymáhať súdnou cestou. Môže sa pokúsiť aj dokazovať, že platila iné platby (čo je dosť ťažko dokazovať). Vtedy by jej to mal súd zohľadniť ako časť úhrady svojej polovice výdavkov.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    pakacik Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    Volám sa Marek a chcel by som Vás poprosiť o radu. Môj problém sa týka predovšetkým mojich rodičov.
    U nás doma bola taká situácia, že pred rozvodom si rodičia platili svoje poplatky. Otec holé nájomné a mama ostatné faktúry za elektrinu sipo a pod. avšak na meno môjho otca. Po rozvode otec prestal platiť nájomné, nikomu nič nepovedal a zrazu v ročnom zúčtovaní vyšla dlžoba 20 000,- Otec to odmieta uhradiť, vraj to má uhradiť mama. Samozrejme ona na takú horibilnú sumu nemá a teraz vlastne, že čo s tým? Bojím sa toho, že nás vysťahujú. Otec mňa a mamu neustále vulgárne uráža, osočuje, mňa už aj fyzicky viackrát napadol, polícia to rieši len ako priestupok. Mala by mama požiadať o majetkové vysporiadanie? Ale čo by súd vysporiadaval, keď prakticky nemá čo, kvôli tomu dlhu. Byt nie je v osobnom vlastníctve, sme len nájomcovia. Po ročnom zúčtovaní si obaja rodičia platia nájomné na polovicu, no dlh tam zostal.Situácia doma je neznesiteľná. Iba trpím, chcem odísť, ale nemám kam, rodinné problémy budú aj naďalej pokračovať až sa psychicky zrútim. Ako to ukončiť?
    AKo už Kazu naznačil, veľa závisí od toho, či už si samostatne zárobkovo činný alebo ešte nie.

    Problém rodičov ty nevyriešiš, to si musia oni. Najlepšie by bolo, keby nebývali spolu, čo asi nebude tak ľahké. Pokiaľ si plnoletý, treba si skúsiť nájsť samostatné bývanie. Ak si ešte neplnoletý a stará sa o teba mama, treba ju presvedčiť, nech zájde na niektorý sociálny odbor, kde by jej mohli poradiť nejaké právne kroky.

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Určite treba ten dlh uhradiť aby ste neprišli o strechu nad hlavou (tak ako píše Mária 27). Ak otec odmieta čokoľvek platiť, tak nech mu nevarí, neperie... a o chvíľu sám uvidí že všetko niečo stojí. Viem, toto Vašu situáciu nevyrieši ale aspoň zatiaľ, aký požič taký vráť.

    pakacik je offline (nepripojený) pakacik

    pakacik
    Ahoj, to som ja Marek, ak sa este pamatas na moj problem s bytovou otazkou, tak k tvojej otazke, mam 21r, som samostatne zarobkovo cinny, a moj mesacny plat je 10 000,- v cistom.

    pakacik je offline (nepripojený) pakacik

    pakacik
    Snazim sa najst si byvanie aspon nejaku garzonku do 7OO OOO,-. Myslite zi mi banka dexia da uver na tuto sumu pri mojom prijme? V praci som uz 9 mesiacov

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Marek, je to o niečo ťažšie získať ten úver, ako nám banky ponúkajú v pekných reklamách. Mzda Ti vystačí na základné potreby, aby si mal z čoho žiť a ešte splácať úver, je to ťažké.
    Skúste nájsť spoločnú cestu s maminou, určite máte dobrý vzťah. Buď ostať v pôvodnom prenajatom byte (otca neviem, ako by ste vysťahovali...), alebo si nájsť iný byt za prijateľnú cenu, čo by ste dokázali platiť. Keď si spojíte peniažky dokopy, budete schopní splácať spoločne nájom.
    (priala by som Ti zo srdca vyhrať nejaké lotto )

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    pakacik Pozri príspevok
    Snazim sa najst si byvanie aspon nejaku garzonku do 7OO OOO,-. Myslite zi mi banka dexia da uver na tuto sumu pri mojom prijme? V praci som uz 9 mesiacov
    Na tak vysoký úver, myslím 10000,-Sk nestačí, možno tak na 300000,- by mohlo, ale je tu ale. Ťažko povedať, keďže si v zložitej situácii. Ale tiež by som odporučila riešiť bývanie s maminou - dvaja sú viac ako jeden a lepšie sa to finančne zvláda. Držím palce .

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Treba požiadať o zrušenie spoločného nájmu. Súd môže nariadiť zaobstarať mu napr. náhradný byt, ale to stačí, aby mu bola ponúknutá zmluva o nájme nejakého bytu (voľných bytov je dosť). Ak to nie je družstevný byt, nebude ho treba z bytu ani vyplácať. Ak sa neodsťahuje, dá sa návrh na výkon rozhodnutia.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Natalyk Pozri príspevok

    Toto ale patrí do inej témy, si myslím. A nie medzi knihy.
    A toto bolo čo?

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Natalyk Pozri príspevok

    Toto ale patrí do inej témy, si myslím. A nie medzi knihy.
    nezdá sa Ti to ako nová téma?

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    pakacik Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    Volám sa Marek a chcel by som Vás poprosiť o radu. Môj problém sa týka predovšetkým mojich rodičov.
    U nás doma bola taká situácia, že pred rozvodom si rodičia platili svoje poplatky. Otec holé nájomné a mama ostatné faktúry za elektrinu sipo a pod. avšak na meno môjho otca. Po rozvode otec prestal platiť nájomné, nikomu nič nepovedal a zrazu v ročnom zúčtovaní vyšla dlžoba 20 000,- Otec to odmieta uhradiť, vraj to má uhradiť mama. Samozrejme ona na takú horibilnú sumu nemá a teraz vlastne, že čo s tým? Bojím sa toho, že nás vysťahujú. Otec mňa a mamu neustále vulgárne uráža, osočuje, mňa už aj fyzicky viackrát napadol, polícia to rieši len ako priestupok. Mala by mama požiadať o majetkové vysporiadanie? Ale čo by súd vysporiadaval, keď prakticky nemá čo, kvôli tomu dlhu. Byt nie je v osobnom vlastníctve, sme len nájomcovia. Po ročnom zúčtovaní si obaja rodičia platia nájomné na polovicu, no dlh tam zostal.Situácia doma je neznesiteľná. Iba trpím, chcem odísť, ale nemám kam, rodinné problémy budú aj naďalej pokračovať až sa psychicky zrútim. Ako to ukončiť?
    Máš to naozaj dosť ťažké, je smutné, že namiesto rodičov musíš tieto problémy riešiť Ty.
    Najlepšie vo Vašej situácii by bolo vhodné ísť za správcom Vášho domu alebo vlastníkom bytu a oboznámiť ho čiastočne s touto problematikou a dohodnúť sa na splátkach, aby Ste mali zabezpečené bývanie. Myslím, že by sa to malo dať za každých okolností urýchlene riešiť, lebo ak dostanete poštu na vypratanie bytu - dnes je to už bežné aj bez náhrady bývania - dá sa to ešte vyriešiť, ale treba sa tomuto vyhnúť, ak sa dá. Takže porozprávaj sa s mamou a chodte riešiť čo najskôr.
    Držím Vám palce - správcu môžete aj požiadať aj o rozdelenie platieb - polovicu na mamu a druhú na otca .Ak je rozumný, tak Vám vyjde v ústrety.
    Veľa šťastia.
    Hlavu hore - nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť aj horšie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.