Zavrieť

Porady

Kávovar a DPH

Dobrý deň,
do firmy sme kúpili kávovar + kávové náplne cappuccino + Latte, a zaujímalo by ma, či môžem z toho odrátať DPH.

Kávovar stál 3990,- Sk a tie náplne 160,- Sk/1ks.

Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 11.09.10 at 07:07
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Z kávovaru nôžeš, z náplní nie.
2 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

OK, vďaka, náplne pôjdu na repre, najradšej aj ten kávovar by som tam hodila.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Škoda nedať do nákladov, ale rozhodnúť o zaúčtovaní musia kompetentní.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
nebol by som si istý či uznať DPH. Z daňového hľadiska sa kávovar uznáva do daňových výdavkov v rámci zariadenia pre zamestnancov (vybavenie kuchynky) ale z DPH pohľadu máme preda § 49 ods. 7 písm. c) - tovary a služby za účelom pohostenia a zábavy...a kávovar podľa mňa spĺňa atribút tovaru za účelom pohostenia...to je môj názor...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Bez akéhokoľvek úmyslu tému znevažovať sa mi natíska myšlienka, že pre mnohých ľúdí je práca aj zábavou (majú to šťastie, že robia to, čo ich nielen živí ) . Hádať sa s §-om nemôžem, len si myslím, že pokiaľ ten kávovar nemá astronomickú hodnotu, nemal by byť voči rýchlovarnej kanvici (čo sa týka prípravy kávy) na pracovisku diskriminovaný ani z hľadiska DPH.
2 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Paula Pozri príspevok
Bez akéhokoľvek úmyslu tému znevažovať sa mi natíska myšlienka, že pre mnohých ľúdí je práca aj zábavou (majú to šťastie, že robia to, čo ich nielen živí ) . Hádať sa s §-om nemôžem, len si myslím, že pokiaľ ten kávovar nemá astronomickú hodnotu, nemal by byť voči rýchlovarnej kanvici (čo sa týka prípravy kávy) na pracovisku diskriminovaný ani z hľadiska DPH.
Samozrejme ja stále hovorím že všetko je o obhájení...len veľakrát pri čítaní príspevkov sa utvrdzujem že ľudia spájajú daňovú uznateľnosť s nárokom na DPH. Vo väčšine prípadov to samozrejme platí ale nie je to rovnica ktorá sa uplatňuje pri DPH. Všetko je o uhle pohľadu
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

ivana184 Pozri príspevok
Dobrý deň,
do firmy sme kúpili kávovar + kávové náplne cappuccino + Latte, a zaujímalo by ma, či môžem z toho odrátať DPH.

Kávovar stál 3990,- Sk a tie náplne 160,- Sk/1ks.

Ďakujem
Pozerám túto tému, lebo som sa dnes V PMPP dočítala, že napr, chladničku na vybavenie kuchynky pre zamestnancov si môžem dať do nákladov, ale DPH si z nej nemôžem uplatniť, lebo neslúži na podnikanie, teda nie je možné odpočítať DPH podľa paragrafu 49 ods.2. Tak sa začínam zamýšľať - skrinky pre zamestnancov, celé vybavenie šatne, záchody... neslúžia na dosiahnutie príjmov, môžem si z nich odpočítať DPH
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JAJA11 Pozri príspevok
Pozerám túto tému, lebo som sa dnes V PMPP dočítala, že napr, chladničku na vybavenie kuchynky pre zamestnancov si môžem dať do nákladov, ale DPH si z nej nemôžem uplatniť, lebo neslúži na podnikanie, teda nie je možné odpočítať DPH podľa paragrafu 49 ods.2. Tak sa začínam zamýšľať - skrinky pre zamestnancov, celé vybavenie šatne, záchody... neslúžia na dosiahnutie príjmov, môžem si z nich odpočítať DPH
Ale slúžia. Nárok na odpočet si môžeš uplatniť, samozrejme ak máš doklad podľa Zákona o dph.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Tweety Pozri príspevok
Ale slúžia. Nárok na odpočet si môžeš uplatniť, samozrejme ak máš doklad podľa Zákona o dph.
Ja viem, že slúžia, ale myslím, že aj tá chladnička alebo stolík do kuchynky. Veď ak nezariadim miesto, kde sa môžu zamestnanci najesť a na pracovisku je zákaz jedenia, tak by som nesplnila zákon a zamestnanci by sa asi museli chodiť najesť von alebo domov Tak ako to vlastne je? Má PMPP pravdu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JAJA11 Pozri príspevok
Ja viem, že slúžia, ale myslím, že aj tá chladnička alebo stolík do kuchynky. Veď ak nezariadim miesto, kde sa môžu zamestnanci najesť a na pracovisku je zákaz jedenia, tak by som nesplnila zákon a zamestnanci by sa asi museli chodiť najesť von alebo domov Tak ako to vlastne je? Má PMPP pravdu?
V tomto nemá.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tweety Pozri príspevok
V tomto nemá.
My sme mali chladničku normálne v náklade a odpočítali sme aj DPH. Pri kontrole na DPH s tým nebol problém. Bolo to však pred pár rokmi. Samozrejme sa nejednalo o nič nóbl ani o kombi s mrazákom !. Bola to len normálna bežná chladnička s maličkým výparníkom umiestnená v prislúcahjúcej chodbe ku kancelárii, kde sme mali aj stôl na stravovanie a mikrovlnku + rýchlovarnú konvicu + skrinku s nejakým tým riadom a pohármi. Samozrejme, že sme tým vedeli preukázať, že ide o zariadenie pracoviska a nie o nákup do súkromného bytu. Keby to tam pri kontrole nevideli, možno by boli pochybnosti.
A stravovanie v objekte sa zabezpečiť nedalo iným spôsobom. Mali sme tam aj kávovar na presso. Aj tu bol odpočet DPH uznaný bez problémov. Pozor si však dávali pri kontrole kávy, čaju, minerálky, cukru, keksov a pod.....tam sa niečo tuším aj našlo, ale za 2 flaše minerálky nedorubili nič. Ale aspoň boli spokojní, že niečo našli.
Ak by som šla do extrému, tak ani sklenené poháre na džús, šálky s podšálkami na kávu či na čaj by sa nemohli uznať z hladiska DPH. Potom by už len museli zamestnanci po pár kúskov z domu doniesť....to si teda ozaj neviem predstaviť.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Tweety Pozri príspevok
V tomto nemá.
No ja som to doteraz považovala za samozrejmé, tak ma to riadne pomýlilo a zaskočilo. Preto som hneď hľadala na Porade názor a riadne som si vydýchla, keď som našla tento názor. Človek si dnes nemôže byť nikdy istý, či niečo neprehliadol. Ďakujem.
0 0
mordechaj mordechaj

mordechaj je offline (nepripojený) mordechaj



Podľa §40 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
Súhlasím, že napr. kávovar ako aj kávu môže úradník posúdiť subjektívne a tieto veci vyhodiť. Záleží však aj na argumentácií samotného platiteľa, veď bez kávy sa nezaobíde žiadny obchodník, pracovník ani žiadne obchodné rokovanie a je prirodzenou súčasťou obchodných stretnutí atd. Treba skúsiť.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

mordechaj Pozri príspevok


Podľa §40 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
Súhlasím, že napr. kávovar ako aj kávu môže úradník posúdiť subjektívne a tieto veci vyhodiť. Záleží však aj na argumentácií samotného platiteľa, veď bez kávy sa nezaobíde žiadny obchodník, pracovník ani žiadne obchodné rokovanie a je prirodzenou súčasťou obchodných stretnutí atd. Treba skúsiť.
... ja už len podotýkam, že nie všetky argumenty, týkajúce sa: " sa nezaobíde žiadny obchodník" nie sú vždy tými, ktoré rozhodujú. V dávnejšej minulosti som sa napr. stretla s tým, že takýto podnikateľ si dal do výdavkov zubnú protézu ... a keďže je advokát, a to vyhľadávaný ... tak si myslel, že daňovú kontrolu presvedčí ... no a nepresvedčil ... hoci bez zubov by určite nemohol vykonávať svoju prax ... a keď to celé po čase rozoberiem ( aj z daňového hľadiska ...) = tento výdavok bol výdavkom nevyhnutným.
0 0
mordechaj mordechaj

mordechaj je offline (nepripojený) mordechaj

Závisí skutočne od posúdenia a nálady úradníkov. Preto im treba pri každej návšteve tú kávu ponúknuť.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... no, naše daňové kontroly ( v Prešove) striktne kávičku odmietajú ... a nedajú si ani minerálku. Aspoň ja som mala takúto česť ... chcú mať určitý odstup. Ale možno, že iba majú také interné predpisy ... či?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

promont maja Pozri príspevok
... ja už len podotýkam, že nie všetky argumenty, týkajúce sa: " sa nezaobíde žiadny obchodník" nie sú vždy tými, ktoré rozhodujú. V dávnejšej minulosti som sa napr. stretla s tým, že takýto podnikateľ si dal do výdavkov zubnú protézu ... a keďže je advokát, a to vyhľadávaný ... tak si myslel, že daňovú kontrolu presvedčí ... no a nepresvedčil ... hoci bez zubov by určite nemohol vykonávať svoju prax ... a keď to celé po čase rozoberiem ( aj z daňového hľadiska ...) = tento výdavok bol výdavkom nevyhnutným.
Lenže to by si mohli dať do nákladov potom všetci všetko :-) Okuliare, ja bez nich vôbec nevidím a nie som schopná urobiť svoju prácu, dokonca sa mi zrak zhoršil aj vďaka mojej práci a do nákladov si to nemôžem dať. A bez oblečenia tiež nemôžem predstúpiť pred zákazníkov a nie je to náklad. Jednoducho povedané, čo je pre mňa nie je náklad. Ak to kúpim zamestnancom alebo na podnikanie, tak je to náklad. Ak to kúpim zákaznikovi, tak je to reprezentačné. Ak je to predmet do 16,69 EUR, tak to ide do nákladov
1 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
JAJA11 Pozri príspevok
Lenže to by si mohli dať do nákladov potom všetci všetko :-) Okuliare, ja bez nich vôbec nevidím a nie som schopná urobiť svoju prácu, dokonca sa mi zrak zhoršil aj vďaka mojej práci a do nákladov si to nemôžem dať. A bez oblečenia tiež nemôžem predstúpiť pred zákazníkov a nie je to náklad. Jednoducho povedané, čo je pre mňa nie je náklad. Ak to kúpim zamestnancom alebo na podnikanie, tak je to náklad. Ak to kúpim zákaznikovi, tak je to reprezentačné. Ak je to predmet do 16,69 EUR, tak to ide do nákladov
No tu by som si dovolila pripomenúť, že ani zamestnancovi nákup okuliarov alebo oblečenia ( mimo pracovného) nemôžeš dať do nákladov, len oblečenie pracovné, napr. montérky, rovnošaty, prac.obuv, prac.rukavice, toto si môžeš dať do nákladov aj ty. Ak odev potrebuješ v rámci svojho výkonu povolania, napr. herci, cirkusoví umelci a iní, vtedy to používaš za účelom dosiahnutia zisku.
1 0
mordechaj mordechaj

mordechaj je offline (nepripojený) mordechaj

Bavíme sa o DPH.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Reagujem na príspevok č. 20 od Mordechaj:

Ja si naopak práve myslím, že tieto dve veci spolu súvisia ... no, keďže sme v téme " Kávovar a DPH " ... tak uznanie nákladu z pohľadu dani z príjmu spolu úzko súvisí práve s DPH, pretože tu máme § 49, ods. 2 Zákona o DPH, ktorý okrem iného hovorí, že platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7 atď. ... a § 49, ods. 7 toho istého zákona hovorí, že (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy ... atď.

... takže sa stále vraciame k tomu, kam zaradíme tento kávovar ... aj keď vo všeobecnej rovine.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať