Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ja tlačím penden 1 x za rok - za celé obdobie od 1.1 do 31.12 ,

neviem o tom, že by bola povinnosť tlačiť penden v nejakých časových úsekoch
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
šetrím lesy, netlačím, uložím ako PDF súbor..
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý podvečer prajem,
chcel by som sa s Vami prosím poradiť-keď Daňový úrad vráti zamestnávateľovi daňový bonus za zamestnancov (na bank.účet),tento príjem účtujem ako PNZD?

ďakujem vopred za radu
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý podvečer prajem,
chcel by som sa s Vami prosím poradiť-keď Daňový úrad vráti zamestnávateľovi daňový bonus za zamestnancov (na bank.účet),tento príjem účtujem ako PNZD?

ďakujem vopred za radu
Nie,účtuje sa mínusom v kolónke mzdy.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Postupy účtovania v JÚ
§ 4 odst.8
8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Dobrý deň,

prosím pokial sa dá a môžem poprosiť, mám taký prípad aký som ešte nemala
v JU SZčo platca dph mám rozdelené v šanone zvlášť fa došlé, vyšlé, pokladňu + a - a banku.

Faktúry došlé dávam za sebou ako prídu a ked sú hradené v hotovosti dám výdavkový alebo doklad o úhrade do pokladne že úhrada fa a v banke mám zase odpočítanú položku že úhrada fa.

ale včera mi doniesol fa z Metra a platil v hotovosti.
prosím urobím správne keď dám tento typ faktúry priamo do pokladne a vytlačím po zaúčtovaní výdavkový doklad a nebudem to považovať za faktúru ale ako výdavkový kde vlastne rozpíšem zvlásť na jeden kance. potreby a zvlášť náradie, lebo robím v Alfe. Tento typ fa z Metra podla mňa preto patrí do pokladne lebo nikde nemudem mať naň doklad o úhrade z banky nie a z pokladne nie lebo nedostal príjmový doklad.
bude to tak správne????

ďakujem
0 0
tibetan tibetan

tibetan je offline (nepripojený) tibetan

Podľa mňa môžeš spokojne dať fa z Metra aj s pokladničným bločkom do pokladne, ak to bolo hradené v hotovosti, nemáš mať aký iný doklad o úhrade.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
tibetan Pozri príspevok
Podľa mňa môžeš spokojne dať fa z Metra aj s pokladničným bločkom do pokladne, ak to bolo hradené v hotovosti, nemáš mať aký iný doklad o úhrade.
Na fakturach od Metra je aj kod DKP, z tohto dovodu to tiez davam do pokladne - vychadzam z toho, ze je to vlastne doklad z ERP.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás,môže SZČO,ktorá prenajíma dom,ale nemá tento dom zaradený v majetku - môže poistenie tohto domu dať do daňovo uznateľných výdavkov?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás,môže SZČO,ktorá prenajíma dom,ale nemá tento dom zaradený v majetku - môže poistenie tohto domu dať do daňovo uznateľných výdavkov?
záleží na tom či preukazuje skutočné výdavky alebo paušálne výdavky. Ak preukazuje skutočné výdavky tak si môže dať do nákladov aj poistné.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás,môže SZČO,ktorá prenajíma dom,ale nemá tento dom zaradený v majetku - môže poistenie tohto domu dať do daňovo uznateľných výdavkov?
Nezaradenie prenajímaného domu do obchodného majetku a uplatňovanie akýchkoľvek skutočných výdavkov sa vzájomne vylučuje. Ak nemáte prenajímaný dom zaradený do obchodného majetku, poistenie domu si do daňovo uznateľných výdavkov nemôžete dať.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý večer poraďáci,
prosím Vás,môže SZČO,ktorá prenajíma dom,ale nemá tento dom zaradený v majetku - môže poistenie tohto domu dať do daňovo uznateľných výdavkov?
Pre upresnenie mojej predchádzajúcej odpovede doplním ustanovenia zákona o dani z príjmov, z ktorých som vychádzala:
§ 2 písm. m):
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, /1/ eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.
§ 6:
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu. /34/

(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, /1/ je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

Z uvedeného vyplýva, že ak si chce daňovník uplatniť k príjmom z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 skutočné výdavky, musí o nich viesť aspoň predpísanú evidenciu danú zákonom o dani z príjmov v § 6 ods. 11 (ale dobrovoľne môže viesť aj účtovníctvo). Vedením tejto evidencie, alebo vedením účtovníctva sa majetok podľa § 2 písm. m) ZDP automaticky stáva obchodným majetkom.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Mária.K. Pozri príspevok
Nezaradenie prenajímaného domu do obchodného majetku a uplatňovanie akýchkoľvek skutočných výdavkov sa vzájomne vylučuje. Ak nemáte prenajímaný dom zaradený do obchodného majetku, poistenie domu si do daňovo uznateľných výdavkov nemôžete dať.
Nezaradenie prenajímaného domu do obchodného majetku a uplatňovanie akýchkoľvek skutočných výdavkov sa vzájomne nevylučuje

Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa príjem z prenájmu nehnuteľností zahŕňa pod § 6. Pri uplatňovaní skutočných výdavkov je možnosť sa rozhodnúť, či bude viesť počas zdaňovacieho obdobia evidenciu, alebo účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva , aj keď táto povinnosť nevyplýva podľa zákona o účtovníctve.
Ak sa rozhodne viesť účtovníctvo, je potrebné oddeliť príjmy a výdavky súvisiace s podnikaním a príjmy a výdavky súvisiace s prenájmom. Ak sa rozhodne uplatňovať výdavky % z príjmov, stačí viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach
Ak sa daňovník rozhodne uplatňovať si preukázateľné výdavky, musí sa rozhodnúť, či nehnuteľnosť zaradí alebo nezaradí do obchodného majetku. Ak sa nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku, je možné okrem bežných výdavkov uplatniť si aj daňové odpisy nehnuteľnosti
Naposledy upravil babi2 : 16.11.09 at 06:48
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

babi2 Pozri príspevok
Nezaradenie prenajímaného domu do obchodného majetku a uplatňovanie akýchkoľvek skutočných výdavkov sa vzájomne nevylučuje

Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa príjem z prenájmu nehnuteľností zahŕňa pod § 6. Pri uplatňovaní skutočných výdavkov je možnosť sa rozhodnúť, či bude viesť počas zdaňovacieho obdobia evidenciu, alebo účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva , aj keď táto povinnosť nevyplýva podľa zákona o účtovníctve.
Ak sa rozhodne viesť účtovníctvo, je potrebné oddeliť príjmy a výdavky súvisiace s podnikaním a príjmy a výdavky súvisiace s prenájmom. Ak sa rozhodne uplatňovať výdavky % z príjmov, stačí viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach
Ak sa daňovník rozhodne uplatňovať si preukázateľné výdavky, musí sa rozhodnúť, či nehnuteľnosť zaradí alebo nezaradí do obchodného majetku. Ak sa nehnuteľnosť zaradí do obchodného majetku, je možné okrem bežných výdavkov uplatniť si aj daňové odpisy nehnuteľnost
Ustanovenia zákona, o ktoré sa pri vyjadrení svojho názoru opieram, sú uvedené v príspevku č. 2333.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Ak daná hnuteľnosť nie je zaradená do obchodného majetku, teda sa o nej neúčtuje ani nevedie evidencia podľa zákona o dani z príjmov, tak výdavky súvisiace s používaním tohto majetku sú len jeho osobné výdavky, na jeho osobnú potrebu, nemôžu sa považovať za daňový výdavok.

Pripájam pokyn DRSR.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Blankake Pozri príspevok
Ak daná hnuteľnosť nie je zaradená do obchodného majetku, teda sa o nej neúčtuje ani nevedie evidencia podľa zákona o dani z príjmov, tak výdavky súvisiace s používaním tohto majetku sú len jeho osobné výdavky, na jeho osobnú potrebu, nemôžu sa považovať za daňový výdavok.
Myslím, že tu spájate dve navzájom nesúvisiace veci.
Jednou je zaradenie nehnuteľnosti do obchodného majetku a druhou účtovanie (evidencia) o prenájme.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

ego.mc Pozri príspevok
Myslím, že tu spájate dve navzájom nesúvisiace veci.
Jednou je zaradenie nehnuteľnosti do obchodného majetku a druhou účtovanie (evidencia) o prenájme.
To nie sú dve nesúvisiace veci. Evidencia o prenájme nehnuteľnosti sa vedie podľa § 6 ods. 11 ZDP a ZDP v § 2 písm. m) hovorí, že majetok, o ktorom sa vedie táto evidencia je obchodným majetkom.

"m) obchodným majetkom je súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, /1/ eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu."

Obchodným majetkom je podľa tohto ustanovenia ZDP majetok, o ktorom sa účtuje, ale aj majetok, o ktorom sa vedie evidencia o príjmoch a výdavkoch z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 11 ZDP.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

ego.mc Pozri príspevok
Myslím, že tu spájate dve navzájom nesúvisiace veci.
Jednou je zaradenie nehnuteľnosti do obchodného majetku a druhou účtovanie (evidencia) o prenájme.
Ale tibor1000 sa pýtal, či si môže dať do výdavkov poistenie za takýto dom, ktorý nemá v obchodnom majetku - nie na účtovanie o prenájme.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Myslím, že príspevok č. 2334 na otázku odpovedal.
Prenajímať a účtovať o prenájme môže aj ako osoba (nie SZČO) a v takom prípade nemusí mať majetok zaradený ako obchodný.
Naposledy upravil ego.mc : 16.11.09 at 15:07
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Blankake Pozri príspevok
Ale tibor1000 sa pýtal, či si môže dať do výdavkov poistenie za takýto dom, ktorý nemá v obchodnom majetku - nie na účtovanie o prenájme.
Ja tomu rozumiem, ale podľa môjho názoru platí táto rovnica:
vedie evidenciu alebo účtuje = môže si dať do výdavkov poistenie za dom,
nevedie evidenciu alebo neúčtuje = nemôže si dať do výdavkov poistenie za dom,
vedie evidenciu alebo účtuje=dom je v obchodnom majetku bez ohľadu na to, či si to tak daňovník želá, alebo nie. Zákon v § 2 písm. m) priamo upravuje, že vedením evidencie o prenájme nehnuteľnosti, alebo vedením účtovníctva o prenájme nehnuteľnosti sa dom stáva obchodným majetkom.
Nadväzne na to mi vychádza, že nie je možné tvrdiť: "Vediem evidenciu o prenájme domu a zároveň nemám dom zaradený v obchodnom majetku", lebo vedením evidencie sa dom zo zákona stáva obchodným majetkom.
Sory, rozpísala som sa, ale už to nebudem ďalej riešiť. Ak si niekto myslí, že vedením evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP sa nehnuteľnosť nestáva obchodným majetkom daňovníka, nech tak kľudne radí svojim klientom naďalej. Je to jeho osobná vec.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať