Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Melnick Pozri príspevok
a/ Mal si urobiť inventúru
b/ Uplatniť DPH z majetku pri prvej registrácii
c/ Zmeniť v pokladni nastavenie pre platiľa DPH
d/ bez problémov predávať tovar, ktorý si mal nakúpený.
Ďakujem ti Melnick
Takto ešte.A keď je začiatok podnikania v maji,a prva vystavena faktura je až keď je predajca platca DPH, vlastne stači aby prepisal nakupeny tovar,jeho zostatok ku dňu,kedy prestal byť neplatcom DPH,ok?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
tibor1000 Pozri príspevok
Ďakujem ti Melnick
Takto ešte.A keď je začiatok podnikania v maji,a prva vystavena faktura je až keď je predajca platca DPH, vlastne stači aby prepisal nakupeny tovar,jeho zostatok ku dňu,kedy prestal byť neplatcom DPH,ok? Priznám sa - nerozumiem trošku otázke.
tibor1000 Ty si zrejme mal povinnosť povinnej registrácie podľa platného zákona DPH k 1.1.2009 a teraz chceš využiť zrušenie podľa novely, ktorou sa zvýšil limit hranice pre povinnú registráciu. Alebo sa mýlim?
Upresni, nakuknem sem ešte.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Melnick Pozri príspevok
tibor1000 Ty si zrejme mal povinnosť povinnej registrácie podľa platného zákona DPH k 1.1.2009 a teraz chceš využiť zrušenie podľa novely, ktorou sa zvýšil limit hranice pre povinnú registráciu. Alebo sa mýlim?
Upresni, nakuknem sem ešte.
Prepáč Melnick,asi som to napísal dosť nepochopiteľne
ale nie je to tak. nejedná sa o povinnú registráciu.Daňovník začal podnikať tento rok (2009),a dobrovoľne sa registroval,cca o 1 mesiac od založenia živnosti.
A s tým účtovaním teda nemám moc skúseností.
Nákup tovaru na predaj bol ešte vtedy,keď nebol platcom DPH.Nákup tohto tovaru zaúčtujem do nákladov spolu s DPH však?
potom sa daňovník zaregistroval za platcu DPH,nakúpené zásoby ešte vôbec nepredal,tzn. má nárok na odpočet DPH zo zásob.
Teraz neviem,čo s tým v účtovníctve?
urobím inventarizáciu k poslednému dňu keď bol ešte neplatca DPH.Vyjde mi suma X.
to bude suma s DPH.
Vypočítam Základ dane,DPH,a to si iba niekde poznačím na papier?
Potom musím pravdepodobne aj opraviť účtovníctvo,asi cez interný doklad?
aby som mal v nákladoch základ dane,a DPH mohol odpočítať pri registrácii?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tibor1000 Pozri príspevok
Prepáč Melnick,asi som to napísal dosť nepochopiteľne
ale nie je to tak. nejedná sa o povinnú registráciu.Daňovník začal podnikať tento rok (2009),a dobrovoľne sa registroval,cca o 1 mesiac od založenia živnosti.
A s tým účtovaním teda nemám moc skúseností.
Nákup tovaru na predaj bol ešte vtedy,keď nebol platcom DPH.Nákup tohto tovaru zaúčtujem do nákladov spolu s DPH však?
potom sa daňovník zaregistroval za platcu DPH,nakúpené zásoby ešte vôbec nepredal,tzn. má nárok na odpočet DPH zo zásob.
Teraz neviem,čo s tým v účtovníctve?
urobím inventarizáciu k poslednému dňu keď bol ešte neplatca DPH.Vyjde mi suma X.
to bude suma s DPH.
Vypočítam Základ dane,DPH,a to si iba niekde poznačím na papier?
Potom musím pravdepodobne aj opraviť účtovníctvo,asi cez interný doklad?
aby som mal v nákladoch základ dane,a DPH mohol odpočítať pri registrácii?
Nákup tovar v peňažnom denníku pred začiatkom registrácie zaúčtuješ v cenách s DPH.
Ak si plátcom DPH napr. k 1.5.09 - k 30.4.2009 urobíš fyzickú invenúru zásob tovaru. V inventúrnych súpisoch uvedieš dátum obstarania tovaru, cenu tovaru bez DPH, DPH a cenu spolu + číslo dokladu pod ktorým je nákup zaúčtovaný v peňažnom denníku.
V prvom daňovom priznaní DPH si uplatníš odpočet DPH pri registrácii.
Súčasne cez interný doklad o sumu DPH, ktorú si si uplatnil pri registrácii a pri nákupe tovaru bola zahrnutá vo VOZD zvýšiš základ dane /v členení tovar to uvedieš s mínusovým znamienkom/.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Ďakujem pekne Veronika,presne takto som to potreboval vysvetliť,aby som v tom mal uplne jasno.Pekný víkend prajem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tibor, skús si aj prečítať vynikajúcu tému od Janky Acsovej http://www.porada.sk/t25207-uplatnen...odla-55-a.html
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Mám prípad SZČO vystavuje fa v CZK v JU je neplatca. A úhrada býva tak do 60 dní v hotovosti. Ja si v deň úhrady prepočítam fa na EUR. Teraz kurzom ECB treba dňom úhrady alebo dňom pred zaplatením?Je potrebné viesť kurzové rozdiely? Ja robím len so sumou prepočítanou kurzom.Neviem či som to dobre vysvetlila.
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

Zdenka175 Pozri príspevok
Mám prípad SZČO vystavuje fa v CZK v JU je neplatca. A úhrada býva tak do 60 dní v hotovosti. Ja si v deň úhrady prepočítam fa na EUR. Teraz kurzom ECB treba dňom úhrady alebo dňom pred zaplatením?Je potrebné viesť kurzové rozdiely? Ja robím len so sumou prepočítanou kurzom.Neviem či som to dobre vysvetlila.
Príspevok od Dav pre teba o niečo vyššie:
http://www.porada.sk/1095634-post2001.html
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

mekelek Pozri príspevok
Príspevok od Dav pre teba o niečo vyššie:
http://www.porada.sk/1095634-post2001.html
Mne sa jedná či treba viesť kurzové rozdiely?
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

Zdenka175 Pozri príspevok
Mne sa jedná či treba viesť kurzové rozdiely?
Postupy účt.JÚ
§ 4
Peňažný denník

(4) Kurzové rozdiely podľa § 21 ods. 2 sa účtujú v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií podľa
a) odseku 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
b) odseku 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

veronikasad Pozri príspevok
Nákup tovar v peňažnom denníku pred začiatkom registrácie zaúčtuješ v cenách s DPH.
Ak si plátcom DPH napr. k 1.5.09 - k 30.4.2009 urobíš fyzickú invenúru zásob tovaru. V inventúrnych súpisoch uvedieš dátum obstarania tovaru, cenu tovaru bez DPH, DPH a cenu spolu + číslo dokladu pod ktorým je nákup zaúčtovaný v peňažnom denníku.
V prvom daňovom priznaní DPH si uplatníš odpočet DPH pri registrácii.
Súčasne cez interný doklad o sumu DPH, ktorú si si uplatnil pri registrácii a pri nákupe tovaru bola zahrnutá vo VOZD zvýšiš základ dane /v členení tovar to uvedieš s mínusovým znamienkom/.
Ešte uvažujem nad týmto:
pred registráciou DPH sme nakúpili počítač,do 900 EUR,dáme ho priamo do spotreby,ale bol nakúpený v r.2009,takže by sme mali mať nárok na odpočet DPH pri registrácii podľa § 55 (majetok nebol zahrnutý vo výd.min.rok,ani odpisy)

tento drobný hm.majetok však máme v evidencii v sume s DPH
keď si uplatníme nárok na vrátenie DPH,v evidencii bude aká suma?s DPH alebo bez DPH?
Ďakujem
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Dav Pozri príspevok
Áno. Namiesto kurzu NBS z aktuálneho dňa do r. 2008 sa v r. 2009 používa kurz ECB z predchádzajúceho dňa. Taktiež je zverejnený na stránke NBS.
Dav, a ako je to kurzom v DF. napr. fa došla 11.3. Prepočíta sa kurzom 10.3 alebo dňom pred uvedením zdaniteľním plnením.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Kedy je správne účtovať PHM do prevázkovej réžie a kedy do materiálu? Jedná sa len o SZČO?Dakujem za každú radu
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Zdenka175 Pozri príspevok
Kedy je správne účtovať PHM do prevázkovej réžie a kedy do materiálu? Jedná sa len o SZČO?Dakujem za každú radu
PHM, ktoré sa tankujú do nádrže automobilu účtujem do materiálu a v internej smernici mám uvedené, že sú určené priamo do spotreby, takže sa nemusia viesť v knihe zásob. Keď sa PHM nakúpia do zásoby, potom sa účtuje o nich ako o zásobách, takže tiež do materiálu, ale s inou analytikou sa musia zapísať aj do knihy zásob a viesť na kartách.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Ešte uvažujem nad týmto:
pred registráciou DPH sme nakúpili počítač,do 900 EUR,dáme ho priamo do spotreby,ale bol nakúpený v r.2009,takže by sme mali mať nárok na odpočet DPH pri registrácii podľa § 55 (majetok nebol zahrnutý vo výd.min.rok,ani odpisy)

tento drobný hm.majetok však máme v evidencii v sume s DPH
keď si uplatníme nárok na vrátenie DPH,v evidencii bude aká suma?s DPH alebo bez DPH?
Ďakujem
posúvam
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

tibor1000 Pozri príspevok
Ešte uvažujem nad týmto:
pred registráciou DPH sme nakúpili počítač,do 900 EUR,dáme ho priamo do spotreby,ale bol nakúpený v r.2009,takže by sme mali mať nárok na odpočet DPH pri registrácii podľa § 55 (majetok nebol zahrnutý vo výd.min.rok,ani odpisy)

tento drobný hm.majetok však máme v evidencii v sume s DPH
keď si uplatníme nárok na vrátenie DPH,v evidencii bude aká suma?s DPH alebo bez DPH?
Ďakujem
bez DPH samozrejme
§17
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať, nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
b) príjem z nákupu vlastných akcií za hodnotu nižšiu, ako je ich menovitá hodnota, pri následnom znížení základného imania; za príjem z nákupu sa považuje rozdiel medzi menovitou hodnotou akcií a nižšou hodnotou, za ktorú sa nakúpili,
c) suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená podľa tohto zákona alebo podľa doterajších predpisov,
d) daň z pridanej hodnoty vzťahujúca sa na hmotný majetok a nehmotný majetok,

1. na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty6) uplatnil nárok na odpočet pri registrácii podľa osobitného predpisu, pričom o daň z pridanej hodnoty6) je daňovník povinný znížiť vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,
2. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu, 6) o ktorú upraví vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,
Naposledy upravil Monika Kováčová : 13.07.09 at 10:57 Dôvod: opravila som
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Iwett Pozri príspevok
PHM, ktoré sa tankujú do nádrže automobilu účtujem do materiálu a v internej smernici mám uvedené, že sú určené priamo do spotreby, takže sa nemusia viesť v knihe zásob. Keď sa PHM nakúpia do zásoby, potom sa účtuje o nich ako o zásobách, takže tiež do materiálu, ale s inou analytikou sa musia zapísať aj do knihy zásob a viesť na kartách.
A teda tá prevádzková réžia je nesprávne? Doteraz som to tam dávala a píše sa kniha jázd
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zdenka175 Pozri príspevok
A teda tá prevádzková réžia je nesprávne? Doteraz som to tam dávala a píše sa kniha jázd
čítaj tému Materiál alebo réžia? Súhrn v tomto príspevku: http://www.porada.sk/950731-post137.html
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Zdravím Vás,rád by som si s Vami prosím prekonzultoval:
pripísanie daňového bonusu za zamestnancov, zaslaný z Daňového úradu,na bankový účet podnikateľa
účtujem : do stĺpca mínus mzdy?
Ďakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

tibor1000 Pozri príspevok
Zdravím Vás,rád by som si s Vami prosím prekonzultoval:
pripísanie daňového bonusu za zamestnancov, zaslaný z Daňového úradu,na bankový účet podnikateľa
účtujem : do stĺpca mínus mzdy?
Ďakujem
Správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať