Zavrieť

Porady

Aké máte skúsenosti s podlahovým kúrením ?

Ahojte, chcela by som vaše skúsenosti s podlahovým kúrením, chcela by som si ho dať v celom dome. Nie je s tým problém ani v spálňach ? Chcela by som ho tam hlavne z estetického hľadiska, keďže spalne mam umiestnené v podkroví a svetlosť je tam riešená buď balkónovými dverami, alebo strešnými oknami, a jednoducho si neviem predstaviť radiátor len tak na stene. Hlavne sa bojím toho vírenia prachu, nemajú s tým problém ani alergici?

Ďakujem za vaše rady
Usporiadat
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

dolfort Pozri príspevok
Nuž, ako sa to vezme.
Môže, ale nebude ti podlaha kúriť, lebo (takmer) všetko ti absorbuje koberec.

Koberec je hrubá tkanina a opäť máš ďalšiu vrstvu, cez ktorú sa musí teplo "predrať".

Ja mám v jednej izbe malý koberček na plávajúcej podlahe, ale to len kvôli ochrane podlahy proti ošúchaniu od kanc. stoličky.
Vždy keď nesedím pri kompe, stoličku odsuniem nabok a koberec zrolujem - zo spodku je vždy teplý = podlaha kúri, koberec zadrží.
Menší koberec by nemusel byť problém. Podľa mňa sa teplo nestratí - nepustí ho koberec = uvoľní sa vedľa koberca.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

TomasHC Pozri príspevok
Menší koberec by nemusel byť problém. Podľa mňa sa teplo nestratí - nepustí ho koberec = uvoľní sa vedľa koberca.
Áno, teória sedí, no ja mám skúsenosť práveže takú, že je to dosť cítiť.
Záleží akú veľkú plochu zakryješ. Ono ako voda ide cez tie trubky, tak odovzdáva teplo po celej svojej dráhe, kým môže. Takže tam, kde sa môže teplo uvoľniť, sa uvoľní do prostredia, a tam kde sa nemôže - do koberca. Čiže to teplo sa čiastočne stráca tým, že zbytočne zohrievam koberec zo spodku.
Potom keď priložím ruku na spodnú stranu koberca, tak je teplý, ale jeho horná časť nie. Fajne izoluje .

Ale súhlasím, pokiaľ je kúrenie dobre nadimenzované, tak malý koberec vôbec nemusí vadiť.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Dolfort robíš to zbytočne. To roluješ aj sedačku, skrine, kuchynskú linku... ak ich práve nepoužívaš?
Nie je pravdou, že teplo kobercom neprechádza, alebo nebodaj ho absorbuje. To by sme kobercami mohli zatepľovať domy.
Bez koberca teplo nemá prekážku a podlaha hneď ohrieva vzduch, tým pádom je na dotyk studenšia. To však neznamená, že kobercom teplo neprechádza.
Ak je na podlahe koberec, tak podlaha najprv ohreje koberec a ten následne na to vzduch. Preto pod kobercom a na spodnej strane koberca cítiš teplo, na vrchnej strane koberca už také teplo necítiš, pretože ho koberec odovzdáva do vzduchu v miestnosti. Avšak teplo sa nemôže len tak "stratiť". Akurát prechod tepla cez koberec je pomalší.
Takže pre Brucela. Koberec na podlahové vykurovanie použiť môžeš.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Ferdosondo Pozri príspevok
Dolfort robíš to zbytočne. To roluješ aj sedačku, skrine, kuchynskú linku... ak ich práve nepoužívaš?
Nie je pravdou, že teplo kobercom neprechádza, alebo nebodaj ho absorbuje. To by sme kobercami mohli zatepľovať domy.
Bez koberca teplo nemá prekážku a podlaha hneď ohrieva vzduch, tým pádom je na dotyk studenšia. To však neznamená, že kobercom teplo neprechádza.
Ak je na podlahe koberec, tak podlaha najprv ohreje koberec a ten následne na to vzduch. Preto pod kobercom a na spodnej strane koberca cítiš teplo, na vrchnej strane koberca už také teplo necítiš, pretože ho koberec odovzdáva do vzduchu v miestnosti. Avšak teplo sa nemôže len tak "stratiť". Akurát prechod tepla cez koberec je pomalší.
Takže pre Brucela. Koberec na podlahové vykurovanie použiť môžeš.
Súhlasím, ja len vravím, že ten koberec to podlahovke nijako neuľahčí.
Koberec mám len v pracovni, ako som písal, kvôli tomu aby som stoličkou nedriapal laminátku. Inak všade je buď laminát, resp. vo väčšine housu dlažba, čiže myslím že viem porovnať a subjektívne je to dosť rozdiel. Zato aj vždy zrolujem ten koberec na noc. Peace
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Prepáč, možno som to tvrdo(blbo) napísal. Teraz ma napadá, že ak by si mal tú možnosť zdvihnúť plávajúcu polahu, tak na spodnej strane by bola určite teplá a nie je to tým, že by teplo neprepúšťala.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

kedze kurenie sa zapina a vypina, tak koberec moze sposobit horsie prehrievanie priestoru. Co sa tyka toho tepla a prechodu, cez izolant teplo prechadza tiez, ale izba nieje v tomto pripade finalne prostredie kde sa prechod tepla zastavi. Cize ked zoberiem extrem ze kurenie je nadimenzovane na urcitu miestnost ktora ma istu izolaciu, tak po polozeni koberca bude ubytok tepla cez steny tak velky, ze to podlahovka jednoducho nedokuri pri konstantnej tepote. Treba poste pri navrhu kurenia brat do uvahy aj povrch podlahy a jej tepelny odpor +teplota vody v syteme a podla toho navrhnut okruh.
Naposledy upravil alltracboy : 11.04.11 at 16:50
0 0
miro99 miro99

miro99 je offline (nepripojený) miro99

Zdravím, ja by som sa chcel informovať anhydrid je myslite lepšia volba ako betonovy poter? je anhydrid stotožneny z flexilepidlom? može isť do kúpelne? pretože ja som počul a čital už tolko tém o beton verzus anhydrid že neviem či nedám gumu!!! Kamárad stavia uz treti dom a v jednom má ahydrid a do tretieho volal firmu na betonový poter vraj sadru už nikdy viac...a to je pracháč jak svina...ale ja sa možem rozhodnut len raz...ale ako?že to je problem...dakujem za názor ktorý ma dufam posunie niekam už...M
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

treba zistit dovod preco anhydrid nikdy viac. mne z betonu iba doplnili spad v sprchovom kute a uz sa roh rozdrolil.
0 0
miro99 miro99

miro99 je offline (nepripojený) miro99

Vraj sa mu cely rosypal , kurenie sice rychlo nahriate ale aj rychlo vychladne, a to mal iba dva roky problemy v sprchači kupelni a robila mu to firma na urovni použili všetko aj prebrusili penetrovali dali do kupelne specialny poter izolaciu či čo na anhydrit...ale kývol rukou akože "skúsil som " ale ja si už nekyvnem,,,neviem sa rozhodnuť ale dam asi poter...predsa len anhydrit je z velkej časti odpad z elektrárnii a prečo ho nespenažiť že...
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

tak to asi spravili na h***o. Pokial to spravili tak ako mali, tak nevidim dovod na vlhnutie. jedine ze by mal tubku z ktorej unika voda.

Anhydrid sa rozpadne iba ked zvlhne a chodis po nom. Pokial by to nechal vyschnut tak naberie povodnu pevnost. To ze rychlo nahreje a vychladne beriem ako najvacsiu vyhodu hned po samonivelacii.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Prosím o radu pre úplného začiatočníka, takže prosím polopatisticky.
Na jar uvažujeme o podlahovom kúrení na chalupe /je to stará drevenica/. Kúrime tam len pecami na tuhé palivo v jednotlivých miestnostiach, lebo tam chodíme na víkend od jari do jesene. V kúpeľni nemôžeme dať petrík a tak uvažujeme o elektrickom podlahovom vykurovaní /rohože/.Kúpeľna celá ma rozmery 4x3, teda odhadujem že by sme dávali rohože na cca 10,5-11m2. Plánujeme dať dlažbu, akú hrúbku doporučujete? Myslíte si že je to dobrý nápad a ako by to bolo po ekonomickej stránke. Predpokladám, že by sme kúrili len pár hodín denne a to len od piatku do nedele. Za rady a názor ďakujem.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

spravte vanu z EPS naspodu 8-10cm, z bokov 2cm , zaliat kabel do betonu 6-7cm na to kachlicky a bude pocitovo tepla podlaha. Ci to dokaze vykurit kupelnu, to je otazka izolacie.
0 0
lukasko.1234 lukasko.1234

lukasko.1234 je offline (nepripojený) lukasko.1234

ked mas velke okna až po podlahu existuje riešenie že do podlahy zapustia taku vložku ktora ovieva samostupajucim teplom okna. je napojena na podlahove kurenie
0 0
sollinka sollinka

sollinka je offline (nepripojený) sollinka

Dva roky máme podlahové kúrenie v celom dome. Úžasná vec. Žadne vírenia prachu Je tu čistúčko a teplo* Kúrime dom na 23,5´C a tak je aj tam, kde je plávajúca podlaha. O pol až 1´C je menej len v 1 izbe, ktorá je 6 x 6 m a má nadmerne vysoké stropy. A máme aj dekoratívne koberce a absolútne neovplyvňujú teplotu v miestnostiach. Len doplním, že systém je celý na vodu, zdroj vykurovania je tepelné čerpadlo. A pousmievam sa nad rýchlym sušením vecí....hoci máme v kúpeľkách okrem podlahovky aj radiátory, zasnežené rukavice na radátory nevešiame - sušíme priamo na podlahovke V jednej z miestností sme na to mysleli a vyrobili sme taký sušiaci priestor (0,8 x 8 m) - paráda Samozrejme tam stále sušíme všetky malé veci - ponožky a pod.
1 0
antipodvodnik antipodvodnik

antipodvodnik je offline (nepripojený) antipodvodnik

rendi
Ahojte, chcela by som vaše skúsenosti s podlahovým kúrením, chcela by som si ho dať v celom dome. Nie je s tým problém ani v spálňach ? Chcela by som ho tam hlavne z estetického hľadiska, keďže spalne mam umiestnené v podkroví a svetlosť je tam riešená buď balkónovými dverami, alebo strešnými oknami, a jednoducho si neviem predstaviť radiátor len tak na stene. Hlavne sa bojím toho vírenia prachu, nemajú s tým problém ani alergici?

Ďakujem za vaše rady

Nerozumiem, aké vírenie prachu? O tom som nikdy nepočul a to som sa teme podlahového kurenia venoval dlho. Teplota z podlahového kurenia nie je tak vysoká, a premenlivá, aby spôsobovalo nejaké vírenie prachu. Do pokrovia je to fajn, no chce to riešenie, asi skôr elektrické, je tak? Ak vodné, tak ej nutné ho riešiť pri výstavbe, nie dodatočne, keďže je náročné na hlbku podlahy.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať