Zavrieť

Porady

13 pokut za jedno danove priznanie

V roku 2006 sme sa oneskorili s podanim danoveho priznania k dani z MV o jeden den. Priznavali sme 13 aut. Dnes nam dosli pokuty za kazde jedno auto, teda 13 x 2000 Sk = 26 000 Sk.. Nemala by to byt len jedna pokuta? Cim by sme mohli argumentovat pri odvolani? Alebo odvolanie ani nema zmysel?
Usporiadat
mzdichav mzdichav

mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

ach jaj johny 18

ja keby som bola tvoja sefka dam ti cmukanec na celo uz len za to, ze si taky huzevnaty a snazis sa z vlastnej iniciativy zachranit firme grajciare.

Ok, ja som skoro pravnik cize ber to s takou mensou vacsou rezervou ako chces.
Zajtra alebo cez vikend jak budem stihat vo volnom case ak bude, sa ti na to pozriem konkretne a co budem vediet hodim sem. Zatial predbezne moj nazor:
Suhlasim s uvedenym vyssie co baby pisali o vyuziti opravneho prostriedku. Nesuhlasim so zalobou na uradnicky, to by bol nezmysel podla mna zotrety zo stola kompletne. Suhlasim s pripadnou zalobou na nahradu skody v tomto pripade pojde o sposobenej nezakonnym rozhodnutim, ako je uvedene vyssie. Spada to pod rezim zakona c. 514/2003 Z. z. par. 5 a nasl. a do rozhodovacej posobnosti sudom, samozrejme konanie ako proces sa riadi Obcianskym sudnym poriadkom...ako kazdy proces pred sudom zo sustavy vseobecneho sudnictva. Ale tento proces o vymahanie skody, je iny ako proces pri vyuziti opravneho prostriedku kvoli tej blaznivej pokute.

Zatial pomohlo troska? Pls feedback
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Ach jaj Noo, urobime to takto, dam sefovi na stol moznosti, vyhody, nevyhody, ked povie, dajte opravny prostriedok, dam..

Teraz ma napada (len tak narychlo, nestudujem zakon): bolo 13 pokut, 13 rozhodnuti, 13 odvolani a opat 13 potvrdzujucich rozhodnuti. Bude asi potrebne podat 13 podnetov, teda aj poplatok 13 x 165,5 € ???
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

johny18 Pozri príspevok
Neurazil som sa, urcite by som si to v zakonoch nasiel, spytal som sa to, ci nahodou to niekto nevie z hlavy, pretoze sa momentalne bavim s uzavierkou firmy a danovym priznanim a tak vobec nemam cas na nieco, co moze ten tyzden-dva pockat..

To, ako sa teraz bude postupovat, rozhodne moj nadriadeny, cize generalny riaditel. Dnes som mu hovoril o moznosti podnetu mimo odvolacieho konania, suhlasil s tym, ale to este nevedel o poplatku 165,5 €, resp. som o tom nevedel este ani ja. Preto teraz premyslam, ci sa vobec oplati zaplatit tych 165,5 €, aby sme ziskali tych 863 €. Ako ho poznam, je mozne, ze mavne nad tym rukou a povie, nech sa pokuta zaplati, len aby sme sa nenatahovali s danovakmi - a toto ja uz neovplyvnim. No a po druhe trochu o tom uvazujem nielen z Vasho hladiska, ale aj z mojho..Co ak to nevyjde? Co ak generalny povie, ze ked som bol taky mudry a vyrobil dalsie naklady, tak nech to zaplatim ja Takisto je to aj s podanim zaloby.. Pokutu zatial zobral pokojne, ale co by bolo, ak by sa vyrobili dalsie naklady? Mozno si niektori myslia, ze uspech je zaruceny, ale garantovat to nikto nemoze..takze sa na to treba pozriet z viacerych hladisk. No uvidime, o dalsom postupe budem informovat.
Z princípu sa to určite oplatí, lebo svojvôle úradov zažívame dosť. Šéfa by som sa snažila presvedčiť, samozrejme aj s upozornením na možný neúspech ďalšej akcie, nakoľko bohužiaľ zákony sa u nás vykladajú x-násobným spôsobom..

Tí, ktorí ma nepoznáte asi neuveríte, Tí, ktorí ma poznajú osobne možno uveria, že by som šéfa presviedčala i tak, že som natoľko presvedčená o neoprávnenosti vyrubenia tejto nehoráznej pokuty, že v prípade ďalšieho negatívneho výsledku som ochotná poplatok zaplatiť zo svojho. Práve preto, že by som mala asi trocha pocit, že som to ja podala neskoro /neviem prečo a ako to vlastne bolo/ využila by som všetky prostriedky, aby som tie peniaze zachránila. 2000 a 26 000 je iná káva. Ak tých 26 000 nebude, oželela by som svojich 5 000, a to by sa šéfov názor nemal zmeniť, iba ak tak, že mi záleží aj na výsledku firmy. Porozmýšľaj Každá takáto úspešná akcia robí poriadok v tomto chaose

Súhlasím s Janou Acsovou, že v máloktorej téme na Porade odznelo toľko relevantných právnych faktov /hlavne preto, že prispeli i právnici/ o neoprávnenosti takejto pokuty a tému považujem za veľmi užitočnú... Už raz sme sa vložili takto pri riešení pokuty z oblasti ERP a Poraďáčka uspela na DRSR zrušením pokuty ...
Naposledy upravil evina : 26.03.09 at 20:10
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

evina Pozri príspevok
Práve preto, že by som mala asi trocha pocit, že som to ja podala neskoro /neviem prečo a ako to vlastne bolo/
DP bolo podane oneskorene nie z mojej viny, nakolko mi zodpovedni pracovnici firmy nevedeli zabezpecit vsetky doklady (technicke preukazy a pod.) vcas na to, aby som podal DP..takze som na to uz upozornoval v termine, ze bude pokuta..no cakal som 2000.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

johny18 Pozri príspevok
DP bolo podane oneskorene nie z mojej viny, nakolko mi zodpovedni pracovnici firmy nevedeli zabezpecit vsetky doklady (technicke preukazy a pod.) vcas na to, aby som podal DP..takze som na to uz upozornoval v termine, ze bude pokuta..no cakal som 2000.
O to viac máš dôvod ísť do toho, ak máš dôkazy o nezavinení celej akcie z Tvojej strany. Ver, niekedy aj v tomto štáte sa v takýchto akciách uspeje. Možno aj Ministerstvo financií by sa pri znalosti o celej akcie dívalo na záležitosť ináč ako DRSR. Vo štvrtok hurá do toho ...
0 0
mzdichav mzdichav

mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

johny, vy ste sa 13x odvolali? o co sa opierali potvrdzujuce rozhodnutia?
Ahoj ervina, krasne si to povedala s tymi pravnymi faktami. Casto krat sa v ludoch ozve pocit po spravodlivosti ktoru sa snazia dosiahnut prostrednictvom sudov. Chapem to, tiez som len clovek. Ale obcas si myslim, ze emocie poskodeneho prevazuju nad racionalnym ekonomickym myslenim. Pocit skrivodlivosti vie byt silny ale mali by sme sa zamysliet aj nad tym, ci sa nam to vyplati. Konania trvaju dlho, sudy byvaju mnoho krat liknave, naklady su vysoke a je tu vzdy moznost neuspechu a znasania trov. Je podla mojho nazoru lepsie si zvazit pre a proti a ci mi riziko stoji za to.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mzdichav Pozri príspevok
johny, vy ste sa 13x odvolali? o co sa opierali potvrdzujuce rozhodnutia?
Ahoj ervina, krasne si to povedala s tymi pravnymi faktami. Casto krat sa v ludoch ozve pocit po spravodlivosti ktoru sa snazia dosiahnut prostrednictvom sudov. Chapem to, tiez som len clovek. Ale obcas si myslim, ze emocie poskodeneho prevazuju nad racionalnym ekonomickym myslenim. Pocit skrivodlivosti vie byt silny ale mali by sme sa zamysliet aj nad tym, ci sa nam to vyplati. Konania trvaju dlho, sudy byvaju mnoho krat liknave, naklady su vysoke a je tu vzdy moznost neuspechu a znasania trov. Je podla mojho nazoru lepsie si zvazit pre a proti a ci mi riziko stoji za to.
Iste máš pravdu. ja som práve zvážila v tomto prípade všetko a osobne by som do toho išla.

Hrubo vytlačené mňa osobne inšpiruje v prípadoch, kde som presvedčená o pravde /na začiatku celej témy som sa napríklad prikláňala aj keď so skrivenými ústami k stanovisku DÚ/, ale následne uvedené právne skutočnosti ma presvedčili o opaku . A ja osobne sa snažím vždy všetko "vyskúšať" až do konca, aby sme nemuseli stále konštatovať to hrubo vytlačené v Tvojom príspevku a veľakrát sa mi podarilo uspieť v beznádejných pracovných situáciách, a je to neuveriteľne príjmený pocit
0 0
Justina Justina

Justina je offline (nepripojený) Justina

V zákone č. 582/2004 Z.z. v znení platnom v roku 2006 v § 89 ods. 1 sa jednoznačne uvádza vznik daňovej povinnosti za používanie VOZIDLA, nie vozidiel a v nadväznosti na túto základnú definíciu sa v § 90 ods. 1 cit. zákona uvádza podmienka pre vznik daňovej povinnosti, a to je deň začatia používania VOZIDLA na podnikanie, a preto bol daňovník povinný podať správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a túto daň v zmysle § 91 ods. 2 cit. zákona zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.

Z toho dôvodu nie je možné odvolávať sa na to, že sa táto povinnosť týkala "len" lehoty na podanie daňového priznania - týkala sa lehoty na podanie daňového priznania za trinásť vozidiel. Na každé vozidlo, nakoľko je predmetom dane, sa prihliada samostatne, keďže v samotnom zákone, už vyššie spomenutom, sa uvádza DAŇ ZA POUŽITIE VOZIDLA a nie vozidiel.

Takisto je úplne nepodstatné, či je to správne, spravodlivé alebo nie. V zákone je to jednoznačne zadefinované. Ešte by som podotkla, ak daň nebola zaplatená v lehote na podanie daňového priznania, môže byť ešte zo strany DÚ vyrúbený sankčný úrok...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Excise Duty Pozri príspevok
Na margo formulácie ustanovení zákonov v jednotnom čísle, na základe čoho DRSR dedukuje, že daňové priznanie treba poslať za každé motorové vozidlo samostatným daňovým priznaním si dovolím pripomenúť Legislatívne pravidlá vlády Slovenskej republiky. Podľa bodu 3 prílohy č. 2 sa pri tvorbe právneho predpisu používa oznamovací spôsob, prítomný čas a jednotné číslo, ak z kontextu návrhu právneho predpisu nevyplýva inak. Oznam o schválení Legislatívnych pravidiel je uverejnený v Zbierke zákonov pod č. 372/2000 Z. z. V ustanovení § 2 zákona č. 1/1993 Z. z. o Zbierke zákonov je uvedené, že o všetkom, čo bolo v Zbierke zákonov uverejnené, platí domnienka, že dňom uverejnenia sa stalo známym každému, koho sa to týka; domnienka o znalosti vyhlásených všeobecne záväzných právnych predpisov je nevyvrátiteľná.
A toto si čítala, má to všeobecnú platnosť.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Justina Pozri príspevok
V zákone č. 582/2004 Z.z. v znení platnom v roku 2006 v § 89 ods. 1 sa jednoznačne uvádza vznik daňovej povinnosti za používanie VOZIDLA, nie vozidiel a v nadväznosti na túto základnú definíciu sa v § 90 ods. 1 cit. zákona uvádza podmienka pre vznik daňovej povinnosti, a to je deň začatia používania VOZIDLA na podnikanie, a preto bol daňovník povinný podať správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a túto daň v zmysle § 91 ods. 2 cit. zákona zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.

Z toho dôvodu nie je možné odvolávať sa na to, že sa táto povinnosť týkala "len" lehoty na podanie daňového priznania - týkala sa lehoty na podanie daňového priznania za trinásť vozidiel. Na každé vozidlo, nakoľko je predmetom dane, sa prihliada samostatne, keďže v samotnom zákone, už vyššie spomenutom, sa uvádza DAŇ ZA POUŽITIE VOZIDLA a nie vozidiel.

Takisto je úplne nepodstatné, či je to správne, spravodlivé alebo nie. V zákone je to jednoznačne zadefinované. Ešte by som podotkla, ak daň nebola zaplatená v lehote na podanie daňového priznania, môže byť ešte zo strany DÚ vyrúbený sankčný úrok...
V tejto téme práve odznelo veľa argumentov /nielen na základe ukrivdenia nespravodlivosti a správnosti.../, ale práve na právnej báze prečo takto DÚ nemal postupovať a na čo všetko nebolo prihliadnuté...
0 0
mzdichav mzdichav

mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

na chvilu som sa zamyslela nad tym, preco ste johny zaroven s podanym oneskorenym priznanim nepoziadali DU o odpustenie lehoty...ale to je uz momentalne irelevantne
0 0
Justina Justina

Justina je offline (nepripojený) Justina

Legislatívne pravidlá vlády Slovenskej republiky (LPV SR) nie sú v rozpore s tým, čo som uviedla predtým, nakoľko v zmysle § 84 zákona č. 582/2004 Z.z. v znení 2006 je predmetom dane z motorových vozidiel motorové vozidlo, ktoré má pridelené v Slovenskej republike evidenčné číslo a používa sa na podnikanie a základom dane v zmysle § 87 cit. zákona je základ dane určený pre jedno vozidlo podľa pravidiel.


V prípade, že by daňovník platil len za používanie vozidla, príp. vozidiel jednotnú sadzbu dane, mohol by sa aplikovať bod 3 prílohy č. 2 LPV SR. Keďže sa v § 84 cit. zákona uvádza podmienka, čo je predmet dane, nie je možné považovať trinásť vozidiel za jedno a to isté, ale jedná sa o trinásť vozidiel s rôznymi evidenčnými číslami.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
johny18 Pozri príspevok
Ach jaj Noo, urobime to takto, dam sefovi na stol moznosti, vyhody, nevyhody, ked povie, dajte opravny prostriedok, dam..

Teraz ma napada (len tak narychlo, nestudujem zakon): bolo 13 pokut, 13 rozhodnuti, 13 odvolani a opat 13 potvrdzujucich rozhodnuti. Bude asi potrebne podat 13 podnetov, teda aj poplatok 13 x 165,5 € ???
Nie, dáš len jeden podnet na preskúmanie všetkých 13 prípadov, už som písal, že podnet pôjde na ministerstvo financií a na DRSR sa podáva len preto, že to musí k tomuto podnetu pripojiť všetok spisový materiál, zaplatíš len jeden poplatok Ak ministerstvo povolí a to určite povolí obnovu konania, poplatok dostaneš v zmysle zákona č. 145/1995 Z.z. o správnyvh poplatkoch v znení neskorších predpisov späť, čo vyplýva z položky 1. jeho prílohy. Ak sa bude DRSR prsačiť, že musíš podať 13 podnetov, zbal všetku korešpondenciu a pošli to rovno na MFSR, akurát, že to bude potom musieť žiadať všetok spisový materiál od DRSR.
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

Excise Duty Pozri príspevok
Nie, dáš len jeden podnet na preskúmanie všetkých 13 prípadov, už som písal, že podnet pôjde na ministerstvo financií a na DRSR sa podáva len preto, že to musí k tomuto podnetu pripojiť všetok spisový materiál, zaplatíš len jeden poplatok Ak ministerstvo povolí a to určite povolí obnovu konania, poplatok dostaneš v zmysle zákona č. 145/1995 Z.z. o správnyvh poplatkoch v znení neskorších predpisov späť, čo vyplýva z položky 1. jeho prílohy. Ak sa bude DRSR prsačiť, že musíš podať 13 podnetov, zbal všetku korešpondenciu a pošli to rovno na MFSR, akurát, že to bude potom musieť žiadať všetok spisový materiál od DRSR.
Excise Duty, mala oprava, preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania a obnova konania sú dva rôzne opravné prostriedky. MFSR by teda nepovolovalo obnovu konania, ale preskúmavalo rozhodnutie mimo odvolacieho konania.
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

mzdichav Pozri príspevok
johny, vy ste sa 13x odvolali? o co sa opierali potvrdzujuce rozhodnutia?
Ahoj ervina, krasne si to povedala s tymi pravnymi faktami. Casto krat sa v ludoch ozve pocit po spravodlivosti ktoru sa snazia dosiahnut prostrednictvom sudov. Chapem to, tiez som len clovek. Ale obcas si myslim, ze emocie poskodeneho prevazuju nad racionalnym ekonomickym myslenim. Pocit skrivodlivosti vie byt silny ale mali by sme sa zamysliet aj nad tym, ci sa nam to vyplati. Konania trvaju dlho, sudy byvaju mnoho krat liknave, naklady su vysoke a je tu vzdy moznost neuspechu a znasania trov. Je podla mojho nazoru lepsie si zvazit pre a proti a ci mi riziko stoji za to.
Mzdichav, odporúčam prečítať si celú tému od začiatku...
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
elaurie Pozri príspevok
Excise Duty, mala oprava, preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania a obnova konania sú dva rôzne opravné prostriedky. MFSR by teda nepovolovalo obnovu konania, ale preskúmavalo rozhodnutie mimo odvolacieho konania.
Samozrejme, zle som sa vyjadril, v každom prípade sa však poplatok zaplatený podľa citovanej položky vráti, ak sa obnova konania povolí alebo ak sa podnetu na preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania vyhovelo v plnom rozsahu.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Johny18, ......je už nejaký výsledok, alebo ako to pokračuje ?
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Zatial to nepokracuje nijako. Stale zvazujem, ci podam podnet na MF..
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
johny18 Pozri príspevok
Zatial to nepokracuje nijako. Stale zvazujem, ci podam podnet na MF..

johny18... ak je niečo nové, ozvi sa nám na poradu. Tiež čakáme...
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Zatial nie je nic nove. Na MF sme podnet este nedali, pytal som sa sefa, co s tym, tak je skor proti, nechce platit dalsie poplatky a prist o dalsie peniaze. Mna osobne by ale zaujimalo, ako by to dopadlo, azda ho prehovorim
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať