Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

lianka už čítam,

takže ak celkový príjem bez dane ( teda za služby, výrobky, iné príjmy z podnikania ) v PD bude 15.387 Eur za celý rok tak až vtedy sa začne uplatňovať tá milionárska daň??? a ako to je s ňou vlastne??

alebo ked mi príjmy - výdavky vyjdú na 15.387 ??

bude to moje prvé dp tak sa pýtam a chce vedieť či môže ešte a kolko asi faktúrvoať a kolko kupovať tak preto to robíme.

prosím poraď mi v tom tak po lopate.


ďakujem veľmi pekne.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Lianka Pozri príspevok
Tzv. milionárska daň sa tak začne uplatňovať pri príjme nad 15387 eur ročne. (Pozn. zaklad dane)

Zdroj: http://tvnoviny.sk/spravy/hospodarsk...skej-dani.html
veronkaj Pozri príspevok
lianka ďakujem a nevieš mi poradiť prosím ako je to s tou hranicou ???
Pokial dosiahne zaklad dane (uhrn ciastkovych zakladov dane) nizsi lebo rovny ako 15 387 EUR, ma narok uplatnit si celu nezdanitelnu cast na danovnika.

Ak jeho zaklad dane je vyssi ako 15 387 EUR, nezdanitelna cast sa mu bude postupne kratit.

Nad urcitu sumu zakladu dane bude nezdanitelna cast 0 EUR, nebude mat narok na uplatnenie nezdanitelnej casti. Neviem ti teraz povedat, aka je ta horna hranica.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

lianka pretože už teraz príjem má 18.860,50 Eur tak teraz som ,??
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
veronka, napadlo ma, ze ty uctujes v Alfe, si pisala davnejsie. Alfa ti sama pocita aj krati nezdanitelnu cast, nemusis to nijako sama prepocitavat. Pouzivaj Alfu na vsetky danove vypocty, ktore potrebujes. Aj danove priznania v nej rob, ulahcis si pracu.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

uf takže dúfam som pochopila

- tých 15.387 Eur sa týka základu dane = príjmy - výdavky

- a odpočet na živ. poistenie sa odrátava od vypočítaného základu dane
a ten základ ked vyjde 15.387 alebo vyšší tak si nemôže upaltniť celú nezd. čiastku ale táto čiastka sa bude znižovať predpokladám výškou daň. základu aký vyjde.


tak???
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

lianka

- robím v alfe ale ešte tam nemajú zaevidované tieto veci ani tlačivo na dp a tak to tam píše niečo v eur a niečo v sk
- dá sa len určiť základ dane príjmy - výdavky
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
veronkaj Pozri príspevok
lianka pretože už teraz príjem má 18.860,50 Eur tak teraz som ,??
veronkaj Pozri príspevok
- príjmy = 18.860,50 Eur
- výdavky = 13.120,77 Eur
základ dane 5.739,73 Eur
Nie veronka, pokial ten "tvoj" nema ine prijmy, len tieto, co uvadzas, jeho zaklad dane je momentalne 5 739,73 EUR, t. j. pokial to bude menej ako 15 387 EUR za rok 2009, ma narok na celu nezdanitelnu cast na danovnika.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
veronkaj Pozri príspevok
lianka

- robím v alfe ale ešte tam nemajú zaevidované tieto veci ani tlačivo na dp a tak to tam píše niečo v eur a niečo v sk
- dá sa len určiť základ dane príjmy - výdavky
Pouzivaj: Prehlady - Prijmy, vydavky textovo (zadaj obdobie) - Vypocet dane. Mas to tam pekne vypocitane. Mozes aj fyzicky zmenit, co potrebujes.
Naposledy upravil Lianka : 14.08.09 at 13:46 Dôvod: preklep
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Ďakujem veľmi pekne Lianka, veľmi si mi pomohla, radšej sa pýtam lebo ked čítam tie zákony tak to je katastrofa tomu rozumieť.

ďakuejem ešte raz a želám aj ostatným príjemný víkend
0 0
martin.palkovic martin.palkovic

martin.palkovic je offline (nepripojený) martin.palkovic

Ahojte,
začínam s Alfou, zatiaľ to ide celkom OK, ale mám platby kartou a dávam ich ako interný doklad, no musím to urobiť cez dva riadky. Mám potom zmeniť číslo dokladu tak, aby bolo v obidvoch riadkoch rovnaké??
V návode z Krosu ako účtovať platby kartou majú rozdielne čísla dokladov.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ja si to cislujem napr. pri platbe Orange- 2 telefony,1 platba:

BU09/010/01
BU09/010/02
0 0
martin.palkovic martin.palkovic

martin.palkovic je offline (nepripojený) martin.palkovic

Áno toto pochopím, podobne to robím aj ja, ale ide mi o interne doklady.

Príklad:
14.03.09 /interný doklad/ Zaplatím v obchode kartou, naúčtujem napr. réžia a DPH
14.03.09 /interný doklad/ Priebežné položky

Jedným dokladom to Alfa nedokáže, preto sa pýtam či to robíte aj v prípade platby kartou tak isto. Či dávať ako 2 doklady (I-0001, I-0002), alebo len jeden doklad (I-0001, I-0001), alebo to členíte (I-0001/1 I-0001/2).

Ďakujeeem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ja to robim dvoma dokladmi - inak to ani nejde, nakolko jeden doklad je prijem a druhy vydaj (bola tu polemika, ci cez pokladnu, "pokladnu" alebo ID - zatial som ostala pri pokladni).
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

martin.palkovic Pozri príspevok
Áno toto pochopím, podobne to robím aj ja, ale ide mi o interne doklady.

Príklad:
14.03.09 /interný doklad/ Zaplatím v obchode kartou, naúčtujem napr. réžia a DPH
14.03.09 /interný doklad/ Priebežné položky

Jedným dokladom to Alfa nedokáže, preto sa pýtam či to robíte aj v prípade platby kartou tak isto. Či dávať ako 2 doklady (I-0001, I-0002), alebo len jeden doklad (I-0001, I-0001), alebo to členíte (I-0001/1 I-0001/2).

Ďakujeeem

- lenže v JU sa interné doklady na zaúčtovanie platby kartou nepoužívajú, ID sa používajú len pri konci roku pri uzávierkových operáciách napr. keď uplatňuješ adekvátnu časť odpisov majetku
platby kartou tu už boli rozpísané a rieši sa to bežnými dokladovými radmi ale určite nie internými dokladmi.
- áno alfa bohužial nedokáže rozčleniť doklad a ja má s tým problém keď napríklad jednou poštovou poukážkou sú uhradené dve faktúry z Orange dávam to normálne v číselnom rade za sebou a každý výdavkový pripárujem úhradu k danej faktúre a jeden výdavkový mi tak ostatne na poštovné. Všetky tri doklady nalepím k sebe v pokladni a k tomu ten jeden poštový doklad kde je uhradená celá suma.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
martin, ak ta to zaujima, problematika úctovania platby kartou bola rozoberana tu:
http://www.porada.sk/t81850-p9-platb...e-polozky.html
http://www.porada.sk/t78644-alfa-platba-kartou.html
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

veronkaj Pozri príspevok
- lenže v JU sa interné doklady na zaúčtovanie platby kartou nepoužívajú, ID sa používajú len pri konci roku pri uzávierkových operáciách napr. keď uplatňuješ adekvátnu časť odpisov majetku
platby kartou tu už boli rozpísané a rieši sa to bežnými dokladovými radmi ale určite nie internými dokladmi.
.
Veronka,
ja tiež vystavím interný doklad k platbe kartou.
Čo iné vystavíš???

Tiež sa mi to nepáči a pokým to nebolo v "Postupoch účtovania pre JU", tak bolo pre mňa prirodzenejšie účtovať to ako "elektronické peniaze" čiže cez riadnu pokladňu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lianka Pozri príspevok
Ja to robim dvoma dokladmi - inak to ani nejde, nakolko jeden doklad je prijem a druhy vydaj (bola tu polemika, ci cez pokladnu, "pokladnu" alebo ID - zatial som ostala pri pokladni).
Tak Lianka ja po odpovediach z drsr som sa tento rok podvolila a robím to cez ID a môžem Ti povedať, že už mám 2 šanóny naviac.

Na moju prvú žiadosť mi odcitovali zákon, tak som ich znovu požiadala.

Váš dopyt:
Ďakujem za odpoveď č. 19328. JU - platba kartou
Odpovedali ste mi:
"Možno teda uviesť, že platba za predaný tovar (materiál...) uskutočnená platobnou kartou sa účtuje ako priebežná položka a ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, v ďalšom členení napr. nákup materiálu. Na základe bankového výpisu sa zaúčtuje výdavok peňazí na bankovom účte a priebežné položky príjem. Ďalšie členenie sa už nebude účtovať a v pomocnej knihe účet v banke sa vyznačí, že sa jedná o úhradu platobnou kartou."
Tento odstavec mi je jasný
Len by som chcela vedieť ako mám zaúčtovať práve toto:
....účtuje ako priebežná položka a ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, v ďalšom členení napr. nákup materiálu....
Sú to pre mňa 2 položky na zaúčtovanie.
1. príjem z priebežných položiek do POKLADNE?????
2. výdavok ovl.ZD z POKLADNE?????

Problém mám, či je to POKLADŃA, alebo NEPEŃAŽNÁ operácia /čo by mi dávala za povinnosť robiť si "interné doklady" , aby som vedela, kde ich hľadať/

Odpoveď :
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
K problematike účtovania pri platbe platobnou kartou opätovne uvádzame, že postup tohto účtovania je vymedzený v ustanovení § 12 ods. 4 a ods. 5 Opatrenia č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva.

Ak daňovník fyzická osoba účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva platí platobnou kartou (napr. za materiál a pod.), podľa § 12 ods.5 postupov účtovania sa pri takejto platbe platobnou kartou v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods.6 písm.e) (ako výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zaúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.

Súčasne uvádzame, že z vyššie uvedených postupov.... nevyplýva postup účtovania, aký uvádzate vo Vašom podaní, a to príjem z priebežných položiek do pokladne a výdavok ovplyvňujúci základ dane z pokladne.
________________________

Takže tým posledným odstavcom je povedané "vsio". Určite nerobili účtovníctvo "veľkej FO"
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Muska, presne v tomto istom subore - pokyne bola este zaciatkom roka 2009 "pokladna" a nie "interny doklad" - tak som to tak aj zacala uctovat. V linkoch, ktoru su v mojom vyssie uvedenom prispevku, sa to dost rozoberalo, ale nemam v tom jasno dodnes, lebo kolko ludi, tolko nazorov... Viac sa mi to hodilo na tu pokladnu, ako to zdovodnuje aj veronka.

Doplnenie:
Precitala som tvoj prispevok z drsr - hej, je to tam jednoznacne. Konecne vidim taketo jednoznacne vyjadrenie. Dakujem, Muska.
Naposledy upravil Lianka : 18.08.09 at 09:26 Dôvod: doplnenie
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

martin.palkovic Pozri príspevok
Áno toto pochopím, podobne to robím aj ja, ale ide mi o interne doklady.

Príklad:
14.03.09 /interný doklad/ Zaplatím v obchode kartou, naúčtujem napr. réžia a DPH V/I-0001
14.03.09 /interný doklad/ Priebežné položky P/I-0001

Jedným dokladom to Alfa nedokáže, preto sa pýtam či to robíte aj v prípade platby kartou tak isto. Či dávať ako 2 doklady (I-0001, I-0002), alebo len jeden doklad (I-0001, I-0001), alebo to členíte (I-0001/1 I-0001/2).

Ďakujeeem
Martin , ja ID značím, tak ako píšem vyššie. Dodržím vždy rovnaké číslo, len ich rozlišujem V a P.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lianka Pozri príspevok
Viac sa mi to hodilo na tu pokladnu, ako to zdovodnuje aj veronka.
.
...Jááááj baby aj mne to viac vyhovovalo, lebo ja musím najskôr zistiť, ktorá platba je z firemnej karty...a ktorá z karty frajerky, manželky, matky, tetky.....atd. - tieto napr. účtujem klasika - VOZD z pokladne.

Lianka Pozri príspevok
- hej, je to tam jednoznacne. Konecne vidim taketo jednoznacne vyjadrenie. Dakujem, Muska.
Lianka, to už ma malo drsr asi plné zuby
Lebo ja im v otázke schválne odcitujem zákon a oni my ho znova odcitovali, som myslela , že ma šlahne, tak som sa opýtala znova
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať