Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

V JÚ faktúry roka 2006 eviduješ v roku 2006 /záväzky/ a účtuješ na základe platby. Ak sú uhradené v 2007 tak v 2007. Faktúra z 11/2006 nemá čo robiť medzi faktúrami 2007.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, ak je faktúra vystavená 15.12.2007, zdaniteľné plnenie 15.12.2007, ale zaplatená je až 10.01.2008, do DPH mala ísť v 12/07 a do DzP 01/08. Správne?
Mám aj také hotovostné faktúry, že sú vystavené v 12/2007, ale zaplatené až 01/2008 PPD. Môžem tú DPH odviesť v 01/08? Viem, že zákon povoľuje aj v nasledujúcom období, ale nie je to len v prípade, že som skutočnosť zistila až po 25.-tom? Lebo ak som ju platila 10.01.2008, je jasné, že som ju mala k dispozícii, keď som robila DPH za december. Hmmm?
Ďakujem.
Môžeš sa rozhodnúť v 12/07 alebo 1/08 práve preto, že si doklad mala, a teda skutočnosť zistila do 25.01.2008
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

smith Pozri príspevok
A to už prečo. Číslené rady by mali byť jednoznačné, vypovedajúce o to, že v ktorom roku boli vystavené.

A fa z r.2006 prečo chceš účtovať v r.2007?
no ja by som si to zaúčtovala
ako vystavené v r.2006 (preto číslo DF 060001)
a pripárujem to k úhrade v r.2007
ja som im r.2006 neúčtovala a tieto faktúry uhrádzali v r.2007,jasné že to mali mať v záväzkoch r.2006
ale k peň.denníku v r.2007 ich musím nejako vypárovať,tak vidím len tento spôsob..
je to zlé?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
no ja by som si to zaúčtovala
ako vystavené v r.2006 (preto číslo DF 060001)
a pripárujem to k úhrade v r.2007
ja som im r.2006 neúčtovala a tieto faktúry uhrádzali v r.2007,jasné že to mali mať v záväzkoch r.2006
ale k peň.denníku v r.2007 ich musím nejako vypárovať,tak vidím len tento spôsob..
je to zlé?
Ak ste im začali účtovať v Alfe od 1.1.2007 , tak určite som za to , aby boli do ALFY prevedené počiatočne stavy z roku 2006 a podľa mňa, ak som tomu dobre porozumela , neuhradený záväzok z roku 2006 patrí do počiatočného stavu záväzkov roku 2007.
Tým , že bol v roku 2007 uhradený , túto platbu spárujete s príslušnym záväzkom .
Naposledy upravil Zita5 : 24.02.08 at 12:17 Dôvod: Oprava na záväzok
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ahojte
poradíte mi prosím?
účtujem si došlé faktúry za r.2006 aj r.2007
všetky boli uhrádzané v priebehu r.2007
mám si faktúry z r.2006 zaevidovať pod č. napr. DF 060001
a fa vystavené od 1.1.07 DF 070001?
alebo všetky číslovať jedným čís.radom,tzn. aj faktúry vystavené 1.11.2006 už mám číslovať DF 070001? a r.2007 poklačovať napr. DF0700012 (v poradí..)
ďakujem moc
Vám mali jednoznačne odovzdať za rok 2006 Knihu záväzkov a pohľadávok a komplet celé ukončenie roka ,celú účtovnú závierku , aby ste v roku 2007 mali z čoho vychádzať .

To znamená , že neuhradené došlé FA z roku 2006 musia mať nejaké svoje označenie napr. DF258 a toto označenie došlej FA musíte preniesť do roku 2007.Dúfam že sa budeme rozumieť .
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Zita5 Pozri príspevok
Vám mali jednoznačne odovzdať za rok 2006 Knihu záväzkov a pohľadávok a komplet celé ukončenie roka ,celú účtovnú závierku , aby ste v roku 2007 mali z čoho vychádzať .

To znamená , že neuhradené došlé FA z roku 2006 musia mať nejaké svoje označenie napr. DF258 a toto označenie došlej FA musíte preniesť do roku 2007.Dúfam že sa budeme rozumieť .
ďakujem zitka

no výkaz o majetku a záväzkoch mám
nahodila som si poč.stav -ktorý bol koncový v r.2006
len ako to z neho uhradím??
preto som si zaúčtovala do záväzkov aj tie staré faktúry z r.2006.. no ale mojim číslovaním..
ešte by som si teda mohla vypísať knihu záväzkov a pohľadávok z r.2006 a číslovanie dať také,aké mali v r.2006:...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ďakujem zitka

no výkaz o majetku a záväzkoch mám
nahodila som si poč.stav -ktorý bol koncový v r.2006
len ako to z neho uhradím??
preto som si zaúčtovala do záväzkov aj tie staré faktúry z r.2006.. no ale mojim číslovaním..
ešte by som si teda mohla vypísať knihu záväzkov a pohľadávok z r.2006 a číslovanie dať také,aké mali v r.2006:...
Zuzka , k 1.1.2007 otvárate účtovné knihy , ako prvé zápisy v nich budete mať počiatočný stav neuhradených záväzkov -Kniha záväzkov /so zachovaním číslovania z roku 2006/ podľa závierky .Vy ich nečíslujte podľa Vás a roku 2007, ale by ste mali zachovať pridelené interné číslo DFv roku 2006.Detto aj pohľadávky .
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

ahojte
prosím Vás,mám 2 úhrady sociálneho poistenia za zamestnancov za 1/2007
1x z bank.účtu a 1x z pokladne
mám zaúčtovať obidve úhrady a evidovať to ako preplatok v SP??
ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ahojte
prosím Vás,mám 2 úhrady sociálneho poistenia za zamestnancov za 1/2007
1x z bank.účtu a 1x z pokladne
mám zaúčtovať obidve úhrady a evidovať to ako preplatok v SP??
ďakujem
Jeden zápis nechaj ako VOZD a druhý zaúčtuj ako VNZD iný. Ak ti príde preplatok zo SP po vyžiadaní späť, zaúčtuj to ako PNZD iný.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

mám došlú faktúru od T-mobile
účtujem prevádzková réžia - tel.poplatky
ďalej je tam však ešte pokuta.. zmluvná..
účtujem prevádzková réžia alebo VNZD?
ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zmluvná pokuta je VOZD - prevádzková réžia .

Úhrada FA - prevádzková réžia .
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

ďakujem zitka
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

ahojte
prosím Vás,teraz mám trošku zmätok
nákup hyg.a čist.prostr. - to je materiál alebo prevádzková réžia?

a nákup rohožiek - janko mi odpísal že to je "režijný materiál" - ja som to účtovala do prevádzkovej réžie,
ale myslím,že som to zle pochopila
to bude do materiálu však?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
ahojte
prosím Vás,teraz mám trošku zmätok
nákup hyg.a čist.prostr. - to je materiál alebo prevádzková réžia?

a nákup rohožiek - janko mi odpísal že to je "režijný materiál" - ja som to účtovala do prevádzkovej réžie,
ale myslím,že som to zle pochopila
to bude do materiálu však?
Režijný materiál = prevádzková réžia.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Hyg. a čist. prostriedky, alebo aj rohožky. všetko je to prevádzková réžia
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Zita5 Pozri príspevok
Zmluvná pokuta je VOZD - prevádzková réžia .

Úhrada FA - prevádzková réžia .
Som tiež začiatočník v JÚ, tak možno hlúpa otázka, ale prečo pokuta VOZD? To by som nikdy neplatila faktúry včas, len aby som si znižovala ZD...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Zmluvné pokuty sú VOZD. To sú napr. Orange, T-Mobile, T-Com... Zas tak veľmi ZD neznížia....


§ 17 ZoDP
(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

ZuzanaP Pozri príspevok
Zmluvné pokuty sú VOZD. To sú napr. Orange, T-Mobile, T-Com... Zas tak veľmi ZD neznížia....


§ 17 ZoDP
(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Rado sa stalo....
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

smith Pozri príspevok
Režijný materiál = prevádzková réžia.

aha tak to som rada
tak nakoniec to mam dobre..
dávala som to na prevádzkovú réžiu,len ke´d si to teraz spätne čítam,tak ma zmiatlo slovo MATERIÁL..
v PÚ je to materiál... ale to je o inom
dik moc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať