Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Viba Pozri príspevok
Zdravím
Moja otázočka:
Podnikateľ nakúpil zariadenie do kancelárie
skrina vysoká 7 ks á 6000 Sk bez DPH = 42000
skrina nízka 2 ks á 3000 Sk bez DPH = 6000
Stôl 1 ks 8000 Sk bez DPH = 8000
Trezor 1 ks 4000 Sk bez DPH = 4000
Spolu 60 000 Sk
DPH 11 400 SK
Spolu s DPH 71 400 Sk

Bude sa tento majetok odpisovať a ako?
Ďakujem
Ak majú predmety samostatné použitie, je na Tebe ako sa rozhodneš.
Môžeš zaradiť každý samostatne a odpísať hneď pri zaplatení do výdavkov alebo môžeš zaradiť ako majetok (aj keď hodnota predmetu je do 30.000) a odpisovať. Vtedy nie je podmienka zaplatenia faktúry na uplatenie odpisov.

Ak predmety tvoria súbor a sú samostatne nepoužiteľné, tak musíš zaradiť ako majetok ku dňu splnenia všetkých technických , ekonomických , ekologických kritérií a odpisovať bez ohľadu na zaplatenie faktúry.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

pohodička Pozri príspevok
pre mirkoooo: doklady nebudú pytať, viď. odpoveď Smith a 2 číselné rady by som použila len na PPD a VPD, ja si myslím, že na jeden druh sa nesmú použiť 2 rady, ale možno sa ešte niekto ozve, kto to používa
ale smú
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

smith Pozri príspevok
Volakedy som si to myslel aj ja. Ale po niekoľkých kontrolách DÚ som opatrný. Čudovali by ste sa čo všetko sú schopný považovať za súbor. A nepomôže žiadny argument, ani názoná ukážka použiteľnosti oddelene.
Prosím, aké sú povinnosti platcu DPH? Som platcom DPH od 20. apríla t.roku. Účtovníctvo si dávam spracúvať firme. Čo som povinný predkladať a v akých termínoch? )Dakujem za odpovede.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Dobroslava Pozri príspevok
Prosím, aké sú povinnosti platcu DPH? Som platcom DPH od 20. apríla t.roku. Účtovníctvo si dávam spracúvať firme. Čo som povinný predkladať a v akých termínoch? )Dakujem za odpovede.
Došlé a vyšlé faktúry, pokladničné doklady(príjem, výdaj), bankové výpisy. Ak ste platcom DPH štvrťročným tak daňové priznanie k DPH sa podáva za 2Q do 25.7. preto je potrebné aby firma mala do toho dátumu doklady, a pozor do toho dátumu musí byť aj uhradená možná vzniknutá daňová povinnosť. Ak ste mesačným platcom, tak DP k DPH napr. za apríl sa podáva do 25.5.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Dobroslava Pozri príspevok
Prosím, aké sú povinnosti platcu DPH? Som platcom DPH od 20. apríla t.roku. Účtovníctvo si dávam spracúvať firme. Čo som povinný predkladať a v akých termínoch? )Dakujem za odpovede.
denisie Pozri príspevok
Došlé a vyšlé faktúry, pokladničné doklady(príjem, výdaj), bankové výpisy. Ak ste platcom DPH štvrťročným tak daňové priznanie k DPH sa podáva za 2Q do 25.7. preto je potrebné aby firma mala do toho dátumu doklady, a pozor do toho dátumu musí byť aj uhradená možná vzniknutá daňová povinnosť. Ak ste mesačným platcom, tak DP k DPH napr. za apríl sa podáva do 25.5.
Tvojou povinnosťou je od dátumu registrácie vystavovať doklady s DPH, a aby splňali náležitosti podľa § 71 zákona o DPH.

K dátumu registrácie máš možnosť si uplatniť DPH z majetku, ktorý si nakúpila ešte pred registráciou, a máš v evidencii (hmotný majetok, tovar, materiál). K dátumu registrácie sprav inventúru, a na základe toho ti účtovníčka uplatní DPH na vstupe. Je to možnosť podľa § 55 zákona o DPH.

Samozrejme oznám túto zmenu (registráciu na platiteľa DPH) aj svojim dodávateľom, aby mohli vystavovať správne doklady. Nezabudnúť túto skutočnosť nahlásiť aj mobilným operátorom (často sa na to zabúda, a potom DÚ pri kontrole si "zgustne").
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
smith Pozri príspevok
...
Samozrejme oznám túto zmenu (registráciu na platiteľa DPH) aj svojim dodávateľom, aby mohli vystavovať správne doklady. Nezabudnúť túto skutočnosť nahlásiť aj mobilným operátorom (často sa na to zabúda, a potom DÚ pri kontrole si "zgustne").
Zolii...... však si mal na mysli oznámiť im svoje IČ DPH...? (aby nechýbalo na vystavených dokladoch) ......
0 0
Lucka V Lucka V

Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

Dobrý večer, chcem Vás poprosiť o radu:
Mám vyšlu fa na sumu 39.445 - českých korún. A prišla mi platba do banky suma 39.445,- kde mi bola kurzom prepočítana suma 51.081,28. A ja neviem zaúčtovať fa či mám ju nechať v českých korunách. A potom čo s tým rozdielom v banke. Nemám ani poňatia čo mám s tým robiť. Za každú radu vopred ďakujem.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Vyšlá faktúra ale musí byť zaúčtovaná, v slovenskom účtovníctve, v slovenských korunách prepočtom podľa kurzu NBS a skutočný príjem do banky bude príjmom ovplyvňujúcim základ dane.
Naposledy upravil babi2 : 07.05.08 at 19:04
0 0
Lucka V Lucka V

Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

Ok. ďakujem a ten kurz na vyšlej fa je v ten deň kedˇvystavujem fa?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Áno v deň vystavenia faktúry
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

babi2 Pozri príspevok
Vyšlá faktúra ale musí byť zaúčtovaná, v slovenskom účtovníctve, v slovenských korunách prepočtom podľa kurzu NBS a podľa príjmu do banky treba urobiť kurzový rozdiel buď zisk, alebo strata.
POZOR!!! BABI2 OPRAV SVOJ PRÍSPEVOK, KTORÝ JE NESPRÁVNY:
SME V TÉME JEDNODUCHÉ ÚČTOVNÍCTVO!!!

Faktúru zaeviduješ v knihe došlých faktúr podľa kurzu NBS. Pri úhrade ti nevznikne kurzový zisk a ani kurzová strata, pretože uhrádzaš kurzom komerčnej banky, a výdavok ovplyvňujúci základ dane je platba podľa kurzu komerčnej banky, t.j. to čo v skutočnosti prišlo na účet.

Rozdiel vznikne iba v knihe došlých faktúr, a ten jednoducho "uhradíš" mimo zápisu do peňažného denníka.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Lucka V Pozri príspevok
Ok. ďakujem a ten kurz na vyšlej fa je v ten deň kedˇvystavujem fa?
Kurz je podľa dátumu dodania na účely DPH.
0 0
Lucka V Lucka V

Lucka V je offline (nepripojený) Lucka V

Nie som platca DPH. A ten rozdiel ak dám do pokladne výdavok v tomto prípade tak to bude znak /mám program Elall/ predaj výrobkov a sluzieb? A chcem sa ešte opýtať: v marci som zaplatila dan z príjmu aký znak mám tam použiť. Mám tu len nesúvisiace výdavky OVN+ /platba dane z príjmu/. Možem to nechať tak?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Lucka V Pozri príspevok
Nie som platca DPH. A ten rozdiel ak dám do pokladne výdavok v tomto prípade tak to bude znak /mám program Elall/ predaj výrobkov a sluzieb? A chcem sa ešte opýtať: v marci som zaplatila dan z príjmu aký znak mám tam použiť. Mám tu len nesúvisiace výdavky OVN+ /platba dane z príjmu/. Možem to nechať tak?
Práveže rozdiel nemôžeš dať do pokladne ako Výdaj ovplyvňujúci základ dane. Rozdiel, ktorý vznikne medzi kurzom zaevidovania a kurzom úhrady neúčtuješ do peňažného denníka. Nepoznám tvoj program, ale skús pohľadať niečo v evidencii došlých faktúr aby ti úhradu toho rozdielu zaevidovalo LEN v Evidencii faktúr a nie do peňažného denníka.

Platba dane z príjmu sú Ostatné výdavky neovplyvňujúce daň z príjmu. Pravdepodobne to máš dobre.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Robím RZZP typ B. Vyšiel mi preplatok 6 Sk, ktoré sa ako som čítala nevracajú /menej ako 100 Sk/.
Ako to vysporiadam v účtovníctve? Predpis poistného mám 1064 Sk, ale platba je 3x za rok 1066 Sk. Dá sa to nejako kompenzovať, aby sa mi to vyrovnalo v knihe záväzkov? Ďakujem.
0 0
mon mon

mon je offline (nepripojený) mon

Chcela by som sa uistiť či v JÚ nákup materiálu je také isté ako v PÚ nákup materiálu do 501 - čiže priamo do nákladov. Ide mi o to, či to nie je ako nákup na sklad, či je treba to ešte nejakým ID preúčtovať. V JÚ nie som moc doma Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mon Pozri príspevok
Chcela by som sa uistiť či v JÚ nákup materiálu je také isté ako v PÚ nákup materiálu do 501 - čiže priamo do nákladov. Ide mi o to, či to nie je ako nákup na sklad, či je treba to ešte nejakým ID preúčtovať. V JÚ nie som moc doma Ďakujem
JÚ je o skutočne prijatých a vydaných peniazoch. Preto sa JÚ hovorí aj ako daňové účtovníctvo. Takže nákup priamo výdaj ovplyvňujúci základ dane.

Ale to ešte neznamená, že nie je potrebné viesť skladové hospodárstvo.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý večer prajem,prosím Vás,ako účtujete v JÚ poplatok za koncesionárske poplatky za zamestnancov firme RTV s.r.o.?
Ako prevádzková réžia?
Ďakujem
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Ano konces. polatky VOZD členenie prevádzková réžia
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ďakujem,pekny večer prajem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať