Zavrieť

Porady

leasing a účtovanie.....

človiečik
Ahojte ako účtujete v pohode v JU po novom Leasing. Ked to zaradím do majetku tak mi to variantu leasingu nedáva...a ked tam určím 1 skupinu tak mi tam dáva zle odpisy
Usporiadat
Slava2 Slava2

Slava2 je offline (nepripojený) Slava2

Aj ja účtujem v pohode leasing. V kolonke Majetok je ponuka leasingový majetok, ale keď som ta zadala majetok so všetkými náležitosťami pohoda mi to rozúčtovala nejak divne, takže som odpis za účtovné obdobie zaúčtovala cez interné doklady.
Čo sa týka tých "zlých" odpisov tie sa pri leasingovom majetku počítajú podľa §26 ods.8 zákona o dani z príjmu, teda istina / doba trvania prenájmu x počet mesiacov užívania v danom účtovnom období.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja začnem v pohode robiť rok 2006. Keď som sa bol preškoliť na tento softwét jedna z mojich prvých otázok bola na lízingy.

Žiaľ na nové lízingy ešte nemajú podporu. Ani sa nečudujem, je to ozaj ťažké lebo algoritmovať proces zmeny výšky istinz a úrokov pri každej ďalšej splátke sa nedá. Očakáva, že sa objaví ponuka v ktorej celý splátkový kalendár sa prepíše do tabuľky integrovanej do pohody a potom pohoda dokáže účtovať mesačné predpisy na úhradu, odpisy ako aj časové rozlíšenie nákladov. Musíme asi ešte troch vyčkať.

apo
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Prebrala som uctovnictvo kde bol uctovaný leasing nový leasing po starom, potrebujem poradit ako to vysporiadat v roku 2005. Prvá splatka aj poplatok a jednotlive splatky boli uctovane do prev. rezie.. leasing je na dobu 48 mesiacov.Uctujem v POHODE.Za pomoc dakujem
0 0
mimabb mimabb

mimabb je offline (nepripojený) mimabb

apo
Ja začnem v pohode robiť rok 2006. Keď som sa bol preškoliť na tento softwét jedna z mojich prvých otázok bola na lízingy.

Žiaľ na nové lízingy ešte nemajú podporu. Ani sa nečudujem, je to ozaj ťažké lebo algoritmovať proces zmeny výšky istinz a úrokov pri každej ďalšej splátke sa nedá. Očakáva, že sa objaví ponuka v ktorej celý splátkový kalendár sa prepíše do tabuľky integrovanej do pohody a potom pohoda dokáže účtovať mesačné predpisy na úhradu, odpisy ako aj časové rozlíšenie nákladov. Musíme asi ešte troch vyčkať.

apo
uz v roku 2004 som si nahodila leasing a odpisy mi pocita spravne, takze to trosku nechapem, ze to v pohode nevedia
Predmet leasingu sa zaeviduje do majetku, v obstaravacej cene so vsetkym co k nej patri, odpisy rovnomerne. Dolezite je urcit si plan! Tam sa zadefinuje presny pocet obdobi a pomer. Napriklad odpis ma byt za 2 mesiace v prvom roku, v dalsich dvoch rokoch 12 mesiacov a posledny rok 10 mesiacov.
takto bude vyzerat plan odpisov
Počet období /Pomer
1 / 2,00
2 / 12,00
1 / 10,00
pekne to vypocita pomerne odpisy

horsie je to so splatkami, ale aj to sa da celkom lahko vyriesit. V ostatnych zavazkoch si zauctujem predpis a potom uz len uhradzam cez likvidaciu. samozrejme, ze treba kazdy mesiac nauctovat spravnu vysku istiny a uroku, ale to uz je najmensi problem.
0 0
Eva233 Eva233

Eva233 je offline (nepripojený) Eva233

Ahojte, potrebujem súrne poradiť ak je to možné. Nemám skúsenosť s účtovaním leasingu. Prosím poraďte.
Ťahač s návesom bol zakúpený v novembri 2005. V nov. bola zaplatená aj 1. zvýšená splátka istiny s DPH. Bez DPH to bolo 6625 EUR. V roku 2005 neboli zaplatené žiadne iné splátky. ( odložené splácanie o 2 mesiace). Leasing je na 48 mesiacov. Majiteľ kalkuloval s tým, že táto 1. zvýšená splátka pôjde celá do nákladov. Môj názor to nie je. Ďalšia otázka. Ako je to s odpismi. Prepáčte, vyzerám ako úplný analfabet, ale ešte som o leasingu neúčtovala a chcem, aby to bolo správne. Ďakujem.Ešte poznámka, účtuje sa v JÚ. Plátca DPH. Ešte raz ďakujem,
Naposledy upravil Eva233 : 26.02.06 at 11:37
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Eva233
Ahojte, potrebujem súrne poradiť ak je to možné. Nemám skúsenosť s účtovaním leasingu. Prosím poraďte.
Ťahač s návesom bol zakúpený v novembri 2005. V nov. bola zaplatená aj 1. zvýšená splátka istiny s DPH. Bez DPH to bolo 6625 EUR. V roku 2005 neboli zaplatené žiadne iné splátky. ( odložené splácanie o 2 mesiace). Leasing je na 48 mesiacov. Majiteľ kalkuloval s tým, že táto 1. zvýšená splátka pôjde celá do nákladov. Môj názor to nie je. Ďalšia otázka. Ako je to s odpismi. Prepáčte, vyzerám ako úplný analfabet, ale ešte som o leasingu neúčtovala a chcem, aby to bolo správne. Ďakujem.Ešte poznámka, účtuje sa v JÚ. Plátca DPH. Ešte raz ďakujem,
Štandardný postup:
1. Zisti hodnotu istiny, akontácia+časť v každej splátke+odkupná cena.
vznásob kurzom podľa dňa prevzatia língu vzdel 48 a máš odpis na jeden mesiac.
2. úroky a poistenie aj keď máš odložené splátky časovo rozlíšiš.
3. Ak Ti robí problém DPH, mne urobil, pýtal som 2x tak daj pozor. CAC lízing je blbý posiela faktúry kolom dokola a jeden niekdez nevie čo sn nimi, DPH uplatni iba z faktúr kde je DPH vyjdarená v SK, potom sa nepomýliš. Nezbávaj sa s tým, že budeš chceť mať každú faktúru zaúčtovanú. Ja som všektkz prefaktúrz a faktúrz vzhodil z účtovníctva a dal som ich ako prílohz k internému dokladu ktorým som zaúčtoval celú vstupnú cenu 042 / 474 a bol pokoj.

Hodne šťastia.

apo
0 0
Eva233 Eva233

Eva233 je offline (nepripojený) Eva233

Ak môžeš ešte sa mi chvíľu venuj prosím. Upresňujem údaje. Leasingová spoločnosť VB Leasing.
Nadobúdacia cena ( všetko uvádzam bez DPH) - istina 66 250 EUR
Poplatok za prevod vlast.práv 10 EUR
Dohodnutá kúpna cena 0 EUR
Finančná činnosť spolu 7076, 83 EUR
Leasingová cena bez poistenia PL 73 326,84 EUR

Doba splácania 48 mesiacov,
1. zvýšená splátka istiny 6625 EUR
potom mesačné splátky nasledovne:
istina 586 77 EUR, finančná činnosť 863,27 EUR ( neuvádzam DPH ) je to čistá cena
Naposledy upravil Eva233 : 26.02.06 at 14:22
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Eva233
Ahojte, potrebujem súrne poradiť ak je to možné. Nemám skúsenosť s účtovaním leasingu. Prosím poraďte.
Ťahač s návesom bol zakúpený v novembri 2005. V nov. bola zaplatená aj 1. zvýšená splátka istiny s DPH. Bez DPH to bolo 6625 EUR. V roku 2005 neboli zaplatené žiadne iné splátky. ( odložené splácanie o 2 mesiace). Leasing je na 48 mesiacov. Majiteľ kalkuloval s tým, že táto 1. zvýšená splátka pôjde celá do nákladov. Môj názor to nie je. Ďalšia otázka. Ako je to s odpismi. Prepáčte, vyzerám ako úplný analfabet, ale ešte som o leasingu neúčtovala a chcem, aby to bolo správne. Ďakujem.Ešte poznámka, účtuje sa v JÚ. Plátca DPH. Ešte raz ďakujem,
prvý krok´=prepočet na SK
druhý krok= zaevidovanie v K.záväzkov
Účtovanie:
Prvá zvýšená splátka -rozdeľ na istinu a dph
istina = VNZD , Dph = odpočet, nájomné = prev. réžia
vypočítaj odpisy za 2 mesiace. /obstar. cena + sprac. poplatok/
V uzávierkových operáciách uplatníš tieto odpisy.
V r. 2006 znova účtuješ mesačnú istinu =VNZD ,Dph -odpočet,nájom=réžia
A na konci roka znovu uzávier. operáciami uplatníš odpis
tentokrát už celoročný.
Naposledy upravil Melnick : 26.02.06 at 14:31
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Melnick
prvý krok´=prepočet na SK
druhý krok= zaevidovanie v K.záväzkov
Účtovanie:
Prvá zvýšená splátka -rozdeľ na istinu a dph
istina = VNZD , Dph = odpočet, nájomné = prev. réžia
vypočítaj odpisy za 2 mesiace. /obstar. cena + sprac. poplatok/
V uzávierkových operáciách uplatníš tieto odpisy.
V r. 2006 znova účtuješ mesačnú istinu =VNZD ,Dph -odpočet,nájom=réžia
A na konci roka znovu uzávier. operáciami uplatníš odpis
tentokrát už celoročný.
Môj postup, ktorý celkom nekorenšpondzje s radami z porady a v tom istom sa rozchádzam aj s článkami v odborných časopisoch.
Ja som sa rozhodol, že z língu je dlhodobým záväzkom nie len istina, ale komplet celý predpis na všetky úhrady po celú dobu trvania lízingu. A zaúčtoval som takto:
1. Istina: 0-tá splátka + poplatok + istina z pravidelných splátok + odkup. cena
042 / 474
2. úroky + poistenie
381 / 474
3. DPH z celého lízingu
378 / 474

Takto som dostal na DAl 474 (v jednoduchom účtovníctve sumu pre zápis do knihy záväzkov) všetko čo mám zaplatiť. Každú jednu úhradu účtujem 474 / 221 a nestarám sa už o nič. Akurát odpočet DPH účtujem z faktúr, ktoré prichádzajú podľa splátkového kalendára, alebo podľa našej úhrady ak zaplatíme skôr. Skôr sme zaplatili napr. 30.12.2002, lebo 1.1.2006 bol sviatok. V decembri sme odpočítali DPH 2x a v januári 2006 už nebudeme DPH odpočítavať.

4. Zaradenie majetku (V JÚ zápis do knihy odpis. majetku)
022 / 042
5. kždý mesiac účtujem (V JÚ 1/48 istiny útovný odpis na karte majetku)
551 / 082
Sumy sú podľa splátkového kalendára násobené kurzom s kurzovým rozdielom opropti predpisu 381 v bode č. 2. Obdobne účtujem kurzový rozdiel aj pri DPH zo splátok. Ak sa Ti nebude chceť, alebo to bude komplikované tak kurzový rozdiel vybavíš k 31.12 každý rok jedným zápisom.
568 / 381
566 / 381

Ak robíš jednoduché účtovníctvo postup je veľmi podobný. Do knihy odpisovaného majetku zaradíš majetok a mesačne odpisuješ, ale celkom v pohode ak to urobíš jedným zápisom na konci roka v uzávierkových operáciách.

DPH podľa faktúr.

Úroky a poistenie tiež jednou sumou v uzávierkových operáciách.

Splátky ponižovať záväzok v evidencii záväzkov a celý rok účtovať ako nedaňový výdavok s odpočtom DPH.

Keď sa to takto napíše je to jednoduché, ale robil som v jednom týždi pre tri firmy celkom 8 lízingov a mal som toho dosť. Ani jedna lízingovka neurobí dva lízingy rovnako, vždy je nutné všetko prepočítať. Ja každý lízing prepísšt do exel tabuľky, lebo ide ma rozhodiť, ake je pltátkový kalndár pre 48, alebo 60 splátok a na koci nie je súčet stĺpcov. Teda ak chcem ozaj vedieť čo je v úhrne istinou musím to takto urobiť. V Jednoduchom účtovníctve potom pri splátkach píšem kurzy a v sútoch dostanem správne hodnoty do úzávierkových operácií.


Na Tvoje otázky nájdeš odpoveď podľa bodov č.1 až 5, kde som uviedol postup spočítať hodnoty z faktúr a splátkového kalendára.

apo
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
apo
apo
reagovala som na príspevok Eva233 pretože ona chcela
radu pre zaúčtovanie v JÚ.
Ináč voči Tvojmu príspevku nemám absolútne výhrady.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Milí poraďáci,aký je Váš názor na leasing roku 2004
nesprávne účtovaný. Mám ho odignorovať a pokračovať
akoby bol účtovaný správne ?

Značka : dedičstvo po predchádzajúcom účtovníkovi.

Táto otázka už pri leasingoch odznela,ale odpoveď
na ňu som nezaregistrovala.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Melnick
Milí poraďáci,aký je Váš názor na leasing roku 2004
nesprávne účtovaný. Mám ho odignorovať a pokračovať
akoby bol účtovaný správne ?

Značka : dedičstvo po predchádzajúcom účtovníkovi.

Táto otázka už pri leasingoch odznela,ale odpoveď
na ňu som nezaregistrovala.
nuž nemôžeš to odignorovať. Urob si analýzu, ako by to bolo správne. Či kvôli zlému účtovaniu nie je dodatočná DP. Ak nie, tak pokračuj od svojej analýzy - hodnôt tak aby rok 2005 bol správny.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Melnick
reagovala som na príspevok Eva233 pretože ona chcela
radu pre zaúčtovanie v JÚ.
Ináč voči Tvojmu príspevku nemám absolútne výhrady.
O.k.
moja odpoveď bola pre eva233, v rýchlosti som nepostrehol, že nereagujem na ďalší dopyt od eva233.

Ale možno to eva233 bolo k použitiu.

neznášam jednoduché účtovníctvo.

apo
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Lida
nuž nemôžeš to odignorovať. Urob si analýzu, ako by to bolo správne. Či kvôli zlému účtovaniu nie je dodatočná DP. Ak nie, tak pokračuj od svojej analýzy - hodnôt tak aby rok 2005 bol správny.
Po analýze vychádza dať dodatočné DP -klient škodný cca 1000.-sk,
ale nesúhlasí s dodatočným DP.Hmm čo robiť
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[quote=apo]O.k.
neznášam jednoduché účtovníctvo.
Ja v tejto dobe:
neznášam účtovníctvo
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

prosím Vás mam nervy z pohody
ak mám leasing v cudzej mene v EUR a leasing. majetok je uzit. auto mám nárok na odpočet DPH všetkému rozumiem ako sa prepočíta istina úrok ale mám problém s DPH. leasingová spoločnosť posiela faktúru kvoli DPH ktorá je v EUR a zaroven aj v SK. Ako účtujete tieto faktúry v JU ?? zadávate základ aj DPH alebo zaúčtujete iba DPH bez základu ???
prosím pomožte
0 0
sassi sassi

sassi je offline (nepripojený) sassi

Človiečik s bežnými starosťami a radosťami ...viac
dracica Pozri príspevok
prosím Vás mam nervy z pohody
ak mám leasing v cudzej mene v EUR a leasing. majetok je uzit. auto mám nárok na odpočet DPH všetkému rozumiem ako sa prepočíta istina úrok ale mám problém s DPH. leasingová spoločnosť posiela faktúru kvoli DPH ktorá je v EUR a zaroven aj v SK. Ako účtujete tieto faktúry v JU ?? zadávate základ aj DPH alebo zaúčtujete iba DPH bez základu ???
prosím pomožte
My leasujeme CNC stroj, ale pre info, účtujem takto:

PF normálne zaúčtujem do PF s predkontáciou bVNim, členenie DPH - PD. Do položiek rozpíšem istinu + fin.činnosť (musí sa rovnať splátkovému kalendáru). DPH normálne uplatním. Používam kurz uvedený na PF.
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

no a potom ako to likvidujete??
ked ja mám nahratú istinu v OZ teda resp. som prevzala PS
a úhrada pozostáva z istiny DPH a este aj z úroku
0 0
sassi sassi

sassi je offline (nepripojený) sassi

Človiečik s bežnými starosťami a radosťami ...viac
V OZ to nie je. Tam účtujeme len Leasing, ku ktorému nechodia PF, ale platí sa na základe splát. kalendára. Ten stroj je zaevidovaný len v majetku.
V položkách PF si môžeš navoli jednotlivé predkontácie:
istina - bVnim
fin.činnosť (úrok+poistné) - 9VRost
Pri úhrade z banky to automaticky preúčtuje do denníka.
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

takže ak tomu dobre rozumiem vy si upravíte ten základ tak aby Vám to sedelo s istinou pretože tam je použitý iný preč. kurz ale to sa mi nepáči ved ja musím mat predsa niekde zaevidovanú celu istinu za celý leasing alebo sa mýlim ??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať