anee
11.06.08,09:58
Dobrý den. moja prietelka je tehotná no len teraz zmaturovala. uz je 1,5 mesiaci. neviem ci má nárok na materské lebo po ukončení by mohla mat hned zamestanie. tym pádom však nevychádza jej 270 dní. tým pádom ona 6 týždnov pred a 28 po porode nedostane ani halier? a na rodičovdké má nárok?
jankasm
11.06.08,08:30
Dobrý den. moja prietelka je tehotná no len teraz zmaturovala. uz je 1,5 mesiaci. neviem ci má nárok na materské lebo po ukončení by mohla mat hned zamestanie. tym pádom však nevychádza jej 270 dní. tým pádom ona 6 týždnov pred a 28 po porode nedostane ani halier? a na rodičovdké má nárok?

Keďže nespĺňa podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, tak bohužiaľ nárok na materské mať nebude.
Nárok na rodičovský príspevok má, myslím, že odo dňa narodenia dieťaťa. ;)
anee
11.06.08,08:36
Dakujem za rýchlu odpoved. a cca akej výške?
latina
11.06.08,09:44
Dobrý deň, prosím Vás nie som veľmi zbehlá v tejto oblasti, ale veľmi by som ocenila, keby mi niekto poradil, či mám ešte možnosť zvýšiť si materské, keď nástup na MD mám buď 18.7. alebo 1.8.2008. Som zamestnaná od r. 1996, nikdy som si neplatila a ani neplatím DNP.
lea77777
11.06.08,09:49
prosim o radu, zena je zivnostnicka a chce nastupit na matersku od 1.8.2008. Ked nahlasi nastup na matersku do SP a do ZP, formalne neprerusi zivnost, ale nebude mat prijmy zo zivnosti, tak musi platit odvody do ZP a SP? dalej ma v zivnosti zaradene auto...moze si uplatnit odpisy za auto aspon za obdobie od 1.1.2008 do 1.8. 2008? dakujeeem.
moe7
11.06.08,10:21
Dobry den
potrebujem radu
pracujem 2 roky v jednej firme moj HM je 18000,- som zamestnana na plny uvazok.
chcem ist na matersku a preto som si zacala platit DNP z min. 8100,- sk
viem ze v praci nieco podobne ako neplatene volno ci prerusenie prac. zmluvy by nebolo realne koli zvyseniu materskej
preto sa chcem spytat akym sposobom mozem dosiahnut co najvysiu matersku. co by bolo najlepsie a nemusim to riesit cez zamestnavatela.
Dakujem
majka30
11.06.08,13:49
.....brčko, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, za ochotu a za námahu vynaloženú pri písaní odpovedí na moje rozsiahle otázky, ešte raz vďaka :)- pomohlo mi to v ujasnení mojich nejasností.....file:///C:/DOCUME%7E1/Majka/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg
xEvelinx
11.06.08,13:56
Dobry den,
chcem sa spytat podmienka splnenia 270 dni nem. poistenia v priebehu 2 rokov pred nastupom na matersku. Ako sa tych 270 dni rata, kalendarne, alebo pracovne? Napr. jun 2008 ma kalendarnych 30, ale pracovnych 21. Zacala som si platit DNP, termin porodu mam v polovici februara 2009. Za rok 2007 mam nejake dni odpracovane, tak si naratavam, ci mi to vyde, aby som splnila vsetky podmienky. Dakujem za odpoved a radu.
tina.mar
11.06.08,14:06
ahoj porada.
prosim o radu:)
27.1.2008 som si uplatnila narok na materske. Kedy mam ziadat o rodicovske?ake doklady a tlacivo mi k tomu treba? Moze mi to vybavit manzel?(odniest tlacivo). Dakujem.
Katy a R
11.06.08,14:06
Dakujem za rýchlu odpoved. a cca akej výške?

pozri http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135

aj pre tina.mar (všetko o rodičovskom príspevku)
Katy a R
11.06.08,14:10
Dobrý deň, prosím Vás nie som veľmi zbehlá v tejto oblasti, ale veľmi by som ocenila, keby mi niekto poradil, či mám ešte možnosť zvýšiť si materské, keď nástup na MD mám buď 18.7. alebo 1.8.2008. Som zamestnaná od r. 1996, nikdy som si neplatila a ani neplatím DNP.

Máš, ... ak máš "priateľského" zamestnávateľa.:);) (uzavrieť nový PP)
Postup je v tejto téme niekoľkokrát prebratý.... len čítať;)
gabi29
11.06.08,16:01
Dobrý deň veľmi by mi pomohla vaša pomoc. Viac ako rok a pol som zamestnaná v jednej firme no nakoľko sa tam už nedalo vydržať dala som k 30.6. výpoveď. Moja HM je v priemere 20 000,- Sk. Chceli by sme bábatko. Čo je pre mňa teraz najvýhodnejšie znovu sa zamestnať, či ostať nezamestnaná. Mám sa ešte aj prihlásiť na SP ako dobrovoľný platca a platiť z maximálneho základu? V tejto oblasti sa moc nevyznám a potom pri bábatku sa zíde každá korunka tak......... ak viete prosím poraďte, čo je pre mňa v tejto chvíli najlepšie.

Ďakujem
brčko
11.06.08,17:01
Dobry den,
chcem sa spytat podmienka splnenia 270 dni nem. poistenia v priebehu 2 rokov pred nastupom na matersku. Ako sa tych 270 dni rata, kalendarne, alebo pracovne? Napr. jun 2008 ma kalendarnych 30, ale pracovnych 21. Zacala som si platit DNP, termin porodu mam v polovici februara 2009. Za rok 2007 mam nejake dni odpracovane, tak si naratavam, ci mi to vyde, aby som splnila vsetky podmienky. Dakujem za odpoved a radu.

Rátajú sa kalendárne dni nem.poistenia.
v prvom rade je dôležité, aké nem.poistenie ti bude trvať ku dnu nástupu na MD, čo je 6-8týždnov pred predpokladaným pôrodom. Bude to len DNP alebo aj zamestnanie (nepíšeš, či si zamestnaná, či si len bola)?
Ak to bude len DNP a tvoj "skutočný pôrod" bude napr. 14.2.09, tak sa ti rátajú kalendárne dni nemocenského poistenia v období od 14.2.07 do 13.2.09.
Môžeš si vyrátať, či splníš podmienku 270dní už do nástupu na MD. Napr. ak máš predpokladaný termín 14.2.09 a v období od 14.2.07 do nástupu na MD splnaš 270dní NP a DNP ti trvá k nástupu na MD, tak ti nebudú robiť problém s nárokom na materské.
Ak by si 270dní splnila až po nástupe na MD do dna pôrodu, tak ti materskú priznajú až po predložení rodného listu dieťaťa, kde majú skutočný (nie predpokladaný) dátum pôrodu. A v tomto prípade DNP musíš platiť nie do nástupu na MD ale až do splnenia 270dní NP.
Tinika
11.06.08,17:40
...a to platí aj naopak, v Prešove takýto seminár robiť nebudem...
Ďakujem aj tak za odpoveď a otázka o videoškolení už tiež nie je namieste, keďže pre malý záujem sa tento seminár nekoná. Tak nič.
xEvelinx
11.06.08,18:31
brcko...velmi pekne dakujem za zrozumitelnu odpoved :-) Ku nastupu na MD mi bude trvat len DNP, pretoze od 09/08 budem studentkou na dennom VS. Ked sa rataju kalendarne dni NP, tak podmienku 270 dni splnam uz tych 6-8 tyzdnov pred predp. porodom.
Na tieto otazky som sa pytala na Soc. poist. no tam som sa citila ako na tobogane, od jedneho okienka k druhemu a viac menej som sa nic nedozvedela. Len ma tam pani prehovarala, ze nech si nic neplatim, za aj tak od januara 2009 sa zakon bude menit a vraj je mozne, ze DNP sa nebude brat do uvahy...a vela reci okolo toho viedla.
Este raz dakujem za odpoved. Brcko...prajem prijemny zvysok dna :-)
Gong
11.06.08,19:07
Ahoj, chcem sa spýtať na to, dúfam, že mi poradíte prosím, zamestnankyna nastúpila na MD 4.5.2008. Ja ako zamestnávateľ mám nejaké povinnosti voči SP a ZP. V poisťovniach som nahlásila, že nastúpila na MD. Mesačný výkaz za 6/08 bude nulový, aj tento nulový výkaz musím poslať do poisťovní, alebo stačí len nahlásenie, že zam. je na MD?
brčko
11.06.08,19:15
brcko...velmi pekne dakujem za zrozumitelnu odpoved :-) Ku nastupu na MD mi bude trvat len DNP, pretoze od 09/08 budem studentkou na dennom VS. Ked sa rataju kalendarne dni NP, tak podmienku 270 dni splnam uz tych 6-8 tyzdnov pred predp. porodom.
Na tieto otazky som sa pytala na Soc. poist. no tam som sa citila ako na tobogane, od jedneho okienka k druhemu a viac menej som sa nic nedozvedela. Len ma tam pani prehovarala, ze nech si nic neplatim, za aj tak od januara 2009 sa zakon bude menit a vraj je mozne, ze DNP sa nebude brat do uvahy...a vela reci okolo toho viedla.
Este raz dakujem za odpoved. Brcko...prajem prijemny zvysok dna :-)

:) no ozaj od 1.1.09 sa chystá novela zákona o soc.poistení.
Hovorí sa zatial iba o návrhu, že ak by si mala nejaké povinné nem.poistenie (napr. zamestnanie alebo povinné NP ako SZčO), tak už nemôžeš byť súčasne aj dobrovolne poistená. No to nie je tvoj prípad. A aj tak je velmi skoro hovoriť o tom, čo skutočne schvália. Nakoniec môžu byť zmeny úplne iné. No radšej to sleduj, človek nikdy nevie. :confused:
Neviem dátum tvojho predpokl.termínu pôrodu, píšeš o polovici feb.2009. Máš výhodu, že sa vlastne môžeš rozhodnúť, či nastúpiš na MD v r.2008 (ak by boli zmeny od 1.1.09 pre teba nepriaznivé) alebo v r.2009. Ak dobre rátam, tak ešte pri predpokladanom termíne pôrodu 25.2.09 vychádza 8týždnov pred pôrodom na 31.12.08, takže sa dá nastúpiť na MD ešte v r.2008 - to je výhoda a istota pre teba!!! :--- ;) :)
brčko
11.06.08,19:18
Ahoj, chcem sa spýtať na to, dúfam, že mi poradíte prosím, zamestnankyna nastúpila na MD 4.5.2008. Ja ako zamestnávateľ mám nejaké povinnosti voči SP a ZP. V poisťovniach som nahlásila, že nastúpila na MD. Mesačný výkaz za 6/08 bude nulový, aj tento nulový výkaz musím poslať do poisťovní, alebo stačí len nahlásenie, že zam. je na MD?

Myslím (no nie som už mzdárka, no viackrát sa to tu spomínalo), že do SP treba a ZP to niektoré vyžadujú, niektoré nie - treba sa informovať priamo u nich. Ale pre istotu by som ich aj tak posielala aj tam (lebo písomne ti stanovisko o tom, že to netreba, asi nedajú ;)).
emily365
11.06.08,19:31
Ahojte! Viem, ze tato tema je tu uz rozoberana snad zo vsetkych stran...mohli by ste mi prosim ale niekto poradit?
Planovany termin porodu mam 20.12.2008. Podla textov, ktore som citala sa bude brat do uvahy obdobie 19.12.2006 - 20.12.2008 pre posudzovanie platenia nemocenskeho poistenia.
Za toto obdobie je situacia zatial nasledovna:
zamestnana som bola 499 dni, s prestavkou 30 dni, kedy som bola nezamestnana (255+244 dni)
nezamestnana (aj v sucasnosti som) - 30 dni + od 1.6.2008
DNP uz nestiham platit 26 tyzdnov do odchodu na matersku (v SP mi povedali, ze na matersku musim ist najneskor 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu)
Mohli by ste mi prosim povedat, z coho mi budu vypocitavat vysku materskej? Je este mozne dosiahnut maximalnu matersku? Oplati sa este zamestnat pred nastupom na matersku? Kedy najneskor?
Velmi pekne dakujem za odpoved. :(
Melnick
11.06.08,19:37
Ahoj, chcem sa spýtať na to, dúfam, že mi poradíte prosím, zamestnankyna nastúpila na MD 4.5.2008. Ja ako zamestnávateľ mám nejaké povinnosti voči SP a ZP. V poisťovniach som nahlásila, že nastúpila na MD. Mesačný výkaz za 6/08 bude nulový, aj tento nulový výkaz musím poslať do poisťovní, alebo stačí len nahlásenie, že zam. je na MD?

Dávaš nulový výkaz, pretože je stále v "stave" pracovníkov .

http://www.porada.sk/524949-post29.html
brčko
11.06.08,19:57
Ahojte! Viem, ze tato tema je tu uz rozoberana snad zo vsetkych stran...mohli by ste mi prosim ale niekto poradit?
Planovany termin porodu mam 20.12.2008. Podla textov, ktore som citala sa bude brat do uvahy obdobie 19.12.2006 - 20.12.2008 pre posudzovanie platenia nemocenskeho poistenia.
Za toto obdobie je situacia zatial nasledovna:
zamestnana som bola 499 dni, s prestavkou 30 dni, kedy som bola nezamestnana (255+244 dni)
nezamestnana (aj v sucasnosti som) - 30 dni + od 1.6.2008
DNP uz nestiham platit 26 tyzdnov do odchodu na matersku (v SP mi povedali, ze na matersku musim ist najneskor 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu)
Mohli by ste mi prosim povedat, z coho mi budu vypocitavat vysku materskej? Je este mozne dosiahnut maximalnu matersku? Oplati sa este zamestnat pred nastupom na matersku? Kedy najneskor?
Velmi pekne dakujem za odpoved. :(

Takže podmienku 270dní máš bez problémov splnenú. Tvoje posledné nem.poistenie zaniklo 31.5.08 - počas tehotenstva, takže ak nemáš iné nem.poistenie, plynie ti ochranná lehota 6mesiacov - t.j. do 30.11.08. Ak dovtedy nastúpiš na MD (čo v pohode vychádza) a nebudeš mať už medzitým žiadne iné nem.poistenie, tak budeš mať nárok na materské z prac.pomeru ukončeného 31.5.08. Podla tebou uvedených 244dní usudzujem, že tento PP trval necelý rok, takže začal v r.2007. Tvoja materská by sa v tomto prípade rátala z vymer.základov v období od začiatku tohto prac.pomeru v r.2007 do 31.12.07. Ak by si bola PN (príp. na OčR) niekedy v období do nástupu na MD, tak tiež budeš mať nárok na nemocenské (ošetrovné 10dní) vyplácané soc.poistnovnou z tohto zaniknutého nem.poistenia. Od bývalého zamestnávatela budeš potrebovať pri nástupe na MD, príp. aj pri PN-ke, očr-ke jedno potvrdenie (potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnovania nároku na nemocenskú dávku) a sama si to odnesieš spolu so žiadosťou o materské (príp. PN-kou, či OčR-kou) do SP podla sídla firmy.

Ak sa potom ešte zamestnáš na prac.pomer (nie dohodu), tak sa ti bude rátať materská z posledného nem.poistenia. Ak by si si napr. niekedy po 1.7.08 našla zamestnanie, ktoré bude trvať len 5dní od pondelka do piatka a zarobíš za ten čas 4800,- v hrubom, tak tvoj denný vymer.základ na výpočet materskej by bol 960,-Sk (4800:5kalend!.dní trvania nem.poistenia) a výška materskej na jeden kal.den by bola 528,-Sk.

Takže ak by si si našla prácu z nízkou mzdou (nižšou ako v predch.zamestnaní), mohlo by ti to nepriaznivo ovplyvniť výšku materskej.
palec.b
12.06.08,05:46
Opäť potrebujem poradiť, je to tu už popisované a najviac sa tomu podobá prispevok #1190 (http://www.porada.sk/688474-post1190.html). To čo potrebujem vedieť je , či SP uzná ak sa len pozastaví živnosť a či dni poistenia z NP SZČO pripočíta k novému NP zo zamestnania. Ak sa pozastaví živnosť na SP sa dáva ukončenie NP ?
Teraz pár dátumov: SZČO minimálne posledné 2 r., nástup na MD 17.8.
K akému dátumu je najlepšie pozastaviť živnosť a k akému dátumu sa zamestnať ?
xEvelinx
12.06.08,14:50
:) no ozaj od 1.1.09 sa chystá novela zákona o soc.poistení.
Hovorí sa zatial iba o návrhu, že ak by si mala nejaké povinné nem.poistenie (napr. zamestnanie alebo povinné NP ako SZčO), tak už nemôžeš byť súčasne aj dobrovolne poistená. No to nie je tvoj prípad. A aj tak je velmi skoro hovoriť o tom, čo skutočne schvália. Nakoniec môžu byť zmeny úplne iné. No radšej to sleduj, človek nikdy nevie. :confused:
Neviem dátum tvojho predpokl.termínu pôrodu, píšeš o polovici feb.2009. Máš výhodu, že sa vlastne môžeš rozhodnúť, či nastúpiš na MD v r.2008 (ak by boli zmeny od 1.1.09 pre teba nepriaznivé) alebo v r.2009. Ak dobre rátam, tak ešte pri predpokladanom termíne pôrodu 25.2.09 vychádza 8týždnov pred pôrodom na 31.12.08, takže sa dá nastúpiť na MD ešte v r.2008 - to je výhoda a istota pre teba!!! :--- ;) :)
Presne nad tym som uvazovala, ze ak sa predsa nejaka zmena chysta, mozem sa ochranit tym, ze na MD sa dam vypisat este v tomto roku. Este raz dakujem za odpovede :-)
Katy a R
12.06.08,15:14
Aké sú povinnosti budúcej mamičky nastupujúcej na MD (z DNP), ktorá je evidovaná na UPSVaR ... voči zdravotnej poisťovni :confused:
brčko
12.06.08,15:28
Aké sú povinnosti budúcej mamičky nastupujúcej na MD (z DNP), ktorá je evidovaná na UPSVaR ... voči zdravotnej poisťovni :confused:

Katy, ak bude mať nárok na materskú, tak ju na základe rozhodnutia SP o priznaní materského vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Potom už nie je ZP ako uchádzač o zamestnanie. Treba zájsť na ZP, predpokladám s rozhodnutím o vyradení z evid.uchádzačov a s rozhodnutím o priznaní materského, lebo za mamičku platí štát počas poberania materského.
Nech sa hned spýta, či bude musieť doniesť zase papier z UPSVaR, že poberá rodičovský príspevok, po ukončení poberania materského, čo predpokladám, ak bude chcieť byť poistená ako osoba poberajúca rodič.príspevok alebo podpíše nejaké prehlásenie a bude poistencom štátu ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.
Katy a R
12.06.08,16:14
Katy, ak bude mať nárok na materskú, tak ju na základe rozhodnutia SP o priznaní materského vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Potom už nie je ZP ako uchádzač o zamestnanie. Treba zájsť na ZP, predpokladám s rozhodnutím o vyradení z evid.uchádzačov a s rozhodnutím o priznaní materského, lebo za mamičku platí štát počas poberania materského.
Nech sa hned spýta, či bude musieť doniesť zase papier z UPSVaR, že poberá rodičovský príspevok, po ukončení poberania materského, čo predpokladám, ak bude chcieť byť poistená ako osoba poberajúca rodič.príspevok alebo podpíše nejaké prehlásenie a bude poistencom štátu ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.

Čiže treba počkať na rozhodnutie SP o priznaní materskej .... až potom vyradia z evidencie?
brčko
12.06.08,16:42
Čiže treba počkať na rozhodnutie SP o priznaní materskej .... až potom vyradia z evidencie?

pokial nemajú dôvod k vyradeniu z evidencie, tak to neurobia. Ak by nárok na materskú nemala, tak myslím ostáva v evidencii a 6 týždnov po pôrode by sa znovu musela hlásiť (no to neviem na 100%, no zdá sa mi, že som to čítala v zákone).
Kamarátka bola prípad s nárokom na materskú v ochrannej lehote (nástup 10/07), no boli trochu problémy so SP. Pracovníčku na úrade práce poznala osobne, no aj tak ju už nahánala za to potvrdenie o materskom, lebo jej materskú priznali až cca 1,5mesiaca po nástupe na MD. No myslím, že si na úrade práce prefotili aj žiadosť o materské kvôli tým 6týždnom pred pôrodom, odkedy sa už nemusí hlásiť ohladom hladaniu si práce.
Katy a R
12.06.08,16:52
pokial nemajú dôvod k vyradeniu z evidencie, tak to neurobia. Ak by nárok na materskú nemala, tak myslím ostáva v evidencii a 6 týždnov po pôrode by sa znovu musela hlásiť (no to neviem na 100%, no zdá sa mi, že som to čítala v zákone).
................

ďakujem, ... presne o toto mi išlo... na UP to berú tak, že mamičky evidované poberajú rodičovský príspevok ;):D
Rybena
12.06.08,19:50
Chcem sa spytat: Od 12.4.2007 som bola na materskej, od oktobra 2007 som na rodicovskej dovolenke. Chceme druhe dieta, ktore by sa narodilo v r. 2009. Budem mat narok na matersky prispevok alebo rodicovsky. Som zamestnana tohto casu na rodicovskej dov.
Andyke
12.06.08,20:19
Až si na rodič.dovolenke a Tvoj prac.pomer stále trvá tak budeš mať nárok na materskú (za predpokladu, že nezmenia zákon)
slotica
13.06.08,04:42
Dobrý deň, pred rokom som sa pýtala na materskú ohladne mojej sestry a teraz som ja sama tehotná. Môžete mi prosím poradiť? Som na začiatku 5teho týždňa tehotenstva. Zamestnaná som od roku 2002. Porod mi vychadza niekedy v rozmedzi koniec januara - zaciatok februara. Hrubá mzda je 24000 Sk. Koľko bude prosím moja materská a dá as ešte nejakým spôsobom navýšiť? Za každú radu Vám ďakujem....
erika79
13.06.08,07:15
Dobrý deň. Musim skonstatovat, ze som sklamana. Prosila som Vas o radu v prispevku #1613, ale zial doposial som nedostala odpoved. Vzdy ste odpovedali ostatnym, len na moj prispevok nikto nereagoval.
Prajem vam pekny den.
jankasm
13.06.08,09:09
Dobrý deň, pred rokom som sa pýtala na materskú ohladne mojej sestry a teraz som ja sama tehotná. Môžete mi prosím poradiť? Som na začiatku 5teho týždňa tehotenstva. Zamestnaná som od roku 2002. Porod mi vychadza niekedy v rozmedzi koniec januara - zaciatok februara. Hrubá mzda je 24000 Sk. Koľko bude prosím moja materská a dá as ešte nejakým spôsobom navýšiť? Za každú radu Vám ďakujem....

Takže, nástup na MD je v roku 2009, materská bude počítaná z tvojho príjmu za rok 2008. Ak máš mesačne cca. 24000 hrubého, a je to aj tvoj VZ pre nemocenské poistenie, tak materská bude 55% z tejto sumy, cca. 13200,-.
Ak si si nikdy neplatila DNP, tak potom jedinou možnosťou na zvýšenie materskej je ukončenie súčasného PP a uzatvorenie nového tesne pred nástupom na MD so mzdou vo výške 30219,- /čo bude od 1.7.2008 maximálny VZ pre NP/. Materská bude v tom prípade cca. 16000,-.;)
jankasm
13.06.08,09:27
Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu. Prečítala som si už veľa príspevkov, ale nie je mi jasne, či v SP uvažujú pri materskej s dobou najmenej 26 týždňov DNP, nakoľko tu radíte, že si môžu platiť DNP niekoľko dní pred nástupom na materskú. Môj prípad je nasledovný. Od 1.8.2007 do 6.11.2007 som pracovala u jedného zamestnávateľa s HP 13 500 Sk. od 7.11.2007 som nastúpila k novému zamestnávateľovi a môj pomer trvá(HP 16 000, od 1.4.2008 16 400). Predtým som si neplatila DNP a ani som nebola zamestnaná. Ale do pôrodu splním dobu 270 dní ako zamestnanec. TP-5.9.2008. Chcem si platiť DNP, ale nie som si istá či sa mi to oplatí, pretože, ak by som si začala platiť DNP do VZ 28 142, čiže zo sumy 28 142-16000=12 142x4,4%, nesplním dobu najmenej 26 týždňov a rátať sa bude materská iba z poistenia zamestnanca, že? Viete mi prosím poradiť, či si mám platiť DNP alebo nie? A ak áno, kedy by som si mala zaplatiť. Asi až od júla keď sa mení výška VZ alebo skôr?
Tých 26týždňov nie je podmienkou, ide len o to, že ak ho budeš platiť napr. z maxima menej ako 26 týždňov, tak dávku dostaneš vyplatenú len z minima 8100,- ale aj to je niečo. Bohužiaľ, v tvojom prípade nemáš splnenú druhú dôležitú podmienku, a to 270 dní z nejakého ukončeného NP v posledných dvoch rokoch. Máš tam síce to jedno ukončené zamestnanie, ale to trvalo len cca. 3 mesiace. Nemala si ešte predtým nejaké zamestnania? Ak nie, tak DNP význam nemá. To, že splníš 270 dní NP v tohto zamestnania, Ti pomôže len k získaniu materského z neho, ale k DNP sa Ti tie dni nepripočitajú.
Možnosťou na zvýšenie materskej je ukončenie súčasného PP a uzatvorenie nového.
Ďakujem vopred za odpoveď.


Dobrý deň. Musim skonstatovat, ze som sklamana. Prosila som Vas o radu v prispevku #1613, ale zial doposial som nedostala odpoved. Vzdy ste odpovedali ostatnym, len na moj prispevok nikto nereagoval.
Prajem vam pekny den.

Myslím, že takúto reakciu si nikto z nás nezaslúži, ak nechceš poradiť tak sa nepýtaj :( a ak chceš poradiť, tak sa pripomeň.
Vieš o tom, že toto nie je nikoho zamestnanie a že tieto naše rady nie sú povinné? Kto prečíta a vie, tak poradí. Snažíme sa poradiť každému najlepšie ako vieme. Bolo to už pekne dávno, v ten deň možno na tvoj príspevok nenarazil nikto kto by vedel odpovedať, mohla si ho po pár dňoch pripomenúť a nie tu teraz na nás po mesiaci urazene vyskočiť.
Ja mám dokonca pocit, že som na ten tvoj príspevok aj odpovedala a keď som to chcela odoslať, spadol mi internet, no a po nejakom čase človeka nenapadne, pozrieť stránky spätne. Kto sa nedočká odpovede, tak sa pripomenie a popýta o kuknutie na jeho príspevok. :cool:

Odpoveď máš v texte.
Rybena
13.06.08,10:15
Dakujem, este sa chcem opytat, ze z coho sa bude pocitat materska? Bude v rovnakej vyske ako pri prvom dietati? Samozrejme ak sa nezmeni zakon.
katkapekly
13.06.08,10:37
..
Ahojte, ďakujem všetkým, čo mi radili. Mimochodom, môj pocit bol správny, hoci bol celkom neopodstatnený - v 2. týždni!:) Ale teraz mám dilemu, čo urobiť, nepotrebujem ani tak vedieť teóriu okolo toho, už som to myslím celkom dobre naštudovala. Skôr ma zaujíma, čo by ste urobili vy. Termín pôrodu vychádza (zatiaľ len podľa gravidometra, lebo na sone to ešte nie je vidieť) približne na 16. februára, takže som asi v 4 - 5 týždni. Takže nástup by mohol byť aj v tomto roku, aj v budúcom, podľa toho, či mi lekár dá nastúpiť 6 alebo 8 týždňov. Neviem, či sa s ním bude dať dohodnúť. Treba mať nejaký špeciálny dôvod, ak chcem nastúpiť 8, a nie 6 týždňov pred pôrodom? Môj problém je teda taký, že neviem,
- či si radšej nechať súčasné DNP a poberať OČR aj prípadnú PN (možno to bude rizikové, lebo som mala 1 spontánny potrat) z maxima do konca roka a dúfať že na nástup na MD sa dohodnem s lekárom ešte v tomto roku ALEBO
- sa odhlásiť, prihlásiť a dohodnúť sa na nástupe na MD až na budúci rok. V tom prípade by som však mala veľmi nízku PN v tomto roku. A ešte sa bojím, že sa odhlásim a prihlásim a od bud. roku si dajú podmienku nie 26 týždňov pred nástupom ale napríklad tých 270 dní a budem odpísaná. Takže neviem. V auguste mi končí RD a do práce pravdepodobne nenastúpim, kto zamestná tehotnú učiteľku na približne 4 mesiace?!:) Čo by ste urobili vy? A neviete, ako reagujú lekári, ak ich požiadate o zmenu dátumu nástupu na MD? Je to v pohode? Ja také veci veľmi nerada robím. Vopred vďaka
brčko
13.06.08,10:48
Ahojte, ďakujem všetkým, čo mi radili. Mimochodom, môj pocit bol správny, hoci bol celkom neopodstatnený - v 2. týždni!:) Ale teraz mám dilemu, čo urobiť, nepotrebujem ani tak vedieť teóriu okolo toho, už som to myslím celkom dobre naštudovala. Skôr ma zaujíma, čo by ste urobili vy. Termín pôrodu vychádza (zatiaľ len podľa gravidometra, lebo na sone to ešte nie je vidieť) približne na 16. februára, takže som asi v 4 - 5 týždni. Takže nástup by mohol byť aj v tomto roku, aj v budúcom, podľa toho, či mi lekár dá nastúpiť 6 alebo 8 týždňov. Neviem, či sa s ním bude dať dohodnúť. Treba mať nejaký špeciálny dôvod, ak chcem nastúpiť 8, a nie 6 týždňov pred pôrodom? Môj problém je teda taký, že neviem,
- či si radšej nechať súčasné DNP a poberať OČR aj prípadnú PN (možno to bude rizikové, lebo som mala 1 spontánny potrat) z maxima do konca roka a dúfať že na nástup na MD sa dohodnem s lekárom ešte v tomto roku ALEBO
- sa odhlásiť, prihlásiť a dohodnúť sa na nástupe na MD až na budúci rok. V tom prípade by som však mala veľmi nízku PN v tomto roku. A ešte sa bojím, že sa odhlásim a prihlásim a od bud. roku si dajú podmienku nie 26 týždňov pred nástupom ale napríklad tých 270 dní a budem odpísaná. Takže neviem. V auguste mi končí RD a do práce pravdepodobne nenastúpim, kto zamestná tehotnú učiteľku na približne 4 mesiace?!:) Čo by ste urobili vy? A neviete, ako reagujú lekári, ak ich požiadate o zmenu dátumu nástupu na MD? Je to v pohode? Ja také veci veľmi nerada robím. Vopred vďaka

tiež som si myslela, že nástup na MD 8týždnov pred záleží od lekára. No v zákone o soc.poistení nie je žiadne rozhodnutie lekára pri nástupe na MD spomenuté. On ti udáva len predpokladaný termín pôrodu. Ty sama by si sa mala rozhodnúť o tom, kedy nastúpiš na MD v rozmedzí 6-8týždnov pred (tedá dá sa aj neskôr, no to je už potom iné .. a u teba nepripadá do úvahy). V žiadosti o materské je v dátum nástupu na MD v kolónke A Poistenkyna a nie v kolonke B) potvrdenie oprávneného lekára. Je podla mna len zvyk, že to vyplna lekár/sestrička. Dobrý príspevok mal k tomu Chobot.
Takže môj názor, nastúpiť na MD v r.2008 aj s ohladom na možnú PN pred MD.
katkapekly
13.06.08,10:51
tiež som si myslela, že nástup na MD 8týždnov pred záleží od lekára. No v zákone o soc.poistení nie je žiadne rozhodnutie lekára pri nástupe na MD spomenuté. On ti udáva len predpokladaný termín pôrodu. Ty sama by si sa mala rozhodnúť o tom, kedy nastúpiš na MD v rozmedzí 6-8týždnov pred (tedá dá sa aj neskôr, no to je už potom iné .. a u teba nepripadá do úvahy). V žiadosti o materské je v dátum nástupu na MD v kolónke A Poistenkyna a nie v kolonke B) potvrdenie oprávneného lekára. Je podla mna len zvyk, že to vyplna lekár/sestrička. Dobrý príspevok mal k tomu Chobot.
Takže môj názor, nastúpiť na MD v r.2008 aj s ohladom na možnú PN pred MD.
Vďaka, brčko, tiež sa skôr prikláňam k tejto možnosti. A ten príspevok od Chobota je v tejto téme? Kde približne? už to znova nechcem čítať celé od začiatku.:)
brčko
13.06.08,10:55
Dakujem, este sa chcem opytat, ze z coho sa bude pocitat materska? Bude v rovnakej vyske ako pri prvom dietati? Samozrejme ak sa nezmeni zakon.

tvoja materská sa vyráta z pravdepodobného VZ na nemocens.poistenie (ohraničené maximom po 1.7.08 tých 30219,-)v mesiaci nástupu na MD, vydelí sa číslom 30 a z toho 55% je tvoja materská na 1kalend.den.
brčko
13.06.08,11:00
katkakapelky pozri aj tuto:
http://www.porada.sk/t58765-p4-materska-nezamestnanost-a-szco.html
ten príspevok som zatial nenašla- možno je v materskom, viem že som ho ocenila, no či to pomôže pri hladaní?
katkapekly
13.06.08,11:02
katkakapelky pozri aj tuto:
http://www.porada.sk/t58765-p4-materska-nezamestnanost-a-szco.html
ten príspevok som zatial nenašla- možno je v materskom, viem že som ho ocenila, no či to pomôže pri hladaní?
skúsim hľadať, ďakujem Ti
katkapekly
13.06.08,11:43
A ešte otázočka, alebo uistenie. na prípadnú PN mi je asi najlepšie nastúpiť až od septembra, keďže som DNP len od polovice novembra minulého roku (predtým NP nemám), nie? Ak by som nastúpila skôr, aj tak by som asi nič nedostala, však?
brčko
13.06.08,11:54
A ešte otázočka, alebo uistenie. na prípadnú PN mi je asi najlepšie nastúpiť až od septembra, keďže som DNP len od polovice novembra minulého roku (predtým NP nemám), nie? Ak by som nastúpila skôr, aj tak by som asi nič nedostala, však?

musíš splniť aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN. Ak nemáš nejaké ukončené (prerušené) NP v tomto období okrem DNP (neviem, či si bola zamestnaná ...), tak sa ti rátajú len dni DNP.
katkapekly
13.06.08,12:04
musíš splniť aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN. Ak nemáš nejaké ukončené (prerušené) NP v tomto období okrem DNP (neviem, či si bola zamestnaná ...), tak sa ti rátajú len dni DNP.
Nemám iné NP predtým, potom som svoj príspevok upravila, ale asi si odpovedala ešte predtým ako som to poslala. Takže vďaka za kompletnú odpoveď. A keď tak teraz uvažujem, RD mi končí 25. augusta, to bude mať môj synček 3 roky. Takže keby som začala PN v ten deň, tak by som asi nemusela sa registrovať na úrade práce. Ale to som už mimotemy, takže idem radšej hľadať inde. Ale ďakujem:):):):):), si zlatá
saskia26
13.06.08,17:18
Prosím o radu ako sa zorientovať v tomto prípade:
1. zamestnankyňa dostala výpoveď z organizačných dôvodov, ide sa firma rušiť. Výpovedná doba bude trojmesačná, začína plynúť od 01.06. - bude mať v tomto prípade nárok aj na odstupné ?
2. predpokladaný termín pôrodu je vo februári 2009 - predpokladám, že bude v 6-mesačnej ochrannej lehote a materská sa bude počítať z posledného zamestnania. Prípadne by bolo vhodnejšie uzatvoriť dobrovoľné poistenie a potom čerpať materskú z tohto poistenia?
3. zatiaľ zamestnávateľovi neoznámila, že je tehotná - má tak urobiť alebo v tomto prípade je to jedno ?
Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď.
brčko
13.06.08,17:43
Prosím o radu ako sa zorientovať v tomto prípade:
1. zamestnankyňa dostala výpoveď z organizačných dôvodov, ide sa firma rušiť. Výpovedná doba bude trojmesačná, začína plynúť od 01.06. - bude mať v tomto prípade nárok aj na odstupné ?
2. predpokladaný termín pôrodu je vo februári 2009 - predpokladám, že bude v 6-mesačnej ochrannej lehote a materská sa bude počítať z posledného zamestnania. Prípadne by bolo vhodnejšie uzatvoriť dobrovoľné poistenie a potom čerpať materskú z tohto poistenia?
3. zatiaľ zamestnávateľovi neoznámila, že je tehotná - má tak urobiť alebo v tomto prípade je to jedno ?
Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď.

1. áno, bude mať aj nárok na odstupné podla dlžky trvania prac.pomeru (ak trvá aspon 5 rokov, tak 3mesačné, inak 2-mesačné)
2. ak ukončí PP 31.8.08 počas tehotenstva a nebude mať pri ukončení ani do nástupu na MD už iné nem.poistenie, tak jej bude plynúť, ako uvádzaš 6mesačná OL a nárok na materskú jej vznikne v ochrannej lehote a jej materská bude rátať z VZ-ov v roku 2007. Od zamestnávatela bude potrebovať potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnovania nároku na nem.dávku. Tiež môže prípadne čerpať v OL nemocenské alebo ošetrovné.
Výhodnosť DNP záleží od výšky jej príjmu v r.2007 a aj terajšieho mesač.VZ. Oplatí sa jej prihlasovať len ak stihne 26týždnov od prihlásenia do nástupu na MD, no a treba brať do úvahy, že výška VZ z DNP je obmedzená mesačným maximálnym VZ-om mínus jej VZ v zamestnaní. Ochranná lehota z ukončeného PP jej v tomto prípade plynúť nebude, takže ak by jej vznikla PN-ka po ukončení PP, tak bude mať nárok na nem.dávku rátanú z min.mzdy, t.j. nemocenské od 4-tého dna 148,50Sk na den.
Treba dobre zvážiť, či sa jej oplatí prihlásiť na DNP.
3. či to oznámi, je už jedno, ak jej nejde o o počet dní vyšetrenia, na ktoré má nárok ako tehotná nielen 7dní na kal.rok. Na odstupnom a výpovedi pri zrušení firmy to nič nezmení.
Melnick
13.06.08,21:07
skúsim hľadať, ďakujem Ti

Nehľadáš toto ???:):):)
http://www.porada.sk/719098-post10.html
brčko
14.06.08,08:05
Nehľadáš toto ???:):):)
http://www.porada.sk/719098-post10.html

melanick, je to ten príspevok, čo som myslela. Vdaka, niekto sa tu vie dobre orientovať :)Aj ked sa mi zdal ten príspevok dlhší :D, no asi preto, že bol pre mna cenný. Potvrdil moje tušenie o tom, že či nastúpiť na MD 6 či 8týždnov pred termínom závisí od mamičky.
Ale celá téma stojí myslím za prečítanie, tak pripojím na nu link:
http://www.porada.sk/t68571-p2-ziadost-o-materske.html

a este pre katkukapelky, neradím ti začínať si PN-ku ešte predtým, než ti vznikne nárok na nu z DNP - nič tým nevyriešiš (nebudeš poberať nemocenské ani rodič.príspevok, nemôžu ta počas PN zaradiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie a ak nevyužiješ nižšie písanú možnosť, tak si budeš musieť platiť zdrav.poistenie sama).
Ak ti RD končí 25.8.08 :
- ak ešte nebudeš mať nárok na nemocenské z DNP a
- ak tvoje prvé dieťa nepôjde do škôlky (žiadnej ani súkromnej),
môžeš byť stále zdravotne aj dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, len nesmie ísť do škôlky.
Na SP vlastne nemusíš podávať odhlášku, stále ti bude poistenie trvať (v prihláške na SP si zaškrtla, že si FO, za ktorú platí štát + si udala kod 3 = FO starajúca sa o dieťa do 6 rokov, a to stále platí.
Na ZP treba ísť myslím s papierom z UPSVaR - rozhodnutím o odobratí rodič.príspevku (ten ti odnímu od 1.9.08), dovtedy budeš zdr.poistená ako osoba poberajúca rodič.príspevok (predpokladám) a od jeho odobratia budeš ako osoba, starajúca sa o dieťa do 6rokov. V oboch prípadoch platí ZP štát.

Pozerala som teraz v tvojich prísp., že si prihlá. na DNP od 15.11.07, takže ak tam nemáš ani jeden den medzeru v DNP, tak by si mala mať nárok na nemocenské už od 11.8.08, takže to by menilo situáciu:
- ak budeš mať po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa nárok na nemocenské a budeš ho aj poberať,
- syn pôjde do škôlky od napr. 2.9.08,
tak môžeš byť počas poberania nemocenského ZP štátom ako osoba poberajúca nemocenské
a dôchodkovo poistená štátom do 1.9.08 ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.

Snád sa v niečom nemýlim. Ak áno, prosím, opravte ma. Príp. katka ak zistíš inú prax, daj vedieť ;)
:)
katkapekly
14.06.08,13:46
Pozerala som teraz v tvojich prísp., že si prihlá. na DNP od 15.11.07, takže ak tam nemáš ani jeden den medzeru v DNP, tak by si mala mať nárok na nemocenské už od 11.8.08, takže to by menilo situáciu:
- ak budeš mať po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa nárok na nemocenské a budeš ho aj poberať,
- syn pôjde do škôlky od napr. 2.9.08,
tak môžeš byť počas poberania nemocenského ZP štátom ako osoba poberajúca nemocenské
a dôchodkovo poistená štátom do 1.9.08 ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.

Snád sa v niečom nemýlim. Ak áno, prosím, opravte ma. Príp. katka ak zistíš inú prax, daj vedieť ;)
:)
Vďaka, brčko, že sa tak zaujímaš o moju situáciu - je mi to až nepochopiteľné, že si cudzí ľudia vedia tak pomáhať! Tak nejako to plánujem urobiť, hoci z Tvojho príspevku mi vyskočilo niekoľko vecí, na ktoré som ani nepomyslela - ako ZP! Plánovala som sa ísť v auguste informovať na odbor soc. vecí, ako je to s tým rodič. príspevkom, či mi končí presne na synove narodeniny alebo kedy, čiže odkedy si budem musieť riešiť situáciu. Myslela som, že to bude toho 25. 8. ale píšeš, že mi ho zastavia až 1. 9. Takže presne od toho dátumu by som chcela nastúpiť na PN, keďže na nemocenské už budem mať nárok. Potom mi asi s tým bude treba ísť na úrad práce, teda myslím, aj na ZP. Synček ide od septembra do škôlky, už je prijatý od 1. 9. Tak dúfam, že to všetko vyjde. Len som nepochopila Tvoju poslednú vetu - že budem dôchodkovo poistená štátom? Tomu nerozumiem. Katka
brčko
14.06.08,15:49
Vďaka, brčko, že sa tak zaujímaš o moju situáciu - je mi to až nepochopiteľné, že si cudzí ľudia vedia tak pomáhať! Tak nejako to plánujem urobiť, hoci z Tvojho príspevku mi vyskočilo niekoľko vecí, na ktoré som ani nepomyslela - ako ZP! Plánovala som sa ísť v auguste informovať na odbor soc. vecí, ako je to s tým rodič. príspevkom, či mi končí presne na synove narodeniny alebo kedy, čiže odkedy si budem musieť riešiť situáciu. Myslela som, že to bude toho 25. 8. ale píšeš, že mi ho zastavia až 1. 9. Takže presne od toho dátumu by som chcela nastúpiť na PN, keďže na nemocenské už budem mať nárok. Potom mi asi s tým bude treba ísť na úrad práce, teda myslím, aj na ZP. Synček ide od septembra do škôlky, už je prijatý od 1. 9. Tak dúfam, že to všetko vyjde. Len som nepochopila Tvoju poslednú vetu - že budem dôchodkovo poistená štátom? Tomu nerozumiem. Katka

:):):) sa trochu doma nudím, teda chýba mi robota :mee:, tak aspon takto vypisujem :D
Rodičovský príspevok dostaneš vždy za celý mesiac, aj ked splníš podmienky len časť mesiaca. Moja dcéra mala 3 roky 25.12.07 a vo februári, ked som vlastne chodila aj do práce mi prišiel doporuč.list do vlastných rúk. Som sa vylakala, že o čo ide. Bolo to rozhodnutie UPSVaR, že mi od 1.1.08 odnímajú rodič.príspevok. Ale radšej si tieto info over (aj na zdrav.poistovni), istota je istota! Aj ja som bola zo začiatku dosť prekvapená týmto postupom (čítala som to tu na porade) v zdr.poisťovni. Aspon si overíš, či im niečo od teba nechýba.
Za to dôchodkové poistenie: Predpokladám, že si si dala prihlášku na soc.poistovnu do 15dní po narod.dieťaťa ako osoba starajúca sa o dieta do 6rokov, aby za teba platil dôchodkové poistenie štát.
DOPLNAM - tých15dní po narodení dieťaťa platí až od 1.8.06! a teda aj pre zamestnané mamičky, ktoré nastúpili na MD od 1.8.06,
do 31.7.06 za zamestnané mamičky, ktoré do tohto termínu nastúpili na MD, podával prihlášku zamestnávatel (nahlasoval nástup na MD). ostatné mamičky, ak chceli byť dôchod.poistené, si museli dať samé prihlášku do 30dní (nie15dní) po narodení dieťaťa.
Podmienku riadnej starostlivosti splnaš až do 31.8.08, takže s týmto dátumom by si si mala dať odhlášku do 8.9.08 na SP, lebo od 1.9.08 už podmienky nesplnaš, dávaš syna do škôlky. No ak si si prihlášku nedala :confused::eek::mee:, tak asi nie je čo odhlasovať.
A vlastne v čase narodenia syna 25.8.05 ešte podávali prihlášky zamestnávatelia. Neviem, či si bola zamestnaná. To by bolo sa najlepšie spýtať na SP, ako je to s tvojim dôch.poistením. - no to už by sme mali byť naozaj v inej téme :o
gabi29
14.06.08,18:34
Dobrý deň ešte raz Vás prosím o pomoc, nakoľko mi nik neodpovedal, Viac ako rok a pol som zamestnaná v jednej firme no nakoľko sa tam už nedalo vydržať dala som k 30.6. výpoveď. Moja HM je v priemere 20 000,- Sk. Chceli by sme bábatko. Čo je pre mňa teraz najvýhodnejšie znovu sa zamestnať, či ostať nezamestnaná. Mám sa ešte aj prihlásiť na SP ako dobrovoľný platca a platiť z maximálneho základu? V tejto oblasti sa moc nevyznám a potom pri bábatku sa zíde každá korunka tak......... ak viete prosím poraďte, čo je pre mňa v tejto chvíli najlepšie.

Ďakujem
gabi29 je teraz online Nahlás príspevok
[Na Svetlo!] [Vypni tento príspevok ak je mimo, zlý a podobne! Ďakujeme za sprehľadnenie témy!
katkapekly
14.06.08,19:58
:):):) sa trochu doma nudím, teda chýba mi robota :mee:, tak aspon takto vypisujem :D
Rodičovský príspevok dostaneš vždy za celý mesiac, aj ked splníš podmienky len časť mesiaca. Moja dcéra mala 3 roky 25.12.07 a vo februári, ked som vlastne chodila aj do práce mi prišiel doporuč.list do vlastných rúk. Som sa vylakala, že o čo ide. Bolo to rozhodnutie UPSVaR, že mi od 1.1.08 odnímajú rodič.príspevok. Ale radšej si tieto info over (aj na zdrav.poistovni), istota je istota! Aj ja som bola zo začiatku dosť prekvapená týmto postupom (čítala som to tu na porade) v zdr.poisťovni. Aspon si overíš, či im niečo od teba nechýba.
Za to dôchodkové poistenie: Predpokladám, že si si dala prihlášku na soc.poistovnu do 15dní po narod.dieťaťa ako osoba starajúca sa o dieta do 6rokov, aby za teba platil dôchodkové poistenie štát.
DOPLNAM - tých15dní po narodení dieťaťa platí až od 1.8.06! a teda aj pre zamestnané mamičky, ktoré nastúpili na MD od 1.8.06,
do 31.7.06 za zamestnané mamičky, ktoré do tohto termínu nastúpili na MD, podával prihlášku zamestnávatel (nahlasoval nástup na MD). ostatné mamičky, ak chceli byť dôchod.poistené, si museli dať samé prihlášku do 30dní (nie15dní) po narodení dieťaťa.
Podmienku riadnej starostlivosti splnaš až do 31.8.08, takže s týmto dátumom by si si mala dať odhlášku do 8.9.08 na SP, lebo od 1.9.08 už podmienky nesplnaš, dávaš syna do škôlky. No ak si si prihlášku nedala :confused::eek::mee:, tak asi nie je čo odhlasovať.
A vlastne v čase narodenia syna 25.8.05 ešte podávali prihlášky zamestnávatelia. Neviem, či si bola zamestnaná. To by bolo sa najlepšie spýtať na SP, ako je to s tvojim dôch.poistením. - no to už by sme mali byť naozaj v inej téme :o
Ešte raz Ti ďakujem - mimochodom o tom dôchodkovom som vôbec nevedela, keďže syn sa mi narodil v zahraničí, kde som poberala aj materské, takže tu som vôbec nenahlásila, ale to si už musím podopĺňať v sociálnej. Ešte mám otázočku, ale idem popozerať tému Zdravie a asi to zadám tam ak nič nenájdem. Vďaka!
brčko
15.06.08,09:21
Dobrý deň ešte raz Vás prosím o pomoc, nakoľko mi nik neodpovedal, Viac ako rok a pol som zamestnaná v jednej firme no nakoľko sa tam už nedalo vydržať dala som k 30.6. výpoveď. Moja HM je v priemere 20 000,- Sk. Chceli by sme bábatko. Čo je pre mňa teraz najvýhodnejšie znovu sa zamestnať, či ostať nezamestnaná. Mám sa ešte aj prihlásiť na SP ako dobrovoľný platca a platiť z maximálneho základu? V tejto oblasti sa moc nevyznám a potom pri bábatku sa zíde každá korunka tak......... ak viete prosím poraďte, čo je pre mňa v tejto chvíli najlepšie.

Ďakujem
gabi29 je teraz online Nahlás príspevok
[Na Svetlo!] [Vypni tento príspevok ak je mimo, zlý a podobne! Ďakujeme za sprehľadnenie témy!

K 30.6.08 ked ti končí PP predpokladám tehotná ešte nebudeš. Takže ti začne plynuť 42-dnová ochranná lehota, do 11.8.08 (ak ovšem nebudeš mať iné nem.poistenie,napr.DNP, potom OL neplynie), počas ktorej ak ochorieš, máš nárok na dávku z ukončeného nem.poistenie=PP.
Na dávku v nezamestnanosti neviem, či budeš mať nárok. Tam treba splniť podmienku byť v posledných štyroch rokoch aspon 3 roky (365dníx3) poistená v nezamestnanosti, ak bol tvoj PP na dobu neurčitú.

Samozrejme najvýhodnejšie je nájsť si čo najlepšie platenú prácu - máš príjem aj do nástupu na MD a aj MD bude vyššia. Ak si prácu nenájdeš a zistíš, že si tehotná, tak sa treba čo najrýchlejšie poistiť DNP z maxima - najneskôr do 8tt., no radšej aj skôr. Potom by sa ti dni z uknčeného PP prirátali k dnom DNP. No ale musí ti uplynúť 26týždnov od prihlásenia na DNP do nástupu na MD, aby sa ti materské rátalo z VZ, z ktorého budeš platiť.
No a ešte taká nepredvídatelná zmena. Toto z DNP platí podla terajších zákonov a od 1.1.09 by mala byť schválená zmena, aká tažko povedať.
Ak by si ale mala možnosť sa aspon na pár dní zamestnať u niekoho s vysokým VZ, tak potom sa na DNP ani nemusíš prihlasovať. Ak zistíš, že si tehotná, tak sa stačí zamestnať na tých pár dní koncom 3-tieho mesiaca alebo aj neskôr, alebo pred nástupom na MD. Potom bud budeš mať nárok na materskú v ochrannej lehote 6mesiacov od ukončenia PP (do nástupu na MD) alebo ti bude trvať PP k nástup na MD a mateská sa ti bude rátať z týchto pár dní. V takomto prípade treba ale dobre rátať, či ti vychádza 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ak by to s otehotnením dlhšie nevychádzalo.
gabi29
15.06.08,18:26
Brčko ďakujem veľmi pekne za pomoc. No tých 270 dní by som mala bez problémov splňať doteraz som bola stále zamestnaná. S novou prácou by nemal byť problém len som nevedela čo sa mi oplatí viac. Takže čím skôr pôjdem na soc. poisťovňu prihlásiť sa, a za ten mesiac dokiaľ sa nezamestnám budem platiť z maxima a keď sa zamestnám tak stačí rozdiel ak som to celé dobre pochopila. Ešte raz ďakujem za radu, cením si, že takto pomáhaš :) takých ľudí je dnes už veľmi málo.
erika79
16.06.08,06:18
Dakujem jankasm za odpoved. Viem, ze to nie je vase zamestnanie a na nikoho som nevyskocila. Ak si to myslis, tak sa ospravedlnujem.
Prajem vsetko dobre a pekny den.
cirro
16.06.08,07:17
Dobrý deň,
konečne sa mi podarilo otehotnieť, termín pôrodu okolo 15.2.2009. Dovtedy budem mať bezproblémovo 270dní poistenia z DNP. Problémom je nástup na materskú.
Chcem sa spýtať, ako je to s tými 6-8 týždňami pred termínom pôrodu, keď sa nastupuje na materskú? Prečítala som príspevky v tom linku čo tu bol uvedený, ale tam sa vravelo len o zamestnankyni, ktorá si sama určí dátum nástupu na materskú. Ako to funguje pri DNP? Dá sa v soc. pisťovni zohnať nejaké tlačivo, do ktorého mi lekár napíše dátum pôrodu a ja si tam sama dopíšem dátum nástupu na materskú? V mojom prípade dosť silno závisí výška materskej od dátumu kedy na ňu nastúpim, keďže v roku 2007 som platila poistné z max VZ a tento rok platím už len z min VZ. A teraz sa rýchlo odhlasovať a znova prihlasovať z maxima je trošku riskantné, keďže existuje istá pravdepodobnosť, že porodím predčasne a ak tomu rozumiem správne, nemala by som potom nárok na vôbec žiadnu materskú z DNP, keď ešte neuplynie 26 týždňov od posledného prihlásenia. Nebude robiť problémy, ak si sama určím, že chcem ísť na materskú už 8 týždňov pred dátumom pôrodu?
Za každú radu vám budem vďačná.
daqa
16.06.08,07:32
Prajem dobry den,
prosim o odpoved na moju otazku. Od 10.06.2008 som ako povinny platca poistneho - slobodne povolanie autorizovany stavebny inzinier - nastupila na MD. Termin porodu mam 21.07.2008. Zo zdrav. dovodov mi lekar odporuca do 6 mesiacov od porodu znova otehotniet. Co a kedy je potrebne urobit aby som po 2. porode mala max. materske ?

Velmi pekne dakujem za radu.
daqa
16.06.08,08:16
este som zabudla napisat ze povinnym platcom som od roku 2003 a ziadne ine pripoistenie nemam. Dakujem za odpoved
jankasm
16.06.08,08:50
este som zabudla napisat ze povinnym platcom som od roku 2003 a ziadne ine pripoistenie nemam. Dakujem za odpoved

No predpokladám, že ako povinný platca platíš z minima.
Takže z DNP by si potrebovala ešte VZ cca. 22000,-. Odporúčam prihlásiť sa na DNP z minima 8100,- to sa môžeš aj teraz, počas MD. Keďže si na MD, ale materské z DNP nepoberáš, podľa mojich skúsenností by si mala DNP platiť. Avšak už tu bola aj taká skúsennosť, že DNP platiť za to obdobie nemali, takže ohľadom toho sa môžeš na SP informovať, alebo sa proste prihlás z minima a plať, ak vznikne preplatok, oni Ti ho potom vrátia. :cool:
Asi tak po 3-4 mesiacoch sa môžeš kľudne odhlásiť. Toto prihlásenie bude čiste kvôli tomu, aby si v deň nástupu na druhú MD mala splnených 270 dní z DNP.
Potom odporúčam, po otehotnení, najneskôr do 8tt, znovu sa prihlásiť na DNP z VZ čo Ti chýba do maxima, tých 22000,-. Z neho platiť až do nástupu na MD. Ak bude toto platenie z maxima trvať aj na prelome rokov 2008/2009, tak potom od 1.1.2009 už stačí platiť z minima, treba dať na SP zmenu VZ. Materská sa bude počítať z VZ, z ktorého si platila v roku 2008. DNP treba platiť potom nepretržite až do nástupu na MD. ;)
Ak sa Ti náhodou nepodarí otehotnieť v roku 2008, ale tehotenstvo budeš v blízkej dobe plánovať, tak by som odporučila, prihlásiť sa na DNP z maxima niekedy koncom 12/2008, zaplatiť za pár dní, no a od 1.1.2009 dať zmenu VZ na minimum. Materská bude v roku 2009 počítaná z toho maxima, ktoré bolo tých pár dní v 12/2008.

Keďže píšeš, že kvôli zdravotnému stavu máš odporúčané čo najskôr znovu otehotnieť, je dosť možné že môžeš mať rizikové tehotenstvo? Potom sa prihlás na DNP hneď, stačí z minima, ale neprestaň ho platiť po tých 3-4 mesiacoch ako som písala. Ak by si totiž išla na PN, tak by bolo dobré mať dovtedy splnených tých 270 dní NP, takže DNP treba platiť čo najdlhšie. Mala by si potom nárok na PN aj z DNP.
Manual
16.06.08,10:47
Mám takýto problém.
Mamičke končí materská dovolenka presne 31.12.2008. Materské jej bude vyplácané len z DNP. Potrebovali by sme spraviť RO z DNP pre r. 2009 v období 29.12.08 až 31.12.08. Je to vôbec možné ? Dá sa počas trvania MD a poberania materskej odhlásiť a znova prihlásiť na DNP ?
Je možné požiadať SP napr. o skrátenie MD napr. k 28.12.2008 aby sa vytvoril na to priestor ? Má niekto s takýmto niečím skúsenosť ?
Ďakujem
jankasm
16.06.08,11:59
Mám takýto problém.
Mamičke končí materská dovolenka presne 31.12.2008. Materské jej bude vyplácané len z DNP. Potrebovali by sme spraviť RO z DNP pre r. 2009 v období 29.12.08 až 31.12.08. Je to vôbec možné ? Dá sa počas trvania MD a poberania materskej odhlásiť a znova prihlásiť na DNP ?
Je možné požiadať SP napr. o skrátenie MD napr. k 28.12.2008 aby sa vytvoril na to priestor ? Má niekto s takýmto niečím skúsenosť ?
Ďakujem

No počas MD sa síce dá bez problémov odhlásiť a nanovo prihlásiť na DNP z maximálneho VZ, problém je však v tom, že keďže z DNP poberá materské, jej VZ počas poberania materského je 0,-. To znamená, že by nemala vlastne z čoho zaplatiť DNP a teda v roku 2009 by z DNP brali pravdepodobný VZ, čo je minimálny. :o
Je tu jedna možnosť, bolo mi to tu odporúčané v dcecembri 2007, pretože mne MD končila niekedy v polovici januára 2008 a tiež sa mi nedal spraviť maximum v decembri ako som plánovala, no a rada bola, že môžešMD ukončiť napr. k 29.12.2007 a o materské si môže potom požiadať manžel. Neviem či je možné ju predčasne ukončiť len tak, že nikto ďalej na materskej nebude.
Škoda, že ste si to neuvedomili skôr, mohla nastúpiť na MD o 1-2 dni skôr a bolo by po probléme. :cool:
Len ešte upozorním, že ak by sa Vám to aj podarilo, tak prvých 26 týždňov od posledného prihlásenia /čiže cca. 6 mesiacov/ jej bude dávka vyplácaná len z pravdepodobného VZ, čiže z minima/.
Manual
16.06.08,12:14
No počas MD sa síce dá bez problémov odhlásiť a nanovo prihlásiť na DNP z maximálneho VZ, problém je však v tom, že keďže z DNP poberá materské, jej VZ počas poberania materského je 0,-. To znamená, že by nemala vlastne z čoho zaplatiť DNP a teda v roku 2009 by z DNP brali pravdepodobný VZ, čo je minimálny. :o
Je tu jedna možnosť, bolo mi to tu odporúčané v dcecembri 2007, pretože mne MD končila niekedy v polovici januára 2008 a tiež sa mi nedal spraviť maximum v decembri ako som plánovala, no a rada bola, že môžešMD ukončiť napr. k 29.12.2007 a o materské si môže potom požiadať manžel. Neviem či je možné ju predčasne ukončiť len tak, že nikto ďalej na materskej nebude.
Škoda, že ste si to neuvedomili skôr, mohla nastúpiť na MD o 1-2 dni skôr a bolo by po probléme. :cool:
Len ešte upozorním, že ak by sa Vám to aj podarilo, tak prvých 26 týždňov od posledného prihlásenia /čiže cca. 6 mesiacov/ jej bude dávka vyplácaná len z pravdepodobného VZ, čiže z minima/.
Janka tých prvých 26 týždňov je jasných. Prakticky by sa jednalo o druhý polrok 2009, kedy to bude mať efekt.
A ak by ona ukončila MD napr. k 21.12.08 a od 22.12.08 do 31.12.08 ju poberal manžel ktorý je SZČO
1. čo to znamená pre jej manžela ? Môže naďalej podnikať ?
2. potom ona by mala volné ruky na spravenie RO pre r. 2009 v období od
22.12.08-31.12.08 ?
Je to trošku komplikované.:rolleyes:
jankasm
16.06.08,12:35
Janka tých prvých 26 týždňov je jasných. Prakticky by sa jednalo o druhý polrok 2009, kedy to bude mať efekt.
A ak by ona ukončila MD napr. k 21.12.08 a od 22.12.08 do 31.12.08 ju poberal manžel ktorý je SZČO
1. čo to znamená pre jej manžela ? Môže naďalej podnikať ?
2. potom ona by mala volné ruky na spravenie RO pre r. 2009 v období od
22.12.08-31.12.08 ?
Je to trošku komplikované.:rolleyes:

Do problémov SZČO sa moc nevyznám, ale myslím, že podnikať by mohol, akurát neviem, či by mohol mať príjem počas MD /no ale však ak by to bolo pár dní koncom roka, vianoce a tak, tak vtedy by už mohol dovolenkovať :)/. Potom by sa mohlo stať, že by mu materskú nevyplatili.
Prečo chce maximum z DNP od 22.12.? Však by jej úplne stačilo napr. 29.-31.12.2009 2008, no a tie 3 dni by alebo poberal manžel, alebo ak by sa dalo, tak by vlastne nemusel poberať nikto.
No trošku komplikované to možno je, ale nie nereálne. ;)
Manual
16.06.08,12:41
Do problémov SZČO sa moc nevyznám, ale myslím, že podnikať by mohol, akurát neviem, či by mohol mať príjem počas MD /no ale však ak by to bolo pár dní koncom roka, vianoce a tak, tak vtedy by už mohol dovolenkovať :)/. Potom by sa mohlo stať, že by mu materskú nevyplatili.
Prečo chce maximum z DNP od 22.12.? Však by jej úplne stačilo napr. 29.-31.12.2009, no a tie 3 dni by alebo poberal manžel, alebo ak by sa dalo, tak by vlastne nemusel poberať nikto.
No trošku komplikované to možno je, ale nie nereálne. ;)
Ten datum som uviedol orientačne :)
Janka ďakujem za konzultáciu.
brčko
16.06.08,14:52
Brčko ďakujem veľmi pekne za pomoc. No tých 270 dní by som mala bez problémov splňať doteraz som bola stále zamestnaná. áno túto podmienku bez problémov zo zamestnania splnaš.
1. Ak by ti však ku dnu nástupu na MD trvali dve nem.poistenie= zamestnanie + DNP, tak na DNP sa treba prihlásiť ešte pred otehotnením! (aby ti stihlo uplynuť 270dní DNP do dna pôrodu)
2. Ak by ti trvalo len jedno z týchto poistení ku dnu nástupu na MD. Napr. by s tebou v skúšobnej dobe ukončili PP, tak by sa rátala materská len z DNP (vym.základ zo zamestnania by sa nezohladnoval). A ak by si išla pred nástupom na MD na PN (a neuplynulo by 26týždnov od prihlásenia), mala by si nárok na minimálnu PN-ku rátanú z aktuálnej min.mzdy.
3. Ak by od 1.1.09 nebol možný súbeh NP zo zamestnania + DNP, musela by si DNP zrušiť (ak by si nechcela ukončiť zamestnanie) a nárok by bol len zo zamestnani. S novou prácou by nemal byť problém len som nevedela čo sa mi oplatí viac. To sa nedá pri súbehu dvoch NP-ní jednoznačne povedať ani zaručiť- bohužial :o Takže čím skôr pôjdem na soc. poisťovňu prihlásiť sa, a za ten mesiac dokiaľ sa nezamestnám budem platiť z maxima a keď sa zamestnám tak stačí rozdiel ak som to celé dobre pochopila. Myslela som, že si chceš uplatniť nárok len z jedného nem.poistenia. Bud si dáš DNP alebo sa zamestnáš. No aj takto sa dá, no vid vyššie, materská bude v tomto prípade maximálna len v prípade splnenia 270dní z DNP a ak obe poistenia budú trvať do nástupu na MD!!! ;)Ešte raz ďakujem za radu, cením si, že takto pomáhaš :) takých ľudí je dnes už veľmi málo.
:):):) nechcem však poradiť zle. :eek: A pri súbehu zam+DNP nikdy nevieš. Ja som sama jasný príklad. Zrušila som po cca 5 a pol mesiaci DNP, kvôli tomu, že mi hrozilo ukončenie PP. Z dôvodu čerpania RD do 25.12.07, by som nesplnila z DNP 270dní nem.poistenia na prípadný nárok na nemocenské po ukončení prac.pomeru. A to som nechcela riskovať. DNP som zrušila a tak by mi ako tehotnej v prípade ukončenia PP začala plynuť ochr. lehota 6mesiacov a mala by som nárok aj na nemocenské pred nástupom na MD. Bolo to ešte trošku komplikovanejšie, lebo tehotenstvo sa bohužial nedá načasovať a 6mesačná ochr.lehota vychádza len ak ukončíš PP najskôr v cca 10tt a to mi nevychádzalo. Nakoniec je všetko inak, ešte mi PP trvá.:rolleyes:;):)
Tak vela šťastia a podla mna sa radšej ozvi, ak budeš mať aspon niektoré veci isté. Napr. budeš tehotná, budeš po skúšobnej dobe ...
Tak nech aj tebe
brčko
16.06.08,15:06
Dobrý deň,
konečne sa mi podarilo otehotnieť, termín pôrodu okolo 15.2.2009. Dovtedy budem mať bezproblémovo 270dní poistenia z DNP. Problémom je nástup na materskú.
Chcem sa spýtať, ako je to s tými 6-8 týždňami pred termínom pôrodu, keď sa nastupuje na materskú? Prečítala som príspevky v tom linku čo tu bol uvedený, ale tam sa vravelo len o zamestnankyni, ktorá si sama určí dátum nástupu na materskú. Ako to funguje pri DNP? Dá sa v soc. pisťovni zohnať nejaké tlačivo, do ktorého mi lekár napíše dátum pôrodu a ja si tam sama dopíšem dátum nástupu na materskú? toto tlačivo dáva lekár-gynekolog. Treba mu povedať, že chceš ist na MD 8týždnov pred termínom, nech ti vyplní len predpokladaný termín pôrodu. V tomto je to presne rovnaké ako u zamestnankyne. No rozdiel je, že zamestnankyna - ak chce, môže nastúpiť na MD aj "neskôr ako 6týždnov pred pôrodom", čo je pri DNP problém! V mojom prípade dosť silno závisí výška materskej od dátumu kedy na ňu nastúpim, keďže v roku 2007 som platila poistné z max VZ a tento rok platím už len z min VZ. A teraz sa rýchlo odhlasovať a znova prihlasovať z maxima je trošku riskantné, keďže existuje istá pravdepodobnosť, že porodím predčasne a ak tomu rozumiem správne, nemala by som potom nárok na vôbec žiadnu materskú z DNP, keď ešte neuplynie 26 týždňov od posledného prihlásenia. Nebude robiť problémy, ak si sama určím, že chcem ísť na materskú už 8 týždňov pred dátumom pôrodu? to zistíš len u neho. No podla toho, čo píšeš, že hrozí aj predčasný pôrod, by v tom problém nemal byť. príp. sa spýtaj predtým aj sestričky ...
Za každú radu vám budem vďačná.
.
ajobs
16.06.08,21:38
Mám takýto problém.
Mamičke končí materská dovolenka presne 31.12.2008. Materské jej bude vyplácané len z DNP. Potrebovali by sme spraviť RO z DNP pre r. 2009 v období 29.12.08 až 31.12.08. Je to vôbec možné ? Dá sa počas trvania MD a poberania materskej odhlásiť a znova prihlásiť na DNP ?
Je možné požiadať SP napr. o skrátenie MD napr. k 28.12.2008 aby sa vytvoril na to priestor ? Má niekto s takýmto niečím skúsenosť ?
Ďakujem


No Janko, nepoteším ťa. Až na taxatívne uvedené výnimky-sú vždy na základe lekárskeho posudku a v prípadoch, ak matka nepoberá materské ani rodičovský príspevok-nie je možné ľubovoľne meniť ani poberateľa materského (na otca či inú osobu), a ani skracovať obdobie poberania materského, ktoré je taxatívne stanovené (až na výnimky) v dĺžke 28 týždňov. Ale východisko z tohto existuje - iba bude trochu drahšie. Od 1.1.2009 sa treba prihlásiť nanovo na DNP z maxima, a využívať ošetrovné (aj keď do ukončenia 26.týždňa z minima), a po 26 týždni ísť na dlhodobejšiu PN - náklady sú späť za prvý mesiac PN-ky.
Manual
17.06.08,04:19
No Janko, nepoteším ťa. Až na taxatívne uvedené výnimky-sú vždy na základe lekárskeho posudku a v prípadoch, ak matka nepoberá materské ani rodičovský príspevok-nie je možné ľubovoľne meniť ani poberateľa materského (na otca či inú osobu), a ani skracovať obdobie poberania materského, ktoré je taxatívne stanovené (až na výnimky) v dĺžke 28 týždňov. Ale východisko z tohto existuje - iba bude trochu drahšie. Od 1.1.2009 sa treba prihlásiť nanovo na DNP z maxima, a využívať ošetrovné (aj keď do ukončenia 26.týždňa z minima), a po 26 týždni ísť na dlhodobejšiu PN - náklady sú späť za prvý mesiac PN-ky.
Tonko práve toto "drahé" riešenie je krajná možnosť, ktorá mi je jasná, chcel som niečo "lacnejšie" na prelome rokov. Ale ako vidieť to asi nejde.
Ďakujem za vyjadrenie.
brčko
17.06.08,07:18
Manuál, ešte mi napadlo niečo, čo som nemala odvahu navrhovať mamičkám, ak išlo o nárok na materské z DNP na prelome rokov. V tvojom prípade to však je len nízke riziko, aj ked natahovačky so SP predpokladám.
Ak ukončí DNP ešte v r.2008!, napr. aj posledný den 31.12.08 a nemá iné nem.poistenie (zamestnaná nie je, to by menilo situáciu), tak bude 42dní (do 11.2.09) v ochrannej lehote z ukončeného DNP. Počas tejto ochrannej doby ak si uplatní nárok na nem.dávku, tak sa jej počíta z rozhodujúceho obdobia ku dnu ukončenia nem.poistenia=31.12.08 (ako keby nárok na dávku vznikol 31.12.08), t.j. jej rozhodujúce obdobie na výpočet dávky vzniknutej v ochrannej lehote je rok 2007.

No je to síce len krátkodobé, no vlastne tým nemá čo stratiť. Akurát ak sa potom po uplynutí ochrannej lehoty (príp. aj neskôr, po ukončení poberania dávky), napr. 12.2.09 poistí z maxima, tak jej neskôr uplynie tých 26týždnov. No ale tie najhoršie jarné chorlavé mesiace (u nás sú to február-marec), bude mať nárok tak, či tak z minima.

DOPLNAM oporu v zákone o sociálnom poistení .
§ 31 ods. 3 - všeob.podmienky nároku na nem.dávku DNPo (v ochrannej lehote)
§ 32 ods. 1 - ochranná lehota po zániku NP
§ 54 ods. 3 - rozhodujúce obdobie v ochrannej lehote + ods.2 písm.a
nika224
17.06.08,09:35
Ahoj Poraďáci! Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Ako to reálne urobiť, ak mamička nechce nasúpiť na MD tých 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu? Ako to je s nástupom napr. 2 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu? Lekar povedal, že on napíše potvrdenie s nástupom na MD s dátumom tých 6 týždňov pred termínom, pretože je to najneskorší termín. No mamička by potrebovala nastúpiť na MD neskôr, pretože jej ešte nevznikne nárok na materské, a keď bude doma, tak nebude mať žiadny príjem. Zostala by teda v práci dlhšie aj za tú cenu, že jej bude materské vyplácané kratšiu dobu - 22 týždňov.
Aký je potom teda postup? Myslím na socialnej poisťovni, u zamestnávateľa, lekára? Vie mi niekto s reálnou skúsenosťou poradiť? Teoreticky som sa pýtala aj na Sociálke, no tam ma vypoklonkovali, že nástup nemôže byť neskôr, vraj to musí byť tých 6 týždňov.
jankasm
17.06.08,09:42
Ahoj Poraďáci! Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Ako to reálne urobiť, ak mamička nechce nasúpiť na MD tých 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu? Ako to je s nástupom napr. 2 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu? Lekar povedal, že on napíše potvrdenie s nástupom na MD s dátumom tých 6 týždňov pred termínom, pretože je to najneskorší termín. No mamička by potrebovala nastúpiť na MD neskôr, pretože jej ešte nevznikne nárok na materské, a keď bude doma, tak nebude mať žiadny príjem. Zostala by teda v práci dlhšie aj za tú cenu, že jej bude materské vyplácané kratšiu dobu - 22 týždňov.
Aký je potom teda postup? Myslím na socialnej poisťovni, u zamestnávateľa, lekára? Vie mi niekto s reálnou skúsenosťou poradiť? Teoreticky som sa pýtala aj na Sociálke, no tam ma vypoklonkovali, že nástup nemôže byť neskôr, vraj to musí byť tých 6 týždňov.

Ja si myslím, že to nemusí byť tých 6 týždňov. Lekár jej môže vypísať žiadosť o materské s dátumom aj 6 týždňov pred nástupom na MD, aj keď si myslím, že nemusí, no a ona ho odovzdá zamestnávateľovi vtedy, keď jej to bude vyhovovať. A rovnako si ku dňu, ku ktorému jej to bude vyhovovať požiada SP o výplatu materského. ;) Nevidím v tom problém.
No ak by aj bol, tak môže nastúpiť na MD v práci, ale zatiaľ nežiadať od SP výplatu materského. No a ten čas, ktorý treba pokryť do nástupu na MD, poriešiť napr. dohodou o vykonaní práce napr. na 1 mesiac. Ušetrí aj zamestnávateľ. Z dohody sa neplatia odvody. :cool:
any18
17.06.08,10:08
Ahojte. Vie mi niekto poradit??? Dakujem Kiss
Momentalne som na materskej dovolenke. Dcerka bude mat tri roky 20.8.2008. Som tehotna, v 8 tyzdni. Som nadalej zamestnana u mojho zamestnavatela z Bratislavy, kde som pracovala pred materskou. Co by teraz pre mna bolo najlepsie??? Do prace sa nevratim, kedze dcera bude chodit do skolky a moja praca je az v BA a my sme z Komarna, na tie tri mesiace sa mi neoplati hladat podnajom v BA. Co mam robit? Mam sa dat na rizikove, ci PN, Kolko budem dostavat v jednom aj v druhom pripade. Kto ma vypise? Aky je proste postup....
Kamaratka mi radi, dat vypoved, zamestnat sa na par dni inde, aby som dostavala vyssiu rodicovsku pol roka. Oplati sa mi to??? Nie som ekonomka, zial sa v tychto veciach nevyznam. Viete mi poradit co najskor?
Este nieco...Mozu mi dat vypoved v robote v BA ked mi skonci materska a ja nebudem na PN? Ci som nejako chranena?
Mozem robit pracu doma pre inu firmu ked som PN? Ci na rizikovom?
Viem, ze je to velmi vela otazok..ale zial ani na jednu neviem odpoved Sad
Velmi pekne dakujem, ak sa mi povenujete.
Prajem pekny den.
brčko
17.06.08,11:41
Ahoj Poraďáci! Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Ako to reálne urobiť, ak mamička nechce nasúpiť na MD tých 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu? Ako to je s nástupom napr. 2 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu? Lekar povedal, že on napíše potvrdenie s nástupom na MD s dátumom tých 6 týždňov pred termínom, pretože je to najneskorší termín. No mamička by potrebovala nastúpiť na MD neskôr, pretože jej ešte nevznikne nárok na materské, a keď bude doma, tak nebude mať žiadny príjem. Zostala by teda v práci dlhšie aj za tú cenu, že jej bude materské vyplácané kratšiu dobu - 22 týždňov.
Aký je potom teda postup? Myslím na socialnej poisťovni, u zamestnávateľa, lekára? Vie mi niekto s reálnou skúsenosťou poradiť? Teoreticky som sa pýtala aj na Sociálke, no tam ma vypoklonkovali, že nástup nemôže byť neskôr, vraj to musí byť tých 6 týždňov.

Nika, prosím, ta vysvetli mi ten jej prípad, že 6týždnov pred pôrodom nárok nemá a napr. týždeň pred pôrodom by už mala? Alebo tomu zle rozumiem. Či to len aby mala aspon príjem zo mzdy (závislej činnosti), v prípade, že by do dna pôrodu neuplynulo 270dní nem.poistenia a teda vôbec nemala nárok na materské?
Tata
17.06.08,15:25
Dobrý deň prajem, potrebovala by som poradiť.
Od 19.2.07 som DNP poistená z min VZ dňa 30.11.07 som sa odhlásila(splnila som podmienku 270dní poistenia) a hneď ku dňu 1.12.07 som sa prihlásila s novým max VZ. Od 1.januára 2008 som podala len zmenu na min VZ. OD apríla 2008 som na PN a z DNP mi bola vypočítaná výška PN len z min VZ...nemala by sa výška dávky počítať len za ten deceber 07 resp. z novovzniknutého DNP?? Vchádza mi to ako keby mi výšku dávky vyrátali za cca celý minulý kalendárny rok resp. od obdobia 19.2.07. Na výmere je napísané že som DNP poistená od 1.12.07 ale od tohoto dátumu už s max VZ nie s min VZ.Postupovali na Sociálnej poisťovni správne? Myslela som ze rozhodujúcim obdobím bude pre mňa r.07 resp. december 07 a nie súčet všetkých mesiacov za r.07. Mám sa odvolať alebo sa mýlim? veľmi pekne ďakujem Tatiana.
Katy a R
17.06.08,15:56
Dobrý deň prajem, potrebovala by som poradiť.
Od 19.2.07 som DNP poistená z min VZ dňa 30.11.07 som sa odhlásila(splnila som podmienku 270dní poistenia) a hneď ku dňu 1.12.07 som sa prihlásila s novým max VZ. Od 1.januára 2008 som podala len zmenu na min VZ. OD apríla 2008 som na PN a z DNP mi bola vypočítaná výška PN len z min VZ...nemala by sa výška dávky počítať len za ten deceber 07 resp. z novovzniknutého DNP?? Vchádza mi to ako keby mi výšku dávky vyrátali za cca celý minulý kalendárny rok resp. od obdobia 19.2.07. Na výmere je napísané že som DNP poistená od 1.12.07 ale od tohoto dátumu už s max VZ nie s min VZ.Postupovali na Sociálnej poisťovni správne? Myslela som ze rozhodujúcim obdobím bude pre mňa r.07 resp. december 07 a nie súčet všetkých mesiacov za r.07. Mám sa odvolať alebo sa mýlim? veľmi pekne ďakujem Tatiana.

SP postupovala správne ... pri nároku na dávky v apríli použili pravdepodobný VZ ... viď §57 :mee: (neuplynulo 26 týždňov)
... ale ak by si teraz šla na novú PNku, už by ti použili VZ z decembra 2007;)
Tata
17.06.08,16:06
Ďakujem, znamená to že by bolo dobré teraz PN prerušiť a dať sa nanovo vypísať s novým napr. už dnešným dátumom novú PN alebo mi už automaticky za mesiac jún bude vyplatená už vyššia PN?...a netreba sa dať nanovo vypísať?.. predpokladám že materská sa mi užbude rátať z 12/07. Nástup na materskú mám v novembri 08... ešte raz ďakujem za ochotu;) Tatiana
Katy a R
17.06.08,16:31
Ďakujem, znamená to že by bolo dobré teraz PN prerušiť a dať sa nanovo vypísať s novým napr. už dnešným dátumom novú PN alebo mi už automaticky za mesiac jún bude vyplatená už vyššia PN?...a netreba sa dať nanovo vypísať?.. predpokladám že materská sa mi užbude rátať z 12/07. Nástup na materskú mám v novembri 08... ešte raz ďakujem za ochotu;) Tatiana

S terajšou PNkou to už nepôjde (dostala si rozhodnutie a tam máš vypočítanú dávku do ukončenia PN) .... len ak by sa jednalo o novú PNku. ;)
nika224
17.06.08,17:04
Nika, prosím, ta vysvetli mi ten jej prípad, že 6týždnov pred pôrodom nárok nemá a napr. týždeň pred pôrodom by už mala? Alebo tomu zle rozumiem. Či to len aby mala aspon príjem zo mzdy (závislej činnosti), v prípade, že by do dna pôrodu neuplynulo 270dní nem.poistenia a teda vôbec nemala nárok na materské?
Brčko, áno, je to tak. 6 týždňov pred termínom ešte neuplynie 270 dní. Tie uplynú 2 týždne pred pôrodom. Pani na Sociálke povedala, že sa to nijako nedá. Vraj sa musí nastúpiť na MD 6 týždňov pred plánovaným termínom, a keď vtedy nárok na materské nevznikne, tak potom posudzujú už len či splnila mamička podmienku 270 dní ku dňu pôrodu. Ak sa nič neudeje a pôrod nepríde skôr, tak by potom nárok na materské vzniknúť mal. Lenže ako to urobiť s materskou dovolenkou? No a samozrejme chce mať teda príjem ten mesiac (od 6 týždňov po 2 týždne pred termínom). Však aj mesačný plat nie je na zahodenie. Podľa mňa je iné materské a iné materská dovolenka. Keď si na sociálke melú o materskom, tak nech si ho rátajú odo dňa pôrodu. Ale čo s tou materskou dovolenkou?
nika224
17.06.08,17:08
No ak by aj bol, tak môže nastúpiť na MD v práci, ale zatiaľ nežiadať od SP výplatu materského. No a ten čas, ktorý treba pokryť do nástupu na MD, poriešiť napr. dohodou o vykonaní práce napr. na 1 mesiac. Ušetrí aj zamestnávateľ. Z dohody sa neplatia odvody. :cool:
No veď práve!!! Sociálka v tom problém vidí... vraj sa materské nedá žiadať neskôr - posudzujú potom vraj len termín pôrodu.:confused:
Renatka 75
17.06.08,17:46
Ahojte,
chcem sa spýtať:
Som zamestnaná u terajšieho zamestn. od 1.1.2006.
Na MD nastupujem v 9/2008. Prosím o info, z akého VZ sa mi bude rátať materská z 2007 alebo 2008, ak nastala zmena výšky hrubej mzdy? A ešte aká je max. výška materskej a z akej mzdy?

Ďakujem
Tweety
17.06.08,18:17
Ahojte,
chcem sa spýtať:
Som zamestnaná u terajšieho zamestn. od 1.1.2006.
Na MD nastupujem v 9/2008. Prosím o info, z akého VZ sa mi bude rátať materská z 2007 alebo 2008, ak nastala zmena výšky hrubej mzdy? A ešte aká je max. výška materskej a z akej mzdy?

Ďakujem
Rozhodujúce obdobie pre určenie materského bude rok 2007. Jeho výška je 55% z DVZ.
brčko
17.06.08,19:07
Brčko, áno, je to tak. 6 týždňov pred termínom ešte neuplynie 270 dní. Tie uplynú 2 týždne pred pôrodom. Pani na Sociálke povedala, že sa to nijako nedá. Vraj sa musí nastúpiť na MD 6 týždňov pred plánovaným termínom, a keď vtedy nárok na materské nevznikne, tak potom posudzujú už len či splnila mamička podmienku 270 dní ku dňu pôrodu. Ak sa nič neudeje a pôrod nepríde skôr, tak by potom nárok na materské vzniknúť mal. Lenže ako to urobiť s materskou dovolenkou? No a samozrejme chce mať teda príjem ten mesiac (od 6 týždňov po 2 týždne pred termínom). Však aj mesačný plat nie je na zahodenie. Podľa mňa je iné materské a iné materská dovolenka. Keď si na sociálke melú o materskom, tak nech si ho rátajú odo dňa pôrodu. Ale čo s tou materskou dovolenkou?

Nika, ja nevidím až taký problém s nástupom na MD ako skôr v tom, aby nenastal pôrod skôr ako po uplynutí 270dní nem.poistenia.
Byť na jej mieste urobím to nasledovne. Na MD nastúpim riadne 6týždnov pred termínom pôrodu stanovený lekárom. Samozrejme sociálka ti nezačne materské vyplácať, lebo ešte nemajú zaručené, že splníš podmienku 270dní. So zamestnávatelom by som sa dohodla, ako píše janka, že budem robiť na dohodu ešte dalších pár dní, či týždnov. No v prvom rade treba dávať na seba pozor, nech ten termín pôrodu neprešvihne!!! :eek: Po narodení dieťaťa a vybavení rodného listu, čo predpokladám bude tak týžden až 10dní po pôrode treba odniesť kopiu RL dieťaťa na soc.poistovnu oddelenie nemoc.dávok (tiež môžete hned vybaviť prihlášku na dôchodkové poistenie s potrebnými prílohami, ked tam pôjdete), no a na základe tohto RL-u, kde im dokladuješ skutočný termín pôrodu zistia, či si splnila podmienku 270dní. Ak si ju splnila, tak ti priznajú "spätne od nástupu na MD:)" materskú (teda nie až od dosiahnutia 270dní), takže potom dostaneš naraz materskú za dlhšie obdobie. Takto budeš poberať materskú 28týždnov a nielen max. 22týždnov po pôrode + nejaký týžden pred ním. :)

Problém by nastal jedine, ak by "skutočný pôrod" nastal skôr ako uplynie 270dní!!! :eek: :mee: Vtedy by nárok na materské "vôbec" nevznikol. :eek::eek::eek: A samozrejme ak nežijete ako sa hovorí z rúk do úst, teda že nemáte rezervu v prípade, že peniaze nejaký mesiac nedostanete. Preto na zabezpečenie príjmu aj počas tohto obdobia môžeš využiť tú dohodu po nástupe na MD.
Dúfam, že som to vysvetlila zrozumitelne. ;):)
brčko
17.06.08,19:16
Ďakujem, znamená to že by bolo dobré teraz PN prerušiť a dať sa nanovo vypísať s novým napr. už dnešným dátumom novú PN alebo mi už automaticky za mesiac jún bude vyplatená už vyššia PN?...a netreba sa dať nanovo vypísať?.. predpokladám že materská sa mi užbude rátať z 12/07. Nástup na materskú mám v novembri 08... ešte raz ďakujem za ochotu;) Tatiana

súhlasím s Katy, ak ukončíš terajšiu PN a nastúpiš na novú, vtedy do ukončenia starej ti bude dávka rátaná stále z minima a od novej bude nemocenské rátané z VZ 12/07.
No a samozrejme materská bude rátaná tiež z VZ 12/07.
cirro
18.06.08,08:12
Teraz som trošku zmätená, ako to vlastne je s tými 26 týždňami. Ak mám teda splnenú podmienku 270 dní poistenia DNP za posledné dva roky, a moje posledné nepretržité poistenie trvá menej ako 26 týždňov, mám aj tak nárok na PN, ibaže nie je rátané podľa skutočného VZ, ale automaticky minimálneho?
A v momente, keď to bude už 26 týždňov od posledného prihlásenia na DNP, berú sa už skutočné VZ na určenie výšky dávky.
jankasm
18.06.08,08:29
Teraz som trošku zmätená, ako to vlastne je s tými 26 týždňami. Ak mám teda splnenú podmienku 270 dní poistenia DNP za posledné dva roky, a moje posledné nepretržité poistenie trvá menej ako 26 týždňov, mám aj tak nárok na PN, ibaže nie je rátané podľa skutočného VZ, ale automaticky minimálneho?
A v momente, keď to bude už 26 týždňov od posledného prihlásenia na DNP, berú sa už skutočné VZ na určenie výšky dávky.

Áno, presne tak. Po splnení podmienky 270 dní NP v posledných dvoch rokoch máš vždy nárok na PN a materské, otázne však je z akého VZ. Ak nastúpiš na PN počas prvých 26 týždňov platenia DNP od posledného prihlásenia, tak bez ohľadu na to, z akého VZ DNP platíš, dávka bude počítaná len z minimálneho VZ. Ak však nastúpiš na PN až po uplynutí 26 týždňov, bude sa dávka počítať zo skutočného VZ, z ktorého si platila DNP v rozhodujúcom období. ;)
Je to trošku jasnejšie?
jankasm
18.06.08,08:31
Ahojte,
chcem sa spýtať:
Som zamestnaná u terajšieho zamestn. od 1.1.2006.
Na MD nastupujem v 9/2008. Prosím o info, z akého VZ sa mi bude rátať materská z 2007 alebo 2008, ak nastala zmena výšky hrubej mzdy? A ešte aká je max. výška materskej a z akej mzdy?

Ďakujem

Ešte doplním, že maximálna výška materskej bude po 1.7.2007 cca. 16000,- - 16500,- v závislosti od dĺžky mesiaca. Maximálny VZ, a teda zároveň mzda, z ktorej sa dá získať maximálna materská je 30219,-. ;)
ludmila12
18.06.08,08:41
Ahojte poraďáci,písala som sem ohľadom kamošky už začiatkom roka (len v inej - staršej téme) a teraz by som Vás chcela poprosiť len o odobrenie, či sme postupovali dobre.

Kamoška bola zamestnaná nasledovne:
1.6.2005-31.12.2006 (zamestnaná)
1.1.2007-26.2.2007 (úrad práce)
27.2.2007-31.10.2007 (zamestnaná)
1.11.2007 - dobrovoľne nezamestnaná

Takže podmienku 270 dní NP má splnenú. V cca 8 týždni tehotenstva 11.2.2008 sa prihlásila na platenie DNP z max. VZ (28.142,-).

Teraz jej lekárka chce vypísať materskú od 8.8.2008, plánovaný termín pôrodu je 13.9.2008. Lenže nej uplynie 26 týždňov platenia DNP až 11.8.2008, takže na materskú by ju mohla lekárka vypísať 12.8.2008? A vtedy by jej vznikol nárok na materskú z max. VZ?

Je nejaký problém v tom, že by na materskú nastúpila 5 týždňov (ak dobre počítam) pred plánovanými termínom pôrodu?

ďakujem :)
ajobs
18.06.08,09:03
Ahojte poraďáci,písala som sem ohľadom kamošky už začiatkom roka (len v inej - staršej téme) a teraz by som Vás chcela poprosiť len o odobrenie, či sme postupovali dobre.

Kamoška bola zamestnaná nasledovne:
1.6.2005-31.12.2006 (zamestnaná)
1.1.2007-26.2.2007 (úrad práce)
27.2.2007-31.10.2007 (zamestnaná)
1.11.2007 - dobrovoľne nezamestnaná

Takže podmienku 270 dní NP má splnenú. V cca 8 týždni tehotenstva 11.2.2008 sa prihlásila na platenie DNP z max. VZ (28.142,-).

Teraz jej lekárka chce vypísať materskú od 8.8.2008, plánovaný termín pôrodu je 13.9.2008. Lenže nej uplynie 26 týždňov platenia DNP až 11.8.2008, takže na materskú by ju mohla lekárka vypísať 12.8.2008? A vtedy by jej vznikol nárok na materskú z max. VZ?

Je nejaký problém v tom, že by na materskú nastúpila 5 týždňov (ak dobre počítam) pred plánovanými termínom pôrodu?

ďakujem :)


Tu je úplne jednoduché riešenie - nech presvedčí lekárku o vypísaní na materskú od 12.8.2008 (prípadne ak je vnímavá, nech jej vysvetlí, prečo). A od 1.7.2008 nech si zmení VZ na platenie poistného na 30.219 Sk.
cirro
18.06.08,09:04
Jankasm, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, myslím, že už tomu celému vcelku dobre rozumiem. Tak teraz si idem lámať hlavu, ako by to bolo pre mňa najvýhodnejšie urobiť. Kalkulačka sa zapotí, haha.
ludmila12
18.06.08,09:11
Tu je úplne jednoduché riešenie - nech presvedčí lekárku o vypísaní na materskú od 12.8.2008 (prípadne ak je vnímavá, nech jej vysvetlí, prečo). A od 1.7.2008 nech si zmení VZ na platenie poistného na 30.219 Sk.

Ďakujem :):):) S lekárkou nebude problém, ona jej sama povedal,že si to má vypočítať, ako potrebuje. Ďakujem ešte raz, pekný deň prajem ;)
jankasm
18.06.08,09:19
Ahoj Poraďáci! Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Ako to reálne urobiť, ak mamička nechce nasúpiť na MD tých 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu? Ako to je s nástupom napr. 2 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu? Lekar povedal, že on napíše potvrdenie s nástupom na MD s dátumom tých 6 týždňov pred termínom, pretože je to najneskorší termín. No mamička by potrebovala nastúpiť na MD neskôr, pretože jej ešte nevznikne nárok na materské, a keď bude doma, tak nebude mať žiadny príjem. Zostala by teda v práci dlhšie aj za tú cenu, že jej bude materské vyplácané kratšiu dobu - 22 týždňov.
Aký je potom teda postup? Myslím na socialnej poisťovni, u zamestnávateľa, lekára? Vie mi niekto s reálnou skúsenosťou poradiť? Teoreticky som sa pýtala aj na Sociálke, no tam ma vypoklonkovali, že nástup nemôže byť neskôr, vraj to musí byť tých 6 týždňov.


Tu je úplne jednoduché riešenie - nech presvedčí lekárku o vypísaní na materskú od 12.8.2008 (prípadne ak je vnímavá, nech jej vysvetlí, prečo). A od 1.7.2008 nech si zmení VZ na platenie poistného na 30.219 Sk.

Je to podobný problém, nika písala, že lekár ju nechce vypísať na MD neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom, a dokonca aj na SP jej tvrdia, viď vyššie písané, že nástup nemôže byť neskôr ako tých 6 týždňov pred pôrodom. :o

My sme jej to radili urobiť presne tak, ako ty píšeš. Naozaj je to možné?
ajobs
18.06.08,09:37
Je to podobný problém, nika písala, že lekár ju nechce vypísať na MD neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom, a dokonca aj na SP jej tvrdia, viď vyššie písané, že nástup nemôže byť neskôr ako tých 6 týždňov pred pôrodom. :o

My sme jej to radili urobiť presne tak, ako ty píšeš. Naozaj je to možné?

Je to samozrejme možné iba tak, že jej lekár/ka posunie predpokladaný termín pôrodu-veď je to PREDPOKLADANÝ. Čiže pri predchádzajúcom príspevku bude potom aj neskorší termín pôrodu - samozrejme predpokladaný.
P.S. Už keď špekulujeme, tak dôsledne.
jankasm
18.06.08,09:41
Je to samozrejme možné iba tak, že jej lekár/ka posunie predpokladaný termín pôrodu-veď je to PREDPOKLADANÝ. Čiže pri predchádzajúcom príspevku bude potom aj neskorší termín pôrodu - samozrejme predpokladaný.
P.S. Už keď špekulujeme, tak dôsledne.

Super, toto ma teda nenapadlo. :o Myslela som, že nástup na MD si môže žena posunúť, keď potrebuje, aj to tu už bolo veľa krát písané, len nikdy nebolo spomenuté, že treba kvôli tomu zmeniť predpokladaný deň pôrodu. Zase som o niečo múdrejšia, ďakujem Tonko ;)
ajobs
18.06.08,09:46
Super, toto ma teda nenapadlo. :o Myslela som, že nástup na MD si môže žena posunúť, keď potrebuje, aj to tu už bolo veľa krát písané, len nikdy nebolo spomenuté, že treba kvôli tomu zmeniť predpokladaný deň pôrodu. Zase som o niečo múdrejšia, ďakujem Tonko ;)
mimotemy...vidíš, a na to musíme myslieť my muži....:)
any18
18.06.08,11:00
Ahojte, pisala som vam na strane 183. Vie mi niekto pomoct??? Dakujem.;)
lola3
18.06.08,12:30
Ahoj poraďáci. Chcela by som sa opýtať na nasledujúcu vec: Odhlásená z DPN k 31.5.2008 a znova prihlásenie k 1.6.2008 s iným VZ. Nie je medzi tým ani jeden deň bez DPN. Nebude sa to posudzovať ako jeden poistný vzťah? dúfam že nie. Nemáte s tým niekto skúsenosť?ďakujem všetkým.Lola3
jankasm
18.06.08,12:39
Ahoj poraďáci. Chcela by som sa opýtať na nasledujúcu vec: Odhlásená z DPN k 31.5.2008 a znova prihlásenie k 1.6.2008 s iným VZ. Nie je medzi tým ani jeden deň bez DPN. Nebude sa to posudzovať ako jeden poistný vzťah? dúfam že nie. Nemáte s tým niekto skúsenosť?ďakujem všetkým.Lola3

V žiadnom prípade, keďže tam bolo odhlásenie a nové prihlásenie /nezáleží na tom či bola pauza alebo nebola ;)/ tak sa to považuje za nové poistenie od posledného prihlásenia. Inú skúsennosť určite ani nikto nemá. :)
brčko
18.06.08,14:23
Super, toto ma teda nenapadlo. :o Myslela som, že nástup na MD si môže žena posunúť, keď potrebuje, aj to tu už bolo veľa krát písané, len nikdy nebolo spomenuté, že treba kvôli tomu zmeniť predpokladaný deň pôrodu. Zase som o niečo múdrejšia, ďakujem Tonko ;)

Janka rozdiel je v tom, že
- ak ti lekár posunie predp.termín pôrodu a mamička nastúpi na MD 6týždnov pred predpokladaným pôrodom, tak máš nárok na plných 28týždnov poberania materského.
- Ak však termín pôrodu neposunie a mamička nastúpi na MD s dátumom neskorším ako 6týždnov pred pôrodom, potom poberá materskú od dátumu nástupu na MD do pôrodu + 22týždnov po pôrode (ale nie dlhšie ako 28týždnov, ak by náhodou porodila neskôr ako sa predpokladalo). Takže môže sa tak ukrátiť o nejaký/é týždeň/týždne poberania materského.
Aspon tak som tomu porozumela. :)
Renatka 75
18.06.08,15:10
Rozhodujúce obdobie pre určenie materského bude rok 2007. Jeho výška je 55% z DVZ.


Ďakujem za odpoveď:)
Renatka 75
18.06.08,15:11
Ešte doplním, že maximálna výška materskej bude po 1.7.2007 cca. 16000,- - 16500,- v závislosti od dĺžky mesiaca. Maximálny VZ, a teda zároveň mzda, z ktorej sa dá získať maximálna materská je 30219,-. ;)


ďakujem veľmi pekne
:)
brčko
18.06.08,15:53
Chcela by som vás poprosiť o názor. Mamička poberá materské z DNP (posledné prihlásenie na DNP 1.11.2007, nie je zamestnaná) a poberanie materského končí 31.12.08.
1. Ak jej dieťa ochorie, napr. 30.12.08 požiada o ošetrovné, ošetrovanie potrvá 12dní, t.j. do 10.1.09. , bude jej vyplácané ošetrovné od tretieho do desiateho dna očr, t.j. v období od 1.- 8.1.09 (8 kal.dní) a RO na výpočet ošetrovného bude rok 2007?

Počas poberania materského nemá nárok na výplatu ošetrovného (§ 43 písm.c), ale uplatniť si ho aj počas tohto obdobia môže?

2. ak by počas očr, napr. 6.1.09 ochorela aj mamička a ostala PN, tak by od 6.1.09 začala poberať nemocenské (ošetrovné by sa vyplatilo len za obdobie 1.-5.1.09) a rozhodujúcim obdobím na výpočet nemocenského by bol rok 2008.

Alebo sa mýlim? Dakujem za názory :)
any18
18.06.08,15:58
Preco mne nikto neodpovedaaaaaaaaaaa? :eek:
Poprosim vas, pomozte miiiiiiiiiiiiiiiiiiii..pisala som svoju otazku na strane 183.
DAKUJEM.
ajobs
18.06.08,17:29
Ahojte. Vie mi niekto poradit??? Dakujem Kiss
Momentalne som na materskej dovolenke. Dcerka bude mat tri roky 20.8.2008. Som tehotna, v 8 tyzdni. Som nadalej zamestnana u mojho zamestnavatela z Bratislavy, kde som pracovala pred materskou. Co by teraz pre mna bolo najlepsie??? Do prace sa nevratim, kedze dcera bude chodit do skolky a moja praca je az v BA a my sme z Komarna, na tie tri mesiace sa mi neoplati hladat podnajom v BA. Co mam robit? Mam sa dat na rizikove, ci PN, Kolko budem dostavat v jednom aj v druhom pripade. Kto ma vypise? Aky je proste postup....
Kamaratka mi radi, dat vypoved, zamestnat sa na par dni inde, aby som dostavala vyssiu rodicovsku pol roka. Áno, je to rozumný nápad, urob to tak ako radí kamoška - a budeš dostávať materské, nie rodičovskú. Oplati sa mi to??? Nie som ekonomka, zial sa v tychto veciach nevyznam. Viete mi poradit co najskor? Zamestnaj sa krátko pred nástupom na novú MD z maxima - 30.219 SK.
Este nieco...Mozu mi dat vypoved v robote v BA ked mi skonci materska a ja nebudem na PN? Ci som nejako chranena? Ty sama ukončíš PP, nemusia dávať výpoveď.
Mozem robit pracu doma pre inu firmu ked som PN? Keď si na PN, prácu robiť nemôžeš - čiže nemôžeš mať vymeriavací základ. Ci na rizikovom?
Viem, ze je to velmi vela otazok..ale zial ani na jednu neviem odpoved Sad
Velmi pekne dakujem, ak sa mi povenujete.
Prajem pekny den.

Odpovede sú v texte.
any18
18.06.08,17:34
Dakujem za odpoved.
Este taka otazka, ako dlho musim byt zamestnana na tom novom mieste? A potom mozem dat vypoved, ci odtial idem na PN-rizikove? Musi nieco platit zamestnavatel? Je to znamy a my mu chceme vsetko uhradit-teda vydavky---a nevieme ci sa nam to oplati...
Dufam, ze mi rozumies a este mi pomozes. Velmi pekne dakujem za pomoc.
Ozi, iba taka dodatkova otazocka, materska mi konci v den 3 narodenin dcerky?
Naozaj velmi pekne dakujem!!!
ajobs
18.06.08,17:38
Dakujem za odpoved.
Este taka otazka, ako dlho musim byt zamestnana na tom novom mieste? A potom mozem dat vypoved, ci odtial idem na PN-rizikove? Musi nieco platit zamestnavatel? Je to znamy a my mu chceme vsetko uhradit-teda vydavky---a nevieme ci sa nam to oplati...
Dufam, ze mi rozumies a este mi pomozes. Velmi pekne dakujem za pomoc.
Ozi, iba taka dodatkova otazocka, materska mi konci v den 3 narodenin dcerky?
Naozaj velmi pekne dakujem!!!

To zamestnanie stačí na jeden deň, treba však zaplatiť všetky odvody (ZP a SP). Netreba dávať výpoveď, z nového zamestnania ide rovno na PN alebo materské. Pre materské potrebuje splniť 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch.
any18
18.06.08,17:45
Fiha. Dakujem.
Nevies nahodou co by vysli tie odvody???
A novy zamestnavatel nebude musiet za mna platit nieco dalej? Kedze nechcem, aby mal vydavky-resp. mu ich chceme vsetko uhradit.
A co koniec tej materskej? Je v den 3 narodenin dcerky?
Dakujeeeeeeeeeeem.
brčko
18.06.08,17:49
Dakujem za odpoved.
Este taka otazka, ako dlho musim byt zamestnana na tom novom mieste? A potom mozem dat vypoved, ci odtial idem na PN-rizikove? Musi nieco platit zamestnavatel? Je to znamy a my mu chceme vsetko uhradit-teda vydavky---a nevieme ci sa nam to oplati...
Dufam, ze mi rozumies a este mi pomozes. Velmi pekne dakujem za pomoc.
Ozi, iba taka dodatkova otazocka, materska mi konci v den 3 narodenin dcerky?
Naozaj velmi pekne dakujem!!!

Rodičovská dovolenka ti končí v den 3-tích narodenín. Od dalšieho dna by si mala nastúpiť do práce.
Ak doručíš!!! výpoved zamestnávatelovi do konca júna, tak ti výpovedná doba skončí 31.8.08. Lepšia by možno bola dohoda, tam sa môžete dohodnúť na konkrétnom dátume ukončenia PP, na to však treba aj súhlas zametnávatela.
any18
18.06.08,17:54
Dakujem.
Ja som sa ale pytala na to nove miesto co sme s Ajobs rozoberali. Ak mas cas kukni si vyssie co sme pisali. :)
Prajem pekny vecer.
brčko
18.06.08,18:07
Dakujem.
Ja som sa ale pytala na to nove miesto co sme s Ajobs rozoberali. Ak mas cas kukni si vyssie co sme pisali. :)
Prajem pekny vecer.

odvody zamestnávatela sú zjednodušene povedané 25,20% ( 1,4+14+3+1+0,25+0,8+4,75%) z hrubej mzdy, ak neprevyšuje maximum (od 1.7.08 je maximum pre nemoc.poistenie a garanč.fond mesačne 30219,- t.j. na kalendárny den cca 974,8 pri 31dnovom mesiaci a 1007,3 pri 30dnovom mesiaci). Odvody zamestnanca sú 9,4% (1,4+4+3+1%) takžiež z HM ak neprevyšuje maximum.
Počas poberania nemocenského a materského za teba neplatí žiadne odvody, len ta musí stále evidovať v stave a uvádzať v mesačných výkazoch do ZP + SP.
jankasm
18.06.08,18:49
Janka rozdiel je v tom, že
- ak ti lekár posunie predp.termín pôrodu a mamička nastúpi na MD 6týždnov pred predpokladaným pôrodom, tak máš nárok na plných 28týždnov poberania materského.
- Ak však termín pôrodu neposunie a mamička nastúpi na MD s dátumom neskorším ako 6týždnov pred pôrodom, potom poberá materskú od dátumu nástupu na MD do pôrodu + 22týždnov po pôrode (ale nie dlhšie ako 28týždnov, ak by náhodou porodila neskôr ako sa predpokladalo). Takže môže sa tak ukrátiť o nejaký/é týždeň/týždne poberania materského.
Aspon tak som tomu porozumela. :)

Áno, však ja som si to tiež takto myslela, ale z toho, čo bolo napísané v príspevku, tak lekár ju nechcel v žiadnom prípade vypísať neskôr a dokonca aj na SP tvrdili, že nástup na MD musí byť najneskôr 6 týždňov pred predpokladaným dátumom pôrodu, v žiadnom prípade nie neskôr. Aj keď dotyčná bola ochotná oželieť tých pár týždňov poberania materskej.
Takže naozaj to možno funguje len tak, že lekár posunie ten predpokladaný termín pôrodu, ako písal ajobs. ;)
jankasm
18.06.08,18:57
Dakujem.
Ja som sa ale pytala na to nove miesto co sme s Ajobs rozoberali. Ak mas cas kukni si vyssie co sme pisali. :)
Prajem pekny vecer.

Ja ešte doplním, že keď ukončíš terajší PP a potom uzatvoríš nový u toho známeho /za tých pár dní zamestnania tie odvody nebudú vysoké, určite sa to oplatí s výhľadom na výšku získanej materskej :)/ tak keď od neho nastúpiš na PN, prvých 10 dní platí zamestnávateľ náhradu príjmu, SP platí nemocenské až od 11. dňa /keďže je to známy, predpokladám, že sumu, čo Ti vyplatí mu vrátiš/. Pri materskej platí od 1. dňa materskú SP. Takže riešením v prípade nástupu na PN by bolo aj ukončenie toho párdňového zamestnania pred nástupom na PN. Budeš v ochrannej lehote /pre tehotnú je ochranná lehota 6 mesiacov po skončení NP/ a nemocenské Ti od 1. dňa bude vyplácať SP. Rovnako ak nastúpiš na materskú do 6 mesiacov od skončenia PP, tak budeš v ochrannej lehote a materské bude vyplácané SP a počítané z príjmu v poslednom zamestnaní.
dadasv
18.06.08,19:37
Chcela by som pomôcť švagrinej, len nechcem nič pokaziť. Teraz skončila Vš - denné štúdium. Počas štúdia bola v r. 2007 celý rok zamestnaná na prac. zmluvu - bola aj nemocensky poistená. Po štátniciach sa nahlásila na ÚP. Je tehotná, mala by pravdepodobne nastúpiť na rizikové tehotenstvo. Predpokladaný pôrod v októbri 2008. Keby som ju zamestnala od 1.7.2008 s max. VZ a ona by po pár dňoch nastúpila na PN - rizikové tehotenstvo a následne na materskú, bola by jej rátaná z tohoto max. VZ aj PN aj materská?
Zamestnaná a teda nemocensky poistená bola od 1.1.2007 - 31.1.2008.
Potom študentka - poistenec štátu a od 20.5.2008 na ÚP. Ďakujem za radu.
lola3
19.06.08,05:17
Ahoj poraďáci. Chcem Vás poprosiť o radu. Som prihlásená na DPN, odhláška k 31.5.2008. K 1.6.2008 znopva prihlásenie DPN. Nebude sa to posudzovať z pohľadu Soc.poisť. ako súvislé DPN? Nie je potrebné prerušiť DPN aspoň na jeden deň? Odniesla som riadne prihlášky a odhlášky k uvedeným dátumom, takže by to malo byť podľa mňa o.k., ale istota je istota, nemáte s tým niekto skúsenosť?Chcela by som na budúci rok nastúpiť na MD, takže zvýšená materská by veľmi pomohla, tak si platím aj DPN. Ďakujem za odpovede.lola3
Katy a R
19.06.08,06:18
mimotemy...vidíš, a na to musíme myslieť my muži....:)

...mimotemy čo by sme si bez vás počali..:rolleyes: ... a hlavne ako ..:confused:;)
Katy a R
19.06.08,06:22
Ahoj poraďáci. Chcem Vás poprosiť o radu. Som prihlásená na DPN, odhláška k 31.5.2008. K 1.6.2008 znopva prihlásenie DPN. Nebude sa to posudzovať z pohľadu Soc.poisť. ako súvislé DPN? Nie je potrebné prerušiť DPN aspoň na jeden deň? Odniesla som riadne prihlášky a odhlášky k uvedeným dátumom, takže by to malo byť podľa mňa o.k., ale istota je istota, nemáte s tým niekto skúsenosť?Chcela by som na budúci rok nastúpiť na MD, takže zvýšená materská by veľmi pomohla, tak si platím aj DPN. Ďakujem za odpovede.lola3

Je to v poriadku... od 1.6. máš nové poistenie... ale kľudne si si mohla urobiť aj pauzu v platení ... alebo už si tehotná?
jankasm
19.06.08,08:42
Chcela by som pomôcť švagrinej, len nechcem nič pokaziť. Teraz skončila Vš - denné štúdium. Počas štúdia bola v r. 2007 celý rok zamestnaná na prac. zmluvu - bola aj nemocensky poistená. Po štátniciach sa nahlásila na ÚP. Je tehotná, mala by pravdepodobne nastúpiť na rizikové tehotenstvo. Predpokladaný pôrod v októbri 2008. Keby som ju zamestnala od 1.7.2008 s max. VZ a ona by po pár dňoch nastúpila na PN - rizikové tehotenstvo a následne na materskú, bola by jej rátaná z tohoto max. VZ aj PN aj materská?
Zamestnaná a teda nemocensky poistená bola od 1.1.2007 - 31.1.2008.
Potom študentka - poistenec štátu a od 20.5.2008 na ÚP. Ďakujem za radu.

Tvoj plán je OK. Ja len upozorním na to, že nestačí dať mesačný plat 30219,-, treba si poriadne prepočítať koľko dní odrobí pred nástupom na PN prípadne MD, či tam je víkend alebo len pracovné dni. Lebo mzda sa počíta len na pracovné dni, ale SP počíta DVZ na kalendárne dni, takže keby napr. odpracovala 2 dni pracovné + 2 dni kalendárne víkendové a dostala by mzdu z maxima za tie 2 dni, tak z maximálneho VZ by vlastne vďaka tým dvom kalendárnym víkendovým dňom klesla na polovicu. :o
To len pre istotu, ak o tom náhodou nevieš. ;)

Trošku som to opravila, ale predpokladám, že každý vedel čo tým myslím. :---
brčko
19.06.08,09:08
Áno, však ja som si to tiež takto myslela, ale z toho, čo bolo napísané v príspevku, tak lekár ju nechcel v žiadnom prípade vypísať neskôr a dokonca aj na SP tvrdili, že nástup na MD musí byť najneskôr 6 týždňov pred predpokladaným dátumom pôrodu, v žiadnom prípade nie neskôr. Aj keď dotyčná bola ochotná oželieť tých pár týždňov poberania materskej.
Takže naozaj to možno funguje len tak, že lekár posunie ten predpokladaný termín pôrodu, ako písal ajobs. ;)

janka, ešte som chcela k tomuto. Pracovníčky na SP velakrát robia a informujú ludí inak, ako je to v zákone o soc.poistení - bohužial. A ťažko sa proti tomu ohradiť, ak sa v tom človek nevyzáná. Ak by to nebolo možné, je zbytočný § 49 ods.6 ZoSP

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.
v prípade posunutia termínu o pár dní sa to podla mna dá s lekárom dohodnúť, no v prípade niky, neviem, či by som si trúfla žiadať lekára posunúť pôrod o 4 týždne neskôr (aj ked poznám aj prípady také, čo sa im termíny takto radikálne rozchádzali) v prípade dobrých vzťahov a ak je pod jeho dozorom, asi aj to je možné. Len ak by ju mal potom iný lekár, ktorý by predpokladal, že je v 38tt a ona by bola v 42tt, kedy by už mala pre bezpečnosť dieťaťa nastúpiť do nemocnice? :eek:
No ale to už moc rozpitvávam. :--- :o :) Len som nad tým dosť rozmýšlala ... :D
jankasm
19.06.08,09:18
Ahoj poraďáci. Chcela by som sa opýtať na nasledujúcu vec: Odhlásená z DPN k 31.5.2008 a znova prihlásenie k 1.6.2008 s iným VZ. Nie je medzi tým ani jeden deň bez DPN. Nebude sa to posudzovať ako jeden poistný vzťah? dúfam že nie. Nemáte s tým niekto skúsenosť?ďakujem všetkým.Lola3


V žiadnom prípade, keďže tam bolo odhlásenie a nové prihlásenie /nezáleží na tom či bola pauza alebo nebola ;)/ tak sa to považuje za nové poistenie od posledného prihlásenia. Inú skúsennosť určite ani nikto nemá. :)


Ahoj poraďáci. Chcem Vás poprosiť o radu. Som prihlásená na DPN, odhláška k 31.5.2008. K 1.6.2008 znopva prihlásenie DPN. Nebude sa to posudzovať z pohľadu Soc.poisť. ako súvislé DPN? Nie je potrebné prerušiť DPN aspoň na jeden deň? Odniesla som riadne prihlášky a odhlášky k uvedeným dátumom, takže by to malo byť podľa mňa o.k., ale istota je istota, nemáte s tým niekto skúsenosť?Chcela by som na budúci rok nastúpiť na MD, takže zvýšená materská by veľmi pomohla, tak si platím aj DPN. Ďakujem za odpovede.lola3

Však sme Ti na to už včera odpovedali, nestačilo? :cool:
Len doplním, keďže si platíš od 1.6.2008 z maximálneho VZ, daj si k 1.7.2008 zmenu VZ /zvyšuje sa na 30219,-, čo mesačnú materskú upravuje tak o 1000,- mesačne/, alebo, ak ešte nie si tehotná, tak by bolo lepšie dať znovu odhlášku a novú prihlášku k 1.7.2008 z nového maxima. Od 1.1.2009 si môžeš dať zmenu na minimum, aby si už nemusela toľko platiť. ;)
Na druhej strane, ak nastúpiš na MD v roku 2009, možno by nebolo odveci nechať ten maximum až do nástupu na MD aj v roku 2009, a potom rovnako z neho platiť aj počas RD, získala by si tak dávky v roku 2009 aj v 2010 /počas RD môžeš z DNP čerpať PN alebo OČR z maxima/ platené z maximálneho VZ.
lola3
19.06.08,10:51
Ďakujem Vám veľmi pekne
za odpoveď.
dada26
19.06.08,11:02
Ahojte. Chcela by som vás poprosiť o radu. Napriek tomu, že som sa snažila nájsť odpoveď už v predchádzajúcich príspevkoch, zmeny zákona v r.2008 ma poplietli a neviem na čom som.
Od 1.6.2007 som zamestnaná u 1 zamestnávateľa, ktorý platí NP a teraz som v 7 tt. VZ za r.2007 mam 23 000 a chcela by som si ho zlepšiť DNP. Na materskú rátam nástup posledný týždeň r.2008. Este stíham 26 týždňovú lehotu a mám záujem o DNP z minima, t.j. 8100,-Sk. Mám si už teraz uzavrieť DNP? V starších príspevkoch sa tvrdilo, že stačilo uzavrieť DNP tesne pred MD, keď mi stačí VZ z minima. :cool: Poraďte mi prosím, čím najskôr, aby som niečo nezmeškala. Ďakujem
Katy a R
19.06.08,14:46
Ahojte. Chcela by som vás poprosiť o radu. Napriek tomu, že som sa snažila nájsť odpoveď už v predchádzajúcich príspevkoch, zmeny zákona v r.2008 ma poplietli a neviem na čom som.
Od 1.6.2007 som zamestnaná u 1 zamestnávateľa, ktorý platí NP a teraz som v 7 tt. VZ za r.2007 mam 23 000 a chcela by som si ho zlepšiť DNP. Na materskú rátam nástup posledný týždeň r.2008. Este stíham 26 týždňovú lehotu a mám záujem o DNP z minima, t.j. 8100,-Sk. Mám si už teraz uzavrieť DNP? V starších príspevkoch sa tvrdilo, že stačilo uzavrieť DNP tesne pred MD, keď mi stačí VZ z minima. :cool: Poraďte mi prosím, čím najskôr, aby som niečo nezmeškala. Ďakujem

Z tvojho príspevku som pochopila, že máš len poistenie zo zamestnania od vlani. Dobrovoľné NP ti už nepomôže! :mee:

Mohol by pomôcť zamestnávateľ.
brčko
20.06.08,06:21
Ahojte. Chcela by som vás poprosiť o radu. Napriek tomu, že som sa snažila nájsť odpoveď už v predchádzajúcich príspevkoch, zmeny zákona v r.2008 ma poplietli a neviem na čom som.
Od 1.6.2007 som zamestnaná u 1 zamestnávateľa, ktorý platí NP a teraz som v 7 tt. VZ za r.2007 mam 23 000 a chcela by som si ho zlepšiť DNP. Na materskú rátam nástup posledný týždeň r.2008. Este stíham 26 týždňovú lehotu a mám záujem o DNP z minima, t.j. 8100,-Sk. Mám si už teraz uzavrieť DNP? V starších príspevkoch sa tvrdilo, že stačilo uzavrieť DNP tesne pred MD, keď mi stačí VZ z minima. :cool: Poraďte mi prosím, čím najskôr, aby som niečo nezmeškala. Ďakujem

Tvoj termín pôrodu je asi cca druhý februárový týžden 2009?. Píšeš o tom, že terajší PP ti začal 1.6.07. A čo bolo predtým (dva roky pred termínom), teda cca od 2/07- 31.5.07? Ak by si mala v tomto období nem.poistenie (prípadne súbežné s terajším PP), tak by sa s tým možno dalo ešte niečo robiť. Záleží od konkrétnych dátumov.

Beriem prípad, že si mala pred 1.6.07 ukončené NP (2-5/07), splnila vdaka nemu podmienku 270dní z DNP a na materskú nastúpila ešte v r.2008 (od 1.1.09 nepoznáme zmeny)!!!

Ak máš v RO zo zamestnania (r.2007) VZ 23000,- tak ti chýba do maxima aktuálneho v 12/08 VZ cca 7219 (30219-23000).
1. Ak by si potrebovala aby sa ti z DNP rátala materská z VZ DNP a nie minimálnej mzdy, tak musíš splniť podmienku 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP. Tebe však ide o materskú z VZ z DNP nižšieho ako minimálna mzda, takže podmienku 26týždnov... splniť nepotrebuješ. Stačí ak splníš podmienku 270dní... z DNP a budeš mať nárok na materskú z DNP z minimálnej mzdy (vid môj príspevok č.1883).

Ak by si potrebovala z DNP dosiahnuť materskú z VZ vyššieho ako je minimálna mzda, tak by si potrebovala splniť aj podmienku 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP.
Vtedy by záležalo aj od výšky terajšieho VZ v zamestnaní. Totiž aj ked sa prihlásiš na DNP napr. z VZ 8100,- (teda najnižšieho možného VZ), tak existuje dalšie obmedzenie.
Totiž jedna osoba môže mať v jednom mesiaci VZ z úhrnu všetkých jej nem.poistení najviac v sume maxima t.č. 28142,- a od 1.7.08 sumy 30219,-.
Ak by si bola prihlásená z DNP na 8100,- a zo zamestnania by si mala VZ 25000,-, tak by sa ti bral pre výpočet materskej VZ z DNP len 3142,- (28142-25000) do 30.6.08 a od 1.7.08 VZ 5219 (30219-25000). Rozdiel by bol tvoj preplatok v SP na DNP. Samozrejme, ak by si dostala v niektorom mesiaci napr. prémie, tak to treba ešte znížiť VZ z DNP!
dada26
20.06.08,06:53
Ďakujem za skorú odpoveď. Predpokladám, že som nestihla lehotu na 270 dní pre DNP. Lenže ktorá normálne pracujúca žena si začne len tak platiť DNP? A keď som sa dozvedela, že som tehotná a zamyslela som sa nad materskou a jej výškou, už bolo neskoro.
Som vo veľkej medzinárodnej firme, takže zamestnávateľ mi na konci roka nezvýši kvôli materskej plat. Keďže mi termín nástupu na materskú vychádza tesne okolo konca roka, tak pôjdem aspoň v novom roku, kde sa bude počítať tohtoročný VZ, ktorý som mala o trocha vyšší ako v r.2007.
Potrebovala som si to potvrdiť. Ešte raz ďakujem.
Gabi03
20.06.08,06:55
Ospravedlňujem sa, ak sa pýtam na niečo, čo tu už bolo rozoberané. V tom prípade ma prosím nasmerujte aspoň približne, kde by som sa mohla dopátrať k odpovedi.

Moja známa porodila 12.5.2008. Bola riadne zamestnaná, jej VZ bol menší ako maximum. V roku 2007 bola nejaký čas dobrovoľne poistená z minimálneho VZ a dobrovoľné poistenie pokračovalo až do pôrodu. (Súčet VZ zo zamestnania a z dobrovoľného poistenia presahoval maximálny VZ.)
Zo školení p. Mihála na jeseň som pochopila potrebu doby poistenia tak, že ak je poistená napr. zo zamestnania viac ako 270 dní, z dobrovoľného jej stačí byť 26 týždňov, aby mala aj z tohto dobrovoľného nárok na dávku (v minimálnej výške, nakoľko na viac by ani nemala nárok).
Teraz je prišlo vyrozumenie zo SP, že z dobrovoľného poistenia nemá nárok na dávku, nakoľko jej poistenie z tohto titulu trvalo len 269 dní (do 11.5.2008 vrátane).
Môžete mi prosím objasniť, ako je to s tými dobami?

Vopred ďakujem.
brčko
20.06.08,06:56
Ďakujem za skorú odpoveď. Predpokladám, že som nestihla lehotu na 270 dní pre DNP. Lenže ktorá normálne pracujúca žena si začne len tak platiť DNP? A keď som sa dozvedela, že som tehotná a zamyslela som sa nad materskou a jej výškou, už bolo neskoro.
Som vo veľkej medzinárodnej firme, takže zamestnávateľ mi na konci roka nezvýši kvôli materskej plat. Keďže mi termín nástupu na materskú vychádza tesne okolo konca roka, tak pôjdem aspoň v novom roku, kde sa bude počítať tohtoročný VZ, ktorý som mala o trocha vyšší ako v r.2007.
Potrebovala som si to potvrdiť. Ešte raz ďakujem.

ak nastúpiš na MD v r.2009, tak rozhodujúce obdobie na výpočet materskej bude naozaj r.2008.
dada26
20.06.08,06:59
Ahoj Brčko, akurát som písala predchádzajúci príspevok, tak som našla až potom tvoju radu. Pred 1.6.2007 som bola takisto zamestananá, len nižším VZ (od 18.1.2005) a pracovná zmluva mi skončila 31.5.2007.
Ale priznám sa, že som neporozumela tvojej rade. Mám sa ešte prihlásiť na DNP alebo nie?
brčko
20.06.08,07:07
Ospravedlňujem sa, ak sa pýtam na niečo, čo tu už bolo rozoberané. V tom prípade ma prosím nasmerujte aspoň približne, kde by som sa mohla dopátrať k odpovedi.

Moja známa porodila 12.5.2008. Bola riadne zamestnaná, jej VZ bol menší ako maximum. V roku 2007 bola nejaký čas dobrovoľne poistená z minimálneho VZ a dobrovoľné poistenie pokračovalo až do pôrodu. (Súčet VZ zo zamestnania a z dobrovoľného poistenia presahoval maximálny VZ.)
Zo školení p. Mihála na jeseň som pochopila potrebu doby poistenia tak, že ak je poistená napr. zo zamestnania viac ako 270 dní, z dobrovoľného jej stačí byť 26 týždňov, aby mala aj z tohto dobrovoľného nárok na dávku (v minimálnej výške, nakoľko na viac by ani nemala nárok).
Teraz je prišlo vyrozumenie zo SP, že z dobrovoľného poistenia nemá nárok na dávku, nakoľko jej poistenie z tohto titulu trvalo len 269 dní (do 11.5.2008 vrátane).
Môžete mi prosím objasniť, ako je to s tými dobami?

Vopred ďakujem.

Tak v jej prípade to bola naozaj smola :o:o:o, že jej chýbal 1den!!! :mee:
Takže ona bola v období od 12.5.06 do 11.5.08 poistená z DNP len 269dní.
No je to tak, treba splniť podmienku aspon 270dní v poslených dvoch rokoch pred pôrodomdo pôrodu z každého nem. poistenia zvlášť. Plus z DNP aj podmienku 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP (t.j. 182dní) do nástupu na MD, aby sa dávka rátala zo "skutočného VZ", nie mimimálnej mzdy.

Ked nesplnila podmienku 270dní z DNP, tak ak DNP nezruší, musí ho platiť aj počas materskej. Aj ked sa tu bol popisovaný aj jeden(jediný) prípad, ked mu v SP trvdili iné, že nemusí, ak poberá materské zo zamestnania, tak vraj DNP platiť nemusí, no na to by som nespoliehala. Preto nech si rozmyslí, či si DNP bude platiť nadalej.

No bohužial! Tak ked už si finančne neprilepšila, nech sa jej to aspon vynahradí na zdraví a spokojnosti babätka!
Gabi03
20.06.08,07:16
Tak v jej prípade to bola naozaj smola :o:o:o, že jej chýbal 1den!!! :mee:
Takže ona bola v období od 12.5.06 do 11.5.08 poistená z DNP len 269dní.
No je to tak, treba splniť podmienku 270dní do pôrodu z každého nem. poistenia zvlášť. Plus z DNP aj podmienku 26týždnov do nástupu na MD aby sa dávka rátala zo "skutočného VZ", nie mimimálnej mzdy.


Nechápem zvýraznenému. :eek:

Ak je poistená z DNP viac ako 270 dní, je jasné, že je poistená aj 26 týždňov?
Pretože jej by z DNP rátali aj tak z minimálnej mzdy = min. VZ.
Alebo sa tých 26 týždňov musí byť priamo práve pred pôrodom? :eek:
brčko
20.06.08,07:18
dada26, VZ v predchádzajúcom zamestnaní nie je vôbec dôležitý, dôležité sú dni nemoc.poistenia z tohto ukonč.poistenia.
- Kedy máš termín?
Ešte som si niečo uvedomila, čo ma hned nenapadlo. Doplním to k predchádzajúcemu môjmu príspevku č.1873, lebo s ním súvisí. Pre teba "nie je dôležité", aby ti z DNP uplynulo 26týž.DNP, len podmienka 270dní!

Takže sa zatial nemusíš ponáhlať s prihlásením na DNP. Len si dobre vyrátaj (radšej s rezervou) tých 270dní!
Ak máš predpokl.termín napr. medzi 7-15.2.09, tak tvoj nástup na MD (6týždnov pred) by mohol byť 27.12.08.
V období posledných dvoch rokov pred pôrodom cca od 7.2.07 do 6.2.09, resp. ešte lepšie splniť do nástupu na MD teda do 26.12.08 si bola poistená v období:
7.2.07 - 31.5.07 = 114dní NP
ak sa napr. poistíš na DNP od 1.7.08, tak 1.7.08-26.12.08 (aj ked sa dá aj do 6.2.09) = 179dní NP
Spolu 293dní NP z DNP už pri nástupe na MD, takže by nemal byť problém s nárokom na materskú z DNP a jej vyplácaním hned od nástupu na MD.

Len upozornujem, že to platí pre nástup na MD v r.2008, pravidlá r.2009 nie su isté!
A esťe doplnujem, že podmienku 270dní je lepšie splniť do konca roku 2008 a nie do pôrodu aj z dôvodu, ak by bola prijatá novela, že od 1.1.09 nebude možné mať súbežne DNP s povinným NP. To by znamenalo nutnosť sa od 1.1.09 odhlásiť z DNP!
brčko
20.06.08,07:22
Nechápem zvýraznenému. :eek:

Ak je poistená z DNP viac ako 270 dní, je jasné, že je poistená aj 26 týždňov?
Pretože jej by z DNP rátali aj tak z minimálnej mzdy = min. VZ.
Alebo sa tých 26 týždňov musí byť priamo práve pred pôrodom? :eek:

napísala som to neúplne,
musíš splniť podmienku 26týždnov "od posledného prihlásenia na DNP" do nástupu na MD. Teda ak sa odhlásiš po 200dnoch DNP a znovu prihlásiš napr. 3mesiace pred nástupom na MD, tak 270dní ... síce splníš, no 26týždnov (182dní) ... nie.
Gabi03
20.06.08,07:25
napísala som to neúplne,
musíš splniť podmienku 26týždnov "od posledného prihlásenia na DNP" do nástupu na MD. Teda ak sa odhlásiš po 200dnoch DNP a znovu prihlásiš napr. 3mesiace pred nástupom na MD, tak 270dní ... síce splníš, no 26týždnov (182dní) ... nie.

Tak ešte raz. :)
Ona bola poistená z DNP približne takto:
v roku 2007 nejaký mesiac v júli, a potom od septembra 2007 až po pôrod.
Teda v súčte nesplnila 270 dní, ale 26 týždňom pred pôrodom áno.
Je to aj tak málo platné?:o
brčko
20.06.08,07:30
Tak ešte raz. :)
Ona bola poistená z DNP približne takto:
v roku 2007 nejaký mesiac v júli, a potom od septembra 2007 až po pôrod.
Teda v súčte nesplnila 270 dní, ale 26 týždňom pred pôrodom áno.
Je to aj tak málo platné?:o

Ano, nemá nárok na materské z DNP.
POdmienka 270dní... je prvoradá.
- Ak ju nesplní, nemá vôbec nárok na materské.
- Ak ju splní, nárok na materské má.
Až potom je pri DNP dôležité, či uplynulo 26týždnov ...
- ak nie, jej materská sa ráta z pravdepodbobného VZ DNP, teda z aktuálnej min.mzdy v mesiaci nástupu na MD
- ak áno, materská sa ráta z VZ z DNP v rozhodujúcom období - vid § 54 ZoSP
dada26
20.06.08,08:24
Akurát som dostala potvrdenú túto informáciu aj od mojej známej, ktorá sa na to bola opýtať priamo v SP.
Ozaj treba mať splnenú lehotu 270 dní aj pre DNP pred nástupom na materskú. No, čo už, aj tak chcú na budúci rok zrušiť možnosť čerpať materskú z NP od zamestnávateľa a z DNP spolu.
Aspoň tej spletici zákonov konečne rozumiem. Ďakujem vám
brčko
20.06.08,08:28
Akurát som dostala potvrdenú túto informáciu aj od mojej známej, ktorá sa na to bola opýtať priamo v SP.
Ozaj treba mať splnenú lehotu 270 dní aj pre DNP pred nástupom na materskú. No, čo už, aj tak chcú na budúci rok zrušiť možnosť čerpať materskú z NP od zamestnávateľa a z DNP spolu.
Aspoň tej spletici zákonov konečne rozumiem. Ďakujem vám

ale ty ju môžeš splniť. Prečítaj si doplnenia mojich príspevkov č.1873+1880 = odpovede pre teba. ;)
dada26
20.06.08,08:41
dada26, VZ v predchádzajúcom zamestnaní nie je vôbec dôležitý, dôležité sú dni nemoc.poistenia z tohto ukonč.poistenia.
- Kedy máš termín?
Ešte som si niečo uvedomila, čo ma hned nenapadlo. Doplním to k predchádzajúcemu môjmu príspevku č.1873, lebo s ním súvisí. Pre teba "nie je dôležité", aby ti z DNP uplynulo 26týž.DNP, len podmienka 270dní!

Takže sa zatial nemusíš ponáhlať s prihlásením na DNP. Len si dobre vyrátaj (radšej s rezervou) tých 270dní!
Ak máš predpokl.termín napr. medzi 7-15.2.09, tak tvoj nástup na MD (6týždnov pred) by mohol byť 27.12.08. Súhlasím
V období posledných dvoch rokov pred pôrodom cca od 7.2.07 do 6.2.09, resp. ešte lepšie splniť do nástupu na MD teda do 26.12.08 si bola poistená v období:
7.2.07 - 31.5.07 = 114dní NP No, bola som poistená od 18.1.2005 doteraz, tak prečo práve táto perióda?
ak sa napr. poistíš na DNP od 1.7.08, tak 1.7.08-26.12.08 (aj ked sa dá aj do 6.2.09) = 179dní NP
Spolu 293dní NP z DNP už pri nástupe na MD, takže by nemal byť problém s nárokom na materskú z DNP a jej vyplácaním hned od nástupu na MD. Ako môžeš sčítať NP zo zamestnania a DNP, ktoré som nikdy neplatila? Za DNP by som mala predsa zvlášť platiť 270 dní, nie?


Len upozornujem, že to platí pre nástup na MD v r.2008, pravidlá r.2009 nie su isté!

Tieto veci sú mi z tvojej rady nejasné, tak ak môžeš, skús mi to prosím vyjasniť polopate. Ďakujem.
jankasm
20.06.08,08:54
Tieto veci sú mi z tvojej rady nejasné, tak ak môžeš, skús mi to prosím vyjasniť polopate. Ďakujem.

Ak môžem, odpoviem ja. ;)
Tá perióda je pravdepodobne preto, že asi 7.2.2009 máš termín pôrodu, no a podmienka 270 dní NP sa skúma v posledných dvoch rokoch. Čiže 2 roky dozadu je od 7.2.2007.
No a ten počet dní NP, kedysi naozaj platilo tak, že musíš pre zamestnanie splniť 270 dní NP zo zamestnania a pre DNP zase 270 dní DNP. Ale po zmene zákona, od 1.1.2008 to už funguje trošku ináč, k aktuálnemu poisteniu, ktoré máš, sa pre splnenie podmienky 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, pripočítajú dni z akéhokoľvek ukončeného NP v posledných dvoch rokoch. Čiže môže to byť kombinované - NP zamestnanca, DNP, alebo NP SZČO :cool:
brčko
20.06.08,09:04
dada26, VZ v predchádzajúcom zamestnaní nie je vôbec dôležitý, dôležité sú dni nemoc.poistenia z tohto ukonč.poistenia.
- Kedy máš termín?
Ešte som si niečo uvedomila, čo ma hned nenapadlo. Doplním to k predchádzajúcemu môjmu príspevku č.1873, lebo s ním súvisí. Pre teba "nie je dôležité", aby ti z DNP uplynulo 26týž.DNP, len podmienka 270dní!

Takže sa zatial nemusíš ponáhlať s prihlásením na DNP. Len si dobre vyrátaj (radšej s rezervou) tých 270dní!
Ak máš predpokl.termín napr. medzi 7-15.2.09, tak tvoj nástup na MD (6týždnov pred) by mohol byť 27.12.08.
V období posledných dvoch rokov pred pôrodom cca od 7.2.07 do 6.2.09!!!, resp. ešte lepšie splniť do nástupu na MD teda do 26.12.08 si bola poistená v období:
7.2.07 (aj ked tvoj PP začal v 1/07, január nie je v období dvoch rokov pred pôrodom!!!-vid tučným vyznačené) - 31.5.07 = 114dní NP (to sú dni ukončeného nem.poistenia= ukončeného PP, ktoré možno k dnom DNP prirátať)
ak sa napr. poistíš na DNP od 1.7.08, tak 1.7.08-26.12.08 (aj ked sa dá aj do 6.2.09) = 179dní NP
Spolu 293dní NP z DNP už pri nástupe na MD, takže by nemal byť problém s nárokom na materskú z DNP a jej vyplácaním hned od nástupu na MD.

Len upozornujem, že to platí pre nástup na MD v r.2008, pravidlá r.2009 nie su isté!
A esťe doplnujem, že podmienku 270dní je lepšie splniť do konca roku 2008 a nie do pôrodu aj z dôvodu, ak by bola prijatá novela, že od 1.1.09 nebude možné mať súbežne DNP s povinným NP. To by znamenalo nutnosť sa od 1.1.09 odhlásiť z DNP!

Vždy je dôležité:
1 aké (kolko nem.poistení) nem.poistenia ti trvajú ku dnu uplatnovania si nároku na MD.
2. či z každého tohto trvajúceho nem.poistenia splnaš podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom"
3. ak niektoré z týchto nem.poistení samé osebe netrvá potrebných 270dní, môžu sa ku dňom tohto "trvajúceho NP-ia" prirátať aj dni "iného ukončeného" nem.poistenia (napr. ukončeného PP, ukonč.povinného NP SZčo, ukončeného DNP), z ktorého si nárok na materské už raz "neuplatnuješ". Ale samozrejme musí byť v období dvoch rokov pred pôrodom a nesmie sa kryť dátumovo s dnami trvajúceho NP, ku ktorému sa pripočítava!
4. či máš podmienku 270dní ... do predpokladaného termínu pôrodu splnenú už pri nástupe na MD. Ak áno, nie je problém s vyplácaním materského hned (ak sú splnené ostatné podmienky). Ak nie SP si počká na doručenie rod.listu dieťaťa, podla ktorého zistí skutočný termín pôrodu a či ste splnili 270dní do pôrodu. Ak splníte, tak vám vyplatí materské spätne za obdobie od nástupu na MD. Pri DNP treba v tomto prípade platiť odvody až do dosiahnutia 270dní (podla info od samotných mamičiek).
5. samozrejme pri DNP a NP SZčo sú dôležité aj podmienky včasného zaplatenia za potrebné obdobie do potrebného termínu v správnej výške - všetko ako hovoria všeob.podmienky uplatn.nároku na nem.dávky § 31 ZoSP

No a prečo som prirátala DNP, ktoré vlastne ešte neexistuje? Ako inak by som vedela povedať, či sa ti DNP napr. toho 1.7.08 ešte oplatí si založiť???

No záleží od tvojho skutočného termínu pôrodu, no ak máš rezervu, tak je jedno, či pôrod bude 7.2.09 alebo 15.2.09. Už pri nástupe na MD je zjavné (ak prerátaš oba prípady), že podmienka je splnená.
dada26
20.06.08,10:03
Ďakujem vám veľmi pekne. Moc ste ma potešili :)
Radšej sa pôjdem prihlásiť do SP čím skôr a dúfam, že mi potvrdia možnosť sčítať počet dní s predchádzajúcim ukončeným NP z PP.
Neviete náhodou poradiť §, v ktorom sa táto možnosť spomína?
jankasm
20.06.08,10:17
Ďakujem vám veľmi pekne. Moc ste ma potešili :)
Radšej sa pôjdem prihlásiť do SP čím skôr a dúfam, že mi potvrdia možnosť sčítať počet dní s predchádzajúcim ukončeným NP z PP.
Neviete náhodou poradiť §, v ktorom sa táto možnosť spomína?

Môžeš kuknúť aj tu
http://www.socpoist.sk/materske/1293s

Bod 2 §48 Zákona o SP, ktorý hovoril o tom, že tá podmienka musí byť splnená a každého druhu poistenia zvlášť, je celý škrtnutý. Úplne vypadol zo zákona.

§ 48

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.

(2) Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.


brčko
20.06.08,10:36
Existuje aj vyhlásenie SP k tomu, ako si vysvetluje SP tento § 48, no bohužial ho na stránkach SP neviem násť, no v niektorých starších príspevkoch cca 12/07 a neskôr bol aj uvedený.

skúšala som cez google hladať "ukončené nemocenské poistenie 270dní"

Tu je predsa niečo:
vid na konci stránky alebo kliknite na "zmeny v podmienkach nároku na nemocenské ... bod 2.

http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-poistencov--platitelov-a-odvadzatelov-poistneho-na-socialne-poistenie-v-suvislosti-s-legislativnymi-zmenami-od-1-januara-2008/1755s13155c?typ=210&sword=&insurance_kind=0&target_group=0&date[od]=10&date[om]=12&date[or]=2007&date[dd]=30&date[dm]=12&date[dr]=2007#Zmeny%20v%20podmienkach%20nároku%20na%20nem ocenské%20dávky,%20ak%20dôvod%20na%20ich%20posk ytnutie%20vznikne%20po%2031.%20decembri%202007
dada26
20.06.08,11:19
Ďakujem ešte raz za výborné rady, zajtra má byť v raj u nás v MT deň otvorených dverí v SP, tak sa tam rozhodne zastavím a dúfam, že potvrdia tieto informácie a budem sa môcť prihlásiť.
lulusik77
20.06.08,15:46
dobry podvecer. mohla by som otravovat s takouto vecou?
termin porodu mam 27.8.2008.
Dr mi pri poslednej kontrole povedala,ze si mam od tohto datumu odratat 8 tyzdnov (co mi vyslo 2.7.2008-ale neviem ci je to dobre) a k tomu datumu mi vystavi matersku. nejde mi teraz o to ci 6 tyznov alebo 8. som od zaciatku PN,takze nech 8,to mi je fuk. chcem sa opytat, Dr. mi moze vypisat MD aj skor,samozrejme s tym datumom realneho nastupu? a potom mam ist odovzdat papier zamestnavatelovi? platim si aj DNP, takze treba si pytat papier na MD 2x a s jednym ist do SP? treba do SP ist hned,alebo kedy? aby som nieco nepremeskala vzhladom k DNP... DNP si platim od 2.7.2007.
dakujem velmi pekne,snad som sa vyjadrila zrozumitelne.
brčko
20.06.08,16:50
dobry podvecer. mohla by som otravovat s takouto vecou?
termin porodu mam 27.8.2008.
Dr mi pri poslednej kontrole povedala,ze si mam od tohto datumu odratat 8 tyzdnov (co mi vyslo 2.7.2008-ale neviem ci je to dobre) a k tomu datumu mi vystavi matersku. nejde mi teraz o to ci 6 tyznov alebo 8. som od zaciatku PN,takze nech 8,to mi je fuk. chcem sa opytat, Dr. mi moze vypisat MD aj skor,samozrejme s tym datumom realneho nastupu? otázke nie celkom rozumiem. Na MD môžeš nastúpiť od 8 do 6týždna tehotenstva, no žiadosť o materské ti môže dať aj mesiac popredu (aspon u mna to tak bolo) a potom mam ist odovzdat papier zamestnavatelovi?áno, od lekára si nechaj vystaviť žiadosť o materské 2x (+ukončenie dočasnej PN, no to asi skôr vystaviť nemôže??-neviem), obidve žiadosti o materské vyplníš (z ktorého NP si dávku uplatnuješ, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia, kam chceš zasielať dávku...) a podpíšeš, jednu odovzdáš zamestnávatelovi ešte pred nástupom na MD, druhú do pobočky SP, kde si prihlásená na DNP platim si aj DNP, takze treba si pytat papier na MD 2x a s jednym ist do SP? treba do SP ist hned,alebo kedy? aby som nieco nepremeskala vzhladom k DNP... DNP si platim od 2.7.2007. z DNP môžeš odniesť žiadosť o materské spolu s ukončením PN (ak teda poberáš nemocenské aj z DNP), aj tak bude SP ešte čakať na úhradu poistného za jún 2008, čo uhrádzaš do 8.7.08, takže stačí vklude aj toho 2.7.08
dakujem velmi pekne,snad som sa vyjadrila zrozumitelne.
..
dadasv
20.06.08,18:13
Tvoj plán je OK. Ja len upozorním na to, že nestačí dať mesačný plat 30219,-, treba si poriadne prepočítať koľko dní odrobí pred nástupom na PN prípadne MD, či tam je víkend alebo len pracovné dni. Lebo mzda sa počíta len na pracovné dni, ale SP počíta DVZ na kalendárne dni, takže keby napr. odpracovala 2 dni pracovné + 2 dni kalendárne a dostala by mzdu z maxima za tie 2 dni, tak z maximálneho VZ by vlastne vďaka tým dvom kalendárnym dňom klesla na polovicu. :o
To len pre istotu, ak o tom náhodou nevieš. ;)

Veľmi pekne ďakujem, to som veru nevedela. Takže treba dať vyššiu mzdu, aby vyšiel max.VZ včetne soboty a nedele. Ešte raz ďakujem
:):)
lulusik77
21.06.08,20:31
Brčko,dakujem velmi pekne.
nepoberam nemocenske aj z Dnp.
no vsak prave,neviem ci mi bude Dr ochotna takto dopredu vypisat papiere,kedze nastup na MD podla mojich vypoctov je 2.7., takze ona mi k tomu datumu asi zrusi PN a vypise nastup na MD. len neviem,ci to bude casovo stacit, aby som napr. v ten den toho 2.7. utekala hned dat papier zamestnavatelovi a tiez do SP kvoli DNP.............
dada26
23.06.08,07:36
Chcela by som sa ešte raz podakovat brčkovi a jankasm.
Vdaka vasim radam budem mat max matersku. Bola som v sobotu v SP a so vsetkym, co ste mi poradili suhlasili. Uzavrela som si okamzite DNP, lebo z roboty sa tam cez tyzden nedostanem. Teraz uz len dufat, ze tehotenstvo dobre dopadne a malicke sa narodi zdrave. :)
Dakujem!
jankasm
23.06.08,07:49
Chcela by som sa ešte raz podakovat brčkovi a jankasm.
Vdaka vasim radam budem mat max matersku. Bola som v sobotu v SP a so vsetkym, co ste mi poradili suhlasili. Uzavrela som si okamzite DNP, lebo z roboty sa tam cez tyzden nedostanem. Teraz uz len dufat, ze tehotenstvo dobre dopadne a malicke sa narodi zdrave. :)
Dakujem!

Tak to sme veeeeľmi rady. :):):)
A držíme palce aby ste boli obaja zdraví. :)
jankasm
23.06.08,07:54
Brčko,dakujem velmi pekne.
nepoberam nemocenske aj z Dnp.
no vsak prave,neviem ci mi bude Dr ochotna takto dopredu vypisat papiere,kedze nastup na MD podla mojich vypoctov je 2.7., takze ona mi k tomu datumu asi zrusi PN a vypise nastup na MD. len neviem,ci to bude casovo stacit, aby som napr. v ten den toho 2.7. utekala hned dat papier zamestnavatelovi a tiez do SP kvoli DNP.............

Neboj, vôbec to nemusí byť hneď v ten istý deň. 2.7. je streda, takže ak to nestihneš v ten deň, tak to zanes alebo štvrtok, prípadne piatok, no a v krajnom prípade, ak zanesieš aj nasledujúci týždeň, myslím, že by sa nič nestalo. Prvú materskú budeš mať aj tak vyplácanú až okolo 15.8.2008, takže dovtedy majú kopec času to spracovať.
Zamestnávateľ potrebuje na SP a ZP ponahlasovať zmeny, ukončenie PN, začiatok MD a tie sa hlásia do 8 dní. Žiadosť o materské by síce mala byť do SP doručená do 3 dní, ale ešte som nikdy nepočula o problémoch, keď niekto doniesol neskôr. ;)
Tinuska1
23.06.08,09:33
Ahojte, mam jednu otazku: Ked si od 1.1. 2008 platim DNP z minima, meni sa pre mna nieco od 1.7.2008, ked sa meni vyska max. vym. zakladu? Dakujem za odpoved.
jankasm
23.06.08,09:35
Ahojte, mam jednu otazku: Ked si od 1.1. 2008 platim DNP z minima, meni sa pre mna nieco od 1.7.2008, ked sa meni vyska max. vym. zakladu? Dakujem za odpoved.

Nie, nemení sa pre Teba vôbec nič, zmena sa týka tých, ktoré si platia teraz maximum na získanie maximálnej materskej. Tým treba od 1.7.2008 ten terajší maximum ešte zvýšiť podľa nového. ;)
Pre Teba sa bude meniť výška VZ spolu s výškou minimálnej mzdy, čiže od 1.10.2008.
Tinuska1
23.06.08,09:41
Velmi pekne dakujem za odpoved:) Takze pekne pockam do oktobra;)
brčko
23.06.08,10:43
Nie, nemení sa pre Teba vôbec nič, zmena sa týka tých, ktoré si platia teraz maximum na získanie maximálnej materskej. Tým treba od 1.7.2008 ten terajší maximum ešte zvýšiť podľa nového. ;)
Pre Teba sa bude meniť výška VZ spolu s výškou minimálnej mzdy, čiže od 1.10.2008.

A je možné, že miminálna mzda sa bude meniť až od 1.1.09, teda pri zmene na Euro, no radšej treba odsledovať aj príp. zmenu od 1.10.08.
ajobs
23.06.08,10:49
A je možné, že miminálna mzda sa bude meniť až od 1.1.09, teda pri zmene na Euro, no radšej treba odsledovať aj príp. zmenu od 1.10.08.


Áno, minimálna mzda sa bude meniť až od 1.1.2009, viď zákon č. 663/2007 Z.z.
brčko
23.06.08,11:06
Chcela by som sa ešte raz podakovat brčkovi a jankasm.
Vdaka vasim radam budem mat max matersku. Bola som v sobotu v SP a so vsetkym, co ste mi poradili suhlasili. Uzavrela som si okamzite DNP, lebo z roboty sa tam cez tyzden nedostanem. Teraz uz len dufat, ze tehotenstvo dobre dopadne a malicke sa narodi zdrave. :)
Dakujem!

nepíšeš odkedy si sa prihlásila, či od 1.7.08, či od napr. 23.6.08 (dnes). Nepísala si ani dátum nástupu na MD ani tvoju súčasnú mzdu, takže možno píšem zbytočne. Len ťa chcem upozorniť, že
1. ak ti uplynie od posledného prihlásenia do nástupu na MD tých 26týždnov (ak by si sa prihlásila napr.s dátumom 23.6.08 a nastúpila na MD 22.12.08 tak by to tak bolo), tak by sa ti rátala materská z DNP "zo skutočného VZ z DNP". A v tom prípade,
2. ak je tvoj mesačný VZ z r.2007 v zamestnaní cca tých 23000,-, a tvoja skutočná HM za jednotl.mesiace po prihlásení na DNP presiahne 23000, tak materská nebude úplne maximálna, o kolko závisí od konkrétnych súm VZ na NP zo zamestnania z r.2007 + hlavne z r. 2008.

Výhodnejšie je pre teba nesplniť 26týždnov. Preto som písala o poistení až od 1.7.08, vtedy by 26uplynulo 29.12.08 a až keby ti začala MD od 30.12.08, tak by sa ti rátala zo skutoč.VZ DNP! Pri nástupe na MD do 29.12.08 by sa rátala z min.mzdy 8100,-Sk.
brčko
23.06.08,11:13
Vdaka Ajobs, som to aj pozerala, takže vid § 2 ods.1 + § 9 ods.2 :


http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207947&FileName=zz07-00663-0207947&Rocnik=2007

zákon č. 663/2007
Gabyi
24.06.08,05:27
Ahojte, mám na Vás otázku, no neviem, či sa úplne týka tejto témy. Som zamestnaná od 2001 a platím si DNP od 1.12.2007. Všade sa hovorí o podaní zúčtovania. Prosím poraďte, či mi vyplýva povinnosť podať zúčtovanie.
Ďakujem.
Ak sa táto otázka netýka tejto témy, tak prosím o prepáčenie.

Gabyi
brčko
24.06.08,05:37
Ahojte, mám na Vás otázku, no neviem, či sa úplne týka tejto témy. Som zamestnaná od 2001 a platím si DNP od 1.12.2007. Všade sa hovorí o podaní zúčtovania. Prosím poraďte, či mi vyplýva povinnosť podať zúčtovanie.
Ďakujem.
Ak sa táto otázka netýka tejto témy, tak prosím o prepáčenie.

Gabyi

Ročné zúčtovanie sa týka zdravotného poistenia. A to nesúvisí s DNP.
Poistné, ktoré si platíš dobrovolne v SP, v tvojom prípade dobrovolné nemocenské poistné si však môžeš uplatniť v ročnom zúčtovaní dane resp. v danovom priznaní. Je odpočítatelnou položkou.
Gabyi
24.06.08,05:50
Ďakujem Brčko za rýchlu odpoveď.
Prajem pekný deň.
dada26
24.06.08,06:10
nepíšeš odkedy si sa prihlásila, či od 1.7.08, či od napr. 23.6.08 (dnes). Nepísala si ani dátum nástupu na MD ani tvoju súčasnú mzdu, takže možno píšem zbytočne. Dátum prihlásenia na DNP je 21.6. a súčasná mzda 24 000, ale tá by sa nemala brať predsa ako VZ, ked chcem nastúpit na materskú v r.2008 niekedy posledný týždeň, teraz ešte dátum presne neviem.Len ťa chcem upozorniť, že
1. ak ti uplynie od posledného prihlásenia do nástupu na MD tých 26týždnov (ak by si sa prihlásila napr.s dátumom 23.6.08 a nastúpila na MD 22.12.08 tak by to tak bolo), tak by sa ti rátala materská z DNP "zo skutočného VZ z DNP". A v tom prípade,
2. ak je tvoj mesačný VZ z r.2007 v zamestnaní cca tých 23000,-, a tvoja skutočná HM za jednotl.mesiace po prihlásení na DNP presiahne 23000, tak materská nebude úplne maximálna, o kolko závisí od konkrétnych súm VZ na NP zo zamestnania z r.2007 + hlavne z r. 2008.Tomuto vôbec nerozumiem.Ved pre VZ sa predsa sčitajú za NP z PP a DNP a tak či tak presiahnem max VZ - aj ked bude 30 000. Tak prečo by som nemala dostat max matersku??? :(

Výhodnejšie je pre teba nesplniť 26týždnov. Preto som písala o poistení až od 1.7.08, vtedy by 26uplynulo 29.12.08 a až keby ti začala MD od 30.12.08, tak by sa ti rátala zo skutoč.VZ DNP! Pri nástupe na MD do 29.12.08 by sa rátala z min.mzdy 8100,-Sk.

Myslela som, že tomu všetkému rozumiem, ale teraz sa cítim úplne zmetená. Prečo by mal byť problém, že si budem platiť DNP viac ako 26 týždňov? Priznám sa, že som chcela mať aj časovú rezervu pokiaľ by som musela pred MD nastúpiť na PN.Môžem poprosiť o vysvetlenie? :(
brčko
24.06.08,06:44
Myslela som, že tomu všetkému rozumiem, ale teraz sa cítim úplne zmetená. Prečo by mal byť problém, že si budem platiť DNP viac ako 26 týždňov? Priznám sa, že som chcela mať aj časovú rezervu pokiaľ by som musela pred MD nastúpiť na PN.Môžem poprosiť o vysvetlenie? :(

neuvádzaš výšku terajšieho príjmu-prepáč,teraz vidím,že ju uvádzaš, ale musím končiť, sa ponáhlam, potom neskôr doplním tento príspevok :), tak možno ide len o nejaké koruny. no vlastne som to už v mojich príspevkoch pre teba vysvetlila. Pozri príspevok č. 1873 - posledné 4 vety.
A po uplynutí 26týždnov bude tvoj VZ pre výpočet materského rozdiel medzi maximom a tvojou skutočnou mzdou v jednotlivých mesiacoch.
Pred uplynutím 26týždnov je VZ suma 8100,-(min.mzda).
Ty potrebuješ na dosiahnutie maxima (ak tvoja HM v r.2003 bola každý mesiac 23000) cca 7219,-.
Jana3
24.06.08,07:48
ahoj, viete mi poradit?
Sestra nastupuje niekedy v oktobri na MD. Chce aj popri tom z domu pracovat. Moze robit na dohodu bez toho, aby jej zobrali materske zo socialky?
diky za odpoved
any18
24.06.08,08:56
Ahojte, mam este otazocku.
Ja som na MD s dcerkou, ktora bude mat v aug. tri roky. Medzitym som otehotnela, som v 10 tyzdni. Som zamestnana u mojho zamestnavatela v BA.
Ako je to s tym nemocenskym? Plati mi to zamestnavatel? Ci nie? Mala som si to platit sama? Ci ako to vobec je?
Ak by ste este potrebovali nejake info, rada odpoviem. Velmi pekne dakujem za pomoc.
jankasm
24.06.08,09:29
Ahojte, mam este otazocku.
Ja som na MD s dcerkou, ktora bude mat v aug. tri roky. Medzitym som otehotnela, som v 10 tyzdni. Som zamestnana u mojho zamestnavatela v BA.
Ako je to s tym nemocenskym? Plati mi to zamestnavatel? Ci nie? Mala som si to platit sama? Ci ako to vobec je?
Ak by ste este potrebovali nejake info, rada odpoviem. Velmi pekne dakujem za pomoc.

Počas MD, alebo RD za Teba zamestnávateľ odvody neplatí. Mohla si sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, ale povinné to nebolo, bolo by to dobré na prilepšenie materskej.
Keďže si stále zamestnaná, a u zamestnávateľa vedená ako zamestnanec na RD, tak síce zamestnávateľ za Teba žiadne odvody neplatí, ale aj obdobie RD sa považuje ako obdobie, kedy si nemocensky poistená pre účely materskej, aby si mala splnených 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.
Takže materskú normálne dostaneš, tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008 /ak nastúpiš na MD v roku 2009/. Keďže si v tom roku nemala v zamestnaní žiadny príjem /napr. nejaké čerpanie dovolenky/, tak zamestnávateľ do potvrdenie pre SP uvedie pravdepodobný príjem, ktorý by si dosiahla keby si pracovala v čase nástupu na MD. Najideálnejšie by bolo, keby ten príjem bol vo výške 30219,- čo je maximum, a tvoja materská by bola cca. 16000,- mesačne. ;)
jankasm
24.06.08,09:30
ahoj, viete mi poradit?
Sestra nastupuje niekedy v oktobri na MD. Chce aj popri tom z domu pracovat. Moze robit na dohodu bez toho, aby jej zobrali materske zo socialky?
diky za odpoved

Áno, môže.
Aj keď už sme sa v pobočkách SP stretli aj s názormi, že nie, vraj v tom prípade príde o materskú. Ale pokiaľ viem, a v zákone som nič iné nenašla, tak o materské by prišlal len keby mala príjem považovaný za VZ na NP, no a takým príjmom je príjem na pracovnú zmluvu, na dohodu nie. :o
any18
24.06.08,09:32
Janka velmi pekne dakujem za odpoved :)
any18
24.06.08,09:44
Ahojte, ja som tiez pracovala skoro celu MD. A dostavala som aj plat a aj matersku :)
Tak drzim palce :)
Ja som robila po veceroch na pc.
any18
24.06.08,09:47
Áno, môže.
Aj keď už sme sa v pobočkách SP stretli aj s názormi, že nie, vraj v tom prípade príde o materskú. Ale pokiaľ viem, a v zákone som nič iné nenašla, tak o materské by prišlal len keby mala príjem považovaný za VZ na NP, no a takým príjmom je príjem na pracovnú zmluvu, na dohodu nie. :o


Ahojte, aj ja som pracovala po veceroch na pc :) A dostavala som matersku aj plat, bez problemov :) Mala som prac. zmluvu.
brčko
24.06.08,10:50
Počas MD, alebo RD za Teba zamestnávateľ odvody neplatí. Mohla si sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, ale povinné to nebolo, bolo by to dobré na prilepšenie materskej.
Keďže si stále zamestnaná, a u zamestnávateľa vedená ako zamestnanec na RD, tak síce zamestnávateľ za Teba žiadne odvody neplatí, ale aj obdobie RD sa považuje ako obdobie, kedy si nemocensky poistená pre účely materskej, aby si mala splnených 270 dní NP v posledných dvoch rokoch.
Takže materskú normálne dostaneš, tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008 /ak nastúpiš na MD v roku 2009/. Keďže si v tom roku nemala v zamestnaní žiadny príjem /napr. nejaké čerpanie dovolenky/, tak zamestnávateľ do potvrdenie pre SP uvedie pravdepodobný príjem, ktorý by si dosiahla keby si pracovala v čase nástupu na MD. Najideálnejšie by bolo, keby ten príjem bol vo výške 30219,- čo je maximum, a tvoja materská by bola cca. 16000,- mesačne. ;)

pre any18:
Len trošku janku poopravím-doplním. Ak nastúpiš do práce po dovršení 3-och rokov- čo nastane v 8/2008 a na MD nastúpiš v r.2009, tvojím rozhodujúcim obdobím bude ako píslala Janka rok 2008. Z roku 2008 sa vyjmu dni napr. rodič.dovolenky, prípadne PN-ky, očr-ky (ak by si po nástupe nejakú čerpala) a materská sa ti teda vyráta zo skutočného VZ v zamestaní, ktorý dosiahneš v r.2008 (ak by si odrobila len jeden den a potom hned išla na PN-ku, tak z toho jedného dna).
ajobs
24.06.08,17:33
Ahojte, aj ja som pracovala po veceroch na pc :) A dostavala som matersku aj plat, bez problemov :) Mala som prac. zmluvu.

Tak k tomu sa radšej nepriznávaj, súbeh materského a riadneho pracovného pomeru nie je možný.....Takže materské by si musela vrátiť.
Adriana Repaská
25.06.08,06:08
Ahojte, mám takýto prípad: zamestnankyňa pracuje u nás od 01.09.2007 na dobu určitú, ktorá jej končí 30.6.2008. Nástup na materskú má niekedy koncom júla. Ak sa prihlási ako samoplatca od 01.07.2008 do doby nástupu na materskú, z čoho sa jej bude počítať materské? Chcela by som jej poradiť čo najlepšie. Ďakujem
Katy a R
25.06.08,07:13
Ahojte, mám takýto prípad: zamestnankyňa pracuje u nás od 01.09.2007 na dobu určitú, ktorá jej končí 30.6.2008. Nástup na materskú má niekedy koncom júla. Ak sa prihlási ako samoplatca od 01.07.2008 do doby nástupu na materskú, z čoho sa jej bude počítať materské? Chcela by som jej poradiť čo najlepšie. Ďakujem

Ak mala lepší plat ako 8100 korún, tak sa jej neoplatí prihlasovať na DNP.
Takto:
Nárok by mala z NP zo zamestnania .. bude v ochrannej lehote (pozri v ZoSP)
Ak by sa prihlásila na DNP s akýmkoľvek VZ (aj 30 tisíc), aj tak by jej počítali pravdepodobný VZ - a to je 8100. ( v prípade nového DNP od 1.7.)

Ak má malý VZ (nepíšeš aký) v zamestnaní, pomohlo by nové zamestnanie (aj na pár dní - s max VZ);)
katiq
25.06.08,09:43
Poradaci je mozne, ze suseda berie rodicovsky aj matersku sucastne? a dodavam jej materska nieje nizsia ako rodicovsky..ale na prve dietata pobera rodicovske (prve bude mat 3roky az v septembri 2009) a 11.4. 2008 sa jej narodilo druhe dieta a nato pobera matersku , ale posielaju jej aj rodicovsky prispevok. je to uz treti mesiac po sebe..nebude to musiet spatne vracat? dik , katik
brčko
25.06.08,10:41
Poradaci je mozne, ze suseda berie rodicovsky aj matersku sucastne? a dodavam jej materska nieje nizsia ako rodicovsky..ale na prve dietata pobera rodicovske (prve bude mat 3roky az v septembri 2009) a 11.4. 2008 sa jej narodilo druhe dieta a nato pobera matersku , ale posielaju jej aj rodicovsky prispevok. je to uz treti mesiac po sebe..nebude to musiet spatne vracat? dik , katik

podla § 3a zákona o rodič.príspevku:
" Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské,...."

Na UPSVaR mala nahlásiť, že začala poberať materské a rodičovský príspevok mala dostať naposledy za mesiac, v ktorom nastupovala na materskú. (napr. ak by nastupovala na materskú 3.3.08, tak RP mala dostať ešte za 3/08, lebo časť mesiaca splnila podmienku na jeho poberanie). Od dalšieho mesiaca už na RP nemá nárok.
brčko
25.06.08,10:46
Ahojte, mám takýto prípad: zamestnankyňa pracuje u nás od 01.09.2007 na dobu určitú, ktorá jej končí 30.6.2008. Nástup na materskú má niekedy koncom júla. Ak sa prihlási ako samoplatca od 01.07.2008 do doby nástupu na materskú, z čoho sa jej bude počítať materské? Chcela by som jej poradiť čo najlepšie. Ďakujem

súhlasím s Katy:
1. ak už od 30.6.08 nebude mať do nástupu na materskú žiadne iné nem.poistenie, bude mať nárok na materské v ochrannej lehote z ukončeného zamestania a bude od vás potrebovať "potvrdenie zamestnávatela o zamestnanocovi na uplatnovanie nároku na nem.dávku" s uvedením rozhodujúceho obdobia od 1.9.07 do 31.12.07 a sama si to odnesie na SP podla vášho sídla.
2. ak by sa dobrovolne nem.poistila pred nástupom na MD z akéhokolvek vym.základu jej materské sa vyráta z min.mzdy 8100,-, bolo by 148,50Sk na kalend.den
3. ak by mala nový PP po ukončení prvého PP, tak sa materské bude rátať z tohto nového PP, aj keby trvalo len 1den pred nástupom na MD alebo jeden den medzi ukončením prvého PP a nástupom na MD.
deni_s
25.06.08,16:02
Ahojte, pred par mesiacmi som sa tu radila, ako si zvysit matersku – este ked sa radilo, ze sa staci DNP par dni pred nastupom na MD. Aj som tak urobila. Ale vieme, ake zmeny v zakone nastali. Ja som si vsak aj tak podala ziadost o materske z DNP. Samozrejme mi prislo zaporne rozhodnutie. Pise sa tu, ze napr. podla par. 49a do obdobia 270 dni sa pocita obdobie prerusenia povinneho NP z dovodu cerpania RD a obdobie prerusenia PNP SZCO.... Naco mi to tam pisali? Ved ja nie som ani na RD ani nie som SZCO. Dalej tu mam - podla par. 58 narok na nemoc. davky z viacerych NP sa posudzuje samostatne z kazdeho NP. Toto sa v zakone nemenilo, nie? Potom uz v minulom roku nam muselo byt jasne, ze sa nestaci dobr. poistit par dni pred nastupom na MD, kedze narok sa posudzuje samostatne z kazdeho poistenia. Nemate niekto nejaky napad, na aky paragraf by som sa mohla odvolat, aby aspon teoreticky uvazovali nad zmenou rozhodnutia? Dakujem.
hanma
30.06.08,07:44
ahojte, prosim surne o radu. Dnes je posledny den, aby som si zvysila v SP vymerievaci zaklad na max- 30.219,-Sk. Moja situacia je nasledovna: v decembri som si zvysila VZ na max, nasledne od januara mam znizeny VZ na min. Od januara som na rizikovom a poberam PN z DNP z min (ta nestastna novela zakona platiaca od januara). Na inu PN nemam narok. V polke augusta nastupujem na MD a ta by sa mi mala uz ratat z max. VZ. Nakolko matersku by som mala poberat do januara 2009, tak by som si chcela teraz zvysit VZ z DNP na max, aby som potom uz mohla vyuzit OCR aj v prvej polke roka 2009. Chcem sa opytat, nic tym nepokazim ked si teraz zvysim VZ tesne pred nastupom na MD?? Aby som dostala tu max. matersku???? Mam DNP nepretrzite od decembra 2007 a tiez aj podmienku 270 dni. Dakujem krasne za odpoved!!!! Prosim surne!!!!
Katy a R
30.06.08,21:20
ahojte, prosim surne o radu. Dnes je posledny den, aby som si zvysila v SP vymerievaci zaklad na max- 30.219,-Sk. Moja situacia je nasledovna: v decembri som si zvysila VZ na max, nasledne od januara mam znizeny VZ na min. Od januara som na rizikovom a poberam PN z DNP z min (ta nestastna novela zakona platiaca od januara). Na inu PN nemam narok. V polke augusta nastupujem na MD a ta by sa mi mala uz ratat z max. VZ. Nakolko matersku by som mala poberat do januara 2009, tak by som si chcela teraz zvysit VZ z DNP na max, aby som potom uz mohla vyuzit OCR aj v prvej polke roka 2009. Chcem sa opytat, nic tym nepokazim ked si teraz zvysim VZ tesne pred nastupom na MD?? Aby som dostala tu max. matersku???? Mam DNP nepretrzite od decembra 2007 a tiez aj podmienku 270 dni. Dakujem krasne za odpoved!!!! Prosim surne!!!!

Len pre upresnenie situácie .... iba v januári (v tomto roku) máš platené poistné z minima, PNka bude trvať do nástupu na materskú .. Správne?
Ak by si aj teraz zvýšila VZ na maximum, pre výpočet dávky v budúcom roku budú brať priemer z tohto roka ... a keďže si platila len v januári, teraz neplatíš, do konca roka už platiť nebudeš, tak to aj tak bude z minima.
V budúcom roku by pomohlo nové poistenie.

Len ma mätie táto tvoja veta
„.....Moja situacia je nasledovna: v decembri som si zvysila VZ na max, nasledne od januara mam znizeny VZ na min. .....“

Ak si si len zvýšila VZ v decembri z minima na maximum, tak materská nebude maximálna ... alebo je to dúfam zle napísané a máš nové poistenie od decembra:confused:
Katy a R
30.06.08,21:24
Ahojte, pred par mesiacmi som sa tu radila, ako si zvysit matersku – este ked sa radilo, ze sa staci DNP par dni pred nastupom na MD. Aj som tak urobila. Ale vieme, ake zmeny v zakone nastali. Ja som si vsak aj tak podala ziadost o materske z DNP. Samozrejme mi prislo zaporne rozhodnutie. Pise sa tu, ze napr. podla par. 49a do obdobia 270 dni sa pocita obdobie prerusenia povinneho NP z dovodu cerpania RD a obdobie prerusenia PNP SZCO.... Naco mi to tam pisali? Ved ja nie som ani na RD ani nie som SZCO. Dalej tu mam - podla par. 58 narok na nemoc. davky z viacerych NP sa posudzuje samostatne z kazdeho NP. Toto sa v zakone nemenilo, nie? Potom uz v minulom roku nam muselo byt jasne, ze sa nestaci dobr. poistit par dni pred nastupom na MD, kedze narok sa posudzuje samostatne z kazdeho poistenia. Nemate niekto nejaky napad, na aky paragraf by som sa mohla odvolat, aby aspon teoreticky uvazovali nad zmenou rozhodnutia? Dakujem.

Nájdeš aj v teto téme podobný prípad... aj v téme http://www.porada.sk/t72814-p5-dobrovolne-nemocenske-poistenie.html
:mee:
hanma
01.07.08,06:25
:o
Len pre upresnenie situácie .... iba v januári (v tomto roku) máš platené poistné z minima, PNka bude trvať do nástupu na materskú .. Správne?
Ak by si aj teraz zvýšila VZ na maximum, pre výpočet dávky v budúcom roku budú brať priemer z tohto roka ... a keďže si platila len v januári, teraz neplatíš, do konca roka už platiť nebudeš, tak to aj tak bude z minima.
V budúcom roku by pomohlo nové poistenie.

Len ma mätie táto tvoja veta
„.....Moja situacia je nasledovna: v decembri som si zvysila VZ na max, nasledne od januara mam znizeny VZ na min. .....“

Ak si si len zvýšila VZ v decembri z minima na maximum, tak materská nebude maximálna ... alebo je to dúfam zle napísané a máš nové poistenie od decembra:o

Ano, Katy opravujem: v decembri som sa prihlasila na max a nasledne znizlila od januara na min VZ. Urobila som presne tak, ako sa tu na porade radilo. Dakujem Ti za cenne rady!!!!
hanka kralova
01.07.08,14:11
Dobry vecer, mam jednu otazku:
Zamestnavatel mi plati nemocenske z MAXIMALNEHO vymeriavacieho vymeru 30.219 SK, planujeme dieta, ma pre mna zmysel prihlasit sa na dobrovolne nemocenske? Samozrejme nad tym spekulujeme kvoli zvyseniu materskej, vopred dakujem. :)
Jozef Mihál
01.07.08,14:35
V danej situácií nemá príliš zmysel prihlásiť sa na DNP. Ak by ste aj boli prihlásená na DNP a mali tak dve NP súbežne, nemocenské poistenie by sa v takom prípade platilo len v zamestnaní - lebo pri súbehu dvoch NP sa v súčte vymeriavacích základov nemôže prekročiť maximum, teda suma 30219 Sk.

DNP by však mohlo byť zaujímavé pre prípadné čerpanie nemocenskej alebo ošetrovného po skončení materskej, ale to je úvaha nad rámec možnosti jednoduchého vysvetlenia v rámci jedného príspevku...
hanka kralova
02.07.08,09:18
V danej situácií nemá príliš zmysel prihlásiť sa na DNP. Ak by ste aj boli prihlásená na DNP a mali tak dve NP súbežne, nemocenské poistenie by sa v takom prípade platilo len v zamestnaní - lebo pri súbehu dvoch NP sa v súčte vymeriavacích základov nemôže prekročiť maximum, teda suma 30219 Sk..........
Velmi pekne dakujem za ochotu, prajem vsetko dobre :)
hanka kralova
02.07.08,19:08
Poprosim este o jednu odpoved:
Kedze v mojom zamestnani mam max. VZ 30.219 a DPN nema zmysel v mojom pripade, co by znamenalo, ak by som popri tomto zamestnani mala este jeden pracovny pomer alebo by som popri nom zacala pracovat aj ako SZOC?

p. Mihal o tomto pisal, vid: http://www.porada.sk/t31667-materske-od-1-8-2006-cast-viii-zaver.html, vtedy bolo teoreticky mozne taketo riesenie, aka je situacia teraz? Vopred dakujem :)
Jana Motyčková
03.07.08,05:33
Od 1.1.2008 je už iná situácia, je stanovené maximum pre DVZ, t.j. aj pre materské, takže nemá význam "nastavovať" rôzne rozhodne obdobia. Ak máte maximálny VZ zo zamestnania, môžete si materskú vylepšiť len máličko - to vylepšenie vyplýva z rozdielu medzi maximalnym VZ platným, keď pôjdete na MD a súčasným maximom a využitím krátkeho mesiaca (napr.február), ak by ste na materskú nastupovali vo februári alebo v marci.
hanka kralova
03.07.08,06:59
Od 1.1.2008 je už iná situácia, je stanovené maximum pre DVZ, t.j. aj pre materské, takže nemá význam "nastavovať" rôzne rozhodne obdobia. Ak máte maximálny VZ zo zamestnania, môžete si materskú vylepšiť len máličko - to vylepšenie vyplýva z rozdielu medzi maximalnym VZ platným, keď pôjdete na MD a súčasným maximom a využitím krátkeho mesiaca (napr.február), ak by ste na materskú nastupovali vo februári alebo v marci.
Janka, dakujem ti za rychlu odpoved. Nacasovat to na februar nie je pre mna realne, ale viem si prestavit, ze pred nastupenim na matersku spravime novy PP na 5 dni, aby sme dosiahli max vymer 30.219.
1. Ak tomu rozumiem dobre, ak niekto dosiahne s jednym PP max VZ, tak uz ziadna ina moznost nie je? Je zbytocny druhy/treti PP, pripadne SZOC?
2. Novy PP nie je podmieneny 26 tyzdnami tak ako DNP?
Srdecna vdaka, pekny den :)
Jana Motyčková
03.07.08,07:30
1. aj 2. : správne
galanova
03.07.08,07:41
Zdravim Vas vsetkych,
vdaka teme Materska 2007 sa mi podarilo zrealizovt max.matersku. Vdaka za tuto temu a za vsetkych co mi poradili. Na matersku som nastupila 8.9.2007, teraz som uz na rodicovskej dovolenke a co ma trapi, je ako "nacasovat" druhe babatko, aby som dosiahla maximalnu matersku. Kedysi som citala nieco ze ak sa to stihne do dvoch rokov, ale neviem ci to plati a ci som to vobec spravne citala. Este upresnim ze by som si najradsej odkrutila 2 babatka po sebe a teda nemienim nastupit do prace. Druhe babo by sme teda planovali niekedy na buduci rok. Za danych okolnosti aka je pre mna najlepsia moznost? Popripade si viem zariadit znameho, ktory by ma teda nanovo zamestnal na 270 dni - aby som mala splnenu podmienku. Dakujem Vam vopred, ak si niekto "od fachu" najde cas a poradi mi.
hanka kralova
03.07.08,07:42
Janka, dakujem ti za rychlu odpoved. Nacasovat to na februar nie je pre mna realne, ale viem si prestavit, ze pred nastupenim na matersku spravime novy PP na 5 dni, aby sme dosiahli max vymer 30.219.
1. Ak tomu rozumiem dobre, ak niekto dosiahne s jednym PP max VZ, tak uz ziadna ina moznost nie je? Je zbytocny druhy/treti PP, pripadne SZOC?
2. Novy PP nie je podmieneny 26 tyzdnami tak ako DNP?
Srdecna vdaka, pekny den :)


1. aj 2. : správne
Ďakujem veľmi pekne, taká škoda :mee:
A neviete náhodou, či sa neuvažuje od 01/2009 nad doplnením podmienky 26 týždňov aj pre PP? To by nás poniektoré zasa dobehli :D
Mila
03.07.08,07:47
prosím viete mi poradiť či má pracovníčka odchádzajúca na materskú od 1.8. nárok na dovolenku celoročnú alebo iba na pomernú časť? ak na celoročnú, tak môže žiadať o preplatenie? ďakujem veľmi pekne
Mila
03.07.08,08:06
nikto nevie prosím ?
galanova
03.07.08,08:18
ahoj,
no nie som si uplne ista, ale podla mna ma narok na celorocnu dovolenku, pretoze este tych 28 tyzdnov, co bude na materskej, ju evidujes ako vasu zamestnankynu a musis za nu vypisovat aj tlaciva na socialnu poistovnu, sice ako nulovy vymeriavaci zaklad ale do poctu ju pocitas. A s tym preplacanim neviem, isto ma narok ale nie hned, je tam myslim nejaka doba, po ulynuti ktorej jej mozete dovolenku preplatit.
Pre istotu si pockaj aj na ine reakcie...
vela uspechov
Mila
03.07.08,08:48
Ďakujem pekne, budem rada aj za ostatné názory, ja som vedela, že ak mala nárok na dovolenku a nevyčerpala ju, tak má na ňu nárok keď sa vráti do práce. Ale on achce byť dom a3 roky, tak neviem ako je to vtedy. Za všetky rady veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
03.07.08,08:56
Dakujem Vam vopred, ak si niekto "od fachu" najde cas a poradi mi.

Sledujte aktuálny seriál k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/

Odpovede sa dozviete.

Nepremeškajte seminár k materskej zdarma, ktorý by som mal organizovať približne začiatkom októbra 2008 v BA.
Mila
03.07.08,09:44
Ďakujem veľmi pekne pán Mihál, prelúskam sa tam. To školenie mi je veľmi ľúto a bude mi chýbať - snažím sa byť na všetkých Vašich školeniach, ale okolo 15.9. budem zhodou okolností rodiť aj ja. Keďže si nemôžem dovoliť úplne vypadnúť z práce - sama zamestnávam ľudí - určite vyberiem neikoho koho k Vám pošlem.
brčko
03.07.08,09:55
prosím viete mi poradiť či má pracovníčka odchádzajúca na materskú od 1.8. nárok na dovolenku celoročnú alebo iba na pomernú časť? ak na celoročnú, tak môže žiadať o preplatenie? ďakujem veľmi pekne

Ak nastupuje na MD 1.8.08 a má nárok na čerpanie MD obvyklých 28týždnov (ak by išlo o osamelú mamičku alebo sa jej narodilo viac detí, tak má nárok na 37týždnov MD). Ak dobre rátam 28 týždnov končí 12.2.09.

Takže ak trval jej PP celý rok 2008 a nemá neodpracovaných 100 alebo viac dní napr. z dôvodu PN, tak má nárok za rok 2008 na dovolenku za celý kal.rok bez krátenia.

Ak bude v r.2009 čerpať do 12.2.09 MD a od 13.2. do 31.12.09 RD (teda nebude pracovať ani čerpať riadnu dovolenku), tak bude mať v r. 2009 odpracovaných 31dní (vid pomôcka: http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2009 ), takže nárok na dovolenku za rok 2009 na 1/12 - tinu celoročného nároku. Ak by pracovala alebo čerpala dovolenku, bolo by to iné.

Preplatiť dovolenku jej môže zamestnávatel len pri ukončení PP, nie na požiadanie pracovníka. Dovolenku si však môže riadne vyčerpať napr. po MD ešte pred čerpaním rodič.dovolenky, na ktorú by v zamestnaní nastúpila neskôr. Alebo ju vyčerpať až po ukončení rodič.dovolenky. Nestratí na nu nárok = neprepadne jej. NO o tom sa píše v iných témach o dovolenke a rodič.dovol. dosť.
mamina h.
03.07.08,10:06
:)
Sledujte aktuálny seriál k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/

Odpovede sa dozviete.

Nepremeškajte seminár k materskej zdarma, ktorý by som mal organizovať približne začiatkom októbra 2008 v BA.

Pozdravujem vas p. Mihal, nechcem zdrziavat, len jedna kratka otazka:
asi kolko casti bude mat vasa nova seria o materskej (http://jozefmihal.blogspot.com) a orientacne dokedy odhadujete by mohla byt na svete? Planujeme dieta, tak by sme radsej pockali, ci nas este nieco neprekvapi :) , zmeny platne od 1/2009 tam predpokladam este nebudu?! Srdecna vdaka.
Jozef Mihál
03.07.08,14:08
No nazdar, ak by pôrodnosť na Slovensku mala byť ovplyvnená rýchlosťou pribúdania dielov v seriáli na jm.blogspot.com, to by sme dopracovali. Ale pre každý prípad si skúsim švihnúť, nech tých číňanov konečne predbehneme. Koľko bude dielov, závisí od rozpočtu, ktorý producent seriálu zoženie.
brčko
03.07.08,14:16
To asi aj kvôli očakávaným znenám v zákone o soc.poistení klesá pôrodnosť na Slovensku? :o :D :D Takže snád obdobie okolo septembra 2009 by mal byť nárast! :) :confused: :)
Jozef Mihál
03.07.08,14:38
... Planujeme dieta, tak by sme radsej pockali, ci nas este nieco neprekvapi :) , zmeny platne od 1/2009 tam predpokladam este nebudu?! ...
Zmeny platné od 1.1.2009 práve študujem - dnes bol zverejnený návrh novely, ktorá má platiť od 1.1.2009 - v návrhu je zatiaľ jediná zmena dotýkajúca sa materského pokiaľ ide o dobrovoľné nem. poistenie - na prvé prečítanie nič hrozné a podstatné, čiže v danom momente Vás môžem upokojiť - nič podstatné by sa meniť od 1.1.2009 nemalo.
mamina h.
03.07.08,17:37
No nazdar, ak by pôrodnosť na Slovensku mala byť ovplyvnená rýchlosťou pribúdania dielov v seriáli na jm.blogspot.com, to by sme dopracovali. Ale pre každý prípad si skúsim švihnúť, nech tých číňanov konečne predbehneme. Koľko bude dielov, závisí od rozpočtu, ktorý producent seriálu zoženie.
cochvila cinu predbehne india, neviem si predstavit, aka by musela byt ta novela, aby sme ich obidvoch predbehli, prispevok milion eur na dieta?! :)
ajobs
03.07.08,19:22
Ďakujem veľmi pekne, taká škoda :mee:
A neviete náhodou, či sa neuvažuje od 01/2009 nad doplnením podmienky 26 týždňov aj pre PP? To by nás poniektoré zasa dobehli :D

Podmienka 26 týždňov pre PP sa neplánuje, ani sa neplánovala.....
merika1
04.07.08,14:07
Dobrý deň,mám otázku typu: 27.11.2008 má dcéra tri roky, u zamestnávateľa pracujem od roku 1991. Ak mám záujem podať výpoveď zo zamestnania,kedy ju mám zamestnávateľovi doručiť?


Ak mám odpracované u zamestnávateľa viac ako 5 rokov nie je výpovedná lehota dlhšia. Ak podám výpoveď skôr neprídem o materskú?Odstupné pripadá iba zamestnancovi,ktorý je prepustený?
Tweety
04.07.08,14:10
Dobrý deň,mám otázku typu: 27.11.2008 má dcéra tri roky, u zamestnávateľa pracujem od roku 1991. Ak mám záujem podať výpoveď zo zamestnania,kedy ju mám zamestnávateľovi doručiť?
Skončiť PP výpoveďou môžeš aj počas RD. Napr. ak podáš výpoveď v pondelok 7.7., VD začne plynúť 1.8.08 a tvoj PP skončí uplynutím VD, ktorá je dvojmesačná, takže skončí 30.9.08. Ak chceš skončíť až po RD a podáš výpoveď v novembri, VD začne plynúť 1.12.08 a skončí 31.1.09.
merika1
04.07.08,14:19
Ďakujem za skorú odpoveď: Niekde som čítala,že ak má človek odpracované viac ako 5 rokov u zamestnávateľa,výpovedná lehota je 3 mesiace. Ak podám výpoveď skôr ako pred ukončením materskej,neprídem o materský príspevok? Odstupné pripadá zamestnancovi,len ak je prepustený zamestnávateľom?
Tweety
04.07.08,14:38
Ďakujem za skorú odpoveď: Niekde som čítala,že ak má človek odpracované viac ako 5 rokov u zamestnávateľa,výpovedná lehota je 3 mesiace. Ak podám výpoveď skôr ako pred ukončením materskej,neprídem o materský príspevok? Odstupné pripadá zamestnancovi,len ak je prepustený zamestnávateľom?
Áno, je trojmesačná, ale iba vtedy, ak je výpoveď daná zamestnávateľom, čo nie je tvoj prípad. Nie, o príspevok neprídeš. Nárok na odstupné vzniká, len pri výpovedi danej zamestnáv. podľa § 63 ZP.
brčko
04.07.08,20:37
Dobrý deň,mám otázku typu: 27.11.2008 má dcéra tri roky, u zamestnávateľa pracujem od roku 1991. Ak mám záujem podať výpoveď zo zamestnania,kedy ju mám zamestnávateľovi doručiť?


Ak mám odpracované u zamestnávateľa viac ako 5 rokov nie je výpovedná lehota dlhšia. Ak podám výpoveď skôr neprídem o materskú?Odstupné pripadá iba zamestnancovi,ktorý je prepustený?

Ešte doplním tweety, že ak nemáš v prac.zmluve dohodnutú inú výpovednú dobu, tak platia tie 2mesiace.
Ak teda "doručíš"!!! zamestnávatelovi výpoved v prieberu septembra a máš 2-mesačnú VD, tak tvoj PP končí 30.11.08 (aj keby si bola PN, či tehotná). Ak končí tvoja RD 27.11.08, mala by si odpracovať ešte jeden prac.den, piatok 28.11.08 (ak nepracuješ aj cez víkendy). Ak ti ostala nejaká dovolenka, tak si ju ten den môžeš čerpať, no o čerpanie musíš zamestnávatela požiadať.

Ešte ta trochu poopravím, ty nie si na materskej ale rodičovskej dovolenke (materská je len prvých 28 resp. 37týždnov) a nepoberáš materské ale rodičovský príspevok (materské vypláca soc.poistovna, rodič.prísp. UPSVaR). Ak si nedala dieťa do štátom dotovanej škôlky, tak o rodičovský príspevok neprídeš. Na jeho poberanie nemá ukončenie prac.pomeru žiadny vplyv. UPSVaR ti odoberie nárok na rod.príspevok od 1.12.08 (ak nemáš dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom).

Na odstupné nárok samozrejme nemáš, lebo "ty" podávaš výpoved a nedostala si výpoved od zamestnávatela.
MAGAMA
04.07.08,23:29
touto cestou sa chcem poďakovať brcko a jankasm za ich jasné a zrozumiteľné rady aj pre nás laikov :) s ich pomocou som formulovala odvolanie voči rozhodnutiu SP vo veci osetrovneho (strana 167) a včera mi doručili rozhodnutie v ktorom mi vyhoveli. ĎAKUJEM.:-) STE SKVELÉ TAKTO NEZIŠTNE POMÁHAŤ. TO SA DNES LEN TAK NEVIDÍ..
brčko
05.07.08,08:11
MAGAMA :):) potešilo
nada8
07.07.08,14:23
Dobrý ďeň! Velmi pekne prosim o radu.
Podľa vašich inštrukcii som prihlásena na DNP od 10.3. 2008 z min. VZ. Otehotnela som a 2.7. 2008 som sa odhlásila a následne prihlásila z maxima. Lenže som sa tu nepozrela a mila pani na socialnom nebola informovaná o zmene maximálneho VZ od 1.8.2008 na tých 30-tis. tak som to zmenila len na tých 28 tis. Dnes som tam bola, že to chcem zmeniť na tých 30tis. a povedala mi že sa to dá jedine zmeniť,odhlásiť sa a prihlásiť sa na nový VZ sa dá až k prvému augustu. Chcem sa spýtať, či to treba ešte raz spraviť (odhlásiť sa a prihlásiť), alebo stači teraz urobiť len zmenu. Lebo k tomu koncu mesiaca ja to už nebudem mať do 8tt. Alebo, ked to necham tak a budem platiť nadalej z tych 28 tis. dostanem matersku vypočítanú z tejto sumy? čo je okolo tých 15 tis? Velmi pekne dakujem za radu.
Katy a R
07.07.08,16:30
Dobrý ďeň! Velmi pekne prosim o radu.
Podľa vašich inštrukcii som prihlásena na DNP od 10.3. 2008 z min. VZ. Otehotnela som a 2.7. 2008 som sa odhlásila a následne prihlásila z maxima. Lenže som sa tu nepozrela a mila pani na socialnom nebola informovaná o zmene maximálneho VZ od 1.8.2008 na tých 30-tis. tak som to zmenila len na tých 28 tis. Dnes som tam bola, že to chcem zmeniť na tých 30tis. a povedala mi že sa to dá jedine zmeniť,odhlásiť sa a prihlásiť sa na nový VZ sa dá až k prvému augustu. Chcem sa spýtať, či to treba ešte raz spraviť (odhlásiť sa a prihlásiť), alebo stači teraz urobiť len zmenu. Lebo k tomu koncu mesiaca ja to už nebudem mať do 8tt. Alebo, ked to necham tak a budem platiť nadalej z tych 28 tis. dostanem matersku vypočítanú z tejto sumy? čo je okolo tých 15 tis? Velmi pekne dakujem za radu.

Práveže odhlásiť a znova prihlásiť sa dá aj v pribehu mesiaca. Urobiť zmenu sa dá len k začiatku nasledujúceho mesiaca.
Hádam radšej už neriskuj s odhlásením (aby potom nechýbal 1 deň), ale urob teraz zmenu na 30 tisíc (bude platiť od 1.8.). VZ sa počíta ako priemer z posledného poistenia ... takže za ten necelý mesiac veľa nestratíš;)
(bajočko tak 10 korún denne na materskej)
Nové poistenie musí trvať 26 týždňov do nástupu na materskú!

Dopĺňam: Ak urobíš zmenu VZ teraz v júli, tak táto zmena bude platiť od 1.8.
brčko
07.07.08,17:34
súhlasím s Katy,
- odhlásiť a prihlásiť na DNP sa môžeš kedykolvek, no najskôr v den, kedy to doručíš na SP
- to zmena VZ platí vždy od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia zmeny VZ.
Takže, ak je to natesno, radšej neriskovať a dať len zmenu VZ od 1.8.08.
ajobs
07.07.08,21:16
Práveže odhlásiť a znova prihlásiť sa dá aj v pribehu mesiaca. Urobiť zmenu sa dá len k začiatku nasledujúceho mesiaca.
Hádam radšej už neriskuj s odhlásením (aby potom nechýbal 1 deň), ale urob teraz zmenu na 30 tisíc (bude platiť od 1.8.). VZ sa počíta ako priemer z posledného poistenia ... takže za ten necelý mesiac veľa nestratíš;)
(bajočko tak 10 korún denne na materskej)
Nové poistenie musí trvať 26 týždňov do nástupu na materskú!

Len na doplnenie, maximálny VZ 30.219 Sk platí od 1.7.2008.....
kajark
08.07.08,05:44
Dobrý deň, chcem vás poprosit o radu. Od 04.03. si platim DNP z minimalneho zakladu. Radili ste mi sa odhlasit k 31.5. a prihlasit od 1.6. Len to som nestihla, nemohla som sa tomu venovat. Chcem sa teda spytat, ci by sa mi este oplatilo keby som sa odhlasila a znovu prihlasila z maximalneho zakladu? a ku ktoremu dnu? Tehotna este nie som. Ďakujem veľmi pekne za radu.
brčko
08.07.08,06:11
Dobrý deň, chcem vás poprosit o radu. Od 04.03. si platim DNP z minimalneho zakladu. Radili ste mi sa odhlasit k 31.5. a prihlasit od 1.6. Len to som nestihla, nemohla som sa tomu venovat. Chcem sa teda spytat, ci by sa mi este oplatilo keby som sa odhlasila a znovu prihlasila z maximalneho zakladu? a ku ktoremu dnu? Tehotna este nie som. Ďakujem veľmi pekne za radu.

Ak ti ide aj o prípadnú PN-ku (teda nielen o materské), tak sa môžeš odhlásiť a prihlásiť kedykolvek.
1. Musíš však sledovať, kedy ti uplynie tých 270dní (už to bolo raz rátané)- až ked ti začne PN-ka 271-ý den DNP, tak ti vznikne nárok na nemocenkské z DNP (ak vznikne skôr, tak nárok na nemocenské z DNP mať nebudeš)
2. Aká bude výška nemocenského závisí od toho, či od posledného (v tvojom prípade druhého) prihlásenia uplynie 26týždnov alebo nie.
- Ak neuplynie, nemocenské sa bude rátať z minimálnej mzdy (t.č. 8100 a denná dávka od 4tého dna je 148,50Sk),
- ak uplynie 26týždnov (PN vznikne najskôr na 183-tí den), tak nemocenské sa bude rátať z vymer.základov v rozhodujúcom období (§ 54 zákona o sociálnom poistení)

Ešte k výške VZ, z ktorého sa máš prihlásiť. MOmentálne je max.mesačný VZ 30219,-. Takže sa nanovo prihlás z rozdielu maxima a tvojej HM. Z toho 4,4% je poistné (zaokrúhluje sa nahor).

No a sleduj stránku, či nebudú od 1.1.09 nejaké zmeny, lebo sa chystá novela
ptimka
08.07.08,08:00
Ahojte poraďáci, mohli by ste mi poradiť v nasledujúcich veciach:
1/ momentálne som na materskej dovolenke, ale od októbra by som sa chcela vrátiť do roboty, vtedy už budem vlastne na rodičovskej dovolenke-môžem robiť riadne na prac. zmluvu, alebo by sa oplatila nejaká dohoda? keď sa zamestnám, nestratím nárok na rodičovský príspevok? (alebo nebude mi skrátený?) v najhoršom prípade mohla by som robiť na manželovu dohodu (mám to tak riešené aj teraz, nakoľko robím doma), aby som nemusela robiť ročné zúčtovanie zdrav. poistenia a odviesť 14 % z mojich príjmov?
2/ s malým by zostala doma moja mamka, ale do dôchodku má ešte nejaké 2 roky-čo všetko by som musela po nej odvádzať?
3/ kedy by som mala zrušiť dobrovoľné nemoc. poistenie (z toho mi vyplácajú materskú) môžem už aj teraz (síce počas MD nemusím odvádzať poistné), alebo až po skončení MD?prihlásila som sa na to vlastne len kvôli materskej, keby som to nezrušila, mala by som z toho nejaké výhody? napr. počas rodič. dov. by som mohla poberať napr. ošetrovné?
za vaše odpovede vám vopred veľmi pekne ďakujem
Katy a R
08.07.08,08:23
Ahojte poraďáci, mohli by ste mi poradiť v nasledujúcich veciach:
1/ momentálne som na materskej dovolenke, ale od októbra by som sa chcela vrátiť do roboty, vtedy už budem vlastne na rodičovskej dovolenke-môžem robiť riadne na prac. zmluvu, alebo by sa oplatila nejaká dohoda? keď sa zamestnám, nestratím nárok na rodičovský príspevok? (alebo nebude mi skrátený?) v najhoršom prípade mohla by som robiť na manželovu dohodu (mám to tak riešené aj teraz, nakoľko robím doma), aby som nemusela robiť ročné zúčtovanie zdrav. poistenia a odviesť 14 % z mojich príjmov?
2/ s malým by zostala doma moja mamka, ale do dôchodku má ešte nejaké 2 roky-čo všetko by som musela po nej odvádzať?
3/ kedy by som mala zrušiť dobrovoľné nemoc. poistenie (z toho mi vyplácajú materskú) môžem už aj teraz (síce počas MD nemusím odvádzať poistné), alebo až po skončení MD?prihlásila som sa na to vlastne len kvôli materskej, keby som to nezrušila, mala by som z toho nejaké výhody? napr. počas rodič. dov. by som mohla poberať napr. ošetrovné?
za vaše odpovede vám vopred veľmi pekne ďakujem

Rodičovský príspevok môžeš poberať popri zamestnaní, ak nedáš dieťa do štátnej škôly.
Po skončení materskej ... ak DNP trvá .. treba platiť, ale samozrejme môžeš využiť na poberanie dávok (nemocenské, ošetrovné, prípadne daľsia materská:confused:;) ) ... Zrušiť môžeš kedykoľvek..
Nepochválila si sa ... aká je materská :confused::confused:
možno by aj iným pomohla tvoja skúsenosť ....
jankasm
08.07.08,08:34
Ahojte poraďáci, mohli by ste mi poradiť v nasledujúcich veciach:
1/ momentálne som na materskej dovolenke, ale od októbra by som sa chcela vrátiť do roboty, vtedy už budem vlastne na rodičovskej dovolenke-môžem robiť riadne na prac. zmluvu, alebo by sa oplatila nejaká dohoda? keď sa zamestnám, nestratím nárok na rodičovský príspevok? (alebo nebude mi skrátený?) v najhoršom prípade mohla by som robiť na manželovu dohodu (mám to tak riešené aj teraz, nakoľko robím doma), aby som nemusela robiť ročné zúčtovanie zdrav. poistenia a odviesť 14 % z mojich príjmov?
2/ s malým by zostala doma moja mamka, ale do dôchodku má ešte nejaké 2 roky-čo všetko by som musela po nej odvádzať?
3/ kedy by som mala zrušiť dobrovoľné nemoc. poistenie (z toho mi vyplácajú materskú) môžem už aj teraz (síce počas MD nemusím odvádzať poistné), alebo až po skončení MD?prihlásila som sa na to vlastne len kvôli materskej, keby som to nezrušila, mala by som z toho nejaké výhody? napr. počas rodič. dov. by som mohla poberať napr. ošetrovné?
za vaše odpovede vám vopred veľmi pekne ďakujem

Počas RD môžes kľudne pracovať na zmluvu alebo aj na dohodu. Ak by si pracovala na dohodu, a si v práci vedená ako zamestnanec, tak môžeš na dohodu zarobiť aj milión :D a RZZP robiť nebudeš, pre ZP si považovaná stále ako zamestnankyňa na RD, za ktorú platí poistné štát.
Za maminu nemusíš odvádzať nič, len záleží na tom, či sa zaeviduje na úrade práce a bude poberať podporu /vtedy za ňu poistné platí štát - neviem však presne ktoré druhy poistného, asi nie všetky/, no ak by sa na úrade práce nezaevidovala ale rozhodla sa byť doma ako dobrovoľne nezamestnaná, musí sa prihlásiť do ZP a platiť poistné 14% z minima, do SP sa môže prihlásiť na dobrovoľné poistenie.
Ohľadom DNP si už mala písané vyššie, zrušiť ho môžeš kedykoľvek, po skončení MD musíš pokračovať v platení kým nezrušíš, počas RD môžeš poberať z DNP ošetrovné, prípadne PN alebo ďalšie materské. Ak však ideš do práce, možno to veľmi nevyužiješ. :o
ptimka
08.07.08,11:08
ďakujem vám veľmi pekne za odpovede :)
katy-máš pravdu :( ešte som sa nepochválila...materskú mám vďaka vašim radám maximálnu z dobrovoľného nemoc. poistenia...srdečná vďaka patrí každému z vás, kto mi vtedy dával tie drahocenné rady...ináč môj maličký čoskoro už bude mať šesť mesiacov, je strašne zlatý a byť maminou je ten nakrajší pocit na celom svete :) aj keď začiatky boli ťažšie, bola som stále nevyspatá, unavená, teraz sme si už zvykli jeden na druhého a sme šťastná rodinka :)
ohľadom rodičovského príspevku-neviete náhodou, približne aká bude jeho výška od budúceho roka?
Jozef Mihál
08.07.08,19:14
Ďalší diel seriálu o materskej:

http://jozefmihal.blogspot.com/
lulusik77
08.07.08,19:53
dobry vecer,neviem kde mam zaradit moju otazku,snad som dobre tu....ak nie,ospravedlnujem sa...
od 2.7. 2008 som na MD. idem si narok uplatnit zo zamestnania,kedze som splnila podmienku a odpracovala som viac ako 270 dni za posl. dva roky,a tiez z DNP, ktore si platim rok, akurat v dec. som menila vysku VZ z min. na max. a potom som opat menila na min. VZ. papiere som uz od lekarky odovzdala aj v praci aj v SP, teraz uz "len" cakat na rozhodnutie, snad bude vsetko ok...
mala by som takuto otazku. v praci som bola zamestnana na dobu urcitu do 31.8.2008. to znamena ze k tomuto datumu tam uz nie som ako zamestnanec. VOBEC netusim, co z toho pre mna vyplyva-ake pripadne povinnosti nejakeho prihlasovania niekde alebo podobne (viem akurat,ze musim sa v zdravotnej poistovni prihlasit, v praci mi povedali z k 1.9.08 ma odhlasuju zo zdravotneho poistenia) vobec neviem, ze ci ked som na MD plati za mna stat alebo CO VLASTNE ja mam robit,co platit,alebo sa niekde prihlasovat,alebo co.
DAKUJEM vopred za radu.
Jozef Mihál
08.07.08,20:51
V zdravotke sa k 1.9.2008 prihlásite ako poistenec štátu (ak dieťa vtedy už bude na svete).

A dôležité: Do 15 dní po narodení dieťaťa sa treba osobne prihlásiť v Sociálke ako poistenec štátu. Viac tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/129718/Nenechajte-svoje-peniaze-skoncit-v-ciernej-diere.html
brčko
09.07.08,06:29
Lulusik
A) Stát bude za teba platitelom zdravotného poistenie po ukončení zamestania bud (vid nižšie priamo uvedený zákon o ZP):
- ako poberatela materského (Zákon o zdravot.poistení § 11 ods.8 písm. n 1.)
- ako poberatela rodič.príspevku (§ 11 ods.8 písm.c) - teda obvykle do 3-och rokov dieťaťa
- osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do 6rokov (§ 11 ods.8 písm.j + definícia osob.celod.a riad.starost. je v § 11 ods.12 Zákona o zdravotnom poistení)

B) Od ukončenia prac.pomeru až do dna pred pôrodom nebudeš dôchodkovo poistená (ak teda nie si/nebudeš dobrov.dôch.poistená) a ak vôbec takúto medzeru budeš mať (pozerám dodatočne podla tvojho nástupu na MD 2.7.08 a ukončenia PP 1.9.08 asi ani nie :) ). Odo dna pôrodu budeš poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak si podáš prihlášku na SP ako písal p.Mihál

C) Nemocensky si poistená z DNP, počas poberania materského z DNP.

D) Poist. v nezamestnanosti ako zamestnanec nebudeš od ukončenia PP. Takže "ak ti hrozí po ukončení poberania rodič.príspevku urad práce", tak ti možno odporučiť uvažovať nad platením PvN dobrovolne aby si mala nárok na podporu v nezamestnanosti. Podmienky si pozri v iných témach.
-----------------
Zákon o zdravotnom poistení
§ 11 Platitelia poisteného (niektoré časti ods.8)

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,
...
c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok, 39d)
...
j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,
...
n) fyzickú osobu,
1. ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu, 39m)
2. ktorej zanikol nárok na nemocenské po uplynutí podporného obdobia podľa osobitného predpisu39n) a ktorej trvá dočasná pracovná neschopnosť alebo
3. ktorej zanikol nárok na ošetrovné po uplynutí desiateho dňa potreby ošetrovania alebo starostlivosti podľa osobitného predpisu 39na) a ktorej trvá potreba ošetrovania alebo starostlivosti podľa osobitného predpisu 39o) aj po tomto dni,
p) fyzickú osobu, ktorá je zaradená v evidencii uchádzačov o zamestnanie ...
mamina h.
09.07.08,06:31
Ďalší diel seriálu o materskej:

http://jozefmihal.blogspot.com/
velmi pekne dakujeme :)
Adriana Repaská
09.07.08,06:46
Dobrý deň poraďáci, chcela by som sa opýtať. Plánujeme dieťa, momentálne pracujem od roku 2005, vymeriavací základ mám 15240,- Sk. Ak by som chcela získať čo najvyššiu materskú, mala by som sa prihlásiť ako samoplatca z rozdielu medzi maximálnym VZ a mojím VZ? Alebo ako to je, lebo odpoveď na moju konkrétnu otázku nemôžem nájsť. Dieťa by sa malo narodiť v roku 2009.
Ďakujem
jankasm
09.07.08,08:50
Dobrý deň poraďáci, chcela by som sa opýtať. Plánujeme dieťa, momentálne pracujem od roku 2005, vymeriavací základ mám 15240,- Sk. Ak by som chcela získať čo najvyššiu materskú, mala by som sa prihlásiť ako samoplatca z rozdielu medzi maximálnym VZ a mojím VZ? Alebo ako to je, lebo odpoveď na moju konkrétnu otázku nemôžem nájsť. Dieťa by sa malo narodiť v roku 2009.
Ďakujem

Myslím, že podobných prípadov ako tento tvoj je tu kopec, len asi je to veľa študovania prečítať každú jednu otázku v tejto téme, keďže už je dosť rozsiahla. :o
Ak ešte len plánuješ, čiže ešte nie si tehotná, tak sa treba prihlásiť na DNP-dobrovoľné nemocenské poistenie na SP, zatiaľ stačí z minima, momentálne je to suma 8100,-. Z nej sa platí 4,4%. Dôležité je, splniť z DNP podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Keď zistíš, že si tehotná, najneskôr to musí byť v 8tt, treba sa z minima z DNP odhlásiť a napr. na druhý deň nanovo prihlásiť, avšak už z rozdielu maximum mínus VZ v tvojom zamestnaní - čiže 30219-15240=14979,- môžeme to zaokrúhliť na 15000,- no a z tejto sumy treba platiť DNP minimálne 26 týždňov pred nástupom na MD, respektíve pred dňom pôrodu, a potom bude materská z DNP počítaná z tohoto VZ 15000,-. Ak by si to DNP z 15000,- platila kratšie ako 26 týždňov, vznikol by Ti nárok na materské z DNP len z pravdepodobného VZ, a to je 8100,-. ;)
Zo zamestnania nárok na materské máš, jej výška by bola 55% z VZ, čiže cca. 8400,- mesačne. Spolu s DNP však môžeš získať dvojnásobok. :)
Ak chceš, tak DNP môžeš kľudne začať platiť hneď z VZ 15000,-, možno by to bolo aj lepšie, pre prípadnú PN, rizikové tehotenstvo. Z tohoto VZ by si platila do 31.12.2008. Od 1.1.2009 by si si dala len zmenu /POZOR, nie odhlášku a prihlášku/ na minimálny VZ, a v roku 2009 by si až do nástupu na MD platila DNP z minima. Tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude rok 2008, čiže VZ 15000,-. Platí to pri nástupe na MD v roku 2009. :cool:
Adriana Repaská
09.07.08,08:59
jankasm veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
lulusik77
09.07.08,10:04
pan Mihal, Brčko, ďakujem veľmi pekne za radu.
Zdeni
09.07.08,18:09
Ahojte,
chcem Vás poprosiť o "odobrenie" môjho plánu:
Kamarátka je povinne poistná SZČO od 10/2002, platí odvody z minima. Plánuje ostať tehotná v 7/08 alebo 8/08. Podľa môjho názoru by sa mala prihlásiť na DNP napr. 10.7.2008. VZ určiť na 22 119. / 30 219 - 8 100/
Platiť z uvedeného VZ až do 31.12.2008. Potom 1.1.09 zmena na min. VZ.
Ak nastúpi na MD napr. v 4/09 a neskôr, dosiahne max. materskú? Teda súčet z DNP a SZČO? Je to správne?
Jozef Mihál
09.07.08,18:26
Zdenka:

Dôležité je, aby sa na DNP prihlásila ešte pred otehotnením, aby DNP trvalo do dňa pôrodu aspoň 270 dní.

Vymeriavací základ nech si určí ako 30219 - 8100, čiže tak ako píšeš.

K 1.1.2009 si nahlási zmenu VZ na minimum platné od r.2009 (čo bude odhadom 8700 až 8900 Sk).

Ak na materskú nastúpi v apríli 2009, tak
- rozhodujúce obdobie pre výpočet materského z poistenia SZČO je rok 2008,
- rozhodujúce obdobie pre výpočet materského z DNP je rok 2008,
- materská sa určí ako súčet z poistenai SZČO a z DNP,
- materská reálne vyššia byť nemôže, ako takto bude.

Čiže to čo píšeš je správne.
Kája.
09.07.08,19:58
Dobrý deň, chcem sa spýtať či uvažujem správne. SZČO s minimálnym základom ( 270 dní splnených), predpokladaný nástup na MD 1.8.08. Aby dosiahla maximálnu MD prerušiť živnosť k 28.7. a od 29.7. zamestnaná z maximálneho VZ. Môže byť?
Jozef Mihál
09.07.08,20:07
Môže.
Kája.
09.07.08,20:14
Ďakujem.
Jullietta
11.07.08,16:36
Dobry den!Citala som iba zopar prispevkov, ale nenasla som tam to co potrebujem ja...od 15.aprila 2008 som si otvorila zivnost,nie som nikde zamestnana, platim si iba zdravotne poistenie 1134Sk, termin porodu mam 31.oktobra 2008 ako si mam vypocitat vysku materskej?Velmi pekne dakujem za Vase odpovede, pomozu mi velmi!
Jozef Mihál
11.07.08,16:42
Ak ste v minulosti neboli nemocensky poistená, na materskú nárok mať nebudete, aj keby ste podnikli čokoľvek. Podmienkou na získanie materskej je mať nemocenské poistenie v trvaní najmenej 270 dní za obdobie posledných 2 rokov pred dňom pôrodu.
brčko
11.07.08,16:46
Dobra den!Citala som iba zopar prispevkov, ale nenasla som tam to co ptrebujem ja...od 15.aprila 2008 som si otvorila zivnost,nie som nikde zamestnana, platim si iba zdravotne poistenie 1134Sk, termin porodu mam 31.oktobra 2008 ako si mam vypocitat vysku materskej?Velmi pekne dakujem za Vase odpovede, pomozu mi velmi!

to si asi ozaj vela príspevkov neprečítala. Nejde o to, či si SZčo, ale o to či si nemocensky poistená (z nemoc.poistenia sa vypláca materská), napr.
- ako povinne nem.poistená SZčo (čo asi nie si, lebo podnikáš prvý rok)
- alebo dobrovolne poistná SZčo alebo
- alebo zamestnanec
a či splnaš "aspon" základnú podmienku, byť nemocensky poistená najmenej 270kalen.dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, t.j. cca v období od 31.10.06 do 30.10.08. Podla toho sa dá povedať, či je nádej na to, že by si mala nárok na materské.

od pondelka 14.7.08 do 30.10.08 je 109kal.dní,
- ak nemáš v období od 31.10.06 doteraz aspon 161kal. dní nem.poistenia (ale lepšie viac, lebo toto je velmi na hrane a rátať sa budú dva roky do "skutočného pôrodu") , tak nárok na materskú pravdepodobne nezískaš.
- Ak máš, ešte by sa s tým dalo niečo robiť, no ak je to na hrane, treba rýchlo konať.
Jullietta
11.07.08,17:05
Aha, vdaka!No pred otvorenim zivnosti som pracovala u niekolkych zamestnavatelov boli za mna odvadzane odvody do socialnej aj zdravotnej poistovne, potom som bola evidovana aj na ÚPSaV takze by som mala splnat tie dva roky...prerusit zivnost nemozem, lebo som brala dotaciu z uradu.Ospravedlnujem sa, asi si precitam vsetky prispevky, aby som v tom mala jasno.Aj tak pekne dakujem!
Katy a R
11.07.08,18:12
Aha, vdaka!No pred otvorenim zivnosti som pracovala u niekolkych zamestnavatelov boli za mna odvadzane odvody do socialnej aj zdravotnej poistovne, potom som bola evidovana aj na ÚPSaV takze by som mala splnat tie dva roky...prerusit zivnost nemozem, lebo som brala dotaciu z uradu.Ospravedlnujem sa, asi si precitam vsetky prispevky, aby som v tom mala jasno.Aj tak pekne dakujem!

V ochrannej dobe zo zamestnania už nebudeš (min 4 mesiace si bola evidovaná, kým si získala dotáciu), na materské z dobrovoľného poistenia je neskoro, pomohol by priateľský zamestnávateľ :);) - zamestnať sa tesne pred nástupom na materskú .... postup niekoľkokrát opísaný v tejto téme ;)
Ale do dňa pôrodu musíš mať 270 dní poistenia (2 roky dozadu).

... Ak by chýbali dni, tak je treba sa prihlásiť teraz na DNP - na potrebnú obdobie (stačí z minima) a pred materskou sa zamestnať (najlepšie z max VZ).
alinka189
13.07.08,07:42
ahojte, potrebovala by som sa uistiť v jednej veci...TP mám koncom okt, na MD nastupujem v polovici sept., DNP z max.VZ si platím od marca t.r., takže 26 týž.na získanie materskej mi uplynie na konci augusta. chcem sa opýtať, či v čase, ked budem žiadať o materské, musí byť do DNP stále prebiehajúce alebo ukončené. alebo to je jedno? dakujem
brčko
13.07.08,08:14
ahojte, potrebovala by som sa uistiť v jednej veci...TP mám koncom okt, na MD nastupujem v polovici sept., DNP z max.VZ si platím od marca t.r., takže 26 týž.na získanie materskej mi uplynie na konci augusta. chcem sa opýtať, či v čase, ked budem žiadať o materské, musí byť do DNP stále prebiehajúce alebo ukončené. alebo to je jedno? dakujem

ak máš popri DNP aj NP zamestnanca (resp. povinné NP szčo), tak DNP musí trvať k nástupu na MD.
A aj ked si nezamestnaná bez povinného NP SZčo, tak je podla mna lepšie aj v takom prípade, ak bude DNP trvať k nástupu na MD, lebo aj počas poberania materskej budeš nem.poistená, aj ked platiť poistné nemusíš. (podmienku 270dní predpokladám, máš splnenú). A v r. 2009 po ukončení materskej budeš mať nárok na ošetrovné, nemocenské z maxima.
alinka189
13.07.08,08:19
ak máš popri DNP aj NP zamestnanca (resp. povinné NP szčo), tak DNP musí trvať k nástupu na MD.
A aj ked si nezamestnaná bez povinného NP SZčo, tak je podla mna lepšie aj v takom prípade, ak bude DNP trvať k nástupu na MD, lebo aj počas poberania materskej budeš nem.poistená, aj ked platiť poistné nemusíš. (podmienku 270dní predpokladám, máš splnenú). A v r. 2009 po ukončení materskej budeš mať nárok na ošetrovné, nemocenské z maxima.

brčko, mám aj NP zamestnanca. aj podm.270 dní, aj zo zam.aj z DNP z min.roku. Takže mi odporúčaš platiť až do nástupu na MD...to znam., že ak nastúpim napr. 10.sept, tak tých 10 dní zaplatiť a viac nemusím? niekde som ale čítala, že žena nastúpila na MD a prišiel jej papier zo soc.že neuhradila v danom termíne dnp. oni si nekontrolujú, že je už žena na MD?? ved tam majú papiere.
Katy a R
13.07.08,08:25
ahojte, potrebovala by som sa uistiť v jednej veci...TP mám koncom okt, na MD nastupujem v polovici sept., DNP z max.VZ si platím od marca t.r., takže 26 týž.na získanie materskej mi uplynie na konci augusta. chcem sa opýtať, či v čase, ked budem žiadať o materské, musí byť do DNP stále prebiehajúce alebo ukončené. alebo to je jedno? dakujem
Podľa mňa to nie je jedno... (dúfam, že potvrdia aj iní)
V tvojom prípade .... máš dve poistenia ... Ak by si ukončila DNP, neplynula by z neho ochranná doba (lebo máš poistenie zo zamestnania), tak by si nedostala materské z DNP, len zo zamestnania .... a to by si asi nechcela?
... na poistnom si ušetrila niečo počas PNky ... a zase na celý budúci rok ti bude platiť súčasný VZ z DNP (to je výhoda).:)
alinka189
13.07.08,08:36
Podľa mňa to nie je jedno... (dúfam, že potvrdia aj iní)
V tvojom prípade .... máš dve poistenia ... Ak by si ukončila DNP, neplynula by z neho ochranná doba (lebo máš poistenie zo zamestnania), tak by si nedostala materské z DNP, len zo zamestnania .... a to by si asi nechcela?
... na poistnom si ušetrila niečo počas PNky ... a zase na celý budú rok ti bude platiť súčasný VZ z DNP (to je výhoda).:)


ako vieš, že som bola pn? si čítala dozadu? :) ale neušetrila som...ja som to radšej stále platila :o ale tu mi poradili, že môže na konci roka preto požiadať o preplatok.
a jasné, že nechcem materskú len zo zam., ale aj z dnp. ale to platí len polroka (to prilepšenie z max.), však?
brčko
13.07.08,11:03
alinka, súhlasím s Katy, tiež som ti písala
ak máš popri DNP aj zamestnanie, tak musí DNp trvať k nástupu na MD. Ak by ti ku dnu nástupu na MD trvalo len nem.poistenie zo zamestnania, tak materskú z DNp by ti neuznali.
Materská sa vypláca obvykle 28týždnov. U teba ak splnaš 270dní z každého nem.poistenia a aj obe poistenia budú trvať k nástupu na MD, tak z úhrnu z oboch poistení. Po ukončení poberania matersskej si budeš musieť DNP platiť. Ak si dáš zmenu VZ (do konca mesiaca ktorý predchádza mesiacu ukončenia poberania materského) na minimum platné v tom čase, tak z minima.
strm.vladka
13.07.08,19:15
zdravim
14.7. mi konci materska, vdaka vam aj zo zamestnania ale aj z DNP. dokonca som dostala spatne od 1.1. vyplatenu matersku z DNP lebo mi ju najskor neuznali a v maji po odvolani prisiel dlhyyyy list z BA ze to vracaju na pobocku na presetrenie.
co ma vsak teraz trapi je suma aku mam zacat platit od teraz. k 30.6 08 rozviazal zamestnavatel so mnou zmluvu, lebo som ju mala na dobu urcitu. tzn., ze momentalne som este den na MD a potom na RD. urcite si budem chciet uplatnovat pocas RD OCR na deti, lebo pocas skolky byva starsia dcera chora. z akej sumy to mam platit aby to bolo pre mna vyhodne alebo mam pokracovat z toho co som mala pred 1.1.08? dakujem
brčko
13.07.08,20:07
zdravim
14.7. mi konci materska, vdaka vam aj zo zamestnania ale aj z DNP. dokonca som dostala spatne od 1.1. vyplatenu matersku z DNP lebo mi ju najskor neuznali a v maji po odvolani prisiel dlhyyyy list z BA ze to vracaju na pobocku na presetrenie.
co ma vsak teraz trapi je suma aku mam zacat platit od teraz. k 30.6 08 rozviazal zamestnavatel so mnou zmluvu, lebo som ju mala na dobu urcitu. tzn., ze momentalne som este den na MD a potom na RD. urcite si budem chciet uplatnovat pocas RD OCR na deti, lebo pocas skolky byva starsia dcera chora. z akej sumy to mam platit aby to bolo pre mna vyhodne alebo mam pokracovat z toho co som mala pred 1.1.08? dakujem

v r.2007 si si platila DNP z rozdielu max.VZ 28142 a tvojho VZ v zamestnaní, od 1.1.08 si na MD. Ak ti poberanie materského končí 14.7.08 a od pôvodnej prihlášky doteraz si nedala odhlášku ani zmenu VZ, tak za obdobie od 15.7. do 31.7.08 budeš platiť z VZ, ktorý máš na prihláške (splatné je 8.8.08).
Ak teda budeš pokračovať v platení DNP a:
- uplatníš si nárok na nem.dávku po ukončení poberania materského v r.2008, tak sa ti bude rátať z VZ v r.2007.
- ak si uplatníš nárok na nem.dávku v r.2009, tak sa bude rátať z VZ v období od 15.7. do 31.12.08 (samozrejme s vynatím obdobia poberania nemoc, ošetrovného).
Takže sama sa musíš rozhodnúť, či si VZ zvýšiš a na akú výšku. Terajšie mesač.maximum je 30219,- tj. poistné 1330,-Sk (4,4% z 30219) mesačne. Ak si podáš zmenu VZ (pozor nie odhlášku a prihlášku!!!) do konca júla, tak od 1.8.08 platí nový VZ, takže do 8.9.08 platíš poistné z nového VZ.
Jozef Mihál
13.07.08,21:39
V poradí štvrtý diel aktuálneho seriálu "Materská v roku 2008" nájdete tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
alinka189
14.07.08,14:24
alinka, súhlasím s Katy, tiež som ti písala
ak máš popri DNP aj zamestnanie, tak musí DNp trvať k nástupu na MD. Ak by ti ku dnu nástupu na MD trvalo len nem.poistenie zo zamestnania, tak materskú z DNp by ti neuznali.
Materská sa vypláca obvykle 28týždnov. U teba ak splnaš 270dní z každého nem.poistenia a aj obe poistenia budú trvať k nástupu na MD, tak z úhrnu z oboch poistení. Po ukončení poberania matersskej si budeš musieť DNP platiť. Ak si dáš zmenu VZ (do konca mesiaca ktorý predchádza mesiacu ukončenia poberania materského) na minimum platné v tom čase, tak z minima.


brčko, ale tá materská je len cca polroka, potom už rodičák, je tak? a na ten sa už dnp nevzťahuje? len toho polroka na materskú? môžem dnp po tom polroku poberania materskej odhlásiť? a ked som slobodná, tak mi dnp budú platiť 37 týž.? tak až potom odhlásiť dnp? dakujem
brčko
14.07.08,18:26
brčko, ale tá materská je len cca polroka, potom už rodičák, je tak? a na ten sa už dnp nevzťahuje? rodič.príspevok nie je dávka nemoc.poistenia vyplácaná soc.poistovnou ale štátna sociál.dávka vybavovaná na UPSVaR, teda rodič.príspevok nezávisí od tvojho nemoc.poistenia len toho polroka na materskú? môžem dnp po tom polroku poberania materskej odhlásiť? ak ho dalej nechceš využiť napr. na čerpanie ošetrovného s dieťaťom alebo svojej nemocenskej, tak samozrejme môžeš ho odhlásiť kedykolvek a ked som slobodná, tak mi dnp budú platiť 37 týž.? predpokladám že sa to robí tak, že na soc.poist. musíš podpísať čestné prehlásenie, že si osamelá. POtom ti budú materskú vyplácať nie obvyklých 28 ale 37týždnov. tak až potom odhlásiť dnp? dakujem
.
katka_1
15.07.08,07:37
Dobrý deň poraďáci, chcela by som sa opýtať.. Som tehotná 5 týz.. Termín pôrodu mám vypočítaný na 12.03.2009. Pracujem od roku 2004, tento rok som mala k 1.1 zvýšenú mzdu na 24.000 tis. Brutto.. /rozhodujúce obdobie bude rok 2008, takže s týmto VZ 24.tis? / Ak by som chcela max. matersku, co mam urobiť? Môžem sa ešte prihlásiť na DNP, splním podmienku 26 tyz. pred nástupom na MD. Mám sa prihlásiť a dať si VZ z rozdielu 30219 – 24000 = 6219,-? A z toho budem platiť 4,4% Aká bude potom moja materská z DNP? Zo zamestnania budem mať cca 13tis. materskú? Správne uvažujem?
Ďakujem
Monika V.
15.07.08,07:45
Dobrý deň poraďáci, chcela by som sa opýtať.. Som tehotná 5 týz.. Termín pôrodu mám vypočítaný na 12.03.2009. Pracujem od roku 2004, tento rok som mala k 1.1 zvýšenú mzdu na 24.000 tis. Brutto.. /rozhodujúce obdobie bude rok 2008, takže s týmto VZ 24.tis? / Ak by som chcela max. matersku, co mam urobiť? Môžem sa ešte prihlásiť na DNP, splním podmienku 26 tyz. pred nástupom na MD. Mám sa prihlásiť a dať si VZ z rozdielu 30219 – 24000 = 6219,-? A z toho budem platiť 4,4% Aká bude potom moja materská z DNP? Zo zamestnania budem mať cca 13tis. materskú? Správne uvažujem?
Ďakujem

Materská je 55% z VZ. Ak sa teraz prihlásiš ako DNP, tak podľa mňa materská by mala byť z max. t.j 6219,-Sk.