Zavrieť

Porady

úver, dotačný účet, dotácia

Dobrý večer prešla som si príspevky v porade, ale nenašla som takýto prípad, prosím o radu ako postupovat.
Klientovi sam. hosp. roľníkovi poskytla banka v 2/2007 úver - dotačný účet vo výške 100 000,- Sk na základe žiadosti shr predloženej PPA o dotáciu v poľnoh.(dotácia na plochu, vybrané plodiny, za znevýhodnené oblasti. Uvedený úver shr vyčerpal počas roka 2007. Úver som zaúčtovala ako závazok voči banke, mesačne platil shr úrok a poplatok za správu úveru. Úver bol splatený v plnej výške v 12/2007, kedy prišla dodácia z PPA vo výške 123 000,- Sk. Z PPA prišla dotácia aj v 2/2007 vo výške 500,- Sk. Podla § 17, ods. 3, písm. h má nárok na uplatnenie výdavkov až v čase, keď obdržal dotáciu a suma dotácie, ktorá sa nevyčerpe v danom roku sa má preúčtovat ID , moja otázka má nárok na uznanie výdavkov, ktoré čerpal z úveru, alebo až v mesiaci 12/2007 kedy obdržal dotáciu, je v tomto prípade dotácia zdanitelným príjmom Podla inf. klienta tak postupuje každý rok, nikdy predtým som neúčtovala shr, účtujem v JÚ v programe alfa ďakujem vopred za každú radu
Naposledy upravil bblaza : 21.01.08 at 17:30 Dôvod: rozpis skratky shr
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    17/3h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

    1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
    2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

    bblaza je offline (nepripojený) bblaza

    bblaza
    Dobrý večer ozaj mi nevie nikto poradit?Moja otázka bola pridaná 19.1. ďakujem za pomoc

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    bblaza Pozri príspevok
    Dobrý večer prešla som si príspevky v porade, ale nenašla som takýto prípad, prosím o radu ako postupovat.
    Klientovi sam. hosp. roľníkovi poskytla banka v 2/2007 úver - dotačný účet vo výške 100 000,- Sk na základe žiadosti shr predloženej PPA o dotáciu v poľnoh.(dotácia na plochu, vybrané plodiny, za znevýhodnené oblasti. Uvedený úver shr vyčerpal počas roka 2007. Úver som zaúčtovala ako závazok voči banke, mesačne platil shr úrok a poplatok za správu úveru. Úver bol splatený v plnej výške v 12/2007, kedy prišla dodácia z PPA vo výške 123 000,- Sk. Z PPA prišla dotácia aj v 2/2007 vo výške 500,- Sk. Podla § 17, ods. 3, písm. h má nárok na uplatnenie výdavkov až v čase, keď obdržal dotáciu a suma dotácie, ktorá sa nevyčerpe v danom roku sa má preúčtovat ID , moja otázka má nárok na uznanie výdavkov, ktoré čerpal z úveru, alebo až v mesiaci 12/2007 kedy obdržal dotáciu, je v tomto prípade dotácia zdanitelným príjmom Podla inf. klienta tak postupuje každý rok, nikdy predtým som neúčtovala shr, účtujem v JÚ v programe alfa ďakujem vopred za každú radu
    Uvedené poľnohodpodárske dotácie, poskytované v súlade s poľnohospodárskou politikou EÚ a v zmysle jednotlivých nariadení vlády (81/2007 Z.z., 159/2007 Z.z.) sú svojou povahou prevádzkové dotácie, ktoré slúžia na čiastočnú úhradu (kompenzáciu) nákladov poľnohospodárskej prvovýroby. Dotácie sa poskytujú spätne, po splnení príslušných podmienok v priebehu vegetačného obdobia.
    V náväznosti na znenie § 17 ods. 3 písm. h) ZoDP nie je dotácia (prípadne je časť) zdaniteľným príjmom len v tom prípade, ak by v príslušnom zdaňovacom období bola vyššia než náklady, na úhradu ktorých bola poskytnutá.
    Na stráne MF SR v metodickom usmernení pre účtovanie dotácií http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4207 sa pre podnikateľov účtujúcich v jednoduchom účtovníctve uvádza: " nenávratný finančný príspevok určený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do daňových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku". Prevádzkové výdavky súvisiace s poľnohospodárskou výrobou (aj tie, na úhradu ktorých bola zčasti alebo úplne poskytnutá dotácia) sú daňovým výdavkom v bežnom roku. Preto by sa v tom istom roku do zdaniteľných príjmov mala zaúčtovať aj príslušná dotácia, aj keď bola poskytnutá spätne až v decembri a výdavky boli uhrádzané z poskytnutého úveru.
    Zhrnuté - výdavky SHR v zdaňovacom období (bez ohladu na zdroj ich úhrady) sú pri dodržaní všeobecnej podmienky § 2 písm. i) ZodP uznaným daňovým výdavkom a dotácia poskytnutá na ich úhradu ku koncu zdaňovacieho obdobia zdaniteľným príjmom (len do výšky výdavkov, ale tie by v praxi mali byť vždy vyššie ako priznané dotácie).
    človiečik Vladimír Ozimý
    Dotácia poskytnutá na obstaranie majetku bola prijatá v roku 2007 majetok však bol obstarané v roku 2006 aj zaradený a odpísaný. Teraz ide o to že dotáciu priradujem podľa odpisov:

    1) zahrniem v roku prijatia dotácie do daňových príjmov dotáciu vo výške odpisov za rok 2006+2007 a ostatnú dotáciu rozpustim podľa odpisov? Uvažujem správne?
    človiečik Vladimír Ozimý
    tak som našiel odpoveď

    Pri uplatňovaní § 17 ods. 3 písm. h) ZDP je potrebné prihliadnuť aj na to, či dotácia, podpora a príspevok boli daňovníkovi poskytnuté pred obstaraním odpisovaného hmotného majetku alebo až po jeho obstaraní. Ak teda daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva v jednom zdaňovacom období obstará napr. hmotný majetok, ale dotácia, podpora alebo príspevok mu budú poskytnuté až v nasledujúcom zdaňovacom období, potom predmetný príjem sa zahrnie do základu dane až v zdaňovacom období (počnúc zdaňovacím obdobím, ak išlo napr. o investičnú dotáciu), v ktorom boli dotácia, podpora alebo príspevok prijaté. V danom prípade sa pri zahrnovaní príjmov do základu dane postupuje jedným z nasledovných spôsobov:

    • v roku prijatia dotácie, podpory a príspevku sa zahrnú do základu dane príjmy vo výške ročného odpisu hmotného majetku obstaraného z týchto prostriedkov [pomernej časti ročného odpisu zodpovedajúcej výške použitých prostriedkov na obstaranie odpisovaného majetku (ďalej len „pomernej časti“)] za toto zdaňovacie obdobie a ročného odpisu (pomernej časti) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie alebo

    • príjem zodpovedajúci ročnému odpisu (pomernej časti) za zdaňovacie obdobie, v ktorom bol hmotný majetok obstaraný, sa zahrnie do základu dane rovnomerne, počas zostávajúcej doby odpisovania alebo

    • ak daňovník na zdaňovacie obdobie, v ktorom obstaral hmotný majetok, odpisovanie preruší (§ 22 ods. 9 ZDP) a v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach bude pokračovať v odpisovaní tak, ako by odpisovanie nebolo prerušené, príjem sa zahrnie do základu dane v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach postupne vo výške odpisov hmotného majetku nadobudnutého z týchto prostriedkov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Sro-čke platiteľovi DPH bola poskytnutá dotácia na úhradu bežných výdavkov v súvislosti so zriadením hudobnej školy. Sro-čka nakúpila hudobné nástroje (do 30000 Sk) a uhradila rôzne režijné náklady u platiteľov DPH.
    Uvažujem správne?:
    1) sro. si môže odpočítať DPH z nákupu?
    2) čerpanie dotácie vydokladuje z účtovníctva ako súčet súm účtovaných na nákladových účtoch (t.j. bez hodnoty DPH, ktorú zúčtuje so ŠR) a tento úhrn sa porovná s výškou dotácie?
    3) ak je úhrn zaúčtovaných nákladov nižší ako suma dotácie, rozdiel treba vrátiť?
    Ďakujem.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    andrej_rv Pozri príspevok
    Uvedené poľnohodpodárske dotácie, poskytované v súlade s poľnohospodárskou politikou EÚ a v zmysle jednotlivých nariadení vlády (81/2007 Z.z., 159/2007 Z.z.) sú svojou povahou prevádzkové dotácie, ktoré slúžia na čiastočnú úhradu (kompenzáciu) nákladov poľnohospodárskej prvovýroby. Dotácie sa poskytujú spätne, po splnení príslušných podmienok v priebehu vegetačného obdobia.
    V náväznosti na znenie § 17 ods. 3 písm. h) ZoDP nie je dotácia (prípadne je časť) zdaniteľným príjmom len v tom prípade, ak by v príslušnom zdaňovacom období bola vyššia než náklady, na úhradu ktorých bola poskytnutá.
    Na stráne MF SR v metodickom usmernení pre účtovanie dotácií http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4207 sa pre podnikateľov účtujúcich v jednoduchom účtovníctve uvádza: " nenávratný finančný príspevok určený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do daňových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku". Prevádzkové výdavky súvisiace s poľnohospodárskou výrobou (aj tie, na úhradu ktorých bola zčasti alebo úplne poskytnutá dotácia) sú daňovým výdavkom v bežnom roku. Preto by sa v tom istom roku do zdaniteľných príjmov mala zaúčtovať aj príslušná dotácia, aj keď bola poskytnutá spätne až v decembri a výdavky boli uhrádzané z poskytnutého úveru.
    Zhrnuté - výdavky SHR v zdaňovacom období (bez ohladu na zdroj ich úhrady) sú pri dodržaní všeobecnej podmienky § 2 písm. i) ZodP uznaným daňovým výdavkom a dotácia poskytnutá na ich úhradu ku koncu zdaňovacieho obdobia zdaniteľným príjmom (len do výšky výdavkov, ale tie by v praxi mali byť vždy vyššie ako priznané dotácie).

    Ešte sem doplním výsledok dopytu, t.j. ak by bol príspevok na úhradu prijatý pozadu(napr. v budúcom roku) na úhradu prevádzkových nákladov.

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Postup pri zahrnovaní dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva upravuje § 17 ods. 3 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ZDP). Postup podľa cit. ustanovenia sa použije, ak daňovník uvedené finančné prostriedky príjme a následne ich použije na určený účel. Podľa cit. ustanovenia do základu dane sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
    1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
    2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

    Ak však daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva v jednom zdaňovacom období napr. vynaloží výdavky, a to na úhradu prevádzkových nákladov, ale až v nasledujúcom zdaňovacom období, mu budú finančné prostriedky na úhradu týchto, už vynaložených výdavkov poskytnuté zo štátneho rozpočtu , potom tieto prijaté finančné prostriedky zahrnie do základu dane v tom roku, v ktorom ich prijal.

    hemaja je offline (nepripojený) hemaja

    hemaja
    Mám podobný problém - poľnohospodár má 3 druhy účtov - 1. podnikateľský, 2.dotačný účet, na ktorý mu chodia v priebehu roka dotácie a 3. úverový účet. V priebehu roka mu banka poskytuje preklenovací úver, z ktorého spláca len úroky a hneď ako mu príde dotácia, úver sa týmto vyrovná. Mám v tom ale hokej, ako to zaúčtovať, pretože vôbec nespláca istinu, vo výpise má zostatok vždy celú výšku úveru, pohyby na výpise sú len poplatky a úroky. Keby som to zaúčtovala ako úhradu záväzku, tak mi nebude zostatok sedieť s výpisom. Úroky platí prevodom z podnikateľského účtu, toto účtujem cez priebežku a potom interným dokladom účtujem úrok a poplatok do réžie. Len čo potom so záväzkom? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, lebo sama v tom mám guláš.

    ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

    ALIBABKA
    Zravím všetkých, Chcela by som sa spýtať , či nemá niekto skúsenosť s nasledovným problémom.Živnostník dostal nenávratnú investičnú dotáciu na rekonštrukciu budovy za účelom prevádzkovania penzionu.V zmluve bola uvedená podmienka prevádzkovať min.5 rokov.Prevádzkuje penzion 8.rokov.Dotáciu odpisujem podla výšky ročného odpisu.Budova nie je v majetku firmy len tá časť , ktorá sa týka rekonštruklcie.Teraz chce penzion zatvoriť, pretože je stratový a pozastaviť živnosť .Je mi jasné čo spraviť so zostatkom rekonštrukcie, s dph ale neviem ako sa vysporiada zostatok dotácie.Vedel by mi niekto poradiť.Ďakujem

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Podľa mojich vedomostí ak sa dotácia nevyčerpá pri zániku živnosti ju treba cez uzávierkové operácie dodaniť.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    V novembri roku 2009 dostal SHR dotáciu na pôdu , ktorú v danom roku nečerpal a k 31.12.2009 zrušil živnosť aj oprávnenie SHR. Viem, že vtedy som sa s touto problematikou skutočne veľa zaoberala. Boli dve možnosti a to dodaniť alebo dotáciu vrátiť. Nevrátil dotáciu, on do dnešného dňa tú pôdu obrába , ale teraz už ako občan. Zaujímavé je , že ak dotáciu dostane občan nemusí ju zdaniť, ak ju dostane ako podnikateľ ano, ale len do výšky čerpania dotácie, teda v danom roku to má vlastne na daňový základ nulový efekt. Riešením by bolo nevrátiť živnosť k 31.12.2009, ale až niekedy na jar v roku 2010 po vyčerpaní dotácie. Problém bol v tom, že on sa nepýtal a nerozmýšľal, jednoduchu priniesol rozhodnutie o zrušení živnosti a potom sa chytal za hlavu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.