Zavrieť

Porady

dobrovolna dražba bytu

vie mi tu niekto poradiť ?
je možne dať navrh na dobrovolnu dražbu bytu bez zvolania schodze a hlasovania vlastníkov bytov ? je toto akceptovatelne napr .po " tajnom hlasovaní "resp podpisovej akcii ? akým sposobom potom by mal byť vyrozumený dotyčný vlastnik bytu ? dakujem za akekolvek nazory .
priamo sa ma dotyka uvedený pripad nakolko z titulu exekučneho zablokovania učtov ( problem podnikania ) mi 5 mesiacov neodchadzaju zalohove platby na byt a tak sa moji sudedia rozhodli to riešiť takto
a viem že členovia rady argumentovali vlastnikom tým ,že ak nepodpišu tak sa zvyšia ich zalohove platby .
Podotykam že som komunikovala / ale, nie pisomne - moja chyba ) s ludmi s rady s tým že o mojom probleme s učtom vedia a povedala som že som si toho vedoma ale skor ako koncom roka ked budem mať uvolnený učet to nemam možnost riešiť , nakolko mi ako FO potom hrozí vlastne exekucia nehnutelnostou ..
Usporiadat
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Na exekúciu netreba súhlas vlastníkov bytov. Rozhodujúce je neplnenie si povinností. Pokiaľ mám správne informácie, tak dobrovoľná dražba je preto dobrovoľná, že s ňou súhlasí ten, koho idú dražiť. Ak je moja informácia nesprávne, tak ma prosím opravte.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak sa dáva do dražby je potrebné uznesenie zo zhromaždenia vlastníkov bytov. Je to podľa mňa ochrana aj predsedu nakoľko sa predchádza podozrievaniu zo zámeru poškodiť člena SVB pre súkromné problémy.
0 0
wcela wcela

wcela je offline (nepripojený) wcela

sthruska Pozri príspevok
Na exekúciu netreba súhlas vlastníkov bytov. Rozhodujúce je neplnenie si povinností. Pokiaľ mám správne informácie, tak dobrovoľná dražba je preto dobrovoľná, že s ňou súhlasí ten, koho idú dražiť. Ak je moja informácia nesprávne, tak ma prosím opravte.
dakujem
mne sa nejedna o exekuciu / tam ako tak viem ake su možnosti /
ale o dobrovolnu dražbu bytu .. v tomto smere by som potrebovala nejake smerodatne info , lebo neviem z akeho dovodu moji drahí susedia preskočili všetky veci ako je upomienka , platobny rozkaz ,
exekucia .. a idu rovno na takuto alternativu
0 0
wcela wcela

wcela je offline (nepripojený) wcela

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ak sa dáva do dražby je potrebné uznesenie zo zhromaždenia vlastníkov bytov. Je to podľa mňa ochrana aj predsedu nakoľko sa predchádza podozrievaniu zo zámeru poškodiť člena SVB pre súkromné problémy.
je možne akceptovať taketo " akože tajne hlasovanie ??? " ked nebolo zvolané zhromaždenie
Pozn .. vysledok visel na na nastenke par hodin / v uzamknutej skrinke papier načmaraný volnou rukou / .
Ma spoločenstvo povinnost inforomovať ma o vysledku ??? dakujem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

wcela Pozri príspevok
je možne akceptovať taketo " akože tajne hlasovanie ??? " ked nebolo zvolané zhromaždenie
Pozn .. vysledok visel na na nastenke par hodin / v uzamknutej skrinke papier načmaraný volnou rukou / .
Ma spoločenstvo povinnost inforomovať ma o vysledku ??? dakujem
Výsledok čoho? Žiadne tajné hlasovanie. To predsa v SVB neexistuje. Napísala som predsa prijaté uznesenie zo zhromaždenia. Myslíš písomné hlasovanie?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

§ 14


(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

(7) Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa rovnako použijú aj na hlasovanie zhromaždenia podľa § 7c ods. 8. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, o úvere, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa predmet hlasovania týka.

§ 15


(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17) na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca.

Toto máš citáciu zo zákona 182/1993.
http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-...ne-znenie.html
Tu máš link na celé znenie zákona. Ak sa to týka Teba konkrétne, vrelo doporučujem naštudovať a hlavne snažiť sa o dohodu a dlh uhradiť. Len sa treba o to zaujímať a snažiť sa dohodnúť aj napr. na splátkovom kalendári. Veď len tie vedľajšie poplatky sú skutočne vysoké.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

§ 7
Navrhovateľ dražby
(1) Navrhovateľom dražby je vlastník predmetu dražby
alebo osoba oprávnená konať v mene vlastníka podľa
osobitného zákona9) (ďalej len „záložný veriteľ“), ktorý za
podmienok ustanovených týmto zákonom navrhuje vykonanie
dražby.
(2) Navrhovateľ dražby je povinný písomne vyhlásiť, že
predmet dražby je možné dražiť. Ak je navrhovateľom
dražby záložný veriteľ, je povinný písomne vyhlásiť aj
pravosť, sumu a splatnosť pohľadávky, pre ktorú sa
navrhuje výkon záložného práva podľa tohto zákona
(§ 16 ods. 3). - viď nižšie
(3) Ak je predmetom dražby nehnuteľnosť, je navrhovateľ
dražby povinný predložiť dražobníkovi list vlastníctva
nie starší ako tri mesiace.
(4) Navrhovateľ dražby je povinný označiť osoby, ktoré
majú predkupné právo k predmetu dražby alebo ktoré
majú spoluvlastnícky podiel k predmetu dražby.


§16 ods. 3
(3) Ak je navrhovateľom dražby záložný veriteľ, zmluva
o vykonaní dražby musí ďalej obsahovať označenie
vlastníka predmetu dražby a dôvod, pre ktorý je navrhované
konanie dražby. Prílohou zmluvy je aj písomné
vyhlásenie záložného veriteľa o pravosti, výške a splatnosti
pohľadávky, pre ktorú sa navrhuje výkon záložného
práva, a o tom, že predmet dražby je možné dražiť
(§ 7 ods. 2). V prípade, ak sa navrhuje výkon záložného
práva predajom spoluvlastníckeho podielu k veci, musia
byť v zmluve uvedení aj ostatní spoluvlastníci.

Odkaz na poznámku 9) je na Občiansky zákonník
Viac zákon 527/2002.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Myslím, že pri zablokovaní účtov sa dá dlh platiť v hotovosti. Ak tak nerobíte a očakávate, že za Váš byt budú platiť susedia(SVB musí platiť za služby), tak im držím palce pri vymáhaní dlhu.
Ak máte problémy s exekútorom, ani dražba bez jeho vedomia pravdepodobne nepôjde a podľa výšky Vašich záväzkov sa SVB vôbec nemusí dostať k peniazom. Ak som vymaľoval možnosti príliš "čierno", choďte za predsedom a vyrovnajte si dlh.
Wcela, wcela, myslíš, že tu dostaneš radu ako vybabrať s SVB?
Naposledy upravil evula0 : 13.11.08 at 09:53
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Podotykam že som komunikovala / ale, nie pisomne - moja chyba ) s ludmi s rady s tým že o mojom probleme s učtom vedia a povedala som že som si toho vedoma ale skor ako koncom roka ked budem mať uvolnený učet to nemam možnost riešiť , nakolko mi ako FO potom hrozí vlastne exekucia nehnutelnostou .

Riesit sa to da vkladom v hotovosti na ucet spolocenstva. Ak nemate hotovost, je bezne, pozicat si peniaze od rodiny, priatelov ale nie od susedov.
Co ak nebude ucet odblokovany ani po roku? Spolocenstvo sa pravom brani, ale je aj v jeho zaujme dodrzat zakonny postup.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

wcela Pozri príspevok
dakujem
mne sa nejedna o exekuciu / tam ako tak viem ake su možnosti /
ale o dobrovolnu dražbu bytu .. v tomto smere by som potrebovala nejake smerodatne info , lebo neviem z akeho dovodu moji drahí susedia preskočili všetky veci ako je upomienka , platobny rozkaz ,
exekucia .. a idu rovno na takuto alternativu
Nikde to nie je uložené ako povinnosť to čo Ty nazývaš "smerodajné info"... platobný rozkaz je pri súdnom spore. Nie pri dražbe. Ver, že dražobná spoločnosť ovláda zákon o dobrovoľných dražbách dokonale a keby bolo povinnosťou splniť kroky o ktorých píšeš, tak sa aj udejú. Ale... treba platiť tak ako sa má a predídeš takýmto problémom. Nehľadaj problém v SVB. Tam nie je dôvod na dražbu.
0 0
wcela wcela

wcela je offline (nepripojený) wcela

ja neviem čo to bolo . nebola som o tom informovana .. viem že behali po panelaku a davali to podpisovať ludom .akože hlasovanie .. vysledok bolo zrejme to čo viesalo na nastenke tych par hodin .
0 0
wcela wcela

wcela je offline (nepripojený) wcela

dakujem .. viem že dražba nie je o platobnom rozkaze ... to som pisala len v suvislosti že neviem prečo obišli všetky tieto kroky ktore sa bežne v SVB v takýchto pripadoch používajú ...aj ked chapem že takto je to asi rychlejšie
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Každý člen SVB má právo aj povinnosť zúčastniť sa na zhromaždení. Zvlášť keď si v takejto situácii myslím, že si mala ísť na zhromaždenie a vysvetliť, snažiť sa dohodnúť na spoločnom riešení. To by bolo najlepšie pre Teba. Neber to ako nejaký "podraz" voči Tebe. Ten sa podaril neplatením zálohových platieb za služby spojené s bývaním.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

wcela Pozri príspevok
dakujem .. viem že dražba nie je o platobnom rozkaze ... to som pisala len v suvislosti že neviem prečo obišli všetky tieto kroky ktore sa bežne v SVB v takýchto pripadoch používajú ...aj ked chapem že takto je to asi rychlejšie
Z čoho má SVB platiť zálohové platby? Skutočné náklady na spoločné priestory? Jedine na základe zálohových platieb za služby spojené s bývaním. Žiadne dotácei, nenávratné pôžičky. Keby nezaplatilo v dobe splatnosti má možnosť dodávateľ penalizácie. A potom by zas museli všetci platiť aj penále. Neviem si predstaviť keby takto konal čo len každý tretí člen SVB.
0 0
wcela wcela

wcela je offline (nepripojený) wcela

trochu ako podraz to beriem aj ked som si vedoma svojej viny v tomto smere a keby to všetko nevyplývalo zo situacie v akej som tak tento problem nie je lebo doteraz som nepatrila k "neplatičom " , ktorých mame ale tí iní boli riešený inak ( podotýkam že vtedy som bola ja predseda SVB ..a všetky dlhy sa vymohli bez problemov ) .. teraz mame "novy vietor v plachtach "teda nove vedenie - nič sice nefunguje tak ako by v SVB malo , ale to nechcem riešiť .. tento boj som vzdala spolu s funkciou a zhodou okolností sa mi vyskytol tento môj osobny problem a tak našli sposob .. ale to je už o inom .. to tu nechcem riešiť
0 0
wcela wcela

wcela je offline (nepripojený) wcela

ved ja sa neobhajujem , Som si vedoma toho čo to sposobuje , ale každy sa raz aj ked možno nie vlastným zavinenim može ocitnuť v problemoch a my sa ich snažíme riešiť .. to nie je o tom že nechceme ale že nemožeme .. ale maš pravdu ked každy tretí nezaplatí problem je iny .. Keby hrozilo že to čo popisuješ a že nie je tam ta rezerva na par mesiacov tak to chapem , ale ta je / aj ked s nou vobec ja ako osoba nekalkulujem ani nič podobne ,,.ale viem že je) .. tu je to že ked sa stalo že neplatili iný boli možne iné postupy ale ked sa to stalo mne už nie su .. je to len o ludoch .., ale to tu nevyriešime
0 0
wcela wcela

wcela je offline (nepripojený) wcela

evula0 Pozri príspevok
Myslím, že pri zablokovaní účtov sa dá dlh platiť v hotovosti. Ak tak nerobíte a očakávate, že za Váš byt budú platiť susedia(SVB musí platiť za služby), tak im držím palce pri vymáhaní dlhu.
Ak máte problémy s exekútorom, ani dražba bez jeho vedomia pravdepodobne nepôjde a podľa výšky Vašich záväzkov sa SVB vôbec nemusí dostať k peniazom. Ak som vymaľoval možnosti príliš "čierno", choďte za predsedom a vyrovnajte si dlh.
Wcela, wcela, myslíš, že tu dostaneš radu ako vybabrať s SVB?
neviem prečo nadobudaš dojem že chcem vybabrat so spoločenstvom ??.. zrejme nemaš velmi predstavu ako funguje rodina ktora ma zablokovane všetky učty , Nejde o to AKO , ale ČO vkladť na učet , ked si odstavený na čas od prijmu .. Neobhajujem sa vobec ako som už vravela som si vedoma toho čo je , a svoje rozliate mlieko sa snažim poutierať ... ale tak ako v tebe vznikol pri hladaní rady dojem že všetci su len špekulanti tí čo neplatia tak tak asi uvažuju viacerí .. a pritom myslim že každy raz može mať problem ani nevieme kedy
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ak po 5 mesiacoch neplatenia sa považuješ za ukrivdenú, predtým si vykonávala predsedu SVB a teraz vymáhanie dlhu, ktorý nemáš ani snahu riešiť, považuješ za osobné vyrovnávanie účtov, tak zbohom zdravý rozum.
Ty nechceš riešiť splatenie, ale hľadáš kadejaké pomýlené dôvody na ospravedlnenie.
Ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem. Ale moje ospravedlnenie nevyrieši ani Tvoje dlhy ani platby SVB za služby.
0 0
wcela wcela

wcela je offline (nepripojený) wcela

evula0 Pozri príspevok
Ak po 5 mesiacoch neplatenia sa považuješ za ukrivdenú, predtým si vykonávala predsedu SVB a teraz vymáhanie dlhu, ktorý nemáš ani snahu riešiť, považuješ za osobné vyrovnávanie účtov, tak zbohom zdravý rozum.
Ty nechceš riešiť splatenie, ale hľadáš kadejaké pomýlené dôvody na ospravedlnenie.
Ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem. Ale moje ospravedlnenie nevyrieši ani Tvoje dlhy ani platby SVB za služby.
pravo na svoj nazor maš samozrejme .Nie je mojim cielom ti ho vyvracať ako to všetko tu vyznelo tak že si dospel /a k tomuto nazoru .. nemam k tomu ani čo povedať .. ani sa to neda ked nepoznate pozadie .. ja som len chcela vedieť ake su postupy v iných spoločenstvach s týmito vecami a kedže som nikde nenašla podobny pripad a že ako sa to riešilo tak zadala som dopyt .. nič viac
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Postup v našom SVB je jednoduchý.Platby sú mesačne kontrolované.Ak dôjde k nezaplateniu, spojím sa z neplatičom a spýtam na dôvod.Väčšinou je to len v dôsledku nejakého omylu a po vysvetlení nie je žiaden problém. Ak sa to v nasledujúcej platbe nevyrovná, dlžník dostane písomné upozornenie osobne do ruky, aby mal možnosť vysvetliť. Ak nezaplatí 3 mesiace po sebe (to sa ešte nestalo), predseda zvolá zhromaždenie, vysvetlí situáciu,dá priestor dlžníkovi a nechá si schváliť ďaľší postup(možno cestou exekútora, možno splátky,iná dohoda...). Predseda je predsa zodpovedný za to, že SVB koná.
Všetko je to ľuďoch.V prvom rade dlžník má mať záujem na dohode, aby SVB nemuselo použiť nepríjemné postupy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať