Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Marti.ka Pozri príspevok
Je to v poriadku ak budem uvádzať prijatý dobropis ako záväzok mínusom?
K tej druhej veci. Ak doklad budem mať neskôr, po podaní DP s min. dátumom, môžem tento záväzok uhradiť cez výdavky neovplyvňujúce základ dane?
Ináč volala som firme, že mi chýba doklad o zaplatení. Tak oni ako doklad o zaplatení považujú ak v hlavičke faktúry je ako spôsob úhrady uvedená hotovosť.Vďaka.
Môže mi to niekto odsúhlasiť? dík.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Eva99 Pozri príspevok
Už som asi otravná, ale naozaj mi nikto nevie poradiť?
Evi, stačí ak si pozrieš príslušné §§ ZoDP(§§ 22,23,24)
Aljok ti pripla §22 v ktorom máš uvedené, ktorý majetok sa môže odpisovať. Ten, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa ................., je používaný na dosiahnutie zdaniteľných príjmov.
V § 23 máš uvedené, ktorý je vylúčený z odpisovania, o.i. aj pozemky(ods.1 písm.a)
V §24 máš uvedené, kto môže odpisovať majetok, o.i. vlastník majetku.
Polož si otázku: Je vlastníkom majetku? Je majetok účtovaný? Je používaný na dosiahnutie zdaniteľných príjmov? Ak tvoja odpoveď je áno, môžeš odpisovať.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Marína Pozri príspevok
... Je majetok účtovaný? Ak tvoja odpoveď je áno, môžeš odpisovať.
Ďakujem Marína. Ale môžeš mi prosím vysvetliť, čo znamená v JÚ pojem účtovaný? Všetko okolo odpisov mi je jasné, robím PÚ 7 rokov a príde mi samozrejmé, že dňom zaradenia majetku sa odpisuje. Ale v JÚ sa nič neberie do úvahy dátumom evidovania, ale zaplatenia. Prebrala som účtovníctvo, kde bol majetok v roku 2005 zaradený, ale zaplatená z neho bola len časť. V roku 2006, 2007 nebol odpisovaný. Keď som sa začudovala, bolo mi povedané, že keď sa nesplácal, nebol ani odpisovaný. Viete mi prosím konkrétne odpovedať na túto otázku, teda či sa v JÚ odpisuje majetok bez ohľadu na to, či je splácaný???
Som už z toho úplne zúfalá, tak Vám budem skutočne veľmi vďačná...
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

dancika Pozri príspevok
Takze je to vydavok z pokladne, ale co v situacii, ked na pokladni nie je uz dost prostriedkov? Ako do nej previest nejaku ciastku tak, aby to nebol osobny vklad? Aby to sedelo aj s bankovym vypisom, tak mi vychadza jedina mozna moznost rozdelit pohyb (25000), ktory bol na osobnu spotrebu (prevod na sukromny ucet) cast na osobnu spotrebu a cast cez prieb. polozku do pokladne, je to takto mozne zapisat do PD?
Dakujem
jessica Pozri príspevok
Myslíš výber 25000 z podnikateľského účtu? Áno môžeš ho previesť na pokladňu celý alebo koľko treba a časť na OS.
dancika Pozri príspevok
Ano, z podnikatelskeho, ale nejde o vyber z bankomatu, ale prevod cez i-banking, je to mozne aj v tomto pripade?
Mozte mi to, prosim, niekto potvrdit, ci je to spravne aj v pripade bankingoveho prevodu? Dakujem
0 0
suvaha suvaha

suvaha je offline (nepripojený) suvaha

všetko sa len učím..
ked sa z uctu vybera na osobnu spotrebu je to cez VNZD - osobna spotreba a poplatky su VOZD -prevadzkova rezia? alebo to je tiez VNZD?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Marti.ka Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať,
1.) vo výkaze o majetku a záväzkov uvádzam dobropis ako záväzok mínusom?
A ešte jedna vec.
2.)Mám faktúru, ktorá je zaplatená, ale doklad o zaplatení chýba. Čo s tým ďalej? Kópiu dokladu o zaplatení by mali poslať,ale čo ak ten doklad nebudem mať k 31.3., ako to mám vysporiadať? Ďakujem.
1.) prijatý dobropis je pohľadávka; ak ti to umožní program, alebo účtuješ "ručne", tak dbp zaraď do pohľadávok; len v krajnom prípade to nechaj ako uvádzaš.
2.) Zaplatila si záväzok ?, a nemáš doklad o zaplatení...? Tak požiadaj, aby ti predbežne poslali faxom alebo scenom jeho kópiu a dodatočne vymeníš za originál; jednoducho snaha musí byť na tvojej strane. V opačnom prípade, ak ide o významnú sumu, podáš dodatočné DP (ale radšej sa tomu vyhni).
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

to mi nikto nevie odpovedat?????
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

stanka613 Pozri príspevok
pomozete mi niekto???????
chcela by som sa opytat robim JU rucne
vystavim fa a zapisem ju do knihy pohladávok a ked ju zaplatia tak ju zaúčtujem do PD ?
áno, JÚ je o príjmoch a výdavkoch v hotovosti alebo na účte v banke;

ked príde DFA zapisem ju do závazkov a ked ju zaplatime zauctujem ju do PD ?
áno - detto;

zivnostník zaplatí DP len za skutocné prijaté a výdané peniaze / to znamená ze nezaplatené fa sa v DP uvádzaju vo výkaze pohladavok a závazkoch/
áno, neuhradené pohľadávky a záväzky neovplyvňujú základ dane.

ako zauctovat ciastocnu uhradu fa za mobil ked to bolo strhnute z kreditu ked PK prechadzala na firmu /pohyb na bu nebol ani v pokladni/
keď nebol pohyb fin. prostriedkov, tak nedošlo k čiastočnej úhrade; iba sa znížil kredit, ktorý bol predtým zaplatený asi inou faktúrou - to upresni ak nepíšem presne...

p.výdavky za m.vozidlo sa úctuju v PD vydaj v hotovosti a p.rézia
vozidlo je v obchodnom majetku? potom výdavky za PHL - ak sa vyplácajú z pokladne, zaúčtujú sa do prev. réžie

ako záuctovat ciast. uhradu za mobil ked nemam doklad o zaplatení pretoze to bolo strhnute zkreditu PK ktorá nebola povodne v podnikaní az pri prechode na kred. pausal
To sú 2 prípady 2 mobily? alebo je otázka 2x zadaná?

pomozte prosím
. .
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

ide o to ze podnikatel mal v podnikani len jedno tel. cislo a potom sa rozhodol za da do podnikania aj druhe tel cislo PK, ktorá predtým nebola v podnikani, tu PK dal do podnikania a zmenil ju na kred. pausal a pretoze na PK bol este zostatkovýkredit 200sk tak tuto sumu strhli a spravili ciastkovu uhradu fa za mobily doklad ze je to zaplatene je len v prehlade fa na za dalsie obdobie
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

stanka613 Pozri príspevok
ide o to ze podnikatel mal v podnikani len jedno tel. cislo a potom sa rozhodol za da do podnikania aj druhe tel cislo PK, ktorá predtým nebola v podnikani, tu PK dal do podnikania a zmenil ju na kred. pausal a pretoze na PK bol este zostatkovýkredit 200sk tak tuto sumu strhli a spravili ciastkovu uhradu fa za mobily doklad ze je to zaplatene je len v prehlade fa na za dalsie obdobie
Ja to z tvojho zadania vidím tak, že kredit zaplatil szčo ešte súkromne a až v ďalšej fa sa prejaví doplatok za mobil, tak v tejto cene doplatku ho zaeviduješ do KM.
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

prepac ale co je to KM /kniha majetku/
ano kredit bol kupený este sukromne ale nevie ci to mozem zauctovat do výdavkov OZD a do PR ???
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

stanka613 Pozri príspevok
prepac ale co je to KM /kniha majetku/
ano kredit bol kupený este sukromne ale nevie ci to mozem zauctovat do výdavkov OZD a do PR ???
KM = krátkodobý majetok
Do účtovníctva szčo môžeš zaúčtovať faktúry, na ktorých je uvedený obchodný názov a aspoň IČO.
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

dancika Pozri príspevok
Takze je to vydavok z pokladne, ale co v situacii, ked na pokladni nie je uz dost prostriedkov? Ako do nej previest nejaku ciastku tak, aby to nebol osobny vklad? Aby to sedelo aj s bankovym vypisom, tak mi vychadza jedina mozna moznost rozdelit pohyb (25000), ktory bol na osobnu spotrebu (prevod na sukromny ucet) cast na osobnu spotrebu a cast cez prieb. polozku do pokladne, je to takto mozne zapisat do PD?
Dakujem
jessica Pozri príspevok
Myslíš výber 25000 z podnikateľského účtu? Áno môžeš ho previesť na pokladňu celý alebo koľko treba a časť na OS.
dancika Pozri príspevok
Ano, z podnikatelskeho, ale nejde o vyber z bankomatu, ale prevod cez i-banking, je to mozne aj v tomto pripade?
dancika Pozri príspevok
Mozte mi to, prosim, niekto potvrdit, ci je to spravne aj v pripade bankingoveho prevodu? Dakujem
Posuvam svoju otazku, snad niekto poradi
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

na fa je uvedene vsetky udaje firmy ale neviem to ci mozem to dat do nákladov a ako to zauctovat
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

stanka613 Pozri príspevok
na fa je uvedene vsetky udaje firmy ale neviem to ci mozem to dat do nákladov a ako to zauctovat
Keď je fa vystavená na firmu, mobil existuje vo firme, tak nie je dôvod aby si neúčtovala - do prev. réžie.
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

ale ide o to ze platba nebola v hotovosti ani cez BU
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

stanka613 Pozri príspevok
ale ide o to ze platba nebola v hotovosti ani cez BU
Stanka, už som ti v inom príspevku napísala, že JU je o pohyboch finančných prostriedkov - hotovosť a bežný účet - príjmy a výdavky. Ak nebol pohyb, nemáš o čom účtovať.
Naposledy upravil liba2 : 17.03.08 at 19:43
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

tak potom ako zauctovat uhradu fa
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

stanka613 Pozri príspevok
tak potom ako zauctovat uhradu fa
Ak nebola úhrada fa.za telefón,t.z.že zatiaľ nie je zaplatená ,do nákladov až po zaplatení.Faktúru eviduješ ako svoj záväzok voči dodávateľovi.
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

tak ako to spravit aby to bolo dobre
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať