Dav
09.07.09,22:43
Chcela som sa spýtať ako to je teraz v r. 2009 s prepočítaním kurzu úhrada OF v CZK? Niekde som počula prepočítať kurzov pred dňom úhrady?
Áno. Namiesto kurzu NBS z aktuálneho dňa do r. 2008 sa v r. 2009 používa kurz ECB z predchádzajúceho dňa. Taktiež je zverejnený na stránke NBS.
tibor1000
10.07.09,06:02
a/ Mal si urobiť inventúru
b/ Uplatniť DPH z majetku pri prvej registrácii
c/ Zmeniť v pokladni nastavenie pre platiľa DPH
d/ bez problémov predávať tovar, ktorý si mal nakúpený.

Ďakujem ti Melnick
Takto ešte.A keď je začiatok podnikania v maji,a prva vystavena faktura je až keď je predajca platca DPH, vlastne stači aby prepisal nakupeny tovar,jeho zostatok ku dňu,kedy prestal byť neplatcom DPH,ok?
Melnick
10.07.09,13:16
Ďakujem ti Melnick
Takto ešte.A keď je začiatok podnikania v maji,a prva vystavena faktura je až keď je predajca platca DPH, vlastne stači aby prepisal nakupeny tovar,jeho zostatok ku dňu,kedy prestal byť neplatcom DPH,ok? Priznám sa - nerozumiem trošku otázke.

tibor1000 Ty si zrejme mal povinnosť povinnej registrácie podľa platného zákona DPH k 1.1.2009 a teraz chceš využiť zrušenie podľa novely, ktorou sa zvýšil limit hranice pre povinnú registráciu. Alebo sa mýlim?
Upresni, nakuknem sem ešte.:)
tibor1000
12.07.09,07:15
tibor1000 Ty si zrejme mal povinnosť povinnej registrácie podľa platného zákona DPH k 1.1.2009 a teraz chceš využiť zrušenie podľa novely, ktorou sa zvýšil limit hranice pre povinnú registráciu. Alebo sa mýlim?
Upresni, nakuknem sem ešte.:)

Prepáč Melnick,asi som to napísal dosť nepochopiteľne:(
ale nie je to tak. nejedná sa o povinnú registráciu.Daňovník začal podnikať tento rok (2009),a dobrovoľne sa registroval,cca o 1 mesiac od založenia živnosti.
A s tým účtovaním teda nemám moc skúseností.
Nákup tovaru na predaj bol ešte vtedy,keď nebol platcom DPH.Nákup tohto tovaru zaúčtujem do nákladov spolu s DPH však?
potom sa daňovník zaregistroval za platcu DPH,nakúpené zásoby ešte vôbec nepredal,tzn. má nárok na odpočet DPH zo zásob.
Teraz neviem,čo s tým v účtovníctve?
urobím inventarizáciu k poslednému dňu keď bol ešte neplatca DPH.Vyjde mi suma X.
to bude suma s DPH.
Vypočítam Základ dane,DPH,a to si iba niekde poznačím na papier?
Potom musím pravdepodobne aj opraviť účtovníctvo,asi cez interný doklad?
aby som mal v nákladoch základ dane,a DPH mohol odpočítať pri registrácii?:confused:
veronikasad
12.07.09,08:04
Prepáč Melnick,asi som to napísal dosť nepochopiteľne:(
ale nie je to tak. nejedná sa o povinnú registráciu.Daňovník začal podnikať tento rok (2009),a dobrovoľne sa registroval,cca o 1 mesiac od založenia živnosti.
A s tým účtovaním teda nemám moc skúseností.
Nákup tovaru na predaj bol ešte vtedy,keď nebol platcom DPH.Nákup tohto tovaru zaúčtujem do nákladov spolu s DPH však?
potom sa daňovník zaregistroval za platcu DPH,nakúpené zásoby ešte vôbec nepredal,tzn. má nárok na odpočet DPH zo zásob.
Teraz neviem,čo s tým v účtovníctve?
urobím inventarizáciu k poslednému dňu keď bol ešte neplatca DPH.Vyjde mi suma X.
to bude suma s DPH.
Vypočítam Základ dane,DPH,a to si iba niekde poznačím na papier?
Potom musím pravdepodobne aj opraviť účtovníctvo,asi cez interný doklad?
aby som mal v nákladoch základ dane,a DPH mohol odpočítať pri registrácii?:confused:
Nákup tovar v peňažnom denníku pred začiatkom registrácie zaúčtuješ v cenách s DPH.
Ak si plátcom DPH napr. k 1.5.09 - k 30.4.2009 urobíš fyzickú invenúru zásob tovaru. V inventúrnych súpisoch uvedieš dátum obstarania tovaru, cenu tovaru bez DPH, DPH a cenu spolu + číslo dokladu pod ktorým je nákup zaúčtovaný v peňažnom denníku.
V prvom daňovom priznaní DPH si uplatníš odpočet DPH pri registrácii.
Súčasne cez interný doklad o sumu DPH, ktorú si si uplatnil pri registrácii a pri nákupe tovaru bola zahrnutá vo VOZD zvýšiš základ dane /v členení tovar to uvedieš s mínusovým znamienkom/.
tibor1000
12.07.09,08:11
Ďakujem pekne Veronika,presne takto som to potreboval vysvetliť,aby som v tom mal uplne jasno.Pekný víkend prajem
Marína
12.07.09,08:20
Tibor, skús si aj prečítať vynikajúcu tému od Janky Acsovej http://www.porada.sk/t25207-uplatnenie-prava-na-odpocitanie-dane-pri-registracii-podla-55-a.html
Zdenka175
12.07.09,10:04
Mám prípad SZČO vystavuje fa v CZK v JU je neplatca. A úhrada býva tak do 60 dní v hotovosti. Ja si v deň úhrady prepočítam fa na EUR. Teraz kurzom ECB treba dňom úhrady alebo dňom pred zaplatením?Je potrebné viesť kurzové rozdiely? Ja robím len so sumou prepočítanou kurzom.Neviem či som to dobre vysvetlila.:rolleyes:
mekelek
12.07.09,10:20
Mám prípad SZČO vystavuje fa v CZK v JU je neplatca. A úhrada býva tak do 60 dní v hotovosti. Ja si v deň úhrady prepočítam fa na EUR. Teraz kurzom ECB treba dňom úhrady alebo dňom pred zaplatením?Je potrebné viesť kurzové rozdiely? Ja robím len so sumou prepočítanou kurzom.Neviem či som to dobre vysvetlila.:rolleyes:
Príspevok od Dav pre teba o niečo vyššie:
http://www.porada.sk/1095634-post2001.html
Zdenka175
12.07.09,10:27
Príspevok od Dav pre teba o niečo vyššie:
http://www.porada.sk/1095634-post2001.html
Mne sa jedná či treba viesť kurzové rozdiely?
mekelek
12.07.09,10:39
Mne sa jedná či treba viesť kurzové rozdiely?
Postupy účt.JÚ
§ 4
Peňažný denník
(4) Kurzové rozdiely podľa § 21 ods. 2 sa účtujú v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií podľa
a) odseku 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
b) odseku 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk.
tibor1000
13.07.09,09:24
Nákup tovar v peňažnom denníku pred začiatkom registrácie zaúčtuješ v cenách s DPH.
Ak si plátcom DPH napr. k 1.5.09 - k 30.4.2009 urobíš fyzickú invenúru zásob tovaru. V inventúrnych súpisoch uvedieš dátum obstarania tovaru, cenu tovaru bez DPH, DPH a cenu spolu + číslo dokladu pod ktorým je nákup zaúčtovaný v peňažnom denníku.
V prvom daňovom priznaní DPH si uplatníš odpočet DPH pri registrácii.
Súčasne cez interný doklad o sumu DPH, ktorú si si uplatnil pri registrácii a pri nákupe tovaru bola zahrnutá vo VOZD zvýšiš základ dane /v členení tovar to uvedieš s mínusovým znamienkom/.Ešte uvažujem nad týmto:
pred registráciou DPH sme nakúpili počítač,do 900 EUR,dáme ho priamo do spotreby,ale bol nakúpený v r.2009,takže by sme mali mať nárok na odpočet DPH pri registrácii podľa § 55 (majetok nebol zahrnutý vo výd.min.rok,ani odpisy)

tento drobný hm.majetok však máme v evidencii v sume s DPH
keď si uplatníme nárok na vrátenie DPH,v evidencii bude aká suma?s DPH alebo bez DPH?
Ďakujem
Zdenka175
13.07.09,09:44
Áno. Namiesto kurzu NBS z aktuálneho dňa do r. 2008 sa v r. 2009 používa kurz ECB z predchádzajúceho dňa. Taktiež je zverejnený na stránke NBS.
Dav, a ako je to kurzom v DF. napr. fa došla 11.3. Prepočíta sa kurzom 10.3 alebo dňom pred uvedením zdaniteľním plnením.
Zdenka175
13.07.09,09:48
Kedy je správne účtovať PHM do prevázkovej réžie a kedy do materiálu? Jedná sa len o SZČO?Dakujem za každú radu:)
Iwett
13.07.09,10:00
Kedy je správne účtovať PHM do prevázkovej réžie a kedy do materiálu? Jedná sa len o SZČO?Dakujem za každú radu:)
PHM, ktoré sa tankujú do nádrže automobilu účtujem do materiálu a v internej smernici mám uvedené, že sú určené priamo do spotreby, takže sa nemusia viesť v knihe zásob. Keď sa PHM nakúpia do zásoby, potom sa účtuje o nich ako o zásobách, takže tiež do materiálu, ale s inou analytikou sa musia zapísať aj do knihy zásob a viesť na kartách.
tibor1000
13.07.09,10:06
Ešte uvažujem nad týmto:
pred registráciou DPH sme nakúpili počítač,do 900 EUR,dáme ho priamo do spotreby,ale bol nakúpený v r.2009,takže by sme mali mať nárok na odpočet DPH pri registrácii podľa § 55 (majetok nebol zahrnutý vo výd.min.rok,ani odpisy)

tento drobný hm.majetok však máme v evidencii v sume s DPH
keď si uplatníme nárok na vrátenie DPH,v evidencii bude aká suma?s DPH alebo bez DPH?
Ďakujem
posúvam
Monika Kováčová
13.07.09,10:37
Ešte uvažujem nad týmto:
pred registráciou DPH sme nakúpili počítač,do 900 EUR,dáme ho priamo do spotreby,ale bol nakúpený v r.2009,takže by sme mali mať nárok na odpočet DPH pri registrácii podľa § 55 (majetok nebol zahrnutý vo výd.min.rok,ani odpisy)

tento drobný hm.majetok však máme v evidencii v sume s DPH
keď si uplatníme nárok na vrátenie DPH,v evidencii bude aká suma?s DPH alebo bez DPH?
Ďakujem
bez DPH samozrejme
§17
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať, nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
b) príjem z nákupu vlastných akcií za hodnotu nižšiu, ako je ich menovitá hodnota, pri následnom znížení základného imania; za príjem z nákupu sa považuje rozdiel medzi menovitou hodnotou akcií a nižšou hodnotou, za ktorú sa nakúpili,
c) suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená podľa tohto zákona alebo podľa doterajších predpisov,
d) daň z pridanej hodnoty vzťahujúca sa na hmotný majetok a nehmotný majetok,

1. na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty6) uplatnil nárok na odpočet pri registrácii podľa osobitného predpisu, pričom o daň z pridanej hodnoty6) je daňovník povinný znížiť vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,
2. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu, 6) o ktorú upraví vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,
Zdenka175
13.07.09,11:01
PHM, ktoré sa tankujú do nádrže automobilu účtujem do materiálu a v internej smernici mám uvedené, že sú určené priamo do spotreby, takže sa nemusia viesť v knihe zásob. Keď sa PHM nakúpia do zásoby, potom sa účtuje o nich ako o zásobách, takže tiež do materiálu, ale s inou analytikou sa musia zapísať aj do knihy zásob a viesť na kartách.

A teda tá prevádzková réžia je nesprávne? Doteraz som to tam dávala a píše sa kniha jázd
Monika Kováčová
13.07.09,11:07
A teda tá prevádzková réžia je nesprávne? Doteraz som to tam dávala a píše sa kniha jázd
čítaj tému Materiál alebo réžia? Súhrn v tomto príspevku: http://www.porada.sk/950731-post137.html
tibor1000
17.07.09,14:56
Zdravím Vás,rád by som si s Vami prosím prekonzultoval:
pripísanie daňového bonusu za zamestnancov, zaslaný z Daňového úradu,na bankový účet podnikateľa
účtujem : do stĺpca mínus mzdy?
Ďakujem
Anja111
17.07.09,15:06
Zdravím Vás,rád by som si s Vami prosím prekonzultoval:
pripísanie daňového bonusu za zamestnancov, zaslaný z Daňového úradu,na bankový účet podnikateľa
účtujem : do stĺpca mínus mzdy?
Ďakujem
Správne.
abel
17.07.09,15:09
Tibor, je to presne tak, ako píšeš, bonus pripísaný na účet od DÚ účtuješ do stĺpca mzdy so znamienkom mínus.

(Mám u teba resty, cez víkend určite doženiem ;))
veronkaj
23.07.09,04:59
prosím ako správne zaradiť v JU autolekárničku, vestu do auta, ktoré je v podnikaní u SZco???
ja som to dala do réžie,
tam dávam aj údržbu toho auta, čiže olej a všetko čo s údržbou súvisí.

niekto tvrdí že tak ako phm do nakupu materiálu a väčšina že réžia
ďakujem
veronkaj
23.07.09,06:20
,
bv_alexandra
23.07.09,06:25
prosím ako správne zaradiť v JU autolekárničku, vestu do auta, ktoré je v podnikaní u SZco???
ja som to dala do réžie,
tam dávam aj údržbu toho auta, čiže olej a všetko čo s údržbou súvisí.

niekto tvrdí že tak ako phm do nakupu materiálu a väčšina že réžia
ďakujem
Ja si myslím že to je VOZD v členení prevádzková réžia:);)
veronkaj
23.07.09,10:13
ďakujem, ja som to dala tiež tak,

hoci iné napr. kanc. potreby dávam tiež do materiálu aj ked ich kupuje minimálne a len služby v podstate do réžie ale toto je tak zriedkavé a v podstate je to niečo čo sa nekupuje často
veronkaj
24.07.09,06:01
prosím aké máte skúsenosti s daňovými kontrolami

ide o to, že mojej polovičke robili daň. kontrolu keď prešiel na platcu dph t.j. v roku 1994 ten prvý kvartál skontrolovali kvôli dph a inak nič.

problém je v tom, že ked som videla ako mu predošlá účtovníčka viedla účtovníctvo za tie roky je to na zaplakanie,
- žiadne delenie dokladov, len jednotlivé štvrťroky v obálkach
- žiadne výdavkové a príj. doklady len účty
- žiadna kniha záväzkov, pohľadávok, pokladničná kniha
- PD len v pc aj to už niektoré roky tam nemá alebo len časť.
- žiadne tabulky pri výpočte phm ani kniha jázd.
- DP a kvartálne dph hocikde.

jediné čo tam je kniha evidencia dph na vstupe a výstupe ale so škrtancami a prelepovaním

- navrhla som že treba urobiť spätne do poriadku tak ako sa patrí aspoň posledných 5 rokov ak by prišla daň. kontrola stačí to alebo radšej tých 10 rokov na čo majú v podstate právo kontrolovať.
veronkaj
24.07.09,06:31
,
veronkaj
24.07.09,07:42
prosím mám ešte otázku

kde by som tu mohla nájsť ako sa účtoval phm a nákup ochr. prac. prostr., čist. a kanc. prostriedkov pred 1.1.2008 ??
išlo to do réžie???

a do kedy sa uplatňovalo dph v ju až po úhrade faktúr??? myslím že to je tak do konca roku 2006.

potrebujem nahodiť spätne roky a keďže nieje ani PD ani nič k dispozícii len doklady a dp tak to nejako musím napasovať.
ja robím ju až teraz tekže ako to bolo spätne potrebujem zisťiť.

Ďakujem
Ociviste
27.07.09,11:12
chcela by som sa uistit, ci uhrada fa, ktoru sme obdrzali od svojho dodavatela v PLN sa tiez uctuje teda kurzom dnom pred uhradou faktury, lebo doteraz som to robila iba pri prijati takejto faktury. Nie pri uhrade. Pri uhrade som dala aktualny kurz ECB v den uhrady. Uhrada bola realizovana v hotovosti. Dakujem
Lianka
27.07.09,13:24
chcela by som sa uistit, ci uhrada fa, ktoru sme obdrzali od svojho dodavatela v PLN sa tiez uctuje teda kurzom dnom pred uhradou faktury, lebo doteraz som to robila iba pri prijati takejto faktury. Nie pri uhrade. Pri uhrade som dala aktualny kurz ECB v den uhrady. Uhrada bola realizovana v hotovosti. Dakujem

Octiviste, plati to aj pri uhrade, t. j. kurz 1 den pred uskutocnenim plnenia.

Vid. napr.
http://www.porada.sk/t114313-kurz-ecb.html
http://www.porada.sk/t111238-uctovanie-v-cudzej-mene-v-ju.html
alicacka
30.07.09,07:40
Prosím Vás, neviete mi náhodou poradiť, kde nájdem novelu zákona, ktorá hovorí, že treba preradiť, resp. zaradiť dlhodobý majetok, do odpisových skupín, ktorý vyššiel tento rok ? Platí to aj na majetok, ktorý bol kúpený pred rokom 2009, alebo len od roku 2009, t.j. novonadobudnutý majetok sa podľa neho zaraďuje do odpisových skupín? Ďakujem.
Lianka
30.07.09,10:51
Marína
30.07.09,14:57
Lianka, k zákonom majú všetci prístup, aj tí bez http://www.porada.sk/images/drak_userV2.gif
Lianka
30.07.09,15:09
Lianka, k zákonom majú všetci prístup, aj tí bez http://www.porada.sk/images/drak_userV2.gif

Myslela som, ze ked je v Drakovi, tak maju pristup len Dracice a Drakovia :eek::D. Dakujem, Marina.
Ociviste
04.08.09,08:19
Dakujem za odpoved. Takze to uz budem robit spravne.
sybila3
04.08.09,10:01
neviem ako to robíte vy, min. rok som poštovné, čo som posielala doporučene mala v cene účta, lebo to boli len mesačné výkazy a sem tam niečo, síce to bolo za rok okolo 600,- Sk ale bolo to v cene. Ale tento rok sme mali všelijaké zmeny, regist.listy a je to cez 40 eur. Ja to zaplatím zo svojho a on to má v účte ako výdavok. Či by som to mohla dať do faktúry ako poštovné?
jajko50
04.08.09,10:20
Prečo nie ? môžeš. je to na vzájomnej dohode. Máš s ním nejakú zmluvu o výkone účtovníckych prác? Tam by sa malo všetko zakomponovať.
sybila3
04.08.09,10:53
zmluvu mám, takže by som spravila dodatok a budem si to účtovať. Neviem, či to niekto tak robí? Jedna položka by bolo spracovanie účtovníctva a druhá poštovné. Ale keď tak rozmýšľam neviem, či je to dobre, lebo ja si vlastne zdaním príjem, ktorý on bude mať vo výdavkoch. Keby som to robila tak, že mu podám obálku, nech si to pošle, zaplatí a doklad mi donesie.
mekelek
05.08.09,11:30
zmluvu mám, takže by som spravila dodatok a budem si to účtovať. Neviem, či to niekto tak robí? Jedna položka by bolo spracovanie účtovníctva a druhá poštovné. Ale keď tak rozmýšľam neviem, či je to dobre, lebo ja si vlastne zdaním príjem, ktorý on bude mať vo výdavkoch. Keby som to robila tak, že mu podám obálku, nech si to pošle, zaplatí a doklad mi donesie.
Hm...možno by nebolo ani podané...
Monika Kováčová
05.08.09,14:10
Ja to zaplatím zo svojho a on to má v účte ako výdavok.

sybila, prečo komplikuješ niečo, čo je veľmi jednoduché.
Fakturuj účtovníctvo a čo sa týka poštovného, vyúčtuj ho z rúčky do rúčky. Veď zo svojich "súkromných" (alebo "domácich") peňazí za neho platíš poštovné, tak nech ti ich jednoducho vráti na drevo.
Monika Kováčová
05.08.09,14:19
Či by som to mohla dať do faktúry ako poštovné?
Mohla, ale potom by si si musela dať ako VPD poštovné uhradené za neho: odosielateľ = obchodné meno klienta


Ale keď tak rozmýšľam neviem, či je to dobre, lebo ja si vlastne zdaním príjem, ktorý on bude mať vo výdavkoch.

Na základe vyššie uvedeného nezdaníš príjem, pretože máš na druhej strane výdavok. Len zvýšiš svoj obrat.
lilife
05.08.09,16:57
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Živnostník k 1.4.2009 ukončil živnosť, bol na úrade práce a od 13. 7. 2009 sa znovu stal živnostníkom. IČO a DIČ mu pridelili to isté, aj obchodné meno si dal to isté (meno a priezvisko). Ako postupovať v jednoduchom účtovníctve? Je to pokračovanie, alebo začať účtovať úplne od začiatku? ĎAKUJEM!
ZuzanaP
06.08.09,04:09
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Živnostník k 1.4.2009 ukončil živnosť, bol na úrade práce a od 13. 7. 2009 sa znovu stal živnostníkom. IČO a DIČ mu pridelili to isté, aj obchodné meno si dal to isté (meno a priezvisko). Ako postupovať v jednoduchom účtovníctve? Je to pokračovanie, alebo začať účtovať úplne od začiatku? ĎAKUJEM!


Živnosť má predsa nový dátum začatia. Takže nové účtovanie. :)
mekelek
06.08.09,10:05
Len potom nezabudnúť do DP zahrnúť obraty aj z predchádzajúcej živnosti!!!!
veronkaj
11.08.09,04:44
prosím Vás podľa nových postupov účtovania kam dávate v JU výrobu vizitiek,

klient si dal urobiť vizitky je to okolo 80 Eur a dala som to do PR. lebo veď v podstate do kanc. potr. to niesú a je to v podstate služba čo mu urobili - dobre????
Lianka
11.08.09,05:54
Tiez by som to dala ako reziu - povazovala by som to za sluzbu (ostatne sluzby).
veronkaj
11.08.09,06:10
ďakujem, myslela som si, ale radšej preverila.
Matonela
11.08.09,17:49
Prosim Vas chcem sa opytať neviem si dať rady...a je tu velmi vela prispevkov aby som to nasla...
klient začal podnikať 17.06.2009, 30.07.2009 oznamil danovemu uradu vznik začatia užívania motoroveho vozidla na podnik. účely...a v oktobri minulého roku ho kúpil na leasing, ako zaučtovat túto skutočnosť?
môžem uplatniť odpisy?a ak ano akým spôsobom?treba vytvorit inventárnu kartu...zahlasit niečo na polícii...technický preukaz zatial nemám...klient nieje platca DPH...
mizuma
13.08.09,08:12
Zdravím Vás a nerada skáčem do témy, ale tiež neviem ako nato, prvýkrát účtujem v JÚ DPH, ako to mam urobiť? Je to normálny výdavok ? a potom čo? je to výdavok ovplyňujúci základ dane - režia? či čo?? prosím odpíšte
hanelie
13.08.09,08:39
platba DPH má svoju samostatnú kolonku, ale inak je to VNZD - platba DPH
mizuma
13.08.09,14:12
Takže znova, do peňažného denníka to zapíšem len ako výdavok z pokladne, a potom do ďalších koloniek už nie? lebo mi to nikde nepasuje, jedine ešte do výdavkov ovpl.......ZD, do kolonky DPH, ale tam zapisujem rozdelenú DPH z nákupov.
Asi pišem ako hotentot, ale začínam, mam JU, a platcami DPH sme od marca, pričom na konci marca sme mali nadmerny odpočet, a teraz v juni sme prvykrat platili DPH, tak preto sa potim. Ale aj tak srdečná vďaka
veronikasad
13.08.09,14:19
Takže znova, do peňažného denníka to zapíšem len ako výdavok z pokladne, a potom do ďalších koloniek už nie? lebo mi to nikde nepasuje, jedine ešte do výdavkov ovpl.......ZD, do kolonky DPH, ale tam zapisujem rozdelenú DPH z nákupov.
Asi pišem ako hotentot, ale začínam, mam JU, a platcami DPH sme od marca, pričom na konci marca sme mali nadmerny odpočet, a teraz v juni sme prvykrat platili DPH, tak preto sa potim. Ale aj tak srdečná vďaka
Mizuma, každý príjem aj výdaj v pokladni aj na bežnom účte musíš ešte umiestniť do nejakého iného "chlievika" v peňažnom denníku. Nadmerný odpočet dáš do príjmov NOZD v členení DPH, daňovú povinnosť do VNZD v členení DPH.

Prečo sa trápiš ručne. Dajú sa stiahnúť bezplatné demoverzie účtovných programov JU z netu ...
abel
13.08.09,14:25
Takže znova, do peňažného denníka to zapíšem len ako výdavok z pokladne, a potom do ďalších koloniek už nie? lebo mi to nikde nepasuje, jedine ešte do výdavkov ovpl.......ZD, do kolonky DPH, ale tam zapisujem rozdelenú DPH z nákupov.
Asi pišem ako hotentot, ale začínam, mam JU, a platcami DPH sme od marca, pričom na konci marca sme mali nadmerny odpočet, a teraz v juni sme prvykrat platili DPH, tak preto sa potim. Ale aj tak srdečná vďaka
Príklad: máš doklad z obchodu o nákupe tovaru v hotovosti v hodnote 100.- €, z toho cena bez dane 84,03 a DPH je 15,97.
V peňažnom denníku zaúčtuješ ako výdavok z pokladne 100.- €, a ďalej v kolónke nákup tovaru (výdavok ovplyvňujúci základ dane) 84,03 € a v kolónke výdavky neovplyvňujúce základ dane - DPH dáš čiastku 15,97 €.
Mizuma, toto je to najjednoduchšie zaúčtovanie. Ak máš s týmto problémy, odporúčam zveriť vedenie účtovníctva skúsenejšiemu účtovníkovi. Osobne robím účto 16 rokov a môžem ti povedať, že pri komplikovanejších prípadoch sa neraz zapotím. Skús samostatne až keď nadobudneš akú-takú istotu a prax, inak sa na pokutách a pod. nedoplatíte.
Ešte k tým obdobiam, čo spomínaš - ste mesační alebo štvrťroční platitelia?
abel
13.08.09,14:29
Mizuma, každý príjem aj výdaj v pokladni aj na bežnom účte musíš ešte umiestniť do nejakého iného "chlievika" v peňažnom denníku. Nadmerný odpočet dáš do príjmov NOZD v členení DPH, daňovú povinnosť do VNZD v členení DPH.

Prečo sa trápiš ručne. Dajú sa stiahnúť bezplatné demoverzie účtovných programov JU z netu ...
Veronika, súhlasím s tebou, že program pomôže, ale v prvom rade musí vedieť, čo a ako účtovať. Žiadny softvér ešte účtovníctvo nenaučil, je len pomocou pri jeho vedení. V opačnom prípade sa bude musieť obhajovať známou vetičkou: počítač mi to tak spravil.
abel
13.08.09,14:35
Teraz som si ešte raz prečítala pomaly príspevok od mizuma. Ak sa pýtaš, kam zaúčtovať DPH, ktorá vám vznikla ako daňová povinnosť na základe daňového priznania, tak je to výdavok predpokladám že z účtu a nie z pokladne a v ďalšom členení výdavok neovplyvňujúci základ dane - platba DPH.
hanelie
13.08.09,14:44
Nadmerný odpočet dáš do príjmov NOZD
:confused:
mizuma
13.08.09,14:55
Abel ďakujem za pomoc, aj za kriticky postoj, prečo predpokladaš, že to bol výdavok z účtu, keď mi na DÚ dali do ruky šek na zaplatenie, ktorý som zaplatila, tak je to podľa mňa výdavok z pokladne. Sme štvrťročný platcovia DPH, a myslím, že keď som tu DPH zvládla vyrátať, tak sa už nejako prehryzkam aj ďalej, ale len s vašou pomocou.Ď
abel
13.08.09,15:34
Abel ďakujem za pomoc, aj za kriticky postoj, prečo predpokladaš, že to bol výdavok z účtu, keď mi na DÚ dali do ruky šek na zaplatenie, ktorý som zaplatila, tak je to podľa mňa výdavok z pokladne. Sme štvrťročný platcovia DPH, a myslím, že keď som tu DPH zvládla vyrátať, tak sa už nejako prehryzkam aj ďalej, ale len s vašou pomocou.Ď
Ja ti držím palce, ja som sa na Porade tiež naučila veľmi veľa vecí. Ten výdavok z účtu som predpokladala z toho dôvodu, že na našom DÚ šeky na DPH nemajú, na všetky ostatné druhy daní áno.
Nebol to kritický postoj, určite som to myslela v dobrom. Prvýkrát som zle pochopila otázku, preto ten výklad :rolleyes:
abel
13.08.09,15:38
:confused:
Hanka, a kam by si ho chcela dať? Ak sa stane, že v nasledujúcom zdaňovacom období si uplatníš nadmerný odpočet z predchádzajúceho štvrťroku a "ješte ti zbyde:D" tak ti DÚ pošle eurká na účet a dáš to ako PNZD.
mizuma
13.08.09,17:01
Baby,zase od veci, čo v JU keď zabudnem zaúčtovať nejakú vec , teda mam hotový celý mesiac, a našla som nákup zo začiatku mesiaca, podotýkam, že robím zatiaľ ručne a napadá ma len trhať strany a súčasne aj vlasy.
Lianka
13.08.09,17:12
Hanka, a kam by si ho chcela dať? Ak sa stane, že v nasledujúcom zdaňovacom období si uplatníš nadmerný odpočet z predchádzajúceho štvrťroku a "ješte ti zbyde:D" tak ti DÚ pošle eurká na účet a dáš to ako PNZD.

Abel, priklanam sa k nazoru hanelie. Mna by nenapadlo uctovat danovu povinnost ani nadmerny odpocet DPH ako VOZD, resp. POZD :eek:.
Lianka
13.08.09,17:14
Baby,zase od veci, čo v JU keď zabudnem zaúčtovať nejakú vec , teda mam hotový celý mesiac, a našla som nákup zo začiatku mesiaca, podotýkam, že robím zatiaľ ručne a napadá ma len trhať strany a súčasne aj vlasy.

Mizuna, skus to robit aspon v Exceli, ulahcis si robotu - mozes aj opravovat, ak treba.

Zauctuj, kedy prislo. A na blok si napis datum, kedy prislo.
mizuma
13.08.09,17:45
Lianka, peňažný denník je zoradený podľa dátumu, to môžem normálne po 25. švihnúť 5-teho (myslím dátum)
abel
13.08.09,18:13
Mizuma, každý príjem aj výdaj v pokladni aj na bežnom účte musíš ešte umiestniť do nejakého iného "chlievika" v peňažnom denníku. Nadmerný odpočet dáš do príjmov NOZD v členení DPH, daňovú povinnosť do VNZD v členení DPH.

Prečo sa trápiš ručne. Dajú sa stiahnúť bezplatné demoverzie účtovných programov JU z netu ...


Abel, priklanam sa k nazoru hanelie. Mna by nenapadlo uctovat danovu povinnost ani nadmerny odpocet DPH ako VOZD, resp. POZD :eek:.
Ale veď všetky štyri máme pravdu. Veronika napísala do príjmov NOZD a nie POZD To "O" je tam len mnemotechnická pomôcka :D:D:D. To je skoro ako z NDR do PLR jel sem přes ČSSR...:D:D:D
rodina1
14.08.09,07:54
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať (možno pre niekoho banálnu vec):
splácali sme leasing a podľa splátkového kalendára sme mali zaplatiť určitú sumu. Ale vedúcej sa podarilo niektoré mesiace zaplatiť viac. Rozdiel bol len "pár" centov (pri každej splátke +0,02 €), ale v konečnom spočítaní týchto súm je to 0,11 €. Mám požiadať leasingovú spoločnosť o vrátenie uvedenej sumy, alebo mám tento rozdiel dať ako centové vyrovnanie? Ďakujem.
Marína
14.08.09,08:01
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať (možno pre niekoho banálnu vec):
splácali sme leasing a podľa splátkového kalendára sme mali zaplatiť určitú sumu. Ale vedúcej sa podarilo niektoré mesiace zaplatiť viac. Rozdiel bol len "pár" centov (pri každej splátke +0,02 €), ale v konečnom spočítaní týchto súm je to 0,11 €. Mám požiadať leasingovú spoločnosť o vrátenie uvedenej sumy, alebo mám tento rozdiel dať ako centové vyrovnanie? Ďakujem.
Môžeš aj zaúčtovať ako časť nasledujúcej splátky a o túto čiastku nasledujúcu splátku menej uhradíš.
rodina1
14.08.09,08:19
Ďakujem za odpoveď. Lenže ide o to, že uvedený leasing sme už splatili v máji, a až teraz sa mi dostali do ruky uvedené doklady. Takže, ako to spraviť?:confused:
Lianka
14.08.09,08:37
Lianka, peňažný denník je zoradený podľa dátumu, to môžem normálne po 25. švihnúť 5-teho (myslím dátum)

Osobne to nemam rada, ale kdesi som tu citala, ze mozes - ved si nemala doklad, uctujes, az ked prisiel.

Ja sa snazim pri takychto "problemovych" klientoch mat mesacny ciselny rad, t. j. napr. jul 07/001, 002... august 08/001, 002 atd. a zaradim posledny den v prislusnom mesiaci.
chudaska
14.08.09,08:39
Ďakujem za odpoveď. Lenže ide o to, že uvedený leasing sme už splatili v máji, a až teraz sa mi dostali do ruky uvedené doklady. Takže, ako to spraviť?:confused:
ked je to uz splatene,tak b som to dala ako centove vyrovnanie
Zita5
14.08.09,08:46
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať (možno pre niekoho banálnu vec):
splácali sme leasing a podľa splátkového kalendára sme mali zaplatiť určitú sumu. Ale vedúcej sa podarilo niektoré mesiace zaplatiť viac. Rozdiel bol len "pár" centov (pri každej splátke +0,02 €), ale v konečnom spočítaní týchto súm je to 0,11 €. Mám požiadať leasingovú spoločnosť o vrátenie uvedenej sumy, alebo mám tento rozdiel dať ako centové vyrovnanie? Ďakujem.


Ja by som to zaúčtovala , ako výdavok neovplyvňujúci ZD .
rodina1
14.08.09,08:57
Zitka5 i chudaska, ďakujem za odpovede.
hanelie
14.08.09,09:02
Hanka, a kam by si ho chcela dať? Ak sa stane, že v nasledujúcom zdaňovacom období si uplatníš nadmerný odpočet z predchádzajúceho štvrťroku a "ješte ti zbyde" tak ti DÚ pošle eurká na účet a dáš to ako PNZD.
ja súhlasím s tebou, len tá skratka NOZD mi nie je známa :)
veronkaj
14.08.09,10:18
prosím ako si pozriem aké som mala všetky príspevky do porady?? niekde v mojom profile ale neviem kde.
veronkaj
14.08.09,10:32
prosím poraďte mi ako to je teraz

- robím predbežné Daňové priznanie za rok 2009 v JU u platcu dph, chce vedieť ako na tom je:

- príjmy = 18.860,50 Eur
- výdavky = 13.120,77 Eur
= základ dane = 5.739,73 Eur

z toho 6x odp.pol. na daňovníka = 8 x 335,475 (4.025,70 / rok)
= 5.739,73 - odp.pol 2.683,80 = 3.055,93 na základ výpočtu dane

= daň 19% = 580,6267 Eur


prosím ako je to s tým že pri akom príjme celkovom alebo základu dane sa odrátavá z čoho sa môže uplatniť odpočet na daňovníka.
niekde som to tu už čítala a neviem kde.

prosím mám to dobre???
ďakujem
Lianka
14.08.09,10:37
prosím ako si pozriem aké som mala všetky príspevky do porady?? niekde v mojom profile ale neviem kde.

veronka, na hlavnej stranke Porady vpravo hore mas malymi pismenami "Moje nastavenia", kliknes, potom "Moj profil", "Statistika" a tam najdes "Nájst vsetky prispevky od veronkaj" :).
Lianka
14.08.09,10:41
z toho 6x odp.pol. na daňovníka = 8 x 335,475 (4.025,70 / rok)


veronka, tomuto nerozumiem: za 6 alebo 8 mesiacov? asi si myslela 6 mes., t. j. 4025,70 / 2 = 2 012,85 EUR za pol rok
veronkaj
14.08.09,10:47
lianka za 8 mesiacov je august tak 8x odpočet/mes.

ale ja viem, že ked sa robí DP tak zo základu podľa toho aký vyšiel ak vyjde na určitú hranicu sa opočítava celý odpočet na daňovníka a keď je príjem alebo základ dane nad túto hranicu tak sa musí odrátava niečo- mala som to a neviem nájsť.
niečo ako tá milionárska daň???
veronkaj
14.08.09,10:50
,
Lianka
14.08.09,10:55
Ok, uz rozumiem, postup aj vypocet mas dobry. Ak bude mat aj dochodkove sporenie (prip. ine ucelove sporenie), moze si odratat este max. 398, 33 eura rocne.

Tzv. milionárska daň sa tak začne uplatňovať pri príjme nad 15387 eur ročne. (Pozn. zaklad dane)

Zdroj: http://tvnoviny.sk/spravy/hospodarska-kriza/znovu-je-tu-zakon-o-milionarskej-dani.html
veronkaj
14.08.09,10:57
lianka ďakujem a nevieš mi poradiť prosím ako je to s tou hranicou

???
veronkaj
14.08.09,11:01
lianka už čítam,

takže ak celkový príjem bez dane ( teda za služby, výrobky, iné príjmy z podnikania ) v PD bude 15.387 Eur za celý rok tak až vtedy sa začne uplatňovať tá milionárska daň??? a ako to je s ňou vlastne??

alebo ked mi príjmy - výdavky vyjdú na 15.387 ??

bude to moje prvé dp tak sa pýtam a chce vedieť či môže ešte a kolko asi faktúrvoať a kolko kupovať tak preto to robíme.

prosím poraď mi v tom tak po lopate.


ďakujem veľmi pekne.
Lianka
14.08.09,11:02
Tzv. milionárska daň sa tak začne uplatňovať pri príjme nad 15387 eur ročne. (Pozn. zaklad dane)

Zdroj: http://tvnoviny.sk/spravy/hospodarska-kriza/znovu-je-tu-zakon-o-milionarskej-dani.html


lianka ďakujem a nevieš mi poradiť prosím ako je to s tou hranicou ???

Pokial dosiahne zaklad dane (uhrn ciastkovych zakladov dane) nizsi lebo rovny ako 15 387 EUR, ma narok uplatnit si celu nezdanitelnu cast na danovnika.

Ak jeho zaklad dane je vyssi ako 15 387 EUR, nezdanitelna cast sa mu bude postupne kratit.

Nad urcitu sumu zakladu dane bude nezdanitelna cast 0 EUR, nebude mat narok na uplatnenie nezdanitelnej casti. Neviem ti teraz povedat, aka je ta horna hranica.
veronkaj
14.08.09,11:02
lianka pretože už teraz príjem má 18.860,50 Eur tak teraz som ,??
Lianka
14.08.09,11:04
veronka, napadlo ma, ze ty uctujes v Alfe, si pisala davnejsie. Alfa ti sama pocita aj krati nezdanitelnu cast, nemusis to nijako sama prepocitavat. Pouzivaj Alfu na vsetky danove vypocty, ktore potrebujes. Aj danove priznania v nej rob, ulahcis si pracu.
veronkaj
14.08.09,11:05
uf takže dúfam som pochopila

- tých 15.387 Eur sa týka základu dane = príjmy - výdavky

- a odpočet na živ. poistenie sa odrátava od vypočítaného základu dane
a ten základ ked vyjde 15.387 alebo vyšší tak si nemôže upaltniť celú nezd. čiastku ale táto čiastka sa bude znižovať predpokladám výškou daň. základu aký vyjde.


tak???
veronkaj
14.08.09,11:06
lianka

- robím v alfe ale ešte tam nemajú zaevidované tieto veci ani tlačivo na dp a tak to tam píše niečo v eur a niečo v sk
- dá sa len určiť základ dane príjmy - výdavky
Lianka
14.08.09,11:08
lianka pretože už teraz príjem má 18.860,50 Eur tak teraz som ,??



- príjmy = 18.860,50 Eur
- výdavky = 13.120,77 Eur
základ dane 5.739,73 Eur

Nie veronka, pokial ten "tvoj" nema ine prijmy, len tieto, co uvadzas, jeho zaklad dane je momentalne 5 739,73 EUR, t. j. pokial to bude menej ako 15 387 EUR za rok 2009, ma narok na celu nezdanitelnu cast na danovnika.
Lianka
14.08.09,11:09
lianka

- robím v alfe ale ešte tam nemajú zaevidované tieto veci ani tlačivo na dp a tak to tam píše niečo v eur a niečo v sk
- dá sa len určiť základ dane príjmy - výdavky

Pouzivaj: Prehlady - Prijmy, vydavky textovo (zadaj obdobie) - Vypocet dane. Mas to tam pekne vypocitane. Mozes aj fyzicky zmenit, co potrebujes.
veronkaj
14.08.09,11:13
Ďakujem veľmi pekne Lianka, veľmi si mi pomohla, radšej sa pýtam lebo ked čítam tie zákony tak to je katastrofa tomu rozumieť.

ďakuejem ešte raz a želám aj ostatným príjemný víkend
martin.palkovic
17.08.09,11:18
Ahojte,
začínam s Alfou, zatiaľ to ide celkom OK, ale mám platby kartou a dávam ich ako interný doklad, no musím to urobiť cez dva riadky. Mám potom zmeniť číslo dokladu tak, aby bolo v obidvoch riadkoch rovnaké??
V návode z Krosu ako účtovať platby kartou majú rozdielne čísla dokladov.
chudaska
17.08.09,11:40
ja si to cislujem napr. pri platbe Orange- 2 telefony,1 platba:

BU09/010/01
BU09/010/02
martin.palkovic
17.08.09,12:58
Áno toto pochopím, podobne to robím aj ja, ale ide mi o interne doklady.

Príklad:
14.03.09 /interný doklad/ Zaplatím v obchode kartou, naúčtujem napr. réžia a DPH
14.03.09 /interný doklad/ Priebežné položky

Jedným dokladom to Alfa nedokáže, preto sa pýtam či to robíte aj v prípade platby kartou tak isto. Či dávať ako 2 doklady (I-0001, I-0002), alebo len jeden doklad (I-0001, I-0001), alebo to členíte (I-0001/1 I-0001/2).

Ďakujeeem ;)
Lianka
17.08.09,13:41
Ja to robim dvoma dokladmi - inak to ani nejde, nakolko jeden doklad je prijem a druhy vydaj (bola tu polemika, ci cez pokladnu, "pokladnu" alebo ID - zatial som ostala pri pokladni).
veronkaj
18.08.09,07:34
Áno toto pochopím, podobne to robím aj ja, ale ide mi o interne doklady.

Príklad:
14.03.09 /interný doklad/ Zaplatím v obchode kartou, naúčtujem napr. réžia a DPH
14.03.09 /interný doklad/ Priebežné položky

Jedným dokladom to Alfa nedokáže, preto sa pýtam či to robíte aj v prípade platby kartou tak isto. Či dávať ako 2 doklady (I-0001, I-0002), alebo len jeden doklad (I-0001, I-0001), alebo to členíte (I-0001/1 I-0001/2).

Ďakujeeem ;)


- lenže v JU sa interné doklady na zaúčtovanie platby kartou nepoužívajú, ID sa používajú len pri konci roku pri uzávierkových operáciách napr. keď uplatňuješ adekvátnu časť odpisov majetku
platby kartou tu už boli rozpísané a rieši sa to bežnými dokladovými radmi ale určite nie internými dokladmi.
- áno alfa bohužial nedokáže rozčleniť doklad a ja má s tým problém keď napríklad jednou poštovou poukážkou sú uhradené dve faktúry z Orange dávam to normálne v číselnom rade za sebou a každý výdavkový pripárujem úhradu k danej faktúre a jeden výdavkový mi tak ostatne na poštovné. Všetky tri doklady nalepím k sebe v pokladni a k tomu ten jeden poštový doklad kde je uhradená celá suma.
Lianka
18.08.09,08:14
martin, ak ta to zaujima, problematika úctovania platby kartou bola rozoberana tu:
http://www.porada.sk/t81850-p9-platby-kartou-a-priebezne-polozky.html
http://www.porada.sk/t78644-alfa-platba-kartou.html
Muška
18.08.09,09:13
- lenže v JU sa interné doklady na zaúčtovanie platby kartou nepoužívajú, ID sa používajú len pri konci roku pri uzávierkových operáciách napr. keď uplatňuješ adekvátnu časť odpisov majetku
platby kartou tu už boli rozpísané a rieši sa to bežnými dokladovými radmi ale určite nie internými dokladmi.
.
Veronka,
ja tiež vystavím interný doklad k platbe kartou.
Čo iné vystavíš???

Tiež sa mi to nepáči a pokým to nebolo v "Postupoch účtovania pre JU", tak bolo pre mňa prirodzenejšie účtovať to ako "elektronické peniaze" čiže cez riadnu pokladňu.
Muška
18.08.09,09:19
Ja to robim dvoma dokladmi - inak to ani nejde, nakolko jeden doklad je prijem a druhy vydaj (bola tu polemika, ci cez pokladnu, "pokladnu" alebo ID - zatial som ostala pri pokladni).
Tak Lianka ja po odpovediach z drsr som sa tento rok podvolila a robím to cez ID a môžem Ti povedať, že už mám 2 šanóny naviac.

Na moju prvú žiadosť mi odcitovali zákon, tak som ich znovu požiadala.

Váš dopyt:
Ďakujem za odpoveď č. 19328. JU - platba kartou
Odpovedali ste mi:
"Možno teda uviesť, že platba za predaný tovar (materiál...) uskutočnená platobnou kartou sa účtuje ako priebežná položka a ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, v ďalšom členení napr. nákup materiálu. Na základe bankového výpisu sa zaúčtuje výdavok peňazí na bankovom účte a priebežné položky príjem. Ďalšie členenie sa už nebude účtovať a v pomocnej knihe účet v banke sa vyznačí, že sa jedná o úhradu platobnou kartou."
Tento odstavec mi je jasný
Len by som chcela vedieť ako mám zaúčtovať práve toto:
....účtuje ako priebežná položka a ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, v ďalšom členení napr. nákup materiálu....
Sú to pre mňa 2 položky na zaúčtovanie.
1. príjem z priebežných položiek do POKLADNE?????
2. výdavok ovl.ZD z POKLADNE?????

Problém mám, či je to POKLADŃA, alebo NEPEŃAŽNÁ operácia /čo by mi dávala za povinnosť robiť si "interné doklady" , aby som vedela, kde ich hľadať/

Odpoveď :
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
K problematike účtovania pri platbe platobnou kartou opätovne uvádzame, že postup tohto účtovania je vymedzený v ustanovení § 12 ods. 4 a ods. 5 Opatrenia č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva.

Ak daňovník fyzická osoba účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva platí platobnou kartou (napr. za materiál a pod.), podľa § 12 ods.5 postupov účtovania sa pri takejto platbe platobnou kartou v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods.6 písm.e) (ako výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zaúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.

Súčasne uvádzame, že z vyššie uvedených postupov.... nevyplýva postup účtovania, aký uvádzate vo Vašom podaní, a to príjem z priebežných položiek do pokladne a výdavok ovplyvňujúci základ dane z pokladne.
________________________

Takže tým posledným odstavcom je povedané "vsio". Určite nerobili účtovníctvo "veľkej FO" :D
Lianka
18.08.09,09:22
Muska, presne v tomto istom subore - pokyne bola este zaciatkom roka 2009 "pokladna" a nie "interny doklad" - tak som to tak aj zacala uctovat. V linkoch, ktoru su v mojom vyssie uvedenom prispevku, sa to dost rozoberalo, ale nemam v tom jasno dodnes, lebo kolko ludi, tolko nazorov... Viac sa mi to hodilo na tu pokladnu, ako to zdovodnuje aj veronka.

Doplnenie:
Precitala som tvoj prispevok z drsr - hej, je to tam jednoznacne. Konecne vidim taketo jednoznacne vyjadrenie. Dakujem, Muska.
Muška
18.08.09,09:31
Áno toto pochopím, podobne to robím aj ja, ale ide mi o interne doklady.

Príklad:
14.03.09 /interný doklad/ Zaplatím v obchode kartou, naúčtujem napr. réžia a DPH V/I-0001
14.03.09 /interný doklad/ Priebežné položky P/I-0001

Jedným dokladom to Alfa nedokáže, preto sa pýtam či to robíte aj v prípade platby kartou tak isto. Či dávať ako 2 doklady (I-0001, I-0002), alebo len jeden doklad (I-0001, I-0001), alebo to členíte (I-0001/1 I-0001/2).

Ďakujeeem ;)
Martin , ja ID značím, tak ako píšem vyššie. Dodržím vždy rovnaké číslo, len ich rozlišujem V a P.
Muška
18.08.09,09:39
Viac sa mi to hodilo na tu pokladnu, ako to zdovodnuje aj veronka.
.
...Jááááj baby aj mne to viac vyhovovalo, lebo ja musím najskôr zistiť, ktorá platba je z firemnej karty...a ktorá z karty frajerky, manželky, matky, tetky.....atd. :D:D - tieto napr. účtujem klasika - VOZD z pokladne.


- hej, je to tam jednoznacne. Konecne vidim taketo jednoznacne vyjadrenie. Dakujem, Muska.
Lianka, to už ma malo drsr asi plné zuby :D
Lebo ja im v otázke schválne odcitujem zákon a oni my ho znova odcitovali, som myslela , že ma šlahne, tak som sa opýtala znova :D
veronkaj
18.08.09,09:59
viem, že ja keď riešili s daniarmi nejaké otázky špeciálne som sa na toto pýtala a oni ma na to upozornili , že hop pozor ID sa používajú len na konci roka pri posledných zápisoch, ktoré ovplyvňujú príjmy alebo výdavky a píšu sa ako posledné položky v PD. Inak v priebehu roka tam nemajú čo robiť.
- a platba cez kartu napr. za materiál má prebiehať cez doklady výdavk. , ktorým označíme zaúčtovanie tovaru alebo iného druhu nákupu či použitia karty a príjmu na pr. položky pretože na BU je pohyb ako výber z BU
Muška
18.08.09,10:03
ID sa používajú len na konci roka pri posledných zápisoch, ktoré ovplyvňujú príjmy alebo výdavky a píšu sa ako posledné položky v PD. Inak v priebehu roka tam nemajú čo robiť.

áno, Veronka, aj ja som bola zástancom , že "nepeňažné" operácia patria až na koniec PD.



- a platba cez kartu napr. za materiál má prebiehať cez doklady výdavk. ,
Veronka, len ten výdavok - účtuješ z pokladne??
Priebežnú položku účtuješ do pokladne??

Ak nie, tak je to "nepeňažný" výdaj a "nepeňažný" príjem - čiže musím urobiť ID.
veronkaj
18.08.09,10:06
muška ty robíš tieto platby cez ID ako to uvádzajú v príručke Alfy,?? čo si tam priložila??
veronkaj
18.08.09,10:12
Muška
- nám to tak vysvetlili, že je to síce nepeňažný príjem a výdaj ale vraj tak je to dobre.

teda poprosím dopíšeš mi do napr. vymysleného prípadu ako to robíš ty podľa toho prípisu z DR určite to mnohým pomôže:


- čiže mám doklad z obchodu 8.8.09 = nákupený materiál 100,00 Eur spolu s lístočkom, že uhrada v obchode prebehla kartou = zaúčtujem =


- keď mi príde BV tak tam mám položku že napr. 10.8.09 účtované a dňa 8.8.09 bol obrat platba kartou v obchode 100,00 Eur.

tak tam prosím v citovaní názorne dopíš ako to účtuješ a keď tak budem musieť prerobiť aj tieto platby u nás a daniarom ukážem prípis z dr.

ďakujem
veronkaj
18.08.09,10:27
,
veronkaj
18.08.09,10:30
čítala som teraz ten §12 ale nikde nieje písané, či sa to má účtovať cez pokladňu alebo cez ID, čiže jasne definované to nieje. kde to nájdem že cez ID
Muška
18.08.09,14:08
Muška
- čiže mám doklad z obchodu 8.8.09 = nákupený materiál 100,00 Eur spolu s lístočkom, že uhrada v obchode prebehla kartou = zaúčtujem =
"Veľký" blok - vystavím ID/V - VOZD - nepeňažný výdaj
"Malý" blok - ID/P - Príjem z PP - nepeňažný príjem

- keď mi príde BV tak tam mám položku že napr. 10.8.09 účtované a dňa 8.8.09 bol obrat platba kartou v obchode 100,00 Eur. Tu nie je problém doklad je BV a účtujem výdaj z banky na PP

No veď Veronka, píšeš, že je to nepeňažný výdaj, tak ako to zaúčtuješ a založíš do šanónu?
Ja som sa na takúto platbu pozerala ako na "elektronické" peniaze a bolo to pre mňa prehľadnejšie - účtovala som cez pokladňu , čiže som vystavila VPD /nákup materiálu/ , PPD /Príjem do pokladne z PP/.
Na porade sa strhla dosť veľká diskusia už minulý rok , že to nesmie ísť cez pokladňu. Potom aj "kros" vydal postup cez ID a aj drsr mi odpovedali, že "nie cez pokladňu". Ja som s tým stále neni stotožnená, ale tak som to teda začala robiť cez ID, čo je pre mňa omnoho pracnejšie a klient bude mať tento rok nie 10, ale 14 šanónov. :rolleyes:

No a teraz k účtovaniu.
Máš blok o nákupe materiálu , v účtovníctve to zaúčtuješ 3x:

1. Nákup materiálu VOZD ani z pokladne, ani z banky - čiže nepeňažná výdavok - čo k nemu vystavíš, keď nemôžeš vystaviť VPD??
Vystavíš ID
Alebo NIČ a očísluješ iba registračný blok???

2. Príjem z PP ani do pokladne, ani do banky - čiže nepeňažný príjem - opäť nemôžeš vystaviť PPD, tak čo k nemu vystavíš???
Vystavíš ID
Alebo NIČ a očísluješ ten malý bločik pricvaknutý k registračného bloku???

3. Výdaj na PP /z banky/ - tu nie je problém - doklad je bankový výpis.
ego.mc
18.08.09,14:16
Muška
- nám to tak vysvetlili, že je to síce nepeňažný príjem a výdaj ale vraj tak je to dobre.

teda poprosím dopíšeš mi do napr. vymysleného prípadu ako to robíš ty podľa toho prípisu z DR určite to mnohým pomôže:


- čiže mám doklad z obchodu 8.8.09 = nákupený materiál 100,00 Eur spolu s lístočkom, že u.hrada v obchode prebehla kartou = zaúčtujem =
8.8. výdaj z BÚ v členení Nákup materiálu + číslo dokladu

- keď mi príde BV tak tam mám položku že napr. 10.8.09 účtované a dňa 8.8.09 bol obrat platba kartou v obchode 100,00 Eur.
8.8 príjem z priebežných položiek v členení napr. Platba kartou + číslo dokladu
10.8. výdaj na priebežné položky v členení napr. Zaúčtovanie platby kartou + číslo dokladu
tak tam prosím v citovaní názorne dopíš ako to účtuješ a keď tak budem musieť prerobiť aj tieto platby u nás a daniarom ukážem prípis z dr.

ďakujem
Mohlo by byť takto?
Doklady z pokladne číslujem a prikladám k výpisu.
Muška
18.08.09,14:21
Mohlo by byť takto?
Doklady z pokladne číslujem a prikladám k výpisu.
Doklady z pokladne = registračný blok + ten malý blok o zúčtovaní z banky???

Ego,
všetko záleží od veľkosti účtovníctva. Neviem si predstaviť ako by vyzerali prílohy k BV mojich klientov, to už radšej tie ID.
ego.mc
18.08.09,14:30
Doklady z pokladne = registračný blok + ten malý blok o zúčtovaní z banky???

Áno, obidva, spolu pod jedným číslom.
Muška
18.08.09,14:44
A to len pripneš na čistý papier a dáš ako prílohu k BV???
Ja by som k tomu urobila ID.

Je tu už veľa tém na "platbu kartou"
napr.
http://www.porada.sk/t102427-platba-platobnou-kartou-v-ju.html#post949388
Zuzka
18.08.09,14:53
.... hmmm, a keď niekto hľadá doklad, tak ako ho nájdu? ... to mi pripadá ako v detektívnej kancelárii. Ak je málo dokladov, nie je problém, prelistujem, ale keď je veľa .. tak to je "zábava" na celý deň.
Manual
18.08.09,15:08
Čestné slovo, mne ešte ani jeden klient nekúpil tovar ani nič kartou !!! To som teda rád, pretože na takéto niečo by som nemal nervy. A asi ešte im to pridupľujem, aby sa ani neopovážili platiť kartou:D:D:D
Určite si to vieme zaúčtovať aj jednoduchšie, ale čo keď treba dodržať literu zákona...
Zuzka
18.08.09,15:29
Čestné slovo, mne ešte ani jeden klient nekúpil tovar ani nič kartou !!! To som teda rád, pretože na takéto niečo by som nemal nervy. A asi ešte im to pridupľujem, aby sa ani neopovážili platiť kartou:D:D:D
Určite si to vieme zaúčtovať aj jednoduchšie, ale čo keď treba dodržať literu zákona...

Mali by sme sa k Tebe prísť naučiť, ako to treba "pridupľovať" klientovi. ;) :D
Tak nech sa Ti nepokazia. :)
mizuma
18.08.09,18:45
Zdravím Vás žienky, chcem sa spýtať načo sú mi v JÚ kniha pohľadávok a kniha záväzkov, čo sa v týchto knihách eviduje?
- je to vlastne kniha došlých a odoslaných faktúr?
/ doteraz som ich neviedla, a nechýbali mi, ale kúpila som si múdru knihu a zistila som, že sú povinné/
Lenka1979
18.08.09,19:15
Zdravím Vás žienky, chcem sa spýtať načo sú mi v JÚ kniha pohľadávok a kniha záväzkov, čo sa v týchto knihách eviduje?
- je to vlastne kniha došlých a odoslaných faktúr?
/ doteraz som ich neviedla, a nechýbali mi, ale kúpila som si múdru knihu a zistila som, že sú povinné/

Presne tak je to kniha došlých a odoslaných faktúr a slúži na evidenciu pohľadávok a záväzkov.
.... a že Ti doteraz nechýbala???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
ego.mc
18.08.09,19:28
.... hmmm, a keď niekto hľadá doklad, tak ako ho nájdu? ... to mi pripadá ako v detektívnej kancelárii. Ak je málo dokladov, nie je problém, prelistujem, ale keď je veľa .. tak to je "zábava" na celý deň.

A keď je hora ID, hľadá sa ľahšie?:)
Muška
18.08.09,19:34
A keď je hora ID, hľadá sa ľahšie?:)
No, je to klasické číslovanie, a aj doklad vyzerá presne ako VPD a PPD , len v hlavičke má "Interný doklad".

Ja mám už 2 šanóny ID. Keby som ich "strkala" za výpisy bez vystavenia ID, tak by sa mi veľmi zle hľadali.
Manual
19.08.09,04:09
Mali by sme sa k Tebe prísť naučiť, ako to treba "pridupľovať" klientovi. ;) :D
Tak nech sa Ti nepokazia. :)
Zuzka iste vieš, že to bolo na odľahčenie témy. Ono stále platí, náš zákazník náš pán.
veronkaj
19.08.09,06:17
muška aj iný

- včera som sa dohodla že skočím za známou na DU a opýtam sa jej na toto, + názorný postup mi ukáže a potom dám vedieť ako to myslí DU s platbami kartou.
mizuma
19.08.09,08:11
No ja len začínam, tak som normálne dala každú zaplatenú faktúru do výdaju a bolo to podľa mňa - laika začiatočníka - v pohode, ale vidím, že kúpiť múdru knihu bol dobrý nápad
Lianka
19.08.09,08:14
No ja len začínam, tak som normálne dala každú zaplatenú faktúru do výdaju a bolo to podľa mňa - laika začiatočníka - v pohode, ale vidím, že kúpiť múdru knihu bol dobrý nápad

Mizuma, "mudra knizka" tiez nie je zly napad... ale pozri najma http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html.
veronkaj
19.08.09,09:25
mizuma a hlavne sa veľa pýtať,
mizuma
19.08.09,17:48
No radcovia moji milí, dnes som si kúpila knihu došlých a odoslaných faktúr. Tak knihu odosl.faktúr ani nepotrebujem, lebo v krčme žiadne faktúry nevystavujem, ale knihu prijatých musím asi veľmi isto vyplniť. Takže teraz pojdem zaradom, a všetky došlé faktúry budem zapisovať. Chcem sa ešte spýtať??? zapisujem všetky fa? aj ktoré boli zaplatené cez účet, aj tie ktoré boli zaplatené cez pokladňu???
chudaska
19.08.09,18:18
ano pises tam fa rad radom ako ti prisli podla datumov,je to jedno ako fa zaplatis. To si tam potom do okienka napises ako bola zaplatena,cez aky doklad.
Manual
19.08.09,18:31
No radcovia moji milí, dnes som si kúpila knihu došlých a odoslaných faktúr. Tak knihu odosl.faktúr ani nepotrebujem, lebo v krčme žiadne faktúry nevystavujem, ale knihu prijatých musím asi veľmi isto vyplniť. Takže teraz pojdem zaradom, a všetky došlé faktúry budem zapisovať. Chcem sa ešte spýtať??? zapisujem všetky fa? aj ktoré boli zaplatené cez účet, aj tie ktoré boli zaplatené cez pokladňu???
A to účtovníctvo robíš ručne ? Aj peňažný denník ? A všetko ? Jednoduchý program ti ušetrí 70% práce a na 100% sa vyhneš súčtovým chybám a automaticky budeš mať všetky knihy a ďalšie výstupy v zmysle postupov JU.
mizuma
19.08.09,19:04
Manual , robím všetko ručne, ale začínam sa učiť v Pohode, postupne, lebo je toho dosť aj tak, a teraz plus naučiť sa ovládať program. Ale diky za odpoveď, musím sa do toho pustiť, myslím do ručného opisovania fa zo šanónov, lebo teraz to inak nepojde
veronkaj
20.08.09,04:30
mizuma a ešte potrebuješ aj knihu záväzkov a pohľadávok viesť,
okrem iného
Manual
20.08.09,05:09
Manual , robím všetko ručne, ale začínam sa učiť v Pohode, postupne, lebo je toho dosť aj tak, a teraz plus naučiť sa ovládať program. Ale diky za odpoveď, musím sa do toho pustiť, myslím do ručného opisovania fa zo šanónov, lebo teraz to inak nepojde
Ak sa už učíš v Pohode, tak nerob robotu na 2x. DF ponahadzuj do programu a budeš mať knihu došlých faktúr. To určite zvládneš, alebo ti to poradia "pohodári" :)
veronkaj
21.08.09,05:53
stretko sa nekonalo, presunula to na víkend, tak v pondelok napíšem ako to je s tou platobnou kartou
- nezabudla som
veronkaj
24.08.09,05:26
dobré ráno
tak rozprávala som s pani z DU a zároveň účtovníčkou, ktorá chodí na daň. kontroly ako to je s tým účtovaním platieb kartou v JU:

- takže napr. účet za platbou karty 3,- Eur.

- VPD z pr. položiek za čo je doklad napr. materiál 3,-
- PPD na priebežné položky 3,-
- z BU ked príde výpis = výdaj na priebežné položky 3,-


a nemá sa to robiť cez ID,ale PPD a VPD pretože stále je to pohyb peňazí, je to v podstate výber tak ako keď si niekto vyberie kartou a potom ide platiť v hotovosti, len tuto je vynechaný ten medzikrok, že nevyberá v hotovosti ale to uhradí v obchode.
- v PU je to že priamo z bu sa zaúčtuje kam patrí teda za aký druh nákupu

takže tak
ZuzanaP
24.08.09,05:35
dobré ráno
tak rozprávala som s pani z DU a zároveň účtovníčkou, ktorá chodí na daň. kontroly ako to je s tým účtovaním platieb kartou v JU:

- takže napr. účet za platbou karty 3,- Eur.

- VPD z pr. položiek za čo je doklad napr. materiál 3,-
- PPD na priebežné položky 3,-
- z BU ked príde výpis = výdaj na priebežné položky 3,-


a nemá sa to robiť cez ID,ale PPD a VPD pretože stále je to pohyb peňazí, je to v podstate výber tak ako keď si niekto vyberie kartou a potom ide platiť v hotovosti, len tuto je vynechaný ten medzikrok, že nevyberá v hotovosti ale to uhradí v obchode.
- v PU je to že priamo z bu sa zaúčtuje kam patrí teda za aký druh nákupu

takže tak

mne sa akosi nepáči to účtovanie cez PPD a VPD, veď tie peniaze fyzicky nemám v ruke... ja sa prikláňam k účtovaniu cez ID.:confused:
veronkaj
24.08.09,06:13
zuzana - presne to som sa aj ja pýtala ale vraj to takto má byť, a nie cez ID, pretože je to obchod, ktorý prebehol, v PU je to jednoznačne jednoduchšie a potvrdila, že ID používajú iba v účtovaní v rámci koncových účtovných operácii.
- ak si chce niekto viditeľne označiť že ide o transakcie plat. kartou môže si zvoliť samostatný druh číslovania týchto dokladov
-
- vraj to má ísť cez pokladňu , lebo ked sa tak vezme tak PD je na pohyb peňažných prostriedkov a keď niekto platí z BU prevodom napr. faktúru tiež tie peniaze v ruke nemal a predsa sa o tom účtuje v PD a toto je to isté tiež nemáme v ruke peniaze ale máme doklad o tom ,že sme niekde niečo fyzicky kúpili a keďže sú to doklady vystavené z pokladne tak idú v delení do pokladne takže sa to rieši cez pokladňu.
ZuzanaP
24.08.09,06:39
zuzana - presne to som sa aj ja pýtala ale vraj to takto má byť, a nie cez ID, pretože je to obchod, ktorý prebehol, v PU je to jednoznačne jednoduchšie a potvrdila, že ID používajú iba v účtovaní v rámci koncových účtovných operácii.
- ak si chce niekto viditeľne označiť že ide o transakcie plat. kartou môže si zvoliť samostatný druh číslovania týchto dokladov
-
- vraj to má ísť cez pokladňu , lebo ked sa tak vezme tak PD je na pohyb peňažných prostriedkov a keď niekto platí z BU prevodom napr. faktúru tiež tie peniaze v ruke nemal a predsa sa o tom účtuje v PD a toto je to isté tiež nemáme v ruke peniaze ale máme doklad o tom ,že sme niekde niečo fyzicky kúpili a keďže sú to doklady vystavené z pokladne tak idú v delení do pokladne takže sa to rieši cez pokladňu.

áno, v peňažnom denníku, ale v okruhu bankové účty. Myslím, že toto je na dlhé lakte a samozrejme kompetentní to riadne nenapísali a účtovník má čítať medzi riadkami.
Muška
24.08.09,08:11
Veronkaj!
keď to "kompetentní" vrazili do Postupov pre JU, tak na porade prebehla búrlivá diskusia.
Ja som tiež stále tvrdila , že sú to pre mňa "elektronické peniaze" klikni: http://www.porada.sk/88735-post32.html...a malý bločik je pre mňa akoby "výber z bankomatu" a veľký bločik je ako riadna platba peniazmi.
Bolo to pre mňa jednoduchšie, prehľadnejšie a klient mal o dva šanóny menej. A priznávam, že rok 2008 som odmietala robiť to cez ID.
Najskôr ma "nalomil" ten list z drsr, klikni: http://www.porada.sk/1127184-post2098.html ,
potom "nátlak" poraďákov / klikni: http://www.porada.sk/t81850-platby-kartou-a-priebezne-polozky.html / a
úplne ma "zlomil" nový postup od firmy "kros" /ktorá tiež konzultuje najskôr svoje postupy s kompetentnými/./klikni: http://www.porada.sk/1127170-post2097.html /
Tak tento rok to robím cez ID a mimoriadne ma to obťažuje :D
veronkaj
24.08.09,09:16
čiže Muška keď to budem robiť takto aj tak sa nič nestane:

- čiže mám doklad z obchodu 8.8.09 = nákupený materiál 100,00 Eur spolu s lístočkom, že uhrada v obchode prebehla kartou = zaúčtujem =
"Veľký" blok - vystavím ID/V - VOZD - nepeňažný výdaj
"Malý" blok - ID/P - Príjem z PP - nepeňažný príjem

- keď mi príde BV tak tam mám položku že napr. 10.8.09 účtované a dňa 8.8.09 bol obrat platba kartou v obchode 100,00 Eur. Tu nie je problém doklad je BV a účtujem výdaj z banky na PP


- muška prosím a ked je na BU účtované 10 že platba bola 8 aký dátum dáš do PD???
- a tie interné doklady máš potom teda zvlášť v šanone???
Muška
24.08.09,09:25
Veronkaj, áno,presne tak to robím ako píšeš.
A ID zakladám zvlášť . Ja ich mám tak veľa , že sú to zvlášť šanóny.
Z banky píšem 10-tého /vtedy banka odúčtovala/
ego.mc
24.08.09,09:35
dobré ráno
tak rozprávala som s pani z DU a zároveň účtovníčkou, ktorá chodí na daň. kontroly ako to je s tým účtovaním platieb kartou v JU:

- takže napr. účet za platbou karty 3,- Eur.

- VPD z pr. položiek za čo je doklad napr. materiál 3,-
- PPD na priebežné položky 3,-
- z BU ked príde výpis = výdaj na priebežné položky 3,-


a nemá sa to robiť cez ID,ale PPD a VPD pretože stále je to pohyb peňazí, je to v podstate výber tak ako keď si niekto vyberie kartou a potom ide platiť v hotovosti, len tuto je vynechaný ten medzikrok, že nevyberá v hotovosti ale to uhradí v obchode.
- v PU je to že priamo z bu sa zaúčtuje kam patrí teda za aký druh nákupu

takže tak
A iná pracovníčka DÚ samozrejme povie niečo úplne iné...:)
veronkaj
24.08.09,10:48
,
veronkaj
24.08.09,10:50
ego
áno to je pravda,
táto pani však chodí aj na daňové kontroly v tom regione a tak to takto berie ale je pravda, povedala,že aj ona sa stretla s tým že to robia cez ID, povie im svoj názor ale kedže nikde v postupoch účtovania nieje jednoznačne napísané či ID alebo pokladňa tak rešpektujú aj ID ale ?
Assea
25.08.09,03:57
Ahojte - pri nákupe/predaji s platbou kartou to robím takto (dúfam teda že dobre :o )

12.08.2009 - nákup PHM/platba kartou:
- Výdavok-priebežná položka 40,00 €
- Výdavky (daňové) - Prevádzková réžia: 40,00 €

13.08.2009 - odpísanie prostriedkov za platbu kartou z účtu
- Výdavok-banka 40,00 €
- Príjem-priebežná položka 40,00 €



12.08.2009 - tržba za predaj tovaru
- Príjem-priebežná položka 100 €
- Príjmy zahrň. do ZD 100 €

13.08.2009 - pripísanie prostriedkov na BÚ (za predaj tovaru)
- Príjem-banka 100 €
- Výdavok-priebežná položka 100 €


Tak dúfam že je to O.K.

Ale súhlas - je to pekná otrava :---
veronkaj
25.08.09,05:30
Assea a robíš to pokladničnými dokladmi alebo ID ????
Assea
25.08.09,05:58
noo - cez pokladnu nie - lebo sa to pokladne vlastne nedotkne...
našla som po chvíľke šmátrania po kancelárii toto. Ale pri väčšine soft. je to možné riešiť asi len cez ID.

Osobitou účtovnou operáciou je účtovanie priebežných položiek pri platbe a inkase realizovaných platobnou kartou. S účinnosťou od 01.01.2008 sa spôsob účtovania týchto účtovných operácií dostal priamo do postupov (§ 12 ods. 4 a 5).
Pri platbe kartou dochádza k pohybu peň.prostriedkov podľa zdroja. Účtovným jednotkám možno odporučiť zúčtovací doklad priebežných položiek. Jeho forma nie je predpísaná, a nie je možné ho zamieňať s dokladom, ktorým účtujeme účtovné operácie bez pohybu peňažných prostriedkov. K pohybu peňažných prostriedkov dochádza a to v priebežných položkách s následným pohybom na účte v banke.

Účtovanie rieši časový nesúlad medzi realizáciou obchodu a odpísaním, či pripísaním peňažných prostriedkov, ktoré sa premietne na výpise z účtu.

Zúčtovací doklad priebežných položiek musí obsahovať všetky náležitosti podľa §10 ZoÚ a môže poskytovať informácie v štruktúre využívanej napr. na pokladničných dokladoch. Jedná sa o doklad ktorým preukazujeme pohyb peňažných prostriedkov podľa zdroja v členení priebežná položka.

V praxi sa ukazuje problémom softvérové riešenie platieb kartou. ÚJ musí mať na zreteli, aká účtovná operácia vznikne a kde sa má premiestniť.

Teraz som to skúsila v Alfe urobiť, ale nevedela som prostredníctvom ID sumu na priebežnú položku.

Ja robím denník v exceli takže to bolo pre mňa jednoduché, ale už je tých dokladov nejako veľa tak si s tým budem musieť poradiť v nejakom softe
mekelek
26.08.09,17:47
noo - cez pokladnu nie - lebo sa to pokladne vlastne nedotkne...
našla som po chvíľke šmátrania po kancelárii toto. Ale pri väčšine soft. je to možné riešiť asi len cez ID.

Teraz som to skúsila v Alfe urobiť, ale nevedela som prostredníctvom ID sumu na priebežnú položku.

Účtujem v Alfe. Platbu kartou riešim cez ID, tak, ako mi poradili krosáci:
1. ID - výdaj na nákup resp. úhrada fa.
2. ID - príjem z priebežnej položky
3. BV - výdaj na priebežnú položku
L-M
17.09.09,08:01
Môžem sa prosím opýtať, vedie sa niekde evidencia obchodného majetku?
Napr. mám auto,ktoré má pradávno ukončený leasing,teda nie je zaradené v dlhodobom majetku- treba viesť dajakú evidenciu aút,ktoré sú zaradené v obch.majetku- v podstate máme všetky zaradené.
A napr. teraz kúpime auto za 1500 €- dám to rovno ako VOZD, keďže suma je menšia, ako 1700 €,platca DPH- kupuje tiež od platcu DPH, takže DPH uplatním a keďže v TP bude tiež ako majiteľ firma- tak je to obchodný majetok firmy a môžem si naňho uplatňovať všetky výdavky súvisiace s prevádzkou, PHM, opravy...? ( rozmýšľam správne?)
Samozrejme ho prihlásim na ďaňový úrad.

Vopred ďakujem za každú radu :)

Lucia
Muška
17.09.09,08:08
Môžem sa prosím opýtať, vedie sa niekde evidencia obchodného majetku? áno, kniha HIM, alebo kniha drobného IM
Napr. mám auto,ktoré má pradávno ukončený leasing,teda nie je zaradené v dlhodobom majetku- prečo nie je zaradené?? treba viesť dajakú evidenciu aút,ktoré sú zaradené v obch.majetku áno - viď prvú odpoveď- v podstate máme všetky zaradené.
A napr. teraz kúpime auto za 1500 €- dám to rovno ako VOZD, keďže suma je menšia, ako 1700 €,platca DPH- kupuje tiež od platcu DPH, takže DPH uplatním a keďže v TP bude tiež ako majiteľ firma- tak je to obchodný majetok firmy urobíš mu kartu HIM a máš ho zaradené a môžem si naňho uplatňovať všetky výdavky súvisiace s prevádzkou, PHM, opravy...? áno( rozmýšľam správne?)
Samozrejme ho prihlásim na ďaňový úrad.

Vopred ďakujem za každú radu :)

Lucia
..v texte
Marianna01
17.09.09,08:11
Môžem sa prosím opýtať, vedie sa niekde evidencia obchodného majetku?
Napr. mám auto,ktoré má pradávno ukončený leasing,teda nie je zaradené v dlhodobom majetku- treba viesť dajakú evidenciu aút,ktoré sú zaradené v obch.majetku- v podstate máme všetky zaradené.
A napr. teraz kúpime auto za 1500 €- dám to rovno ako VOZD, keďže suma je menšia, ako 1700 €,platca DPH- kupuje tiež od platcu DPH, takže DPH uplatním a keďže v TP bude tiež ako majiteľ firma- tak je to obchodný majetok firmy a môžem si naňho uplatňovať všetky výdavky súvisiace s prevádzkou, PHM, opravy...? ( rozmýšľam správne?)
Samozrejme ho prihlásim na ďaňový úrad.

Vopred ďakujem za každú radu :)

Lucia

ak máš dlhodobý majetok, ktorý je už síce odpísaný, no napriek tomu ho ešte využívaš na firemné účely, nemala si ho prečo vyraďovať z evidencie. Mal by figurovať s nulovou hodnotou v majetku firmy, mal by mať pridelené svoje inventárne číslo a vystavenú inventárnu kartu, alebo kartu dlhodobého majetku (podľa softu - každý to volá ináč). To isté platí aj pre nové auto. A ak bude zaradené do majetku firmu, môžeš si uplatňovať náklady na opravu, údržbu, prevádzku... len mi nejde do hlavy, na základe čoho si to uplatňovala pri tom starom aute, ak bolo vyradené z vašej evidencie? Alebo si naň neuplatňovala nič?
Marianna01
17.09.09,08:11
Muška - stihli sme to opäť spolu... :)
L-M
17.09.09,08:24
ďakujem Vám obom,auto bolo kúpen= na leasing v roku 2001, ukončený leasing v roku 2004- tento soft máme od roku 2006 a je som ho nevyraďovala, len som zistila, že tam nie je evidované v knihe dlhodobého majetku. A ešte jedno máme a to má už 17 rokov. Všetky sú úžitkové vozidlá.
Nebolo odhlásené z daňového úradu a v TP je vedené na firmu- uplatňovali sme naňho výdavky.
Ide mi o to, že či tam majú byť všetky vozidlá, pretože ak teraz kúpime toto auto za 1500€, nechceme ho odpisovať, ale ho hneď zaradím do výdavkov, tak to bude ako-VOZD- zrejme PR ( nie som si istá)Mám ho aj tak zaradiť do dlhodobého majetku z nulovou zostatkovou cenou- aby tam figurovalo?

Mám v tom dajaký chaos:confused:

P.S: Ak sú staréééé a vedené na IČO a nie sú v evidencii dlhodobého majetku nie sú obchodným majetkom?
veronkaj
17.09.09,08:35
prosím poradíte my

to čo som tu čítala či to dobre chápem??? - doplnte mi prosím do textu

- ak si SZčo platca dph kvartálny v JU kúpi auto tak

- ak si kúpi auto napríklad v CZK typ N1 tak dostane faktúru bez dph z Čiech a tu faktúru prijme a zaplatí z nej dph bez nároku na odpočet čiže musí ju odviesť DU
- zároveň táto výška dph vstupuje do OC auta, a tá suma /teda auto + dph/ sa bude odpisovať 4 roky
- všetky náklady spojené s nákupom teda napr. kolky, prepis, stk, idú do nákladov samostatne ako jednorázové výdavky alebo môžem to dať potom do OC auta
- ak si kúpi auto N1 na leasing napr. v SR tak dostane splátkový kalendár z leasingu a tam je OC aj splátky a v splátkach je už odpočet dph po mesiacoch, čo na konci roku dám jedným zápisom do PD teda odpisy leasing. splátok a odpis dph za obdobie leasingu v danom roku a tým sa vlastne odpisuje auto
- ak si kúpi auto typ M tak dph nemôže uplatniť len cenu bez dph dá do odpisov



- ak sa kúpi auto od súkromnej osoby v SR typ M alebo N1 tak to kúpi bez dph a teda celá suma ide do OC a odpisov bez ohľadu na typ M alebo N1

- ak by nastal prípad, že kúpi auto na pôžičku od banky alebo v hotovosti typ N1 tak si môže dph odpočítať hneď pretože už bude hneď majitel, teda pri najbližšom podávaní dph výkazu si uplatní z faktúry sumu dph a ak by vyšla dph mínusom / preplatok dane/ tak DU mu nebude hneď vracať dph ale sa počká a tento preplatok sa odráta z výšky dph čo by mala byť v ďalšom období a na DU sa pošle len rozdiel. Ak by aj tam vyšiel ešte preplatok tak až vtedy pošle DU ten preplatok

- a cena bez dph z faktúy = cena daná na odpis


prosím mám v tom chaos tak ak môžete dopíšte mi čo chápem zle alebo dobre nech v tom máme jasnejšie. robím teraz prvý rok a plánujeme zobrať auto na leasing tak to ešte bude dosť učenia okolo rozpisov splátok a tak.


Ďakujeme vopred
Muška
17.09.09,08:53
ďakujem Vám obom,auto bolo kúpen= na leasing v roku 2001, ukončený leasing v roku 2004- tento soft máme od roku 2006 a je som ho nevyraďovala, len som zistila, že tam nie je evidované v knihe dlhodobého majetku. A ešte jedno máme a to má už 17 rokov. Všetky sú úžitkové vozidlá.
Nebolo odhlásené z daňového úradu a v TP je vedené na firmu- uplatňovali sme naňho výdavky.
Ide mi o to, že či tam majú byť všetky vozidlá, pretože ak teraz kúpime toto auto za 1500€, nechceme ho odpisovať, ale ho hneď zaradím do výdavkov, tak to bude ako-VOZD- zrejme PR ( nie som si istá)Mám ho aj tak zaradiť do dlhodobého majetku z nulovou zostatkovou cenou- aby tam figurovalo?

Mám v tom dajaký chaos:confused:

P.S: Ak sú staréééé a vedené na IČO a nie sú v evidencii dlhodobého majetku nie sú obchodným majetkom?
Lucka,
Postupy účtovania JÚ

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Muška
17.09.09,09:07
ďakujem Vám obom,auto bolo kúpen= na leasing v roku 2001, ukončený leasing v roku 2004- tento soft máme od roku 2006 a je som ho nevyraďovala, len som zistila, že tam nie je evidované v knihe dlhodobého majetku. to bol leasing ešte podľa "starých" pravidiel. Čiže ukončením leasingu, ste auto mali zapísať na kartu HIM a iba ho evidovať. A ešte jedno máme a to má už 17 rokov. Ak bolo v OM a nebolo vyradené a stále na neho uplatňujete náklady ako na OM, tak mu tiež treba vystaviť kartu a len ho evidovať
Všetky sú úžitkové vozidlá. to je jedno
Nebolo odhlásené z daňového úradu a v TP je vedené na firmu- uplatňovali sme naňho výdavky. vystaviť kartu HIM
Ide mi o to, že či tam majú byť všetky vozidlá, pretože ak teraz kúpime toto auto za 1500€, nechceme ho odpisovať, ale ho hneď zaradím do výdavkov, tak to bude ako-VOZD- zrejme PR VOZD-materiál-zásoby ( nie som si istá)Mám ho aj tak zaradiť do dlhodobého majetku z nulovou zostatkovou cenou- aby tam figurovalo? áno, zákon hovorí, že ho máš evidovať ako zásoby, takže by si mu mala vlastne vystaviť "skladovú kartu", Účtujem ako VOZD-zásoby, ale vystavujem kartu HIM, lebo na skladovej karte je málo údajov

Mám v tom dajaký chaos:confused:

P.S: Ak sú staréééé a vedené na IČO a nie sú v evidencii dlhodobého majetku nie sú obchodným majetkom? otázka je či MAJÚ byť zaevidované, tzn., či na ne účtujete nejaké náklady....je jedno či sú staré a u FO je taktiež jedno či sú evidované na IČO, alebo na meno......FO ak začne účtovať o majetku, tak sa stáva OM....a nemusí nič prepisovať u policajtov, tzn, že aj auto, ktoré je na meno a FO sa rozhodne , tak ho jednoducho zaradí do OM a to tak, že mu vystaví kartu HIM.

..v texte
L-M
17.09.09,09:16
Lucka,
Postupy účtovania JÚ

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Muška, ja som z toho všetkého už úplný blázon, to tak dopadne, keď si myslí človek, že by sa to mohol naučiť a padne do toho z úple iného odvetvia:mee:

Prosím ťa ako to bude vyzerať v PD- výdavok za materiál ?- podľa postupov účtovania mi to tak vychádza.
Ale aká kniha zásob ?- ja mám v Alfe iba evidenciu krátk.majtku, dlhod.majetku,ceniny,SF...
A prosím ťa tá evidencia obchodného majetku,ev.dlhodob. majetku- tie staré autá tam tiež musia byť-ste moja jediná záchrana- veru nemám, kto iny by mi poradil.:o

Ešte raz ďakujem


Kým som to písala, už si mi aj odpovedala- tak dúfam, že už v tom mám aspoň trochu jasno, ešte- ak je teda ale auto evidovane na FO bez IČO- vtedy si ale nemôže uplatňovať výdavky ako poistne,opravy- iba náhradu za km a PHM nie?
Tak ich tam idem dodatočne zapísať...
Muška
17.09.09,09:21
Muška, ja som z toho všetkého už úplný blázon, to tak dopadne, keď si myslí človek, že by sa to mohol naučiť a padne do toho z úple iného odvetvia:mee:

Prosím ťa ako to bude vyzerať v PD- výdavok za materiál ?- podľa postupov účtovania mi to tak vychádza. áno
Ale aká kniha zásob ?- ja mám v Alfe iba evidenciu krátk.majtku, dlhod.majetku,ceniny,SF... skladová karta, ale ja pre Auto - robím kartu HIM
A prosím ťa tá evidencia obchodného majetku,ev.dlhodob. majetku- tie staré autá tam tiež musia byť-ste moja jediná záchrana- veru nemám, kto iny by mi poradil tie staré autá boli možno niekedy odpisované alebo "staré" leasingy - tak tie áno, určite im vystav kartu HIM v zostatkovej cene nula.:o

Ešte raz ďakujem
Lucka,
pozri môju predchádzajúcu odpoveď. Doplnila som Tvoje otázky
Muška
17.09.09,09:25
Kým som to písala, už si mi aj odpovedala- tak dúfam, že už v tom mám aspoň trochu jasno, ešte- ak je teda ale auto evidovane na FO bez IČO- vtedy si ale nemôže uplatňovať výdavky ako poistne,opravy- iba náhradu za km a PHM nie?
Lucka,
veď to som Ti písala, že ak sa FO rozhodne zaradiť auto do majetku /teda ak ide o živnosť/, tak ho zaradí na kartu a jednoducho začne o ňom /o majetku/ účtovať. Nemusí auto prepisovať na polícii. To iba policajti trošku "zavádzali" :rolleyes:, ale asi iba z nevedomosti :cool:, lebo zákon o dani z príjmov hovorí:


m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
Muška
17.09.09,09:28
ešte- ak je teda ale auto evidovane na FO bez IČO- vtedy si ale nemôže uplatňovať výdavky ako poistne,opravy- iba náhradu za km a PHM nie? Môže si uplatňovať preukazateľné výdavky, AK HO ZARADÍ DO OM, nemusí mať v TP IČO
Tak ich tam idem dodatočne zapísať...
Lucka, sa tu predbiehame. :D
L-M
17.09.09,09:29
Lucka,
veď to som Ti písala, že ak sa FO rozhodne zaradiť auto do majetku /teda ak ide o živnosť/, tak ho zaradí na kartu a jednoducho začne o ňom /o majetku/ účtovať. Nemusí auto prepisovať na polícii. To iba policajti trošku "zavádzali" :rolleyes:, ale asi iba z nevedomosti :cool:, lebo zákon o dani z príjmov hovorí:


m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
Si to predstav, zas som aspoň o kúsok múdrejšia, dúfam.....:D

Ja mám pocit, že aj tak tým zákonom nebudem nikdy rozumieť :mee:
L-M
17.09.09,09:30
Lucka, sa tu predbiehame. :D
Ešte, že je tá porada, hneď mi je lepšie:):):)
L-M
17.09.09,11:01
Ešte budem otravovať, išla som to tam zapisovať a prosím dátum obstarania a zaradenia, dám kedy bola popísaná zmluva s leasingovou spoločnosťou?

A obstarávaciu cenu dám 0?
Lebo zost. cena sa mi dá dať len cez oprávky,alebo tech zhodn,alebo zníženie a zvýšenie ceny. - a tam neviem čo by som veru napísala.

Rada by som , aby som v tom už mala poriadok:o
Muška
17.09.09,11:13
Ešte budem otravovať, išla som to tam zapisovať a prosím dátum obstarania a zaradenia, dám kedy bola popísaná zmluva s leasingovou spoločnosťou?

A obstarávaciu cenu dám 0?
Lebo zost. cena sa mi dá dať len cez oprávky,alebo tech zhodn,alebo zníženie a zvýšenie ceny. - a tam neviem čo by som veru napísala.

Rada by som , aby som v tom už mala poriadok:o
Keďže predpokladám, že ide o leasingy podľa "starých" pravidiel, teda obstaraných pred 2004, tak na kartu napíš deň zaradenia - deň ukončenia leasingu a môžeš dať obstarávaciu cenu nula.
L-M
17.09.09,11:48
Keďže predpokladám, že ide o leasingy podľa "starých" pravidiel, teda obstaraných pred 2004, tak na kartu napíš deň zaradenia - deň ukončenia leasingu a môžeš dať obstarávaciu cenu nula.
Ďakujem, ďakujem :):):)
veronkaj
18.09.09,10:47
prosím pozriete sa na ten môj príspevok ohľadom auta na predch. strane

Ďakujem
monika306
23.09.09,09:46
Ahojte poraďáci, chcela som Vás poprosiť o radu.
1.Manželovi vyšiel v rzzp nedoplatok cez 50 eur, v postupoch účtovania som čítala, že to treba zaevidovať ako záväzok a úhradu treba zaúčtovať ako? problém je ale v tom, že muž od 1.7. nie je živnostníkom (musel pozastaviť kvôli zamestnaniu). Nedoplatok idem uhradiť dnes. Čo s ním? Môžem ho dať ešte do účtovníctva?
2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu?
3.Teraz som si založila živnosť ja a chcela by som používať ten istý účet, nevadí, že majiteľom je manžel? (ja mám k nemu prístup). Na tom účte je ešte nejakých 5 eur, mám to zaúčtovať ako vklad podnikateľa? Začiatok živnosti mám od 17. 9. Mám už zaúčtovať výpis aj zo septembra celý? Neboli tam žiadne pohyby, len stiahnutie poplatkov.

Vopred ďakujem.
monika306
23.09.09,20:22
Prosím nikto mi nevie poradiť?
Melnick
23.09.09,20:55
Prosím nikto mi nevie poradiť?



§ 17

8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
monika306
23.09.09,21:08
ďakujem pekne, čiže môžem to zaúčtovať do denníka ako úhradu s dátumom 30.6.?

ešte raz vďaka
veronkaj
24.09.09,05:06
prosím poradte mi v tom mojom príspevku o aute,
potrebovala by som si to overiť čím skôr.
+ ešte
- aj staršie auto z bazáru tak max. 4 ročné akonáhle je na leasing ide do daňových odpisov a uplatnenia leasingu, ? podľa mňa áno
- ked si kúpime staršie auto v hotovosti tak tiež odpisujeme?
veronkaj
24.09.09,05:08
prosím poradíte my

to čo som tu čítala či to dobre chápem??? - doplnte mi prosím do textu

- ak si SZčo platca dph kvartálny v JU kúpi auto tak

- ak si kúpi auto napríklad v CZK typ N1 tak dostane faktúru bez dph z Čiech a tu faktúru prijme a zaplatí z nej dph bez nároku na odpočet čiže musí ju odviesť DU
- zároveň táto výška dph vstupuje do OC auta, a tá suma /teda auto + dph/ sa bude odpisovať 4 roky
- všetky náklady spojené s nákupom teda napr. kolky, prepis, stk, idú do nákladov samostatne ako jednorázové výdavky alebo môžem to dať potom do OC auta
- ak si kúpi auto N1 na leasing napr. v SR tak dostane splátkový kalendár z leasingu a tam je OC aj splátky a v splátkach je už odpočet dph po mesiacoch, čo na konci roku dám jedným zápisom do PD teda odpisy leasing. splátok a odpis dph za obdobie leasingu v danom roku a tým sa vlastne odpisuje auto
- ak si kúpi auto typ M tak dph nemôže uplatniť len cenu bez dph dá do odpisov



- ak sa kúpi auto od súkromnej osoby v SR typ M alebo N1 tak to kúpi bez dph a teda celá suma ide do OC a odpisov bez ohľadu na typ M alebo N1

- ak by nastal prípad, že kúpi auto na pôžičku od banky alebo v hotovosti typ N1 tak si môže dph odpočítať hneď pretože už bude hneď majitel, teda pri najbližšom podávaní dph výkazu si uplatní z faktúry sumu dph a ak by vyšla dph mínusom / preplatok dane/ tak DU mu nebude hneď vracať dph ale sa počká a tento preplatok sa odráta z výšky dph čo by mala byť v ďalšom období a na DU sa pošle len rozdiel. Ak by aj tam vyšiel ešte preplatok tak až vtedy pošle DU ten preplatok

- a cena bez dph z faktúy = cena daná na odpis


prosím mám v tom chaos tak ak môžete dopíšte mi čo chápem zle alebo dobre nech v tom máme jasnejšie. robím teraz prvý rok a plánujeme zobrať auto na leasing tak to ešte bude dosť učenia okolo rozpisov splátok a tak.


Ďakujeme vopred


prosím vyjadrite sa mi k tomuto, nech viem čo je zle.

ďakujem
grammatika
24.09.09,06:48
prosím poradte mi v tom mojom príspevku o aute,
potrebovala by som si to overiť čím skôr.
+ ešte
- aj staršie auto z bazáru tak max. 4 ročné akonáhle je na leasing ide do daňových odpisov a uplatnenia leasingu, ? podľa mňa áno
- ked si kúpime staršie auto v hotovosti tak tiež odpisujeme?


Je jedno, či je staršie alebo nové, odpisuješ ho, ak jeho obstarávacia cena je vyššia ako 1700 € (a podľa toho, čo máš v internej smernici)
auto na leasing odpisuješ podľa § 26 zákona o dani z príjmov
Lianka
24.09.09,07:23
prosím poradte mi v tom mojom príspevku o aute,
potrebovala by som si to overiť čím skôr.
+ ešte
- aj staršie auto z bazáru tak max. 4 ročné akonáhle je na leasing ide do daňových odpisov a uplatnenia leasingu, ? podľa mňa áno
- ked si kúpime staršie auto v hotovosti tak tiež odpisujeme?

V pripade kupy auta vzdy odpisujes alebo ide rovno do nakladov v zavislosti od OC. Pokial auto pouzivas v suvislosti s podnikanim, mas na narok na odpis.

Jedine v pripade preradenia z osobneho uzivania do obchodneho majetku podnikatela mozes uplatnit len odpisy do 4. roka veku auta. Mozno toto ta zneistilo.
Lianka
24.09.09,07:29
Vyjadrim sa len k casti tvojho prispevku:



- ak sa kúpi auto od súkromnej osoby v SR typ M alebo N1 tak to kúpi bez dph a teda celá suma ide do OC a odpisov bez ohľadu na typ M alebo N1 -ano,

- ak by nastal prípad, že kúpi auto na pôžičku od banky alebo v hotovosti typ N1 tak si môže dph odpočítať hneď pretože už bude hneď majitel, teda pri najbližšom podávaní dph výkazu si uplatní z faktúry sumu dph a ak by vyšla dph mínusom / preplatok dane = nadmerny odpocet :)/ tak DU mu nebude hneď vracať dph ale sa počká a tento preplatok sa odráta z výšky dph čo by mala byť v ďalšom období a na DU sa pošle len rozdiel. - ano Ak by aj tam vyšiel ešte preplatok tak až vtedy pošle DU ten preplatok - ano, samozrejme do DP DPH vstupuju aj dalsie plnenia na vystupe a vstupe, nielen DPH z kupy auta, az potom sa vycisli konecny vysledok danova povinnost/nadmerny odpocet DPH

- a cena bez dph z faktúy = cena daná na odpis - ano, OC

prosím mám v tom chaos tak ak môžete dopíšte mi čo chápem zle alebo dobre nech v tom máme jasnejšie. robím teraz prvý rok a plánujeme zobrať auto na leasing tak to ešte bude dosť učenia okolo rozpisov splátok a tak. - odpis podla poctu mesiacov trvania leasingu

Ďakujeme vopred
monika306
24.09.09,19:51
Ahojte poraďáci, chcela som Vás poprosiť o radu.
1.Manželovi vyšiel v rzzp nedoplatok cez 50 eur, v postupoch účtovania som čítala, že to treba zaevidovať ako záväzok a úhradu treba zaúčtovať ako? problém je ale v tom, že muž od 1.7. nie je živnostníkom (musel pozastaviť kvôli zamestnaniu). Nedoplatok idem uhradiť dnes. Čo s ním? Môžem ho dať ešte do účtovníctva?
2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu?
3.Teraz som si založila živnosť ja a chcela by som používať ten istý účet, nevadí, že majiteľom je manžel? (ja mám k nemu prístup). Na tom účte je ešte nejakých 5 eur, mám to zaúčtovať ako vklad podnikateľa? Začiatok živnosti mám od 17. 9. Mám už zaúčtovať výpis aj zo septembra celý? Neboli tam žiadne pohyby, len stiahnutie poplatkov.

Vopred ďakujem.

Nevedel by mi ešte niekto poradiť? :cool:
atka4
24.09.09,20:13
Ahojte poraďáci, chcela som Vás poprosiť o radu.
1.Manželovi vyšiel v rzzp nedoplatok cez 50 eur, v postupoch účtovania som čítala, že to treba zaevidovať ako záväzok a úhradu treba zaúčtovať ako? problém je ale v tom, že muž od 1.7. nie je živnostníkom (musel pozastaviť kvôli zamestnaniu). Nedoplatok idem uhradiť dnes. Čo s ním? Môžem ho dať ešte do účtovníctva?
Postupovať podľa prísp. 2166
t.j. k 30.6. /prípadne ku dňu, kedy ste RZZP podali/ zaevidujete záväzok v knihe záväzkov, úhrada v 09.2009 už nebude vstupovať do VOZD, nakoľko už nieje SZČO ....
2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu? ak ste účet zrušili k 30.06..
Odp. v prísp. 2166 od Melnick.
3.Teraz som si založila živnosť ja a chcela by som používať ten istý účet, nevadí, že majiteľom je manžel? (ja mám k nemu prístup). Na tom účte je ešte nejakých 5 eur, mám to zaúčtovať ako vklad podnikateľa? Začiatok živnosti mám od 17. 9. Mám už zaúčtovať výpis aj zo septembra celý? Neboli tam žiadne pohyby, len stiahnutie poplatkov.
Nepoužívala by som tento účet na tvoje podnikanie, ale založila by som si svoj, kde budeš figurovať ako majiteľ ty, ako SZČO. (Pokiaľ nie ste združenie, čo asi nieste, keďže manžel prerušil živnosť....)
Nezabudnúť, oznámiť na DÚ nový účet, Ozn. povinnosť §31 Zákon o správe daní a poplatkov.

Vopred ďakujem.

odp. v texte
+ napr. aj tuto:
http://www.porada.sk/t61899-ukoncenie-alebo-prerusenie-zivnosti-szco.html
http://www.porada.sk/t108046-pozastavenie-zivnosti.html
http://www.porada.sk/t7734-p4-prerusenie-zivnosti.html
http://www.porada.sk/t89865-tovar-na-sklade-a-prerusenie-zivnosti.html
http://www.porada.sk/t108643-prerusenie-zivnosti-a-dp.html
Melnick
24.09.09,20:26
Ahojte poraďáci, chcela som Vás poprosiť o radu.
1.Manželovi vyšiel v rzzp nedoplatok cez 50 eur, v postupoch účtovania som čítala, že to treba zaevidovať ako záväzok a úhradu treba zaúčtovať ako? problém je ale v tom, že muž od 1.7. nie je živnostníkom (musel pozastaviť kvôli zamestnaniu). Nedoplatok idem uhradiť dnes. Čo s ním? Môžem ho dať ešte do účtovníctva? Odpoveď máš v priloženom usmernení v predchádzajúcom príspevku.
2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu? Nevidím zásadný problém v používaní manželovho účtu. Riešila by som to hotovostným vyrovnaním s manželom.
- on od Teba príjme a v účtovníctve zaúčtuje ako POZD zostatkovú sumu, ktorá bola na účte ku dňu ukončenia živnosti.
- Ty budeš mať tú istú sumu na BÚ a zaúčtuješ ju ako Tvoj vklad čiže VNZD.
3.Teraz som si založila živnosť ja a chcela by som používať ten istý účet, nevadí, že majiteľom je manžel? (ja mám k nemu prístup). Na tom účte je ešte nejakých 5 eur, mám to zaúčtovať ako vklad podnikateľa? Začiatok živnosti mám od 17. 9. Mám už zaúčtovať výpis aj zo septembra celý? Zaúčtovala by som iba alikvotnu časť poplatkov na účte - za dobu odkedy máš živnosť. Neboli tam žiadne pohyby, len stiahnutie poplatkov.

Vopred ďakujem.
Len sa potom nedomotajte s tým účtom ak manžel po obnovení živnosti bude chcieť účet naďalej používať pre svoju živnosť. :)
monika306
24.09.09,20:28
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

1.Manželovi vyšiel v rzzp nedoplatok cez 50 eur, v postupoch účtovania som čítala, že to treba zaevidovať ako záväzok a úhradu treba zaúčtovať ako? problém je ale v tom, že muž od 1.7. nie je živnostníkom (musel pozastaviť kvôli zamestnaniu). Nedoplatok idem uhradiť dnes. Čo s ním? Môžem ho dať ešte do účtovníctva?
Postupovať podľa prísp. 2166
t.j. k 30.6. /prípadne ku dňu, kedy ste RZZP podali/ zaevidujete záväzok v knihe záväzkov, úhrada v 09.2009 už nebude vstupovať do VOZD, nakoľko už nieje SZČO ....

Ak tomu správne chápem, tak mám zaevidovať iba záväzok a úhradu už nie, čiže mi zostane jeden neuhradený záväzok v účtovníctve?

2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu? ak ste účet zrušili k 30.06..
Odp. v prísp. 2166 od Melnick.

Nechcem vyzerať ako blbá, ale nerozumiem:o účet sme nezrušili


Ešte raz ďakujem.
monika306
24.09.09,20:32
2.Pri pozastavení živnosti zostali na účte používanom na podnikanie fin. prostriedky (18,68 e), ako to zaúčtovať? ako výdavok na osobnú spotrebu? Nevidím zásadný problém v používaní manželovho účtu. Riešila by som to hotovostným vyrovnaním s manželom.
- on od Teba príjme a v účtovníctve zaúčtuje ako POZD zostatkovú sumu, ktorá bola na účte ku dňu ukončenia živnosti.
- Ty budeš mať tú istú sumu na BÚ a zaúčtuješ ju ako Tvoj vklad čiže VNZD.

:confused:

Ďakujem vám všetkým, pre vás sú to možno banálne problémy, ale ja mám v tom teda riadny chaoz.
Melnick
24.09.09,20:35
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.


Nechcem vyzerať ako blbá, ale nerozumiem:o účet sme nezrušili


Ešte raz ďakujem.
Monika, už sme viedli siahodlhé diskusie o podnikateľskom účte aj tu na Porade. Pretože nie je dané zo zákona mať podnikateľský účet, nevidím dôvod prečo by si nemohla používať účet vedený na manželove meno, ak tam budú iba transakcie týkajúce sa Tvojho podnikania.
Ak tvrdím zásadnú hlúposť :o / čo by ma mrzelo /tak ma tu určite niekto opraví, takže sleduj si túto tému. :)
monika306
24.09.09,21:17
Melnick, ja rozumiem tomu, že účet som nemusela zrušiť, ale ako mám zaúčtovať tých 18 eur k 30.6.? (to je zostatok na účte). Ja som si otvorila živnosť až 17. 9. a to tam bolo už len nejakých 5 eur... čo s nimi?

Ďakujem za váš čas.
veronkaj
25.09.09,04:41
Ďakujem Lianka,

vie mi niekto aj ten zvyšok skontrolovať?


čítam tu o RZZP,
my máme preplatok a tak ku dátumu podania RZZP som to zaevidovala ako pohľadávku voči zdravotnej poisťovni.

teraz do konca oktobra budú riešiť nedoplatky tak by nám mal ten preplatok prísť znížený o zrážkovú daň.

ako to potom správne zaúčtovať mám ja
- čiastku na POZD iné príjmy
- zrážkovú daň v PD ..................?
ZuzanaP
25.09.09,04:49
Ďakujem Lianka,

vie mi niekto aj ten zvyšok skontrolovať?


čítam tu o RZZP,
my máme preplatok a tak ku dátumu podania RZZP som to zaevidovala ako pohľadávku voči zdravotnej poisťovni.

teraz do konca oktobra budú riešiť nedoplatky tak by nám mal ten preplatok prísť znížený o zrážkovú daň.

ako to potom správne zaúčtovať mám ja
- čiastku na POZD iné príjmy
- zrážkovú daň v PD ..................?


skús pozrieť: http://www.porada.sk/t101602-preplatok-z-rzzp.html
tigaki
28.09.09,11:37
Prosím o radu :
SZČO účtujúci v JU prijal v septembri, na základe zálohovej faktúry preddavok na dodávku tovaru. Dodávka tovaru sa uskutoční v novembri, kedy príde k celkovému vyúčtovaniu za tovar a vystavenie faktúry - daňovéhu dokladu. Ako zaúčtovať prijatie zálohy v septembri - ide o príjem NZD ? Odvádza sa z tejto zálohy DPH ?
Ďakujem za pomoc.
Anja111
28.09.09,11:52
Prosím o radu :
SZČO účtujúci v JU prijal v septembri, na základe zálohovej faktúry preddavok na dodávku tovaru. Dodávka tovaru sa uskutoční v novembri, kedy príde k celkovému vyúčtovaniu za tovar a vystavenie faktúry - daňovéhu dokladu. Ako zaúčtovať prijatie zálohy v septembri - ide o príjem NZD ? Odvádza sa z tejto zálohy DPH ?
Ďakujem za pomoc.
V deň prijatia zálohy treba vystaviť faktúru s členením základ dane a DPH, ktorú odvedieš. Záloha je POZD...
tigaki
28.09.09,19:39
Ďakujem za pomoc.
monika306
29.09.09,10:37
Ahojte, prelúskala som poradu, ale nenašla som odpoveď na môj problém. Ide mi o cenovú maržu. Môžem si stanoviť jej výšku sama? Ide mi hlavne o rôznu maržu na každom tovare. Uvediem príklad:
1. odberateľ odomňa kupuje ten istý tovar a ja mu naň dám rôzne marže (napr. tlačiareň s maržou 20%, o mesiac tlačiareň s maržou 10%)
2. odberateľ odomňa kupuje rôzny tovar (počítač, tlačiareň, stoličku...)- môžem si pri každom kuse stanoviť rôznu maržu?

Niekde som totiž narazila na názor, že si musím stanoviť pevnú maržu a tú používať u všetkých odberateľov na všetky tovary..

Prosím poradí mi niekto? Mám v tom hokej... Upravuje to nejaký predpis?
Ďakujem.
Muška
29.09.09,12:55
Monika Kováčová
29.09.09,13:06
avšak musíš dodržať literu Zákona o cenách: Z uvedeného právneho predpisu ti vyplýva napr. aj povinnosť viesť cenovú evidenciu a archivovať ju (SOI) 3 roky.
Janulana
29.09.09,15:25
Môžte mi poradiť pri kúpe pív mám ako účtovať zálohové obaly - tiež ako nákup tovaru alebo prev. réžiu?
beatam
29.09.09,15:40
Môžte mi poradiť pri kúpe pív mám ako účtovať zálohové obaly - tiež ako nákup tovaru alebo prev. réžiu?
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
monika306
29.09.09,18:27
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Prešla som celý ten zákon o cenách a našla som tam toto: "
Predávajúci je povinný viesť a uchovávať evidenciu o cenách tovaru (ďalej len "cenová evidencia") vrátane kalkulácií nákladov a zisku tri roky po predaji tovaru."

(2) Za cenovú evidenciu sa považujú doklady obsahujúce vymedzenie predávaného tovaru, spôsob vytvorenia ceny a výšku ceny tohto tovaru.

Stačí mi vytlačiť z programu skladové karty? Len neviem, čo dokladovať k tomu spôsobu vytvorenia ceny:confused:
Za kalkuláciu nákladov a zisku sa považuje taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorý umožňuje porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar predávajúceho ponúkal alebo predával, pri tovare, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien"
Tomuto nerozumiem už vôbec..


Ešte som sa chcela opýtať, či potrebujem nejaké smernice (ohľadom účtovania, skladu????) alebo niečo podobné, ak nemám prevádzku, živnosť vykonávam z domu, mám len nahlásený sklad.

A ešte ohľadom číslovania záväzkov, používate jeden číselný rad na všetky druhy záväzkov, alebo si napr. záväzky voči poisťovniam evidujete osobitne? ja používam číselný rad DF0001...., môžem takto ako DF evidovať aj ostatné záväzky?

Ďakujem za váš čas a rady, bez vás by som sa nepohla...
sybila3
30.09.09,14:21
Môže si fakturovať szčo jazdu na koni pre tábor, keď tie kone nemá nikde vedené ani evidované? aspoň myslím? zatiaľ som sa nedopátrala, že by ich mal v majetku.
Monika Kováčová
30.09.09,14:27
Môže si fakturovať szčo jazdu na koni pre tábor, keď tie kone nemá nikde vedené ani evidované? aspoň myslím? zatiaľ som sa nedopátrala, že by ich mal v majetku.
môže si ich prenajať, požičiať... nemusí ich mať v majetku
Lianka
30.09.09,16:15
Môže si fakturovať szčo jazdu na koni pre tábor, keď tie kone nemá nikde vedené ani evidované? aspoň myslím? zatiaľ som sa nedopátrala, že by ich mal v majetku.

Neviem, na akej strane si:

A) Z pohladu podnikatela - prevadzkovatela jazdy na koni:
Ak chce vyfakturovat jazdu na koni, z pohladu uctovnika tohto subjektu by ma zaujimalo, kde vzal tie kone - pokial ich v majetku nevidim, a ani nevidim ziadnu zmluvu o prenajme, ci iny sposob zaobstarania kona :). Ak ma byt "jazda na koni" obsahom faktury, zaujimalo by ma, ako by vedel podnikatel bez kona poskytnutie tejto sluzby obhajit, ak by to bolo potrebne. :)

B) Z pohladu zakaznika:
Ja si myslim, ze by ta to ani nemalo zaujat, resp. nemas ani ako zistit, ci kone vlastni, ma pozicane, ci ine.
Anja111
30.09.09,17:21
Môže si fakturovať szčo jazdu na koni pre tábor, keď tie kone nemá nikde vedené ani evidované? aspoň myslím? zatiaľ som sa nedopátrala, že by ich mal v majetku.
1.) z hľadiska ŽU: Má na to živnosť?
2.) z hľadiska DU: Je to zdaniteľný príjem?
monika306
30.09.09,17:41
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Prešla som celý ten zákon o cenách a našla som tam toto: "
Predávajúci je povinný viesť a uchovávať evidenciu o cenách tovaru (ďalej len "cenová evidencia") vrátane kalkulácií nákladov a zisku tri roky po predaji tovaru."

(2) Za cenovú evidenciu sa považujú doklady obsahujúce vymedzenie predávaného tovaru, spôsob vytvorenia ceny a výšku ceny tohto tovaru.

Stačí mi vytlačiť z programu skladové karty? Len neviem, čo dokladovať k tomu spôsobu vytvorenia ceny:confused:
Za kalkuláciu nákladov a zisku sa považuje taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorý umožňuje porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar predávajúceho ponúkal alebo predával, pri tovare, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien"
Tomuto nerozumiem už vôbec..


Ešte som sa chcela opýtať, či potrebujem nejaké smernice (ohľadom účtovania, skladu????) alebo niečo podobné, ak nemám prevádzku, živnosť vykonávam z domu, mám len nahlásený sklad.

A ešte ohľadom číslovania záväzkov, používate jeden číselný rad na všetky druhy záväzkov, alebo si napr. záväzky voči poisťovniam evidujete osobitne? ja používam číselný rad DF0001...., môžem takto ako DF evidovať aj ostatné záväzky?

Ďakujem za váš čas a rady, bez vás by som sa nepohla...




Nenájde sa prosím niekto ochotný a znalý situácie?
sybila3
30.09.09,17:46
takto: ja som prebrala účtovníctvo, zatiaľ viem, že v majetku majú ubytovňu a hotel ako budovy. Ale teraz doniesli vystavené faktúry, kde fakturujú ubytovanie, doúčtovanie stravy za tábor a jazdu na koni pre deti. Ale kone má asi súkromné a fakturoval jazdu na koni vo faktúre.
monika306
30.09.09,18:07
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Prešla som celý ten zákon o cenách a našla som tam toto: "
Predávajúci je povinný viesť a uchovávať evidenciu o cenách tovaru (ďalej len "cenová evidencia") vrátane kalkulácií nákladov a zisku tri roky po predaji tovaru."

(2) Za cenovú evidenciu sa považujú doklady obsahujúce vymedzenie predávaného tovaru, spôsob vytvorenia ceny a výšku ceny tohto tovaru.

Stačí mi vytlačiť z programu skladové karty? Len neviem, čo dokladovať k tomu spôsobu vytvorenia ceny:confused:
Za kalkuláciu nákladov a zisku sa považuje taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorý umožňuje
porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar predávajúceho ponúkal alebo predával, pri tovare, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien"
Tomuto nerozumiem už vôbec..


Ešte som sa chcela opýtať, či potrebujem nejaké smernice (ohľadom účtovania, skladu????) alebo niečo podobné, ak nemám prevádzku, živnosť vykonávam z domu, mám len nahlásený sklad.

A ešte ohľadom číslovania záväzkov, používate jeden číselný rad na všetky druhy záväzkov, alebo si napr. záväzky voči poisťovniam evidujete osobitne? ja používam číselný rad DF0001...., môžem takto ako DF evidovať aj ostatné záväzky?

Ďakujem za váš čas a rady, bez vás by som sa nepohla...



Hľadala som na nete niečo ohľadom tých cien a našla som toto:
Podľa § 9 ods.1 vyhl. MF SR č. 87/1996 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cenách, sú cenovou evidenciou doklady slúžiace na identifikáciu predávaného tovaru a výšky ceny, za ktorú sa tovar predáva a ktoré obsahujú cenu, za ktorú sa tovar nakupuje, prípadne percentuálnu sadzbu uplatňovanú ako prirážku za obchodný výkon (cena obchodného a sprostredkovateľského výkonu). Súčasťou cenovej evidencie sú aj údaje o začiatku a konci platnosti ceny, za ktorú sa tovar predáva, ako aj kalkulácie nákladov a zisku .

Podľa § 9 ods.2 cit. vyhlášky sa kalkuláciou nákladov a zisku pri cenách, na ktoré sa nevzťahuje regulácia cien, rozumie taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorým sa cena skutočne vytvorila a ktorého členenie umožňuje porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar ponúka.

Ak to chápem správne, stačí mi napr. vytlačiť skladové karty, kde je identifikácia tovaru, výška predajnej ceny a nákupnej ceny + doplním dátum, odkedy dokedy platila. Čo si o tom myslíte? Problém mi robí hl. kalkulácia nákladov a zisku - čo k tomu?
Prosím aj odpoveď na moje dve predchádzajúce otázky. Ešte raz vďaka.
sybila3
01.10.09,08:00
a je možné ak ich má súkromné tie kone, aby si ich prenajal sám od seba ako od súkromnej osoby pre účely szčo?
Monika Kováčová
01.10.09,08:40
Hľadala som na nete niečo ohľadom tých cien a našla som toto:
Podľa § 9 ods.1 vyhl. MF SR č. 87/1996 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cenách, sú cenovou evidenciou doklady slúžiace na identifikáciu predávaného tovaru a výšky ceny, za ktorú sa tovar predáva a ktoré obsahujú cenu, za ktorú sa tovar nakupuje, prípadne percentuálnu sadzbu uplatňovanú ako prirážku za obchodný výkon (cena obchodného a sprostredkovateľského výkonu). Súčasťou cenovej evidencie sú aj údaje o začiatku a konci platnosti ceny, za ktorú sa tovar predáva, ako aj kalkulácie nákladov a zisku .

Podľa § 9 ods.2 cit. vyhlášky sa kalkuláciou nákladov a zisku pri cenách, na ktoré sa nevzťahuje regulácia cien, rozumie taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorým sa cena skutočne vytvorila a ktorého členenie umožňuje porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar ponúka.

Ak to chápem správne, stačí mi napr. vytlačiť skladové karty, kde je identifikácia tovaru, výška predajnej ceny a nákupnej ceny + doplním dátum, odkedy dokedy platila. Čo si o tom myslíte? Problém mi robí hl. kalkulácia nákladov a zisku - čo k tomu?
Prosím aj odpoveď na moje dve predchádzajúce otázky. Ešte raz vďaka.
zakladáš Tému v téme.. zákon o cenách nemá nič spoločné so začiatočníkmi v jednoduchom účtovníctve. Vyhľadaj si príspevky týkajúce sa zákona o cenách a polož svoje otázky tam. Príp. požiadaj Richarda o presunutie tvojich príspevkov do samostatnej témy.
Pomôžeš nám udržať poriadok na porade :)
Monika Kováčová
01.10.09,08:40
a je možné ak ich má súkromné tie kone, aby si ich prenajal sám od seba ako od súkromnej osoby pre účely szčo?
prenajať sám sebe súkromné kone pre účely Szčo je právny nezmysel.
monika306
01.10.09,09:53
zakladáš Tému v téme.. zákon o cenách nemá nič spoločné so začiatočníkmi v jednoduchom účtovníctve. Vyhľadaj si príspevky týkajúce sa zákona o cenách a polož svoje otázky tam. Príp. požiadaj Richarda o presunutie tvojich príspevkov do samostatnej témy.
Pomôžeš nám udržať poriadok na porade :)

tak sa ospravedlňujem, ja som v tomto začiatočník a myslela som, že to patrí sem, ešte raz prepáčte.
Muška
01.10.09,10:36
a je možné ak ich má súkromné tie kone, aby si ich prenajal sám od seba ako od súkromnej osoby pre účely szčo?
Zákon o dani z príjmu
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
tzn.
ak chce FO na kone účtovať náklady, tak ich "vloží" do obchodného majetku.
Muška
01.10.09,10:39
A ešte ohľadom číslovania záväzkov, používate jeden číselný rad na všetky druhy záväzkov, alebo si napr. záväzky voči poisťovniam evidujete osobitne? ja používam číselný rad DF0001...., môžem takto ako DF evidovať aj ostatné záväzky?

Ďakujem za váš čas a rady, bez vás by som sa nepohla...


klikni: http://www.porada.sk/t118572-cislovanie-vyslych-faktur.html
sybila3
01.10.09,10:48
ja si tiež myslím, ale keď ich má súkromné, potom by nemal fakturovať ani jazdu na nich.
Lianka
01.10.09,10:49
sybila, este ma napadla alternativa, ze si objednal jazdu na konoch od ineho podnikatela ako sluzbu - v tom pripade by mal byt o tom nejaky doklad, idealne faktura.

V kazdom pripade sa ho spytaj, v akom vztahu su tie kone k jeho podnikaniu :).
sybila3
01.10.09,17:27
pravdepodobne ich má súkromné, nemôžem sa mu dovolať. No účtovníctvo má v strašnom stave. Tak mu to dávam dohromady. Ak by si ich prenajal od inej súkromnej osoby, tak by mal mať aspoň nejakú zmluvu o prenájme a v tom prípade by mohol fakturovať jazdu na koni.
monika306
01.10.09,17:33
rodina1
06.10.09,06:59
Dobrý deň. Chcela by som si potvrdiť, či uvažujem správne.
Sme platci DPH. Poriadame rôzne akcie (svadby, posedenia a pod.). Prijatú zálohu na akciu zaúčtujem ako POZD. Ak však sa z dôvodu zákazníka akcia neuskutoční, tak zálohu nevraciame zákazníkovi. Z poskytnutej zálohy na nevypočíta a neodvedie DPH. Je tak? Ďakujem.
rodina1
07.10.09,10:35
Dobrý deň. Chcela by som si potvrdiť, či uvažujem správne.
Sme platci DPH. Poriadame rôzne akcie (svadby, posedenia a pod.). Prijatú zálohu na akciu zaúčtujem ako PNZD. Ak však sa z dôvodu zákazníka akcia neuskutoční, tak zálohu nevraciame zákazníkovi. Zálohu potom zaúčtujem ako POZD a z poskytnutej zálohy na nevypočíta a neodvedie DPH. Je tak? Ďakujem.
Uvažujem správne?:mee: Ďakujem.
Monika Kováčová
07.10.09,10:40
Dobrý deň. Chcela by som si potvrdiť, či uvažujem správne.
Sme platci DPH. Poriadame rôzne akcie (svadby, posedenia a pod.). Prijatú zálohu na akciu zaúčtujem ako POZD. Ak však sa z dôvodu zákazníka akcia neuskutoční, tak zálohu nevraciame zákazníkovi. Z poskytnutej zálohy na nevypočíta a neodvedie DPH. Je tak? Ďakujem.
Z prijatej zálohy je potrebné vypočítať a odviesť DPH.
babi2
07.10.09,10:43
Dobrý deň. Chcela by som si potvrdiť, či uvažujem správne.
Sme platci DPH. Poriadame rôzne akcie (svadby, posedenia a pod.). Prijatú zálohu na akciu zaúčtujem ako POZD. Ak však sa z dôvodu zákazníka akcia neuskutoční, tak zálohu nevraciame zákazníkovi. Z poskytnutej zálohy na nevypočíta a neodvedie DPH. Je tak? Ďakujem.
Ak máte takú dohodu so zákazníkom, že v prípade ak sa akcia neuskutoční z dôvodu, že on to zruší, Vy nevraciate zálohu, ale zostane Vám, potom sa už ale nato pozeráme ako na uskutočnenú službu a treba k zálohe prijatej urobiť aj daňový doklad a DPH odviesť.
rodina1
07.10.09,11:01
Ďakujem. No to si vlastne vedúca zavarila, lebo chce, aby som dodatočne dala do účtovníctva túto zálohu s januárovým dátumom a z toho, čo si mi napísala, je potom potrebné urobiť aj dodatočné daňové priznanie DPH. (určite bude chcieť, aby som dodatočné priznanie nerobila, ale aby som DPH odviedla v tomto období. Ale potom by to podľa mňa nebolo správne).
veronkaj
12.10.09,04:37
dobré ráno

prosím odúhlasíte mi ??

- nákup kolkov v JU u platcu dph ide v PD do kolonky výdaj iné????
nakoľko to nieje ani tovar, materiál ani služba. a je to bez dph lebo mám na to len doklad z pošty.

- musí aj doložiť doklad k čomu ich potreboval alebo stačí že má doklad o ich nákupe.

Ďakujem
Anja111
12.10.09,04:53
dobré ráno

prosím odúhlasíte mi ??

- nákup kolkov v JU u platcu dph ide v PD do kolonky výdaj iné???? VOZD, členenie prevádzková réžia.
nakoľko to nieje ani tovar, materiál ani služba. a je to bez dph lebo mám na to len doklad z pošty.
Áno.
- musí aj doložiť doklad k čomu ich potreboval alebo stačí že má doklad o ich nákupe.
Stačí poznačiť na aký účel boli v rámci podnikateľskej činnosti použité.
Ďakujem
... v texte.
veronkaj
12.10.09,09:35
123
veronkaj
12.10.09,09:41
nevie prečo ale neprešlo mi to sem,

prosím šikovné hlavičky poradte mi toto som ešte neriešila a pomože aj iným:

- szčo platca dph kvartálne si kúpil dom a chce si v ňom urobiť svoju dielňu
- došiel mu už LV z katastra že je vlastník
- náklady na urobenie dielne
beton na podlahu cca 2000 Eur
ostatné /vymalovanie, has. prístroje, mont. jama / 1000 Eur

- prosím ako môžeme dať tieto náklady do účtovníctva , môže už teraz pretože až potom ked bude dielňa nachystaná sa ide na živ. úrad, kde požiada o povolenie a tí ked preveria, že splňa podmienky tak mu to dajú.

- ako teda dať tieto doklady do nákladov a tá najväčšia položka tá podlaha sa musí odpisovať alebo to dať všetko do jednej sumy a tak dať do účtov. a odpisovať??? lenže prevádzka ešte nieje povolená.
-
- ked svojej polovičke - priatelke prevedie polovicu domu musí mať od nej písomný súhlas o podnikaní v dome.

- vzhlľadom k tomu, že chce mať na poschodí aj jednu miestnosť ako kanceláriu musí požiadať o vyňatie z bežných daní a tie priestory - dielňu a kanceláriu dať ako priestory na podnikanie na správe daní??
- môže potom platiť nájom svojej polovike za tieto priestory??
až keď mu prevádzku schváli živ. úrad až potom si môže dať tieto priestory do podnikania.

prosím hlavne za tie bloky za prípravu dielne čo s nimi je to dosť peňazí .

ďakujem
veronkaj
13.10.09,05:05
prosím vyjadríte sa mi k tomu príspevku.


a ešte sa spýtam, vizitky asi tak 250 kusov môžem dať do pr. réžie pod iné alebo lepšie dať medzi nákup materiálu - kanc. potreby.
monika306
15.10.09,19:30
Ahojte, som neplatca dph a dodávateľ mi na bloček (na ktorom sú všetky moje údaje) napísal moje DIČ do kolónky IČ DPH - vraj mu to ináč program nechcel dať a nepustil by ho ďalej. Môžem to takto mať? Nebude to vadiť? Alebo tam radšej nemal uvádzať nič?
Ďakujem za pomoc.
Melnick
15.10.09,19:39
prosím vyjadríte sa mi k tomu príspevku.


a ešte sa spýtam, vizitky asi tak 250 kusov môžem dať do pr. réžie pod iné alebo lepšie dať medzi nákup materiálu - kanc. potreby.

Ja by som dala do réžie.
Melnick
15.10.09,19:42
Ahojte, som neplatca dph a dodávateľ mi na bloček (na ktorom sú všetky moje údaje) napísal moje DIČ do kolónky IČ DPH - vraj mu to ináč program nechcel dať a nepustil by ho ďalej. Môžem to takto mať? Nebude to vadiť? Alebo tam radšej nemal uvádzať nič?
Ďakujem za pomoc.
To aký program používa? Ak si raz neplatiteľ DPH a on si Ťa ako obchodného partnera zaeviduje so správnymi údajmi, tak aj program by to mal akceptovať.:rolleyes:
Melnick
15.10.09,19:51
nevie prečo ale neprešlo mi to sem,

prosím šikovné hlavičky poradte mi toto som ešte neriešila a pomože aj iným:

- szčo platca dph kvartálne si kúpil dom a chce si v ňom urobiť svoju dielňu
- došiel mu už LV z katastra že je vlastník
- náklady na urobenie dielne
beton na podlahu cca 2000 Eur
ostatné /vymalovanie, has. prístroje, mont. jama / 1000 Eur

- prosím ako môžeme dať tieto náklady do účtovníctva , môže už teraz pretože až potom ked bude dielňa nachystaná sa ide na živ. úrad, kde požiada o povolenie a tí ked preveria, že splňa podmienky tak mu to dajú.

- ako teda dať tieto doklady do nákladov a tá najväčšia položka tá podlaha sa musí odpisovať alebo to dať všetko do jednej sumy a tak dať do účtov. a odpisovať??? lenže prevádzka ešte nieje povolená.
-
- ked svojej polovičke - priatelke prevedie polovicu domu musí mať od nej písomný súhlas o podnikaní v dome.

- vzhlľadom k tomu, že chce mať na poschodí aj jednu miestnosť ako kanceláriu musí požiadať o vyňatie z bežných daní a tie priestory - dielňu a kanceláriu dať ako priestory na podnikanie na správe daní??
- môže potom platiť nájom svojej polovike za tieto priestory??
až keď mu prevádzku schváli živ. úrad až potom si môže dať tieto priestory do podnikania.

prosím hlavne za tie bloky za prípravu dielne čo s nimi je to dosť peňazí .

ďakujem
http://www.porada.sk/t76600-p2-podnikanie-v-byte.html#post1061680

http://www.porada.sk/t79872-p2-podnikanie-vo-vlastnom-dome.html#post962347

http://www.porada.sk/t92996-kancelaria-v-byte.html#post870551

http://www.porada.sk/t8973-p2-kancelaria-v-rodinnom-dome.html#post564746

Tých tém je veľa, určite nájdeš čo hľadáš.:)

Podnikanie v rodinnom
monika306
15.10.09,20:07
To aký program používa? Ak si raz neplatiteľ DPH a on si Ťa ako obchodného partnera zaeviduje so správnymi údajmi, tak aj program by to mal akceptovať.:rolleyes:

neviem, aký program - pokladňu? (bola to skôr pokladňa ktorá vydáva bločky s menom a údajmi odberateľa) používa, zaujíma ma, či môžem mať na bločku môje dič napísané ako IČ DPH ak som neplatiteľ, myslím z právneho hľadiska, či z toho nebude nejaký problém :confused:
tibor1000
16.10.09,06:37
Zdravím Vás, chcel by som Vás poprosiť o Váš názor-
môže si daňovník SZČO dať ako daňovo uznateľný náklad daň z nehnuteľnosti za dom,ktorý prenajíma
ale tento dom nemá v obchodnom majetku,ani ho neodpisuje..?
ďakujem vopred
Lenka1979
16.10.09,06:40
Zdravím Vás, chcel by som Vás poprosiť o Váš názor-
môže si daňovník SZČO dať ako daňovo uznateľný náklad daň z nehnuteľnosti za dom,ktorý prenajíma
ale tento dom nemá v obchodnom majetku,ani ho neodpisuje..?
ďakujem vopred

nemôže.
tibor1000
16.10.09,07:10
ďakujem.
GAP
17.10.09,21:01
Ahojte. Chcela by som sa uistiť. SZČO má kamenárstvo a nie je platcom DPH. Nema vlastnu výrobu nakupuje materiál( Náhrobné tabule, príklopy a pod.) a montuje ich priamo na cintorine a okrem toho ponuka služby ako je obnovenie a sekanie písma fyzickym osobam nie firmam. A čo ma zaujima - musí vypisovať faktúry alebo stačia len prijmove pokladničné doklady? Je niekde hranica že do akej sumy može vystaviť PPD a potom musí faktúru?
Lianka
18.10.09,09:42
Pozri Vyhlasku o ERP, v prilohe su uvedene cinnosti, pri ktorych musi pouzivat ERP.
monika306
19.10.09,18:48
neviem, aký program - pokladňu? (bola to skôr pokladňa ktorá vydáva bločky s menom a údajmi odberateľa) používa, zaujíma ma, či môžem mať na bločku môje dič napísané ako IČ DPH ak som neplatiteľ, myslím z právneho hľadiska, či z toho nebude nejaký problém :confused:

posúvam
GAP
19.10.09,19:43
Lianka ďakujem za odpoveď. Pozrela som si vyhlašku o ERP , nemusi ju mať, ale neviem presne či musí vystavovať faktury alebo len stači samostatny príjmový pokladničný doklad, že prijal peniaze od nejakej pani(je uvedene meno a bydlisko) priamo na cintoríne za službu. Je to dostačujúce preukazanie príjmu? V tej vyhlaške som nenašla konkretne na to odpoveď.
ZuzanaP
20.10.09,04:50
Lianka ďakujem za odpoveď. Pozrela som si vyhlašku o ERP , nemusi ju mať, ale neviem presne či musí vystavovať faktury alebo len stači samostatny príjmový pokladničný doklad, že prijal peniaze od nejakej pani(je uvedene meno a bydlisko) priamo na cintoríne za službu. Je to dostačujúce preukazanie príjmu? V tej vyhlaške som nenašla konkretne na to odpoveď.
http://www.porada.sk/t8525-p2-vydavkovy-pokladnicny-doklad.html skúste pozrieť....;)
veronkaj
20.10.09,09:41
ďakujem za odpoveď naštudujem,

prosím poraďte mi už som sa to tu pýtala a teraz to neviem nájsť,

keď má v JU doklad o nákupe dial. známky ale len z ERP teda je tam suma v celku vyčíslená bez dph, a tú podkladovú spodnú časť z nálepky nemám tak to mám u platcu dph zaúčtovať takto??????

- celá suma je na cca 15,- = na bloku bez dph uhradená v
hotovosti

- ja to zaúčtujem v PD nasledovne:
= vypočítam základ dane = 12,61 = VOZD = PR. réžia / iné
= dph - nemám podklad tak neuplatním = 2,39 = VNOZD, pretože je to môj problém,že som si nemohla uplatniť dph lebo nemám ten ústrižok ale keďže je to dph tak do nákladov ísť nemôže.

prosím pozrite sa mi či je to tak správne, musím odovzdať dph .

Ďakujem
veronkaj
20.10.09,10:55
1
lenkam68
20.10.09,11:13
Tak ako píšeš: základ = VOZD, DPH = VNZD
veronkaj
20.10.09,13:15
Ďakujem lenkam
Lianka
20.10.09,13:40
Tak ako píšeš: základ = VOZD, DPH = VNZD

Pokial mam len doklad o nakupe DZ (potvrdenka z posty) a nemam podkladovu cast nalepky, je spravne uctovat celu sumu do nakladov? (Na doklade z posty nie je vycislena dan, ani sadzba dane.)
lenkam68
21.10.09,04:35
Pokial mam len doklad o nakupe DZ (potvrdenka z posty) a nemam podkladovu cast nalepky, je spravne uctovat celu sumu do nakladov? (Na doklade z posty nie je vycislena dan, ani sadzba dane.)

Áno, takto sme to účtovali vlani, než sa vodiči naučili predkladať aj podkladovú časť DZ. Paragon na sumu 1100,- Sk. Základ - 924,40 ako daňovo uznaný a DPH - 175,60 ako daňovo neuznaný náklad. (Účtujem v PÚ). V prípade, že vodič po čase priniesol aj podkl. časť DZ, dodatočne sme si uplatnili aj DPH. Auditom to prešlo bez problémov.
Lianka
21.10.09,15:12
Dakujem, lenka. Mna zaujimalo, ci je spravne uctovat celu sumu, t. j. napr. 1100 Skk do nakladov, pokial nemam podkladovu cast nalepky a ani mat nebudem. Viem, ze za beznych okolnosti takto uctovat nemozem, ale musim vycislit zaklad a DPH, ale kedze na potvrdenke o nakupe DZ zaklad a DPH ani vycislene nie su, je chyba, ked dam ako naklad 1100 Skk? Mam si "domysliet", ze predaj DZ podlieha DPH, aj ked toto na doklade o uhrade nie je vycislene?
lenkam68
22.10.09,05:09
Neviem, či som správne pochopila tvoju otázku. Máš na mysli, že by si účtovala celú sumu 1100,- do daň. uznaných nákl.? Pokiaľ áno, tak ja si nemyslím, že by sa to tak malo účtovať, lebo §71 odst. 4 písm. b mi priamo hovorí, že nákup DZ podlieha DPH (preto sa nemusím domýšľať) a keďže doklad z ERP nespĺňa náležitosti daň. dokladu, DPH si nemôžem uplatniť, ale ani účtovať ako daň. uznaný náklad, pretože to nie prípad, ktorý by spadal pod § 19 ods. 3 písm. k bod 2. zákona o dani z príjmu.
Ale viac ľudí, viac názorov.
sybila3
22.10.09,06:13
vedel by mi niekto poradiť: tržby z ERP si vypisujem po dňoch z pások a potom celk. sumu skontrolujem s mesačnou páskou. čoho sa mám držať keď mi napr. dph z denných nesedí o 1 alebo 2 centy oproti mesačnej.
JM1968
22.10.09,06:24
vedel by mi niekto poradiť: tržby z ERP si vypisujem po dňoch z pások a potom celk. sumu skontrolujem s mesačnou páskou. čoho sa mám držať keď mi napr. dph z denných nesedí o 1 alebo 2 centy oproti mesačnej.
Ja osobne som sa pri kontrole stretla len s tým, že kontrolovali pásku mesačnej uzávierky, ja by som sa držala jej.
Monika Kováčová
22.10.09,06:47
Ja osobne som sa pri kontrole stretla len s tým, že kontrolovali pásku mesačnej uzávierky, ja by som sa držala jej.
nesúhlasím
denné tržby musia sedieť s mesačnou uzávierkou, pokiaľ bola urobená riadne za poslednou denno v danom mesiaci

skontroluj si položku po položke denné uzávierky a oprav si základ dane presne podľa dennej uzávierky. Niekedy sa stane, že účtovný softwér prepočíta iný základ dane a daň, aj keď len s centovým rozdielom.
tibor1000
22.10.09,16:58
Zdravím Vás kolegovia,
prosím Vás,keď máme potvrdenku o nákupe "voňavého stromčeka"
,osviežovača, do firemného automobilu, myslíte že to môže byť daňový výdavok?
ďakujem moc vopred
petra:-)
22.10.09,17:10
Odpoviem otázkou: osviežovač vzduchu na toaletu zaraďujete do daňových výdavkov? :)

Ja by som nevidela problém v tom, zaradiť to ako daňový výdavok.
tibor1000
22.10.09,17:15
Odpoviem otázkou: osviežovač vzduchu na toaletu zaraďujete do daňových výdavkov? :)

Ja by som nevidela problém v tom, zaradiť to ako daňový výdavok.

áno,tiež som nad tým uvažoval podobne.. aaale
neviem,naozaj.v kancelárii nás navštevujú klienti,kdežto v aute nie..:o
sybila3
22.10.09,18:22
takže som sa chcela držať mesačnej, ale je tam základ 906,24 a dph 172,74, čo by malo byť 172,19, a neviem, čo s tým? Lebo keď vypisujem na stránke drsr, tak dph tam dosadí a dosadzuje 172,19 a nie 172,24 ako je na páske, prosím poraďte. súúúúúúúúrne.
takže mi z toho vychádza, že sa budem držať môjho naratávania po dňoch, potom to sedí na 172,19. dám poznámku, že zle zaokrúhlenie?
som myslela, že dozajtra stíham dph, ale môžu sa dať aj v pondelok?
JarkaL
22.10.09,18:29
Áno, nakoľko 25. vychádza na víkend, termín podania je nasledujúci prac.deň, čo je pondelok.
Ociviste
22.10.09,18:34
takže som sa chcela držať mesačnej, ale je tam základ 906,24 a dph 172,74, čo by malo byť 172,19, a neviem, čo s tým? Lebo keď vypisujem na stránke drsr, tak dph tam dosadí a dosadzuje 172,19 a nie 172,24 ako je na páske, prosím poraďte. súúúúúúúúrne.
takže mi z toho vychádza, že sa budem držať môjho naratávania po dňoch, potom to sedí na 172,19. dám poznámku, že zle zaokrúhlenie?
som myslela, že dozajtra stíham dph, ale môžu sa dať aj v pondelok?


Ano je mozne to odovzdat aj v pondelok 26.10.2009, ale zaroven je to posledny den aj na uhradu DPH.
sybila3
22.10.09,18:35
a čo s tým zaokrúhlením, môžem to dať tak ako to vychádza, alebo čo s tým?
sybila3
22.10.09,19:05
prepočítavam aj denné, tiež tam zle zaokrúhľuje napr. 33,37 a dph 6,35 =39,72. ale dph vychádza podľa výpočtu 6,34. čo s tým?
a_je_to
22.10.09,19:26
takže som sa chcela držať mesačnej, ale je tam základ 906,24 a dph 172,74, čo by malo byť 172,19, a neviem, čo s tým? Lebo keď vypisujem na stránke drsr, tak dph tam dosadí a dosadzuje 172,19 a nie 172,24 ako je na páske, prosím poraďte. súúúúúúúúrne.
takže mi z toho vychádza, že sa budem držať môjho naratávania po dňoch, potom to sedí na 172,19. dám poznámku, že zle zaokrúhlenie?
som myslela, že dozajtra stíham dph, ale môžu sa dať aj v pondelok?
Väčšina ERP počíta DPH tak, že sú drobné odchýlky medzi násobkom základu a vyčíslenou DPH, tak u položiek, ako aj celkových súm. Istá je len výsledná suma tržby, ktorú predavač inkasuje od zákazníka a každá DPH z nej vypočítaná musí byť správna. Ja na konci mesiaca z konečnej zdaniteľnej tržby vypočítam presný základ /tržba deleno 1,19/ aj DPH ako rozdiel súm. Potom odchýlku od DPH z ERP a zaúčtujem posledný zápis mesiaca. Ak mi vyjde, že základ účtovaných tržieb mal byť napr. o 0,79 Eur nižší a DPH o 0,79 Eur vyššia, než matematicky vypočítaná, tak to zaúčtujem... do stĺpca Predaj tovaru mínus 0,79 a do stĺpca DPH na výstupe plus 0,79. Potom mám aj DPH z ERP presnú. Pani JUDr. Grossová sa o tom na školení DPH vyjadrila s uznaním, že tak to má byť.