Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Ďakujem smith, prezrela som to už aj minule, ale zopakovala som si to ešte raz. Ako by si to robil ty? Alebo ako to robíš ty? Vieš prebrala som od jednej firmy účtovníctvo pre autoškolu. Je tu okolo tisíc dokladov, 7 leasingov. Predchodca to robil tak, že zvlášť všetko. Ja som doteraz robila všetko spolu v časovom slede. Neviem sa rozhodnúť...poraď mi prosím ťa. Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Denisa13 Pozri príspevok
Ďakujem smith, prezrela som to už aj minule, ale zopakovala som si to ešte raz. Ako by si to robil ty? Alebo ako to robíš ty? Vieš prebrala som od jednej firmy účtovníctvo pre autoškolu. Je tu okolo tisíc dokladov, 7 leasingov. Predchodca to robil tak, že zvlášť všetko. Ja som doteraz robila všetko spolu v časovom slede. Neviem sa rozhodnúť...poraď mi prosím ťa. Ďakujem.
Doklady zakladám podľa druhu (PPD,VPD,BV, Fo,FD) samostatne v časovom slede. Ľahšie sa hladá, a z vlastnej skúsenosti viem, že aj prípadná daňová kontrola sa ktomu stavia priaznivejšie. Nepotrebuješ prehrabávať kopec sanónov, ak hladáš konkrétny doklad, ale len jeden.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Vďaka smith, vieš chcem poradiť a nie využívať ťa. Naozaj som začiatočníčka a teória je teória a prax je prax. Preto si Vážim tvoje rady. Tiež som si to tak myslela, len potom ako nadväzuješ úhrady napr. Fa? Myslím tým to, že napr. môže sa priamo na výpise poznačiť, že napr. v ktorej položke je v PD zaúčtované a ktoré číslo Fa je náväzné na daný zápis? Lebo ja som pod výpis zakladala všetky doklady, ktoré súviseli s tými úhradami...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Denisa13 Pozri príspevok
Vďaka smith, vieš chcem poradiť a nie využívať ťa. Naozaj som začiatočníčka a teória je teória a prax je prax. Preto si Vážim tvoje rady. Tiež som si to tak myslela, len potom ako nadväzuješ úhrady napr. Fa? Myslím tým to, že napr. môže sa priamo na výpise poznačiť, že napr. v ktorej položke je v PD zaúčtované a ktoré číslo Fa je náväzné na daný zápis? Lebo ja som pod výpis zakladala všetky doklady, ktoré súviseli s tými úhradami...
Samozrejme, že sa môže. Ja na výpis priamo píšem aj interné číslo dodávateľskej faktúry k úhrade, aby hladanie bolo čo najjednoduchšie.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Denisa13 Pozri príspevok
Vďaka smith, vieš chcem poradiť a nie využívať ťa. Naozaj som začiatočníčka a teória je teória a prax je prax. Preto si Vážim tvoje rady. Tiež som si to tak myslela, len potom ako nadväzuješ úhrady napr. Fa? Myslím tým to, že napr. môže sa priamo na výpise poznačiť, že napr. v ktorej položke je v PD zaúčtované a ktoré číslo Fa je náväzné na daný zápis? Lebo ja som pod výpis zakladala všetky doklady, ktoré súviseli s tými úhradami...
Deniska, ja mám skúsenosť aj s jedným aj s druhým spôsobom. Povedala by som že zakladať všetko k výpisu je vhodné v účtovnej jednotke, ktorá má menší počet dokladov.
Ale ÚJ, ktorá má 1000 dokladov - ako píšeš, treba zvoliť zakladanie podľa druhov dokladov.
A tzv. "odvolávky" na dokladoch - to daňová kontrola len uvíta, dostaneš pochvalu, lebo tým uľahčíš nie len prácu sebe pri odsúhlasovaní a vyhladávaní ale aj kontrole.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Ďakujem ste zlatí. Vážim si vás a mať tak Vaše skúsenosti...bolo by koniec bezsenných noci...)). Takže sa do toho pustím podľa vašej rady. Priniesli mi to dva dni pred koncom marca a predošlá účtovníčka odmietla vydať posledné roky účtovníctva. Mám len rok 2004 a aj to len bez Peňažného denníka. To nechce vôbec vydať z rúk. Urobila som DP len ako som mohla a bude musieť podať opravné? či dodatočné? Koľko sa za to platí sanckia? Mali ste už taký prípad. Ináč tá predchodkyňa vôbec ani nečíslovala doklady a všetky vypisovala len a len na meno FO. Takže je v tom bordel určite. Sorry, že vás tak otravujem a nedám vám ani vydýchnuť po takom náročnom frmole ako je uzávierka roka.Som vďačná za každú Vašu skúsenosť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Deniska, odporúčam ti naučiť sa vyhľadávať na porade. Všetky tvoje "starosti" sme už rozobrali z každej strany; je tu veľa príspevkov= názorov poraďákov na tvoje problémy a ty sa môžeš podľa nich zorientovať.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

halimino Pozri príspevok
Ak osoba, ktorá vedie JÚ nakúpi poštové známky napr. za 100,-- a v danom roku použije len 10,--. Ako to zaúčtovať?
Zaúčtujem výdavok z pokladne 100,-- a ....???
Nákup cenín(známky, kolky) zaúčtuje v PD ako VNZD. Zapíše do evidencie cenín. Až použitie cenín je VOZD(a súčasne výdaj v evidencii cenín). Do PD zaúčtuje cez ID. Zostatok cenín k 31.12. uvedie spolu so zostatkom v pokladni do Výkazu o majetku a záväzkoch na r. 10.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

jasné učím sa a stále sa len učím. No pracovať s poradou nie je také jednoduché. Mám túto stránku horzne rada a veľa vecí som si tu už objasnila. Lenže neviem ako to robíte vy...ja ak si dám do vyhľadania nejaké slovo, ktoré je spojené s mojím problémom, tak mi tu ukáže k denej veci x počet strán a potom každú jednu čítam a čítam...takže kým jednu vec nájdem, tak to trvá aj 2 hodiny. Hmm. Možno to robím zle....
0 0
babkajaga babkajaga

babkajaga je offline (nepripojený) babkajaga

Ahojte vsetci,
kamarat ktory je financnym poradcom OVB ma poprosil ci by som mu viedla uctovnictvo, nakolko tuto pracu zacal robit na zivnost. Mate niekto skusenosti s takymto uctovnictvom resp viete mi poradit veci na ktore si mam dat pozor a ci existuje nejaky konkretnejsi predpis ktorym sa financny poradcovia riadia - hlavne co sa tyka DP. On vedie jednoduche ucto a nie je platca DPH.
Dakujem strasne moc za akukolvek pomoc.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,
účtujem odberateľské faktúry v JÚ - predaj tovaru - sumu za prepravné,ktoré je za predaj tovaru - to účtujem k cene tovaru však áno?
Takže účtujem jednou cenou ZD tovar +prepravné,správne?
Ďakujem
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

súhlasím s tým
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ďakujem Vám.Pekný deň prajem
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Prosím vás,keď si účtujem do záväzkov mzdy, odvody,dan.. , mám si zaúčtovať aj príspevok do sociálneho fondu? (účtujem v ALFE, ako dodávateľa neviem koho vybrať,a typ záväzku začiarknuť mzdy..)?
Poradíte mi prosím ako s tým SF?Ďakujem
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Prosím vás,keď si účtujem do záväzkov mzdy, odvody,dan.. , mám si zaúčtovať aj príspevok do sociálneho fondu? (účtujem v ALFE, ako dodávateľa neviem koho vybrať,a typ záväzku začiarknuť mzdy..)?
Poradíte mi prosím ako s tým SF?Ďakujem
posúvam
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
erika_H Pozri príspevok
posúvam
neúčtujem síce v Alfe, ale SF mi program v JÚ účtuje do ZZ - záväzky voči zamestnancom s kontáciou tvorba SF
0 0
amisova amisova

amisova je offline (nepripojený) amisova

Začala som priateľovi robit JÚ. Nákup šrubovačky, píly, vrtákov atď. - všetko do 30.000,- mi bolo povedané, že sa môžem rozhodnúť, či to zaúčtujem do prevádzkovej réžie (výdavky naraz, VOZD), alebo ako nákup materiálu (výdavky v odpisoch, VNZD). Teraz som sa dočítala, že by to mal byť DHIM.
Ako to má byť teda správne ?
0 0
amisova amisova

amisova je offline (nepripojený) amisova

Ešte mám jednu otázku - ako sa účtuje doklad z registr. pokladnice zo zahraničia (prevádzková réžia) ?
Stačí, ak si nájdem kurz z NBS k danému dňu vystavenia dokladu, a prepočítam ho kurzom ? Treba na tento doklad vypísať aj VPD ?
Alebo treba vytvoriť pokladňu v cudzej mene a účtovať to tam ?

Vedeli by ste mi poradiť nejakú dobrú knihu, príručku na JÚ ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

amisova Pozri príspevok
Ešte mám jednu otázku - ako sa účtuje doklad z registr. pokladnice zo zahraničia (prevádzková réžia) ?
Stačí, ak si nájdem kurz z NBS k danému dňu vystavenia dokladu, a prepočítam ho kurzom ? Treba na tento doklad vypísať aj VPD ?
Alebo treba vytvoriť pokladňu v cudzej mene a účtovať to tam ?

Vedeli by ste mi poradiť nejakú dobrú knihu, príručku na JÚ ?
Vynikajúca pomôcka je vyhľadávanie a čítanie tu na porade. Tu nájdeš všetko, treba si osvojiť vyhľadávanie.
Z odbornej literatúry treba poznať zákon o účtovníctve a Postupy účtovania v JÚ. Opäť nájdeš na porade.
Predpokladám, že ak robíš výplatu z pokladne v Sk, tak vyhotovíš aj VPD. To isté platí aj pri zahraničných dokladoch, teda VPD určite áno, aby sa dalo preukázať komu, koľko, začo a kedy bolo vyplatené. Suma sa môže vyplatiť v cudzej mene; ak ju nemáte, tak možno CM prepočítať na SKK a to kurzom NBS zo dňa výplaty Sk.
To, že je doklad vystavený v CM nie je smerodajné pre zaúčtovanie, ale obsah toho nákupu; teda podľa toho čo bolo kúpené sa zaúčtuje buď do PR, alebo ako materiál, alebo ako VNZD (aj to sa môže stať).
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

cactus Pozri príspevok
neúčtujem síce v Alfe, ale SF mi program v JÚ účtuje do ZZ - záväzky voči zamestnancom s kontáciou tvorba SF
prosím ťa, a do peňažného denníka si to účtuješ ku koncu mesiaca cez interný doklad?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať