Zavrieť

Porady

poskytnutie a zdanenie výhry

Ptreboval by som pomoc ohľadne výhry. Na výstave sme vylosovali zákazníka, ktorému bude v rámci výhry za symbolických 19,- Sk (s DPH) poskytnutá služba, ktorej skutočná hodnota je asi 50 000,- Sk. Chcel by som poradiť, ako to mám vyfakturovať (aké sumy mám uvádzať) a či mi z toho plynú ešte nejaké povinnosti (napr. voči daň. úradu). Zákazník by si to mal na budúci rok uviesť v daňovom priznaní?
Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pep je offline (nepripojený) pep

    pep
    Ak mi nikto do 10 min. na túto tému neodpovie, tak sa na Vás všetkých nahnevám!!!

    Ahojte, a čakám.

    Gabika75 je offline (nepripojený) Gabika75

    Gabika75
    Pep, vaša firma poskytla tuto vyhru alebo ste prevádzkovateľ nejakej súťaže? Čo sa týka výhercu ste povinný mu dať potvrdenie o výške výhry nakoľko si ju na budúci rok bude musieť priznať v DP namá nárok na žiadny výdavok ani na tých 19 SK. Bolo nám to povedané na školení.

    pep je offline (nepripojený) pep

    pep
    Výhru sme poskytli na základe zlosovania kupónov, ktoré zákazníci vypisovali a odovzdávali priamo na výstave. Zlosovanie prebehlo po ukončení výstavy.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Prosím aj ja o radu, čo sa týka výhry. Dala mi jedna pani k DP typu A okrem potvrdenia o zdan.príjmoch aj potvrdenie o výhre vo výške 10 tis. Sk, bola jej stiahnutá daň vo výške 19% a vyplatená už len odmena v čistom. Kde sa prosím tento typ príjmu a dane uvádza v type A? Ak bola daň strhnutá uvádza sa vôbec? Je možné ju započítať do preddavkovej dane? Ďakujem.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Lekon Pozri príspevok
    Prosím aj ja o radu, čo sa týka výhry. Dala mi jedna pani k DP typu A okrem potvrdenia o zdan.príjmoch aj potvrdenie o výhre vo výške 10 tis. Sk, bola jej stiahnutá daň vo výške 19% a vyplatená už len odmena v čistom. Kde sa prosím tento typ príjmu a dane uvádza v type A? Ak bola daň strhnutá uvádza sa vôbec? Je možné ju započítať do preddavkovej dane? Ďakujem.
    Peňažná výhra je príjem podľa § 8 ostatný príjem.
    Ak daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou daň vybranú zrážkou z prijatej ceny alebo výhry v podanom daňovom priznaní (dodatočnom daňovom priznaní) neodpočíta od dane ako preddavok, potom sa jeho daňová povinnosť z uvedeného príjmu považuje za splnenú vybraním dane zrážkou (§ 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov).
    Ak sa daňovník rozhodne o ročné vysporiadanie dane /napr. vyšiel by mu preplatok na dani/ podava daňové priznanie typu B.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Ďakujem za odpoveď. Takže, aj keď mala uvedená pani príjmy len zo závislej činnosti, musí podať DP typu B. Ak sa to prepočíta a zistí, že jej preplatok nevyjde, tak výhru nikde neuvádza a podáva typ A? Dobre tomu rozumiem? Ďakujem.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Poradí mi niekto prosím?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lekon Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Takže, aj keď mala uvedená pani príjmy len zo závislej činnosti, musí podať DP typu B. Ak sa to prepočíta a zistí, že jej preplatok nevyjde, tak výhru nikde neuvádza a podáva typ A? Dobre tomu rozumiem? Ďakujem.
    Len upozorním, že pri výške výhry 10 tisíc zrazená daň nie je zrážková ale preddavková. Zrážková by bola keby výhra je do 5 tisíc.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    smith Pozri príspevok
    Len upozorním, že pri výške výhry 10 tisíc zrazená daň nie je zrážková ale preddavková. Zrážková by bola keby výhra je do 5 tisíc.
    Z peňažnej ceny alebo výhry, plynúcej zo zdrojov na úzení SR sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZoDP.

    Hranica 5 000 je pri príjme zo závislej činnosti za určitých podmienok

    j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Lekon Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Takže, aj keď mala uvedená pani príjmy len zo závislej činnosti, musí podať DP typu B. Ak sa to prepočíta a zistí, že jej preplatok nevyjde, tak výhru nikde neuvádza a podáva typ A? Dobre tomu rozumiem? Ďakujem.
    Uvádzať výhru do DP uvedená pani nemusí. Ak sa tak rozhodne, podáva DP typu A. Daňovo je výhra vybratím dane zrážkou u zdroja/ten kto vyplacal výhru/ vysporiadaná.
    Ak uvedená pani má napr. v roku 2007 nižší základ dane zo závislej činnosti ako sú jej odpočítateľné položky /napr. nemala prijmy celý rok, bola PN a pod/, je pre ňu výhodné podať daňové priznanie typu B, kde uvedie aj prijmy poddľa § 8 /VYHRA/ aj zaplatenú zrážkovú daň a preplatok na dani jej daňový úrad vráti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.