Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
m1981 Pozri príspevok
Dobry den,
najprv chcem ocenit tuto diskusiu a dobre rady, precitala som zopar stran, ale chcem poprosit o konkretnu radu pre moj pripad dalej. Som na rd, nie som zamestnana. Minuly rok sme uvazovali o dalsom dietati, tak som si od 01.06.2008 zacala platit DNP z maxima. K dnesnemu dnu uz mam splnenych 270 dni poistenia, ale zatial tehotna nie som, "planovane dieta" sme akosi presunuli az na leto 2010( teda jeho narodenie) a teraz neviem co s DNP, mam urobit nejaku zmenu? Bez ohladu na to ci to zrusia alebo nie, teda dufam, ze nezrusia, lebo by to bola skoda. Mozem teraz moje DNP prerusit a prihlasit sa az ked budem naozaj tehotna, aby tam bolo tych 26 tyzdnov? Alebo som to cele pomotala?! Dakujem vopred za odpoved.

Teraz by si mala ísť na PN, aby sa ti aspoň časť nákladov na DNP vrátila. Môžeš poberať RP, a súčasne aj nemocenské. A keď nebudeš PN, môžeš poberať ošetrovné na dieťa. To je síce len 10 kalendárnych dní, ale môžeš to využiť opakovane s prerušením
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
moe7 Pozri príspevok
Ide o to ze to tak úplne nestíham sledovať a z každej strany počuvam iba o tom ze to zrušili, rušia, búdú rušiť tak som nevedela čo je s tým vďaka

Len si to plať ďalej, naviac, keď je to z minimálnej mzdy, tak sú aj náklady minimálne. A do volieb sa určite nič nezruší
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Dobrý deň, potrebovala by som radu. Keďže mám doma deväť mesačného čertíka nemám mnoho času študovať to tu ako som to robila keď sme ho plánovali. V prvom rade ĎAKUJEM za vaše rady, ktoré nám zabezpečili maximálnu materskú. Preto sa obraciam na Vás znova. S manželom plánujeme druhé bábo a neviem ako to je teraz s DNP. Či sa niečo zmenilo, alebo nie. DNP som si platila od 9/2007 z minimálneho VZ, 28.12.2007 som toto DNP zrušila a uzatvorila nové od 29.12. 2007 s VZ ako rozdiel maxim. VZ a mojou HM za mesiac december - platila som ho do nástupu na MD. Potom počas MD som nebola povinná toto platiť, no teraz tam mám zatiaľ nedoplatok. Zamestnaná som od 8/2005 nepretržite u jedného zamestnávateľa.
Otehotnieť by som chcela ešte tento rok, no neviem, či je potrebné stále platiť toto DNP, alebo stačí Keď ho začnem platiť ako tehotná, len aby som splnila tých (myslím)? 26 ? týždňov. Ak mám stále platiť DNP - z akého VZ.

PROSÍM PORAĎTE MI

ĎAKUJEM
Naposledy upravil nugetka : 18.07.09 at 18:00
0 0
arcttica arcttica

arcttica je offline (nepripojený) arcttica

Ahojte!
Potrebujem radu.
Som zamestnaná, poberám minimálnu mzdu, chcela by som otehotnieť a rozmýšľam nad DNP.
Môžte mi poradiť, či sa mi oplatí sa pripoistiť ak by som tak do mesiaca dvoch otehotnela a aká bude výška materskej v prípade pripoistenia.
Ďakujem veľmi pekne za radu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

arcttica Pozri príspevok
Ahojte!
Potrebujem radu.
Som zamestnaná, poberám minimálnu mzdu, chcela by som otehotnieť a rozmýšľam nad DNP.
Môžte mi poradiť, či sa mi oplatí sa pripoistiť ak by som tak do mesiaca dvoch otehotnela a aká bude výška materskej v prípade pripoistenia.
Ďakujem veľmi pekne za radu.
uvažuješ správne - treba sa poistiť pred otehotnením
Aby si mala max materskú .. treba zvoliť výšku VZ ako rozdiel medzi maximálnym VZ (momentálne 1084) a tvojím VZ v zamestnaní ... (čiže okolo 750), Môžeš si zvoliť aj menej (ak by ti bolo veľa platiť ..) tak bude "přiměřene" nižšia materská (aj tak sa oplatí)
Popozeraj aktuálnejšie témy o materskej - je ich tu viac..
0 0
krtulko krtulko

krtulko je offline (nepripojený) krtulko

Dobry vecer, mozem sa aj ja spytat ohladne materskej, prosim ak budete vediet, ze by ste mi poradili...
Ja som cerpala matersku dovolenku od 22jun do 7jan, predtym som bola na PN od 8dec 2009. Manzel ma zaniest moje potvrdenie zamestnavatelovi od socialnej poistovne, ohladne rocneho zuctovania dane, ale jeho ekonomka povedala, ze ak som mala prijem viac ako cca 4000 Eur, ze to ani nosit nemusi. Obidvaja sa do toho nerozumieme, neviem, ci mam ratat aj PN? Viete mi pls poradit? Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Rátať aj PN aj materské.
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Dnes som zistila, že som tehotná v 3-4 tt, bola som ráno sa SP ohľadne DNP, kde mi ale povedali, že nato aby som mala nárok na zvýšenú materskú musím platiť DPN 270 dní. A že nárok na prípadnú nemocenskú dávku, budem tiež až najskôr po 270 dňoch. Od 1.2.2008 som nepretržite zamestnaná. HM je cca 750 eur, ak by som sa chcela prihlásiť na DPO z akého vymeriavaceho základu?? 10834,55- 750??? . Je pravdou, že pokiaľ by som mala rizikové tehotenstvo, a bola som PN, tak z DNP nemám nárok na dávku??
Uvažujem, či má vôbec zmysel sa poistiť na DNP lebo podľa pani na SP ani nie.

Ďakujem vopred za radu
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

nikka_ Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Dnes som zistila, že som tehotná v 3-4 tt, bola som ráno sa SP ohľadne DNP, kde mi ale povedali, že nato aby som mala nárok na zvýšenú materskú musím platiť DPN 270 dní. A že nárok na prípadnú nemocenskú dávku, budem tiež až najskôr po 270 dňoch. Od 1.2.2008 som nepretržite zamestnaná. HM je cca 750 eur, ak by som sa chcela prihlásiť na DPO z akého vymeriavaceho základu?? 10834,55- 750??? . Je pravdou, že pokiaľ by som mala rizikové tehotenstvo, a bola som PN, tak z DNP nemám nárok na dávku??
Uvažujem, či má vôbec zmysel sa poistiť na DNP lebo podľa pani na SP ani nie.

Ďakujem vopred za radu
Nie neoplatí sa ti pripoistiť. Lebo nezískaš 270 dní DNP a tým pádom nezískaš nárok na PN a na materskú.

Už to nerieš. Teš sa na malinké.
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

neviete mi poradiť,
može byť žena súčasne na materskej a súčasne aj konateľkou a aj zamestnaná na čiastočný pracovný uväzok a poberať príjem zo závislej činnosti?

Ja si myslim, že može byť konateľka a nemala by poberať žiaden príjem, len si to chcem overiť, viete mi niekto poradiť?
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Ak je na materskej, nemôže myť predsa iný príjem, asi myslíš, že je na rodičovskej.
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

je oficiálne na materskej a mala by aj oficiálne príjem zo zavislej činnosti, podľa mňa to nie je možné, konateľkou môže ostať a byť súčasne na materskej ale byť na materskej a mať aj príjem zo závislej činnosti nie je možné, podľa toho čo som naštudovala
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať