Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=mina311;684971]Som asi tak trochu neveriaci Tomáš... prosím, môžete sa ešte raz niekto pozrieť na príspevok č. 302 a pripojiť súhlas, pokiaľ je to teda pravda?! REsp. odpovedať na moju otázku?! Ďakujem[/quote]

V pripade Plátcu DPH
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.


(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.


V prípade neplatcu DPH , stačí dohoda o platbách , ktorá bude súčasťou zmluvy , alebo termín platieb bude priamo v zmluve dohodnutý .

Odpoveď v príspevku č. 302 je správna .
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Už som asi zdeformovaná... ale sama som si to naštudovávala... aj som si myslela, že to tak môže byť... aj som dostala jednu kladnú odpoveď... ale nejak som to chcela ešte raz potvrdiť... Ďakujem ešte raz všetkým...
0 0
suvaha suvaha

suvaha je offline (nepripojený) suvaha

všetko sa len učím..
suvaha Pozri príspevok
niekto na porade mi uz davnejsie poradil ze ak si uplatnujem DPH pri registracii tak mam znizit vydavky v prevadzkovej rezii (asi uctovala drobny majetok do PR) o tu uplatnenu DPH a preuctovat ju do evidencie DPH -odpocitanie.

ako to ma byt teda uctovane v PD?
je to pre mna surne ..prosiiim
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
suvaha Pozri príspevok
niekto na porade mi uz davnejsie poradil ze ak si uplatnujem DPH pri registracii tak mam znizit vydavky v prevadzkovej rezii (asi uctovala drobny majetok do PR) o tu uplatnenu DPH a preuctovat ju do evidencie DPH -odpocitanie.

ako to ma byt teda uctovane v PD?

smith Pozri príspevok
Uplatnenú DPH pri registrácii treba odúčtovať z príslušných výdavkov interným dokladom ako nepeňažný pohyb.

Drobný majetok sa účtuje ako nákup materiálu. Ďalej už neurobíš nič. Je to v súľade s posupmi účtovania v JÚ.
suvaha Pozri príspevok
je to pre mna surne ..prosiiim
Veď odpoveď som ti už dal.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Môže SZČO fakturovať "inzerciu",aj keď ju nemá zapísanú ako predmet podnikania na živnostenskom liste?
ide o reštauráciu,ktorá na svojom letáku okrem inzercie svojej prevádzky inzeruje aj inú firmu.Je to prosím v poriadku?
Ďakujem
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
erika_H Pozri príspevok
Môže SZČO fakturovať "inzerciu",aj keď ju nemá zapísanú ako predmet podnikania na živnostenskom liste?
ide o reštauráciu,ktorá na svojom letáku okrem inzercie svojej prevádzky inzeruje aj inú firmu.Je to prosím v poriadku?
Ďakujem
...eri... sús si pozrieť tu http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm - pod čo spadá inzercia a porovnaj s tým, čo má v ŽL...
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ajuška Pozri príspevok
...eri... sús si pozrieť tu http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm - pod čo spadá inzercia a porovnaj s tým, čo má v ŽL...
ďakujem Ajuška
no žial v ŽL má iba činnosti spojené s reštauráciou a pohostinstvom ďalej služby sprostredkovateľké,maloobchod,veľkoobchod a už nič..
vôbec nič podobné ako reklamné služby ..
teraz neviem čo s tou jeho vystavenou faktúrou?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Musí sa dohodnúť s odberateľom, čo má v ŽL a čo mu má vyfaktúrovať, všetko sa dá po vzájomnej dohode.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
erika_H Pozri príspevok
ďakujem Ajuška
no žial v ŽL má iba činnosti spojené s reštauráciou a pohostinstvom ďalej služby sprostredkovateľké,maloobchod,veľkoobchod a už nič..
vôbec nič podobné ako reklamné služby ..
teraz neviem čo s tou jeho vystavenou faktúrou?
Pokiaľ faktúru vystavil, už nemáš inú možnosť ako o nej účtovať... a skús sa na to pozrieť aj z iného uhla - ak to bolo spolu na jednom letáku a faktúrovala to iná firma - dalo sa to LEN prefaktúrovať... (stačilo pozmeniť text fa -...prefaktúrovávam Vám...) Neviem to na diaľku posúdiť, ale neboooj - život nie je len čierno-biely...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja by som to riešila určitou písomnou dohodu , že si dajú vytlačiť spoločný leták , kde bude uvedená reklama oboch firiem , predpokladám že sú príbuzné v rámci činnosti podnikania a že časť nákladov na výrobu letáku bude prefakturovaná zmluvnej strane . Prílohu by tvoril vyhotovený leták .

Teraz som si všimla , že FA je už vystavená , tak by som dodatočne uvedenú zmluvu doložila .
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ajuška Pozri príspevok
Pokiaľ faktúru vystavil, už nemáš inú možnosť ako o nej účtovať... a skús sa na to pozrieť aj z iného uhla - ak to bolo spolu na jednom letáku a faktúrovala to iná firma - dalo sa to LEN prefaktúrovať... (stačilo pozmeniť text fa -...prefaktúrovávam Vám...) Neviem to na diaľku posúdiť, ale neboooj - život nie je len čierno-biely...
Ďakujem Vám všetkým poraďáci

ale najlepšie na tom je,že som ani nenašla faktúru od firmy,ktorá poskytla reklamu firme,ktorú účtujem ja
Keby to bolo len na základe refakturácie,tak by to bolo v poriadku
Tak mi teraz z toho vychádza iba to,že si leták urobili buď svojpomocne,alebo na to nemajú žiadnu faktúru-tzn. napr. im vyrobil letáky nejaký známy bez faktúry..
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
erika_H Pozri príspevok
Ďakujem Vám všetkým poraďáci

ale najlepšie na tom je,že som ani nenašla faktúru od firmy,ktorá poskytla reklamu firme,ktorú účtujem ja
Keby to bolo len na základe refakturácie,tak by to bolo v poriadku
Tak mi teraz z toho vychádza iba to,že si leták urobili buď svojpomocne,alebo na to nemajú žiadnu faktúru-tzn. napr. im vyrobil letáky nejaký známy bez faktúry..
Tak zaúčtuj to-čo máš a obhajobu nechaj na ňom...... a hybkaj maľovať vajíčka...
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ajuška Pozri príspevok
Tak zaúčtuj to-čo máš a obhajobu nechaj na ňom...... a hybkaj maľovať vajíčka...
múdro vravíš dievčička
tak dik
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Prosím o konzultáciu:
nájomník má v nájme priestor,kde prevádza svoju činnosť.V nájomnej zmluve má uvedené:
Akékoľvek staveb.úpravy môže nájomca na prenajatých nebyt.priest. vykonať výlučne len na vlastné náklady a po predchádzajúcom písomnom súhlase vlastníka..

Rozumiem tomu správne tak,že ak má písomný súhlas od prenajímateľa,keď si dá napríklad opraviť elektrinu,môžem mu to zaúčtovať do nákladov,však áno?
Ďakujem moc
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Prosím o konzultáciu:
nájomník má v nájme priestor,kde prevádza svoju činnosť.V nájomnej zmluve má uvedené:
Akékoľvek staveb.úpravy môže nájomca na prenajatých nebyt.priest. vykonať výlučne len na vlastné náklady a po predchádzajúcom písomnom súhlase vlastníka..

Rozumiem tomu správne tak,že ak má písomný súhlas od prenajímateľa,keď si dá napríklad opraviť elektrinu,môžem mu to zaúčtovať do nákladov,však áno?
Ďakujem moc
posúvam
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak ide o opravu, tak áno.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Ahojte poradaci, este jeden dotaz,ked sa robi DP po zomrelej zivnostnicke,tak na riadku 40 DP zvysim základ dane o nespotrebovane zasoby a na riadku 41 znizim o neuhradene zavazky, pohladavky nema. A co zo zostatkom v pokladni a na BÚ? Tie sa mi zobrazia len vo výkaze majetku a potom vstupuju do dedicskeho konania? A ak este vyjde platit dan, treba ju uviest do zavazkov ku koncu podnikania? Platit ju bude dedic -pokracovatel v zivnosti. Robim totiz dodatočne dan. priznanie a chcem to mat uz na 100% v poriadku. Vdaka za ochotu pomoct!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
chudaska Pozri príspevok
Ahojte poradaci, este jeden dotaz,ked sa robi DP po zomrelej zivnostnicke,tak na riadku 40 DP zvysim základ dane o nespotrebovane zasoby a na riadku 41 znizim o neuhradene zavazky, pohladavky nema. A co zo zostatkom v pokladni a na BÚ? Tie sa mi zobrazia len vo výkaze majetku a potom vstupuju do dedicskeho konania? A ak este vyjde platit dan, treba ju uviest do zavazkov ku koncu podnikania? Platit ju bude dedic -pokracovatel v zivnosti. Robim totiz dodatočne dan. priznanie a chcem to mat uz na 100% v poriadku. Vdaka za ochotu pomoct!
Možno pomôže
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Zita5 Pozri príspevok
Možno pomôže
Zitka,ja som to citala a mam to aj pred sebou, len som sa chcela uistit ze to mam OK
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

chudaska Pozri príspevok
Ahojte poradaci, este jeden dotaz,ked sa robi DP po zomrelej zivnostnicke,tak na riadku 40 DP zvysim základ dane o nespotrebovane zasoby a na riadku 41 znizim o neuhradene zavazky, pohladavky nema. A co zo zostatkom v pokladni a na BÚ? Tie sa mi zobrazia len vo výkaze majetku a potom vstupuju do dedicskeho konania? A ak este vyjde platit dan, treba ju uviest do zavazkov ku koncu podnikania? Platit ju bude dedic -pokracovatel v zivnosti. Robim totiz dodatočne dan. priznanie a chcem to mat uz na 100% v poriadku. Vdaka za ochotu pomoct!
Prosím vyjadrí sa niekto,či to mam OK?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať