Zavrieť

Porady

Aktivácia software

Zdravím všetkých, snáď som to dobre zaradila.
Potrebujem bližšie informácie ohľadne účtovania software vytváraného na zákazku a pre vlastné potreby . Mám len hmlisté predstavy, takže dôvod : od nového roka by sa mala začať sledovať efektivita nášho strediska (software) a nezdá sa mi súčasný spôsob účtovania. Poprosím aj o zdôvodnenie prečo, ak je to zle, aby som mohla niečím argumentovať, ak sa to budem snažiť zmeniť.

1. vyrábame software na zákazku. My pošleme cenovú ponuku, firma objednávku, po prevzatí (podpis pracovného listu) nasleduje fakturácia. Vývoj je niekedy cez viac mesiacov (aj cez rok). Všetky naše náklady idú na príslušné 5-účty (mzdy, energie atď.) Fakturácia ide cez 602 ako služby. Je to správne? Má na situáciu vplyv, že nejde o nový produkt ale vždy o rozširovanie už zakúpeného základného IS ?

2. samozrejme, že tento soft používame aj my (iné strediska - hardware, správa). Napriek výkonom (rozširovanie, údržba) máme len náklady (zase len zodpovedajúce 5-účty). V majetku zaradený IS je už dávno odpísaný, nijako sa nezohľadňuje jeho modernizácia. Keďže sa teraz pripravujeme na Euro, aj na vlastnom softe strávime hodiny, ale máme z toho ako stredisko len náklady. Argument : to vyvíjate vo vlastnej réžii.
Pokiaľ sa nám podarí niečo na tom zmeniť, platia pravidlá aj opačne - ak nám ľudia z hardware kompletujú PC, čiže robia výkony pre naše stredisko, tak by nám to tiež nejako mali preúčtovať, nie?

Ďakujem.
Jana
Usporiadat
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Dobrý deň,

novovzniknutá sro sa zaoberá výrobou softwaru a ďalšími "diametrálne" odlišnými službami. Výroba softwaru sa plánuje tak cca na 1 rok, následne sa zaradí do majetku (nakoľko ho bude firma využívať pre svoje účely) ale tiež sa bude predávať.

Vie mi niekto poradiť, akým spôsobom mám stanoviť rozúčtovanie nepriamych nákladov, ktoré súvisia aj s výrobou softwaru ale aj ostatnými službami?

Presne viem stanoviť napríklad mzdy, odvody programátorov, odpisy PC na ktorých pracujú.

Ale čo napríklad nájom kancelárie, energie, kancelárske potreby,mzda účtovníčky a ďalšie náklady, ktoré firme vznikajú a súvisia aj s výrobou softwaru. Pokúšala som sa niečo nájsť v predajniach odbornej literatúry, ale nevedeli mi poradiť. Viete mi poskytnúť linky na nejakú literatúru, odborné články.... a pod?

Budem vďačná akýmkoľvek pomôckam a ešte vďačnejšia ak má niekto skúsenosti z praxe. Vopred veľmi pekne ďakujem
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
SSAndrea Pozri príspevok
...Výroba softwaru sa plánuje tak cca na 1 rok, následne sa zaradí do majetku (nakoľko ho bude firma využívať pre svoje účely) ale tiež sa bude predávať....
akú váhu bude mať predaj softvéru vs vlastné využitie? Lebo ak ho vyvíjate pre účely predaja, napr. plánujete predaj 100 licencií, tak možno by bolo jednoduchšie 1 licenciu si "kúpiť"....
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Tak priznávam, že teraz ste ma úplne zaskočili. Viete my bližšie vysvetliť aký je v tom rozdiel? O "kúpe" vlastného softwaru som nikdy nepočula. Ďakujem
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
akú váhu bude mať predaj softvéru vs vlastné využitie? Lebo ak ho vyvíjate pre účely predaja, napr. plánujete predaj 100 licencií, tak možno by bolo jednoduchšie 1 licenciu si "kúpiť"....
Zamyslela som sa nad tým a podľa toho, čo som komunikovala s konateľom firmy, tak softvér sa vyrába za účelom predaja (počet licencii - čím viac, tým lepšie, takže prakticky neobmedzene ), s tým, že firma ho bude využívať aj pre vlastnú potrebu.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Pre rozpísanie nepriamych nákladov /réžií/ treba mať ich úhrnnú sumu za účtovné obdobie a vzorec. Výrobné réžie by sa mali pripočítať čo najviac priamo /odpisy technológií, energie/. Správna réžia a nepripočítateľná časť výrobnej réžie by sa mala rozpísať a pripočítať priamoúmerne k výnosom každej aktivity firmy. Priame náklady na vývoj softvéru by sa k 31.12. a k ukončeniu vývoja mali aktivovať na 041/623. Tá 623 sú výnosy, ktoré majú určité percento z celkových výrobných výnosov. Týmto percentom ako koeficientom prenásobíš aj sumu nepriamych nákladov firmy a výsledok taktiež aktivuješ na 041/623, spočítaš a zaradíš.
Ak firma vyvinula softvér /aktivovaný/ na predaj a jednu inštaláciu vo vlastnej réžii využíva pre vlastnú potrebu, tak nenachádzam dôvod, prečo by ju mala od seba kupovať. Jednoducho ju používa, bez toho, aby vykazovala náklady a výnosy v tej istej výške. Napokon ... svoj výrobok ďalej testuje v praxi ...
2 0
felixh felixh

felixh je offline (nepripojený) felixh

Ja mam taky pripad ze vyvoj softwaru bol urceny pre ineho zakaznika a trval 2012,2013 az do 11/2014 - priebezne som uctoval na ucet 121/611 /v r.2012+2013/ a teraz v 11/2014 sa rozhodlo, ze zakaznik ho nekupi , ale chce od nas aby sme ho prenho prevadzkovali a uctovali mu sluzby za jeho prevadzku. Chcem to zauctoval ako ubytok 611/121 , zaradenie do majetku software 041/623 + 013/041 / stale ta ista suma - sucet 2012+2013+ naklady do 11/2014/ a nasledna faktura koncovemu zakaznikovi 311/602 - priebezne mesacne od 11/2014 na neurcito.
Ako urcit odpisy softwaru a odkedy ich uctovat od 11/2014 ??? Kolko rokov sa odpisuje software vytvoreny vlastnou cinnostou ???
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať