Zavrieť

Porady

Koľko zarobím v čistom keď začnem podnikať?

Mám príležitosť začať podnikať, ale tomu predchádza nutnosť dať výpoveď zamestnávateľovi.
Mojou hlavnou otázkou je, od akej sumy sa mi to oplatí?
Príklad. Povedzme, že zarábam mesačne 17 000,- Sk v čistom, to je suma, ktorá ma zaujíma. V hrubom je to nejakých zhruba 25 000,- Sk.

Koľko musím ako živnostník,alebo ako s.r.o. vyfakturovať mesačne, aby som po odpočítaní všetkých neviem akých daní poplatkov a nieviemčoho, zarobil v čistom tých 17 000 Sk?

A čo keď zohľadním aj stratu privilégií ako stravné lístky, dovolenka, PN... a podobne?
Nechcem ísť predsa do horšej situácie, než v akej som.
A čo je skôr lepšie? Založiť s.r.o. (mám výhľadovo možnosť zarábať stále viac), alebo radšej živnostník?

Vďaka za rady.
Usporiadat
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

To, kolko zarobis nebude vobec zalezat od toho, kolko vyfakturujes, ale ako ziskove bude tvoje podnikanie. To, ako bude ziskove tvoje podnikanie bude zalezat od toho, ci sa trafis do spravnej "niche" a hlavne - ako budes sikovny a pracovity.

Ked uz od zaciatku premyslas o takych vyhodach, ako su listky a marodka, tak radsej do podnikania nechod. Hoci nic ti nebrani zamestnat sa vo vlastnej s.r.o. a budes mat aj listky, aj dovolenku, aj marodku, mozes si platit aj doplnkove dochodkove sporenie a tiez osobneho sofera 24 hod denne. K tomu samozrejme sekretarku, mobil, notebook, vecere s obchodnymi partnermi...
Naposledy upravil misomiso : 22.03.08 at 19:24
0 0
Niesom Niesom

Niesom je offline (nepripojený) Niesom

Prepáč misomiso, ale nerozumiem. Možno pre teba je pár tisíc Sk mesačne zanedbateľných... ale pre mňa nie. Tuším, aby som sa tu bál niečo opýtať...

Samozrejme, ze ziskom v podnikaní chápem to, čo mi zostane po odpočítaní všetkých nákladov. Len také ziskové môže byť moje podnikanie.

Čo je na tom zvrátené, že chcem pri podnikaní nejako vykompenzovať výhody, ktoré mi prináša zamestnanecký pomer? Ja sa ich rád vzdám, ak sa mi to oplatí. Na nič viac sa nepýtam.
Dá sa to nejako odmerať aspoň staticky, v porovnaní s aktuálnym stavom?
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Zrátaj si náklady, t.j. čo potrebuješ k svojej práci, kancelária - predajňa, podľa toho v čom budeš podnikať. K tomu réžijné náklady (napr. mobil, účtovníka, zamestnanca/ov cestovné, média, fondy atď...) + tvoj zisk 17 tis. (vlastne plat) a zistíš koľko potrebuješ faktúrovať.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Prepáč, Niesom, ale ani ja nerozumiem Tebe. Podnikanie je oproti zamestnaniu dosť odlišný spôsob získavania prostriedkov na obživu. Vypočítať "bod", od ktorého sa oplatí podnikať sa jednoducho nedá. Okrem viditeľných nákladov treba na dosiahnutie zisku v podnikaní vynaložiť obrovské množstvo nemerateľnej námahy. Nie je možné ani spočítať čistý zisk z podnikania bez poznania konkrétnej firmy, konkrétneho človeka, konkrétneho predmetu podnikania a čo ja viem ešte akých okolností.
Odvody a "výhody zamestnanca" sú len jednou časťou, ktorá by mohla prichádzať do úvahy pri stanovení "bodu", od ktorého je podnikanie výhodnejšie ako zamestnanie.

Odporúčam preto venovať čas skôr premýšľaniu nad tým, či si schopný a ochotný "obetovať" podnikaniu všetko, alebo Ti viac vyhovuje "užívať" si slasti a strasti zamestnaneckého pomeru.
Dúfam, že budem pochopený aj napriek komplikovanejšiemu vyjadreniu svojho názoru.

P.S.
Nemá náhodou nick Niesom niečo spoločné s nickom mardz?
Naposledy upravil endrju : 22.03.08 at 20:13
0 0
Niesom Niesom

Niesom je offline (nepripojený) Niesom

najskôr na vysvetlenie: neviem kto je mazdr, či čo, a som tu prihlásený necelých 24 hodín. Ale nemám z toho dobrý pocit... akoby som ostatných urážal svojimi príspevkami...

Neviem, asi som sa nevyjadril dostatočne zrozumiteľne, alebo som ako pani Tomanová, mimozemšťan.
Proste pracujem dnes u zamestnávateľa, u ktorého zarobím 17 000,- Sk čistého (to je príklad pre zjednodušenie, zarobím v skutočnosti oveľa viac). Iná firma mi ponúkna za celkom iné služby nejakú mesačnú sumu, ktorú by som si fakturoval ako živnostník, alebo čo. Ja len chcem vedieť, či sa mi to oplatí, alebo nie... nič viac, ani nič menej.

Na živnosti/s.r.o sa mi páči volnosť, ale tá má pre mňa cenu len ak dokážem zaplatiť hypotéku a iné úvery...

Takže sa do nedá zistiť? Alebo ma proste pošlete do kelu, lebo chcem nechcem podnikaniu obetovať rodinu, ísť do straty a vypľuť dušu?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Niesom Pozri príspevok
Mám príležitosť začať podnikať, ale tomu predchádza nutnosť dať výpoveď zamestnávateľovi.
Mojou hlavnou otázkou je, od akej sumy sa mi to oplatí?
Príklad. Povedzme, že zarábam mesačne 17 000,- Sk v čistom, to je suma, ktorá ma zaujíma. V hrubom je to nejakých zhruba 25 000,- Sk.

Koľko musím ako živnostník,alebo ako s.r.o. vyfakturovať mesačne, aby som po odpočítaní všetkých neviem akých daní poplatkov a nieviemčoho, zarobil v čistom tých 17 000 Sk?

A čo keď zohľadním aj stratu privilégií ako stravné lístky, dovolenka, PN... a podobne?
Nechcem ísť predsa do horšej situácie, než v akej som.
A čo je skôr lepšie? Založiť s.r.o. (mám výhľadovo možnosť zarábať stále viac), alebo radšej živnostník?

Vďaka za rady.

Chápem správne , že máte návrh od zamestnávateľa vybaviť si živnosť a pracovať /podnikať/ pre zamestnávateľa na základe živnosti ?

Inak by ste nemali v pláne zohľadňovať niekomu privilégiá , ako som zvýraznila vyššie .
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Niesom Pozri príspevok
najskôr na vysvetlenie: neviem kto je mazdr, či čo, a som tu prihlásený necelých 24 hodín. Ale nemám z toho dobrý pocit... akoby som ostatných urážal svojimi príspevkami...

Neviem, asi som sa nevyjadril dostatočne zrozumiteľne, alebo som ako pani Tomanová, mimozemšťan.
Proste pracujem dnes u zamestnávateľa, u ktorého zarobím 17 000,- Sk čistého (to je príklad pre zjednodušenie, zarobím v skutočnosti oveľa viac). Iná firma mi ponúkna za celkom iné služby nejakú mesačnú sumu, ktorú by som si fakturoval ako živnostník, alebo čo. Ja len chcem vedieť, či sa mi to oplatí, alebo nie... nič viac, ani nič menej.

Na živnosti/s.r.o sa mi páči volnosť, ale tá má pre mňa cenu len ak dokážem zaplatiť hypotéku a iné úvery...

Takže sa do nedá zistiť? Alebo ma proste pošlete do kelu, lebo chcem nechcem podnikaniu obetovať rodinu, ísť do straty a vypľuť dušu?
1.
Neurážaš iných, skôr mám pocit, že z odpovedí Poraďákov si z neznámych dôvodov urazený Ty.
2.
Keď nevieš, či je niečo pre Teba výhodné, ako to majú vedieť iní neznalí konkrétnych podmienok, v ktorých pôsobíš? Výhodnosť podnikania na "vlastnú päsť" oproti pôsobeniu v pozícii zamestnanca sa vypočítať nedá.
Dajú sa porovnať výsledky vo finančnom vyjadrení, ale úsilie, ktoré je potrebné vynaložiť na dosiahnutie tých výsledkov, sa jednoducho nedá oceniť nejakými číslami.
3.
Ak si myslíš, že Ťa tu niekto "posiela do kelu", tak je mi to ľúto. Avšak sa obávam, že Ti v tomto Poraďáci nepomôžu, aby si si myslel niečo iné. To, čo si myslíš, závisí predovšetkým od Teba.
4.
misomiso, dúfam, dosť jednoznačne napísal, že poctivé podnikanie si vyžaduje celého človeka. Kto nie je ochotný tomuto obetovať všetko, nech do podnikania nejde. Ale nech nenadáva za to na niekoho iného.
0 0
Niesom Niesom

Niesom je offline (nepripojený) Niesom

Zita5 Pozri príspevok
Chápem správne , že máte návrh od zamestnávateľa vybaviť si živnosť a pracovať /podnikať/ pre zamestnávateľa na základe živnosti ?

Inak by ste nemali v pláne zohľadňovať niekomu privilégiá , ako som zvýraznila vyššie .
Nie celkom. V podstate je to moje rozhodnutie, začať sa živiť vlastnou aktivitou, pretože má láka flexibilná pracovná doba, a vôbec ostatné výhody práce na vlastnú päsť.
Chcem si len spočítať odkedy sa mi to oplatí, v porovnaní s tým, čo mám teraz u zamestnávateľa. Musel by som si asi sám platiť odvody a ďalšie veci... neviem čo všetko. Ak sa to dá nejako zjednodučene popísať, bol by som vďačný.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Niesom Pozri príspevok
Prepáč misomiso, ale nerozumiem. Možno pre teba je pár tisíc Sk mesačne zanedbateľných... ale pre mňa nie. Tuším, aby som sa tu bál niečo opýtať...

Samozrejme, ze ziskom v podnikaní chápem to, čo mi zostane po odpočítaní všetkých nákladov. Len také ziskové môže byť moje podnikanie.

Čo je na tom zvrátené, že chcem pri podnikaní nejako vykompenzovať výhody, ktoré mi prináša zamestnanecký pomer? Ja sa ich rád vzdám, ak sa mi to oplatí. Na nič viac sa nepýtam.
Dá sa to nejako odmerať aspoň staticky, v porovnaní s aktuálnym stavom?
Praveze neda. Len ty zistis, ake budu tvoje skutocne naklady a zistis to az ked zacnes podnikat. Uplne zakladnym atributom podnikania ja to, ze ide o riziko, preto nikoho nepytaj nejake exaktne vypocty.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Niesom Pozri príspevok
najskôr na vysvetlenie: neviem kto je mazdr, či čo, a som tu prihlásený necelých 24 hodín. Ale nemám z toho dobrý pocit... akoby som ostatných urážal svojimi príspevkami...

Neviem, asi som sa nevyjadril dostatočne zrozumiteľne, alebo som ako pani Tomanová, mimozemšťan.
Proste pracujem dnes u zamestnávateľa, u ktorého zarobím 17 000,- Sk čistého (to je príklad pre zjednodušenie, zarobím v skutočnosti oveľa viac). Iná firma mi ponúkna za celkom iné služby nejakú mesačnú sumu, ktorú by som si fakturoval ako živnostník, alebo čo. Ja len chcem vedieť, či sa mi to oplatí, alebo nie... nič viac, ani nič menej.

Na živnosti/s.r.o sa mi páči volnosť, ale tá má pre mňa cenu len ak dokážem zaplatiť hypotéku a iné úvery...

Takže sa do nedá zistiť? Alebo ma proste pošlete do kelu, lebo chcem nechcem podnikaniu obetovať rodinu, ísť do straty a vypľuť dušu?
No tak to uz vyzera inak, - a sice, ze v tvojom pripade pojde nepojde o klasicke podnikanie ale o akesi zamestnanie na zivnost. Toto moze byt naozaj financne vyhodnejsie ako zamestnanie v prac. pomere, otazka je, kto si v tvojom pripade zoberie ten benefit (zamestnavatel, ty, alebo si ho podelite obaja). V podstate tvojim jedinym nakladom by mohli byt odvody do fondov (ak nebudes kupovet nejaky materlal, naradie...) + dane (podla toho, kolko zarobis). No presny vypocet ti nespravi tiez nikto bez toho, aby napr. vedel, kolko si mozes pausalne odratat nakladov (viazana alebo volna zivnost?).

Teda este raz - moze to byt financne podstatne vyhodnejsie.

Nevyhody: "zamestnavatel" ti moze dnes "podakovat" a zajtra sa uz nedostanes do prace.

Vyhody: Okrem vyssie spominanych financnych - mozes podla okolnosti robit aj pre inych "zamestnavatelov" sucasne.
0 0
Niesom Niesom

Niesom je offline (nepripojený) Niesom

endrju Pozri príspevok
1.
Neurážaš iných, skôr mám pocit, že z odpovedí Poraďákov si z neznámych dôvodov urazený Ty.
2.
Keď nevieš, či je niečo pre Teba výhodné, ako to majú vedieť iní neznalí konkrétnych podmienok, v ktorých pôsobíš? Výhodnosť podnikania na "vlastnú päsť" oproti pôsobeniu v pozícii zamestnanca sa vypočítať nedá.
Dajú sa porovnať výsledky vo finančnom vyjadrení, ale úsilie, ktoré je potrebné vynaložiť na dosiahnutie tých výsledkov, sa jednoducho nedá oceniť nejakými číslami.
3.
Ak si myslíš, že Ťa tu niekto "posiela do kelu", tak je mi to ľúto. Avšak sa obávam, že Ti v tomto Poraďáci nepomôžu, aby si si myslel niečo iné. To, čo si myslíš, závisí predovšetkým od Teba.
4.
misomiso, dúfam, dosť jednoznačne napísal, že poctivé podnikanie si vyžaduje celého človeka. Kto nie je ochotný tomuto obetovať všetko, nech do podnikania nejde. Ale nech nenadáva za to na niekoho iného.
Prvá misomisova reakcia je vyslovene sarkastická, ale dobre. Asi som precitlivelý. Som zvyknutý na inú komunikáciu a taká ako predviedol on ma vytáča. Ale už som kľudný... :-)

K 2. - asi som sa nevyjadril presne, ale mňa nič iné, než ako finančne porovnanie nezaujímalo. Samozrejme že vychádzam z toho, že aktivita u zamestávateľa je porovnateľná s tou , ktorú vynaložím pri samostatnej zárobkovej činnosti. Inak by sa to predsa nedalo porovnávať.

K 4. - to je pekné, ale snáď som to vo svojich príspevkoch niekedy rozporoval?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Myslim, ze minimalne poistne do fondov je 3820 Sk, dane platis podla vysky zarobku, (v podstate pri 17.000 asi neplatis nic, alebo skoro nic, doplnte ma prosim).

Co sa tyka nejakych zbytocnych reakcii - skus sformulovat otazku jasne a dostanes na Porade kvalitnu odpoved. Az niekedy v desiatom prispevku z teba vyliezlo, ze nema ist o podnikane ale o vybavenie si zivnosti na to iste, co robis v prac. pomere. Podnikanie vyzera inac.
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
niekedy mam pocit zi vy uctovnici sa strasne chytate za slovicka ja som pochopil z Niesom-ovej otazky to ze dnes pracuje u nejakeho zamestnavatela ako zamestnec, ale ma moznost pracovat u neho na zivnost, takych ludi je pomerne dost si myslim aj ked nie celkom to uznavam, ale,..... neviem preto preco mu nerozumiete naco sa pyta
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

padro Pozri príspevok
niekedy mam pocit zi vy uctovnici sa strasne chytate za slovicka ja som pochopil z Niesom-ovej otazky to ze dnes pracuje u nejakeho zamestnavatela ako zamestnec, ale ma moznost pracovat u neho na zivnost, takych ludi je pomerne dost si myslim aj ked nie celkom to uznavam, ale,..... neviem preto preco mu nerozumiete naco sa pyta
A preco si mu neodpovedal, ked si bol jediny, kto ho tu pochopil ?
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
misomiso Pozri príspevok
A preco si mu neodpovedal, ked si bol jediny, kto ho tu pochopil ?
teraz som prisiel popozerat co sa tu riesi
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

padro Pozri príspevok
niekedy mam pocit zi vy uctovnici sa strasne chytate za slovicka ja som pochopil z Niesom-ovej otazky to ze dnes pracuje u nejakeho zamestnavatela ako zamestnec, ale ma moznost pracovat u neho na zivnost, takych ludi je pomerne dost si myslim aj ked nie celkom to uznavam, ale,..... neviem preto preco mu nerozumiete naco sa pyta


No konečne niekto zadávateľovi témy aj poradil
0 0
Niesom Niesom

Niesom je offline (nepripojený) Niesom

misomiso Pozri príspevok
Myslim, ze minimalne poistne do fondov je 3820 Sk, dane platis podla vysky zarobku, (v podstate pri 17.000 asi neplatis nic, alebo skoro nic, doplnte ma prosim).

Co sa tyka nejakych zbytocnych reakcii - skus sformulovat otazku jasne a dostanes na Porade kvalitnu odpoved. Az niekedy v desiatom prispevku z teba vyliezlo, ze nema ist o podnikane ale o vybavenie si zivnosti na to iste, co robis v prac. pomere. Podnikanie vyzera inac.

Ok misomiso,
asi je to už nadobro moja vina, ale buďte zhovievaví - v tomto som úplný amatér.

Vôbec nejde o vybavenie živnosti na to isté, čo robím teraz. Je to niečo iné, akurát viem celkom presne, koľko na tom zarobím (17 000,-) ak by som hneď dal výpoveď. To hovorím už po odpočítaní všetkých nákladov.


Ale skonkretizujem.
K práci potrebujem len počítač a internet. To je všetko. Ostatné je moja duševná činnosť (písanie článkov, editorská činnosť, manažment projektov na diaľku...). Takže v podstate žiadne ďalšie náklady, jedine že by elektrina, počítač, pripojenie na internet, občas mobil, či pevná linka...
Ja naozaj neviem, ako sa mám na to pozerať...
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

padro Pozri príspevok
... vy uctovnici...
... túto stránku návštevujú aj "neúčtovníci". Som jeden z tých, čo sa živia inak, ako účtovníctvom.
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
ako citam Niesoma tak som ho ani ja nepochopil tak sorry ostatni..
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

padro Pozri príspevok
ako citam Niesoma tak som ho ani ja nepochopil tak sorry ostatni..
...tak to uz tu zacina byt vazne...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať