Zavrieť

Porady

Koľko zarobím v čistom keď začnem podnikať?

Mám príležitosť začať podnikať, ale tomu predchádza nutnosť dať výpoveď zamestnávateľovi.
Mojou hlavnou otázkou je, od akej sumy sa mi to oplatí?
Príklad. Povedzme, že zarábam mesačne 17 000,- Sk v čistom, to je suma, ktorá ma zaujíma. V hrubom je to nejakých zhruba 25 000,- Sk.

Koľko musím ako živnostník,alebo ako s.r.o. vyfakturovať mesačne, aby som po odpočítaní všetkých neviem akých daní poplatkov a nieviemčoho, zarobil v čistom tých 17 000 Sk?

A čo keď zohľadním aj stratu privilégií ako stravné lístky, dovolenka, PN... a podobne?
Nechcem ísť predsa do horšej situácie, než v akej som.
A čo je skôr lepšie? Založiť s.r.o. (mám výhľadovo možnosť zarábať stále viac), alebo radšej živnostník?

Vďaka za rady.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Povedzme že zarobíte na živnosť 300000 hrubého ročne ( = suma, ktorú vyfakturujete).

Základ dane = 300000 - 40% paušálne výdavky - odvody = 300000 - 120000 - 46000 = 134000

134000 - 99000 (nezd.časť) = 35000 (čistý základ), daň 19% = 6650 Sk.

Odvody, SP, z min.základu 8100 x 12 x 33,15% = 32250
Odvody ZP, z min.základu 8100 x 12 x 14% = 13608
Odvody spolu 45858 Sk

Daň + odvody spolu = 52508 Sk.

Čiže pri hrubom príjme 300000 Sk (25000 mesačne) bude netto cca 247000 Sk (20580 Sk mesačne).

Dá sa to ešte "optimalizovať", ale to nie je na web.

P.S. Boli tu pred nedávnom dosť tvrdé diskusie o etikete, štýle odpovedania, nezaškodilo by si na to spomenúť.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Niesom Pozri príspevok
...K práci potrebujem len počítač a internet... elektrina, počítač, pripojenie na internet, občas mobil, či pevná linka...
... kompletné účtovníctvo (nie je dôležité, či jednoduché alebo podvojné), výkazníctvo, znalosť a dodržiavanie všeobecne záväzných predpisov všetkých možných druhov súvisiacich s predmetom podnikania, komunikovanie s úradníkmi všetkých možných druhov, platenie daní za "FŠETKO" (začínajúc od dane za "nič" a končiac daňou za "vzduch"), naháňanie zákaziek, naháňanie meškajúcich úhrad za vystavené faktúry ...
Naposledy upravil endrju : 22.03.08 at 21:27
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jozef Mihál Pozri príspevok
...Čiže pri hrubom príjme 300000 Sk (25000 mesačne) bude netto cca 247000 Sk (20580 Sk mesačne)...
Koľko z tej netto sumy zhltnú "iné náklady" (prevádzka počítača, internetu, elektrina, kúrenie, kancelária, auto, rôzne poplatky súvisiace s existenciou živnosti a pod.) vynaložené na dosiahnutie príjmu?
Tie "iné náklady" sú pri zamestnaneckom pomere nákladmi zamestnávateľa, o ktorých väčšina zamestnancov vie veľmi málo.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tie iné náklady si Niesom určite vie spočítať aj sám.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Stačí si pozrieť cenu práce na výplatnej páske - to je zhruba suma, ktorá by mala "byť na tom istom" ako pracovný pomer.
Otázka bola veľmi všeobecná, preto tu sú veľmi dobré rady o tom, čo všetko podnikanie znamená. Nielen, že si robím pre seba, ale čo VŠETKO MUSÍM robiť pre seba, aby som bol úspešný podnikateľ.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Dav Pozri príspevok
Stačí si pozrieť cenu práce na výplatnej páske - to je zhruba suma, ktorá by mala "byť na tom istom" ako pracovný pomer...
Dovolím si doplnok. K cene práce z výplatnej pásky treba pripočítať tie "iné náklady", o ktorých som písal v mojom predchádzajúcom príspevku. Až potom je možné hovoriť o porovnateľnom výsledku.
Avšak námaha, ktorú treba vynaložiť na dosiahnutie toho výsledku, bude ešte stále dosť veľkou neznámou.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Myslím, že zadávateľ chcel počuť presne to, čo opísal pán Mihál v príspevku č.22
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
cloe Pozri príspevok
Myslím, že zadávateľ chcel počuť presne to, čo opísal pán Mihál v príspevku č.22
teraz si to tiez myslim, ale uz som si myslel aj ine, takze mohol by sa zadavatel zase vyjadrit
0 0
Niesom Niesom

Niesom je offline (nepripojený) Niesom

Ok ľudia, ďakujem. Hlavne p.Miháľovi - aspoň mám bližšiu predstavu o "čistom" príjme tak ako je blízky človeku, ktorý doteraz poznal len zamestnanecký pomer.

Samozrejme viem, že sú tam aj rôzne "skryté" náklady týkajúce sa živnosti, ale to mám podobne aj teraz rôzne "skryté" náklady, ktoré mám so zamestnaním.

Teraz by ma už len zaujímalo či je lepšie s.r.o, alebo živnosť, ale o tom tu už tuším nejaké porady boli, takže si ich naštudujem...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podľa toho čo píšete o vašej činnosti sa mi javí, že optimálne riešenie by bolo ísť na vec cez autorský zákon. Prečo? Nulové odvody do SP.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

endrju Pozri príspevok
Dovolím si doplnok. K cene práce z výplatnej pásky treba pripočítať tie "iné náklady", o ktorých som písal v mojom predchádzajúcom príspevku. Až potom je možné hovoriť o porovnateľnom výsledku.
Avšak námaha, ktorú treba vynaložiť na dosiahnutie toho výsledku, bude ešte stále dosť veľkou neznámou.
Súhlasím!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reagovala som na príspevok 23, lebo ten ďalší sa s mojim stretol pri odosielaní.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Niesom Pozri príspevok
Teraz by ma už len zaujímalo či je lepšie s.r.o, alebo živnosť, ale o tom tu už tuším nejaké porady boli, takže si ich naštudujem...


Podľa profilu živnosť už máš.....mám z toho tu kúštik chaos. Tak dobrú noc
0 0
Niesom Niesom

Niesom je offline (nepripojený) Niesom

Paula Pozri príspevok
Podľa profilu živnosť už máš.....mám z toho tu kúštik chaos. Tak dobrú noc
Profil prosím zatiaľ ignoruj, odzrkadľuje len moje odhodlanie. :-) Pri jeho vypĺňaní mi bolo sľúbené, že sa buduú zobrazovať mne blízke témy, preto som ho tak vyplnil. :-)

Tak tak. :-)
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Niesom Pozri príspevok
Profil prosím zatiaľ ignoruj, odzrkadľuje len moje odhodlanie. :-) Pri jeho vypĺňaní mi bolo sľúbené, že sa buduú zobrazovať mne blízke témy, preto som ho tak vyplnil. :-)

Tak tak. :-)
Hej??? Tak to si musim vsimnut, ake "temy" sa zobrazuju mne na zaklade mojho profilu.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
misomiso Pozri príspevok
Hej??? Tak to si musim vsimnut, ake "temy" sa zobrazuju mne na zaklade mojho profilu.
Aj keď vyzerala táto téma na začiatku na nože, tak sa ukončila úsmevne.
Dúfam, že v budúcnosti už nebudete na seba nevraživí.
Prajem Vám obom príjemné sviatky.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Misomiso to popísal veľmi presne a možno Ti chcel naznačiť, že pri začatí podnikania je treba rozmýšľať trochu iným smerom. Ak máš rodinu, hypotéky a ďalšie záväzky, potom by si sa mal zamyslieť nad tým, či tá firma, ktorá Ťa láka, bude garantovať mesačný objem prác tak, aby si mohol financovať všetky svoje podnikateľské záväzky, a aj si vyplatiť mesačný plat podľa vlastných predstáv. A čo keď budú meškať s úhradou fakturovaných súm alebo po krátkom čase nebudú mať záujem o Tvoje služby alebo pôjdu do konkurzu. Pri terajšej konkurencii budeš si vedieť nájsť nových odberateľov a ako rýchlo??? Za svoju prácu budeš niesť aj zodpovednosť a odberatelia budú môcť uplatňovať toto právo, napr. v podobe zľavy z ceny. Si na toto všetko pripravený? Treba si uvedomiť, že podnikanie prináša veľké možnosti , ale aj veľké riziko. A čo keď sa Ti stane, že po tom, čo dáš výpoveď, ten nový obchodný partner s Tebou neuzavrie zmluvu. Zamestnávateľ už nemusí akceptovať odvolanie výpovede. Budeš to vedieť zvládnuť?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ano, vidim, ze ostatni (ktori uz zrejme podnikaju) to nemaju problem pochopit.

Podnikanie je v kazdom pripade adrenalinovy sport. Prave preto sa mi to tak paci. O nejakej zivotnej istote vsak nemoze byt rec.
0 0
Niesom Niesom

Niesom je offline (nepripojený) Niesom

Petra Nová Pozri príspevok
Misomiso to popísal veľmi presne a možno Ti chcel naznačiť, že pri začatí podnikania je treba rozmýšľať trochu iným smerom. Ak máš rodinu, hypotéky a ďalšie záväzky, potom by si sa mal zamyslieť nad tým, či tá firma, ktorá Ťa láka, bude garantovať mesačný objem prác tak, aby si mohol financovať všetky svoje podnikateľské záväzky, a aj si vyplatiť mesačný plat podľa vlastných predstáv. A čo keď budú meškať s úhradou fakturovaných súm alebo po krátkom čase nebudú mať záujem o Tvoje služby alebo pôjdu do konkurzu. Pri terajšej konkurencii budeš si vedieť nájsť nových odberateľov a ako rýchlo??? Za svoju prácu budeš niesť aj zodpovednosť a odberatelia budú môcť uplatňovať toto právo, napr. v podobe zľavy z ceny. Si na toto všetko pripravený? Treba si uvedomiť, že podnikanie prináša veľké možnosti , ale aj veľké riziko. A čo keď sa Ti stane, že po tom, čo dáš výpoveď, ten nový obchodný partner s Tebou neuzavrie zmluvu. Zamestnávateľ už nemusí akceptovať odvolanie výpovede. Budeš to vedieť zvládnuť?

Máš v podstate pravdu, ale u mňa nepôjde tak celkom o klasický vzťah dodávateľ/odberateľ. Aj ako píše nižšie misomiso - je to trochu aj adrenalín, ale verím si. Keď som to doteraz skúšal tak asi 50% mojich projektov prakticky vyšlo nad očakávania a už trochu viem do čoho nemá význam ísť a kde je aká pravdepodobnosť úspechu. Chce to len vytrvalosť, vytrvalosť a znovu vytrvalosť.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať