Zavrieť

Porady

Škoda octavia N1 a odpočet DPH

Spoločnosť kúpila nové motorové vozidlo Škoda octavia. Na faktúre je uvedené : fakturujeme Vám nové osobné motorové vozidlo a podtým je uvedená položka - predpríprava na N1. V technickom preukaze je uvedené, že sa jedná o úžitkové motorové vozidlo kategórie N1. Toto sa udialo v mesiaci december 2007 a teraz v januári 2008 mám faktúru na dokončenie prestavby na N1, lebo v decembri už nemali čas dokončiť prestavbu. Môžem si uplatniť odpočet DPH ?
Usporiadat
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
áno
pri kúpe bez možnosti odpočtu DPH
pri oprave, údržbe, PH -možnosť odpočtu DPH
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Ďakujem, dosť mi to súrilo, uspokojili ste ma. Pekný večer.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Treba rozlišovať spôsob obstarania osobného MV. Pri obstarávaní formou finančného prenájmu je DPH, ktorú nie je možné uplatniť , daňovým výdavkom .
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

Johanka Pozri príspevok
Treba rozlišovať spôsob obstarania osobného MV. Pri obstarávaní formou finančného prenájmu je DPH, ktorú nie je možné uplatniť , daňovým výdavkom .
Neviem čo si týmto príspevkom chcela povedať vedela by si to trošku rozobrať lebo ak som to správne pochopil tak pri finančnom prenájme resp leasingu (finančného) je DPH daňovým výdavkom čiže tým myslíš, že pri finančnom leasingu je DPH presne takým istým daňovým výdavkom ako pri kúpe v hotovosti čo nieje žiadna novinka a je to úplne normálne a logické. Ak to myslíš tak, že pri finančnom leasingu si môžem DPH odpočítať (bavíme sa o osobnom vozidle M1) tak si na omyle...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Svojou odpoveďou som doplnila tento príspevok :
Anja111 Pozri príspevok
Áno. Nárok na odpočet DPH pri obstaraní osobného auta nie je. Odpisy uplatňuješ z celej OC, vrátane DPH. Na opravy, ND a PHL si uplatňuješ DPH...

heymaker555 Pozri príspevok
Ak to myslíš tak, že pri finančnom leasingu si môžem DPH odpočítať (bavíme sa o osobnom vozidle M1) tak si na omyle...
Ak by si čítal túto tému od začiatku, zistil by si , že v žiadnom omyle nežijem .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heymaker555 Pozri príspevok
Neviem čo si týmto príspevkom chcela povedať vedela by si to trošku rozobrať lebo ak som to správne pochopil tak pri finančnom prenájme resp leasingu (finančného) je DPH daňovým výdavkom čiže tým myslíš, že pri finančnom leasingu je DPH presne takým istým daňovým výdavkom ako pri kúpe v hotovosti čo nieje žiadna novinka a je to úplne normálne a logické. Ak to myslíš tak, že pri finančnom leasingu si môžem DPH odpočítať (bavíme sa o osobnom vozidle M1) tak si na omyle...
Tu si v omyle asi ty .
§ 25 Zákona o dani z príjmov
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aja) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu,6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.
(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

...pokračovanie

§19 ods.3 Zákona o dani z príjmov
Daňovým výdavkom je aj:
k) daň z pridanej hodnoty1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode, 2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Súhlasím s Johanka...
Vo svojej odpovedi som uvažovala iba s kúpou osobného auta, nakoľko zadávateľ otázky, finančný lízing nespomínal...
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

Johanka Pozri príspevok
Podčiarknuté je z pohľadu Zákona o DPH úplne nepodstatné. V tejto téme je to viackrát napísané - projektované a konštruované ....

Čo si týmto chcela povedať, že je podstatné či bolo auto vyrobené ako N1 a ak nebolo tak si nemôžem odpočítať DPH ? Na základe, ktorého paragrafu zákona o DPH toto vravíš ?
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

Johanka Pozri príspevok
Podčiarknuté je z pohľadu Zákona o DPH úplne nepodstatné. V tejto téme je to viackrát napísané - projektované a konštruované ....
Čo hovoríš na tento príspevok ... www bodka j-b.sk/sk_odpocit.html

takto debilne som musel napísať túto www adresu lebo mi nepovoľuje písať linky do príspevkov
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heymaker555 Pozri príspevok
Čo si týmto chcela povedať, že je podstatné či bolo auto vyrobené ako N1 a ak nebolo tak si nemôžem odpočítať DPH ? Na základe, ktorého paragrafu zákona o DPH toto vravíš ?
Prečítaj si , prosím, v tejto téme príspevky od č.18 .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heymaker555 Pozri príspevok
Čo hovoríš na tento príspevok ... www bodka j-b.sk/sk_odpocit.html
V niektorom z predchádzajúcich príspevkov je časť odporúčaného materiálu citovaná.
Použiteľná forma linku http://www.j-b.sk/sk_odpocit.html .
V príspevku je v podstate to isté, čo nájdeš aj v tejto téme ...
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

Johanka Pozri príspevok
Asi sa opakujem, ale treba sa pýtať stále dokola, pokiaľ sa nenájde odpoveď :
Ako bolo MV projektované a konštruované ?

Odkaz pri § 49 ods.7 písm.a/
25) Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

Nechápem kde ty na tvoje nezmyselné vysvetlenia chodíš. Pýtal som sa Ťa jednoznačne kde si v Zákone o DPH čitala, že nemám nárok na odpočet DPH keď vozidlo kupujem ako N1. Ty ma namiesto toho odkážeš na vyhlášku, ktorú si pravdepodobne podľa toho čo vidím nikdy v živote nemala otvorené lebo odkaz pri paragrafe 49 odsek 7 písmeno "A" neexistuje. V prípade, že narážaš na Zákon o DPH 222/2004 tak tam sa tento paragraf aj odsek nachádzajú a citujem:

§49
7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)

kde vysvetlivka 25 znie nasledovne:

25) Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

V tejto istej vyhláške sa píše to, že vozidlo M1 je vozidlo osobné a to je určné na prepravu osôb a má min. 4 kolesá. Vozidlo N1 je vozidlo nákladné a je určené na prepravu nákladov a má min 4 kolesá. Nepíše sa tam nič otom očom ty hovoríš, že ako bolo vyrobnené a konšturované.

Mne sa inak ale aj tak vidí, že tebe tu unikla hlavná pointa a to, že tu sa bavíme o prestavbe vozidiel a nie otom ako boli konšturované.

Prestavby vozidiel rieši zákon 725/2004 kde sa okrem iného uvádza za akých podmienkok sa prestavba môže vykonať. Prestavba znamená zmenu kategórie vozidla z M1 na N1 a konkrétne ako o ňu žiadať zistíť v paragrafoch 17 a 19. Ak splníš tieto podmienky príslušný obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie ti vydá osvedčenie o evidencii, kde bude vozidlo zapísané v kategórii N1. A teraz mi povedz keď takéto vozidlo niekto odomňa kúpi však si môže DPH odpočítať
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Na uvedenom portáli sa však píše aj nasledovné:

V praxi to znamená, že ak si podnikateľ, platiteľ DPH kúpi po 01.07.2006 osobný automobil (automobil registrovaný v kategórii M1),musí ho najskôr prihlásiť do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o prestavbu napr. na úžitkové vozidlo , t.j. automobil v kategórii N1.


Ak teda po horeuvedenom termíne kúpi osobný automobil M1 a dá si ho prestavať na úžitkový automobil N1, nakúpil automobil registrovaný v kategórii M1 a až následne sa zmenila kategorizácia , t.j. nesplnil pri kúpe tovaru podmienky na odpočítanie dane.
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

smith Pozri príspevok
Na uvedenom portáli sa však píše aj nasledovné:

V praxi to znamená, že ak si podnikateľ, platiteľ DPH kúpi po 01.07.2006 osobný automobil (automobil registrovaný v kategórii M1),musí ho najskôr prihlásiť do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o prestavbu napr. na úžitkové vozidlo , t.j. automobil v kategórii N1.


Ak teda po horeuvedenom termíne kúpi osobný automobil M1 a dá si ho prestavať na úžitkový automobil N1, nakúpil automobil registrovaný v kategórii M1 a až následne sa zmenila kategorizácia , t.j. nesplnil pri kúpe tovaru podmienky na odpočítanie dane.
Smith Cau,

diky za reakciu, ale ja sa celý čas nato pozerám z inej stránky. Sme predajcovia automobilov a teda berieme vozidlo ako tovar, čiže žiadnu DPH pri dovoze neplatíme to len na okraj. Ide oto, že vozidlo nepredávame ale prestavíme ho z M1 na N1 vo vlastnej réžii a predávame ho až následne a už v kategórii N1.

Jediné v čo dúfame je to že nemôžem ja ako subjekt predať niečo sám sebe ... Aby sa nestalo to, že počas kúpy som auto od seba kúpil ako M1 a následne prestaval na N1.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heymaker555 Pozri príspevok
Nechápem kde ty na tvoje nezmyselné vysvetlenia chodíš. Pýtal som sa Ťa jednoznačne kde si v Zákone o DPH čitala, že nemám nárok na odpočet DPH keď vozidlo kupujem ako N1. Ty ma namiesto toho odkážeš na vyhlášku, ktorú si pravdepodobne podľa toho čo vidím nikdy v živote nemala otvorené lebo odkaz pri paragrafe 49 odsek 7 písmeno "A" neexistuje. V prípade, že narážaš na Zákon o DPH 222/2004 tak tam sa tento paragraf aj odsek nachádzajú a citujem:

§49
7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)

kde vysvetlivka 25 znie nasledovne:

25) Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

V tejto istej vyhláške sa píše to, že vozidlo M1 je vozidlo osobné a to je určné na prepravu osôb a má min. 4 kolesá. Vozidlo N1 je vozidlo nákladné a je určené na prepravu nákladov a má min 4 kolesá. Nepíše sa tam nič otom očom ty hovoríš, že ako bolo vyrobnené a konšturované.

Mne sa inak ale aj tak vidí, že tebe tu unikla hlavná pointa a to, že tu sa bavíme o prestavbe vozidiel a nie otom ako boli konšturované.

Prestavby vozidiel rieši zákon 725/2004 kde sa okrem iného uvádza za akých podmienkok sa prestavba môže vykonať. Prestavba znamená zmenu kategórie vozidla z M1 na N1 a konkrétne ako o ňu žiadať zistíť v paragrafoch 17 a 19. Ak splníš tieto podmienky príslušný obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie ti vydá osvedčenie o evidencii, kde bude vozidlo zapísané v kategórii N1. A teraz mi povedz keď takéto vozidlo niekto odomňa kúpi však si môže DPH odpočítať
Nie som ochotná písať odznova to, čo je v predchádzajúcich príspevkoch. Keby si túto tému čítal ako celok, tak by Ti nadväznosť príspevkov dala zreteľne najavo, že som písala o § 49 ods.7 písm. a/ Zákona o DPH .
.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
heymaker555 Pozri príspevok
Smith Cau,

diky za reakciu, ale ja sa celý čas nato pozerám z inej stránky. Sme predajcovia automobilov a teda berieme vozidlo ako tovar, čiže žiadnu DPH pri dovoze neplatíme to len na okraj. Ide oto, že vozidlo nepredávame ale prestavíme ho z M1 na N1 vo vlastnej réžii a predávame ho až následne a už v kategórii N1.

Jediné v čo dúfame je to že nemôžem ja ako subjekt predať niečo sám sebe ... Aby sa nestalo to, že počas kúpy som auto od seba kúpil ako M1 a následne prestaval na N1.
Ale prestavba na N1 je možná až po prihlásení na DI, bez prihlásenia nie je možná prestavba. Alebo my uniká pointa.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heymaker555 Pozri príspevok
25) Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

V tejto istej vyhláške sa píše to, že vozidlo M1 je vozidlo osobné a to je určné na prepravu osôb a má min. 4 kolesá. Vozidlo N1 je vozidlo nákladné a je určené na prepravu nákladov a má min 4 kolesá. Nepíše sa tam nič otom očom ty hovoríš, že ako bolo vyrobnené a konšturované.

Mne sa inak ale aj tak vidí, že tebe tu unikla hlavná pointa a to, že tu sa bavíme o prestavbe vozidiel a nie otom ako boli konšturované.

Prestavby vozidiel rieši zákon 725/2004 kde sa okrem iného uvádza za akých podmienkok sa prestavba môže vykonať. Prestavba znamená zmenu kategórie vozidla z M1 na N1 a konkrétne ako o ňu žiadať zistíť v paragrafoch 17 a 19. Ak splníš tieto podmienky príslušný obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie ti vydá osvedčenie o evidencii, kde bude vozidlo zapísané v kategórii N1. A teraz mi povedz keď takéto vozidlo niekto odomňa kúpi však si môže DPH odpočítať
Čitaj
http://www.porada.sk/t16443-automobi...ychodiska.html .
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

heymaker555 Pozri príspevok
Smith Cau,

diky za reakciu, ale ja sa celý čas nato pozerám z inej stránky. Sme predajcovia automobilov a teda berieme vozidlo ako tovar, čiže žiadnu DPH pri dovoze neplatíme to len na okraj. Ide oto, že vozidlo nepredávame ale prestavíme ho z M1 na N1 vo vlastnej réžii a predávame ho až následne a už v kategórii N1.

Jediné v čo dúfame je to že nemôžem ja ako subjekt predať niečo sám sebe ... Aby sa nestalo to, že počas kúpy som auto od seba kúpil ako M1 a následne prestaval na N1.

Snáď by k rozuzleniu prispelo, keby si špecifikoval otázku a uviedol viac skutočností. To že ste predajcovia áut, mi v predchádzajúcich príspevkoch uniklo. To je podstatná informácia, pretože pôvodne sa tu rozoberal iný prípad.
0 0
heymaker555 heymaker555

heymaker555 je offline (nepripojený) heymaker555

Johanka Pozri príspevok
Nie som ochotná písať odznova to, čo je v predchádzajúcich príspevkoch. Keby si túto tému čítal ako celok, tak by Ti nadväznosť príspevkov dala zreteľne najavo, že som písala o § 49 ods.7 písm. a/ Zákona o DPH .
.
čital som ju úplne od začiatku a to čo je napísane v zákone o DPH by malo hovoriť za všekto, platiteľ si nemôže odpočítať dph z automobilu zaradeného do M čiže z N si môže,,,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať