Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Ahojte - pri nákupe/predaji s platbou kartou to robím takto (dúfam teda že dobre )

12.08.2009 - nákup PHM/platba kartou:
- Výdavok-priebežná položka 40,00 €
- Výdavky (daňové) - Prevádzková réžia: 40,00 €

13.08.2009 - odpísanie prostriedkov za platbu kartou z účtu
- Výdavok-banka 40,00 €
- Príjem-priebežná položka 40,00 €



12.08.2009 - tržba za predaj tovaru
- Príjem-priebežná položka 100 €
- Príjmy zahrň. do ZD 100 €

13.08.2009 - pripísanie prostriedkov na BÚ (za predaj tovaru)
- Príjem-banka 100 €
- Výdavok-priebežná položka 100 €


Tak dúfam že je to O.K.

Ale súhlas - je to pekná otrava
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Assea a robíš to pokladničnými dokladmi alebo ID ????
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

noo - cez pokladnu nie - lebo sa to pokladne vlastne nedotkne...
našla som po chvíľke šmátrania po kancelárii toto. Ale pri väčšine soft. je to možné riešiť asi len cez ID.

Osobitou účtovnou operáciou je účtovanie priebežných položiek pri platbe a inkase realizovaných platobnou kartou. S účinnosťou od 01.01.2008 sa spôsob účtovania týchto účtovných operácií dostal priamo do postupov (§ 12 ods. 4 a 5).
Pri platbe kartou dochádza k pohybu peň.prostriedkov podľa zdroja. Účtovným jednotkám možno odporučiť zúčtovací doklad priebežných položiek. Jeho forma nie je predpísaná, a nie je možné ho zamieňať s dokladom, ktorým účtujeme účtovné operácie bez pohybu peňažných prostriedkov. K pohybu peňažných prostriedkov dochádza a to v priebežných položkách s následným pohybom na účte v banke.

Účtovanie rieši časový nesúlad medzi realizáciou obchodu a odpísaním, či pripísaním peňažných prostriedkov, ktoré sa premietne na výpise z účtu.

Zúčtovací doklad priebežných položiek musí obsahovať všetky náležitosti podľa §10 ZoÚ a môže poskytovať informácie v štruktúre využívanej napr. na pokladničných dokladoch. Jedná sa o doklad ktorým preukazujeme pohyb peňažných prostriedkov podľa zdroja v členení priebežná položka.

V praxi sa ukazuje problémom softvérové riešenie platieb kartou. ÚJ musí mať na zreteli, aká účtovná operácia vznikne a kde sa má premiestniť.

Teraz som to skúsila v Alfe urobiť, ale nevedela som prostredníctvom ID sumu na priebežnú položku.

Ja robím denník v exceli takže to bolo pre mňa jednoduché, ale už je tých dokladov nejako veľa tak si s tým budem musieť poradiť v nejakom softe
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

Assea Pozri príspevok
noo - cez pokladnu nie - lebo sa to pokladne vlastne nedotkne...
našla som po chvíľke šmátrania po kancelárii toto. Ale pri väčšine soft. je to možné riešiť asi len cez ID.

Teraz som to skúsila v Alfe urobiť, ale nevedela som prostredníctvom ID sumu na priebežnú položku.
Účtujem v Alfe. Platbu kartou riešim cez ID, tak, ako mi poradili krosáci:
1. ID - výdaj na nákup resp. úhrada fa.
2. ID - príjem z priebežnej položky
3. BV - výdaj na priebežnú položku
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Môžem sa prosím opýtať, vedie sa niekde evidencia obchodného majetku?
Napr. mám auto,ktoré má pradávno ukončený leasing,teda nie je zaradené v dlhodobom majetku- treba viesť dajakú evidenciu aút,ktoré sú zaradené v obch.majetku- v podstate máme všetky zaradené.
A napr. teraz kúpime auto za 1500 €- dám to rovno ako VOZD, keďže suma je menšia, ako 1700 €,platca DPH- kupuje tiež od platcu DPH, takže DPH uplatním a keďže v TP bude tiež ako majiteľ firma- tak je to obchodný majetok firmy a môžem si naňho uplatňovať všetky výdavky súvisiace s prevádzkou, PHM, opravy...? ( rozmýšľam správne?)
Samozrejme ho prihlásim na ďaňový úrad.

Vopred ďakujem za každú radu

Lucia
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

L-M Pozri príspevok
Môžem sa prosím opýtať, vedie sa niekde evidencia obchodného majetku? áno, kniha HIM, alebo kniha drobného IM
Napr. mám auto,ktoré má pradávno ukončený leasing,teda nie je zaradené v dlhodobom majetku- prečo nie je zaradené?? treba viesť dajakú evidenciu aút,ktoré sú zaradené v obch.majetku áno - viď prvú odpoveď- v podstate máme všetky zaradené.
A napr. teraz kúpime auto za 1500 €- dám to rovno ako VOZD, keďže suma je menšia, ako 1700 €,platca DPH- kupuje tiež od platcu DPH, takže DPH uplatním a keďže v TP bude tiež ako majiteľ firma- tak je to obchodný majetok firmy urobíš mu kartu HIM a máš ho zaradené a môžem si naňho uplatňovať všetky výdavky súvisiace s prevádzkou, PHM, opravy...? áno( rozmýšľam správne?)
Samozrejme ho prihlásim na ďaňový úrad.

Vopred ďakujem za každú radu

Lucia
..v texte
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

L-M Pozri príspevok
Môžem sa prosím opýtať, vedie sa niekde evidencia obchodného majetku?
Napr. mám auto,ktoré má pradávno ukončený leasing,teda nie je zaradené v dlhodobom majetku- treba viesť dajakú evidenciu aút,ktoré sú zaradené v obch.majetku- v podstate máme všetky zaradené.
A napr. teraz kúpime auto za 1500 €- dám to rovno ako VOZD, keďže suma je menšia, ako 1700 €,platca DPH- kupuje tiež od platcu DPH, takže DPH uplatním a keďže v TP bude tiež ako majiteľ firma- tak je to obchodný majetok firmy a môžem si naňho uplatňovať všetky výdavky súvisiace s prevádzkou, PHM, opravy...? ( rozmýšľam správne?)
Samozrejme ho prihlásim na ďaňový úrad.

Vopred ďakujem za každú radu

Lucia
ak máš dlhodobý majetok, ktorý je už síce odpísaný, no napriek tomu ho ešte využívaš na firemné účely, nemala si ho prečo vyraďovať z evidencie. Mal by figurovať s nulovou hodnotou v majetku firmy, mal by mať pridelené svoje inventárne číslo a vystavenú inventárnu kartu, alebo kartu dlhodobého majetku (podľa softu - každý to volá ináč). To isté platí aj pre nové auto. A ak bude zaradené do majetku firmu, môžeš si uplatňovať náklady na opravu, údržbu, prevádzku... len mi nejde do hlavy, na základe čoho si to uplatňovala pri tom starom aute, ak bolo vyradené z vašej evidencie? Alebo si naň neuplatňovala nič?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Muška - stihli sme to opäť spolu...
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

ďakujem Vám obom,auto bolo kúpen= na leasing v roku 2001, ukončený leasing v roku 2004- tento soft máme od roku 2006 a je som ho nevyraďovala, len som zistila, že tam nie je evidované v knihe dlhodobého majetku. A ešte jedno máme a to má už 17 rokov. Všetky sú úžitkové vozidlá.
Nebolo odhlásené z daňového úradu a v TP je vedené na firmu- uplatňovali sme naňho výdavky.
Ide mi o to, že či tam majú byť všetky vozidlá, pretože ak teraz kúpime toto auto za 1500€, nechceme ho odpisovať, ale ho hneď zaradím do výdavkov, tak to bude ako-VOZD- zrejme PR ( nie som si istá)Mám ho aj tak zaradiť do dlhodobého majetku z nulovou zostatkovou cenou- aby tam figurovalo?

Mám v tom dajaký chaos

P.S: Ak sú staréééé a vedené na IČO a nie sú v evidencii dlhodobého majetku nie sú obchodným majetkom?
Naposledy upravil L-M : 17.09.09 at 08:39
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím poradíte my

to čo som tu čítala či to dobre chápem??? - doplnte mi prosím do textu

- ak si SZčo platca dph kvartálny v JU kúpi auto tak

- ak si kúpi auto napríklad v CZK typ N1 tak dostane faktúru bez dph z Čiech a tu faktúru prijme a zaplatí z nej dph bez nároku na odpočet čiže musí ju odviesť DU
- zároveň táto výška dph vstupuje do OC auta, a tá suma /teda auto + dph/ sa bude odpisovať 4 roky
- všetky náklady spojené s nákupom teda napr. kolky, prepis, stk, idú do nákladov samostatne ako jednorázové výdavky alebo môžem to dať potom do OC auta
- ak si kúpi auto N1 na leasing napr. v SR tak dostane splátkový kalendár z leasingu a tam je OC aj splátky a v splátkach je už odpočet dph po mesiacoch, čo na konci roku dám jedným zápisom do PD teda odpisy leasing. splátok a odpis dph za obdobie leasingu v danom roku a tým sa vlastne odpisuje auto
- ak si kúpi auto typ M tak dph nemôže uplatniť len cenu bez dph dá do odpisov



- ak sa kúpi auto od súkromnej osoby v SR typ M alebo N1 tak to kúpi bez dph a teda celá suma ide do OC a odpisov bez ohľadu na typ M alebo N1

- ak by nastal prípad, že kúpi auto na pôžičku od banky alebo v hotovosti typ N1 tak si môže dph odpočítať hneď pretože už bude hneď majitel, teda pri najbližšom podávaní dph výkazu si uplatní z faktúry sumu dph a ak by vyšla dph mínusom / preplatok dane/ tak DU mu nebude hneď vracať dph ale sa počká a tento preplatok sa odráta z výšky dph čo by mala byť v ďalšom období a na DU sa pošle len rozdiel. Ak by aj tam vyšiel ešte preplatok tak až vtedy pošle DU ten preplatok

- a cena bez dph z faktúy = cena daná na odpis


prosím mám v tom chaos tak ak môžete dopíšte mi čo chápem zle alebo dobre nech v tom máme jasnejšie. robím teraz prvý rok a plánujeme zobrať auto na leasing tak to ešte bude dosť učenia okolo rozpisov splátok a tak.


Ďakujeme vopred
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

L-M Pozri príspevok
ďakujem Vám obom,auto bolo kúpen= na leasing v roku 2001, ukončený leasing v roku 2004- tento soft máme od roku 2006 a je som ho nevyraďovala, len som zistila, že tam nie je evidované v knihe dlhodobého majetku. A ešte jedno máme a to má už 17 rokov. Všetky sú úžitkové vozidlá.
Nebolo odhlásené z daňového úradu a v TP je vedené na firmu- uplatňovali sme naňho výdavky.
Ide mi o to, že či tam majú byť všetky vozidlá, pretože ak teraz kúpime toto auto za 1500€, nechceme ho odpisovať, ale ho hneď zaradím do výdavkov, tak to bude ako-VOZD- zrejme PR ( nie som si istá)Mám ho aj tak zaradiť do dlhodobého majetku z nulovou zostatkovou cenou- aby tam figurovalo?

Mám v tom dajaký chaos

P.S: Ak sú staréééé a vedené na IČO a nie sú v evidencii dlhodobého majetku nie sú obchodným majetkom?
Lucka,
Postupy účtovania JÚ

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

L-M Pozri príspevok
ďakujem Vám obom,auto bolo kúpen= na leasing v roku 2001, ukončený leasing v roku 2004- tento soft máme od roku 2006 a je som ho nevyraďovala, len som zistila, že tam nie je evidované v knihe dlhodobého majetku. to bol leasing ešte podľa "starých" pravidiel. Čiže ukončením leasingu, ste auto mali zapísať na kartu HIM a iba ho evidovať. A ešte jedno máme a to má už 17 rokov. Ak bolo v OM a nebolo vyradené a stále na neho uplatňujete náklady ako na OM, tak mu tiež treba vystaviť kartu a len ho evidovať
Všetky sú úžitkové vozidlá. to je jedno
Nebolo odhlásené z daňového úradu a v TP je vedené na firmu- uplatňovali sme naňho výdavky. vystaviť kartu HIM
Ide mi o to, že či tam majú byť všetky vozidlá, pretože ak teraz kúpime toto auto za 1500€, nechceme ho odpisovať, ale ho hneď zaradím do výdavkov, tak to bude ako-VOZD- zrejme PR VOZD-materiál-zásoby ( nie som si istá)Mám ho aj tak zaradiť do dlhodobého majetku z nulovou zostatkovou cenou- aby tam figurovalo? áno, zákon hovorí, že ho máš evidovať ako zásoby, takže by si mu mala vlastne vystaviť "skladovú kartu", Účtujem ako VOZD-zásoby, ale vystavujem kartu HIM, lebo na skladovej karte je málo údajov

Mám v tom dajaký chaos

P.S: Ak sú staréééé a vedené na IČO a nie sú v evidencii dlhodobého majetku nie sú obchodným majetkom? otázka je či MAJÚ byť zaevidované, tzn., či na ne účtujete nejaké náklady....je jedno či sú staré a u FO je taktiež jedno či sú evidované na IČO, alebo na meno......FO ak začne účtovať o majetku, tak sa stáva OM....a nemusí nič prepisovať u policajtov, tzn, že aj auto, ktoré je na meno a FO sa rozhodne , tak ho jednoducho zaradí do OM a to tak, že mu vystaví kartu HIM.
..v texte
Naposledy upravil Muška : 17.09.09 at 09:17
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Muška Pozri príspevok
Lucka,
Postupy účtovania JÚ

(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Muška, ja som z toho všetkého už úplný blázon, to tak dopadne, keď si myslí človek, že by sa to mohol naučiť a padne do toho z úple iného odvetvia

Prosím ťa ako to bude vyzerať v PD- výdavok za materiál ?- podľa postupov účtovania mi to tak vychádza.
Ale aká kniha zásob ?- ja mám v Alfe iba evidenciu krátk.majtku, dlhod.majetku,ceniny,SF...
A prosím ťa tá evidencia obchodného majetku,ev.dlhodob. majetku- tie staré autá tam tiež musia byť-ste moja jediná záchrana- veru nemám, kto iny by mi poradil.

Ešte raz ďakujem


Kým som to písala, už si mi aj odpovedala- tak dúfam, že už v tom mám aspoň trochu jasno, ešte- ak je teda ale auto evidovane na FO bez IČO- vtedy si ale nemôže uplatňovať výdavky ako poistne,opravy- iba náhradu za km a PHM nie?
Tak ich tam idem dodatočne zapísať...
Naposledy upravil L-M : 17.09.09 at 09:22
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

L-M Pozri príspevok
Muška, ja som z toho všetkého už úplný blázon, to tak dopadne, keď si myslí človek, že by sa to mohol naučiť a padne do toho z úple iného odvetvia

Prosím ťa ako to bude vyzerať v PD- výdavok za materiál ?- podľa postupov účtovania mi to tak vychádza. áno
Ale aká kniha zásob ?- ja mám v Alfe iba evidenciu krátk.majtku, dlhod.majetku,ceniny,SF... skladová karta, ale ja pre Auto - robím kartu HIM
A prosím ťa tá evidencia obchodného majetku,ev.dlhodob. majetku- tie staré autá tam tiež musia byť-ste moja jediná záchrana- veru nemám, kto iny by mi poradil tie staré autá boli možno niekedy odpisované alebo "staré" leasingy - tak tie áno, určite im vystav kartu HIM v zostatkovej cene nula.

Ešte raz ďakujem
Lucka,
pozri môju predchádzajúcu odpoveď. Doplnila som Tvoje otázky
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

L-M Pozri príspevok
Kým som to písala, už si mi aj odpovedala- tak dúfam, že už v tom mám aspoň trochu jasno, ešte- ak je teda ale auto evidovane na FO bez IČO- vtedy si ale nemôže uplatňovať výdavky ako poistne,opravy- iba náhradu za km a PHM nie?
Lucka,
veď to som Ti písala, že ak sa FO rozhodne zaradiť auto do majetku /teda ak ide o živnosť/, tak ho zaradí na kartu a jednoducho začne o ňom /o majetku/ účtovať. Nemusí auto prepisovať na polícii. To iba policajti trošku "zavádzali" , ale asi iba z nevedomosti , lebo zákon o dani z príjmov hovorí:


m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

L-M Pozri príspevok
ešte- ak je teda ale auto evidovane na FO bez IČO- vtedy si ale nemôže uplatňovať výdavky ako poistne,opravy- iba náhradu za km a PHM nie? Môže si uplatňovať preukazateľné výdavky, AK HO ZARADÍ DO OM, nemusí mať v TP IČO
Tak ich tam idem dodatočne zapísať...
Lucka, sa tu predbiehame.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Muška Pozri príspevok
Lucka,
veď to som Ti písala, že ak sa FO rozhodne zaradiť auto do majetku /teda ak ide o živnosť/, tak ho zaradí na kartu a jednoducho začne o ňom /o majetku/ účtovať. Nemusí auto prepisovať na polícii. To iba policajti trošku "zavádzali" , ale asi iba z nevedomosti , lebo zákon o dani z príjmov hovorí:


m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
Si to predstav, zas som aspoň o kúsok múdrejšia, dúfam.....

Ja mám pocit, že aj tak tým zákonom nebudem nikdy rozumieť
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Muška Pozri príspevok
Lucka, sa tu predbiehame.
Ešte, že je tá porada, hneď mi je lepšie
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ešte budem otravovať, išla som to tam zapisovať a prosím dátum obstarania a zaradenia, dám kedy bola popísaná zmluva s leasingovou spoločnosťou?

A obstarávaciu cenu dám 0?
Lebo zost. cena sa mi dá dať len cez oprávky,alebo tech zhodn,alebo zníženie a zvýšenie ceny. - a tam neviem čo by som veru napísala.

Rada by som , aby som v tom už mala poriadok
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

L-M Pozri príspevok
Ešte budem otravovať, išla som to tam zapisovať a prosím dátum obstarania a zaradenia, dám kedy bola popísaná zmluva s leasingovou spoločnosťou?

A obstarávaciu cenu dám 0?
Lebo zost. cena sa mi dá dať len cez oprávky,alebo tech zhodn,alebo zníženie a zvýšenie ceny. - a tam neviem čo by som veru napísala.

Rada by som , aby som v tom už mala poriadok
Keďže predpokladám, že ide o leasingy podľa "starých" pravidiel, teda obstaraných pred 2004, tak na kartu napíš deň zaradenia - deň ukončenia leasingu a môžeš dať obstarávaciu cenu nula.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať