Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Ahojte,

chcel by som sa uistiť, či som to pochopil správne.
Manželka je od februára 2007 na materskej dovolenke. Za mesiac január a február 2007 mala hrubý príjem - napr. 15 000 Sk.

Pripravujem si daňové priznanie a chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manželku - chcem postupovať nasledovne:

V časti III. daňového priznania - Údaje na uplnatnenie zníženia základu dane vypĺňam

1) Vlastné príjmy v SK - 15 000 Sk - zaplatené odvody
zaplatený preddavok na daň z tejto sumy nemôžem odpočítať

2) Počet mesiacov: 10
z dôvodu, že manželka si bude uplatňovať nedzaniteľnú časť za prvé dva mesiace u svojho zamestnávateľa

Je to takto správne?
Usporiadat
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Jasné. Takže na potvrdenie o príjmoch manželky dopíšem rukou sumu a tá sa priráta k úhrnu manželky za 12 mesiacov a odrátajú sa odvody na ZP a SP teda poistné a príspevky.
Napr. úhrn príjmov manželky 3163,36 + 10,80 (PN od zametnávateľa)- 423,62(poistné a príspevky)=do žiadosti si manžel zapíše výslednú sumu.
Ďakujem.
0 0
KatyZV KatyZV

KatyZV je offline (nepripojený) KatyZV

Dobry den, chcem sa len utvrdit, ci pocitam spravne:
1, nezdanitelna cast na danovnika prijem zo ZC ...23.600, ZD z podnikania 9600, odpocet straty 10.783.
pre vypocet nezd.casti sa, ak dobre viem, odpocet straty nerata (?). takze manzelovi tym padom nevyjde ziadna suma na nezdanitelnu cast.

2, nezd. cast na manzelku .... ja som bola do 1.9.2011 na rodicovskej dovolenke, potom som poberala prijmy do decembra v sume 2.800. Zaroven mi bol za 2 mesiace vyplateny rodicovksy prispevok a za 2 mesiace sme mali vyplateni prispevok na starostlivost o dieta (za skolku).
Ak dobre viem, tieto prispevky sa do vlastneho prijmu manzelky nezahrnaju (?). takze na mna by si manzel mohol uplatnit nezdanit.cast:
11.753,09-(33.200/4=8.300)-2800=653

Uvazujem spravne?

Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

inges Pozri príspevok
Jasné. Takže na potvrdenie o príjmoch manželky dopíšem rukou sumu a tá sa priráta k úhrnu manželky za 12 mesiacov a odrátajú sa odvody na ZP a SP teda poistné a príspevky.
Napr. úhrn príjmov manželky 3163,36 + 10,80 (PN od zametnávateľa)- 423,62(poistné a príspevky)=do žiadosti si manžel zapíše výslednú sumu.
Ďakujem.
do žiadosti napíše výslednú sumu a podpíše!. Nič neprikladá !
1 0
KatyZV KatyZV

KatyZV je offline (nepripojený) KatyZV

KatyZV Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa len utvrdit, ci pocitam spravne:
1, nezdanitelna cast na danovnika prijem zo ZC ...23.600, ZD z podnikania 9600, odpocet straty 10.783.
pre vypocet nezd.casti sa, ak dobre viem, odpocet straty nerata (?). takze manzelovi tym padom nevyjde ziadna suma na nezdanitelnu cast.

2, nezd. cast na manzelku .... ja som bola do 1.9.2011 na rodicovskej dovolenke, potom som poberala prijmy do decembra v sume 2.800. Zaroven mi bol za 2 mesiace vyplateny rodicovksy prispevok a za 2 mesiace sme mali vyplateni prispevok na starostlivost o dieta (za skolku).
Ak dobre viem, tieto prispevky sa do vlastneho prijmu manzelky nezahrnaju (?). takze na mna by si manzel mohol uplatnit nezdanit.cast:
11.753,09-(33.200/4=8.300)-2800=653

Uvazujem spravne?

Dakujem
Pozrie sa niekto na to? DP za mna poda zamestnavatelale, nie som si ista DP za manzela a nechcem zbytocne natahovacky s DU, ak by si manzel na mna uplatnit odpocet zle.
Dakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, môže si manžel uplatniť NČZD na manželku, ktorá externe študuje, nemala za rok 2012 žiadny príjem a je evidovaná na UP. Však? Vdaka.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, môže si manžel uplatniť NČZD na manželku, ktorá externe študuje, nemala za rok 2012 žiadny príjem a je evidovaná na UP. Však? Vdaka.
prečo by nemohol? ak nemala žiadny príjem, tak celú nčzd
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ewita888 Pozri príspevok
prečo by nemohol? ak nemala žiadny príjem, tak celú nčzd
No ak mala podporu, tak nie celú, určite nie, len rozdiel. A záleží ešte aj od manželových príjmov.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Jasné, ďakujem, len som si nebola istá tým štúdiom.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Tweety Pozri príspevok
No ak mala podporu, tak nie celú, určite nie, len rozdiel. A záleží ešte aj od manželových príjmov.
Majka, veď píše, že nemala žiadny príjem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ewita888 Pozri príspevok
Majka, veď píše, že nemala žiadny príjem
Nie je príjem ako príjem, ale ak vie, že aj prípadná podpora je príjmom, tak OK. Nie každý je až tak zdatný, že sa vie aj správne pýtať a dať správne informácie.
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Tweety Pozri príspevok
Nie je príjem ako príjem, ale ak vie, že aj prípadná podpora je príjmom, tak OK. Nie každý je až tak zdatný, že sa vie aj správne pýtať a dať správne informácie.
Nie, nemala podporu. Pýtala som sa preto, lebo sú nejaké obmedzenia na uplatnenie NČZD na manželku. Ale to až od 1.1.2013. Len som si nebola istá, že ak študuje, aj keď nemá príjem, či si môže manžel na ňu uplatniť NČZD. Takže ďakujem za odpovede.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, môže si manžel uplatniť NČZD na manželku, ktorá externe študuje, nemala za rok 2012 žiadny príjem a je evidovaná na UP. Však? Vdaka.
Odkedy sú manželia ?
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý deň.
Chcem sa spýtať že daňovník poberá sirotský dôchodok
zomreli obidvaja rodičia Ide podávať daňové priznanie z prac.pomer
môže si odpočítať celú nezd. časť alebo musí znížiť o sumu sirot. dôchodku.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

batorek Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať že daňovník poberá sirotský dôchodok
zomreli obidvaja rodičia Ide podávať daňové priznanie z prac.pomer
môže si odpočítať celú nezd. časť alebo musí znížiť o sumu sirot. dôchodku.
Ďakujem za odpoveď.
NČ si uplatní celú.
1 0
beata.b beata.b

beata.b je offline (nepripojený) beata.b

Chcem sa opýtať, na odpoč. položku na manželku. Ak som pochopila správne, tak príjem z PN sa odpočítava a rodičovský príspevok sa nepočíta do príjmu? Je potrebné doložiť k priznaniu aj nejaké potvrdenia z týchto príjmov?
Ďakujem
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

nie je potrebné nič dokladovať iba v prípade kontroly a máš pravdu PN sa do vlastného príjmu manželky ráta rodičovský nie
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

beata.b Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, na odpoč. položku na manželku. Ak som pochopila správne, tak príjem z PN sa odpočítava a rodičovský príspevok sa nepočíta do príjmu? Je potrebné doložiť k priznaniu aj nejaké potvrdenia z týchto príjmov?
Ďakujem
nemocenské sa ráta do príjmu manželky, rodičovský nie..
doklady sa neprikladajú k DP, ale v prípade kontroly to musíš zdokladovať
0 0
beata.b beata.b

beata.b je offline (nepripojený) beata.b

Ešte raz ďakujem za odpoveď
0 0