Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
erika_H Pozri príspevok
ďakujem ti Mysimis

prosím Vás a keď účtujem odberateľskú faktúru, je vystavená 10.1.2008,aplatná 20.1.2008, dátum dodania služby je 31.12.2007 (neplatca DPH)-účtujem do pohľadávok r.2007 však?Ďakujem moc
Áno. (opravila som rok, zrejme ste to takto mysleli)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ermon Pozri príspevok
1. neplatca DPH neuvádza dátum dodania
V prevažnej väčšine sa tento dátum uvádza a to buď priamo ako dátum, alebo minimálne v popise faktúry v texte. Pre platiteľov DPH je tento dátum povinný ako náležitosť faktúry. U neplatiteľa sa môže volať aj inak, ale môže sa volať aj dátum dodania. Bez toho by nebolo možné stanoviť ani vznik účtovného prípadu. Tento sa podľa postupov účtovania viaže práve na deň dodania - deň splnenia dodávky.
0 0
Helta Helta

Helta je offline (nepripojený) Helta


Liba2, dakujem velmi pekne za tieto linky!
Ale este stale neviem, ci evidujem objednavku a pohladavku v knihe pohladavok ak je tovar zaplateny v den ked je aj cez internet objednany a ten isty den aj expedovany. Uctovnictvu nerozumiem, ide mi len o to ako definovat poziadavky na e-shop a ako si tlacit a ukladat doklady, ked uz budem mat nejakeho uctovnika aby ma potom nevolal igelitkarka
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Helta Pozri príspevok
...ako si tlacit a ukladat doklady, ked uz budem mat nejakeho uctovnika aby ma potom nevolal igelitkarka
Vám sa to určite nestane. Keď už uvažujete o ukladaní dokladov, tak si to neukladajte do igelitky, ale napríklad do šanónu .-) ... a pekne vzostupne podľa dátumu a druhovo rozčlenené. Objednávka ešte nerieši dodávku. Je žo "žiadosť o dodanie". Tá je splnená dodaním a teda Vaše účtovné prípady súvisia najmä s prijatím platby a s dodávkami, ktoré súvisia s odoslaním tovaru zákazníkovi. Objednávky doporučujem prikladať k faktúram (zopnúť spolu). Môžete mať tieto okruhy účtovných prípadov (na ne nadväzuje aj druhové členenie dokladov):
- došlé faktúry,
- vyšlé faktúry,
- pokladničné doklady,
- bankové výpisy,
- úhrady kreditnou kartou,
- iné ... s tými sa oboznámite postupne. To budú tie, ktoré nebudú ani jeden z vyššie uvedených.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Helta Pozri príspevok
......... ako si tlacit a ukladat doklady, ked uz budem mat nejakeho uctovnika aby ma potom nevolal igelitkarka
tak toto je mi veľmi sympatické je to prvý krok k tomu aby ťa takto nikdy nikto nepomenoval....... ..... a ďak. za bod
0 0
Helta Helta

Helta je offline (nepripojený) Helta

Jana Acsová Pozri príspevok
Vám sa to určite nestane. Keď už uvažujete o ukladaní dokladov, tak si to neukladajte do igelitky, ale napríklad do šanónu .-) ... a pekne vzostupne podľa dátumu a druhovo rozčlenené. Objednávka ešte nerieši dodávku. Je žo "žiadosť o dodanie". Tá je splnená dodaním a teda Vaše účtovné prípady súvisia najmä s prijatím platby a s dodávkami, ktoré súvisia s odoslaním tovaru zákazníkovi. Objednávky doporučujem prikladať k faktúram (zopnúť spolu). Môžete mať tieto okruhy účtovných prípadov (na ne nadväzuje aj druhové členenie dokladov):
- došlé faktúry,
- vyšlé faktúry,
- pokladničné doklady,
- bankové výpisy,
- úhrady kreditnou kartou,
- iné ... s tými sa oboznámite postupne. To budú tie, ktoré nebudú ani jeden z vyššie uvedených.
Perfektne, dakujem! Toto som potrebovala vediet. A mozem to robit tak, ze zakaznikovi odoslem spolu s tovarom original faktury a u seba necham kopiu, alebo musia byt oba originaly?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ako uvádzate ... všeobecne sa doporučuje aspoň originálny podpis na oboch vyhotoveniach faktúry.

A čo sa týka dokladov, zabudla som na jeden významný okruh, ktorý sa Vás podľa zadania môže týkať:
- SKLAD tovaru.
Je potrebné viesť evidenciu, aby ste vedeli koľko máte tovaru prijatého, koľko vydaného a koľko toho ostáva na sklade. Tovarové zásoby podliehajú inventarizácii. Spôsob evidencie záleží aj od rozsahu skladových zásob.
0 0
zita1 zita1

zita1 je offline (nepripojený) zita1

ahoj, chcela by som sa opýtať platba odvodov szčo zaradiť do peňažného denníka odvody, a ak má zamestnanca szčo, tak odvody za zamestnanca, čistá mzda, i odvody za zamestnávateľa priradim do kolonky mzdy?
dakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ermon Pozri príspevok
3. keďže bola fa vystavená 10.1.2008, nemáš k 31.12.2007 pohľadávku
Monika, podľa mňa to bolo dodané v r. 2007 je to pohľadávka roku 2007

Keďže:
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky

....ja vystavujem faktúry ešte 15.1.2008 jednému klientovi na dooooooooosť vysoké sumy , ktoré patria do r. 2007, a sú to pre mňa pohľadávky r. 2007. Výkaz o majetku by bol dosť skresľujúci, keby som tam tieto pohľadávky nazahrnula.

.....a to nechcem pomyslieť koľko špekulácii by bolo pri preskakovaní "účto-pauš.výdavky" a opačne
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

zita1 Pozri príspevok
ahoj, chcela by som sa opýtať platba odvodov szčo zaradiť do peňažného denníka odvody, a ak má zamestnanca szčo, tak odvody za zamestnanca, čistá mzda, i odvody za zamestnávateľa priradim do kolonky mzdy?
dakujem
SZČO - peň.denník odvody

zamestnanec : odvody zamestnávateľa - odvody
čistá mzda, daň, odvody zamestnanca - mzdy

( postupy účtovania JÚ § 4, odst.6,písm. e, bod 3, 4 )
0 0
Helta Helta

Helta je offline (nepripojený) Helta

Jana Acsová Pozri príspevok
Ako uvádzate ... všeobecne sa doporučuje aspoň originálny podpis na oboch vyhotoveniach faktúry.

A čo sa týka dokladov, zabudla som na jeden významný okruh, ktorý sa Vás podľa zadania môže týkať:
- SKLAD tovaru.
Je potrebné viesť evidenciu, aby ste vedeli koľko máte tovaru prijatého, koľko vydaného a koľko toho ostáva na sklade. Tovarové zásoby podliehajú inventarizácii. Spôsob evidencie záleží aj od rozsahu skladových zásob.
Rozumiem, cize budem si viest nieco ako knihu zasob. Pri tomto by som sa chcela opytat jednu vec. Budem mat tovar, ktory budem dalej predavat, ale z niektoreho tovaru budem mozno vyrabat zasa iny tovar, ktory bude predmetom predaja. No dopredu neviem, ktory tovar pouzijem na predaj a ktory na dalsiu vyrobu.
Mozem vsetko evidovat ako tovar, ak budem robit inventuru?
Inventura staci raz rocne, k uzavierke?
Na jednej skladovej karte ma byt jedna polozka?
Mozem vydaj zo skladu evidovat na zaklade predaja, to znamena, ze kazdy predaj bude znamenat aj pohyb na sklade? (prevadzku nemam, kedze pojde o e-shop)
Este raz VELMI dakujem za ochotu!!!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Jana Acsová Pozri príspevok
V prevažnej väčšine sa tento dátum uvádza a to buď priamo ako dátum, alebo minimálne v popise faktúry v texte. Pre platiteľov DPH je tento dátum povinný ako náležitosť faktúry. U neplatiteľa sa môže volať aj inak, ale môže sa volať aj dátum dodania. Bez toho by nebolo možné stanoviť ani vznik účtovného prípadu. Tento sa podľa postupov účtovania viaže práve na deň dodania - deň splnenia dodávky.
Mám softvér MRP, ktorý bol overovaný audítormi aby spĺňal náležitosti Zákona o účtovníctve a ďalších právnych predpisov súvisiacich s vedením účtovnej agendy:
Podám samozrejme podnet na autora tohto softvéru, nakoľko podľa citovaného príspevku a príspevku od Mušky zahŕňa do výkazu o majetku a záväzkoch len pohľadávky a záväzky s dátumom vystavenia do 31.12.
Rovnako je to aj s inventarizáciou...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ermon Pozri príspevok
Mám softvér MRP, ktorý bol overovaný audítormi aby spĺňal náležitosti Zákona o účtovníctve a ďalších právnych predpisov súvisiacich s vedením účtovnej agendy:
Podám samozrejme podnet na autora tohto softvéru, nakoľko podľa citovaného príspevku a príspevku od Mušky zahŕňa do výkazu o majetku a záväzkoch len pohľadávky a záväzky s dátumom vystavenia do 31.12.
Rovnako je to aj s inventarizáciou...
Moni,
tiež mám soft MRP, ale DOS a keď vystavím faktúru aj vyplním "dátum vystavenia" 15.1.2008 a dám daňová povinnosť 31.12.2007 /tak mi to zahrnie do pohľadávok 2007/ a tento typ fakturácie používam aj u neplatiteľa DPH a je to v poriadku.

...napíš, či to vo WIN fakt neide.....a opäť mám dôvod ostať pri "zastaralom" ale spoľahlivom softe DOS
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ermon Pozri príspevok
Mám softvér MRP, ktorý bol overovaný audítormi aby spĺňal náležitosti Zákona o účtovníctve a ďalších právnych predpisov súvisiacich s vedením účtovnej agendy:
Podám samozrejme podnet na autora tohto softvéru, nakoľko podľa citovaného príspevku a príspevku od Mušky zahŕňa do výkazu o majetku a záväzkoch len pohľadávky a záväzky s dátumom vystavenia do 31.12.
Rovnako je to aj s inventarizáciou...
Ja s týmto príspevkom súhlasím . V Alfe FA vystavenú 15.1.2008 s dátumom dodania 31.12.2007 mi zaúčtuje program v evidencii DPH do roku 2007 a v Knihe pohľadávok do roku 2008 .

Ešte doplním : u neplatcu DPH Vystavená FA 15.1.2008 s dátumom dodania 31.12.2007 .......ALFA zaúčtuje do Knihy pohľadávok 2008 .
Naposledy upravil Zita5 : 15.03.08 at 13:24
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

zaujímavá diskusia tu:
http://www.porada.sk/t17356-p2-kniha-pohladavok.html
aj tu:
http://www.porada.sk/t67539-vznik-pohladavky.html

na základe uvedeného usudzujem, že otázku dať, či nedať pohľadávky vystavené po 31.12. týkajúce sa obdobia do 31.12. by mala riešiť interná smernica.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zitka,
ale zákon nepustí ..
Ak je vykonaná dodávka služba v roku 2007 a aj keď je vyfaktúrovaná v r. 2008 - je to pohľadávka roku 2007.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Muška, fakt soft Win MRP dáva faktúry /pohľ. aj záv./ podľa dátumu vystavenia.... fakt..
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Muška Pozri príspevok
Zitka,
ale zákon nepustí ..
Ak je vykonaná dodávka služba v roku 2007 a aj keď je vyfaktúrovaná v r. 2008 - je to pohľadávka roku 2007.
zákon pustí smernicu... t.j. potreby účtovnej jednotky.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ermon Pozri príspevok
zákon pustí smernicu... t.j. potreby účtovnej jednotky.
Moni,
klikni - a Andrej to v poslednom odstavci pekne zhrnul
http://www.porada.sk/596984-post11.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať