Zavrieť

Porady

lízing - účtovanie

ahoj, našla som tu veľa článkov o lízingu a veľmi mi pomohli, ale predsa znova začínam s touto témou, nakoľko si chcem byť na 100% istá, že všetko je v poriadku. a preto vás chcem poprosiť o pomoc pri účtovaní lízingu, nakoľko sa s týmto účtovným prípadom v mojej praxi stretávam prvýkrát.
naša spoločnosť kúpila úplne nové autíčko s možnosťou odpočtu dph. jeho cena je 463 109,25 Sk bez dph a predajca ho faktúroval na lízingovú spoločnosť, nakoľko sa konatelia rozhodli, že ho budú splácať touto formou. takže moja prvá otázka znie: účtovné a daňové odpisy vypočítam z tejto sumy (spoločne s ďalšími poplatkami, ktoré sme zaplatili do pridelia špz - stk, kolky, ...?)
lízingová spoločnosť nám poslala fa, v ktorej nám účtuje základ dane 231 554,65 Sk, dph 43 995,40 Sk (spolu 275 550,05 Sk), ktoré sme zaplatili ako zvýšenú prvú splátku vopred podľa lízingovej zmluvy. ako účtovať?
mesačné splátky podľa splátkového kalendára:
základ dane 7 148,52 Sk
DPH 19% 1 358,20 Sk
lízingová spl. 8 506,72 Sk
istina 5 763,81 Sk (každým mesiacom narastá)
úrok 1 384,71 Sk (každým mesiacom klesá)
poistné 1 456,00 Sk (havarijné)
pzp 722,02 Sk (povinné zmluvné poistenie)
splátka spolu 10 685,00 Sk (dph, lízingová spl.,istina, úrok, poistné, pzp)
budete niekto taký ľúbivý a pomôžete mi s účtovaním???
lízing máme na 36 mesiacov. ak môžem byť veľmi otravná, tak by som rada, ak by niekto vypočítal daňové aj účtovné odpisy, až si to môžem porovnať s tými mojimi. Ďakujem pekne
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Vyžiadaj si riadny splátkový kalendár, resp. LZ zmluvu máš na občana, nie na podnikateľa?
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

dakujem vam .... uz mi ho poslali
dakujem
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, kontrolujem si zaúčtovania r. 2007, kt. boli pre mňa náročné a znovu som sa vrátila k leasingu, porada mi vtedy pomohla, no zistila som jeden rozdiel, že som do ceny obstarania vozidla neprirátala predajnú cenu vozidla Sk 1,-, bude to veľký problém, ak to neopravím? Mám obavu s opravy, v knihe majetku, už tam mám zaúčtované odpisy. Ďakujem.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

mám časovo rozlíšiť i DPH k finančnému úroku / 548 / jedná sa o osobný automobil - neuplatňujem DPH, a je táto DPH riadnym výdavkom alebo pripočítateľná položka???
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ANNAP Pozri príspevok
mám časovo rozlíšiť i DPH k finančnému úroku / 548 / jedná sa o osobný automobil - neuplatňujem DPH, a je táto DPH riadnym výdavkom alebo pripočítateľná položka???
DPH sa časovo nerozlišuje a je uznateľným nákladom.
Tu sme sa bavili, že DPH k finančnému úroku by s mala účtovať na 562...

http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html
0 0
zuzanavo zuzanavo

zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

ANNAP Pozri príspevok
mám časovo rozlíšiť i DPH k finančnému úroku / 548 / jedná sa o osobný automobil - neuplatňujem DPH, a je táto DPH riadnym výdavkom alebo pripočítateľná položka???
nie je takáta DPH súčasťou mesačných odpisov?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nie je, pretože nie je súčasťou vstupnej (obstarávacej ceny)
Zákon o dani z príjmov § 25
(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
0 0
Erika 1982 Erika 1982

Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

Ja si myslím, že DPH z prvej zvýšenej splátky sa časovo nerozlišuje a na 548 sa dá hneď prí úhrade a DPH, ktorú obsahujú mesačné splátky dávam na 548 podľa splátkovného kalendára.
Alebo ináč?
Ten §25 sa týka zaradenia auta do HIM.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Erika 1982 Pozri príspevok
Ja si myslím, že DPH z prvej zvýšenej splátky sa časovo nerozlišuje a na 548 sa dá hneď prí úhrade a DPH, ktorú obsahujú mesačné splátky dávam na 548 podľa splátkovného kalendára.
Alebo ináč?
Ten §25 sa týka zaradenia auta do HIM.
Trošku nerozumiem otázke.
DPH z prvej zvýšenej splátky sa nerozlišuje a dáva priamo do nákladov-to je spomenuté vyššie...
§25 odst. 6, ktorý cituje Johanka sa priamo týka leassingu a hovorí práve o tom, čo píšem vyššie, že DPH ide priamo do nákladov, lebo nie je súčasťou OC...
0 0
zuzanavo zuzanavo

zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

Na základe čoho rozlíšiť, či je DPH ktorú nemôžeme odpočítať súčasťou obster. ceny alebo nie je?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zuzanavo Pozri príspevok
Na základe čoho rozlíšiť, či je DPH ktorú nemôžeme odpočítať súčasťou obster. ceny alebo nie je?
Na základe §26 odst. 6 citovaný Johankou, že DPH pri lizingu nie je nikdy súčasťou OC.

Aj ďalej pri mesačných splátkach sa odpisuje priamo do nákladov.
0 0
zuzanavo zuzanavo

zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

Ja len že som v postupoch účtovania od Cenigovej našla oba spôsoby zaúčtovania.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Postupy účtovania je jeden predpis, ktorý aplikujeme v praxi, Zákon o dani z príjmov je jeden z ďalších, nie menej dôležitých ....

§25 Zákon o dani z príjmov
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aja) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu,6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.

0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zuzanavo Pozri príspevok
Ja len že som v postupoch účtovania od Cenigovej našla oba spôsoby zaúčtovania.
ktoré?
Myslíš toto
Johanka Pozri príspevok
P. Ing. Cenigová vo svojej najnovšej publikácii uvádza na str.465:
Zúčtovanie časového rozlíšenia nákladov v časovej a vecnej súvislosti s účtovným obdobím - DPH zaplatená vopred zo zvýšenej splátky a zo spracovateľského poplatku 548/381 .


Napriek vyššie uvedenému je táto DPH v zmysle § 19 ods.3 písm.k/ bod 2 ZoDP daňovým výdavkom celá, bez časového rozlíšenia.
A tu je celá téma
http://www.porada.sk/t56905-dph-pri-leasingu.html
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
V JU mám bezúročný leasing úžitkového vozidla (istina, DPH, poistné).
Leasing.splátka dňa 24.12.2007.
Robím časové rozlíšenie?
0 0
krichterova krichterova

krichterova je offline (nepripojený) krichterova

súčasťou obstarávacej ceny je len istina bez dph a spracov.poplatok za uzavretie LZ bez dph
0 0
krichterova krichterova

krichterova je offline (nepripojený) krichterova

súčasťou obstarávacej ceny je istina bez dph a spracov.poplatok za uzavretie LZ bez dph
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Chcela by som len zhrnúť:
nakúpené auto na lízing, faktúra je na odberateľa - lízing.spoločnosť, konečný príjemca naša s.r.o., potrebujem k účtovaniu vypýtať splátkový kalendár a účtujem podľa neho, faktúru len priložim. /Ide o úžitkové auto, DPH odpisujem mesačne v splátkach/. Ďakujem.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Orsz Pozri príspevok
Vypočítaš si obstarávaciu cenu, do ktorej patrí cena bez DPH celkom + spracovat.poplatok bez DPH + kúpna cena (zostatková po ukončení leasingu) bez DPH + ďalšie (napr. kolky na zápis ŠPZ - i keď ja ich tam nedávam, účtujem o nich osobitne na 538, ale už tu bolo spomínané, že môžu byť súčasťou obstarávacej ceny). Poplatky za STK tam určite nepatria - a pri novom aute sa STK ani nerobí. Všetko to bez DPH účtuješ na 042 nasledovne:
cena bez DPH za vozidlo celkom: 463109,25Sk 042/474
spracovat.popl.bez DPH(cenu si daj podľa tvojho): 1900,- 042/379
DPH k sprac.popl............ 361,- 343/379
kolky na prepis .............................................. 1000,- 042/211
kúpna cena bez DPH po ukončení leasingu........... 1000,- 042/474
Potom dňom zaradenia do používania zúčtuješ: 467009,25..... 022/042
Výpočet odpisov: 467009,25: 36mes. = 12973,-Sk (zaokruhl.hore) - pri leasingu sa odpisuje mesačne. To znamená, ak zaradíš vozidlo do používania 10.10.2007, tak si uplatníš odpisy len vo výške 3/12. Nie celoročný odpis ako pri inom majetku.

Prvá zvýšená splátka sa účtuje:
cena bez DPH......231 554,65 474/321
DPH................... 43995,40 343/321

Jednotlivé splátky presne podľa splátkového kalendára mesačne nasledovne:
1.splátka:
úhrada splátky z BU: 10685,00Sk .......... 474/221
úrok v príslušnom mesiaci- cez ID: ............1384,71Sk .........562/474
DPH-19% - cez ID................................ 1 358,20Sk ......... 343/474
poistné - cez ID .................................. 1 456,00 Sk ........ 568/474
pzp - cez ID ........................................ 722,02 Sk ....... 568/474
mesačný odpis - cez ID ........................ 12973,00Sk ....... 551/082

Ďalšie splátky pokračuješ podľa predpisu, len upravuješ výšku úrokov v každom mesiaci. O istine už neúčtuješ, lebo tú máš zaúčtovanú na 474 už počiatočným predpisom, doúčtovávaš mesačne len úrok, DPH a poistné.

Tú obstarávaciu cenu však musíš vypočítať presne podľa Tvojich čísel, lebo o soracovateľ.poplatku si nepísala a určite bol.
Ahojte,prosím Vás môže byť v tomto:
- spracovat.popl.bez DPH 042/379(321)?
- Prvá zvýšená splátka sa účtuje:
cena bez DPH......474/221
DPH................... 343/221?
Pozerala som si Poradca Extra 04/06 - neviem či to ešte platí???????
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Maxinka Pozri príspevok
Ahojte,prosím Vás môže byť v tomto:
- spracovat.popl.bez DPH 042/379(321)?
- Prvá zvýšená splátka sa účtuje:
cena bez DPH......474/221
DPH................... 343/221?
Pozerala som si Poradca Extra 04/06 - neviem či to ešte platí???????
Maxinka, a čo si sa chcela spýtať ?
(musíš napísať čo riešiš, o aký leasing ide; ak auto, či osobné alebo úžitkové ....)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať