Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel - FO

Chcela by som sa opýtať, či SZČO - FO je povinný podať DP a zaplatiť daň z mot. vozidiel, ak používa súkromné vozidlo na podnikanie a nie je zaradené do majetku firmy.
Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

prosím vás viete mi poradiť ohľadom novely zákona čo sa týka dane z MV? Je mi jasné, že za tento rok sa bude vysporiadávať až v budúcom roku, teda zaplatiť do konca marca, myslím, že to je tak, ale nie som si istá v druhej veci. Zaplatíme v roku 2009, ale auto musíme nahlásiť /ak ešte nebolo/ , tak v tomto rokuk, však?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Denisa13 Pozri príspevok
prosím vás viete mi poradiť ohľadom novely zákona čo sa týka dane z MV? Je mi jasné, že za tento rok sa bude vysporiadávať až v budúcom roku, teda zaplatiť do konca marca, myslím, že to je tak, ale nie som si istá v druhej veci. Zaplatíme v roku 2009, ale auto musíme nahlásiť /ak ešte nebolo/ , tak v tomto rokuk, však?
Ta, tak. Oznamovacia povinnosť musí byť.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Tweety Pozri príspevok
No neúčtuje o ňom, kedže oň nepožiadala. Ten akože preplatok je na účte 531, keď o dani firma na zač. roka účtovala.
To znamená, že ten preplatok nemusím dať do nedaňových výdavkov, kedže firma auto predala, vychádza to na nejakých 600,- Sk. Na DU mi povedali, že si mám o túto sumu ponížiť daň.povinnosť v roku 2008.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MartinkoK Pozri príspevok
To znamená, že ten preplatok nemusím dať do nedaňových výdavkov, kedže firma auto predala, vychádza to na nejakých 600,- Sk. Na DU mi povedali, že si mám o túto sumu ponížiť daň.povinnosť v roku 2008.
No, kedže ste oň nežiadali a MV ste v majetku už nemali, tá alikv. čiastka je nedaň. nákladom, ktorý pripočítaš k DP. Za rok 2008 už za toto vozidlo, kedže ho v majetku nemáš, daň platiť nebudeš.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Tweety Pozri príspevok
No, kedže ste oň nežiadali a MV ste v majetku už nemali, tá alikv. čiastka je nedaň. nákladom, ktorý pripočítaš k DP. Za rok 2008 už za toto vozidlo, kedže ho v majetku nemáš, daň platiť nebudeš.
Ešte prosím Vás,
takýto istý problém máme aj so zák.poistením MV, poisťovňa nám do konca roka 2007 nevrátila preplatok na poistnom ktorý vznikol z dôvodu predaja vozidla, tiež táto alik.časť bude pripočítateľná položka k DP?
A ako v roku 2008 zaúčtovať vrátené poistné:
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MartinkoK Pozri príspevok
Ešte prosím Vás,
takýto istý problém máme aj so zák.poistením MV, poisťovňa nám do konca roka 2007 nevrátila preplatok na poistnom ktorý vznikol z dôvodu predaja vozidla, tiež táto alik.časť bude pripočítateľná položka k DP?
A ako v roku 2008 zaúčtovať vrátené poistné:
A žiadali ste o vrátenie?
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Tweety Pozri príspevok
A žiadali ste o vrátenie?
áno, ale len pred týždňom mi prišiel papier, že nám to pošlú cez poštu ale ešte nič neprišlo.
0 0
Jasminn Jasminn

Jasminn je offline (nepripojený) Jasminn

Účtujem v sústave JÚ. Minulý rok som vyradila v decembri auto z podnikania.Vznikolk mi nárok na vrátenie pomernej časti dane z mot. vozidiel.O túto čiastku som na konci roka vrámci uzávierkových účt. operácií znížila daňové výdavky (zaplatenú celoročnú daň z mot. vozidiel). Toho roku som fyzicky obdržala od daň. úradu spomínanú pomernú časť - moju pohľadávku z minulého roka. Otázka: Je správne ak ju v tomto roku zaúčtujem ako príjem neovplyvňujúci ZD?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Jasminn Pozri príspevok
Účtujem v sústave JÚ. Minulý rok som vyradila v decembri auto z podnikania.Vznikolk mi nárok na vrátenie pomernej časti dane z mot. vozidiel.O túto čiastku som na konci roka vrámci uzávierkových účt. operácií znížila daňové výdavky (zaplatenú celoročnú daň z mot. vozidiel). Toho roku som fyzicky obdržala od daň. úradu spomínanú pomernú časť - moju pohľadávku z minulého roka. Otázka: Je správne ak ju v tomto roku zaúčtujem ako príjem neovplyvňujúci ZD?
áno, veď to nebol VOZD .
0 0
Jasminn Jasminn

Jasminn je offline (nepripojený) Jasminn

Daň z motorových vozidiel je výdavok NEOVPLYVŇUJÚCI ZD? To som sa asi sekla. A čo povinné zmluvné poistenie?
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

V príspevku 63 sa píše, že ohlásiť platbu dane je potrebné pri začiatku podnikania(v mojom prípade v marci 2008). Ale čo ak na konci tohto roku prídem na to, že náklady na auto s inými nákladmi na podnikanie neprevýšia paušálne náklady(40%) a nakoniec tieto aj uplatním a tým pádom by som daň neplatil? Čo mi povedia na konci jan.2009 na daňovom úrade?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Jasminn Pozri príspevok
Daň z motorových vozidiel je výdavok NEOVPLYVŇUJÚCI ZD? To som sa asi sekla. A čo povinné zmluvné poistenie?
V otázke si sa pýtala na pomernú časť vrátenej dane z motorových vozidiel, ktorú si riešila na konci roka. K tomuto si dostala aj odpoveď.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Jasminn Pozri príspevok
Účtujem v sústave JÚ. Minulý rok som vyradila v decembri auto z podnikania.Vznikolk mi nárok na vrátenie pomernej časti dane z mot. vozidiel.O túto čiastku som na konci roka vrámci uzávierkových účt. operácií znížila daňové výdavky (zaplatenú celoročnú daň z mot. vozidiel). Toho roku som fyzicky obdržala od daň. úradu spomínanú pomernú časť - moju pohľadávku z minulého roka. Otázka: Je správne ak ju v tomto roku zaúčtujem ako príjem neovplyvňujúci ZD?
Reagovala som na toto zvýraznené. Pochopila som tak, že ti vznikol nárok na vrátenie DzMV za obdobie od dňa vyradenia vozidla do 31.12.2007
a že o túto sumu si upravila daňové výdavky, teda že si o nich účtovala ako o nedaňových , teda ako o VNZD.
Preto som odpísala, že príjem z DU v r. 2008 bude zase PNZD, teda som potvrdila tvoje úvahy.
0 0
Hanuli Hanuli

Hanuli je offline (nepripojený) Hanuli

Dobrý večer,

prosím o radu v tomto prípade:
Podnikateľ FO, neplatca DPH, v 10/2006 kúpil jazdené osobne auto, cena v kupnej zmluve s autobazarom je 160 000,- Sk. 110000 uhradil v hotovosti, 50000,- je predmetom zmluvy o uvere. V roku 2006 o tomto neuctoval, ani neuplatnoval naklady spojene s pouzivanim vozidla.
Vozidlo zaradil do pouzivania 1.4.2007 - odvtedy je uhradena dan z motorovych vozidiel.
Splatky s uverovou spolocnostou hradí mesacne (istina, urok, havarijne, povinne zmluvne poistenie).
Moze si podnikatel zahrnut do danovych vydavkov aj splatku za obdobie 01-03/2007? (Istina je vydavok neovplyvnujuci ZD.)
Rovnomerne odpisy bude uplatňovať za rok 2007 t.j. 160000/4=40000. (?)
Ďakujem
0 0
Jasminn Jasminn

Jasminn je offline (nepripojený) Jasminn

D z MV som účtovala do prev. réžie (ako o VOZD). Na konci roka som teda upravila (znížila) daňové výdavky o pomernú časť dane, o ktorú som požiadala. Je to tak správne?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Hanuli Pozri príspevok
Dobrý večer,

prosím o radu v tomto prípade:
Podnikateľ FO, neplatca DPH, v 10/2006 kúpil jazdené osobne auto, cena v kupnej zmluve s autobazarom je 160 000,- Sk. 110000 uhradil v hotovosti, 50000,- je predmetom zmluvy o uvere. V roku 2006 o tomto neuctoval, ani neuplatnoval naklady spojene s pouzivanim vozidla.
Vozidlo zaradil do pouzivania 1.4.2007 - odvtedy je uhradena dan z motorovych vozidiel.
Splatky s uverovou spolocnostou hradí mesacne (istina, urok, havarijne, povinne zmluvne poistenie).
Moze si podnikatel zahrnut do danovych vydavkov aj splatku za obdobie 01-03/2007? (Istina je vydavok neovplyvnujuci ZD.)
Rovnomerne odpisy bude uplatňovať za rok 2007 t.j. 160000/4=40000. (?)
Ďakujem
Zle si zaradil otázku. Si v inej téme.
0 0
Hanuli Hanuli

Hanuli je offline (nepripojený) Hanuli

Myslím, že otázka sa týka aj dane z motorových vozidiel - ak za obdobie nie je uhradená DMV, mozno uplatňovať nejaké náklady spojené s vozidlom?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Hanuli Pozri príspevok
Myslím, že otázka sa týka aj dane z motorových vozidiel - ak za obdobie nie je uhradená DMV, mozno uplatňovať nejaké náklady spojené s vozidlom?
Nezaplatenie dane z MV nemá vplyv na uplatnenie výdavkov podľa ZoDP.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

palčo Pozri príspevok
V príspevku 63 sa píše, že ohlásiť platbu dane je potrebné pri začiatku podnikania(v mojom prípade v marci 2008). Ale čo ak na konci tohto roku prídem na to, že náklady na auto s inými nákladmi na podnikanie neprevýšia paušálne náklady(40%) a nakoniec tieto aj uplatním a tým pádom by som daň neplatil? Čo mi povedia na konci jan.2009 na daňovom úrade?
Poraďte, prosím vás.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

palčo Pozri príspevok
V príspevku 63 sa píše, že ohlásiť platbu dane je potrebné pri začiatku podnikania(v mojom prípade v marci 2008). Ale čo ak na konci tohto roku prídem na to, že náklady na auto s inými nákladmi na podnikanie neprevýšia paušálne náklady(40%) a nakoniec tieto aj uplatním a tým pádom by som daň neplatil? Čo mi povedia na konci jan.2009 na daňovom úrade?

Na toto Ti nikto nemôže dať pre Teba uspokojivú odpoveď. Alebo dodržíš 30-dňovú lehotu a oznámiš DÚ vznik daň. povinnosti teraz , alebo si to necháš "na potom", podľa toho, či sa Ti to oplatí urobiť spätne s rizikom snakcie za oneskorené oznámenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať